PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεμαγιέρα απο Ζ3 σε Ε36



kloukakis
04-01-12, 19:39
Μάλλον πρέπει να αλλάξω κρεμαγιέρα στο Ε36 μου και σκέφτομαι να βάλω απο Ζ3 η οποία είναι πιο κοντή:rally:.

Έχω λοιπόν τις εξής απορείες:
1) Θα μειωθούν τα τέρματα των τροχών? Είναι κάτι που δεν θέλω για κανέναν λόγο.
2) Όταν το τιμόνι είναι στριμένο τέρμα θα βρίσκουν οι τροχοί στο εσωτερικό? Είναι το κλασικό θέμα που γίνεται όταν βάλει κανείς ζάντες με λέθως offset. Επειδή δεν έχω τέτοιο πρόβλημα δεν θέλω να το αποκτήσω.
3) Η εγκατάσταση είναι απλή? Δλδ βγάζω την μια και βάζω την άλλη, ή θέλει τίποτα πατέντες?
4) Έχουν ακουστεί τίποτα μειονεκτήματα?

:thnx: :thnx:

kloukakis
05-01-12, 14:45
:think:?

Stunt Mike
05-01-12, 16:44
Φιλαρακι μαλλον δεν ξερει κανεις σιγουρα να μας απαντησει...εγω παντως εικαζω οτι τα τερματα της κρεμαγιερας ειναι ακριβως τα ιδια,αλλιως κανεις δεν θα την αλλαζε.....

Kostas Maras
05-01-12, 17:06
Να πω κι εγω οτι η βελτιωση αυτη ωφελει περισσοτερο τα e30 που ειναι πιο μεγαλη η διαδρομη τους.......στα e36 η διαφορα ειναι μικρη και το κερδος για εμενα προσωπικα θα ελεγα αδιαφορο και απο πλευρας κοστους βεβαια!

nik200
05-01-12, 18:04
κωστη για την χρηση που το θελεις εσυ..πρεπει να αλλαξεις τιμονι και μετα αμα δεν εισαι ευχαριστημενος και κρεμαγιερα...

kloukakis
05-01-12, 18:30
Ρε μάλλον είναι πεγμένη η κρεμαγιέρα μου και πρέπει να την αλλάξω έτσι κι αλλιώς...
Εγώ νόμιζα ότι είναι συνχή μετροπή αυτή, κανένας δεν ξέρει?

nikos1400
06-01-12, 07:23
παιδια, μια ματια ειχα ριξει και γω στο παρελθον στο θεμα αυτο.

μου φαινεται, δε θυμαμαι 100%, ειχα διαβασει και το αλλο, την αποψη οτι
το τιμονι του Ζ3 ειχε μικροτερη "διαδρομη", δηλαδη ας το πουμε δεν στριβανε σε τοσο μεγαλη γωνια οι τροχοι, και γι'αυτο οι λιγοτερες στροφες του τιμονιου.

μπορει και να λεω βλακειες, δεν το'χα ψαξει περισσοτερο, και με το 36αρι τωρα δεν ασχολουμαι, το'χω δωσει του πατερα μου.

nikos1400
06-01-12, 07:29
Ρε μάλλον είναι πεγμένη η κρεμαγιέρα μου και πρέπει να την αλλάξω έτσι κι αλλιώς...
Εγώ νόμιζα ότι είναι συνχή μετροπή αυτή, κανένας δεν ξέρει?

Κωστα, στην περιπτωση που ετοιμαζεσαι να την αλλαξεις ετσι κι αλλιως, προτεινω οντως να βρεις απο Ζ3 να βαλεις.

διασταυρωσε ομως πρωτα τα part #s σε bmwfans.info και ebay ή αλλου οπου βρεις να αναφερουν για "κοντη" κρεμαριερα.

nikos1400
06-01-12, 07:52
εριξα αλλη μια ματια εδω κι εκει online στο θεμα αυτο.


αυτο που καταλαβα ειναι οτι επισημα δεν ξερει κανεις σιγουρα πιο ειναι πιο γρηγορο τιμονι σε συναρτηση με τη γωνια που στριβουν οι τροχοι.

αυτο που λενε οι πολλοι ειναι οτι οι λιγοτερες στροφες του Ζ3 ερχονται απο τη μικροτερη γωνια που στριβουν οι τροχοι.
και αυτο που ξερω ειναι οτι του Ε36 Μ3 ειναι το ιδιο με το νορμαλ Ε36.

ΑΛΛΑ
του Ζ3 η κρεμαριερα ειναι γραμμικη, ενω του Ε36 ειναι προοδευτικη.

m-power_01
06-01-12, 13:56
Πιο γρήγορη κρεμαγιέρα δεν είναι αυτή που έχει τις λιγότερες στροφές από στοπ σε στοπ.
(όπως πιστεύουν οι alfisti)
Την ταχύτητα μιας κρεμαγιέρας την εξετάζουμε με τον λόγο της οδόντωσης της ή πρακτικά με την μετατόπιση του ακρόμπαρου σε μια πλήρη περιστροφή του τιμονιού.

Εσένα στο 36αρι είναι 3.2 στο Ζ3 είναι 3σκάρτες... Το θέμα είναι όμως πόση είναι η μετατόπισης σε κάθε περιστροφή.

υ.γ Για να το μάθεις αυτό θα πρέπει να με πάρεις τηλέφωνο, να μου πεις καλή χρονιά που δεν μου είπες, να απολογηθείς που ανέβηκες Αθήνα και δεν είπες τίποτα και ίσως σου πω

kloukakis
06-01-12, 14:07
Πιο γρήγορη κρεμαγιέρα δεν είναι αυτή που έχει τις λιγότερες στροφές από στοπ σε στοπ.
(όπως πιστεύουν οι alfisti)
Την ταχύτητα μιας κρεμαγιέρας την εξετάζουμε με τον λόγο της οδόντωσης της ή πρακτικά με την μετατόπιση του ακρόμπαρου σε μια πλήρη περιστροφή του τιμονιού.

Εσένα στο 36αρι είναι 3.2 στο Ζ3 είναι 3σκάρτες... Το θέμα είναι όμως πόση είναι η μετατόπισης σε κάθε περιστροφή.

υ.γ Για να το μάθεις αυτό θα πρέπει να με πάρεις τηλέφωνο, να μου πεις καλή χρονιά που δεν μου είπες, να απολογηθείς που ανέβηκες Αθήνα και δεν είπες τίποτα και ίσως σου πω

Boy εχεις δίκιο σε όλα....sorry me faul....
θα σε παρω μετα τηλ είμαι ακόμα αθήνα

m-power_01
06-01-12, 14:08
Boy εχεις δίκιο σε όλα....sorry me faul....
θα σε παρω μετα τηλ είμαι ακόμα αθήνα

αργείς και μπερδεύω τα νούμερα

fanisk
08-01-12, 05:53
αργείς και μπερδεύω τα νούμερα

Να σε παρω κι εγω να μου πεις πως θα γινει πιο κοντη στο Ζ4?

gnx
08-01-12, 07:37
Έτσι ειναι...Γι' αυτο η επιτόπια μανούβρα είναι πιό εύκολη με 7αρα από ότι με Alfa 33.

z3 2.2
08-01-12, 08:38
Πιο γρήγορη κρεμαγιέρα δεν είναι αυτή που έχει τις λιγότερες στροφές από στοπ σε στοπ.
(όπως πιστεύουν οι alfisti)
Την ταχύτητα μιας κρεμαγιέρας την εξετάζουμε με τον λόγο της οδόντωσης της ή πρακτικά με την μετατόπιση του ακρόμπαρου σε μια πλήρη περιστροφή του τιμονιού.

Εσένα στο 36αρι είναι 3.2 στο Ζ3 είναι 3σκάρτες... Το θέμα είναι όμως πόση είναι η μετατόπισης σε κάθε περιστροφή.


απλα τελειο ποστ.
μπραβο ρε Σπυροthumb

να προσθεσω οτι το "τιμονι" του Zed βολευει παρα πολυ για το λογο που το χρειαζεται ο φιλος μας.
σαν μετατροπη δεν εχω ιδεα αν και πως γινεται αλλα πιστευω οτι αξιζει.
το πρωτο πραμα που μου κανει κακη εντυπωση με το 36αρι του πεθερου μου ειναι το "τιμονι".
παρολο που το αυτοκινητο ειναι στημενο απο σεταπ αναρτησης μου δινει την αισθηση οτι βαριεται λιγο στο τιμονι.
και λογικο το βρισκω αν αναλογιστει κανεις το στυλ του αυτοκινητου.
βεβαια με μια οδοντωση σα του zed πιστευω θα γινει πιο νευρικο στα πολλα.

Stunt Mike
08-01-12, 09:42
απλα τελειο ποστ.
μπραβο ρε Σπυροthumb

να προσθεσω οτι το "τιμονι" του Zed βολευει παρα πολυ για το λογο που το χρειαζεται ο φιλος μας.
σαν μετατροπη δεν εχω ιδεα αν και πως γινεται αλλα πιστευω οτι αξιζει.
το πρωτο πραμα που μου κανει κακη εντυπωση με το 36αρι του πεθερου μου ειναι το "τιμονι".
παρολο που το αυτοκινητο ειναι στημενο απο σεταπ αναρτησης μου δινει την αισθηση οτι βαριεται λιγο στο τιμονι.
και λογικο το βρισκω αν αναλογιστει κανεις το στυλ του αυτοκινητου.
βεβαια με μια οδοντωση σα του zed πιστευω θα γινει πιο νευρικο στα πολλα.

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις στροφες του τιμονιου αλλα με την γωνια καστερ που εχει.Στο Ε36 ρυθμιζεται μεχρι 3.5-3.70 μοιρες κι απο κει και πανω με μια καλη coilover ξεπερνας και τις 4.50 μοιρες.Και να βαλει μια κοντυτερη κρεμαγιερα,παλι ετσι θα ''βαριεται''....Προσωπικα θεωρω την τοποθετηση κρεμαγιερας απο Ζ3,ανουσια γιατι το κερδος ειναι μικρο και αμελητεο.Να βαλεις μια κρεμαγιερα με 2-2.5 στροφες,εκει το καταλαβαινω.Με μια μικρη κινηση των χεριων θα διαγραφεις τοξα που πριν χρειαζονταν πριν ολοκληρη στροφη στο τιμονι.Σιγουρα βολευει πολυ αμα ανεβοκατεβαινεις βουνα και πιστες διχως αυριο...

z3 2.2
08-01-12, 12:03
Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις στροφες του τιμονιου αλλα με την γωνια καστερ που εχει.Στο Ε36 ρυθμιζεται μεχρι 3.5-3.70 μοιρες κι απο κει και πανω με μια καλη coilover ξεπερνας και τις 4.50 μοιρες.Και να βαλει μια κοντυτερη κρεμαγιερα,παλι ετσι θα ''βαριεται''....Προσωπικα θεωρω την τοποθετηση κρεμαγιερας απο Ζ3,ανουσια γιατι το κερδος ειναι μικρο και αμελητεο.Να βαλεις μια κρεμαγιερα με 2-2.5 στροφες,εκει το καταλαβαινω.Με μια μικρη κινηση των χεριων θα διαγραφεις τοξα που πριν χρειαζονταν πριν ολοκληρη στροφη στο τιμονι.Σιγουρα βολευει πολυ αμα ανεβοκατεβαινεις βουνα και πιστες διχως αυριο...
πολυ καλες πληροφοριες.
δεν ειχα ασχοληθει ποτε με την καστερ μου μιας και δεν επαιζε κει προοπτικη να την κανω να αλλαξει.
σιγουρα ομως η εστω και μιση στροφη του τιμονιου καποια διαφορα θα κανει.
και ποσο μαλλον αν η κρεμαγιερα του φιλου μας παει για αντικατασταση να γινει μια αλλαγη με μια ελαφρως πιο "κοντη".

aggelosmk2
08-01-12, 12:03
Σωστός ο Stunt Mike thumb !

Κ εκτός απο την κάστερ επηρεάζει και η σύγκλιση στο κατα πόσον νευρικό και κοφτερό θα είναι.

Stunt Mike
08-01-12, 12:08
πολυ καλες πληροφοριες.
δεν ειχα ασχοληθει ποτε με την καστερ μου μιας και δεν επαιζε κει προοπτικη να την κανω να αλλαξει.
σιγουρα ομως η εστω και μιση στροφη του τιμονιου καποια διαφορα θα κανει.
και ποσο μαλλον αν η κρεμαγιερα του φιλου μας παει για αντικατασταση να γινει μια αλλαγη με μια ελαφρως πιο "κοντη".

Σιγουρα θα'παιζε ρολο αλλα μονο στην αμεσοτητα του τιμονιου και οχι στην ταχυτητα της κινησης-επαναφορας της.Δυστυχως Ζ3 vs Ε36 εχουν μονο 0.2 στροφες διαφορα απ'ακρη σε ακρη....Ουτε καν θα το καταλαβει.Κι εγω που αλλαξα κρεμαγιερα εψαχνα απο Ζ3,δεν βρηκα τελικα και μου εκαναν δωρο μια απο Ε36...

z3 2.2
08-01-12, 12:09
παιδια ας μην μπουμε στην διαδικασια της γεωμετριας μιας που βγαινουμε οφ τοπικ.

kloukakis
08-01-12, 17:22
Mike δεν νομιζω να ειναι μονο 0.2 στροφες διαφορά. Μαλλον ειναι καλή μετατροπούλα και θα κοιτάξω να την κάνω μόλις μπορέσω. Όπως μας τα είπε και ο Σπύρος στον καφε τα τέρματα παραμένουν σχεδόν ίδια και η κρεμαγιέρα είναι όντως πιο γρήγορη...

Stunt Mike
08-01-12, 20:38
Εσένα στο 36αρι είναι 3.2 στο Ζ3 είναι 3σκάρτες... Το θέμα είναι όμως πόση είναι η μετατόπισης σε κάθε περιστροφή.



Mike δεν νομιζω να ειναι μονο 0.2 στροφες διαφορά. Μαλλον ειναι καλή μετατροπούλα και θα κοιτάξω να την κάνω μόλις μπορέσω. Όπως μας τα είπε και ο Σπύρος στον καφε τα τέρματα παραμένουν σχεδόν ίδια και η κρεμαγιέρα είναι όντως πιο γρήγορη...

Αγορι δεν ξερω εγω ποση διαφορα εχουν,δεν το'χω ψαξει γιατι βρηκα αμεσα αλλη κρεμαγιερα.Βασιστηκα στα λεγομενα του Σπυρου...thumb