PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση κουκούλας



Monsta
01-02-10, 14:51
Ανοίγω αυτό το θέμα, να δώσω ορισμένες σημαντικές οδηγίες σε εκείνους που "κουκουλώνουν" το αυτοκίνητό τους.

Αφορμή ήταν το σχετικά καινούριο Seat Leon που με μόνο 30.000 χλμ και μοντέλο του 2005, δεν δικαιολογούσε τη κατάσταση του βερνικιού του στα επίπεδα σημεία του (καπώ - ουρανός).

Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη (συνεχή) χρήση κουκούλας, πράγμα που βέβαια επιβεβαιώθηκε από τη κουβέντα που είχα με τον ιδιοκτήτη του λίγο αργότερα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το λέμε "ψώριασμα', διότι αν κοιτάξεις από τη σωστή γωνία και με το σωστό φωτισμό το βερνίκι φαίνεται εκτός από θαμπό ότι κάτι άλλο "δουλεύει" από μέσα. Είναι όλο ομοιόμορφο και πιο έντονο εκεί που πατάει καλά η κουκούλα (στο εμπρός σημείο του καπώ και του ουρανού).

Αυτό οφείλεται σε ένα και μόνο λόγο: ΣΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ.

Το βερνίκι ως γνωστό έχει πόρους και πρέπει να αναπνέει. Σκεπάζοντάς το με μία αδιάβροχη κουκούλα, περιορίζουμε τον αέρα του.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, όταν έχει νοτιά ή βρέχει και αφήσουμε το αυτοκίνητο σκεπασμένο, ουσιαστικά φυλακίζουμε την υγρασία μεταξύ κουκούλας και βερνικιού. Το αποτέλεσμα είναι σιγά-σιγά να δημιουργείται πρόβλημα στο βερνίκι και να αρχίζει το θάμπωμα και αργότερα το ψώριασμα.

Προσοχή: Δυστυχώς το θάμπωμα αυτό ΔΕΝ γιατρέυεται με γυάλισμα. Το πρόβλημα πάει βαθιά (φτάνει και στο χρώμα) και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να διορθωθεί με αλοιφές. Μπορεί να γίνει καλύτερο, όχι όμως τέλειο. Η μόνη λύση είναι το βάψιμο.....και ποιος θέλει να πάει να βάψει ουρανό, καπώ???

Γι αυτό προσέχουμε τις μέρες που ο καιρός είναι βροχερός ή έχει νοτιά.
Ξε-σκεπάζουμε το αυτοκίνητο αμέσως μετά τη βροχή και το αφήνουμε να αναπνεύσει. Το ξέρω ότι μπορεί να μας λερωθεί, αλλά αυτό είναι το λιγότερο ...κακό. Βάζουμε τη κουκούλα ξανά όταν οι δρόμοι έχουν ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ εντελώς και φυσικά εννοείται ότι και το αυτοκίνητο και η κουκούλα μας πρέπει να είναι στεγνά.

Η κουκούλα μπορεί άφοβα να χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και να προστατεύει το αυτοκίνητο από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου.

Προσοχή όμως τις ημέρες που βρέχει / έχει νοτιά.

Monsta
01-02-10, 14:55
Ιδού και μερικές φωτό.....

Δεν ξέρω αν διακρίνετε το πρόβλημα, με τη κάμερα είνια λίγο δύσκολο να το "πιάσει"....

Monsta
01-02-10, 14:58
....εδώ το δεξί κομμάτι του καπώ είναι μετά από 3 περάσματα αλοιφών, το μεσαίο είναι ακόμα απείραχτο.

Monsta
01-02-10, 15:00
λίγο καλύτερα φαίνεται εδώ....

Συγκρίνουμε ακριανό κομμάτι με μεσαίο...

δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Το κόκκινο είναι ένα χρώμα που ΔΕΝ κρύβει τις ατέλειές του....

Εάν δεν είχε τα προβλήματα υγρασίας, θα μπορούσε να "έρθει" 100%!!

YAz
01-02-10, 15:07
Εντομεταξύ απ'ότι έχω ακούσει, είναι εξίσου κακό για το χρώμα το να σκεπάσεις το αυτοκίνητο όταν είναι βρόμικο, διότι στην προσπάθεια του να την βάλεις και να τη βγάλεις (για την κουκούλα μιλάω) μπορεί λόγο βρωμιάς και σκόνης να βλάψεις το χρώμα...

Monsta
01-02-10, 15:16
Εντομεταξύ απ'ότι έχω ακούσει, είναι εξίσου κακό για το χρώμα το να σκεπάσεις το αυτοκίνητο όταν είναι βρόμικο, διότι στην προσπάθεια του να την βάλεις και να τη βγάλεις (για την κουκούλα μιλάω) μπορεί λόγο βρωμιάς και σκόνης να βλάψεις το χρώμα...

Καλά αυτό θεωρώ ότι όλοι το ξέρουμε και ΔΕΝ σκεπάζουμε ποτέ το αυτοκίνητο ακόμα και σκονισμένο!!!!

YAz
01-02-10, 15:27
Πάντως πλάκα πλάκα, από το να αγοράσεις πχ 200 ευρώ κουκούλα, πιστεύω είναι καλύτερο με τα ίδια λεφτά να αγοράσεις 4-5 μπουκάλια καλό κερί, και να το κάνεις σε πιο τακτά διαστήματα για αυτούς που δεν έχουν πάρκινγκ ή πυλωτή, από το να ρισκάρεις ζημιές με την κουκούλα..
Και πόσο μάλλον που έμαθα και τώρα αυτό από σένα φίλε, που δεν ήξερα καθόλου το θέμα υγρασίας.

scania124
01-02-10, 15:35
επειδη ειμαι φαν της κουκουλας θα σας πω τι κανω εγω.....
το αμαξι μου το καλοκαιρι 4 μηνες περιπου ζει εκτος γκαραζ αλλα κατω απο ενα κτιριο το οποιο ειναι ανοιχτο γυρο γυρο.....
και επειδη ειμαστε στην θαλασσα μπροστα και αμα φυσαει γινεται κολαση αναγκαστικα βαζω κουκουλα στο αυτοκινητο.
επειδη το αυτοκινητο μπορει να μενει και κανα μηνα ακινητο ......
πρωτα πλενω καλα......μετα σκουπιζω καλα.....και μετα κουκουλομα....
ΠΟΤΕ ΑΠΛΥΤΟ.....ΟΥΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΣΚΟΝΗ ΕΠΑΝΩ.
η κουκουλα ειναι η παρακατω.....τιμη 160Ε oem bmw για Ε90

gyiama
01-02-10, 15:55
παρα πολυ σημαντικη παρατηρηση απ τον Κωστα !!ΠΟΤΕ κουκουλωμα του αυτοκινητου ειδικα υγρο!!!φιλος με Ε90 5000χλμ πλυμενος πεντακαθαρος αρχισε να βρεχει και μολις εφτασε σπιτι κουκουλωσε το αυτοκινητο!!!αποτελεσμα μετα απο 2 εβδομαδες που το ξεσκεπασε...αολικη βαφη του αυτοκινητου!!!!!ειχε φτασει λαμαρινα η διαβρωση!!!ολα αυτα σε συνδυασμο βεβαια.... ζεστο αυτοκινητο/βροχη/κουκουλα/ηλιος!!!!!

DIMITr|S
01-02-10, 16:20
παρα πολυ σημαντικη παρατηρηση απ τον Κωστα !!ΠΟΤΕ κουκουλωμα του αυτοκινητου ειδικα υγρο!!!φιλος με Ε90 5000χλμ πλυμενος πεντακαθαρος αρχισε να βρεχει και μολις εφτασε σπιτι κουκουλωσε το αυτοκινητο!!!αποτελεσμα μετα απο 2 εβδομαδες που το ξεσκεπασε...αολικη βαφη του αυτοκινητου!!!!!ειχε φτασει λαμαρινα η διαβρωση!!!ολα αυτα σε συνδυασμο βεβαια.... ζεστο αυτοκινητο/βροχη/κουκουλα/ηλιος!!!!!

εντάξει μην υπερβάλουμε κιολας...εφτασε μεχρι λαμαρινα καινουριο αυτοκινητο.......τι να πουν και οι εγγλεζοι π το αμαξι τους ειναι στην υγρασια ολη μερα?βαψιμο καθε βδομαδα?να μην τρυπησει το αμαξωμα>?
εμενα μ φαινεται υπερβολικο αυτο π γραφεις φιλε.....εκτος και αν τα φτιαχνουν τοσο ψευτικα τα καινουρια

scania124
01-02-10, 16:23
εντάξει μην υπερβάλουμε κιολας...εφτασε μεχρι λαμαρινα καινουριο αυτοκινητο.......τι να πουν και οι εγγλεζοι π το αμαξι τους ειναι στην υγρασια ολη μερα?βαψιμο καθε βδομαδα?να μην τρυπησει το αμαξωμα>?
εμενα μ φαινεται υπερβολικο αυτο π γραφεις φιλε.....εκτος και αν τα φτιαχνουν τοσο ψευτικα τα καινουρια

και ομως φιλε ετσι ειναι......
μιλαμε για βρεγμενο αυτοκινητο το οποιο σκεπαστικε βρεγμενο και το εψησε και ο ηλιος.....
δοκιμασετο και θα καταλαβεις....

DIMITr|S
01-02-10, 16:29
ρε παιδια το καταλαβαινω αυτο....αλλα το νερο σε μια δυο μερες απο τη ζεστη θα εξατμιστει.....
το δικο μας bmw 20 χρονια στο δρομο και το χρωμα εχει σκασει σε 2 σημεια π ειναι χτυπημενο...20 χρονια βροχη χιονι κρυο ζεστη ηλιος....
και το αλλο επειδη σκεπαστηκε μια φορα βρεγμενο θα φτασει μεχρι λαμαρινα?
αν γινοταν αυτο επαναλαμβανομενα να το καταλαβω αλλα με μια φορα?

scania124
01-02-10, 16:30
το νερο κατω απο την κουκουλα θα βρασει.......

DIMITr|S
01-02-10, 16:33
το νερο κατω απο την κουκουλα θα βρασει.......

μια μερα θα βρασει και τεσπα εγω το βρισκω υπερβολικο.....
μονο εαν ειχε χτυπηθει το αμαξι και ειχε βγει η μπογια μπορω να καταλαβω τετοια διαβρωση...

YAz
01-02-10, 17:29
Δημήτρη, το νερό θα εξατμιστεί όταν θα το χτυπάει ο αέρας. Όταν μπαίνει η αδιάβροχη κουκούλα από πάνω, η οποία δεν έχει πόρους, και δεν υπάρχει τρόπος να αεριστεί, είναι λογικό να μείνει υγρασία ανάμεσα.

Monsta
01-02-10, 17:55
Δημήτρη,

Δεν τα φτιάχνουνε ψεύτικα. Ούτε είναι υπερβολικό να συμβεί αυτό κάτω από τις συνθήκες που περιγράφω. Τουναντίον.

Το θέμα ΔΕΝ είναι αν το αμάξι είναι συνέχεια έξω στη βροχή, εφόσον αναπνέει κανονικά δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.

Μιλάμε όμως για κουκούλες....

Εαν λοιπόν εγκλωβίσεις την υγρασία κάτω από μία αδιάβροχη κουκούλα, η υγρασία δεν μπορεί να εξατμιστεί, αντιθέτως εισχωρεί στο βερνίκι και να κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Ούτε πρόκειται να γίνει σε μία μέρα, αλλά αν το κάνεις συστηματικά θα έχεις εγγυημένη διάβρωση χρώματος.

Έχω δει αρκετές δεκάδες παρόμοια παραδείγματα....δυστυχώς όσο απίθανο κι αν σου φαίνεται, ακόμα και μια αθώα κουκούλα μπορεί να κάνει ζημιά.

Μία απλή δοκιμή θα σε πείσει....

DIMITr|S
01-02-10, 17:58
Δημήτρη,

Δεν τα φτιάχνουνε ψεύτικα. Ούτε είναι υπερβολικό να συμβεί αυτό κάτω από τις συνθήκες που περιγράφω. Τουναντίον.

Το θέμα ΔΕΝ είναι αν το αμάξι είναι συνέχεια έξω στη βροχή, εφόσον αναπνέει κανονικά δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.

Μιλάμε όμως για κουκούλες....

Εαν λοιπόν εγκλωβίσεις την υγρασία κάτω από μία αδιάβροχη κουκούλα, η υγρασία δεν μπορεί να εξατμιστεί, αντιθέτως εισχωρεί στο βερνίκι και να κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Ούτε πρόκειται να γίνει σε μία μέρα, αλλά αν το κάνεις συστηματικά θα έχεις εγγυημένη διάβρωση χρώματος.

Έχω δει αρκετές δεκάδες παρόμοια παραδείγματα....δυστυχώς όσο απίθανο κι αν σου φαίνεται, ακόμα και μια αθώα κουκούλα μπορεί να κάνει ζημιά.

Μία απλή δοκιμή θα σε πείσει....

ναι... μαζι σου σε ολα αυτα π λες...αλλα να διαβρωθει μεχρι μεταλλο π λεει ο φιλος πιο πανω επειδη σκεπαστηκε μια φορα μετα τη βροχη....δεν θελω να πιστεψω οτι εχει γινει

Monsta
01-02-10, 18:18
ναι... μαζι σου σε ολα αυτα π λες...αλλα να διαβρωθει μεχρι μεταλλο π λεει ο φιλος πιο πανω επειδη σκεπαστηκε μια φορα μετα τη βροχη....δεν θελω να πιστεψω οτι εχει γινει

Αν σκεπαστεί βρεμμένο έστω και ΜΙΑ φορά και μείνει έτσι για κάνα μήνα χωρίς να ξε-σκεπαστεί για να στεγνώσει, να σαι σίγουρος ότι η υγρασία θα περάσει το βερνίκι και θα φτάσει σίγουρα και το χρώμα.

Το αστάρι θα συγκρατήσει την υγρασία και δεν θα προχωρήσει στη λαμαρίνα, εκτός και αν το αυτκίνητο έχει "τραυματιστεί" από κάποιο χτύπημα.

Πάντως η ζημιά θα έχει γίνει σε βαθμό που θα χρειάζεται επαναβαφή.

Ελπίζω τώρα να έγινα σαφής ;)

gyiama
01-02-10, 20:01
παρα πολυ σημαντικη παρατηρηση απ τον Κωστα !!ΠΟΤΕ κουκουλωμα του αυτοκινητου ειδικα υγρο!!!φιλος με Ε90 5000χλμ πλυμενος πεντακαθαρος αρχισε να βρεχει και μολις εφτασε σπιτι κουκουλωσε το αυτοκινητο!!!αποτελεσμα μετα απο 2 εβδομαδες που το ξεσκεπασε...αολικη βαφη του αυτοκινητου!!!!!ειχε φτασει λαμαρινα η διαβρωση!!!ολα αυτα σε συνδυασμο βεβαια.... ζεστο αυτοκινητο/βροχη/κουκουλα/ηλιος!!!!!

περαν του οτι με καλυψαν τα παιδια πιο πανω διευκρινιζω και λεω:το αυτοκινητο ηταν στον δρομο δλδ ηταν σε κινηση αρα ζεστο τον επιασε βροχη και ηταν πλυμενο οποτε εφτασε σπιτι και κατευθειαν το κουκουλωσε ηταν καλοκαιρι ο χρονος που εμεινε σκεπασμενο το αυτοκινητο 2 εβδομαδες μπορει και περισσοτερο ολο αυτος ο συνδυασμος και οπως ανεφεραν τα παιδια πιο πανω η αδιαβροχη κουκουλα η οποια δλδ εκανε το νερο να βρασει και να ξαναβρασει απο κατω της,εκαναν το βερνικι να υποχωρισει και να αφησει το νερο να περασει στο χρωμα!!! οπως γνωριζουμε τα καινουρια χρωματα ειναι και υδατοδιαλυτα με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο ''σκληρα'' οπως τα παλια και να ειναι πιο ευαισθητα!!!!ολα αυτα βοηθησαν στο να συμβει αυτο!!! ενταξει δεν ξεφλουδισε το χρωμα σαν να εριξες ''κεζαπ'' επανω του απλα το νερο εφτασε μεχρι τερμα κατω οταν λεω ''εφτασε λαμαρινα''thumb

ΥΓ θα κοιταξω μηπως εχει φωτογραφιες ο φιλος απο την ασφαλεια που το ειχε βγαλει να τις ανεβασω!!!
ΥΓ θα ρωτησω μηπως εχει και καμια με αυτον να τραβαει τα μαλια του οταν το ξεσκεπασε!!!!!!!!!!

Monsta
01-02-10, 20:09
οπως γνωριζουμε τα καινουρια χρωματα ειναι και υδατοδιαλυτα με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο ''σκληρα'' οπως τα παλια και να ειναι πιο ευαισθητα!!!!!!

Ακριβώς, όπως πολύ σωστά λες, τα χρώματα έχουν λιγότερες ανοχές πλέον λόγω βάσης νερού, τα βερνίκια όμως συνεχίζουν να περιέχουν κανονικά διαλύτες.

Δεν θέλω να σκεφτώ τι έχει να γίνει, εάν τα εργοστάσια αρχίσουν να βάφουν με υδατοδιάλυτα βερνίκια...

Stamatis
01-02-10, 21:58
Ακριβώς, όπως πολύ σωστά λες, τα χρώματα έχουν λιγότερες ανοχές πλέον λόγω βάσης νερού, τα βερνίκια όμως συνεχίζουν να περιέχουν κανονικά διαλύτες.

Δεν θέλω να σκεφτώ τι έχει να γίνει, εάν τα εργοστάσια αρχίσουν να βάφουν με υδατοδιάλυτα βερνίκια...

θα αγοραζουμε το αμαξι, θα το περναμε ολο με 3Μ και θα την βγαζουμε για να πουλησουμε το αυτοκινητο του κουτιου....thumb

Monsta
02-02-10, 23:22
θα αγοραζουμε το αμαξι, θα το περναμε ολο με 3Μ και θα την βγαζουμε για να πουλησουμε το αυτοκινητο του κουτιου....thumb

Είναι κι αυτό μια λύση :original:

arlaadams72
18-04-10, 20:21
Παιδιά καλησπέρα,είμαι νέος στο φορουμ και οι συμβουλές σας πολύτιμες.Επειδή αντιμετωπίζω και γω το ίδιο πρόβλημα με το βερνίκι λόγω έντονης χρήσης της κουκούλας και επειδή είμαι στην αρχή και δεν είναι τόσο έντονο μήπως υπάρχει πιθανότητα να την σώσω? και κατά πόσο το φαινόμενο υποσκάπτει? η δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση είναι δύο ετών το αυτ/το και όπως αντιλαμβάνεστε είναι κρίμα.

Monsta
18-04-10, 20:29
Η ζημιά στο βερνίκι (θάμπωμα) από κουκούλα δυστυχώς είναι μη-αναστρέψιμη, γιατί το θάμπωμα δεν είναι επιφανειακό.

Αν είσαι κοντά πέρνα να το δω.

arlaadams72
18-04-10, 21:21
Η ζημιά στο βερνίκι (θάμπωμα) από κουκούλα δυστυχώς είναι μη-αναστρέψιμη, γιατί το θάμπωμα δεν είναι επιφανειακό.

Αν είσαι κοντά πέρνα να το δω.

Δεν είμαστε κοντά από Πάτρα γράφω,πάντως μια μικρή προσπάθεια που έκανα πριν από λίγο με 3Μ(την ψιλή) σε ένα κομμάτι στο πίσω καπώ βγήκε σε μεγάλο ποσοστό τώρα βέβαια θα πρέπει να προσπαθήσω και αύριο σε μεγαλύτερη επιφάνεια,σ' ευχαριστώ.

Υ.Γ.Γνωρίζεις αν αυτός ο ''μύκητας'' μπορεί να επεκταθεί σε μεγαλύτερο βάθος δηλ. τώρα είναι λίγο,μετά από καιρό θα είναι περισσότερο το θάμπωμα???και εννοείται βέβαια ότι δεν ξανακουκουλώνεται το αυτ/το.

arlaadams72
18-04-10, 21:30
Σκέφτηκα να επέμβω στην χειρότερη και με μαργαρίτα τουλάχιστον ότι σώσω,πάντως επισκεύτηκα το site σου και πραγματικά βλέπω έναν επαγγελματισμό σε πραγματικά υψηλά επίπεδα που μπορεί να ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη και όχι να το ξεπετάξει όπως-όπως ΜΠΡΑΒΟ,όποτε ανέβω επάνω θα σε επισκευτώ.

alexm
18-04-10, 23:36
Παιδιά καλησπέρα,είμαι νέος στο φορουμ και οι συμβουλές σας πολύτιμες.Επειδή αντιμετωπίζω και γω το ίδιο πρόβλημα με το βερνίκι λόγω έντονης χρήσης της κουκούλας και επειδή είμαι στην αρχή και δεν είναι τόσο έντονο μήπως υπάρχει πιθανότητα να την σώσω? και κατά πόσο το φαινόμενο υποσκάπτει? η δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση είναι δύο ετών το αυτ/το και όπως αντιλαμβάνεστε είναι κρίμα.

εσενα το μυαλο σου εχει προβλημα και οχι το βερνικι:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Libanner
18-04-10, 23:43
Εγώ πάντως όποτε το αφήνω έξω το κουκουλώνω πάντα ολοι οι γείτονες θα με έχουν για γραφικό αλλά δε με νοιάζει.
Το έχω κουκουλώσει και ελαφρός βρεγμένο (μέγα λάθος δε το ξανά κάνω) καλά σκονισμένο και ελαφρός λερωμένο το σκεπάζω συχνά,εδώ θέλει προσοχή να σέρνεις τι κουκούλα οσο λιγότερο γίνεται πάνω στο αμάξι.Έχω πλέον εκπαιδευτεί και τη βάζω μπαμ μπαμ με τις λιγότερες δυνατές κινήσεις.Μέχρι στιγμής δε έχω παρατηρήσει κανένα θέμα σε χρώμα η Βερνίκι,μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει σίγουρα και η ποιότητα της κουκούλας.
Βέβαια δε συνιστώ σε κανέναν να κάνει το ίδιο στο δικό

DIMITr|S
27-04-10, 14:41
εγω που το σκεπαζω καθε μεσημερι και το ξεσκεπαζω το επομενο πρωι δηλαδη θα εχω πρόβλημα?το χρωμα ειναι κοκκινο μη μεταλλικο,,,,,θα ξεθωριάσει δηλαδη?τι να κάνω?να μην το σκεπάζω?

Monsta
27-04-10, 15:23
Αν το ξεσκεπάζεις τακτικά και το βερνίκι προλαβαίνει να αναπνεύσει δε θα χεις πρόβλημα.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν η κουκούλα μένει πάνω για καιρό και η υγρασία αντί να εξατμιστεί στην ατμόσφαιρα, μένει πάνω στο βερνίκι σου.

Driver M
27-04-10, 16:19
Αν το ξεσκεπάζεις τακτικά και το βερνίκι προλαβαίνει να αναπνεύσει δε θα χεις πρόβλημα.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν η κουκούλα μένει πάνω για καιρό και η υγρασία αντί να εξατμιστεί στην ατμόσφαιρα, μένει πάνω στο βερνίκι σου.

Κώστα, αν δημιουργηθεί αυτός ο μύκητας που λέγαμε προηγουμένως, αλλάζει και στην υφή (πχ γίνεται πιο τραχύ)το χρώμα ή απλά θολώνει οπτικά? Επίσης, τώρα το καλοκαίρι που δε βρέχει (συνεπώς η υγρασία είναι πολύ λιγότερη), πόσες μέρες μπορούμε να έχουμε την κουκούλα πάνω στο αυτοκίνητο με σχετική ασφάλεια? Φαντάζομαι περισσότερες από το χειμώνα, αλλά πόσο? Επειδή κι εγώ φοράω κουκούλα στην 320 και έχει τύχει να την αφήσω και 4 μέρες πάνω (εννοείται χωρίς να έχει βρέξει, ή να έχει μπει νερό στο εσωτερικό της), μπορεί να έχω πρόβλημα?

Τέλος, το κέρωμα παίζει καθόλου ρόλο στην προφύλαξη του βερνικιού από τον μύκητα αυτό?

Monsta
27-04-10, 19:07
Κώστα, αν δημιουργηθεί αυτός ο μύκητας που λέγαμε προηγουμένως, αλλάζει και στην υφή (πχ γίνεται πιο τραχύ)το χρώμα ή απλά θολώνει οπτικά? Επίσης, τώρα το καλοκαίρι που δε βρέχει (συνεπώς η υγρασία είναι πολύ λιγότερη), πόσες μέρες μπορούμε να έχουμε την κουκούλα πάνω στο αυτοκίνητο με σχετική ασφάλεια? Φαντάζομαι περισσότερες από το χειμώνα, αλλά πόσο? Επειδή κι εγώ φοράω κουκούλα στην 320 και έχει τύχει να την αφήσω και 4 μέρες πάνω (εννοείται χωρίς να έχει βρέξει, ή να έχει μπει νερό στο εσωτερικό της), μπορεί να έχω πρόβλημα?

Τέλος, το κέρωμα παίζει καθόλου ρόλο στην προφύλαξη του βερνικιού από τον μύκητα αυτό?

Άρη,

Δεν αλλάζει καθόλου η υφή όταν το χαϊδεύεις. Απλά βλέπεις τη θολούρα.

Το καλοκαίρι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άστην πάνω όσες μέρες θέλεις.

Να ξέρετε πάντως ότι γενικά οι φθηνές κουκούλες εγκλωβίζουν την υγρασία. Υπάρχουν σαφώς ποιοτικότερες λύσεις που δεν αφήνουν ίχνος υγρασίας, ακόμα και όταν ο καιρός είναι υγρός (πχ pancar).

Libanner
27-04-10, 21:49
Εγώ πάντως όποτε το αφήνω έξω το κουκουλώνω πάντα ολοι οι γείτονες θα με έχουν για γραφικό αλλά δε με νοιάζει.
Το έχω κουκουλώσει και ελαφρός βρεγμένο (μέγα λάθος δε το ξανά κάνω) καλά σκονισμένο και ελαφρός λερωμένο το σκεπάζω συχνά,εδώ θέλει προσοχή να σέρνεις τι κουκούλα οσο λιγότερο γίνεται πάνω στο αμάξι.Έχω πλέον εκπαιδευτεί και τη βάζω μπαμ μπαμ με τις λιγότερες δυνατές κινήσεις.Μέχρι στιγμής δε έχω παρατηρήσει κανένα θέμα σε χρώμα η Βερνίκι,μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει σίγουρα και η ποιότητα της κουκούλας.
Βέβαια δε συνιστώ σε κανέναν να κάνει το ίδιο στο δικό

Να συμπληρώσω στα παραπάνω οτι το έχω αφήσει σκεπασμένο μέχρι και 4 μήνες συνεχόμενους χωρίς να την βγάλω ούτε μια μέρα.Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα της κουκούλας στο να μην έχεις προβλήματα με υγρασίες κτλ.

E60_Arkadia
27-04-10, 23:08
Εμενα η κουκουλα εχει δυο υποδοχες για να αεριζεται χωρις να μπαινει νερο οταν βρεχει.Βεβαια σχετικο ειναι αυτο,το παν ειναι η προσοχη η δικη μας ωστε να μην κανουμε ζημια στο χρωμα,τηρωντας αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω.

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-06-10, 13:35
ολα τα χρονια σε ολα μου τα αυτοκινητα χρησιμοποιω κουκουλες και με ολες τις συνθηκες! οι μονες φορες που εχω δει ζημια απο την κουκουλα ειναι οταν πιασει αερας και η κουκουλα δεν εφαρμοζει σφιχτα πανω στο αυτοκινητο με αποτελεσμα το περα δωθε να δημιουργησει επιφανειακες γρατζουνιες στο βερνικι! απο τοτε το θεμα λυθηκε εχοντας ενα σχοινακι το οποιο το περναω κατω απο το αυτοκινητο και την σφιγγω για να ειναι ακινητη!

το παν ειναι να ειναι το αμαξι παντα πλυμενο(οχι βρεγμενο), αν εχει μονο σκονη να το περναμε ελαφρια με ενα ξεσκονοπανο(τυπου swifer) πριν το σκεπασουμε και επισης να μην σερνουμε την κουκουλα πανω στο χρωμα. οταν την βγαζω εχω ειδικο τροπο οπου ΔΕΝ ερχεται σε επαφη το μεσα με το εξω μερος της κουκουλας για να μην λερωνεται(ενωνουμε τις ακρες των 2 μακριων πλευρων και ξεκιναμε το τυλιγμα των 2 στενων πλευρων οπου θα καταληξουν στην οροφη και με τον ιδιο τροπο την ξαναβαζουμε). Η ολη διαδικασια κραταει μαξ 5 λεπτα!!:original:

billt
22-09-11, 00:29
Ανοίγω αυτό το θέμα, να δώσω ορισμένες σημαντικές οδηγίες σε εκείνους που "κουκουλώνουν" το αυτοκίνητό τους.

Αφορμή ήταν το σχετικά καινούριο Seat Leon που με μόνο 30.000 χλμ και μοντέλο του 2005, δεν δικαιολογούσε τη κατάσταση του βερνικιού του στα επίπεδα σημεία του (καπώ - ουρανός).

Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη (συνεχή) χρήση κουκούλας, πράγμα που βέβαια επιβεβαιώθηκε από τη κουβέντα που είχα με τον ιδιοκτήτη του λίγο αργότερα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το λέμε "ψώριασμα', διότι αν κοιτάξεις από τη σωστή γωνία και με το σωστό φωτισμό το βερνίκι φαίνεται εκτός από θαμπό ότι κάτι άλλο "δουλεύει" από μέσα. Είναι όλο ομοιόμορφο και πιο έντονο εκεί που πατάει καλά η κουκούλα (στο εμπρός σημείο του καπώ και του ουρανού).

Αυτό οφείλεται σε ένα και μόνο λόγο: ΣΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ.

Το βερνίκι ως γνωστό έχει πόρους και πρέπει να αναπνέει. Σκεπάζοντάς το με μία αδιάβροχη κουκούλα, περιορίζουμε τον αέρα του.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, όταν έχει νοτιά ή βρέχει και αφήσουμε το αυτοκίνητο σκεπασμένο, ουσιαστικά φυλακίζουμε την υγρασία μεταξύ κουκούλας και βερνικιού. Το αποτέλεσμα είναι σιγά-σιγά να δημιουργείται πρόβλημα στο βερνίκι και να αρχίζει το θάμπωμα και αργότερα το ψώριασμα.

Προσοχή: Δυστυχώς το θάμπωμα αυτό ΔΕΝ γιατρέυεται με γυάλισμα. Το πρόβλημα πάει βαθιά (φτάνει και στο χρώμα) και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να διορθωθεί με αλοιφές. Μπορεί να γίνει καλύτερο, όχι όμως τέλειο. Η μόνη λύση είναι το βάψιμο.....και ποιος θέλει να πάει να βάψει ουρανό, καπώ???

Γι αυτό προσέχουμε τις μέρες που ο καιρός είναι βροχερός ή έχει νοτιά.
Ξε-σκεπάζουμε το αυτοκίνητο αμέσως μετά τη βροχή και το αφήνουμε να αναπνεύσει. Το ξέρω ότι μπορεί να μας λερωθεί, αλλά αυτό είναι το λιγότερο ...κακό. Βάζουμε τη κουκούλα ξανά όταν οι δρόμοι έχουν ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ εντελώς και φυσικά εννοείται ότι και το αυτοκίνητο και η κουκούλα μας πρέπει να είναι στεγνά.

Η κουκούλα μπορεί άφοβα να χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και να προστατεύει το αυτοκίνητο από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου.

Προσοχή όμως τις ημέρες που βρέχει / έχει νοτιά.

Εχω την εξης ερωτηση - απορια. Σε ενα χρωμα αυτοκινητου που εχει παθει ζημια απο την υγρασια με την χρηση κουκουλας μπορει να διορθωθει αυτη η ζημια με εκθεση για πολλες μερες σε καυτο ηλιο οπως ειναι το καλοκαιρι. Απλα δηλαδη σκεφτομαι οτι εφοσον ειναι υγρασια, να εξατμιστει, οταν εκτεθει το αυτοκινητο σε δυνατο ηλιο.

Monsta
22-09-11, 07:34
Εχω την εξης ερωτηση - απορια. Σε ενα χρωμα αυτοκινητου που εχει παθει ζημια απο την υγρασια με την χρηση κουκουλας μπορει να διορθωθει αυτη η ζημια με εκθεση για πολλες μερες σε καυτο ηλιο οπως ειναι το καλοκαιρι. Απλα δηλαδη σκεφτομαι οτι εφοσον ειναι υγρασια, να εξατμιστει, οταν εκτεθει το αυτοκινητο σε δυνατο ηλιο.


Όχι δυστυχώς από τη στιγμή που έχει αλλειωθεί το βερνίκι από την υγρασία, δεν επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση. Η μόνη λύση είναι το βάψιμο.

850CSI
22-09-11, 12:12
Ανοίγω αυτό το θέμα, να δώσω ορισμένες σημαντικές οδηγίες σε εκείνους που "κουκουλώνουν" το αυτοκίνητό τους.

Αφορμή ήταν το σχετικά καινούριο Seat Leon που με μόνο 30.000 χλμ και μοντέλο του 2005, δεν δικαιολογούσε τη κατάσταση του βερνικιού του στα επίπεδα σημεία του (καπώ - ουρανός).

Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στη (συνεχή) χρήση κουκούλας, πράγμα που βέβαια επιβεβαιώθηκε από τη κουβέντα που είχα με τον ιδιοκτήτη του λίγο αργότερα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το λέμε "ψώριασμα', διότι αν κοιτάξεις από τη σωστή γωνία και με το σωστό φωτισμό το βερνίκι φαίνεται εκτός από θαμπό ότι κάτι άλλο "δουλεύει" από μέσα. Είναι όλο ομοιόμορφο και πιο έντονο εκεί που πατάει καλά η κουκούλα (στο εμπρός σημείο του καπώ και του ουρανού).

Αυτό οφείλεται σε ένα και μόνο λόγο: ΣΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ.

Το βερνίκι ως γνωστό έχει πόρους και πρέπει να αναπνέει. Σκεπάζοντάς το με μία αδιάβροχη κουκούλα, περιορίζουμε τον αέρα του.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, όταν έχει νοτιά ή βρέχει και αφήσουμε το αυτοκίνητο σκεπασμένο, ουσιαστικά φυλακίζουμε την υγρασία μεταξύ κουκούλας και βερνικιού. Το αποτέλεσμα είναι σιγά-σιγά να δημιουργείται πρόβλημα στο βερνίκι και να αρχίζει το θάμπωμα και αργότερα το ψώριασμα.

Προσοχή: Δυστυχώς το θάμπωμα αυτό ΔΕΝ γιατρέυεται με γυάλισμα. Το πρόβλημα πάει βαθιά (φτάνει και στο χρώμα) και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να διορθωθεί με αλοιφές. Μπορεί να γίνει καλύτερο, όχι όμως τέλειο. Η μόνη λύση είναι το βάψιμο.....και ποιος θέλει να πάει να βάψει ουρανό, καπώ???

Γι αυτό προσέχουμε τις μέρες που ο καιρός είναι βροχερός ή έχει νοτιά.
Ξε-σκεπάζουμε το αυτοκίνητο αμέσως μετά τη βροχή και το αφήνουμε να αναπνεύσει. Το ξέρω ότι μπορεί να μας λερωθεί, αλλά αυτό είναι το λιγότερο ...κακό. Βάζουμε τη κουκούλα ξανά όταν οι δρόμοι έχουν ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ εντελώς και φυσικά εννοείται ότι και το αυτοκίνητο και η κουκούλα μας πρέπει να είναι στεγνά.

Η κουκούλα μπορεί άφοβα να χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και να προστατεύει το αυτοκίνητο από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου.

Προσοχή όμως τις ημέρες που βρέχει / έχει νοτιά.

για μενα ειναι η πιθανη καταργηση της κουκουλας καλυτερη
Τι θα λεγες στη δικη μου περιπτωση: Το δικο μου ειναι σε κλειστο γκαραζ μεσα ουτε φως δεν μπαινει ετσι που ειναι οταν κλεινη το Γκαραζ μεσα Σκοταδι αλλα το θετικο απο τη κατασκευη και τοποθεσια του γκαραζ το χειμωνα ακομα και με παγωνιες μεσα ειναι σχετικα ζεστη το'χω διαπιστωση.
Βεβαια το αμαξι ως στιγμης ειναι τακαρισμενο και αυτο που ηθελα να ρωτησω για την φυσικη σκονη που δημιουργειτε παντου το χω σκεπασμενο παντου με σεντονια Κρεβατιου,,,,,αεριζετε κανονικα στους Πορους?:original:

Monsta
22-09-11, 15:30
Αν τα σεντόνια Γιώργη είναι μεταξωτά [όπως του Γιάννη], τότε λογικά δε θα χεις κανένα πρόβλημα υγρασίας.

Bassakos
22-09-11, 19:23
ειμαι παθων στο παλιο μου αμαξι (κοκκινου χρωματος) , πανε 3 χρονια οταν ολο χαρα αγορασα αδιαβροχη κουκουλα με 65 ευρω, τον πρωτο χειμωνα καμαρωνα το αμαξι που το εβλεπα με την κουκουλα και εξω να ριχνει καρεκλες! και ελεγα κομπλε! ουτε λερωνετε ουτε τιποτα θα το ξεσκεπασω το ΣΚ να παω την εκδρομουλα μου , θα του κανω και ενα πλυσιμο την Δευτερα και ξανα κουκουλα μετα! , αμ δε! το επομενο καλοκαιρι παρατηρησα αυτην την θολουρα στο χρωμα ειδικα σε καπο ουρανο και πισω κολωνες προσπαθησα με αλοιφη να το "καθαρισω" αλλα δεν καθαριζε με τιποτα! μετα εμαθα οτι η ζημια ΔΕΝ επισκευαζετε παρα μονο με βαψιμο, ως παθων λοιπον θα πωκαι εγω ΟΧΙ κουκουλα το χειμωνα, οσο καλη και αν ειναι 1000 φορες ενα καλο κερι και πλυσιμο, παρα να ρισκαρεις ολικο βαψιμο του αυτοκινητου για να μην μπεις στον κοπο να πλυνεις 10 φορες παραπανω , και αντε μετα το εβαψες και αν δεν σου κανουν καλη δουλεια? οταν θα ερθει η στιγμη της πωλησης αντε να πεισεις τον υποψηφιο αγοραστη οτι το εβαψες λογο κουκουλας και οχι λογο τουμπας η δεν ξερω και εγω τι αλλο

stef
22-09-11, 20:05
Παιδιά η κουκούλα μόνο όταν είναι φρεσκοπλυμένο το αμάξι, έχει εσωτερικό βαμβάκι καλής ποιότητας και το έχετε μέσα σε γκαράζ ή σε πυλωτή!!
Επίσης εάν θέλετε να κάνετε βόλτα και να ξαναβάλετε κουκούλα , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να μην έχει ίχνος σκόνης το αμάξι (αλλιώς εμπρός καλές μου αραχνούλες...)
Και για να βγάλετε σκόνη, όχι με ξεσκονόπανο, αλλά με χρήση QD σε συνδυασμό με ανάλογο πανί ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ μικροινών!!!!

billt
22-09-11, 23:30
Πως ακριβως φαινεται το χρωμα του αυτοκινητου οταν παθει ζημια απο υγρασια λογω χρησης κουκουλας ; Αυτο το θαμπωμα και η θολουρα που λετε τι ακριβως ειναι ; Στο αμαξι μου στο χρωμα του ουρανου φαινονται αν κοιταξεις απο συγκεκριμενη γωνια μαυριλες που δεν ειναι ομοιομορφες δηλαδη σε αλλα σημεια φαινεται κανονικα το χρωμα και σε αλλα σημεια φαινεται μαυρο και επισης σε μια περιοχη μαυρη υπαρχουν κηλιδες κανονικου χρωματος. Η υφη της επιφανειας δεν εχει αλλαξει.

billt
22-09-11, 23:38
Υπαρχει ενα διλλημα στην χρηση ή οχι της κουκούλας. Απο την μια μπορει η κουκουλα να δημιουργησει ζημιες στο χρωμα αλλα απο την αλλη προφυλασει απο ζημιες που μπορουν να κανουν διαφοροι επιτηδειοι οπως γρατζουνιες με αιχμηρα αντικειμενα. Ειχα μια περιπτωση μου γρατζουνισανε ολη τη δεξια πλευρα του αυτοκινητου μου η γρατζουνια δεν διορθωνοτανε με αλοιφη και αλοιφαδορο και εβαψα ολη την πλευρα του αυτοκινητου. Αν ειχα κουκουλα στο αυτοκινητο θα γλυτωνα την γρατζουνια και το βαψιμο. Ενα αλλο παραδειγμα, στο αυτοκινητο του θειου μου κουκουλωμενο ειδε μια μερα ενα μεγαλο σκισιμο στο πλαι της κουκουλας χωρις να εχει πειραχτει το χρωμα. Δηλαδη του σκισανε την κουκουλα αλλα δεν του κανανε ζημια στο αυτοκινητο. Αν δεν ειχε την κουκουλα θα του ειχανε γρατζουνισει το χρωμα του αυτοκινητου.

Monsta
23-09-11, 07:24
Πως ακριβως φαινεται το χρωμα του αυτοκινητου οταν παθει ζημια απο υγρασια λογω χρησης κουκουλας ; Αυτο το θαμπωμα και η θολουρα που λετε τι ακριβως ειναι ; Στο αμαξι μου στο χρωμα του ουρανου φαινονται αν κοιταξεις απο συγκεκριμενη γωνια μαυριλες που δεν ειναι ομοιομορφες δηλαδη σε αλλα σημεια φαινεται κανονικα το χρωμα και σε αλλα σημεια φαινεται μαυρο και επισης σε μια περιοχη μαυρη υπαρχουν κηλιδες κανονικου χρωματος. Η υφη της επιφανειας δεν εχει αλλαξει.


Αν είσαι Αθήνα, φέρτο να το δω.

pilot
23-09-11, 13:24
Παιδιά η κουκούλα μόνο όταν είναι φρεσκοπλυμένο το αμάξι, έχει εσωτερικό βαμβάκι καλής ποιότητας και το έχετε μέσα σε γκαράζ ή σε πυλωτή!!
Επίσης εάν θέλετε να κάνετε βόλτα και να ξαναβάλετε κουκούλα , πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να μην έχει ίχνος σκόνης το αμάξι (αλλιώς εμπρός καλές μου αραχνούλες...)
Και για να βγάλετε σκόνη, όχι με ξεσκονόπανο, αλλά με χρήση QD σε συνδυασμό με ανάλογο πανί ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ μικροινών!!!!

??????

Ptboul
23-09-11, 14:12
??????

Quick Detailing? https://www.freesmileys.org/smileys/smiley-merv/carwash.gif

pilot
23-09-11, 14:14
αααααααααααα...

stef
23-09-11, 14:54
Quick detailer
Eιναι προιόν που βγάζουν όλες σχεδόν οι σοβαρές εταιρείες και ψεκάζεις ένα πλυμένο αυτοκίνητο το οποίο δεν έχει φάει λάσπες και βροχές στα γρήγορα απομακρύνοντας την σκόνη με σωστή χρήση πάντα....

Monsta
23-09-11, 17:34
χρήση QD








Quick detailer





BS = Bull Sh!t

Driver M
23-09-11, 18:56
Quick detailer
Eιναι προιόν που βγάζουν όλες σχεδόν οι σοβαρές εταιρείες και ψεκάζεις ένα πλυμένο αυτοκίνητο το οποίο δεν έχει φάει λάσπες και βροχές στα γρήγορα απομακρύνοντας την σκόνη με σωστή χρήση πάντα....
Σωστά.

Αλλά δεν νομίζω πως είναι και ιδιαίτερα απαραίτητο Στέφανε κάθε φορά που βάζεις κουκούλα.
Υπάρχουν ειδικές αντιστατικές βούρτσες που είναι πολύ απαλές ώστε να μη δημιουργούν σχεδόν καθόλου αράχνη, οι οποίες απομακρύνουν πανεύκολα και πολυ γρήγορα τη σκόνη.

Κάτι τέτοιο θα πρότεινα, αφού είναι ασύμφορο να χρησιμοποιείται qd τόσο συχνά.

billt
24-09-11, 01:47
Αν είσαι Αθήνα, φέρτο να το δω.

Ναι μενω στην Αθηνα. Θα στο φερω καποια στιγμη να το δεις.

billt
24-09-11, 01:51
Υπαρχουν κουκουλες απο κατασκευαστριες εταιριες του εξωτερικου ( ΗΠΑ, Αγγλια ) που οπως υποστηριζουν οι κατασκευαστες αυτων δεν αφηνουν το νερο να περασει και αναπνεουν με αποτελεσμα να ειναι αδιαβροχες και να μην παγιδευουν υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το χρωμα του αυτοκινητου γιατι η εν λογω υγρασια εξατμιζεται αφου η κουκουλα αναπνεει.