PDA

Επιστροφή στο Forum : Απενεργοποίηση Αερόσακου Συνοδηγού Χ1



Specialized
23-12-11, 16:19
Βρε παιδιά απαράδεκτο να μην είναι στάνταρ στον εξοπλισμό του Χ1 το κλειδί απενεργοποίησης του αερόσακου συνοδηγού στο ταμπλό!! Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης από OBD??

Βάζουμε την μπέμπα μας μπροστά στο καρεκλάκι κι έχουμε την έννοια...

gyiama
23-12-11, 16:41
μα σε κανενα bmw δεν υπαρχει κλειδι για τον αεροσακο συνοδηγου. ουτε ειναι στον εξτρα εξοπλισμο.το εργοστασιο προβλεπει το καθισματακι πισω και οχι μπροστα.τι γινεται τωρα.... 1ον δεν μπορεις να το απενεργοποιησεις απο το διαγνωστικο θα βγαζει σφαλμα σε ολους τους αεροσακους δλδ δεν θα δουλευει κανενας. 2ον στο καθισμα υπαρχει ο αισθητηρας καταληψης του καθισματος ο οποιος στην ουσια ενεργοποιει και απενεργοποιει τον αεροσακο συνοδηγου για να μην ανοιξει εφοσων δεν καθεται καποιος στο καθισμα.αυτο τωρα μπορεις απλα με καποιο τροπο να κανεις το καθισματακι να μην τον παταει(αν και δεν ξερω απο ποσα κιλα και πανω ενεργοποιειται ο αισθητηρας μπορει να μη φτανει το βαρος του μωρου να τον ενεργοποιησει) ωστε να το βλεπει παντα οτι δεν καθεται καποιος.
και 3ον δεν θα ηταν πιο σωστο να ειναι πισω το μωρο στο καθισματακι του κανονικα απ το να ειναι μπροστα???

Samaro
23-12-11, 16:44
Εχω δύο αφελείς ερωτήσεις :

- Μήπως εχει αισθητήρα το κάθισμα ;;

- Σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν είναι πιό ασφαλή τα καρεκλάκια με τα πιτσιρίκια, στη μέση του πίσω καθίσματος ;;

Υ.Γ. βλέπω με πρόλαβαν :)

Z4 DCT
23-12-11, 16:45
Βρε παιδιά απαράδεκτο να μην είναι στάνταρ στον εξοπλισμό του Χ1 το κλειδί απενεργοποίησης του αερόσακου συνοδηγού στο ταμπλό!! Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης από OBD??

Βάζουμε την μπέμπα μας μπροστά στο καρεκλάκι κι έχουμε την έννοια...

Η ασφαλεστερη θεση για το παιδι ειναι πισω.....τωρα αν δεν θες να ανάβει, μιας και δεν βαζει ηbmw διακόπτη....ειναι απλο κυκλωμα, πας σε εναν καλο ηλεκτρολόγο και σου βαζει εναν διακόπτη που θα κοβει το σημα στην επαφη κατω απο το καθισμα.,,,,απλα θα σου αναβει λαμπακι..

m-power_01
23-12-11, 16:50
Η ασφαλεστερη θεση για το παιδι ειναι πισω.....τωρα αν δεν θες να ανάβει, μιας και δεν βαζει ηbmw διακόπτη....ειναι απλο κυκλωμα, πας σε εναν καλο ηλεκτρολόγο και σου βαζει εναν διακόπτη που θα κοβει το σημα στην επαφη κατω απο το καθισμα.,,,,απλα θα σου αναβει λαμπακι..

Μόλις έδωσες την χειρότερη συμβουλή που μπορούσες να δώσεις!
Αν αναψει το λαμπάκι, πάει σε safe mode ανοιγουν όλοι οι αεροσάκοι

gyiama
23-12-11, 16:51
απλα Γιαννη οταν αναβει λαμπακι αεροσακων στο αυτοκινητο δεν λειτουργει κανενας αεροσακος.

υγ Σπυρο απ οσο ξερω δεν ανοιγει κανενας οχι ολοι

Specialized
23-12-11, 17:16
Έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση πολλές φορές με την γυναίκα μου για το θέμα καρεκλάκι μπροστά και ΦΥΣΙΚΑ είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνος ότι το σωστότερο και καλύτερο είναι το μωρό να βρίσκεται πίσω. Αυτό φυσικά γίνεται όταν οδηγώ εγώ και η γυναίκα μου κάθεται πίσω μαζί με το μωρό.
Τι κάνεις όμως όταν η μάνα χρειάζεται να οδηγήσει μόνη της και πρέπει να έχει άμεση πρόσβαση στο μόλις 5 μηνών μωράκι της γιατί ακόμη είναι πολύ μικρό κι έχει το άγχος μην του τύχει τίποτα όσο οδηγεί...? Αν βάλεις το μωρουδίστικό port bebe και το δέσεις πρέπει να το κάνεις με το μωρό να κοιτάζει προς το κάθισμα κι όχι εμπρός. Αυτό στην περίπτωση τοποθέτησης του καθίσματος πίσω αποκλείει την πρόσβαση στο μωρό ενώ εσύ κάθεσαι μπροστά καθώς όσο Τιραμόλας κι αν είσαι δεν φτάνεις.....
Επίσης για όσους λένε ότι η BMW δεν έχει κλειδί απενεργοποίησης στα αυτοκίνητά της σας ενημερώνω ότι (τουλάχιστόν) στο Χ1 υπάρχει ως ΕΞΤΡΑ εξοπλισμό. Στα προηγούμενα όπως π.χ. στο Μ3 μου όντως δεν υπήρχε και πάλι το θεωρώ απαράδεκτο (όσο big fan του έλικα κι αν είμαι) όταν άλλα αυτοκίνητα χαμηλότερης κατηγορίας και τιμής το κάνουν...

Ο μόνος τρόπος για να τσεκάρω φαντάζομαι αν το βάρος του μωρού ενεργοποιεί τον αισθητήρα είναι να ξεκινήσουμε με το καρεκλάκι στο κάθισμα και την ζώνη άδετη εεε...?

gyiama
23-12-11, 17:35
οχι δεν παιζει ρολο αν η ζωνη ειναι δεμενη η οχι στο να ενεργοποιηθει ο αιθητηρας. νομιζω οτι ο μονος τροπος ειναι να δεθει σωστα το καρεκλακι με το μωρο μεσα και να μπει σε διαγνωστικο το αυτοκινητο ωστε να δεις αν δειχνει κατηλημενη την θεση του συνοδηγου.αυτο φυσικα παλι πρεπει να το τσεκαρεις με περισσοτερο βαρος ωστε να δεις μεχρι ποσο βαρος αντεχει ωστε να μην ενεργοποιηθει μιας και τα μωρα σε αυτες τις ηλικιες μεταβαλουν το βαρος τους πολυ γρηγορα.

Specialized
23-12-11, 18:19
οχι δεν παιζει ρολο αν η ζωνη ειναι δεμενη η οχι στο να ενεργοποιηθει ο αιθητηρας. νομιζω οτι ο μονος τροπος ειναι να δεθει σωστα το καρεκλακι με το μωρο μεσα και να μπει σε διαγνωστικο το αυτοκινητο ωστε να δεις αν δειχνει κατηλημενη την θεση του συνοδηγου.αυτο φυσικα παλι πρεπει να το τσεκαρεις με περισσοτερο βαρος ωστε να δεις μεχρι ποσο βαρος αντεχει ωστε να μην ενεργοποιηθει μιας και τα μωρα σε αυτες τις ηλικιες μεταβαλουν το βαρος τους πολυ γρηγορα.

Οχι απλά την ζώνη την αναφέρω καθώς ξεκινώντας κι αν ο αισθητήρας έχει διαγνώσει "ικανό" βάρος χτυπάει η ειδοποίηση της ζώνης. Αυτό φαντάζομαι δίνει και την ίδια εντολή για τον αερόσακο...
Ευχαριστώ πολύ πάντως!! Αν μεγαλώσει πιο πολύ και έχει βαρύνει αρκετά για να ενεργοποιεί στα σίγουρα τον αισθητήρα τότε θα έχει πάει πίσω για τα καλά στο κανονικό καρέκλι της thumb

gyiama
23-12-11, 18:50
αν συμβαινει αυτο τοτε ειναι πιο απλη η δοκιμη.βαζει το καρεκλακι οπως ειπες χωρις ζωνη και δοκιμαζεις με μωρο και χωρις μωρο.

Specialized
23-12-11, 18:54
αν συμβαινει αυτο τοτε ειναι πιο απλη η δοκιμη.βαζει το καρεκλακι οπως ειπες χωρις ζωνη και δοκιμαζεις με μωρο και χωρις μωρο.
Ανευ μωρού δεν χτυπάει σίγουρα (το δοκίμασα ήδη το πρωί που πήρα μόνος μου το αμάξι) είναι άλλωστε πολύ ελαφρύ το πορτ μπεμπέ.
Μένει να το δω και με το κοριτσάκι μου μέσα πλέον thumb

Monsta
23-12-11, 20:56
Νίκο δεν είναι λύση αυτή.

Αν δε χτυπάει τώρα που το μωρό είναι ακόμα μικρό και ελαφρύ, θ αρχίσει να χτυπάει σε λίγο καιρό που θα βαρύνει.

Επιπλέον αν κάτι συμβεί θα το ακούσει, θα κάνει στην άκρη και θα σταματήσει.

Το να είναι στο διπλανό κάθισμα κινδυνεύει και η ίδια κατά τη διάρκεια της οδήγησης, καθώς είναι πολύ εύκολο το μωρό να της αποσπάσει τη προσοχή για κάτι εντελώς ασήμαντο.

Τα παιδιά όπως γνωρίζεις, πρέπει να είναι στο πίσω κάθισμα δεμένα σε καρεκλάκι μέχρι και 11 ετών περίπου και να έχουν 1-2 παιχνίδια ν ασχολούνται. Φαντάσου όταν μεγαλώσει λιγάκι που θα έχει μάθει να είναι μπροστά, πόσο δύσκολο θα είναι να το πάτε πλέον στο πίσω κάθισμα.

Όλοι μεγαλώσαμε παιδιά. Ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου αντιμετωπίσαμε ποτέ πρόβλημα με τα δικά μας, όταν από βρέφη έμαθαν να κάθονται στη σωστές θέσεις. thumb

S8N
23-12-11, 22:57
Υπάρχει retrofit kit. Το παραγγελνεις σε εξουσιοδοτημένο με τον VIN καθ την ταυτότητα σου. Το κόστος είναι γύρω στα 80 ευρώ χωρίς τοποθέτηση. Η τοποθέτηση όμως είναι αγγούρι.

Η γυναίκα σου έχει δικιο για το παιδί μπροστά. Δεν είναι δυνατον να οδηγείς μόνος και να έχεις ένα βρέφος πίσω να κοιταει αναποδα. Στην καλύτερη περίπτωση θα σου σπάσει τα νεύρα μόλις του πέσει η πιπίλα. Στη χειρότερη θα τσακιστεις σκύβοντας πίσω να την πιάσεις. Απαράδεκτη στο θέμα αυτό η BMW.

z3 2.2
24-12-11, 00:11
Nικο πισω και δεξια το καθισματακι
αγοραζεις καθρεπτακι απο Λητω και το μονταρεις καπου ωστε να βλεπεις το λουλουδακι σου απο τον κεντρικο καθρεπτη.

σε καθε αμφιβολια αλαρμ και στην ακρη
ασε που σε αυτη την ηλικια στο 20λεπτο κοιμουνται !!!

Z4 DCT
24-12-11, 07:02
Μόλις έδωσες την χειρότερη συμβουλή που μπορούσες να δώσεις!
Αν αναψει το λαμπάκι, πάει σε safe mode ανοιγουν όλοι οι αεροσάκοι

:shok::shok:


ΣΥΓΝΩΜΗ.....

Nino
24-12-11, 08:25
η σωστη θεση τοποθετησης ειναι πισω για δυο ποπλυ βασικου λογους
πρωτον για την ασφαλεια του μωρου και δευτερον ακριβως για να μην εχει "προσβαση" ο,η οδηγος στο μωρο την ωρα που οδηγει!!
Κανονας με μωρο σε καρεκλακι δεν το βαζουμε ποτε μπροστα και δεν του δινουμε ποτε να φαει την ωρα που ειναι πισω και εμεις οδηγουμε.
Πιστευω οτι δεν χρειαζεται να τα αναλυσω τα παραπανω

fast-enough
24-12-11, 16:09
Ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε το παιδί μπροστά σε αυτοκίνητο με αεροσακο.
Καταλαβαίνω την ανησυχία της γυναίκας σου, αλλά αυτός είναι ο ρόλος σου ως άντρας. Να βοηθάς ώστε να διώχνεις τις ανησυχίες της. Το ίδιο και της γυναίκας απέναντι στον άντρα.
Μιλάμε για την ασφάλεια του παιδιού σου, για τη ζωή του συγκεκριμένα.
Μπορεί να ακούγομαι κάπως, αλλά φαντάσου σε χαζό τρακάρισμα ακούμπημα να σκάσει ο (τεράστιος) αερόσακος του συνοδηγού στο καθισματάκι. Το χαζό ατύχημα θα μετατραπεί σε τραγικό δυστύχημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να ξέρουμε να λέμε ΟΧΙ και κάποτε να το "επιβάλλουμε" με τον τρόπο μας.
Πίσω λοιπόν, και προμηθευτείτε και το καθρεφτάκι και άσε τις αλχημείες και τις αμφιβολίες θα ανοίξει ή δε θα ανοίξει? Ασε τον αερόσακο ήσυχο και έχε εμπιστοσύνη στις μελέτες που λένε πως η ασφαλέστερη θέση του παιδιού είναι πίσω.
Εύχομαι να είστε και εσύ και η οικογένειά σου πάντα γεροί, τυχεροί και προσεκτικοί.
Τέλος, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά η πραγματικότητα είναι σκληρή.

Leonidas_E39
24-12-11, 16:15
Θα συμφωνησω με τα παραπανω εχοντας την εμπειρια απο τρια παιδια , ποτε μα ποτε δεν τα εβαλα μπροστα αλλα και ποτε η γυναικα μου δεν εκατσε πισω μαζι τους ακομα και την μερα που βγαιναμε απο το νοσοκομειο. Τελικα πιστευω ειναι οπως τα μαθεις τα παιδια απο μικρα.

Specialized
26-12-11, 10:54
Σας ευχαριστω πολυ. Αντιλαμβανομαι πληρως τα γραφομενα-"μαλωματα" σας κι ειμαστε κι οι δυο γονεις πολυ προσεκτικοι κι υπευθυνοι για να μην ξανατοποθετησουμε το καθισματακι εμπρος και να ρισκαρουμε ανοιγει δεν ανοιγει... Απλα θεωρουσαμε οτι δινοντας ενας κατασκευαστης την δυνατοτητα απενεργοποιησης του αεροσακου συνοδηγου (οπως γινονταν στην πρωην ΜΙΤΟ μας) και δενοντας σωστα το καθισματακι και ΦΥΣΙΚΑ οδηγωντας οσο πιο υπευθυνα θα ηταν σε μεγαλο βαθμο ασφαλες..

ΔημήτρηςΜ3
26-12-11, 21:58
δεν θελω να σου τη πω, απλα το λεω φιλικα ετσι μη το παρεις στραβα
checkαρε καποια videaκια στο youtube!