PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΗΛΩΜΑ!!



mormon
01-02-10, 11:56
παιδια καλη εβδομαδα και καλο μηνα!!

εχω το εξης προβλημα!
δεν μπορω να δηλωσω το μοτερ μου γιατι λενε οτι εχει αλλαξει η νομοθεσια!
εχω τιμολογιο κινητηρα, τιμολογιο μηχανικου, αδεια ασκησεως επαγγελματος του συνεργειου, και το πτυχιο του μηχανικου!!

θελω την βοηθεια σας γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να κυκλοφορεις με αδηλωτο μοτερ!!

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

YAz
01-02-10, 12:01
χαχαχαχαχχα!!!

Καλά ρε, τι εννοείς ότι άλλαξε η νομοθεσία; Τι σου είπαν δηλαδή; Τι πρέπει να κάνεις τώρα;

ΔημήτρηςΜ3
01-02-10, 12:07
τι θελεις να το δηλωσεις χρηστο???

ΦΑΝΗΣ
01-02-10, 12:07
Χρήστο πάνε σε μια σχολή οδηγών που κάνει δηλώσεις μοτέρ και άστα όλα πάνω τους,θα δώσεις κάτι παραπάνω,αλλά θα φύγεις από το άγχος...

ΔημήτρηςΜ3
01-02-10, 12:09
θελεις χαρτι απο τη BMW αν ξεπερνας το 25% του μαμα κινητηρα που φορουσες!

mitsos_chania
01-02-10, 12:22
θελεις χαρτι απο τη BMW αν ξεπερνας το 25% του μαμα κινητηρα που φορουσες!

αν ειναι αυτοκινητο εισαγωγης ισχυει αυτο.Αν δεν ειναι και ειναι αγορασμενο απο ελλαδα δεν υπαρχει περιορισμος.Τουλαχιστον αυτο ισχυε μεχρι πριν λιγο καιρο

mormon
01-02-10, 12:22
το μηχανολογικο ζηταει εκτος απο ολα τα χαρτια που ειπα πιο πανω και ενα χαρτι απο την BMW αλλα η BMW δεν το δινει γιατι λεει οτι δεν υποστηριζει τις μετατροπες!!

mormon
01-02-10, 12:24
το αυτοκινητο μου ειναι ελληνικο!!

ΔημήτρηςΜ3
01-02-10, 12:26
το μηχανολογικο ζηταει εκτος απο ολα τα χαρτια που ειπα πιο πανω και ενα χαρτι απο την BMW αλλα η BMW δεν το δινει γιατι λεει οτι δεν υποστηριζει τις μετατροπες!!

καλα πες τους!
καπου θα βρεθει η ακρη!!

dark knight
01-02-10, 14:26
υπαρχουν διεκπεραιωτες με την αναλογη επιβαρυνση βεβαια.τους δινεις τα δικαιολογητικα και ηρεμεις.σε περιπτωση που δεν βρεις ακρη νομιμα.

kplc16
01-02-10, 15:14
το αυτοκινητο μου ειναι ελληνικο!!


εχεις p.m. Και μην αφηνεις το αγχος να σου τρωει τη ψυχη.

Stamatis
01-02-10, 18:43
Καπου μεσα σε αυτο το φορουμ υπαρχει καποιος που μπορει να σε βοηθησει.
Για κοιτα στο θρεντ - βοηθεια μεταξυ μας- νομιζω οτι κατι παιζει εκει.

kplc16
01-02-10, 20:01
Καπου μεσα σε αυτο το φορουμ υπαρχει καποιος που μπορει να σε βοηθησει.
Για κοιτα στο θρεντ - βοηθεια μεταξυ μας- νομιζω οτι κατι παιζει εκει.

σωστος μονο που ο mormon ειναι κατοικος Θεσσαλονικης

Stamatis
01-02-10, 20:03
σωστος μονο που ο mormon ειναι κατοικος Θεσσαλονικης
ουπς αυτο μου ξεφυγε.
thumb

mormon
02-02-10, 11:55
Δεν μπορω να καταλαβω πως το μηχανολογικο ζηταει τη βεβαιωση οτι το μοτερ μπαινει στο συγκεκριμενο σκαφος και η αντιπροσωπεια να μην το δινει!!
ειναι παραλογο!! θα σκασω!!!

E39COMP
02-02-10, 15:00
Αν αναφερεστε σε μενα , ηδη εστειλα π.μ απαντηση στην ερωτηση του φιλου mormon . Δυστυχως δεν εχω προσωρινα ακρη με τετοιο θεμα αλλα θα το ψαξω και συντομα θα απαντησω στον φιλο μας ... καθως κατι ή μαλλον καλύτερα καποιον εχω στο μυαλό μου που μπορει να βοηθησει.


Απο΄κει και περα.... Νομιζω πως το συγκεκριμένο χαρτι ΔΕΝ το χρειαζεσαι καθως ΔΕΝ ειναι νεα μετατροπή και ΔΕΝ εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα ...Οπότε απο την στιγμη που υπαρχει ....." προδεδικασμενο " ( ας το ποπυμε ετσι χαρην λόγου ) απλα ΤΖΑΜΠΑ σε ταλαιπωρουν και μαλλον κατανοώ τον λόγο .... Μηπως καλό θα ητανε την επομενη φορα που θα πας να ρωτησεις για το δήλωμα να εχεις βαλει " κατι " μεσα στα χαρτια ???? 50-100 ευρω και θελω να πιστευω πως ολα θα ειναι μια χαρα με τα χαρτια σου.
Ξαναλέω ομως , δεν μιλαμε για μια μετατροπή που εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα και δεν εχει ελεγχθει , δεν εχουν περασει αυτοκινητα που εχει η μετατροπή αυτη ΚΤΕΟ ωστε να κοπούν ή να κριθει επικυνδυνη .... Ολα οσα εχουν γινει περνουν κτεο κανονικα και περνουν πιστοποιητικο καλής λειτουργίας .... Νομιζω με τον παραπάνω τροπο και λιιιιγο θρασος θα βρεις ακρη .

Τα υπολοιπα τα ειπαμε . Σου εστειλα και το τηλ μου , αν χρειαστεις οτιδηποτε ευχαριστως να σε βοηθησω .

Φιλικα
Κωστας

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 16:54
εκτος το Χρηστο θα χρειαστω και γω βοηθεια!

konstantinaM3
02-02-10, 17:54
εγω το αγορασα αδηλωτο κ εσκασα 800ευρ κ το δηλωσα μαζι με το κτεο υπαρχουν μερικοι που ασχολουντε με αυτο εχουν προσβαση μεσα κ τα κανουν αυτα με τις αδειες αλλα θελει λεφτα!πιστευω ολα γινοντε γιατι ειμαστε στην ελλαδα! 4 φορες την γλυτωσα οταν ημουν αδηλωτη φανταζομαι γιατι ειμαι γυναικα εαν ημουν αντρας θα μου ειχαν παρει κ τα σοβρακα!λολ υπαρχουν κ μερικοι μαντραδες που το κανουν αυτο με λιγο χρημα ψαξε ρωτα τους μαντραδες εκει!το αμαξι μου ειναι απο γερμανια κ η μετατροπη εγινε εδω! απο 1600 σε 3000! ολα γινοντε σε λεω απλα χρημα να υπαρχει!:)

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 17:58
δεν διαφωνω αλλα που ειναι αυτοι που θα μας κατευθηνουν να παμε σε αυτους!!
καταλαβες τι λεω?

konstantinaM3
02-02-10, 18:17
εγω συγκεκριμενα απο μαντρα εκανα την δουλεια μου...του εδωσα λεφτα κ τα εκανε ολα μπαμ μπαμ το θεμα ειναι οτι απο θεσσαλονικη δεν σκαμπαζω λολ εχω κατι φιλαρακια με bmw εκει απο αλλο κλαμπ αλλα θα ρωτησω εαν ξερουν κ εαν μπορουν να βοηθησουν!

Driver M
02-02-10, 18:31
Tι κατάντια είναι αυτή τελοσπάντων? Να δημιουργούνται 1002 ζητήματα, ακόμα και για τη δήλωση ενός μοτέρ, μόνο και μόνο για να αναγκαστεί κάποιος να δώσει το μαγικό φακελάκι που λύνει όλα τα (τεχνηέντως δημιουργηθέντα) προβλήματα και ανοίγει όλες τις πόρτες. Που έχουμε καταντήσει ρε παιδιά?

Φίλε μου, από τη στιγμή που υπάρχει προηγούμενο για το αυτοκίνητό σου, πιστεύω ότι πρέπει να απαιτήσεις από τη bmw να σου δώσει το χαρτί που ζητάς. Δε μπορεί η δικαιοσύνη να αναγνωρίζει περιπτώσεις προδεδικασμένου και να μην το κάνει η bmw. Μην τους κάνεις τη χάρη για φακελάκι, γιατί πρέπει επιτέλους να κάνουν κάποιοι τη δουλειά για την οποία πληρώνονται και να μην απαιτούνται μίζες, μεσάζοντες και τα συναφή. Μην πτοείσαι, έχεις το δίκιο με το μέρος σου και θα βρεις άκρη. Τόσοι έχουν δηλώσει τέτοιες μετατροπές, δε μπορεί να το παίζουν οι της bmw ηθικοπλάστες και αυτόκλητοι υπερασπιστές των εργοστασιακών αυτοκινήτων. Στην τελική, δεν τους είπε κανείς να επικροτήσουν τη μετατροπή, ούτε ζήτησες τη γνώμη τους, αλλά ένα χαρτί για να προχωρήσεις τη διαδικασία και δεν πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να στο δώσουν. Από εκεί και πέρα πάντως, ψάξε, φώναξε, απαίτησε, αποτάσου σε κάποιον υπεύθυνο για τέτοιες υποθέσεις, αλλά μην τους δώσεις φακελάκι για κάτι τέτοιο, γιατί αυτή η κατάσταση δεν έχει τελειωμό και είμαστε όλοι μας συνυπεύθυνοι γι'αυτό.

Χρίστος
02-02-10, 18:36
Αν αναφερεστε σε μενα , ηδη εστειλα π.μ απαντηση στην ερωτηση του φιλου mormon . Δυστυχως δεν εχω προσωρινα ακρη με τετοιο θεμα αλλα θα το ψαξω και συντομα θα απαντησω στον φιλο μας ... καθως κατι ή μαλλον καλύτερα καποιον εχω στο μυαλό μου που μπορει να βοηθησει.


Απο΄κει και περα.... Νομιζω πως το συγκεκριμένο χαρτι ΔΕΝ το χρειαζεσαι καθως ΔΕΝ ειναι νεα μετατροπή και ΔΕΝ εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα ...Οπότε απο την στιγμη που υπαρχει ....." προδεδικασμενο " ( ας το ποπυμε ετσι χαρην λόγου ) απλα ΤΖΑΜΠΑ σε ταλαιπωρουν και μαλλον κατανοώ τον λόγο .... Μηπως καλό θα ητανε την επομενη φορα που θα πας να ρωτησεις για το δήλωμα να εχεις βαλει " κατι " μεσα στα χαρτια ???? 50-100 ευρω και θελω να πιστευω πως ολα θα ειναι μια χαρα με τα χαρτια σου.
Ξαναλέω ομως , δεν μιλαμε για μια μετατροπή που εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα και δεν εχει ελεγχθει , δεν εχουν περασει αυτοκινητα που εχει η μετατροπή αυτη ΚΤΕΟ ωστε να κοπούν ή να κριθει επικυνδυνη .... Ολα οσα εχουν γινει περνουν κτεο κανονικα και περνουν πιστοποιητικο καλής λειτουργίας .... Νομιζω με τον παραπάνω τροπο και λιιιιγο θρασος θα βρεις ακρη .

Τα υπολοιπα τα ειπαμε . Σου εστειλα και το τηλ μου , αν χρειαστεις οτιδηποτε ευχαριστως να σε βοηθησω .

Φιλικα
Κωστας

να ρωτησω κατι.
υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)

:whistle:

E39COMP
02-02-10, 18:38
Λοιπόν ....Εν μερη η λύση βρεθηκε και ισως και αναιμακτα ....Εννοώ χωρίς πολλες πολλες σκοτούρες .... Σε μια - δυο μερες θα εχω την τελική απαντηση που περιμένει ο φίλος mormon και θα ενημερωσω αμεσα .... Απλα ισως να χρειαστει να .... μενεις Αθηνα βαση την διευθυνση που θα αναγραφετε στην νεα σου αδεια .... Αν νομιζεις πως ειναι προβλημα ενημερωσε με μηπως βρεθει καποια " αλλη " λυση ....

Αλλωστε ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ... ΟΣΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ... :thumbsup:

konstantinaM3
02-02-10, 18:46
ετσι!!!στην ελλαδα ειμαστε ΌΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ΄!!!!!!

bill_m3
02-02-10, 18:47
να ρωτησω κατι.
υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)

:whistle:

Χρήστο αν η μετατροπή δεν έχει ξαναγίνει, το αυτοκίνητο πρέπει να πάει στο Ελληνικό (αν θυμάμαι καλά) για εξεταστεί!
Αν πληροί τις προϋποθέσεις θα πάρει έγκριση!
Μιλάμε για τρελή σκοτούρα στο κεφάλι όμως!

Χρίστος
02-02-10, 19:03
Χρήστο αν η μετατροπή δεν έχει ξαναγίνει, το αυτοκίνητο πρέπει να πάει στο Ελληνικό (αν θυμάμαι καλά) για εξεταστεί!
Αν πληροί τις προϋποθέσεις θα πάρει έγκριση!
Μιλάμε για τρελή σκοτούρα στο κεφάλι όμως!

xοντρα χοντρα ξερω τι παιζει.
απλα ετσι και γινει κατι τετοιο.
πες οτι πηγε στο ελληνικο.
οπως εβαλα λαδια στο μοτερ θα θελουν και τα παιδια που θα το τσεκαρουν....σωστα?

Η ερωτηση μου αυτο περιλαμβανει.Δλδ εκτος του κοστους της μετατροπης.
Τι αλλο χρειαζεται και ποσο κοστιζει on/off the records αυτο.

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 19:31
Λοιπόν ....Εν μερη η λύση βρεθηκε και ισως και αναιμακτα ....Εννοώ χωρίς πολλες πολλες σκοτούρες .... Σε μια - δυο μερες θα εχω την τελική απαντηση που περιμένει ο φίλος mormon και θα ενημερωσω αμεσα .... Απλα ισως να χρειαστει να .... μενεις Αθηνα βαση την διευθυνση που θα αναγραφετε στην νεα σου αδεια .... Αν νομιζεις πως ειναι προβλημα ενημερωσε με μηπως βρεθει καποια " αλλη " λυση ....

Αλλωστε ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ... ΟΣΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ... :thumbsup:

ενημερωσε και μενα γιατι και γω θελω να το δηλωσω:thanks:

E39COMP
02-02-10, 19:33
να ρωτησω κατι.
υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)

:whistle:

Λοιπον .... Κοιταξε να δεις τωρα τι γινεται ..... Φυλακιση δεν αντιμετωπίζεις ΑΛΛΑ ...Καλύτερα ισως να ητανε να πηγαινες φυλακη απο αυτα που ΜΠΟΡΕΙ να τραβηξεις ...Αναλογα ποσο θελει το " οργανο " να τραβηξει το θεμα , τοσο θα τρεχεις και εσυ στην συνεχεια ....
Καταρχην για να δηλώσουμε ενα μοτερ που ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ σε μια καροτσα , εν μερη , λόγω ανιδεων υπαλληλων που δεν ξερουν καν για τι πραγμα τους μιλας και σε τι αναφερεσαι οταν πας να το δηλώσεις , υπαρχει πιθανοτητα να το δηλώσεις αλλα πως ???? Θα πας στο υπουργειο και απλα με ΘΡΑΣΣΟΣ ΑΡΚΕΤΟ και κανοντας και τον μαλ*$α συνάμα θα ζητησεις να δηλωθει στο αυτοκινητο σου , Ε36 οπως αναφερεις στο παραδειγμα , το μοτερ το V12 απο το 850 .... Αν τυχον δεν το παρει χαμπαρι ο υπαλληλος εκει ή απλα το παρει χαμπαρι ΑΛΛΑ το ποσο που θα ειναι μεσα στα χαρτια σου ειναι καλό για 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μερες διαμονης στην Αραχωβα ΙΣΩΣ και να το δηλώσεις ..... ΝΟΜΙΜΑ και σωστα ΔΕΝ .....
Τωρα .... Ας υποθεσουμε πως εβαλες V12 σε Ε36 και κυκλοφορεις με αδεια 1600 4κυλινδρο και σε σταματαει το οργανο .... Ή απλα πρεπει να αρχισεις το κλαμα οταν σου πει ανοιγετε κυριε το καπώ ή μόλις ανοιξεις το καπώ του λες εκπληκτος .... " ΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ .... Τι ειναι αυτο που πεταξες μεσα ρε μπατσε ???? Επιτηδες το πεταξες ... Σε ειδα ... Το ειχες το V12 στην κωλότσεπη και το πεταξες μεσα για να με ενοχοποιήσεις ..... Τα εχω δει αυτα σε κατι ΑμερικΛανικιες ταινίες που πετανε πρεζα μεσα στα αυτοκινητα που σταματανε για να τους πιασουνε . Ετσι και εσυ τωρα .... Εγω με 4κυλινδρο 1600 ξεκινησα απο το σπίτι μου " ...........:whistle:
Υπαρχει πιθανοτητα να σε περασει απλα για τρελό και να σε στειλει στην καλύτερη σπιτι σου στην χειροτερη στο διαολο βριζοντας σε και τελος .... Αν ομως θελει να κανει την δουλεια του , δυο ειναι τα τινά ....
Ενα απλα κακό και ενα ΚΑΚΙΣΤΟ ....
Το απλα κακό ..... Ανοιγεις καπώ και βλεπει το οργανο το V12 ... Κοιταζει και την αδεια και συνειδητοποιεί πως μιλαμε για 8 κυλινδρους παραπάνω ... Απλα λοιπον σου κοβει ενα κουστουμακι 1200 ευρω και περιμενει εντος 20ημέρου να προσκομισεις στην υπηρεσια του , χαρτι απο το υπουργείο που θα πιστοποιεί πως το αυτοκινητο ειναι δηλωμενο V12 αναλόγων κυβικών ή χαρτί που να πιστοποιεί πως το αυτοκινητο σου ειναι στην κατασταση που αναφερει η αδεια του .... Δηλ 1600 cc .
To κακιστο ειναι .... Αφου σου κοψει το παραπάνω κουστουμακ ι, να καλέσει και μια το κλιμακιο των οικονομικού εγκλήματος που στηνει ΜΠΟΛΙΚΑ μπλοκα ( συνήθως σε σικ περιοχές ...ευνόητοι οι λόγοι πιστευω ) τωρα τελευταια και καπου εκει να ξεκινησει ενα ωραιο γλεντακι που θα το θυμασαι και θα το πληρωσεις πρωτον πανακριβα και δευτερον πανακριβα και για πολλα χρόνια ..... Θα σε τσιμπισουν για κλοπη εσόδων του κρατους - φοροδιαφυγη και πιασ'το αυγο και κουρευτο και εδω ερχεται το πρωτο που σου ειπα... Καλύτερα να μπορουσες πας φυλακη , πχ ενα χρόνο για αδηλωτο μοτερ απο το να μπλεξεις για φοροδιαφυγη .

Σοβαρα συνεργεια αλλά και νοήμονες καταναλωτες που αγαπούν το αυτοκινητο τους και το εχουν σαν εργαλειο κινησης , απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ τετοιου ειδους μετατροπές που ανα πασα στιγμη μπορεις να μπλεξεις και εσυ αλλα και το συνεργειο που θα την κανει ... Ενα Ε30 με Μ5 Ε34 μοτερ ναι μεν δηλώνεται απο την στιγμη που εστω ειχε βγει ενα straight six μοτερ για Ε30 αλλα δεν ειναι και το πλέον καθαρο και ευκολο να δηλωθεί . Ή μαλλον δεν ΗΤΑΝ ...Τωρα πλέον , ειναι απο την στιγμη που υπαρχει , οπως το λέω εγω , " προδεδικασμένο " .
Να μου μιλησεις για μια μετατροπή full απο 316 σε Μ3 , το καταλαβαίνω και οποιος το κανει και κυκλοφορει αδηλωτος απλα γνωριζει και τους κυνδυνους και τις συνεπειες ΑΛΛΑ με βασικη διαφορά πως με "πλάγιους" τρόπους μπορει καποιος να αποδειξει πως η μετατροπή απο 1600 σε Μ3 εγινε προ 25 ημερων και απλα το το πληρωνω , το δηλώνω ή το ξηλώνω και τελιώνω .... Αν ομως V8 - V10 - V12 δεν εχει ΠΟΤΕ φορεθει στην καροτσα που καβαλας ???? Τι θα τους πεις τοτε οταν σε ρωτησει ποσους κυλινδρους γραφει η αδεια και απο πιο μοντελο ειναι το συγκεκριμενο μοτερ ???? Το Μ5 Ε34 μοτερ σε Ε30 καπως το κουτσομπαλωνεις με το ... " Μ3 το 6κυλινδρο που εβγαλε το ... 1992 σε ... 75 κομματια μονο και δεν το ξερει πολύς κοσμος αλλα υπήρχε κυριε μπατσε μου ....:th_Laie_67-1:
Φυσικα κατι τετοιες μετατροπές και η μαγκια που πολλοι που τα φορανε , συμπεριφερονται σε μπλοκα της τροχαιας , κανουν τα " οργανα " να σκυλιαζουν και να θελουν την κεφαλή του παραβάτη σε πιάτο ....
Συνηθως και απ'οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω , μεσω γνωστων σε τροχαια - αστυνομια αλλα και απο προσωπικη εμπειρία , παιζει τρομερό ρόλο πως θα μιλησεις και πως θα συμπεριφερθεις . Οταν μιλησεις ομορφα συνηθως την σκαπουλαρεις αν οχι εντελώς , τουλαχιστον με μικροζημια ... Δεν ειχε μεριμνύσει ο οδηγός ωστε ο συνοδηγός να φοραει ζωνη ασφαλείας , μου ειχε γραψει ενα παλικαρι στην Κατερίνη ενω σε δρόμο με οριο 120 με επιασε με 191 . Εγω προσωπικα κανω την παπια και ειμαι ετοιμος ΚΑΙ για κλαμα οταν ειμαι παρανομος αλλα και οταν κυκλοφορω νομιμος ( περιεργο να το λεω αυτο αλλα εχει τυχει να κυκλοφορησω και νόμιμος ...Εννοω δηλωμένο σωστα αυτοκινητο ... χαχαχαχα ) και με σταματάνε , ηρεμα και ωραια μιλαω και πραττω και ολα ληγουν ομορφα . Οχι πως δεν υπαρχουν και κωλοπαιδα στα σωματα ασφαλείας αλλα και απο την αλλη και αυτοι ανθρωποι ειναι ... Αναλογα την μερα τους και αυτοι .

Εν κατακλείδι ... ΩΡΑΙΕΣ ειναι ολες οι μετατροπές και τα ονειρα που εχει ο καθενας μας για το αυτοκινητό του και :busted_cop:

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 21:48
ναι καλα αυτα που λες αλλα εδω λεμε για μοτερ απο 1600σε 2200
και απο 2000 σε Μ3 ΠΟΥεχουν γινει παρα μα παρα πολλα αυτοκινητα τα οποια ειναι και δηλωμενα!!
αρα σκεφτομαι ολα αυτα τα αμαξια ειναι παρανομα ετσι???
γιατι μεχρι προχθες μπορουσες να το κανεις και τωρα σου λενε θελει χαρτι απο την bmw
ε τους γα..ς η δε τους γα..ς?

gant
02-02-10, 23:38
Δεν θέλω να τρομάξω κόσμο, αλλά αρκετά χρόνια πριν, φίλος είχε φάει 22 μήνες για λαθροχρησία εις βάρος του δημοσίου, πλήρωσε και 2.000.000 δρχ. για να ¨"νομιμοποιηθεί" το αμάξι, μπήκε μστο φρέσκο για 1-2 μήνες, στο εφετείο κατέβηκε η ποινή, με συνηγόρους αστέρια, στους 11 μήνες, την εξαγόρασε εφ όσον ήταν κα΄τω του έτους, και βγήκε έξω.

ΔημήτρηςΜ3
02-02-10, 23:45
ωραια παντα τετοια να μας λες!

E39COMP
02-02-10, 23:51
Δεν θέλω να τρομάξω κόσμο, αλλά αρκετά χρόνια πριν, φίλος είχε φάει 22 μήνες για λαθροχρησία εις βάρος του δημοσίου, πλήρωσε και 2.000.000 δρχ. για να ¨"νομιμοποιηθεί" το αμάξι, μπήκε μστο φρέσκο για 1-2 μήνες, στο εφετείο κατέβηκε η ποινή, με συνηγόρους αστέρια, στους 11 μήνες, την εξαγόρασε εφ όσον ήταν κα΄τω του έτους, και βγήκε έξω.


Πλέον ΑΚΡΑΙΑ περιπτωση που ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ θα συμβει και θα συμβει μονο αν σε σταματησουν και αρχισεις να βριζεις μαναδες πατεραδες θεους και δαιμονες και φυσικα εκκρεμουν και αλλα εις βαρος σου .
Δε ενδιαφερονται και τοοσ σημερα να σε χωσουν μεσα για τετοιες καταστασεις καθως το να σε χωσουν μεσα κοστιζει και το κρατος ως γνωστων δεν εχει λεφτα ... Απλα θα σε λυσσαξουν στο προστιμο για να μαζεωει και το κρατος οσα του λειπουν .

gant
03-02-10, 00:36
Πλέον ΑΚΡΑΙΑ περιπτωση που ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ θα συμβει και θα συμβει μονο αν σε σταματησουν και αρχισεις να βριζεις μαναδες πατεραδες θεους και δαιμονες και φυσικα εκκρεμουν και αλλα εις βαρος σου .
Δε ενδιαφερονται και τοοσ σημερα να σε χωσουν μεσα για τετοιες καταστασεις καθως το να σε χωσουν μεσα κοστιζει και το κρατος ως γνωστων δεν εχει λεφτα ... Απλα θα σε λυσσαξουν στο προστιμο για να μαζεωει και το κρατος οσα του λειπουν .

Μια διευκρίνηση. Δεν ήταν *******, αλλά εφοριακοί-*******, ευγενικότατοι κατά τα άλλα, ευγενικός και ο φίλος, πλην παράνομος.

gant
03-02-10, 10:27
Να προσθέσω και κάτι ακόμη.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σε τρία χρόνια, αλλά όταν ενδιαφέρθηκα να μετατρέψω το 316 σε 325, στον Παπαδόπουλο, όλο το κουστούμι έβγαινε 6000, με κινητήρα διαμάντι πουχε πάνω του 2000χλμ.
Χονδρικά, όλο το πακέτο θα περιελάμβανε :
Κινητήρα
Σασμάν
Κεντρικό άξονα
Διαφορικό
Ημιαξόνια
Δισκόφρενα μπροστά
Δισκόφρενα πίσω αεριζόμενα
Εξάτμιση
Σωλήνες υδραυλικού
Σωλήνες A/C
Κομπρεσέρ A/C
Εγκέφαλο.

Οταν λοιπόν ρώτησα το πως θα τον δήλωνα μου είπαν πως έπρεπε να συμπληρώσω 9 έγγραφα, να κατεβώ στο κτεο Ελληνικού, γιατί εκεί πηγαίνουν όλες οι μετατροπές την αυτοκινήτων που αγοράστηκαν καινούργια στην Ελλάδα, να επισκεφτώ συμβεβλημένο μηχανολόγο γιά ογκομέτρηση κλπ κλπ.
Συνολικό κόστος έκδοσης νέας άδειας κάπου 2000.
Αυτό ήταν και το σημαντικότερο που φρέναρε το μπαξιμο.

patriNOS
03-02-10, 10:47
επειδη βαριεμαι να διαβασω ολο αυτο αν δεν βρηκες ακρη στειλε μου τι αμαξι εχεις και τι κινητηρα εβαλες να ρωτησω τι μπορω να κανω και να σου πω και ποσο θα σου κοστισει...

mormon
03-02-10, 11:41
μου εστειλε η μπε εμ βε ελλας μια βεβαιωση που λεει ακριβως!

''Συμφωνα με τα στοιχεια του εργοστασιου μπε εμ βε αε και οπως προκυπτει απο την ευρωπαικη εγκριση τυπου οχηματων 346λ 346σ 346ρ (ε46) ετους κατασκευης 2000-2002 τα αυτοκινητα της σειρας παραγονταν με κινητηρες τυπου 164Ε3(1596κυβ) 194Ε1(1895 κυβ) Ν42Β20Α(1995 κυβ) 226Σ1(2171 κυβ) και 306Σ3(2979 κυβ)"

ας ελπισουμε οτι θα γινει δουλεια!!

m-power_01
03-02-10, 12:03
Αντε ρε φιλαρακι...καλα ξεμπερδεματα!

E39COMP
03-02-10, 12:55
Προφανώς πλέον θα βγαλεις ακρη .... Αντε με το καλό ευχομαι ... Αν ομως τελικα γινει κανα μπερδεμα παλι ... Βρεθηκε λυση ..Παρε με τηλ

Κωστας

Libanner
03-02-10, 13:10
Αυτά βλέπω και χαίρομαι που δε προχώρησα σε αλλαγή κινητήρα αλλά σε βελτίωση του υπάρχοντος.Μόνο τα λεφτά που θα έπρεπε να δώσω σε εφορίες δηλώματα τέλη ασφάλειες κτλ...το έκανα απόσβεση το τουρμπάκι!

mormon
03-02-10, 13:15
θοδωρη αμα αναλογιστεις ποσα εδωσες για να το φερεις στην κατασταση που ειναι τωρα πιστευω οτι εχεις δωσει πολλα παραπανω απο μια αλαγη κινητηρα!
καλο το τουρμπακι δεν λεω αλλα ο ηχος απο το εξακυληνδρο αλλο πραγμα!
και δεν παυει να ειναι κατι εργοστασιακο!!
φιλικα παντα ετσι!!

Libanner
03-02-10, 13:27
θοδωρη αμα αναλογιστεις ποσα εδωσες για να το φερεις στην κατασταση που ειναι τωρα πιστευω οτι εχεις δωσει πολλα παραπανω απο μια αλαγη κινητηρα!
καλο το τουρμπακι δεν λεω αλλα ο ηχος απο το εξακυληνδρο αλλο πραγμα!
και δεν παυει να ειναι κατι εργοστασιακο!!
φιλικα παντα ετσι!!

Kοιτα δε λέω οτι το τούρμπο είναι φτηνή λύση.Αυτο που ήθελα να πω παραπάνω είναι οτι κάποια έξοδα εξαλείφονται (όπως κόστος δηλώματος με "μίζα" που δεν είναι αμελητέο) και επίσης τα αυξημένα κόστη των τελών των ασφαλίστρων και όποια άλλη φορολογική επιβάρυνση μπορεί να προκύψει.Αμα τα υπολογίσεις όλα αυτά καταλαβαίνεις γιατί μιλάω για απόσβεση.
Τωρα ο ήχος απο το 6κύλινδρο δε μου λέει και τιποτα μπροστα στον ηχο του τούρμπο εκτός αν έχει κανα 6πετάλουδο πάνω εκεί αλλάζει το θέμα thumb.
Στο οτι είναι σχεδόν εργοστασιακό (λέω σχεδόν γιατί καμία μετατροπή όπως και να το κάνουμε δε μπορεί να συγκριθεί με το εργοστάσιο) με βρίσκεις σύμφωνο με οτι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

Φιλικά πάντα!

kplc16
03-02-10, 13:38
μου εστειλε η μπε εμ βε ελλας μια βεβαιωση που λεει ακριβως!

''Συμφωνα με τα στοιχεια του εργοστασιου μπε εμ βε αε και οπως προκυπτει απο την ευρωπαικη εγκριση τυπου οχηματων 346λ 346σ 346ρ (ε46) ετους κατασκευης 2000-2002 τα αυτοκινητα της σειρας παραγονταν με κινητηρες τυπου 164Ε3(1596κυβ) 194Ε1(1895 κυβ) Ν42Β20Α(1995 κυβ) 226Σ1(2171 κυβ) και 306Σ3(2979 κυβ)"

ας ελπισουμε οτι θα γινει δουλεια!!

επιτελους τελος

mormon
03-02-10, 13:48
θοδωρη πιστευω οτι κανουμε ενα λαθος στο ορο μετατροπη!!
δεν μετατρεπω κατι για να μπει!! αλαγη κινητηρα κανω!!
μετατροπη ειναι ε30 με ν10 μοτερ!! εγω ετσι το αντιλαμβανομαι μπορει να κανω κ λαθος!
επισης δεν χρειαζεται να ειναι εξαπεταλουδο για να εχει ωραιο ηχο!
οσων αφορα ταμεγαλυτερα εξοδα για ασφαλειες και σηματα με βρισκεις απολυτα συμφωνο!!

νικο μακαρι να τελειωσουμε!!

Libanner
03-02-10, 14:23
θοδωρη πιστευω οτι κανουμε ενα λαθος στο ορο μετατροπη!!
δεν μετατρεπω κατι για να μπει!! αλαγη κινητηρα κανω!!



Κατάλαβα τι εννοείς.
Εφόσον κουμπώνει και δουλεύει χωρίς πατέντες θεωρείς οτι δεν είναι μετατροπή απλά μια αλλαγή.Εντάξει εγώ έχω άλλη άποψη επι του θέματος.Γι αυτό και (πχ.)μια μετατροπη σε M3 όσο καλή και να είναι δε θα γίνει ποτέ σαν το γνήσιο!Γενικά είμαι υπέρ της γνησιότητας το δικο μου 316 γεννήθηκε 316 θα πεθάνει χαχαχαχα

mormon
04-06-10, 13:33
ξανα επανερχομαι γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη!
στο μηχανολογικο μου λενε οτι επιτρεπετε μονο
25% αυξηση στον κυβισμο και μονο 25% αυξηση στην υποδυναμη!
μηπως μπορουμε να βρουμε μια ακρη απο καποιον?

Makman
04-06-10, 13:49
Αλλη μια προσπάθεια,.......πες μου με π.μ., για τι αμάξι μιλαμε και τι μοτέρ θέλεις να βάλεις.

ΔημήτρηςΜ3
04-06-10, 15:51
xρηστο τι εκανες βρηκες ακρη τελικα???

ghost-rider
04-06-10, 18:57
Δεν ονομαζεται μετρατοπη κανονικα η διαδικασια αλλα αλλαγη κινητηρα. Το μονο χαρτι που θες απο τη BMW ειναι μια βεβαιωση που να αναφερει οτι το συγκεκριμενο μοτερ φορεθηκε στο πλαισιο σου. Ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουν και δεν εισαι υποχρεωμανος να τους πεις τι θες να το κανεις. Απο την αλλη δεν θα στο δωσουν για μοτερ Μ. Αφου εκει θεωρητικα αλλαζει το πλαισιο. Κ εκει ομως υπαρχει λυση, αφου ο νομος σου επιτρεπει να βαλλεις οποοιδηποτε κινητηρα της γκαμας του εργοστασιου, αρκει να μην υπερβαινει κατα 20% τον κυβισμο του μεγαλυτερου κινητηρα που τοποθετηθηκε απο το εργοστασιο στο συγκεκριμενο σασι. Πραγμα που σημαινει οτι πχ ενα ε36 η ε46, μπορουν να παρουν βεβαιωση οτι κυκλοφορησαν μεχρι κ με κινητηρα 3.000 κ.εκ. Απο εκει και περα 3.000*0.2=3.600. Δηλαδη ο 3200 ειναι εντος οριων. Και να το ξεπερασεις τωρα αυτο το νουμερο, αρκει να κανεις τη μοντα σε ενα μηχανικο με εγκριση απο ευρωπαικο κτεο. Αυτοματως αναγνωριζεται κ εδω η εγκριση που θα παρεις απο εκει( ενα ε46 g-power με μοτερ v10 απο μ5 πχ). Επικοινωνεις με κτεο και μηχανολογικο και εισαι οκ. Το ειχα ψαξει πιο παλια για να μεγαλωσω λιγο ενα suzuki samurai. Δεν εχει αλλαξει κατι απ οσο γνωριζω. Αν δεν εχεις αυξησει αριθμο κυλινδρων, θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα. Δεν μπορει σχεδον κανεις να βρει τα νουμερα στα bmw.

mormon
11-08-10, 13:22
επιτελους τελος!!!!

liakos
11-08-10, 13:28
Χρήστο βρήκες τελικά άκρη με τη γραφείοκρατεία και το δήλωσες ?
Άμα είναι έτσι για πες πως έστω με ΠΜ για να ξέρουμε!!:whistle:

BILL007
11-08-10, 13:28
Ωραία!:original: Mε διεκπαιρεωτή την έκανες τελικά τη δουλειά ή μόνος σου?

Πές μας κάτι παραπάνω αν θες :original:

Και πάλι μεγειά!:original:

bill_m3
11-08-10, 13:29
επιτελους τελος!!!!

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Να μας έδινες και περισσότερες πληροφορίες :whistle: :whistle: :whistle:

Δεχόμεθα και pm!!

kplc16
20-08-10, 13:12
χρησταρα περιμενω pm με λεπτομερειες

gant
21-08-10, 09:52
επιτελους τελος!!!!

Μπράβο ρε Χρήστο, χαίρομαι που ήρθαν βολικά τα πράγματα και τα κατάφερες. :original:

big-mac
21-08-10, 22:24
επιτελους τελος!!!!

μπραβο φιλαρακι !!!!!!!!!!!!!!!
μακαρι να μπορουσα να κανω κατι παραπανω απο εδω............