PDA

Επιστροφή στο Forum : Seafoam...



Konstantinos E60
01-02-10, 08:22
Στην Αμερική είναι αρκετά διαδεδομένο για τον εσωτερικό καθαρισμό της μηχανής.Το γνωρίζει κανείς ? Το εχει χρησιμοποήσει καποιος να μας πει την γνώμη του ?
https://www.youtube.com/watch?v=7rcwwBPIQychttps://www.youtube.com/watch?v=D11ZVYwj62w

https://www.youtube.com/watch?v=D11ZVYwj62w

Samaro
01-02-10, 08:43
Σε ποιά τεχνολογία αυτοκινήτων απευθύνεται ;;;
Το αυτοκίνητο που δείχνει στο σπότ είναι τουλάχιστον της περασμένης τριακονταετίας.

Konstantinos E60
01-02-10, 12:29
Δεν ξερω αν απευθύνεται μόνο σε αυτοκίνητα παλαιότερης τεχνολογίας (στο utube το δείχνει να το χρησημοποιουν και σε νεότερης) πάντως πολλά βιντεάκια είναι γυρισμένα απο ιδιώτες .
Και μην ξεχνάμε οτι πολλοί απο εμας εχουμε στην κατοχή μας παλιά αυτοκίνητα με πολλά χλμ και αν το προϊον πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται δλδ να καθαρίζει το εσωτερικό του κινητήρα απο υπολείματα λαδιού και βενζίνης με αποτέλεσμα να εχει καλύτερη-αποδοτικότερη-οικονομικότερη λειτουργία γιατι να μην το χρησημοποιήσουμε...???

m-power_01
01-02-10, 12:35
Δεν θα συμφωνησω με τετοια προιοντα...θα τα δοκιμασω μετα απο πολλα χρονια!!! Δεν ξερω τι περιεχει το εν λογω προιον, αλλα το φοβαμαι! Επισης δεν ξερω ποσο καταλληλο ειναι για ολα τα αυτοκινητα. Ας πουμε ορισμενα μοτερ εχουν επικαλυψη nicasil! Και σε ορισμενες χωρες υπηρχε σοβαρο προβλημα απο την παρουσια θειου στην βενζινη! Δεν ειναι το φορτε μου η χημεια ουτε τα υλικα (ισως ο Στρατος να ξερει κατι παραπανω) αλλα δεν θα ηθελα να βρεθω μπλεγμενος απο το πουθενα!

stratos
01-02-10, 15:52
Πράγμα που το ρίχνεις μέσα στο λάδι και το αραιώνεις? ΠΟΤΕ. Τι να καθαρίσεις δηλαδή? Την καπνιά που υπάρχει μέσα στον ελαιοθάλαμο? καλό αστείο...

Το να το ρίξεις μέσα στην βενζίνη και να την αραιώσεις? Στα αυτοκίνητα άμεσου ψεκασμού που έχουν τόσο ακριβείας ηλεκτρομηχανικά συστήματα όνο ζημιά μπορείς να προκαλέσεις. Και φυσικά δεν ξέρουμε τι χημική αδράνεια έχει με τα μέταλα όπως προανέφερε ο Σπύρος. Και τα υπολύματα της καύσης του μήπως επικάθονται πάνω στους καταλήτες?

Μια συμβουλή: λάδι στο κάρτερ και βενζίνη στο ντεπόζιτο. Τίποτα άλλο.

Αν ήταν θα έβγαζαν όλες οι εταιρίες και θα το έριχναν μέσα σε κάθε μεγάλο service για παράδειγμα

Κωνσταντίνος
02-02-10, 10:18
Αν ήταν θα έβγαζαν όλες οι εταιρίες και θα το έριχναν μέσα σε κάθε μεγάλο service για παράδειγμα

Χωρίς να κατέχω πολλά μηχανολογικά, τι ποιό αυτονόητο απο αυτό ;;;

Vasilis
01-03-11, 11:09
φιλος συμφορουμιτης με ρωτησε γι αυτο το προιον το οποιο δεν γνωριζα!

του ειπα να ανοιξει θρεντακι για να δουμε τι γνωριζουμε για τον εν λογο , αλλα μαλλον το ξεχασε...χεχε:whistle:


https://www.seafoamsales.com/

https://www.youtube.com/watch?v=DjXViwb97qc&feature=player_embedded#at=270


τι γνωμη εχετε παλικαρια?

το χει χρησιμοποιησει κανεις?

εχει αρκετα βιντεακια σε μηχανες με καρμπυρατερ κ ιντζεξιον!

λεει οτι κανει παπαδες!(καθαριζει βαλβιδες κ οχι μονο)


για καταθεστε αποψεις κ γνωμες?


σημ.
ευχαριστω τον συμφορουμιτη zoikario !:thnx:

m-power_01
01-03-11, 11:18
Μακρια και αγαπημενοι...

panos90
01-03-11, 11:37
πολυ καλο.. κανει και για σιροπι για τον βηχα...

αντε ρε... πας και το βαζεις οπου βρεις..

Monsta
01-03-11, 11:42
Ναι σαι καλά ρε Βασίλη, μου θύμησες τη άλλη μ@λ@κία το magic pen που κάνει για ......'ΟΛΟΥΣ τους τύπους χρωμάτων'. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

nikos1400
01-03-11, 12:16
εαν δεν εχετε παλιο ελαιοψυκτο suzuki με σκουριασμενο τεποζιτο, μην το κοιταζετε καθολου.:original:

zaharias
01-03-11, 16:57
Εχω διαβασει για αυτο στο e46fanatics.. Εχει και αυτο (οπως και πολλα αλλα) αυτους που λενε βαλτο, κανει παπαδες.. και αυτους που λενε ΟΧΙ..
Και γω ΟΧΙ λεω.. :D

zoikarios
02-03-11, 21:24
φαινεται για τους TSI ειναι λιγο ποιο χρησιμο λογω του αμεσου ψεκασμου στον θαλαμο καυσης...Βασιλη δεν το ξεχασα απλα εμπλεξα με την δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!!

Konstantinos E60
03-03-11, 07:08
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1149


"Ευχαριστουμε...Συγχωνευτηκ ν"

spar@
11-02-12, 04:30
αν υπαρχει τετοιο θεμα, ας συγχωνευθει!
Λοιπον αρχικα για μενα το καλυτερο καθαρισμα του κινητηρα ειναι οι συχνες αλλαγες λαδιων και η χρηση ενως καλου-δοκιμασμενου λιπαντικου!
Αφορμη για να ανοιξω αυτο το thread ειναι η δοκιμη που εκανε ο Σταματης και τον καθαρισμο που εκανε...
Εχω ακουσει πολλα και θελω τις εμπειριες σας!
το motorkote το αμερικανικο το χρυσο το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα στο punto gt που ειχα, δεν ειδα διαφορα μονο λιγο πιο ομαλη λειτουργια του κινητηρα, αλλα αυτο ειναι ενισχυτικο λαδιου, εβγαινε και μοτορκοτ ελληνικο που ηταν φωλα!
Για οποιον θελει εχω σκληροπυρηνικους τροπους καθαρισμου κινητηρα....
απλα πρωτα θελω να μου πειτε καποιες εντυπωσεις απο καθαριστικα, και θα σας αναφερω και το μεσημερι που θα ξυπνησω και πια απορια εχω!
υ.γ το θεμα νομιζω οτι ειναι σοβαρο και μας ενδιαφερει ολους... εχω ανοιξει 3-4-25 thread με χαβαλε,οποτε ας το κρατησουμε καθαρο!:thumbsup:

Stamatis
11-02-12, 10:09
Seafoam ειναι το καλυτερο.
Μονο θεμα οτι πρεπει να το κανεις απο τα 30.000 χλμ και μετα και υστερα συνεχως καθε 20.000 γιατι αν το κανεις μια στα 200.000 σιγουρα οι επικαθησεις θα βουλωσουν πολλα πραγματα (τρομπες, σωληνακια, φιλτρα κτλ)
Αν το επιλεξεις, μετα τον κυκλο καθαρισμου, οπωσδηποτε βγαζεις και τρομπες για ξεπλυμα και αλλαζεις ολα τα φιλτρα σου.
Επισης μετα απο αυτο ο κινητηρας θελει 1.000-1.500 χλμ να κανει ξανα φιλμ.
Αλλιως κανεις οτι εκανα και εγω.
Το Μοτορκοτε το ειχα βαλει στην Αλφα Ρομεο που εκαιγε λαδι σαν μουρλη αλλα δεν εκανε τι-πο-τα.
Υπαρχει ενα οριο που μπορει να ειναι αποτελεσματικο νομιζω, και μαλλον το ειχα ξεπερασει.
Δεν ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οτι εκανα το εψαξα.
Η επομενη αναλυση λαδιου μου (σε 5.000 χλμ) θα μας διαφωτισει καθως θα τη συγκρινουμε με αυτη που εχω ηδη στα χερια μου απο την τελευταια αλλαγη (καθαρισμος).
Στο Σμαρτ αναφερομαι - γιατι το bmw οπως θα διαβασεις ειναι πεντακαθαρο.

Χρίστος
11-02-12, 10:28
Πηρα ενα μοτορκοτ πριν 4-5 χρονια για να βαλω στο bmw αλλα το ξεχασα και ακομα ειναι στο συρταρι εδω διπλα μου!!!

Για μενα το καλυτερο για τον κινητηρα ειναι να σηκωθει, να ανοιχθει και να ξανακουμπωσει καθαρος......
Απλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων μπαινει παλι στο αμαξι αλλαγμενος/βελτιωμενος και φυσικα το κοστος για μια τετοια δουλεια ειναι πολλαπλασιο απο ενα απλο λαδακι των 20-50ε......
περι ορεξεως...

BILL007
11-02-12, 10:31
Φίλε πόσο δίνεις το καπάκι απο το κοτέ? Ξεβιδώνει αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα?
Περιμένω μήνυμα με pm...

nikos1400
11-02-12, 14:44
αν υπαρχει τετοιο θεμα, ας συγχωνευθει!
Λοιπον αρχικα για μενα το καλυτερο καθαρισμα του κινητηρα ειναι οι συχνες αλλαγες λαδιων και η χρηση ενως καλου-δοκιμασμενου λιπαντικου!
Αφορμη για να ανοιξω αυτο το thread ειναι η δοκιμη που εκανε ο Σταματης και τον καθαρισμο που εκανε...
Εχω ακουσει πολλα και θελω τις εμπειριες σας!
το motorkote το αμερικανικο το χρυσο το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα στο punto gt που ειχα, δεν ειδα διαφορα μονο λιγο πιο ομαλη λειτουργια του κινητηρα, αλλα αυτο ειναι ενισχυτικο λαδιου, εβγαινε και μοτορκοτ ελληνικο που ηταν φωλα!
Για οποιον θελει εχω σκληροπυρηνικους τροπους καθαρισμου κινητηρα....
απλα πρωτα θελω να μου πειτε καποιες εντυπωσεις απο καθαριστικα, και θα σας αναφερω και το μεσημερι που θα ξυπνησω και πια απορια εχω!
υ.γ το θεμα νομιζω οτι ειναι σοβαρο και μας ενδιαφερει ολους... εχω ανοιξει 3-4-25 thread με χαβαλε,οποτε ας το κρατησουμε καθαρο!:thumbsup:


Seafoam ειναι το καλυτερο.
Μονο θεμα οτι πρεπει να το κανεις απο τα 30.000 χλμ και μετα και υστερα συνεχως καθε 20.000 γιατι αν το κανεις μια στα 200.000 σιγουρα οι επικαθησεις θα βουλωσουν πολλα πραγματα (τρομπες, σωληνακια, φιλτρα κτλ)
Αν το επιλεξεις, μετα τον κυκλο καθαρισμου, οπωσδηποτε βγαζεις και τρομπες για ξεπλυμα και αλλαζεις ολα τα φιλτρα σου.
Επισης μετα απο αυτο ο κινητηρας θελει 1.000-1.500 χλμ να κανει ξανα φιλμ.
Αλλιως κανεις οτι εκανα και εγω.
Το Μοτορκοτε το ειχα βαλει στην Αλφα Ρομεο που εκαιγε λαδι σαν μουρλη αλλα δεν εκανε τι-πο-τα.
Υπαρχει ενα οριο που μπορει να ειναι αποτελεσματικο νομιζω, και μαλλον το ειχα ξεπερασει.
Δεν ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οτι εκανα το εψαξα.
Η επομενη αναλυση λαδιου μου (σε 5.000 χλμ) θα μας διαφωτισει καθως θα τη συγκρινουμε με αυτη που εχω ηδη στα χερια μου απο την τελευταια αλλαγη (καθαρισμος).
Στο Σμαρτ αναφερομαι - γιατι το bmw οπως θα διαβασεις ειναι πεντακαθαρο.

ναι αλλα να τα παρουμε απο την αρχη παιδια.



-Γιατι, κατ'αρχην, να σκεφτουμε οτι θελουμε καποιο καθαριστικο κινητηρα,
αφου αν εχουμε σημαδια περιεργα (καιει λαδι πχ) συνηθως εχουμε αλλα προβληματα πιο σημαντικα που να λυθουν με "καθαρισιτκο" μοτερ...

-Σταματη, αναλυση λαδιου εκανες γιατι, που, ποσο (¤), καθε πότε, και που αποσκοπει ??

-Για το seafoam ειχα διαβασει καποτε κατι ψιλα και το χρησιμοποιησαν σε παλια μεγαλα αεροψυκτα και ελαιοψυκτα μηχανακια, και τους αρεσε (για "ξεπλυμα" παλιου μοτερ).
Ισως και σε παλια αμερικανικα muscle cars που δεν εχω παρακολουθησει.

-Εχουμε διαβασει αρθρα για τις επικαθισεις σε σημεια σε κινητηρες απο Μ40 μεχρι τους κινητηρες SXX, και το πως προλαμβανονται με συχνες αλλαγες καλου λαδιου.
Σε περιπτωση αγορας μετχ. ομως ??? Τι κανουμε, καθαρισμο ?
Επιπλεον, ποσο ευκολο ειναι να βγει η τρομπα λαδιου ??

:think:

Stamatis
11-02-12, 15:06
ναι αλλα να τα παρουμε απο την αρχη παιδια.



-Γιατι, κατ'αρχην, να σκεφτουμε οτι θελουμε καποιο καθαριστικο κινητηρα,
αφου αν εχουμε σημαδια περιεργα (καιει λαδι πχ) συνηθως εχουμε αλλα προβληματα πιο σημαντικα που να λυθουν με "καθαρισιτκο" μοτερ...

-Σταματη, αναλυση λαδιου εκανες γιατι, που, ποσο (¤), καθε πότε, και που αποσκοπει ??

-Για το seafoam ειχα διαβασει καποτε κατι ψιλα και το χρησιμοποιησαν σε παλια μεγαλα αεροψυκτα και ελαιοψυκτα μηχανακια, και τους αρεσε (για "ξεπλυμα" παλιου μοτερ).
Ισως και σε παλια αμερικανικα muscle cars που δεν εχω παρακολουθησει.

-Εχουμε διαβασει αρθρα για τις επικαθισεις σε σημεια σε κινητηρες απο Μ40 μεχρι τους κινητηρες SXX, και το πως προλαμβανονται με συχνες αλλαγες καλου λαδιου.
Σε περιπτωση αγορας μετχ. ομως ??? Τι κανουμε, καθαρισμο ?
Επιπλεον, ποσο ευκολο ειναι να βγει η τρομπα λαδιου ??

:think:
Νικο, δες κατ αρχήν εδώ.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1520

καθαρισμό του κινητήρα έκανα στο smart, όπου και είχα επικαθήσεις και "μούργα" επειδή το αυτοκινητάκι δουλεύει μόνο μέσα στην πολη αναψε σβήσε και δεν προλαβαίνει να ζεστάνει τα καθαριστικά στα λάδια του και να τραβήξουν την βρώμα και ότι κάθεται στα μέταλα. (δεν το λέω απο το κεφάλι μου, αυτό μου έχουν πεί απο την blackstone).
Επίσης ποτέ δεν έχω αρκεστεί το "έβαλα το λάδι ΧΧΧ και είδα οτι είναι καλό".
Ούτε έχουμε την όραση του σούπερμαν ούτε την αφή του σπάιντερμαν για να κρίνουμε οπτικά και με το χέρι αν ένα λάδι κάνει καλά τη δουλειά του η όχι.
Κάθε 20.000 χλμ στέλνω το λάδι μου για ανάλυση και αποφασίζω ανάλογα τι θα κάνω μετά.

Το λάδι που έστειλα απ το smart στην blackstone γύρισε πίσω σαν "dead oil", δηλαδή ότι πρέπει να αλλαχτεί αμέσως, τόσα στοιχεία είχε μέσα που τους τρόμαξε.

Οι συχνές αλλαγές καλού λαδιού δεν κάνουν τίποτα απολύτως αν ο κινητήρας δεν πιάνει στροφές και θερμοκρασίες που να βοηθάνε το λάδι να κάνει τη δουλειά του.
Ενας κινητήρας που του βάζεις φουλ συνθετικό 0-40 με καθαριστικά, αν δουλέψει κάθε μέρα για 10.000 χλμ, ξεκίνα, σταμάτα, σβήσε (10/15 χλμ διαδρομές τη φορά, χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία και χωρίς να ανεβάσει στροφές, απλά ΔΕΝ καθαρίζει με αποτέλεσμα να μαζεύει μέσα ένα σωρό σκτα που δημιουργούν αυτό που οι αμερικάνοι λένε black death.
(πάλι αυτά όλα τεκμηριωμένα απο την εταιρεία που κάνει τις αναλύσεις).

Ενα μοτέρ που έχει 200.000 χλμ όπως λέω, είναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ να πάρει μέσα καθαριστικό, γιατί όλα αυτά που θα βγάλει, θα βουλώσουν κάτι οπωσδήποτε με μεγαλύτερο κόστος απο μια απλή επισκευή.

Για πιό πολλά δες εδώ https://www.blackstone-labs.com/tests-price-list.php σχετικά με το τι μπορείς να δεις απο την ανάλυση.

Οτι άλλο μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σου.
(μην νομίσεις το παίζω ειδικός, ότι μου λένε μεταφέρω και εγώ)

nikos1400
11-02-12, 15:53
Ευχαριστω!
Πολυ διαφωτιστικα!
thumb

spar@
11-02-12, 17:14
Το ανεφερε ο Σταματης, λοιπον αυτο που ειχα απορια οτι ολα αυτα τα καθαριστικα τραβουν τις επικαθισεις απο σημεια του κυλινδρου του στροφαλου κλπ και που τα πανε? οσα δν προλαβουν να φτασουν στο καρτερ και να τα αφαιρεσουμε μηπως φραξουν κατι αλλο? μηπως μπλοκαρουν την σιτα της τρομπας λαδιου!
Εσυ Σταματη μηπως θα επρεπε να λυσεις το καρτερ μιας και δεν εχεις καν ταπα, ή ειναι υπερβολη?
επισης θελω να σταθω και σενα αλλο σημειο που ανεφερθηκε αφαιρεση της εξατμισης και των αισθητηρων με ολη αυτην την μουργα καρβουνιζονται ολα.Ποσα απο ολα αυτα τα καθαριστικα ανεφερουν ολη αυτη την διαδικασια???
Τι εχετε χρησιμοποιησει στο δικο σας αυτοκινητο...?
εγω τωρα πια χρησιμοποιω την σκληροπυρηνικη μεθοδο με μια μικρη διαφορα...λοιπον η σκληροπυρηνικη μεθοδος ειναι τροφοδοτεις ενω ο κινητηρας ειναι στο ρελαντι νερο η απο σωληνακι υποπιεσης ή απ την πεταλουδα, νερο σε σταγονιδια οχι το λαστιχο, το νερο με το που πεφτει στον κυλινδρο που γινεται η καυση οπως εξατμιζεται πανω στο μεταλλο τραβαει και ολες τις επικαθισεις και μετα θελει μια ζορικη βολτα... αυτο προυποθετει οτι θα το κανει καποιος που ξερει γιατι αν βαλετε το λαστιχο, θα κανει υδραυλικη συμπιεση και μπαμ!
εγω κανω το ιδιο σε λειτουργια ο κινητηρας και ριχνω σπρευ καρμπυρατερ, οπως καθαριζω την πεταλουδα την ανοιγω και ριχνω μεσα μεχρι να αρχισει να μπουκωνει, μετα το βγαζω μια ζορικη βολτα και ειναι ετοιμο!

Stamatis
11-02-12, 17:39
Εγω εβγαλα τη μουργα απο το φιλτρο, οποτε η βιδα ειναι αχρηστη πρακτικα.
Την εξατμιση τη βγαλαμε γιατι ειναι ευκολο στο σμαρτ.
Τεσσερα μετρα σωληνες με εικοσι κιλα καζανακια στο μπεμβε δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται για να βγει.

spar@
11-02-12, 17:44
ναι αλλα και με την λογικη με την μουργα που εβγαζε πισω τον αισθητηρα τον ειχε καρβουνισει?

Stamatis
11-02-12, 17:47
Τον ειχα βγαλει οπως λεω.
Μετα δεν εβγαζε μουργα.

spar@
11-02-12, 18:53
Εγω εβγαλα τη μουργα απο το φιλτρο, οποτε η βιδα ειναι αχρηστη πρακτικα.
Την εξατμιση τη βγαλαμε γιατι ειναι ευκολο στο σμαρτ.
Τεσσερα μετρα σωληνες με εικοσι κιλα καζανακια στο μπεμβε δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται για να βγει.

Το ξερω οτι τον εβγαλες στο σμαρτ, απλα μετα την εμπειρια σου αυτη, δεν πιστευεις οτι θα επρεπε να βγαινει σε οποιους χρησιμοποιουν τετοια χημικα, γιατι ανεφερες οτι την εβγαλες την εξαγωγη επειδη ηταν ευκολο και στο πενβε που εχει 20κιλα καζανακια θα το σκεφτοσουν...

υ,γ Λες και σου παιρνω συνεντευξη δεν ειναι....???

Stamatis
11-02-12, 20:19
Μαλλον θα εβγαζα τους αισθητηρες μονο.
Δεν το εχω σκεφτει

BILL007
11-02-12, 20:52
https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1600793

https://www.diymybmw.com/e46/seafoam-for-rough-idle-or-hesitation/

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=273173

https://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=523131

Konstantinos E60
13-02-12, 07:42
Μ'αρέσει που πρίν 2 χρόνια το βγάλαμε μπαρούφα...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1149&highlight=seafoam !!
Κανει δουλίτσα τελικά !!

Bitz
13-02-12, 08:14
Πράγμα που το ρίχνεις μέσα στο λάδι και το αραιώνεις? ΠΟΤΕ. Τι να καθαρίσεις δηλαδή? Την καπνιά που υπάρχει μέσα στον ελαιοθάλαμο? καλό αστείο...

Το να το ρίξεις μέσα στην βενζίνη και να την αραιώσεις? Στα αυτοκίνητα άμεσου ψεκασμού που έχουν τόσο ακριβείας ηλεκτρομηχανικά συστήματα όνο ζημιά μπορείς να προκαλέσεις. Και φυσικά δεν ξέρουμε τι χημική αδράνεια έχει με τα μέταλα όπως προανέφερε ο Σπύρος. Και τα υπολύματα της καύσης του μήπως επικάθονται πάνω στους καταλήτες?

Μια συμβουλή: λάδι στο κάρτερ και βενζίνη στο ντεπόζιτο. Τίποτα άλλο.

Αν ήταν θα έβγαζαν όλες οι εταιρίες και θα το έριχναν μέσα σε κάθε μεγάλο service για παράδειγμα

thumbthumbthumbthumbthumbthumb

spar@
13-02-12, 16:29
Μ'αρέσει που πρίν 2 χρόνια το βγάλαμε μπαρούφα...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1149&highlight=seafoam !!
Κανει δουλίτσα τελικά !!

δουλιτσα εξαρταται πως το εννοεις... αν ειναι να λυσεις το μισο αυτοκινητο και να καρδιοχτυπας μπας και φραξει κατι αλλο ναι, αν δεν λυσεις το μισο αυτοκινητο και σου βγαλει 3000ευρο ζημια σε αισθητηρες λαμδα, καταλυτες κλπ παλι ναι!
για μενα οπως ξαναειπα, ενα αυτοκινητο που εχει συχνες αλλαγες λιπαντικου, με καλο λιπαντικο δεν θελει κανενα καθαρισμα, απο εκει και περα ο καθενας κρινει...

Eleni
13-02-12, 16:32
Μ'αρέσει που πρίν 2 χρόνια το βγάλαμε μπαρούφα...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1149&highlight=seafoam !!
Κανει δουλίτσα τελικά !!
εδω το χρησιμοποιουν σε ολα τα Αμερικανικα, γιαπωνεζικα και ολα τα παλιας τεχνολογιας αυτοκινητα!