PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματισμός εγκεφάλου



stefm5
14-12-11, 12:43
στην περίπτωση που ρίξουμε κομπρέσσα στο όχημα, τί κάνουμε με προγραμματισμό;
σε ποιόν πάμε; πόσο στοιχίζει;

m-power_01
14-12-11, 12:44
Παίρνεις κάτι έτοιμο.

stefm5
14-12-11, 12:48
Παίρνεις κάτι έτοιμο.

αν το κιτ είναι μεταχείρο δεν υπάρχει έτοιμο...

Ptboul
14-12-11, 12:50
στην περίπτωση που ρίξουμε κομπρέσσα στο όχημα, τί κάνουμε με προγραμματισμό;
σε ποιόν πάμε; πόσο στοιχίζει;

Τουρμπιστό παράδειγμα, υποθέτω ότι πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για κομπρεσσέρ.

α. Σε αυτόν που τοποθέτησε τον κομπρέσσορα/τούρμπο
β. Το αυτό
γ. Από 200 εως 500¤ με μέση τιμή τα 350¤.

stefm5
14-12-11, 12:56
Τουρμπιστό παράδειγμα, υποθέτω ότι πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για κομπρεσσέρ.

α. Σε αυτόν που τοποθέτησε τον κομπρέσσορα/τούρμπο
β. Το αυτό
γ. Από 200 εως 500¤ με μέση τιμή τα 350¤.

τοποθέτηση θα κάνω εγώ :whistle:
οπότε πρέπει να βρεθεί προγραμματιστής

Panos 316T
14-12-11, 13:01
στην περίπτωση που ρίξουμε κομπρέσσα στο όχημα, τί κάνουμε με προγραμματισμό;
σε ποιόν πάμε; πόσο στοιχίζει;

να σου πούμε καλόμπαχτο Στέφανε; :pimp:

Ptboul
14-12-11, 13:01
τοποθέτηση θα κάνω εγώ :whistle:
οπότε πρέπει να βρεθεί προγραμματιστής

:eek: θα την παλέψεις;;! Μπράβο!

Αν θυμάσαι, σου είχα στείλει πριν λίγο καιρό ένα μήνυμα για κομπρεσέρ και τούρμπο. Κάνε ένα τηλ., δεν χάνεις τίποτα. thumb

stefm5
14-12-11, 13:19
να σου πούμε καλόμπαχτο Στέφανε; :pimp:

αν βρω άκρη σε όλες μου τις απορίες θα το κάνω :original:

stefm5
14-12-11, 13:20
:eek: θα την παλέψεις;;! Μπράβο!

Αν θυμάσαι, σου είχα στείλει πριν λίγο καιρό ένα μήνυμα για κομπρεσέρ και τούρμπο. Κάνε ένα τηλ., δεν χάνεις τίποτα. thumb

αυτά είναι απλά πράγματα...κάποιες εποχές ανεβοκατέβαζα κινητήρες στο πεζοδρόμιο...

Panos 316T
14-12-11, 13:30
Η ρύθμιση γενικά δεν θα είναι δύσκολη ,προσοχή θα θέλει να δεις αν σου φτάνουν τα μπεκ.

Απο κει και πέρα υπάρχουν 4-5 προγραμματιστές πασίγνωστοι με εξαιρετικές δουλειές.

Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι μια έρευνα και να μιλήσεις μαζί τους.

αν το επιγχειρήσεις τι είδους κομπρέσσορα σκέφτεσαι; για i/c ;

m-power_01
14-12-11, 13:36
Με το καλό λοιπόν ! Απλά στα 350 παίρνεις κονσέρβα για 316. Για φτιαχτο πρόγραμμα κομπρεσερατο απο 700 έχω την εντυπωση

stefm5
14-12-11, 13:41
Η ρύθμιση γενικά δεν θα είναι δύσκολη ,προσοχή θα θέλει να δεις αν σου φτάνουν τα μπεκ.

Απο κει και πέρα υπάρχουν 4-5 προγραμματιστές πασίγνωστοι με εξαιρετικές δουλειές.

Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι μια έρευνα και να μιλήσεις μαζί τους.

αν το επιγχειρήσεις τι είδους κομπρέσσορα σκέφτεσαι; για i/c ;

υπάρχει σε καλή τιμή centri κομπρέσσορας με intercooler

ποιοί είναι οι κύριοι προγραμματιστές; δέχομαι και π.μ. :original:

stefm5
18-12-11, 19:07
τελικά υπέπεσα στον πειρασμό και μου έκανα το δώρο

κιτ asa tm-20 compressor με intercooler και 3 τροχαλίες ανάλογα την επιθυμητή πίεση :D

τώρα μένει η απόφαση αν θα το βάλω μόνος μου ή θα πάω σε συνεργείο

m-power_01
18-12-11, 19:20
Μεγειες! Μεταχειρισμένο ; Πόσο ; Από που;
Μόνος σου βάλτο!

stefm5
18-12-11, 19:37
Μεγειες! Μεταχειρισμένο ; Πόσο ; Από που;
Μόνος σου βάλτο!

ελάχιστα μεταχειρισμένο, 3 χιλιάρικα
αν καταφέρω να βρω το χρόνο, θα το βαλω μόνος

PANOS-E60
18-12-11, 19:52
ελάχιστα μεταχειρισμένο, 3 χιλιάρικα
αν καταφέρω να βρω το χρόνο, θα το βαλω μόνος

Με γειά Στηβ !

Αν θέλεις βοήθεια, το τρίο-Σπύρο πάντα πρόθυμο είναι :th_Laie_67-1:

stefm5
18-12-11, 20:03
τον ένα σπύρο τον ξέρω...οι άλλοι δύο;

PANOS-E60
18-12-11, 20:06
τον ένα σπύρο τον ξέρω...οι άλλοι δύο;

ο Σπύρος που ξέρεις, ο spar@ και ένας φίλος ακόμα που δεν τον λένε Σπυρο, αλλά τον ξαναβάφτισε ο Πρόεδρος ...

fanisk
18-12-11, 20:09
τον ένα σπύρο τον ξέρω...οι άλλοι δύο;

mpower spar@ johnar@, αμα δεν φερουν τα ξαδερφια τους..

m-power_01
18-12-11, 20:14
Δυστυχώς Δεκέμβρη και Ιανουάριο κάνει απογραφή η επιχείρηση . Άρα πηγαίνει από Φλεβάρη η δουλειά ...

race850i
18-12-11, 20:14
τελικά υπέπεσα στον πειρασμό και μου έκανα το δώρο

κιτ asa tm-20 compressor με intercooler και 3 τροχαλίες ανάλογα την επιθυμητή πίεση :D

τώρα μένει η απόφαση αν θα το βάλω μόνος μου ή θα πάω σε συνεργείο
Ρε τι δώρα φέρνει ο Άγιος Βασίλης τελικα:thumbsup:

stefm5
18-12-11, 20:23
Δυστυχώς Δεκέμβρη και Ιανουάριο κάνει απογραφή η επιχείρηση . Άρα πηγαίνει από Φλεβάρη η δουλειά ...

δε νομίζω να αντέξω μέχρι τότε :whistle:

Stunt Mike
18-12-11, 22:29
Μεχρι 0.45-0.5bar πιεση,προγραμματιζεται ο δικος σου εγκεφαλος(350Ευρω σε πολλους γνωστους προγραμματιστες) και πιθανον να μην χρειαστεις και μπεκ αλλα...Απο κει και πανω χρειαζεσαι σιγουρα αλλα μπεκ(οποιο μοτερ και να'χεις) και αλλη τρομπα πανω απ'το 0.8. αλλα σιγουρα καποιον παραλληλο ή αγραφο εγκεφαλο+map sensor+ηλεκτρονικες να οδηγησουν τους πολλαπλασιαστες σου.Εκει πλεον ξεπερναμε τα 1000Ε.....

m-power_01
18-12-11, 22:32
Μιχάλη πες ονόματα ! Έχουν πέσει "τόσο" οι τιμές ;

Stunt Mike
18-12-11, 22:38
Ναι Σπυρο,Δημητριαδης,Παπαηλια ς,Μαραβελιας,Δελετης,Σασσα ος και κανα 2 αλλοι δεν ξεπερνουν τα 350Ε για προγραμματισμο στον δικο σου εγκεφαλο.Ο Ανδριανακης πχ ομως,δεν αναλαμβανει καν αν δεν εχεις καλο παραλληλο ή αγραφο,οπου κι εκει η εργασια τους δεν ξεπερνανε πλεον τα 750Ε κομπλε με δυναμομετρο...

m-power_01
18-12-11, 22:51
Έλα ρε συ... Εγώ προ διετίας από σκανδάλη που είχα ρωτήσει η τιμή ήταν πολύ παραπάνω.

Stunt Mike
18-12-11, 23:01
Έλα ρε συ... Εγώ προ διετίας από σκανδάλη που είχα ρωτήσει η τιμή ήταν πολύ παραπάνω.

Τι να σου πω Σπυρο...δεν εχω συνεργαστει ποτε με τον monsieur Σκανδαλη οποτε δεν μπορω να εκφρασω αποψη.Ολους τους προαναφερομενους τους ξερω προσωπικα κι εχω δει-οδηγησει δουλειες τους σε διαφορα αυτοκινητα.
Υ.Γ.Συντομα βγαινει και καινουριος προγραμματιστης super στο προσκηνιο,ο Κ.Λουκακηςthumb με μηδενικο ποσοστο ανατιναξεων στο ιστορικο του(προς το παρον βεβαια:hystericalbs1: )

stefm5
18-12-11, 23:05
Μεχρι 0.45-0.5bar πιεση,προγραμματιζεται ο δικος σου εγκεφαλος(350Ευρω σε πολλους γνωστους προγραμματιστες) και πιθανον να μην χρειαστεις και μπεκ αλλα...Απο κει και πανω χρειαζεσαι σιγουρα αλλα μπεκ(οποιο μοτερ και να'χεις) και αλλη τρομπα πανω απ'το 0.8. αλλα σιγουρα καποιον παραλληλο ή αγραφο εγκεφαλο+map sensor+ηλεκτρονικες να οδηγησουν τους πολλαπλασιαστες σου.Εκει πλεον ξεπερναμε τα 1000Ε.....

μέχρι 0,5bar το κιτ περιλαμβάνει το asatronic που συνδέεται με το maf και τον εγκέφαλο...το μοτέρ θα δουλέψει 0,70-0,75bar και σίγουρα θα το πάω σε δυναμομετρο για προγραμματισμό

m-power_01
18-12-11, 23:27
Και γιατί δεν το δουλεύεις 0,5 ; Θεωρώ λάθος να πας στα 0.7 αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα. Πρώτα από όλα θα δεις πως είναι η εργοστασιακή λειτουργία, δεύτερο επιμεριζεις το κόστος , τρία επειδή όλα συνηθιζονται , θα είσαι χαρούμενος 2 φορές . Μια τώρα και μια όταν το σηκώσεις 0.75.

BILL007
18-12-11, 23:27
Έλα ρε συ... Εγώ προ διετίας από σκανδάλη που είχα ρωτήσει η τιμή ήταν πολύ παραπάνω.

Προ διετίας έδεναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα Σπύρο...thumb

Τα είπες όλα μόνος σου...Προ διετίας...thumb

m-power_01
18-12-11, 23:31
Δηλαδή ρε παιδιά θέλετε να μου πείτε ότι άμα πετάξω πάνω το ροτρεξακι που έχω στην αποθήκη , με 350 ευρώ πάει δημητριαδη και προγραμματίζεται το αμάξι ;

BILL007
18-12-11, 23:33
Kαι ο βλαβητρόνικ τι θα πει για το ροτρεξάκι????:p :p :p

m-power_01
18-12-11, 23:37
Kαι ο βλαβητρόνικ τι θα πει για το ροτρεξάκι????:p :p :p

Πρώτα από όλα την αδυναμία των βελτιωτών μην την ρίχνουμε στο valvetronic. Το εργοστάσιο πως βγάζει turbo valvetronic?

Και για να πάμε στο θέμα μας ... Δεν έχω valvetronic καρδιά μου!
Ν40 και Ν45 δεν έχουν ! Ν42 και Ν46 έχουν . Εγω έχω Ν45

katsaraios
18-12-11, 23:37
αυτο το μοτερ δεν ειναι που δεν κομπρεσσαρεται???:whistle::whistle:
εννοω το βαλβοτρονικ...

BILL007
18-12-11, 23:42
Πρώτα από όλα την αδυναμία των βελτιωτών μην την ρίχνουμε στο valvetronic. Το εργοστάσιο πως βγάζει turbo valvetronic?

Και για να πάμε στο θέμα μας ... Δεν έχω valvetronic καρδιά μου!
Ν40 και Ν45 δεν έχουν ! Ν42 και Ν46 έχουν . Εγω έχω Ν45

Έλα μωρέ...Όλα γίνονται...:D:D:D Στο εργοστάσιο έχουν την γνώση αυτού που έχουν φτιάξει.Οι άλλοι προσπαθούν να αποκτήσουν αυτή τη γνώση και μετά να φτιάξουν,κοινώς τα λέγαμε...:rally:

ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΤΟΥΡΜΠΟΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑΣ ΣΠΥΡΟΟΟΟΟ!ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!:thumbsup: :th_Laie_67-1:

Υ.Γ Συγνώμη μεσιέ...Σας φόρτωσα τσάμπα το βλαβητόνικ...:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Stamatis
18-12-11, 23:47
Πρώτα από όλα την αδυναμία των βελτιωτών μην την ρίχνουμε στο valvetronic. Το εργοστάσιο πως βγάζει turbo valvetronic?

Και για να πάμε στο θέμα μας ... Δεν έχω valvetronic καρδιά μου!
Ν40 και Ν45 δεν έχουν ! Ν42 και Ν46 έχουν . Εγω έχω Ν45


Φορας Ν45B16 και δεν μιλάς τοσο καιρό?

μουρλο εισαι παιδάκι μου;

υπερκυβισμος

:warriorsmiley:

m-power_01
18-12-11, 23:49
Φορας Ν45B16 και δεν μιλάς τοσο καιρό?

μουρλο εισαι παιδάκι μου;

υπερκυβισμος

:warriorsmiley:


Το έχω σκεφτεί και αυτό. Μιλάς για το κιτ της noelle ή για στροφαλου μπιελες απο Β20 ;

Stamatis
18-12-11, 23:52
του γερμανου ειναι πιασοκολάδικο

Β20 έλεγα με ενα κομπρέσορα μετά.

190 αλογα, τι αλλο θες?

m-power_01
18-12-11, 23:54
του γερμανου ειναι πιασοκολάδικο

Β20 έλεγα με ενα κομπρέσορα μετά.

190 αλογα, τι αλλο θες?


Τι κουστούμι υπολογίζεις για στροφαλο και μπιέλες ;
Αυτά είναι που χρειάζεται το εργαλείο, τα αλλα είναι ίδια

stefm5
18-12-11, 23:58
Και γιατί δεν το δουλεύεις 0,5 ; Θεωρώ λάθος να πας στα 0.7 αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα. Πρώτα από όλα θα δεις πως είναι η εργοστασιακή λειτουργία, δεύτερο επιμεριζεις το κόστος , τρία επειδή όλα συνηθιζονται , θα είσαι χαρούμενος 2 φορές . Μια τώρα και μια όταν το σηκώσεις 0.75.

έδωσες την απάντηση μόνος σου Σπύρο...
γιατί σε λίγο καιρό θα θέλω να το ανεβασω και θα πληρώνω πάλι...οπότε μια και καλή θα γίνει
ο κομπρεσσορας αυτός δεν είναι ο tm-12 που φουσκώνει συνήθως τα 330, αλλά ο μεγάλος που βάζουν στα Μ3 και Μ5...οπότε τα 0,7bar είναι μια χαρα

m-power_01
19-12-11, 00:01
Απλά επειδή έχω την αίσθηση ότι όλα συνηθιζονται, ακόμα και 1000 άλογα να το κάνεις !
Οπότε θα προτιμούσα να το σηκωσω λίγο και μετα να δώσω κάποια λίγα χρήματα να το σηκωσω παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση αν το σηκωσω απο την αρχή, θα ψαχνομαι μετα τι να κάνω.

stefm5
19-12-11, 00:08
η μικρή τροχαλια που έχω ανεβάζει μεχρι 1,1bar... άρα περιθώρια υπάρχουν και είναι μεγάλα αν υπάρχουν λεφτά...

xxxvagos
19-12-11, 00:12
τοποθέτηση θα κάνω εγώ :whistle:
οπότε πρέπει να βρεθεί προγραμματιστής

στεφ αν μου πεις την οικογενεια του μικροελεγκτη που εχει ο εγκεφαλος σου (απο καποιο εγχειριδιο) και ειμαστε τυχεροι ,και μπορω να τον δουλεψω, μπορω να κανω παπαδες, δηλαδη πραγματα που δε πιστευεις οτι γινονται...απο αποψη προγραμματισμου δλδ μπορω να πειραξω οτι θες οπου θες

παντως στην ελλαδα δεν υπαρχει κατι πρωτοπορο οτι κανει ενας κανουν ολοι..και τρωμε πολυ προλογο λογω ελλειψης τεχνογνωσιας και λογω μαρκετινγκ..γενικα αν μπορεις να δουλεψεις ελεγκτες απο ηλεκτονικης αποψης μπορεις να γινεις θεος

m-power_01
19-12-11, 00:14
Αυτά είναι ! Με το καλό να ξεμπερδευεις. Νομίζω πως ο VanVic έχει σε άριστη κατάσταση μια εξάδα μπεκ απο το ts2+ τις ess. Δηλαδή για 350+ άλογα .
Μίλα μαζι του , μάλλον θα σου φανουνε χρήσιμα

stefm5
19-12-11, 00:25
στεφ αν μου πεις την οικογενεια του μικροελεγκτη που εχει ο εγκεφαλος σου (απο καποιο εγχειριδιο) και ειμαστε τυχεροι ,και μπορω να τον δουλεψω, μπορω να κανω παπαδες, δηλαδη πραγματα που δε πιστευεις οτι γινονται...απο αποψη προγραμματισμου δλδ μπορω να πειραξω οτι θες οπου θες

παντως στην ελλαδα δεν υπαρχει κατι πρωτοπορο οτι κανει ενας κανουν ολοι..και τρωμε πολυ προλογο λογω ελλειψης τεχνογνωσιας και λογω μαρκετινγκ..γενικα αν μπορεις να δουλεψεις ελεγκτες απο ηλεκτονικης αποψης μπορεις να γινεις θεος

ο εγκέφαλος είναι νομίζω ο siemens ms43

m-power_01
19-12-11, 00:30
ο εγκέφαλος είναι νομίζω ο siemens ms43

Ακριβώς !

xxxvagos
20-12-11, 00:26
ο εγκέφαλος είναι νομίζω ο siemens ms43

κατσε να δω τι micro εχει..τι μοντελο ειναι το αμαξι?
αμα ειναι 8Bitος τον εχω..

xxxvagos
20-12-11, 00:29
αυτος ειναι?

xxxvagos
20-12-11, 00:59
στεφ δυστυχως..
εχει 136 pins..περιπου το 2000 κατασκευαστηκαν αυτοι οι κοντολερς...μπορεσα ειδα ενα ενα καθε Pin τι κανει και γενικα ειναι πολυ ευκολος ο προγραμματισμος..αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω

stefm5
20-12-11, 07:48
στεφ δυστυχως..
εχει 136 pins..περιπου το 2000 κατασκευαστηκαν αυτοι οι κοντολερς...μπορεσα ειδα ενα ενα καθε Pin τι κανει και γενικα ειναι πολυ ευκολος ο προγραμματισμος..αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω

δεν πειράζει
ευχαριστώ που έκανες τον κόπο και το έψαξες :original:

stefm5
27-01-14, 13:17
επαναφέρω το ερώτημα για τον προγραμματισμό του εγκεφάλου μετά την τοποθέτηση κομπρέσσορα.
ζητώ επικαιροποιημένες απαντήσεις μιας και το νήμα είναι παλιό.
το ψάχνω πριν ξεκινήσω την τοποθέτηση.
από τον ανδριανάκη (plex tuning) πήρα αρνητική απάντηση καθώς δε θέλει να ασχοληθεί

BILL007
27-01-14, 14:05
O κομπρέσορας είναι rotrex?

stefm5
27-01-14, 14:12
όχι βασίλη, είναι asa

BILL007
27-01-14, 15:10
ASA έχει η ESS σε πολλά κιτάκια τους αμα δεν κάνω λάθος. Γιατί δεν βάζεις λοιπόν πρόγραμμα απο ESS και να κάνεις ένα fine tuning στον Ανδριανάκη ή κάπου αλλού?

Φαντάζομαι ότι δεν θες ακραία πράγματα...

stefm5
27-01-14, 15:16
ASA έχει η ESS σε πολλά κιτάκια τους αμα δεν κάνω λάθος. Γιατί δεν βάζεις λοιπόν πρόγραμμα απο ESS και να κάνεις ένα fine tuning στον Ανδριανάκη ή κάπου αλλού?

Φαντάζομαι ότι δεν θες ακραία πράγματα...

δεν κάνεις λάθος. όντως έβαζε τον κομπρέσσορα που έχω.
τους έστειλα mail σήμερα για custom setup. οπότε περιμένω απάντηση.
απλά ψάχνω να δω ποιές επιλογές έχω, που είναι αρκετά περιορισμένες τελικά

BILL007
27-01-14, 15:19
δεν κάνεις λάθος. όντως έβαζε τον κομπρέσσορα που έχω.
τους έστειλα mail σήμερα για custom setup. οπότε περιμένω απάντηση.
απλά ψάχνω να δω ποιές επιλογές έχω, που είναι αρκετά περιορισμένες τελικά

Όντως είναι περιορισμένες,δυστυχώς... :( Γι'αυτό σου πρότεινα το παραπάνω thumb

stefm5
27-01-14, 23:03
ψάχνοντας έπεσα εδώ
sgs-software-solutions
γερμανική εταιρία που έχει μέχρι και τιμοκατάλογο για προγραμματισμό κομπρέσσορα.
τσιμπημένες οι τιμές αλλά το κατέχουν το άθλημα

https://www.sgs-software-solutions.de/Preisliste.pdf

stefm5
30-01-14, 12:36
αρνητική απάντηση και από ess. δίνουν software μόνο για ess kits.
άρα αυτό που γράφουν ότι πουλάνε software για custom setups είναι μπαρούφες.

BILL007
30-01-14, 13:15
αρνητική απάντηση και από ess. δίνουν software μόνο για ess kits.
άρα αυτό που γράφουν ότι πουλάνε software για custom setups είναι μπαρούφες.

Ι can't believe it!! :shok::shok::shok::shok: :facepalm::facepalm::facepalm:

ghost-rider
30-01-14, 19:16
Στεφανε με τον Κύριλο της overload εχεις μιλησει?
Θα σε ενδιεφερε?
Τον γνωριζει ο αδερφος μου.
Αν θες ζηταω το τηλεφωνο του και στο στελνω.

Δεν ξερω τι θα σου πει αλλα ξερω οτι ασχολειται με custom και εχει πολυ καλα αποτελεσματα.

Αλλη επιλογη ειναι αυτη των etuners.

Προσωπικα, αν δεν εβρισκα ετοιμο προγραμμα απο επωνυμη εταιρεια και πηγαινα σε custom θα επελεγα ενα απο τα δυο.

VanVIC
30-01-14, 19:23
επαναφέρω το ερώτημα για τον προγραμματισμό του εγκεφάλου μετά την τοποθέτηση κομπρέσσορα.
ζητώ επικαιροποιημένες απαντήσεις μιας και το νήμα είναι παλιό.
το ψάχνω πριν ξεκινήσω την τοποθέτηση.
από τον ανδριανάκη (plex tuning) πήρα αρνητική απάντηση καθώς δε θέλει να ασχοληθεί

Είναι κι ο άλλος στον Πειραιά, Δημητριάδης ;

stefm5
30-01-14, 20:06
Στεφανε με τον Κύριλο της overload εχεις μιλησει?
Θα σε ενδιεφερε?
Τον γνωριζει ο αδερφος μου.
Αν θες ζηταω το τηλεφωνο του και στο στελνω.

Δεν ξερω τι θα σου πει αλλα ξερω οτι ασχολειται με custom και εχει πολυ καλα αποτελεσματα.

Αλλη επιλογη ειναι αυτη των etuners.

Προσωπικα, αν δεν εβρισκα ετοιμο προγραμμα απο επωνυμη εταιρεια και πηγαινα σε custom θα επελεγα ενα απο τα δυο.

δεκτές όλες οι προτάσεις. έχω σπαστεί άσχημα με τις περιορισμένες δυνατότητες αυτού του τόπου. μιλάμε για έναν εγκέφαλο που έκλεισε δεκαετία στην αγορά, τον έχουν ξεσκίσει οι ξένοι στη βελτίωση, κυκλοφορούν τα αρχεία του στο διαδίκτυο κι εδώ υπάρχουν μόνο δύο λέξεις: group vag

Βασιλης
01-02-14, 21:02
Ελπιζω να βγαλεις ακρη συντομα.

Stunt Mike
02-02-14, 11:35
Ο Ανδριανακης να φανταστω σου αρνηθηκε,επειδη δεν εχεις αγραφο ε??Γιατι αν σου'πε αλλο λογο,ισως κατι δεν του αρεσει στο ολο προτζεκτ.Κι αυτο θελει ψαξιμο.....Κανε μια επισκεψη και στον Παπαηλια στην Κερατεα,να παρεις μια γνωμη...Παρεπιπτοντως ο Λουκακης ο Κωστας,μελος μας εδω,που κομπρεσαρισε το δικο του 318ις,αγορασε και προγραμματισε μονος του τον αγραφο της Megasquirt.Και μεχρι στιγμης δουλευει καλα!Για δες μηπως σε βοηθησει....

stefm5
02-02-14, 12:12
Ο Ανδριανακης να φανταστω σου αρνηθηκε,επειδη δεν εχεις αγραφο ε??Γιατι αν σου'πε αλλο λογο,ισως κατι δεν του αρεσει στο ολο προτζεκτ.Κι αυτο θελει ψαξιμο.....Κανε μια επισκεψη και στον Παπαηλια στην Κερατεα,να παρεις μια γνωμη...Παρεπιπτοντως ο Λουκακης ο Κωστας,μελος μας εδω,που κομπρεσαρισε το δικο του 318ις,αγορασε και προγραμματισε μονος του τον αγραφο της Megasquirt.Και μεχρι στιγμης δουλευει καλα!Για δες μηπως σε βοηθησει....

όχι.
μου είπε ότι έχει κάνει πολλές τέτοιες δουλειές στο παρελθόν αλλά τώρα δε θέλει να ασχοληθεί. δεν ανέφερε τίποτα για το setup.
άλλωστε τί να πει, αφού είναι ένα κλασικό g-power kit. δουλεμένο και δοκιμασμένο πολλάκις.
άγραφος δεν πρόκειται να μπει. ο ess δουλεύει 1+ bar τον εργοστασιακό εγκέφαλο. το ίδιο και ο active. το όλο θέμα είναι η γνώση όπως ξαναείπα.
είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τον μάγκα που έχει τη γνώση.

Stunt Mike
02-02-14, 12:26
όχι.
μου είπε ότι έχει κάνει πολλές τέτοιες δουλειές στο παρελθόν αλλά τώρα δε θέλει να ασχοληθεί. δεν ανέφερε τίποτα για το setup.
άλλωστε τί να πει, αφού είναι ένα κλασικό g-power kit. δουλεμένο και δοκιμασμένο πολλάκις.
άγραφος δεν πρόκειται να μπει. ο ess δουλεύει 1+ bar τον εργοστασιακό εγκέφαλο. το ίδιο και ο active. το όλο θέμα είναι η γνώση όπως ξαναείπα.
είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τον μάγκα που έχει τη γνώση.

Ωραια....οντως δεν εχει πλεον χρονο ο Ανδριανακης...Με ραντεβου δουλευει πλεον και πολυ συγκεκριμενες ωρες και μερες,καθοτι εχει ανοιχτει σε αλλες δουλειες πολυ μεγαλυτερες απο τα αυτοκινητα...Κανε μια επισκεψη σε Παπαηλια,Δημητριαδη μπας και καταφερεις τιποτα...

stefm5
02-02-14, 15:41
η πρώτη θετική απάντηση ήρθε από τη σουηδική εταιρεία www.fekzen.se

σας παραθέτω την απάντηση.

Yes, I've done some MS43 ecu's with supercharger so there would be no problems helping you out.

Which fuel are you about to run at? 98 octane gasoline or do you have E85 ethanol fuel in Greece?

I will need some more info about the supercharger if you know approx when it starts boost at which revs etc.

Also I Think you should get an adjustable fue lpressure regulator if you dont have one yet - cause that will help you to finetune mixture as you are testdriving to get a good result.

Are you from Greece? Since Greece is a new market for me there would be intressting to get some new clients overthere, I can offer you this at 400 Euro's including shipping. (Normal price is 500 Euros + shipping). A good result of this will probably bring me more clients from Greece :)


You need to send me the ECU for reprogramming.

Panos 316T
02-02-14, 15:56
ρωτησε τον συγκεκριμενα για τις δουλειες του (ειδος προτζεκτ , ιπποδυναμη κλπ)και αν μπορεις να βρεις καποιον πελατη του ακομα πιο καλα ή σχολια απο καποιο φορουμ.

BILL007
02-02-14, 16:26
η πρώτη θετική απάντηση ήρθε από τη σουηδική εταιρεία www.fekzen.se (https://www.fekzen.se)

σας παραθέτω την απάντηση.

Yes, I've done some MS43 ecu's with supercharger so there would be no problems helping you out.

Which fuel are you about to run at? 98 octane gasoline or do you have E85 ethanol fuel in Greece?

I will need some more info about the supercharger if you know approx when it starts boost at which revs etc.

Also I Think you should get an adjustable fue lpressure regulator if you dont have one yet - cause that will help you to finetune mixture as you are testdriving to get a good result.

Are you from Greece? Since Greece is a new market for me there would be intressting to get some new clients overthere, I can offer you this at 400 Euro's including shipping. (Normal price is 500 Euros + shipping). A good result of this will probably bring me more clients from Greece :)


You need to send me the ECU for reprogramming.

Πολύ καλά νέα!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

stefm5
02-02-14, 16:31
και μόλις βρήκα αυτό το βίδεο του :clap1:


https://www.youtube.com/watch?v=tZQT8BS2jhg

Ε46 330 0,8bar 400 άλογα

VanVIC
02-02-14, 16:45
για 400 άλογα στον M54B30 θές άλλα μπέκ, τα εργοστασιακά το πολύ να σε πάνε μέχρι 360 ίππους (για την λύση του S/ch μιλάμε), μετά θα σε "στεγνώσουν" ψηλά.

VanVIC
02-02-14, 16:52
...
Ε46 330 0,8bar 400 άλογα

επίσης να θυμάσαι οτι σε αυτά τα επίπεδα ιπποδύναμης του M54B30 (με s/ch) οι αντοχές των εργοστασικών "σωθηκών" είναι στα όριά τους (μή σου πώ οτι τα έχουν ξεπεράσει κι'όλας).

stefm5
02-02-14, 17:01
είμαι σε αναζήτηση μπεκ ούτως ή άλλως. και το αμάξι του βίντεο έχει μεγαλύτερα μπεκ.
το ξέρω ότι είναι το όριο η συγκεκριμένη πίεση γι αυτό και θέλω να πάω μέχρι εκεί.

VanVIC
02-02-14, 17:29
είμαι σε αναζήτηση μπεκ ούτως ή άλλως. και το αμάξι του βίντεο έχει μεγαλύτερα μπεκ.
το ξέρω ότι είναι το όριο η συγκεκριμένη πίεση γι αυτό και θέλω να πάω μέχρι εκεί.

Οταν είχα ρωτήσει στην ESS για τα μπέκ που χρειαζόμουν για TS3, η πληροφορία που έλαβα ήταν ο κάτωθι κωδικός:


0280150558

Regards,
H.


Sent: Thursday, March 04, 2010 8:06 PM
Subject: fuel injector specs for TS3


As discussed in our todayΆs telecom, please inform of the code for the “specTS3” fuel injectors.
You told me that their capacity is of 42lbs.

Thanks for your assistance.


Τα αγόρασα απο ένα κατάστημα στη Λεωφ.Βουλιαγμένης, γύρω στα 100 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά.
Εγώ τα έβαλα γιατί ήθελα να set-up με 8,75 psi (με τους εκκεντροφόρους Shrick που έχω στο Ζ3). Τα εργοστασιακά μπέκ δεν μου έφταναν, ενώ με τα ανωτέρω, αν κάποια στιγμή θελήσω TS3, είμαι ΟΚ, δεν θα χρειστώ άλλα.


Υ.Γ.: Η ανωτέρω πληροφορία δεν μου δόθηκε "ευκολα", επέμεινα αρκετά αλλά βλέπεις είχα ψωνίσει όλο το kit απ'ευθείας απο ESS και ακολούθως, ήθελαν να είναι "συνεργάσιμοι".
Αν παραγγείλεις να σου στείλουν μπέκ (π.χ.) για TS2+, αυτά που θα παραλάβεις έχουν σβησμένους τους κωδικούς προϊόντος του κατασκευαστή (Bosch νομίζω).

stefm5
02-02-14, 17:41
Οταν είχα ρωτήσει στην ESS για τα μπέκ που χρειαζόμουν για TS3, η πληροφορία που έλαβα ήταν ο κάτωθι κωδικός:

Τα αγόρασα απο ένα κατάστημα στη Λεωφ.Βουλιαγμένης, γύρω στα 100 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά.
Εγώ τα έβαλα γιατί ήθελα να set-up με 8,75 psi (με τους εκκεντροφόρους Shrick που έχω στο Ζ3). Τα εργοστασιακά μπέκ δεν μου έφταναν, ενώ με τα ανωτέρω, αν κάποια στιγμή θελήσω TS3, είμαι ΟΚ, δεν θα χρειστώ άλλα.


Υ.Γ.: Η ανωτέρω πληροφορία δεν μου δόθηκε "ευκολα", επέμεινα αρκετά αλλά βλέπεις είχα ψωνίσει όλο το kit απ'ευθείας απο ESS και ακολούθως, ήθελαν να είναι "συνεργάσιμοι".
Αν παραγγείλεις να σου στείλουν μπέκ (π.χ.) για TS2+, αυτά που θα παραλάβεις έχουν σβησμένους τους κωδικούς προϊόντος του κατασκευαστή (Bosch νομίζω).

πολύ χρήσιμη πληροφορία. σ'ευχαριστώ :original:
μια πρόχειρη αναζήτηση τα έβγαλε στα 28 ευρώ το ένα στην ebay
εκκεντροφόροι θα μπουν ίδιοι με τους δικούς σου

VanVIC
02-02-14, 17:53
πολύ χρήσιμη πληροφορία. σ'ευχαριστώ :original:
εκκεντροφόροι θα μπουν ίδιοι με τους δικούς σου

Θυμίζω οτι οι δικοί εκκεντροφόροι (1ου σταδίου N/A Schrick) θα σου "δουλέψουν" για απόδοση πιο ψηλά (μιλάμε για κόφτη στις 7 ίσως και μια ιδέα παραπάνω).
Σε τέτοια περίπτωση εγώ συστήνω ένα πρόγραμμα απ'έξω και μετά fine tuning σε προγραμματιστή εδώ.
Πολύ αμφιβάλω οτι θα βρείς καλό προγραμματιστή εδώ που να ασχοληθεί να σου φτιάξει πρόγραμμα απ'την αρχή (δεν παίζει με τίποτα πιστευω).

Στην δική μου περίπτωση, με βάση το πρόγραμμα της ESS, το fine tuning έγινε (λόγβ και μεγαλύτερων μπεκ πλέον) απο τον Γιάννη τον Σάλια υπο την επίβλεψη του "δικού μας" Δημήτρη Σκανδάλη.
Για την αποτελεσματικότητα του "εγχειρήματος" δεν θα πώ κάτι, έτσι κι αλλιώς δεν το χάρηκα και πολύ γιατί μετά απο λίγο καιρό κατέθεσα πινακίδες.
Πάντως αν είχα την ευκαιρία να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα έγβαζα τους εκεντροφόρους της schrick, και θα έβαζα το TS3 όπως το δίνει η ESS (ή θα ακολουθούσα την οδό που επέλεξε ο deepBLUE με τις μεθανόλες και το set-up του TS2+ με τους εκκεντροφόρους που δίνει η ESS).
Για να μπορέσει κάποιος να εκμεταλευτεί τις δυαντότητας της παόδοσης του TS3, θέλει και άλλες σχέσεις στο κιβώτιο (σίγουρα πιο μακριές 1η και 2α), τά'χω ξαναγράψει.

VanVIC
02-02-14, 17:54
...μια πρόχειρη αναζήτηση τα έβγαλε στα 28 ευρώ το ένα στην ebay...

σε μεταχειρισμένα αναφέρεσαι προφανώς

stefm5
02-02-14, 18:09
σε μεταχειρισμένα αναφέρεσαι προφανώς

όχι, σε καινούρια

https://www.ebay.com/itm/42LB-GREEN-TOP-RACING-FUEL-INJECTOR-4400CC-EV1-0280150558-NEW-TURBO-NITROUS-ls1-/261166806516

stefm5
02-02-14, 18:19
Θυμίζω οτι οι δικοί εκκεντροφόροι (1ου σταδίου N/A Schrick) θα σου "δουλέψουν" για απόδοση πιο ψηλά (μιλάμε για κόφτη στις 7 ίσως και μια ιδέα παραπάνω).
Σε τέτοια περίπτωση εγώ συστήνω ένα πρόγραμμα απ'έξω και μετά fine tuning σε προγραμματιστή εδώ.
Πολύ αμφιβάλω οτι θα βρείς καλό προγραμματιστή εδώ που να ασχοληθεί να σου φτιάξει πρόγραμμα απ'την αρχή (δεν παίζει με τίποτα πιστευω).

Στην δική μου περίπτωση, με βάση το πρόγραμμα της ESS, το fine tuning έγινε (λόγβ και μεγαλύτερων μπεκ πλέον) απο τον Γιάννη τον Σάλια υπο την επίβλεψη του "δικού μας" Δημήτρη Σκανδάλη.
Για την αποτελεσματικότητα του "εγχειρήματος" δεν θα πώ κάτι, έτσι κι αλλιώς δεν το χάρηκα και πολύ γιατί μετά απο λίγο καιρό κατέθεσα πινακίδες.
Πάντως αν είχα την ευκαιρία να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα έγβαζα τους εκεντροφόρους της schrick, και θα έβαζα το TS3 όπως το δίνει η ESS (ή θα ακολουθούσα την οδό που επέλεξε ο deepBLUE με τις μεθανόλες και το set-up του TS2+ με τους εκκεντροφόρους που δίνει η ESS).
Για να μπορέσει κάποιος να εκμεταλευτεί τις δυαντότητας της παόδοσης του TS3, θέλει και άλλες σχέσεις στο κιβώτιο (σίγουρα πιο μακριές 1η και 2α), τά'χω ξαναγράψει.

όπως τα λες είναι.
schrick θα βάλω γιατί θέλω απόδοση ψηλά και ο κόφτης θα είναι 7000 με 7100.
ένας επιπρόσθετος λόγος είναι επειδή ο κομπρέσσορας δεν είναι twinscrew αλλά centrifugal και αποδίδει τα μέγιστα στα ψηλά. συνειδητή επιλογή αυτού του κομπρέσσορα μιας και θέλω γραμμική απόδοση σαν ατμοσφαιρικό μοτέρ.
όταν ήταν να επιλέξω, διάβαζα για την απόδοση του ess χαμηλά και είπα όχι (βλαμμένος!).

stefm5
02-02-14, 19:24
και για το φίλο το mormon

E46 330 turbo 0,7 bar 425 άλογα με εργοστασιακό εγκέφαλο


https://www.youtube.com/watch?v=1HVCnt0HDr4

mormon
02-02-14, 19:43
αχ!!!
το εχω λιωσει αυτο το βιντεακι!

mormon
02-02-14, 19:52
λοιπον μολις ελαβα απαντηση απο την συγκεκριμενη εταιρια.

Hi mister!
Intressting to hear from Greece :) Did you find me by my Youtube video of the green Turboconverted 330 E46?

Yes, I can make you a proper software based on your setup.

Are you running on 98 octane fuel or do you have E85 Fuel over there? Cause you need different injectors for different fuel.
The green 330 is dynoed to 425 hp only boosting about 0,7 bar so there is some more Power to gain there ;) He was running at E85 Ethanol fuel using 630 cc siemens deka injectors. If you are running 98 octane you should look for Volvo Green Bosch injectors at 465 cc. This injectors will be perfect size for your Project.

One thing which is sensible about turboconverting this M54 Engine is that the MAF sensor is very sensitive with air going the right direction. So if you are using any recycle blow off value you need to make sure that the recycled air does not interfare with the air going thru the MAF sensor. If the pipe from blow off value goes in to the bigger pipe Close to the MAF sensor you will need to frame off so that the air is not interfereing. You can do this by inserting a pipe into the bigger pipe which will redirect the recycled air in the correct direction in the bigger pipe. This will solve the problem.
If there is interference between air going thru the MAF sensor there will be errorcodes showing of "idle value stuck" or "MAF errors" etc.

Since Greece is a new market for me I am intressted to get new clients overthere. I can offer you this remap at 400 Euros including shipping return of your ECU. (Normally I charge 500 Euros plus shipping).
You have to send me the ECU for reprogramming.

παρα πολυ καλα νεα.

stef συγνωμη για την παρεμβαση.

stefm5
02-02-14, 20:07
λοιπον μολις ελαβα απαντηση απο την συγκεκριμενη εταιρια.

Hi mister!
Intressting to hear from Greece :) Did you find me by my Youtube video of the green Turboconverted 330 E46?

Yes, I can make you a proper software based on your setup.

Are you running on 98 octane fuel or do you have E85 Fuel over there? Cause you need different injectors for different fuel.
The green 330 is dynoed to 425 hp only boosting about 0,7 bar so there is some more Power to gain there ;) He was running at E85 Ethanol fuel using 630 cc siemens deka injectors. If you are running 98 octane you should look for Volvo Green Bosch injectors at 465 cc. This injectors will be perfect size for your Project.

One thing which is sensible about turboconverting this M54 Engine is that the MAF sensor is very sensitive with air going the right direction. So if you are using any recycle blow off value you need to make sure that the recycled air does not interfare with the air going thru the MAF sensor. If the pipe from blow off value goes in to the bigger pipe Close to the MAF sensor you will need to frame off so that the air is not interfereing. You can do this by inserting a pipe into the bigger pipe which will redirect the recycled air in the correct direction in the bigger pipe. This will solve the problem.
If there is interference between air going thru the MAF sensor there will be errorcodes showing of "idle value stuck" or "MAF errors" etc.

Since Greece is a new market for me I am intressted to get new clients overthere. I can offer you this remap at 400 Euros including shipping return of your ECU. (Normally I charge 500 Euros plus shipping).
You have to send me the ECU for reprogramming.

παρα πολυ καλα νεα.

stef συγνωμη για την παρεμβαση.

συγνώμη; χαίρομαι πολύ που απάντησαν και σε σένα! :cheers:

stefm5
03-02-14, 14:49
έχω απάντηση από άλλη εταιρεία γερμανική. πιό ακριβή αλλά και πιό επαγγελματική. sgs-software-solutions.de

"thanks for your request.

Programming an adaption of the software is no problem for me. The problem might be the distance between and the extra costs to come to you, because I assume, that you live several kilometers far away (regarding your name, you might live in greek) and the correction of the software is only possible while driving the engine or the car. That means an individual programming must be done.

The reason for that is, that no supercharger- system is equal to another system, even if the components were the same, because of tolerances (supercharger itself, intercooler, pipes, and other components).

Sure, I could deliver a finished average programming for your car, if you would send me your MS43, but it is a very low quality and it does not fulfill my quality standards.

Anyways, for me it is no problem in Europe (only EU, because of the customs and my electronic equipment) to come to the client if the client pays the travel costs. I am often away outside of Germany.

If you came from greek I think flying to greek might be the cheapest way, because Frankfurt Athen und back costs normally round about 350,- EUR.

At least the informations about programming costs: that are between 900 und 1300,- EUR. For the moment only average informations.

A detailed price is possible after having discussed your system (which parts you have in detail. Injectors, pressure regulator, air mass sensor, and so on).

If these conditions are no problem for you, we can discuss further details."

ΔημήτρηςΜ3
03-02-14, 15:13
Στεφ βλεπω να έρχεται ο Γερμανος εδω!
υπολόγισε 1500 με το πηγαινε ελα του γερμανου

stefm5
03-02-14, 15:17
Στεφ βλεπω να έρχεται ο Γερμανος εδω!
υπολόγισε 1500 με το πηγαινε ελα του γερμανου

αυτή θα είναι πραγματικά επαγγελματική προσέγγιση στο ζήτημα.
το σκέφτομαι

Andri
03-02-14, 15:17
Είσαι ο μόνος που ενδιαφέρεται για προγραμματισμό εγκεφάλου στο αυτοκίνητο?
Αν ερχόταν για 2 ή περισσότερα αυτοκίνητα δεν θα ήταν λιγότερα τα έξοδα σας για την μετακίνηση του?

stefm5
03-02-14, 15:19
Είσαι ο μόνος που ενδιαφέρεται για προγραμματισμό εγκεφάλου στο αυτοκίνητο?
Αν ερχόταν για 2 ή περισσότερα αυτοκίνητα δεν θα ήταν λιγότερα τα έξοδα σας για την μετακίνηση του?

μακάρι να μαζεύονταν κι άλλοι να ρίξουμε το κόστος :original:

Andri
03-02-14, 15:25
μακάρι να μαζεύονταν κι άλλοι να ρίξουμε το κόστος :original:

Γιατί δεν κάνεις μία πρόταση ? Δεν έχεις να χάσεις κάτι thumb
Με το καλό πάντως να γίνει και να είναι αξιόπιστο και απροβλημάτιστο !

mormon
03-02-14, 15:38
να το δουμε γιατι οχι?
απο τα λεγομενα του δειχνει πιο επαγγελματιας.

δλδ θελει για να το προγραμματισει 900-1300?
συν τα μεταφορικα του?

stefm5
03-02-14, 16:25
να το δουμε γιατι οχι?
απο τα λεγομενα του δειχνει πιο επαγγελματιας.

δλδ θελει για να το προγραμματισει 900-1300?
συν τα μεταφορικα του?

ναι αυτό ακριβώς. ίσως με δυο τρία αυτοκίνητα να κανει καλύτερες τιμές

mormon
03-02-14, 16:29
κ παλι δεν ειναι πολλα μονο για προγραμμα?

stefm5
03-02-14, 16:33
στο άκουσμα είναι πολλά. αλλά αν βάλεις κάτω ότι έρχεται από τη γερμανία για το αμάξι σου και το προγραμματίζει με την παραμικρή λεπτομέρεια, είναι λογικά λεφτά. δεν ειναι πρόγραμμα κονσέρβα

VanVIC
03-02-14, 16:58
Στέφανε μ´αυτά που έγραψες-διάβασα για τον Γερμανό, σκέφτομαι οτι η λύση του Έλληνα προγραμματιστή είναι σαφώς πιο ασφαλής και εξηγούμαι:
Ο Έλληνας ξέρει τις ελληνικές συνθήκες (θερμοκρασίες, ποιότητα καυσίμων κλπ) σαφώς καλύτερα απο τον Γερμανό. Αν σου συμβεί-συμβαίνει οτιδήποτε θα τον βρίσκεις πιο εύκολα και γενικότερα η πρόσβασή σου σ´αυτόν θα είναι πιο άμεση-εύκολη.
Η επικοινωνία θα είναι πιο σωστή γενικότερα.
Το 1500άρι δεν βλέπω να το γλυτώνεις οπότε αν το δώσεις, να έχεις και εγγυήσεις για "after sales service" ...
Με τον Δημητρίαδη έχεις μιλήσει;
Κάνε μια επικοινωνία και με skandalis447 να ρωτήσεις μια γνώμη.

Σημειωτέον: εγώ είχα πληρώσει (το 2010) 700 για fine-tuning (για 1-2 ώρες δουλειά).

stefm5
03-02-14, 17:10
υποτίθεται ότι σε αυτά τα χρήματα έχει ολοκληρωθεί η δουλειά αφού ο προγραμματισμός γίνεται live πάνω στο αυτοκίνητο.
δε χρειάζεται μετά fine tuning.
επίσης εμπιστεύομαι περισσότερο ανθρώπους εξειδικεύονται στους συγκεκριμένους εγκεφάλους. συμφωνώ με αυτό που ειχες γραψει παραπάνω. δύσκολο πρόγραμμα εκ μηδενός από ελλάδα

toubas
03-02-14, 20:08
Ελληνας προργραμματιστης πρωην πιτσαδορος με παπακι....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Οποιος καταλαβε καταλαβε....
Στεφ αφου ξερεις αμα ειχες κανα tsi σε μια ωρα θα σου ειχαν παρει το χρημα....
Εδω που πρεπει να ασχοληθουν δεν το κανουν γιατι δεν εχει ψωμι.....
Στεφ ευχομαι το καλυτερο... θα ανοιξεις και τον δρομο για τους επομενους αν βρεθει λυση....

stefm5
03-02-14, 20:50
για τη σήμερον ημέραν τα χρήματα είναι πολύ καλά και για τους εντόπιους...απλά δε γίνεται σε μια ώρα..
φοβάμαι μη μου το κάνουν πίτσα σπέσιαλ.. :whistle:

stefm5
05-02-14, 08:54
έμπλεξα με γνώστη και επαγγελματία. καλό για το μοτέρ, κακό για την τσέπη μου thumb

η συνέχεια της επικοινωνίας:

"To your system. The TM20 is a very large supercharger and quite too large for your engine, but possible. The question is what boost pressure you want to achieve.

What I can tell, without changing the cylinder head screws and reducing the compression of the engine you should not run over 0,6bar boost pressure. Without changes more is a high risk and you get many problems. Also many changes on other parts like injectors and ignition coils are needed.

The costs of the programming are 1199,- EUR + extra fee of 200,- EUR for extreme engine + travel costs. That means total costs of 1400,- EUR for programming + travel costs + parts cost if you want to buy the parts from me.

If you want to stay below 0,6bar boost pressure it is easier and that is what I assume you want to have, because you did not make changes to the engine yet.

Following changes must be done

- Injectors (if you stay below 0,5bar boost pressure no changes are necessary)

- MAF-Sensor (you can also keep the stock MAF-Sensor, but then the programming has a limited quality and you have not so much power, because above the engine power of round about 310PS the engine runs unregulated. Possible and I can program, but not so good because I have to program reserves that costs power. For the greek market, that means only for street use in greek (not for motorsports on the track) the MAF-Sensor is not so important because of your speed limits on the streets. The reason is, the full load of the engine and the dangerous temperatures you reach only when you are running with full load (wide open throttle) on high speed for a few km or highest acceleration from the third gear up to the top speed . That means for example 5km with speeds over 220 km/h or accelerating from 100km/h to the top speed. I do not know if you plan to drive like this in greek neither it is possible, but for accelerating up to 200km/h with highest speed I can give you full power without a new MAF-sensor because you do not need the reserves.

- Fuel pressure regulator (might be, I do not know which one you have yet. But most of the supercharger kits are delivered with a cheap and wrong pressure regulator)

A detailed part list and a calculation what pulley you need I make after having your order to program your car.

For a order you have to sign a contract and have to prepay 250,- EUR.

Important: The 250,- EUR prepayment you wonΆt receive back if you cancel the order after having signed. The prepayment is for my consulting and the knowledge you receive, and protects me a bit that other tuners receive my knowledge for nothing (there are not many tuners, that can program and built up a complete supercharger system, even G-Power or other great tuners have big problems). I hope you can understand this."

bill_m3
05-02-14, 13:25
Με χαλάει λίγο εδώ:

The reason is, the full load of the engine and the dangerous temperatures you reach only when you are running with full load (wide open throttle) on high speed for a few km or highest acceleration from the third gear up to the top speed . That means for example 5km with speeds over 220 km/h or accelerating from 100km/h to the top speed. I do not know if you plan to drive like this in greek neither it is possible, but for accelerating up to 200km/h with highest speed I can give you full power without a new MAF-sensor because you do not need the reserves.

Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις βελτιώσεις με turbo ??
Θυμήθηκα και τι έπαθε ο Πάνος .....

stefm5
05-02-14, 13:29
Με χαλάει λίγο εδώ:


Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις βελτιώσεις με turbo ??
Θυμήθηκα και τι έπαθε ο Πάνος .....

αυτά συμβαίνουν αν θέλω να κρατήσω το δικό μου maf. θα είναι περιορισμένη η απόδοση για να μην καεί το μοτέρ.
απλά θα αλλάξω και maf

BILL007
05-02-14, 18:18
αυτά συμβαίνουν αν θέλω να κρατήσω το δικό μου maf. θα είναι περιορισμένη η απόδοση για να μην καεί το μοτέρ.
απλά θα αλλάξω και maf

Δεν τον ρωτάς μήπως μπορεί καλύτερα να σου φτιάξει ένα alpha-n και να απαλαγείς τελείως απο το θέμα maf? thumb Φυσικά θα σου αυξηθεί λίγο η κατανάλωση, αλλά θα έχεις καλύτερο και πιο σίγουρο αποτέλεσμα κατ'εμένα...

stefm5
05-02-14, 18:32
του είπα να κάνει οτιδήποτε χρειάζεται για να γίνει σωστά η δουλειά. μπορεί να τροποποιήσει το δικό μου maf.
για δυο μέρες δε μπορώ να επικοινωνήσω γιατί είναι σε ταξίδι για προγραμματισμό.
μου εμπνέει εμπιστοσύνη πάντως

VanVIC
06-02-14, 07:26
Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό με το MAF.
H ESS ακόμα και για TS3 (μιλάμε για πίεση 1 bar) δεν αλλάζει ΜΑF
Εγώ το έχω αλλάξει (αλλά έβαλα καινούργιο εργοστασιακό, κανονικό) και επίσης δεν έχω θέμα. Εγώ ψαχνόμουν για άλλο, λίγο μεγαλύτερης διατομής επειδή φοράω και την αντίστοιχα μεγαλύτερης διατομής πεταλούδα του DINAN αλλά και πάλι δεν ξέφυγα απο αυτο που δίνει η BMW για τον Μ54Β30.

Έχω την αίσθηση οτι ο τύπος πάει να σε βάλει σε μονοπάτια "αποκλειστικής εξάρτησης" απο τον δικό του προγραμματισμό-υλικά.

Ψάξτο καλά και προσπάθησε να βρείς στο διαδίκτυο εντυπώσεις απο πελάτες του.

Think twice - think wise !

stefm5
06-02-14, 07:57
Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό με το MAF.
H ESS ακόμα και για TS3 (μιλάμε για πίεση 1 bar) δεν αλλάζει ΜΑF
Εγώ το έχω αλλάξει (αλλά έβαλα καινούργιο εργοστασιακό, κανονικό) και επίσης δεν έχω θέμα. Εγώ ψαχνόμουν για άλλο, λίγο μεγαλύτερης διατομής επειδή φοράω και την αντίστοιχα μεγαλύτερης διατομής πεταλούδα του DINAN αλλά και πάλι δεν ξέφυγα απο αυτο που δίνει η BMW για τον Μ54Β30.

Έχω την αίσθηση οτι ο τύπος πάει να σε βάλει σε μονοπάτια "αποκλειστικής εξάρτησης" απο τον δικό του προγραμματισμό-υλικά.

Ψάξτο καλά και προσπάθησε να βρείς στο διαδίκτυο εντυπώσεις απο πελάτες του.

Think twice - think wise !

αποκλειστική εξάρτηση υπάρχει από κάθε προγραμματιστή. από τη στιγμή που δε μπορείς μόνος σου να επέμβεις στο λογισμικό, εξαρτάσαι. είτε είναι ess, είτε δημητριάδης.

όσον αφορά τα υλικά μου είπε ότι θα μου δώσει μια λίστα και μπορώ να τα βρω εγώ όσο πιό φθηνά γίνεται. δεν είναι δικά του, απλά θεωρεί ότι χρειάζονται για το επίπεδο της βελτίωσης που ζητάω.

μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε ότι περίπου πάνω από τα 310 άλογα το μοτέρ είναι σχεδόν ανεξέλεγκτο με το εργοστασιακό maf. δεν είναι διόλου απίθανο αφού άλλωστε είναι κατασκευασμένο να διαβάζει μέχρι ατμοσφαιρικά όρια εισαγωγή αέρα. στο κιτ έχω και εγκεφαλάκι που αλλάζει τα δεδομένα του maf προτού σταλούν στον εγκέφαλο και είμαι σίγουρος ότι και η ess το αντιμετωπίζει με λογισμικό. θα ρωτήσω πιό εκτενώς.

οι πελάτες του τον λένε επιστήμονα πάντως :original:

stefm5
06-02-14, 12:54
ήρθε και η απάντηση

"The reason why many tuners use the stock MAF is, that they do not know how to it correctly. At least it is a question of the price and if you want full power and safe power at high load or if you accept the disadvantages of the stock MAF (how I told you e few emails ago). The problem we have here in Germany is, that most of the tuners do not inform the customer, that means, most of the kits are not correct and do not work good in the car. I have many customers from the “big” tuners, who come to me to correct the system."

stefm5
18-02-14, 11:10
επειδή μάλλον θα προχωρήσω με το γερμανό σας επισυνάπτω ένα τιμοκατάλογο για προγραμματισμό. αν κάποιος θέλει να προγραμματίσει τον εγκέφαλό του θα βοηθήσει κι εμένα να μειώσω λίγο το κόστος.
τουλάχιστον των εισητηρίων.

2 to 4 cars 7% discount on the software

5 to 9 cars 12% discount on the software

>=10 cars 15% discount on the software


https://www.sgs-software-solutions.de/Preisliste.pdf

stefm5
18-02-14, 11:20
https://www.sgs-software-solutions.de/Preisliste.pdf

stefm5
24-02-14, 16:55
όπως έγραψα σε άλλο νήμα αντί για 264/248 εκκεντροφόρους μου έστειλαν 272/248.
σήμερα πήρα την άποψη του προγραμματιστή.

"Honestly have not tried it yet on this M54 engine – only the 264 - but on other engines with comparable cams, they were not so good.

Sure, we can try it, and I have not problems to this, but I assume, that you will loose too much boost pressure und too much fuel is coming in the exhausts during overlapping.

For this reason I have to change the Vanos, so that the effect of the Camshafts is reduced and in question if the Vanos setup is enough or if we need more that the vanos does not support.

The schrick 264/ 248 are working fine with supercharger. They are working on several cars I programmed with supercharger.

How I told, if you want to try at your own risk the 272 we can do so, but I assume, that there might be disadvantages through overlapping so that the adavantages of the 272er can not be used, and that the disadvantages could not be fully compared through the setup of the vanos."

και για να εξηγήσω λίγο τεχνικά, αυτό που λέει είναι ότι κατά την περίοδο του overlap, που σημαίνει την περίοδο που είναι ανοιχτές οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα πριν το έμβολο φτάσει στο άνω νεκρό σημείο, θα χάνω πίεση και άκαυστη βενζίνη. επειδή είναι πολύ μεγάλη αυτή η διάρκεια με τον 272.
μπορεί να διορθωθεί κατά μέρος το πρόβλημα με ρύθμιση του βάνος (advance), αλλά όχι πλήρως

οπότε πρέπει να τον στείλω πίσω άμεσα

BILL007
24-02-14, 17:18
οπότε πρέπει να τον στείλω πίσω άμεσα

Χθές στείλτον που λένε... thumb

Panos 316T
24-02-14, 17:25
ξεχωρα που θα την ακουγανε πιθανον λ, καταλυτες και δεν θα βγαζες καυσαερια για το νομοτυπο της υποθεσης.

mk52
24-02-14, 19:56
όπως έγραψα σε άλλο νήμα αντί για 264/248 εκκεντροφόρους μου έστειλαν 272/248.
σήμερα πήρα την άποψη του προγραμματιστή.

"Honestly have not tried it yet on this M54 engine – only the 264 - but on other engines with comparable cams, they were not so good.

Sure, we can try it, and I have not problems to this, but I assume, that you will loose too much boost pressure und too much fuel is coming in the exhausts during overlapping.

For this reason I have to change the Vanos, so that the effect of the Camshafts is reduced and in question if the Vanos setup is enough or if we need more that the vanos does not support.

The schrick 264/ 248 are working fine with supercharger. They are working on several cars I programmed with supercharger.

How I told, if you want to try at your own risk the 272 we can do so, but I assume, that there might be disadvantages through overlapping so that the adavantages of the 272er can not be used, and that the disadvantages could not be fully compared through the setup of the vanos."

και για να εξηγήσω λίγο τεχνικά, αυτό που λέει είναι ότι κατά την περίοδο του overlap, που σημαίνει την περίοδο που είναι ανοιχτές οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα πριν το έμβολο φτάσει στο άνω νεκρό σημείο, θα χάνω πίεση και άκαυστη βενζίνη. επειδή είναι πολύ μεγάλη αυτή η διάρκεια με τον 272.
μπορεί να διορθωθεί κατά μέρος το πρόβλημα με ρύθμιση του βάνος (advance), αλλά όχι πλήρως

οπότε πρέπει να τον στείλω πίσω άμεσα

αυτοι αν θυμαμαι καλα εχουν πολυ βυθισμα επισης και ο schrick συστηνει και αλλαγη ελατηριων με πιο σκληρα ,μην το αμελησεις γιατι μπορει πολυ ευκολα να καρφωσει καμια βαλβιδα και να το κλαις το μοτερ

stefm5
24-02-14, 20:17
δε θέλει πιό σκληρά ελατήρια. ο schrick συστήνει έλεγχο στο μήκος των ελατηρίων.
αλλά όπως και να έχει ο 272 θα επιστραφεί για να έρθει ο 264

ghost-rider
24-02-14, 20:26
O 272 δλδ ειναι πιο αγριος και το υπερτροφοδοτουμενο δεν θα βολευτει?
Ο shrick για τι περιπτωσεις τον προτεινει?

stefm5
24-02-14, 20:34
μίλησε ο αδελφός μου με το schrick.
λέει για αρρυθμίες στο ρελαντί κι ότι δεν κάνει για κομπρεσσέρ. τον δίνει για εκτός δρόμου σεταπ ατμοσφαιρικό. κάποια sites λένε για peak 7200-7500

ghost-rider
24-02-14, 20:43
Αρρυθμιες? Η αγρια λειτουργια?
Εκτος δρομου? Πισταδικο δλδ?
Τα αγριευουν τοσο τα Μ54?

stefm5
24-02-14, 20:52
ναι το άνοιγμα των βαλβίδων εισαγωγής στο TDC είναι μεγάλο και στο ρελαντί μπερδεύει. πολύς αέρας.
για πίστα φυσικά και τα αγριεύουν..μην τα υποτιμάς τα Μ54

Panos 316T
24-02-14, 21:16
εγω φοραω 272 catcam

τα "προβληματα" ειναι

ασταθες ρελαντι μονο οταν ειναι κρυο, μετα στρωνει (στο 5λεπτο)

καυσαερια σε συνδυασμο με 100αρη αγωνιστικο καταλυτη τον οποιο θα αντικαταστησω με εναν 200αρη μπας και τα περιορισω λιγο.

στο στροφαρισμα ειναι αλλο πραγμα παντως μεχρι 7500 κοφτη που εχω.

stefm5
24-02-14, 21:18
εγω φοραω 272 catcam

τα "προβληματα" ειναι

ασταθες ρελαντι μονο οταν ειναι κρυο, μετα στρωνει (στο 5λεπτο)

καυσαερια σε συνδυασμο με 100αρη αγωνιστικο καταλυτη τον οποιο θα αντικαταστησω με εναν 200αρη μπας και τα περιορισω λιγο.

στο στροφαρισμα ειναι αλλο πραγμα παντως μεχρι 7500 κοφτη που εχω.

σε ποιό μοτέρ;

Panos 316T
24-02-14, 21:21
m43 b16

stefm5
24-02-14, 21:27
έχεις υδραυλικά ωστηρία; νομίζω ναι
το όριο για σταθερό ρελαντί στα δι-βάλβιδα: 1,9mm valve lift at TDC
τετραβάλβιδα: 1,1mm valve lift at TDC

εκεί λοιπόν είναι η διαφορά

mk52
25-02-14, 09:14
οτιδηποτε πιο αγριο απο 264 χρειαζεται ελατηρια ειδικα αν δε θελεις να φοβασαι να κανεις μια κατεβασια,διαφορετικα πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου,και προφανως ειναι υπερβολη οι 272 μοιρες αν δε θελεις να στροφαρεις πανω απο 7500.
τωρα στο θεμα του προγραμματος προφανως θεωρει ο γερμανος οτι θα τερματισει την ενδειξη του μαφ σε πολυ χαμηλη πιεση και μαλλον εχει δικιο γιατι ο κομπρεσορας σου ειναι αρκετα μεγαλος εχει μαξ 950cfm αν δε κανω λαθος ενω οι αντιστοιχοι που βαζει η gpower για παραδειγμα στα μ54 εχουν σχεδον τα μισα.

stefm5
25-02-14, 09:56
οτιδηποτε πιο αγριο απο 264 χρειαζεται ελατηρια ειδικα αν δε θελεις να φοβασαι να κανεις μια κατεβασια,διαφορετικα πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου,και προφανως ειναι υπερβολη οι 272 μοιρες αν δε θελεις να στροφαρεις πανω απο 7500.
τωρα στο θεμα του προγραμματος προφανως θεωρει ο γερμανος οτι θα τερματισει την ενδειξη του μαφ σε πολυ χαμηλη πιεση και μαλλον εχει δικιο γιατι ο κομπρεσορας σου ειναι αρκετα μεγαλος εχει μαξ 950cfm αν δε κανω λαθος ενω οι αντιστοιχοι που βαζει η gpower για παραδειγμα στα μ54 εχουν σχεδον τα μισα.

κοίτα ούτε ο ίδιος ο schrick δε λέει για άλλα ελατήρια αλλά πλέον είναι ακαδημαϊκή η κουβέντα καθώς θα επιστραφεί σήμερα ο 272.
και να ήθελα να στροφάρω πάνω από 7200, με στοκ σωθικά δε γίνεται.

ναι το maf θα αλλαχτεί. η παροχή του ΤΜ-20 ειναι max. 2000 kg/h ενώ του ΤΜ-12 είναι max. 1200 kg/h

stefm5
08-03-14, 09:57
αργά αλλά σταθερά προχωράμε.
σε αναμονή για τον εκκεντροφόρο εισαγωγής.
τα μπεκ που ζήτησε ο προγραμματιστής είναι τα Bosch 0280 155 892 από audi TT.
90 euro το ένα η καλύτερη τιμή που βρήκα. για καλή μου τύχη βρήκα εξάδα με 10Κ χλμ στην ebay γερμανίας την οποία και χτύπησα με 47,5 ευρώ. τσάμπα.
ρυθμιστής πίεσης 5bar και φίλτρο μαζί από s54.
δύο bypass valves από n54.
το maf θα έχει διάμετρο 100mm.
η 135mm τροχαλία που έχω είναι στο όριο για τη ζωή του κομπρέσσορα (close to surge line) οπότε χρειάζομαι 140mm.

stefm5
08-03-14, 10:13
με αφορμή την κατά κράτος επικράτηση των ess ως plug n play kits, τον ρώτησα ποιά είναι πραγματικά η άποψή του.
ορίστε λοιπόν

"Concerning ESS.

ESS uses a Lysholm- supercharger. This is a type of a screw-charger. The advantages of the screw charger are more boost pressure and therefore more torque at low and mid rpm, because the charger does not need so much rpm for high pressure.

The disadvantage is a lower efficiency. That means the energy used from the compressor is more converted in thermal energy, that means lower boost pressure and higher temperatures with the same energy.

The ASA is from the type of radial charger. This type of charger delivers the air flow analog to the rpm, that means, that it needs more rpm for more boost pressure, so that the boost pressure is increasing with rpm. The disadvantage is therefore at low rpm the boost pressure is very low and therefore low torque. At high speed high boost pressure and high torque

The advantage from the radial charger is, that the efficiency is much better so that less energy is converted into temperature and less fuel consumption.

What for a driver is better depends on the preferences of each of us. That means people who like torque at low rpm, like a Diesel-Engine, should better use a screw charger. People who wants to have more end or highest power, should use the radial charger.

Regarding the adaption of the ECU. If ESS uses the standard MAF you could be sure, that their ECU is on the one hand not be suitable for full load or on the other hand if it was suitable for full load, they waste much power through a too rich feed for the reason not to use the MAF."

BILL007
08-03-14, 13:17
Regarding the adaption of the ECU. If ESS uses the standard MAF you could be sure, that their ECU is on the one hand not be suitable for full load or on the other hand if it was suitable for full load, they waste much power through a too rich feed for the reason not to use the MAF."

Εγώ απ'ολα τα παραπάνω για να είμαι ειλικρινής κράτησα αυτό! :shok:

Τι λέει εδώ ο τύπος? :shok:

stefm5
08-03-14, 17:10
ναι μου το έχει ξαναπεί. υπάρχει έλλειμμα προγραμματισμού ακόμα και στις μεγάλες εταιρείες όπως πχ g-power
από τη στιγμή που υπέγραψα το συμβόλαιο έχω μάθει πολλές λεπτομέρειες για το πως λειτουργούν τα συστήματα κομπρέσσορα.
κανένας άλλος δεν ασχολήθηκε να αναλύσει το σύστημά μου και να μου προτείνει διορθώσεις.
ό,τι πληρώνεις παίρνεις και σε αυτήν την περίπτωση.

BILL007
08-03-14, 17:39
Εγώ Stef κρατάω τις επιφυλάξεις μου γι'αυτό το τελευταίο που είπε...

Άντε με το καλό πάντος! :original:

stefm5
08-03-14, 18:22
δεν έχει κανένα κέρδος από το να με παραπλανήσει βασίλη. τον ρώτησα για την ess εντελώς φιλολογικά μιας και την επιλογή μου την έχω κάνει καιρό.
επίσης κράτα ότι η συζήτηση γίνεται για πάνω από 0.5bar. διαφορετικά το στοκ maf είναι εντάξει.