PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζέσταμα



Vasilis
31-01-10, 19:53
Λένε ότι κατά την εκκίνηση, θα πρέπει πρώτα να ζεσταίνουμε το κινητήρα μας, γιατί με βάρβαρη χρήση δημιουργούνται προβλήματα. Πως πρέπει να χειρίζομαι τον κινητήρα μου μέχρι να ζεσταθεί;


Το μεγαλύτερο ποσοστό φθοράς του κινητήρα συντελείται κατά την εκκίνησή του. Τα πρώτα κρίσιμα δέκατα της εκκίνησης, αφενός το λάδι δεν προλαβαίνει να κυκλοφορήσει παντού, αφετέρου είναι κρύο, άρα και πιο παχύρρευστο και δε διεισδύει με την ίδια ευκολία ανάμεσα στις τριβόμενες μεταλλικές επιφάνειες. Για να αποφύγετε λοιπόν τυχόν προβλήματα, διαβάστε πώς πρέπει να φέρεστε στον κινητήρα σας κατά την εκκίνησή του:

• Αφού θέσετε σε λειτουργία τον κινητήρα, τον αφήνετε να δουλέψει για λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί. Αυτό του επιτρέπει να σταθεροποιήσει τη λειτουργία του πριν τον βάλετε σε φορτίο.
• Δεν χρειάζεται να ζεσταίνετε τον κινητήρα σας σε στάση, ακόμα και το χειμώνα. Ο λόγος είναι, ότι έτσι αργεί να ζεσταθεί κι όσο παραμένει κρύος η καύση είναι χαμηλότερης ποιότητας. Κατά συνέπεια, καταναλώνει περισσότερο καύσιμο και εκπέμπει περισσότερους ρύπους.
• Η σωστή προθέρμανση γίνεται με το αυτοκίνητο εν κινήσει. Αρχικά, κινηθείτε με χαμηλή ταχύτητα, κρατώντας τις στροφές του κινητήρα χαμηλά και αποφεύγετε τις απότομες επιταχύνσεις.
• Όταν ο δείκτης της θερμοκρασίας του νερού φτάσει τη σωστή τιμή λειτουργίας, τότε περιμένουμε περίπου 3-4 φορές τον χρόνο που έκανε να ζεσταθεί το νερό, για να έρθει στη σωστή θερμοκρασία και το λάδι. Τότε ο κινητήρας έχει προθερμανθεί και μπορείτε να επιταχύνετε κανονικά.:thnx:

πηγη https://www.modauto.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1136&Itemid=88888978

BILL007
31-01-10, 19:56
Εγώ να ρωτήσω κάτι?
Δηλαδή αμα πηγαίνεις ρε παιδί μου με 3ή και 1300 και πατάς τέρμα το γκάζι,όταν το αμάξι είναι κρύο για να ανεβάσεις μέχρι τις 2700 και να κάνεις αλλαγή,είναι σωστό?
Δηλαδή το γενικότερο ερώτημα είναι να το σανιδώνεις απο χαμηλές στροφές (βλέπε ταξιτζήδες) όταν είναι κρυο δεν του κάνει κακό?
Eντάξει γνωστό είναι να μην περνάς τις 3000 για ένα 10 λεπτο με τέταρτο (αναλόγως την θερμοκρασία) αλλά απο χαμηλά τι γίνεται?

Κωνσταντίνος
31-01-10, 20:49
Εχω μια ένσταση για το εξής :

Όταν ο δείκτης της θερμοκρασίας του νερού φτάσει τη σωστή τιμή λειτουργίας, τότε ο κινητήρας δείχνει ότι έχει προθερμανθεί και μπορείτε να επιταχύνετε κανονικά.

Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
(https://www.google.com/url?q=https://www.dictionarist.com/greek/%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2581%25CF%2585 %25CF%2586%25CE%25AE%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9&ei=Rd5lS7ONCYnimgPPn6wb&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&ved=0CAcQhgIwAA&usg=AFQjCNGyDsX1p9GlEhrIcrkrWEHQD03UQA)

Z4 DCT
31-01-10, 20:50
Εχω μια ένσταση για το εξής :


Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
(https://www.google.com/url?q=https://www.dictionarist.com/greek/%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2581%25CF%2585 %25CF%2586%25CE%25AE%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9&ei=Rd5lS7ONCYnimgPPn6wb&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&ved=0CAcQhgIwAA&usg=AFQjCNGyDsX1p9GlEhrIcrkrWEHQD03UQA)
Ετσι ειναι και στον καλο καιρο ακομα , το λαδι ζεστενετε αργοτερα......οσοι εχουν εξακυλινδρο το βλεπουν στον δεικτη....εγω...:ranting2:

PATSIMINI
31-01-10, 20:53
Ετσι ειναι και στον καλο καιρο ακομα , το λαδι ζεστενετε αργοτερα......οσοι εχουν εξακυλινδρο το βλεπουν στον δεικτη....εγω...:ranting2:

δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....

Z4 DCT
31-01-10, 20:55
δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....

εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....

Driver M
31-01-10, 21:02
εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....

Mε πρόλαβες. Έτσι ακριβώς.

Απ'την άλλη όμως, δεν έχουν το μοναδικό και υπερπολύτιμο οικονομόμετρο! :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
31-01-10, 21:08
Mε πρόλαβες. Έτσι ακριβώς.

Απ'την άλλη όμως, δεν έχουν το μοναδικό και υπερπολύτιμο οικονομόμετρο! :th_Laie_67-1:

Ανατριχιασα....στο χαριζω αυριο το πρωι

nfot
31-01-10, 21:18
Το λαδι κανει περιπου τον τριπλασιο χρονο να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας σε σχεση με το ψυκτικο υγρο. Ακομη ξεχνιεμαι γμτ...

Το σανιδωμα δεν κανει καλο οταν ειναι κρυο, ουτε και οι πολυ χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο. Τα νουμερα ομως ειναι πολυ σχετικα. Δηλ. το 35αρι που εχει ροπη απο τις 1300 στροφες, μπορεις να το δουλευεις 1500-2000 οταν ειναι κρυο, χωρις προβλημα, ακομη και με 4η-5η. Ενα τετρακυλιδρο, ατμοσφαιρικο ομως, τον ζοριζεις ετσι.

vasilis e30
31-01-10, 21:31
Εχω μια ένσταση για το εξής :


Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
(https://www.google.com/url?q=https://www.dictionarist.com/greek/%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2581%25CF%2585 %25CF%2586%25CE%25AE%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9&ei=Rd5lS7ONCYnimgPPn6wb&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&ved=0CAcQhgIwAA&usg=AFQjCNGyDsX1p9GlEhrIcrkrWEHQD03UQA)


αυτο το εχω ακουσει και εγω.οτι το λαδι αργει να ζεσταθει σε σχεση με το νερο.

Thomelef
31-01-10, 22:30
Ναι παιδιά μεγάλο φάουλ να παρασειρεται κάποιος
από τη θερμοκρασία του νερού.
Τουλάχιστο στο δικό μου αυτοκίνητο παρατηρώ
τουλάχιστο το τριπλάσιο χρόνο και βάλε μέχρι
να ζεσταθουν τα λάδια.
Σε όλα του ο Βασίλης είναι σωστός μόνο που θα
ήθελα να προσθέσω κάτι. Το αμάξι πρέπει να
ξεκινήσει μόλις πέσει το τσοκ του.
Τουλάχιστο το δικό μου αμάξι όταν πάω να φύγω
αμέσως μόλις το βάλω μπρος, Αυτο κομπιαζει.

Z4 DCT
31-01-10, 22:47
Ναι παιδιά μεγάλο φάουλ να παρασειρεται κάποιος
από τη θερμοκρασία του νερού.
Τουλάχιστο στο δικό μου αυτοκίνητο παρατηρώ
τουλάχιστο το τριπλάσιο χρόνο και βάλε μέχρι
να ζεσταθουν τα λάδια.
Σε όλα του ο Βασίλης είναι σωστός μόνο που θα
ήθελα να προσθέσω κάτι. Το αμάξι πρέπει να
ξεκινήσει μόλις πέσει το τσοκ του.
Τουλάχιστο το δικό μου αμάξι όταν πάω να φύγω
αμέσως μόλις το βάλω μπρος, Αυτο κομπιαζει.

Εγω που δεν εχω δεικτη θερμοκρασιας λαδιου αμα δεν κανω 5-7 χλμ χαλαρα, πανω απο 3,500 δεν το ανοιγω

Driver M
31-01-10, 23:34
Επίσης, απ'ότι ξέρω, πρέπει να έχουν σταθεροποιηθεί και οι στροφές του ρελαντί (που σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες συχνά παίζουν) πριν ξεκινήσουμε.

stratos
31-01-10, 23:52
Λοιπόν για μας τους τουρμπάτους επιβάλεται το καλό ζέστα μα του κινητήρα μας, το οποίο αργεί ιδιαίτερα. Πόσο μάλλον και στα ατμοσφαιρικά και ειδικά σε αυτούς που δεν έχουν θερμόμετρο λαδιού.

Αρχικά το ξεκινάω και το αφήνω σε απόλυτη ηρεμία μέχρι να πέσουν οι στροφές. Σχεδόν πάντα το αφήνω να δουλέψει σταματημένο 5 λεπτά και μετά ξεκινάω πολύ χαλαρά. Λόγω κυβικών και ροπής δεν ξεπερνώ ποτέ τις 1800 rpm. συγκεκριμένα μετά απο το 5λεπτο χρειάζομαι να κάνω γύρω στα 10-12 km για να πώ οτι ο δείκτης ξεκόλησε απο τους 70 βαθμούς. Έχει τύχει να κάνω την διαρομή Μαγούλα, Ελευσίνα, Σύνταγμα και να μην έχει ξεπεράσει τους 100 βαθμούς (θερμοκρασία σταθερής λειτουργίας 110-115 βαθμοί).

Ποτέ δεν πιέζουμε το αυτοκίνητο κρύο. Δεν αρκεί το νερό μόνο αλλά και το λάδι να ζεσταθεί το οποίο όπως προαναφέρθηκε χοντρικά θέλει 4-5 φορές παραπάνω χρόνο απο ότι το νερό.

Σε μένα μπορεί να είχατε παρατηρήσει λερωμένο το παγούρι του αυτοκινήτου κάποια στιγμή που είχα ανοχτό το καπό. 1.5-2 λεπτά αφού είχα ξεκινήσει το αυτοκίνητο (απο εντελώς κρύο) είπα να ανοίξω το παγούρι να δώ την στάθμη, την πρώτη μέρα που το πήρα. Το νερό είχε βράσει εντελώς και πετάχτηκε έξω απο το παγούρι. Αντίθετα το λάδι χρειάζεται αρκετό χρόνο.

Στους 4κύλινδρους κινητήρες έχει πιο πολύ νόημα να υπάρχει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού, αν και του λαδιού θα ήταν ευπρόσδεκτη (είπαμε πως ότι γλυτώνουμε απο κόστος σημαίνει κέρδος για την τσέπη της εταιρίας). Στους εξακύλινδρους κινητήρες η ένδειξη νερού δεν έχει νόημα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Ο Kostadas που έχει και το τιμόνι performance (135i) αναφέρει πως η θερμοκρασία νερού φτάνει τους 118 βαθμούς σε χαλαρούς ρυθμούς.

Stefanos_Cool
01-02-10, 00:17
Εχω μια ένσταση για το εξής :


Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
(https://www.google.com/url?q=https://www.dictionarist.com/greek/%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2584%25CF%2581%25CF%2585 %25CF%2586%25CE%25AE%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9&ei=Rd5lS7ONCYnimgPPn6wb&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&ved=0CAcQhgIwAA&usg=AFQjCNGyDsX1p9GlEhrIcrkrWEHQD03UQA)


Πολύ σωστά! Το νερό ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι.

YAz
01-02-10, 00:23
Ακριβώς όπως τα λέτε είναι. Θα πρέπει πρώτα να ζεσταθεί το λάδι, και μετά μπορούμε να πλακώσουμε όσο θέλουμε τα αυτοκίνητά μας.

Όσον αφορά για το στις πόσες στροφές είναι καλό να το πηγαίνεις μέχρι να ζεσταθεί, προσωπικά την απάντηση αυτή θα πρέπει να την δώσει ο καθένας στον εαυτό του.. Ο κάθε ένας γνωρίζει καλύτερα το αυτοκίνητό του.. Εγώ πχ που έχω ένα 2,2 δεν ξεπερνάω τις 3000 στροφες, το γκάζι μέχρι να ζεσταθεί καλά το αμάξι δεν το πατάω παραπάνω απ'τη μισή διαδρομή του, και φυσικά δεν το αφήνω να ζορίζεται (πχ, αν ανεβαίνω μια ανηφόρα, προτιμάω να την ανεβώ χαλαρά με πρώτη, παρά είτε να το ζορίσω είτε να μαρσάρω πάρα πολύ).

Α και κάτι ακόμα.. Όπως είπε και ο Θωμάς, περιμένουμε πρώτα να πέσουν οι στροφές απ'το ρελαντί, και μετά φεύγουμε. (το λεγόμενο πρωϊνό που λέμε, που διαρκεί κάνα λεπτό το πολύ)

vasilis e30
01-02-10, 07:21
Τουλάχιστο το δικό μου αμάξι όταν πάω να φύγω
αμέσως μόλις το βάλω μπρος, Αυτο κομπιαζει.

το ιδιο κανει και το δικο μου.ειδικα το χειμωνα με τα κρυα.

Samaro
01-02-10, 08:28
Εγώ να ρωτήσω κάτι?
Δηλαδή αμα πηγαίνεις ρε παιδί μου με 3ή και 1300 και πατάς τέρμα το γκάζι,όταν το αμάξι είναι κρύο για να ανεβάσεις μέχρι τις 2700 και να κάνεις αλλαγή,είναι σωστό?
Δηλαδή το γενικότερο ερώτημα είναι να το σανιδώνεις απο χαμηλές στροφές (βλέπε ταξιτζήδες) όταν είναι κρυο δεν του κάνει κακό?
Eντάξει γνωστό είναι να μην περνάς τις 3000 για ένα 10 λεπτο με τέταρτο (αναλόγως την θερμοκρασία) αλλά απο χαμηλά τι γίνεται?

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο οδηγού(σε ελεύθερη μετάφραση) του VW Beatle που είχα προ 30 ετών:
α) Πρέπει να ξεκινάμε όταν οι στροφές κινητήρα πέσουν στις φυσιολογικές και να μήν περιμένουμε να ζεσταθεί πλήρως.
Ετσι επιτυγχάνεται ταυτόχρονα το ζεσταμα και των άλλων σημείων
και υγρών του αυτοκινήτου μας (πχ βαλβολίνες).
β) Κατά την αρχική κίνηση πρέπει να έχουμε την κατάληλη ταχύτητα στο σασμάν ώστε να διατηρούμε τις λιγότερες στροφές κινητήρα και
ταυτόχρονα να αποδίδουμε το λιγότερο δυνατό φορτίο στον κινητήρα.
( πχ να μήν ζορίζουμε τον κινητήρα με λίγες στροφές και μεγαλη σχέση κιβωτίου σε ανηφορίκη διαδρομή)

tamtamcafe
01-02-10, 08:56
Σύμφωνα με το εγχειρίδιο οδηγού(σε ελεύθερη μετάφραση) του VW Beatle που είχα προ 30 ετών:
α) Πρέπει να ξεκινάμε όταν οι στροφές κινητήρα πέσουν στις φυσιολογικές και να μήν περιμένουμε να ζεσταθεί πλήρως.
Ετσι επιτυγχάνεται ταυτόχρονα το ζεσταμα και των άλλων σημείων
και υγρών του αυτοκινήτου μας (πχ βαλβολίνες).
β) Κατά την αρχική κίνηση πρέπει να έχουμε την κατάληλη ταχύτητα στο σασμάν ώστε να διατηρούμε τις λιγότερες στροφές κινητήρα και
ταυτόχρονα να αποδίδουμε το λιγότερο δυνατό φορτίο στον κινητήρα.
( πχ να μήν ζορίζουμε τον κινητήρα με λίγες στροφές και μεγαλη σχέση κιβωτίου σε ανηφορίκη διαδρομή)

καπου εκει ειναι το ιδανικο αλλα μη ξεχνας αντωνη οτι το σκαθαρι ηταν "αεροψυκτο"
ομως γενικα δε χρειαζεται να τα σπαμε πριν ζεσταθουν καλα, εβγαζα εξω το τουρμπο που σιγουρα θελει να ζεσταθει, κατευθειαν με το που μιζαριζα,
αλλα δεν ανεβαζα πανω απο 1300 στροφες και ΑΒΙΑΣΤΑ, αν ομως θελεις επιδοσεις θα το ζεστανεις καλα,
αυτο για την καλη λειτουργια των κινητηρων ΠΑΝΤΑthumb

individual
01-02-10, 09:33
Mε πρόλαβες. Έτσι ακριβώς.

Απ'την άλλη όμως, δεν έχουν το μοναδικό και υπερπολύτιμο οικονομόμετρο! :th_Laie_67-1:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PATSIMINI Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....
εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....
__________________

το δικο μου εχει οικονομομετρο αλλα δεν εχει θερμοκρασια λαδιου........
η μηπως εχει και δεν το πηρα χαμπαρι?????
που το εχει??.......σε καποιο μενου??.......οποιος μπορει να μ'ενημερωσει.
ειναι εξακυλιδνρο 2500 κ.ε. ντιζελ--ε39----4/03.:confused:

Samaro
01-02-10, 09:42
καπου εκει ειναι το ιδανικο αλλα μη ξεχνας αντωνη οτι το σκαθαρι ηταν "αεροψυκτο"
ομως γενικα δε χρειαζεται να τα σπαμε πριν ζεσταθουν καλα, εβγαζα εξω το τουρμπο που σιγουρα θελει να ζεσταθει, κατευθειαν με το που μιζαριζα,
αλλα δεν ανεβαζα πανω απο 1300 στροφες και ΑΒΙΑΣΤΑ, αν ομως θελεις επιδοσεις θα το ζεστανεις καλα,
αυτο για την καλη λειτουργια των κινητηρων ΠΑΝΤΑthumb
Ακριβώς γι'αυτο το ανέφερα. :original:
Μιλάμε για το σωστό ζέσταμα της μηχανής συνολικά και όχι μόνο του νερού.
Αλλωστε και τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου ;; (σασμάν,διαφορικά κλπ) δεν εχουν ανάγκη προθέρμανσης ;;

Thomelef
01-02-10, 09:48
Ακριβώς γι'αυτο το ανέφερα. :original:
Μιλάμε για το σωστό ζέσταμα της μηχανής συνολικά και όχι μόνο του νερού.
Αλλωστε και τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου ;; (σασμάν,διαφορικά κλπ) δεν εχουν ανάγκη προθέρμανσης ;;


σαφώς και ναι...
όλα τα κινητά μέρη του αυτοκινήτου που περιέχουν
λυπαντικά πρέπει να ζεσταθούν καλά...
δεν παρατηρείτε πως όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο
οι ταχύτητες μπαίνουν πιο δύσκολα???
λόγο τριβής αναπτύσεται θερμότητα και με αυτό τον
τρόπο ζεστένονται και τα λυπαντικά...

nfot
01-02-10, 15:56
το ιδιο κανει και το δικο μου.ειδικα το χειμωνα με τα κρυα.

Αυτο μου θυμιζει λερωμενη πεταλουδα αερα. Τουλαχιστον αυτο μου εκανε το Leon και με το που την καθαριζα, ολα ΟΚ. Και καθαρισμα εννοω, βγαλσιμο, καθαριστικο υγρο, επανατοποθετηση και ρυθμιση με το διαγνωστικο. Για ριξτε μια ματια.

TOMIS
01-02-10, 16:19
εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....

Εγω δεν εχω...

Thomelef
01-02-10, 16:30
Εγω δεν εχω...


Και του αδερφού μου το 330 δεν έχει επισεις.
Γενικά νομίζω πως ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού
στα 46αρια είχαν μόνο τα ///Μ. Στα 90-92-93αρια
νομίζω πως έχουν πάλι τα ///Μ και τα 335

PATSIMINI
01-02-10, 16:58
εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....
φιλε μου εχουμε 325 και δεν εχει....Ε90...μονο διτουρμπινα.......εσυ σε ποια σειρα αναφερεσαι???????

vasilis e30
01-02-10, 18:28
Αυτο μου θυμιζει λερωμενη πεταλουδα αερα. Τουλαχιστον αυτο μου εκανε το Leon και με το που την καθαριζα, ολα ΟΚ. Και καθαρισμα εννοω, βγαλσιμο, καθαριστικο υγρο, επανατοποθετηση και ρυθμιση με το διαγνωστικο. Για ριξτε μια ματια.

οταν το βαλω μπροστα δουλευει 1100 στροφες και σταδιακα πεφτει γυρω στις 700,οσο ζεστενεται το μοτερ.αλλα οταν ξεκινησεις το νιωθει οτι κομπιαζει λιγο.μολις σηκωσει θερμοκρασια ολα οκ.

Stefanos_Cool
01-02-10, 18:46
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PATSIMINI Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....
εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....
__________________

το δικο μου εχει οικονομομετρο αλλα δεν εχει θερμοκρασια λαδιου........
η μηπως εχει και δεν το πηρα χαμπαρι?????
που το εχει??.......σε καποιο μενου??.......οποιος μπορει να μ'ενημερωσει.
ειναι εξακυλιδνρο 2500 κ.ε. ντιζελ--ε39----4/03.:confused:

Όχι Αντώνη, απ όσο θυμάμαι δεν έχει.

Επίσης είναι τελείως διαφορετική η φιλοσοφία (ως προς την ανάφλεξη) των td σε σχέση με τα βενζινοκίνητα.

Στα diesel η ανάφλεξη του μίγματος (αέρα-πετρελαίου) γίνεται καθαρά από την υψηλή θερμοκρασία δηλαδή στον τρίτο χρόνο που έχει ήδη συμπιεστεί ο αέρας και έχει αυξηθεί η θερμοκρασία ψεκάζεται το πετρέλαιο και αναφλέγεται, ενώ στους βενζινοκινητήρες από τους σπινθηριστές (μπουζί) δηλαδή στον τρίτο χρόνο που ήδη έχει συμπιεστεί το μείγμα αέρος βενζίνης γίνεται ο σπινθηρισμός η ανάφλεξη και εν συνεχεία η εκτόνωση, οπότε και να είχες θερμοκρασία λαδιού δεν θα είχε περισσότερο νόημα από την θερμοκρασία νερού. Είναι δεδομένο λοιπόν πως για να έχεις καλή έως τέλεια καύση και απόδοση στο td σου θα πρέπει να είσαι πάνω από 80 βαθμούς, δηλαδή περίπου στο κέντρο του δείκτη του οργάνου θερμοκρασίας νερού.

nfot
01-02-10, 18:47
οταν το βαλω μπροστα δουλευει 1100 στροφες και σταδιακα πεφτει γυρω στις 700,οσο ζεστενεται το μοτερ.αλλα οταν ξεκινησεις το νιωθει οτι κομπιαζει λιγο.μολις σηκωσει θερμοκρασια ολα οκ.

Σα να ψιλομπουκωνει, κανει ψιλοδοακοπες κτλ; Ακριβως αυτο εννοω. Κανε ενα καθαρισμο πεταλουδας.

yannisv
01-02-10, 18:53
Φίλοι και εγώ περιμένω να πέσουν οι στροφές του κινητήρα και για τα πρώτα 20-30 λεπτά δεν το τσιτώνω.

vasilis e30
01-02-10, 18:55
μια απο τα ιδια και εγω.

Z4 DCT
01-02-10, 19:00
φιλε μου εχουμε 325 και δεν εχει....Ε90...μονο διτουρμπινα.......εσυ σε ποια σειρα αναφερεσαι???????

92αρια φιλε μου

PATSIMINI
01-02-10, 19:07
92αρια φιλε μου
δηλαδη εχουν τα κουπε και οχι τα σενταν...δε νομιζω...εισαι σιγουρος??????

kplc16
01-02-10, 19:59
σε ταξιδι με 8 βαθμους η θερμοκρασια του νερου επεφτε κατω απο τη μεση.
Να υποθεσω οτι επεφτε και του λαδιου;
τριλιτρος

m_sak
01-02-10, 21:06
σε ταξιδι με 8 βαθμους η θερμοκρασια του νερου επεφτε κατω απο τη μεση.
Να υποθεσω οτι επεφτε και του λαδιου;
τριλιτρος

Νίκο κανονικά πρέπει να κουνιέται καθόλου η βελόνα εφόσον φτάσει στην μεση

Είτε κουνιέται πάνω είτε κάτω υπάρχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη σου πιθανόν.Και για να λες ότι έπεφτε μάλλον έχει κολλήσει ανοιχτός και περνάνε τα νερά συνέχεια κια κρυόνουν το μοτέρ.

Να το κοιτάξεις θα έλεγα

kplc16
01-02-10, 21:41
Νίκο κανονικά πρέπει να κουνιέται καθόλου η βελόνα εφόσον φτάσει στην μεση
...
Να το κοιτάξεις θα έλεγα
αυτο εχω σκοπο να κανω παντως η βελονα δε πηγε πανω, επεσε λιγο 2με 3 χιλιοστα. Τωρα το κρυο δεν ηταν και τοσο πολυ για να πεσει δικαιολογημενα.
κοστος γνωριζει κανεις;

z3 2.2
01-02-10, 21:51
Μπαινεις μεσα.
Βαζεις ζωνη και συγχρονως τσακμακας το μοτερ.
Συγυριζεις κινητο-τσιγαρα-σκατολοιδια.
Βαζεις μουσικη και ξεκινας.
Δε τσιμπας με κανεναν στο δρομο και πας χαλαρα μεχρι να πιασει το νερακι την θερμοκρασια του κρατοντας το μοτερ σου στη μεση του οριου περιστροφης.
Μετα απενεργοποιεις ολα τα γκαβλιτσεκια και ξεκινας σαν ανθρωπος τα παντιλικακια σου πηγαινοντας στον προορισμο σου
Απλα πραματα

Z4 DCT
02-02-10, 10:34
Μπαινεις μεσα.
Βαζεις ζωνη και συγχρονως τσακμακας το μοτερ.
Συγυριζεις κινητο-τσιγαρα-σκατολοιδια.
Βαζεις μουσικη και ξεκινας.
Δε τσιμπας με κανεναν στο δρομο και πας χαλαρα μεχρι να πιασει το νερακι την θερμοκρασια του κρατοντας το μοτερ σου στη μεση του οριου περιστροφης.
Μετα απενεργοποιεις ολα τα γκαβλιτσεκια και ξεκινας σαν ανθρωπος τα παντιλικακια σου πηγαινοντας στον προορισμο σου
Απλα πραματα

χαχαχαχ τι κατατοπιστικος!!!!!!:hystericalbs1:: thumbsup:

Z4 DCT
02-02-10, 10:38
δηλαδη εχουν τα κουπε και οχι τα σενταν...δε νομιζω...εισαι σιγουρος??????

Εγω που χαζευα στηναντι/πεια , ειχε μεσα ενα 325 και ειχε και θερμομετρο λαδιου

κοιτα τα οργανα......
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/482559/

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/497389/ και εδω σε μεγαλη φωτο.....

m-power_01
02-02-10, 10:40
αυτο εχω σκοπο να κανω παντως η βελονα δε πηγε πανω, επεσε λιγο 2με 3 χιλιοστα. Τωρα το κρυο δεν ηταν και τοσο πολυ για να πεσει δικαιολογημενα.
κοστος γνωριζει κανεις;

κολλαει ανοιχτος...ακομα και αν τον βγαλετε και ειναι κλειστος, αλλαξε τον!
Κοστος αντιπροσωπειας αν κυμαινεται στα 60-80 ευρω!

PATSIMINI
02-02-10, 10:46
Εγω που χαζευα στηναντι/πεια , ειχε μεσα ενα 325 και ειχε και θερμομετρο λαδιου

κοιτα τα οργανα......
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/482559/

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/497389/ και εδω σε μεγαλη φωτο.....

μηπως επειδη ειναι αυτοματα εχουν?????διαφορετικα μου φαινεται κουλο να εχει μονο το κουπε......ιδα και στι ιντερνετ βιντει και ειδα οτι κουπε ειχαν αλλα ηταν αυτοματα.........

Z4 DCT
02-02-10, 10:48
μηπως επειδη ειναι αυτοματα εχουν?????διαφορετικα μου φαινεται κουλο να εχει μονο το κουπε......ιδα και στι ιντερνετ βιντει και ειδα οτι κουπε ειχαν αλλα ηταν αυτοματα.........

Οχι, εγω το εχω δει και σε μανιουαλ, τα 92αρια, τουλαχιστων οσα εσω δει εγω εχουν οταν ειναι 6κυλ

PATSIMINI
02-02-10, 10:51
Οχι, εγω το εχω δει και σε μανιουαλ, τα 92αρια, τουλαχιστων οσα εσω δει εγω εχουν οταν ειναι 6κυλ
μαλιστα.....αλλο τρελο και αυτο...δηλαδη οι κατοχοι Ε90 μαυρα μεσανυχτα για τη θερμοκρασια ενω οι κατοχοι Ε92 ενημερωνονται μια χαρα,,,τι να πω..............
ιδια αμαξια αλλα εσωτερικα.....

bill_m3
02-02-10, 10:54
μαλιστα.....αλλο τρελο και αυτο...δηλαδη οι κατοχοι Ε90 μαυρα μεσανυχτα για τη θερμοκρασια ενω οι κατοχοι Ε92 ενημερωνονται μια χαρα,,,τι να πω..............
ιδια αμαξια αλλα εσωτερικα.....

Επειδή πήραν κουπέ, το βάζουν και στους αγώνες γι΄αυτό πρέπει να ξέρουν τη θερμοκρασία, όχι σαν μερικούς που μόνο οικογένεια βάζουν μέσα (4door) αχαχααχαχ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Πάντως όντως, πολύ περίεργο αυτό!

m-power_01
02-02-10, 10:57
Απόλυτα λογικό! Πληρωνουν παραπανω για να παρουν δυο πορτες λιγοτερες...ε ας εχουν κατι παραπανω! χαχαχα μην βαρατε και εγω κουπε εχω!

Z4 DCT
02-02-10, 11:07
μαλιστα.....αλλο τρελο και αυτο...δηλαδη οι κατοχοι Ε90 μαυρα μεσανυχτα για τη θερμοκρασια ενω οι κατοχοι Ε92 ενημερωνονται μια χαρα,,,τι να πω..............
ιδια αμαξια αλλα εσωτερικα.....

Να και μανιουαλ

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/08-BMW-335i-Coupe-6-Spd-CLEAN-MUST-SELL-SAVE-THOUSANDS_W0QQitemZ200432784119QQcmdZViewItemQQptZ US_Cars_Trucks?hash=item2eaab992f7

PATSIMINI
02-02-10, 11:10
Να και μανιουαλ

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/08-BMW-335i-Coupe-6-Spd-CLEAN-MUST-SELL-SAVE-THOUSANDS_W0QQitemZ200432784119QQcmdZViewItemQQptZ US_Cars_Trucks?hash=item2eaab992f7

αυτο ειναι 335..εχει ετσι και αλλιως............

Z4 DCT
02-02-10, 11:11
αυτο ειναι 335..εχει ετσι και αλλιως............

ΩΧ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟς ΚΟΠΥ ΠΕΙΣΤ....
ηταν και ενα 25αρι το ιδιο......

bimmer-corfu
02-02-10, 17:43
όσοι έχετε νέα μοντέλα χωρίς θερμοκρασία νερού και λαδιού να κοιτάτε την ένδειξη στάθμης λαδιού. Όταν έχετε ένδειξη τότε είναι και τα λάδια ζεστά γιατί ένδειξη εμφανίζει μόνο όταν κατά το manual τα λάδια είναι στη σωστή θερμοκρασία

PATSIMINI
02-02-10, 17:47
όσοι έχετε νέα μοντέλα χωρίς θερμοκρασία νερού και λαδιού να κοιτάτε την ένδειξη στάθμης λαδιού. Όταν έχετε ένδειξη τότε είναι και τα λάδια ζεστά γιατί ένδειξη εμφανίζει μόνο όταν κατά το manual τα λάδια είναι στη σωστή θερμοκρασία
τι ενοεις????λιγο καλυτερα αν μπορεσεις να μας το πεις....

bimmer-corfu
02-02-10, 17:51
άν έχεις ψηφική ένδειξη στάθμης λαδιού και σου δείχνει πόσο λάδι έχεις τότε είναι ζεστά τα λάδια. Αν δεν δείχνει τη στάθμη δεν είναι ζεστά

Z4 DCT
02-02-10, 21:10
άν έχεις ψηφική ένδειξη στάθμης λαδιού και σου δείχνει πόσο λάδι έχεις τότε είναι ζεστά τα λάδια. Αν δεν δείχνει τη στάθμη δεν είναι ζεστά

ουπς, αυτο δεν το ηξερα......

kplc16
02-02-10, 21:13
αυτο εχω σκοπο να κανω παντως η βελονα δε πηγε πανω, επεσε λιγο 2με 3 χιλιοστα. Τωρα το κρυο δεν ηταν και τοσο πολυ για να πεσει δικαιολογημενα.
κοστος γνωριζει κανεις;

45 ευρω αγορα θερμοστατη 15 τοποθετηση.η τοποθετηση εγινε απο φιλο

yannisv
02-02-10, 21:27
άν έχεις ψηφική ένδειξη στάθμης λαδιού και σου δείχνει πόσο λάδι έχεις τότε είναι ζεστά τα λάδια. Αν δεν δείχνει τη στάθμη δεν είναι ζεστά

Μάλιστα τώρα εξηγείται γιατί δεν δείχνει τίποτα στην αρχή του ταξιδιού-διαδρομής....και αργεί να δείξει μάλιστα.

Thomelef
08-02-10, 17:20
Γενικά πάντως παιδιά ένα διακριτικό οργανακι
για τη συγκεκριμένη ένδειξη σε ένα καλό μάστορα
είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κανείς.
Υπάρχουν πολύ ωραία ψηφιακά που δείχνουν
και αλλά πράγματα.
Εγω πάντως θυμάμαι που στο πουντο που
είχα πιτσιρικάς ένα τέτοιο οργανακι ήταν το
μόνο που έλειπε. Όταν όμως πείρα το αμάξι
που έχω τώρα κατάλαβα πολα πράγματα που
θα με γλυτωναν από πολα λάθη τουπαρελθοντος.
Γνώμη μου; Μεγα σφάλμα των εργοστασίων
να βγάζουν τα αυτοκίνητα χωρίς θερμοκρασία
λαδιού. Είναι εξίσου σημαντικό και μπορεί
και περισοτερο από τη θερμοκρασία νερού.
Βασικά αυτό δε βοηθάει μόνο για το ποτέ το
αμάξι είναι ζεστό και ποτέ πρέπει να ξεκινάει
κανείς να το σκιζει.
Βοηθάει και στο να βλέπουμε την ώρα του
σκισηματος αν ανεβάσει 125 βαθμούς ούτως
ώστε να το ηρεμισουμε κιολα.
Και πιστέψτε με το καλοκαιρακι ακόμα και με
ήρεμη οδήγηση και το κλίμα ανοιχτό μπορεί
να πιάσεις τους βαθμούς αυτούς και χαμπάρι
να μη πάρεις.
Σορυ για το κυριγμα guys.

nfot
08-02-10, 22:07
άν έχεις ψηφική ένδειξη στάθμης λαδιού και σου δείχνει πόσο λάδι έχεις τότε είναι ζεστά τα λάδια. Αν δεν δείχνει τη στάθμη δεν είναι ζεστά

Μετα το σχολιασμο σου, το παρατηρησα και ειδα οτι οταν αρχισει να δειχνει η ενδειξη ποσοτητας, τοτε περιπου αρχιζει να κινηται η βελονα της θερμοκρασιας λαδιου, δηλ. περιπου στους 70 βαθμους κελσιου.

mr incredible
08-02-10, 22:34
στα τετρακυλινδρα ε9χ μπορουμε να βαλουμε καντραν απο 6κυλινδρα για να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου???θελει πατεντα???θα ηταν ενα ενδιαφερον μπαξιμο.:original:

yannisv
09-02-10, 00:12
στα τετρακυλινδρα ε9χ μπορουμε να βαλουμε καντραν απο 6κυλινδρα για να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου???θελει πατεντα???θα ηταν ενα ενδιαφερον μπαξιμο.:original:

Δεν είμαι βέβαιος αλλά έχω την εντύπωση ότι το καντράν των εξακύλινδρων δείχνει θερμοκρασία νερού.

mr incredible
09-02-10, 00:23
Δεν είμαι βέβαιος αλλά έχω την εντύπωση ότι το καντράν των εξακύλινδρων δείχνει θερμοκρασία νερού.

λαδιου δειχνει.

yannisv
09-02-10, 00:24
λαδιου δειχνει.

ΟΚ mea culpa!! :original: :thumbsup:

mr incredible
09-02-10, 00:35
καλη φαση θα ηταν παντως να βλεπαμε θερμοκρασια λαδιου η νερου. να δουμε θα μας απαντησει καποιος που ξερει το θεμα αυτο εγω παντως θελω να το βαλω.:thumbsup:

Z4 DCT
09-02-10, 07:23
στα τετρακυλινδρα ε9χ μπορουμε να βαλουμε καντραν απο 6κυλινδρα για να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου???θελει πατεντα???θα ηταν ενα ενδιαφερον μπαξιμο.:original:

Γινεται??? γνωριζει καποιος??? Μ3est?? skandalis??

BILL007
09-02-10, 10:42
Χμμμ...Εμένα η λογική μου λέει ότι μάλλον δεν γίνεται κατ'αντιστοιχία με τα 4κύλινδρα/6κύλινδρα Ε46...

Βέβαια με την "αύξηση" στα ηλεκτρονικά μπορεί και να είστε τυχεροί...:D

Z4 DCT
09-02-10, 10:43
Αρχικό μήνυμα απο mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
στα τετρακυλινδρα ε9χ μπορουμε να βαλουμε καντραν απο 6κυλινδρα για να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου???θελει πατεντα???θα ηταν ενα ενδιαφερον μπαξιμο.



Γινεται??? γνωριζει καποιος??? Μ3est?? skandalis??

:whistle::whistle:
UP

Thomelef
09-02-10, 10:51
παιδιά γίνεται τοποθέτηση τέτοιου οργάνου, απλά σε after market λύσεις.
φίλος πρόσφατα τοποθέτησε σε type r ένα πολύ όμορφο digital οργανάκι,
που έχει τεράστιες επιλογές χρωμάτων για να ταιριάζει με τον υπολοιπο
εσωτερικό βραδυνό φωτισμό.
επίσεις πέραν της θερμοκρασίας λαδιού έχει και πολ΄ες άλλες ενδείξεις,
όπως θερμοκρασία νερού - πυρόμετρο - θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας -
και πολά άλλα. με την τοποθέτηση του κόστισε 160 ευρώ και λόγο της κατασκευής
του που έχει πατούρα και είναι σε μαύρο χρώμα φαίνεται τελείως εργοστασιακό.
θα τον πάρω τηλ για ίνφο και θα σας το στείλω να το δείτε.
πιστέψτε με αξίζει... ειδικά για κάποια παιδιά με γρήγορες κυρίess...

Z4 DCT
09-02-10, 10:54
παιδιά γίνεται τοποθέτηση τέτοιου οργάνου, απλά σε after market λύσεις.
φίλος πρόσφατα τοποθέτησε σε type r ένα πολύ όμορφο digital οργανάκι,
που έχει τεράστιες επιλογές χρωμάτων για να ταιριάζει με τον υπολοιπο
εσωτερικό βραδυνό φωτισμό.
επίσεις πέραν της θερμοκρασίας λαδιού έχει και πολ΄ες άλλες ενδείξεις,
όπως θερμοκρασία νερού - πυρόμετρο - θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας -
και πολά άλλα. με την τοποθέτηση του κόστισε 160 ευρώ και λόγο της κατασκευής
του που έχει πατούρα και είναι σε μαύρο χρώμα φαίνεται τελείως εργοστασιακό.
θα τον πάρω τηλ για ίνφο και θα σας το στείλω να το δείτε.
πιστέψτε με αξίζει... ειδικά για κάποια παιδιά με γρήγορες κυρίess...

Απο ολα αυτα που ειπες καταλαβα οτι λες για το δικο μου αμαξι.....:whistle:

Περιμενω....