PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταλύτης



Vasilis
31-01-10, 19:51
Πως μπορώ να καταλάβω εάν λειτουργεί σωστά ο καταλύτης; Το κόστος αντικατάστασής του είναι μεγάλο για να αδιαφορώ για την συντήρηση του.
Ο καταλύτης είναι ένα καθοριστικής σημασίας εξάρτημα του αυτοκινήτου. Εάν δεν λειτουργεί σωστά, οι εκπομπές ρύπων μπορεί να γίνουν πολύ χειρότερες από τις αντίστοιχες ενός συμβατικού αυτοκινήτου. Στην πράξη ο καταλύτης δεν χρειάζεται κάποια ειδική συντήρηση και η λειτουργία του εξαρτάται από τη σωστή χρήση και συντήρηση του αυτοκινήτου. Σε κάθε περίπτωση, ο καταλύτης πρέπει να ελεγχθεί εάν η λειτουργία του κινητήρα δεν είναι ομαλή, αν ανεβάζει θερμοκρασία ή αν δεν περάσετε το τεστ ελέγχου καυσαερίων σε κάποιο έλεγχο. Φυσικά υπάρχουν και τα αντίστοιχα προειδοποιητικά λαμπάκια στο ταμπλό, που ανάβοντας περιστασιακά ή - ακόμα χειρότερα – συνεχώς, πρέπει να σας στείλουν κατΆ ευθείαν στο συνεργείο. Προσέξτε ωστόσο και τα παρακάτω

• Προσοχή στη βενζίνη: Η ποιότητα των καυσίμων είναι κρίσιμο στοιχείο για τη σωστή λειτουργία και τη διάρκεια ζωής του καταλύτη.
• Πρόσθετα: Εάν χρησιμοποιείτε πρόσθετα στα καύσιμα, βεβαιωθείτε ότι δεν επηρεάζουν τον καταλύτη και σε καμία περίπτωση μην το παρακάνετε.
• Ελέγχετε την καλή λειτουργία των βαλβίδων εξαγωγής.
• Ελέγχετε τη λειτουργία των μπουζί ώστε να μη ξεφεύγει άκαυτο καύσιμο προς την εξάτμιση.
• Ρωτήστε στο συνεργείο για την εγγυημένη διάρκεια ζωής του καταλύτη και μην αμελήσετε να τον αντικαταστήσετε, γιατί εκτός του ότι δεν θα είναι αποτελεσματικός εάν χάσει τις ιδιότητές του, μπορεί να «ρίξει» την απόδοση του κινητήρα και να αυξήσει την κατανάλωση.
• Μην σπρώξετε ποτέ το αυτοκίνητο για να πάρει μπρος εάν έχει μείνει από μπαταρία.


ΑΣΦΑΛΕΙΑ: Μην παρκάρετε ποτέ το αυτοκίνητο πάνω από ξερό χορτάρι. Οι ψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στον καταλύτη, μπορεί να γίνουν αιτία για να αρπάξει φωτιά το εύφλεκτο υλικό και να κάψει και το αυτοκίνητό σας.:thanks:

BILL007
31-01-10, 20:05
ΑΣΦΑΛΕΙΑ: Μην παρκάρετε ποτέ το αυτοκίνητο πάνω από ξερό χορτάρι. Οι ψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στον καταλύτη, μπορεί να γίνουν αιτία για να αρπάξει φωτιά το εύφλεκτο υλικό και να κάψει και το αυτοκίνητό σας.:thanks:
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!Επίσης μην περάσετε ποτέ πάνω απο πλαστική σακούλα!Την αρπάει απο κάτω και στην καλύτερη έχετε μια δυσάρεστη μυρωδιά!

330Ci
31-01-10, 21:53
[B]
•• Μην σπρώξετε ποτέ το αυτοκίνητο για να πάρει μπρος εάν έχει μείνει από μπαταρία.


Αυτό θα μπορούσε να μου το εξηγήσει κάποιος εκτενέστερα; Ευχαριστώ

Vasilis
31-01-10, 21:58
κοιτα να δεις......εγω εχω σπρωξει επανειλημμένα αυτοκινητο με καταλυτη....

απ οτι ειχα ρωτησει....λεγεται οτι με την μεγαλη εκτονωση καυσαεριων , αφου παρει μπροστα το αυτοκινητο με 2α...καταστρεφεται ο καταλυτης (εφοσον γινει αρκετες φορες πιστευω)

τωρα για το αν ισχυει....ας μας πει καποιος πιο ειδικος

m-power_01
31-01-10, 22:11
Με το που πεταξουμε μεσα την δευτερα ,μεχρι να παρει μερικες στροφες το δυναμο, ωστε να δωσει δυνατο σπινθηρα και να γινει η καυση , ψεκαζεται κανονικα βενζινη στον θαλαμο καυσης...η οποια θα φυγει ακαυστη! Αυτη η ακαυστη ειναι που δηλητηριαζει τον καταλυτη!

330Ci
31-01-10, 22:19
Εντάξει ρε παιδιά, αλλά μιλάμε για μια κατάσταση που θα σου συμβεί 4-5 φορές στη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου. Σιγά τα ωά δηλαδή...

m-power_01
31-01-10, 22:22
Εντάξει ρε παιδιά, αλλά μιλάμε για μια κατάσταση που θα σου συμβεί 4-5 φορές στη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου. Σιγά τα ωά δηλαδή...

Ετσι...αδικα τρομοκρατουν!

Nino
31-01-10, 22:28
τα πρωτα καταλυτικα που κυκλοφορησαν και που οταν περνουσαν στο δρομο αφηναν εντονη την μυρωδια του υδροθειου τοτε που λετε οταν το αγορασα εκανα την εξης ερωτηση σε εναν τεχνικο
- Αυτο το αμαξι δεν κανει να το σπρωξεις ποτε για να παρει μπρος ετσι δεν ειναι?
και μου απαντησε
-Τι να σου πω οτι νομιζεις...εσυ αν θελεις μεινε εκει!!!

Jimmakos
19-04-11, 20:34
Συγνώμη που το ξεθάβω αλλά σήμερα είχα μια κουβέντα με ένα φίλο περί καταλύτη....

Λέω λοιπόν: "ρε φίλε δηλαδή αν τον βγάλω θα έχω και περισσότερη ροπή και θα πάρει ανάσα το μοτέρ"

Και απαντάει: "ναι αλλά δεν θα μπορείς να βγάλεις ούτε κάρτα καυσαερίων και αν σε σταματήσει το Κ.Ε.Κ. (αυτό το βανάκι που έχει εξαπλωθεί παντού σαν εμετός και έχεις δεν έχεις ρύπους σε σκίζει κανονικά) σε γράφει και είναι παράνομο να βγάλεις τον καταλύτη....

Τελικά η απορία μου έμεινε ως είχε γιατι σκεφτόμουν οτι αν τα καύσιμα που βάζουμε είναι μέσα στην νοθεία και κάνει χάλια καύσεις το μοτέρ ο καταλύτης θα σώσει την ατμόσφαιρα? Αφόδευε υψηλά και ιγνάντι δηλαδή................

Τι λέτε εσείς?

stratos
19-04-11, 23:20
Απο εμπειρία που είχα με το E36 είχα βγάλει τον καταλύτη και είχα βαλει έναν ελευθερο της Festus. Το αυτοκίνητο άρπαζε καλήτερα αλλά έχανε την ροπή του. Συγκεκριμμένα στην ανηφόρα του Σκαραμαγκά προς Δαφνί με 4η και μαμα καταλύτη ανέβαζε στροφές έστω και αργά. Μόλις μπήκε ο πιο ελεύθερος καταλύτης απλά με τέρμα γκάζι δεν ανέβαζε στροφές.

Ο καταλύτης δεν πρέπει να αφαιρείται σε ατμσοσφαιρικά αυτοκίνητα. Κρατάει όλη τη συμπίεση της εξάτμησης και βελτιώνει το στροφάρισμα αλλά χάνεις σε ροπή

Jimmakos
19-04-11, 23:32
Και αν χρίζει επισκευής ή αντικατάστασης πως το βλέπουμε?

Εμένα δεν έχει λαμπάκι στο καντράν για check πχ.... Και θέλω καταλύτη.... Πως καταλαβαίνω οτι δεν λειτουργεί σωστά?

stavr
19-04-11, 23:33
προ καιρου ειχα παει σε ενα εξατμισα εδω κατω οπου και βρηκα ενα τελικο για το αυτοκινητο μου, δεν το βαλα ακομα βεβαια αλλα ελπιζω να μπει συντομα, ο οποιος μου προτεινε και την αλλαγη του καταλυτη με πιο ελευθερο. Μου ειπε οτι σε συνδιασμο με φιλτρο και τελικο θα δω καποια διαφορα. Ποια η γνωμη σας πανω σ' αυτο. Αξιζει να αλλαχθει ο μαμα καταλυτης με καποιον αφτερ-μαρκετ ποιο ελευθερο??

stratos
19-04-11, 23:35
Ο καταλύτης συνήθως δεν κάνει σωστά την δουλειά του λόγω χιλιομέτρων. Μετράς καυσαέρια και στα βγάζει λάθος αν θέλει αλλαγμα.

Επίσης υπάρχει πρτίπτωση το "μπισκότο" να έχει σπάσει και να έχει φράξει την ροή των καυσαερίων οπότε έχεις και μειωμένη απόδοση

Jimmakos
19-04-11, 23:40
Μάλιστα... Εμένα δλδ στα 207.000 χλμ θα θέλει άλλαγμα ας μην μετρήσω καυσαέρια τσάμπα κόπος....

Σταύρο πολλοί το κάνουν αυτό φίλε... Κερδίζεις! Έχω οδηγήσει φίλου αμάξι με μαμά καταλύτη και μετά με αγωνιστικό ελεύθερο και είδα μεγάλη διαφορά

stavr
20-04-11, 00:02
υπαρχει καμια προταση για αφτερμαρκετ καταλυτη ?? Αυτος που μου ειχαν δειξει ηταν απλα ενα ανοξειδτο βαρελακι νο νειμ...για πειτε και καμια τιμη!

dblade
20-04-11, 10:06
Κοιτα να τους πεις να ειναι διπλο το μπισκοτο και να ειναι συρματινος- μεταλικος απο τιμες δεν θα την αποφυγεις την 300αρα.
Τωρα για τον φιλο jimmy παραπανω δεν εχουν και πολυ σχεση τα χιλιομετρα πανω οι οδηγιες λενε να των αλλαζουμε καθε 150000 @@@. Εχω αλλαξει καταλυτη σε καρινα με 500000 και δεν ειχε σπασει ουτε ειχαν αλλιωθει εσωτερικα οι κυψελες απλως τον αλλαξε λογω φοβου.
Τωρα για να διαγνωσουμε εαν ειναι σπασμενος ετσι και πεσουμε απο κατω και των χτυπησουμε θα ακουσετε ενα θορυβο σαν εχεται βαλει σε ενα κουβα μεταλικο κοματια κεραμυδια και να το βαρατε.
Ακομη μπορει να λυθει το αυτοκινητο στο σημειο εκεινο και με μια λαμπα φθοριου φενεται αν εχουν λιωσει-βουλωσει-σπασει οι κυψελες.
Τωρα για την ροπη δεν νομιζω να δινει κατι οπως ολοι λενε απλως στροφαρι λιγο καλυτερα και φουλ εξατμιση να εχεις χειροποιητη απο μπρος μεχρι πισω παλι δεν κερδιζεις κατι εαν δεν πας για προγραμμα.

ghost-rider
20-04-11, 10:51
Μάλιστα... Εμένα δλδ στα 207.000 χλμ θα θέλει άλλαγμα ας μην μετρήσω καυσαέρια τσάμπα κόπος....



Mην το λες με τοση μεγαλη βεβαιοτητα...
Πηγαινε να τον μετρησεις και δες τι θα σου πουν!

Το λεω αυτο γιατι για να τον ελεγξεις πρεπει να δεις τι γινεται πριν και τι μετα απο αυτον!
Βλεποντας μονο πισω δε βγαινει ακρη.*
Οποτε φανταζομαι οτι μια χαρα θα ειναι ο δικός σου.

Τωρα αν εισαι ευαθητοποιημενος περιβαλλοντικα... Αλλαξε τον!

*Ο καταλυτης παιρνει το CO(τουλαχιστον με αυτο ασχολουνται ολοι, τα αλλα δεν τα κοιταζουν πουθενα) και το μετατρεπει σε CO2.
Μετρωντας πισω βλεπεις καποιες εκπομπες μονοξειδιου(CO) ετσι κ αλλιως(ο καταλυτης το μειωνει αλλα δεν το εξαφανιζει) και καποιες διοξειδιου(CO2).
Δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι εκπεμπει η μηχανη και τι ποσοστο εχει μειωθει.
Οποτε δε βγαινει ακρη.

Αν πας σε σοβαρο εξατμισα και του ζητησεις να ελεγξει τον καταλυτη σου, θα τον τρυπησει πριν(προς το χταποδι) για μετρητη και θα βαλει και εναν πισω.
Ετσι θα ειναι σε θεση να σου δωσει ακριβως ποσοστο μετατροπης ρυπων...

Αν δεν το κανει αυτο απλως παιζει τo Mάντη!

stratos
21-04-11, 10:02
Ο καταλύτης επίσης μετατρέπει και τα NOx και τα οξειδια του θείου. Αλλά κυρίως μετράνε τα CO. Προσοχή σε όλους γιατί αφορμή ψάχνουν οι κινητοί σταθμοί μετρησης ρύπων για να μας γδάρουν

Bazil Van Sinner
27-08-13, 19:22
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,εχω ενα φιλο που ψαχνει καταλυτη obd2(για 2 αισθητηρες λ)
με 200 τρυπες.
Δεν ξερω αν τα γραψα σωστα,δεν το χω με τους καταλυτες.
Οποια πληροφορια δεκτη.
Ευχαριστω.

ghost-rider
27-08-13, 19:53
Μηπως εννοει γιουρο 2?

Bazil Van Sinner
27-08-13, 21:38
δεν καταλαβα ρε φιλε γιατι δεν το χω κι ολας.

ειναι για Μερκ 2,0 κομπρεσερ με λιγο "χερι" πανω του,ειναι 200+ αλογα.

wheelman
27-08-13, 22:08
μήπως εννοεί "200άριδες" ?

Bazil Van Sinner
27-08-13, 22:32
με 200 τρυπες,ναι.

και το αμαξι ειναι 200+

spar@
28-08-13, 00:28
με 200 τρυπες,ναι.

και το αμαξι ειναι 200+

Ας πάρει εργοστάσια αντικατάστασης και ας κάνει τις τρύπες με τιρμπουσον

Bazil Van Sinner
28-08-13, 08:27
αμαν ρε σπαρα και συ....

τεσπα τι δεν "λεω" καλα και δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη?

wheelman
28-08-13, 10:31
αμαν ρε σπαρα και συ....

τεσπα τι δεν "λεω" καλα και δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη?

Δεν ξέρω για ποιο μοτέρ είναι και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλει.

Θέλει OEM ? ή θέλει βελτιωτικούς aftermarket ?

Σε μια αναζήτηση που έκανα στο ebay για OEM βρήκα αυτόν (https://www.ebay.co.uk/itm/MERCEDES-C200K-2-0-W203-Kompressor-Saloon-Petrol-Catalytic-Converter-/330792397586?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d04c36b12)τον τύπο, και σε A/M αυτόν (https://www.ebay.co.uk/itm/TYPE-APPROVED-CATALYST-CAT-MERCEDES-BENZ-C-CLASS-W203-S203-CL203-C200-/380665761565?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item58a1728f1d) πάντως υπάρχουν και είναι και σχετικά φθηνοί, τώρα εάν θέλει τους 200αριδες θέλει ψάξιμο...

wheelman
28-08-13, 10:45
Δεν ξέρω για ποιο μοτέρ είναι και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλει.

Θέλει OEM ? ή θέλει βελτιωτικούς aftermarket ?

Σε μια αναζήτηση που έκανα στο ebay για OEM βρήκα αυτόν (https://www.ebay.co.uk/itm/MERCEDES-C200K-2-0-W203-Kompressor-Saloon-Petrol-Catalytic-Converter-/330792397586?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d04c36b12)τον τύπο, και σε A/M αυτόν (https://www.ebay.co.uk/itm/TYPE-APPROVED-CATALYST-CAT-MERCEDES-BENZ-C-CLASS-W203-S203-CL203-C200-/380665761565?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item58a1728f1d) πάντως υπάρχουν και είναι και σχετικά φθηνοί, τώρα εάν θέλει τους 200αριδες θέλει ψάξιμο...

Δές και αυτούς εδώ:

https://www.magnaflow.com/02catalytic_converters/02product/shopdisplayproducts.asp?portal=49%20State&make=MERCEDES-BENZ&model=C220&year=1996

https://flowmonster.com/c-181168-catalytic-converters-universal-415-series-metallic.html

https://www.ebay.com/itm/200-CPSI-Cell-High-Flow-Catalytic-Converter-3-/310372764375?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item4843a88ad7#ht_500wt_1127

mark e92
28-08-13, 16:13
Νομίζω Bill ένας HJS 200αρις του κάνει.

dblade
28-08-13, 18:23
Βαλε ενα 200αρι αλλα να εχει διπλο μπισκοτο αλλιως θα εχεις θεμα με το λαμπακι . thumb

Bazil Van Sinner
28-08-13, 19:01
Νομίζω Bill ένας HJS 200αρις του κάνει.


Βαλε ενα 200αρι αλλα να εχει διπλο μπισκοτο αλλιως θα εχεις θεμα με το λαμπακι . thumb


thumb