PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW City & mini BMW



Stathis
31-01-10, 13:40
συμφωνα με αρθρο του γερμανικου περιοδικου ams η bmw σκεφτεται να απαντησει με οχημα στα μετρα του νεου αουντι Α1 και της επομενης Α-κλας.

το πρωτο θα λανσαριστει ως "mini BMW" μικρο πολυτελες αυτοκινητο και θα κινειται απο τρικυλινδρους κινητηρες με υβριδικα συστηματα. η κινηση θα ειναι μπροστα με ιπποδυναμεις απο 90 εως 170 αλογα.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/BMWMegacityr498x333Cb580c263302487-3.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/BMWMegacityr498x333Cb6b5425e302486-3.jpg

το δευτερο οχημα που εξελισσεται κατω απο την ομπρελα του γνωστου "Project i", το BMW City, θα τοποθετηθει κατω απο τη σειρα 1, θα εχει μηκος περιπου 4 μετρα και θα μπορει να φιλοξενησει 4 ατομα.
Μαλιστα υπαρχουν φημες που μιλουν και για το λανσαρισμα μια νεας "μαρκας" με το ονομα iSETTA.
το προτζεκτ αυτο ειναι τελειως διαφορετικο απο την entry level bmw που προαναφεραμε και θα χρησιμοποιει ελαφρα πρωτοποριακα υλικα και μεθοδους κατασκευης καθως και το ηλεκτρικο συστημα που παρουσιαστηκε στο ActiveE Concept. το μοτερ αυτο θα αποδιδει 167 αλογα με 250 Nm ροπης.
η αυτονομια των υδροψυκτων μπαταριων θα ειναι περιπου 160 χιλιομετρα.
αργοτερα θα ακολουθησει και διθεσια εκδοση.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/BMWCityr498x333C3fec7b4c257224-3.jpg

https://www.auto-motor-und-sport.de/news/city-und-mini-bmw-ab-2014-die-konkurrez-fuer-a-klasse-und-audi-a1-1705687.html#article_detail

m-power_01
31-01-10, 13:43
Ολα καλα ολα ωραια...αλλα εμενα μου αρεσει που η bmw ειναι μια απο τις ελαχιστες εταιριες που δεν βγαζουν προσθιοκινητα! Και μου αρεσε παρα πολυ που η σειρα 1 ειναι πισωκινητη... δεν θελω αυτη την εξελιξη!

nautilos
31-01-10, 13:48
Ολα καλα ολα ωραια...αλλα εμενα μου αρεσει που η bmw ειναι μια απο τις ελαχιστες εταιριες που δεν βγαζουν προσθιοκινητα! Και μου αρεσε παρα πολυ που η σειρα 1 ειναι πισωκινητη... δεν θελω αυτη την εξελιξη!


Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!

bill_m3
31-01-10, 14:04
Αυτό το κίνηση μπροστά, μπορεί να γίνει κίνηση πίσω!!!

Πάντως για την bmw μόνο καλό έχει να προσφέρει μια τέτοια ενέργεια, στο να παρουσιάσει ένα μικρό όχημα (αν είναι και σχετικά φτηνό..)!

Κωνσταντίνος
31-01-10, 21:47
Μάλλον θα πρέπει να επαναπροσδιορίσετε όσοι λέτε για "κίνηση μόνο πίσω".
Πιο λογική μου ακούγεται η ένσταση στο να μπει η BMW σε όλες τις κατηγορίες αυτοκινήτων, να γίνει δηλαδή Group VAG (όχι προς την φιλοσοσφία και το αμιγώς κατασκευαστικό κομμάτι, αλλά προς τη στρατηγική).
Απο τη στιγμή που αποφασίζει να μπει και σε αυτά τα χωράφια, δηλαδή την παραγωγή αυτοκινήτων "πόλης", ήτοι μικρά σε μέγεθος, κυβικά και κόστος, η "πίσω κίνηση" δεν βλέπω να έχει λόγο ύπαρξης.
Μόνο και μόνο επειδή η BMW "βγάζει πισωκίνητα" ;
Αυτοκίνητα πόλης σημαίνει οικονομία σε όλες της μορφές. Απο μέγεθος, κατανάλωση μέχρι κόστος κτήσης (άρα μειωμένο κόστος παραγωγής). Και όλα αυτά δε συνάδουν με την "κίνηση στο σωστό άξονα"................

nautilos
17-03-10, 17:57
Από ΄τι φένεται μάλλον θα δούμε την κίνηση στους μπροστινούς τροχούς και από την BMW
https://www.worldcarfans.com/110031725184/entry-level-bmws-to-be-front-wheel-drive---ceo

Kostas_1
17-03-10, 18:06
Δηλαδη "εσωτερικος" ανταγωνισμος με τα mini?

BILL007
17-03-10, 18:10
Ανταγωνισμός με τα smart...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

nautilos
17-03-10, 18:56
Μου φένεται οτί ακόμα τα έχουν μπερδεμένα το προσθιοκίνητο πάντως θα το δούμε

Z4 DCT
18-03-10, 09:50
Αμα το δω και αυτο ..........:thumbsdown::thumbsdown:


Προσθιοκίνητες οι μικρές BMW


Ακόμη και η σειρά 1 (φωτογραφία ) είναι πισωκίνητη, στο μέλλον όμως οι μικρές BMW θα έχουν κίνηση εμπρός
Σύμφωνα με δήλωση του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου της BMW, η εταιρεία τελικά θα ασπαστεί τη λύση της μετάδοσης της κίνησης στον εμπρός άξονα. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση, αυτή η λύση θα αφορά τα μικρότερα μοντέλα της BMW που θα δούμε στο μέλλον.
Οι φήμες για μια μικρή BMW με την κίνηση στον εμπρός άξονα κυκλοφορούν εδώ και καιρό. Τώρα όμως η επιβεβαίωση ήλθε δια στόματος του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας, Dr. Norbert Reithofer ο οποίος χαρακτηριστικά δήλωσε ότι: «Η μικρή κατηγορία θα αναπτυχθεί περεταίρω, και εμείς θα εκμεταλλευτούμε το γεγονός αυτό. Έτσι εξετάζουμε την πιθανότητα εξέλιξης μιας νέας πλατφόρμας για προσθιοκίνητα και τετρακίνητα μοντέλα. Με άλλα λόγια: στο μέλλον θα υπάρξουν προσθιοκίνητες BMW στην μικρή κατηγορία». Ακόμη δεν υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το εάν αυτή η πλατφόρμα θα έχει σχέση με αυτή του Mini, όμως αυτό είναι πολύ πιθανό, ενώ η αλλαγή αυτή θα συνεισφέρει και στην περεταίρω μείωση εκπομπών ρύπων CO2 των μοντέλων.
πηγη
autotriti.gr

Panos 316T
18-03-10, 12:20
μάλλον τελικά παρασύρονται από το ρεύμα της εποχής
από ατμοσφαιρα τουρμπάτο
από πισωκίνητο μπροστοκίνητο...είδωμεν

gnx
18-03-10, 12:23
Για αυτοκινητα πολης απο 3.8 εως 4.2 μετρα μηκος. Λογικο ειναι

Ptboul
18-03-10, 12:35
Για αυτοκινητα πολης απο 3.8 εως 4.2 μετρα μηκος. Λογικο ειναι

Έτσι πιστεύω και εγώ, χωροταξικά δε μπορεί να γίνει διαφορετικά και αν μπορούσε θα ανέβαζε το κόστος κατασκευής.

Εξάλλου και η ΜΒ έχει ακολουθήσει παρόμοια λύση με το Α class.

Δε πειράζει Γιάννη, αμάξι πόλης είναι, το πολύ τράβα κανά χειρόφρενο thumb


το smart είναι άλλη ιστορία και διαφορετικής φιλοσοφίας κατασκευή

Stamatis
18-03-10, 16:04
Για εμένα, η BMW πρέπει να ακολουθήσει το παράδειγμα της VAG, που για κάθε κατηγορία πελάτη έχει την ανάλογη μάρκα, χωρίς να χάνει το πρεστιζ της μπαίνοντας σε χωράφια απάτητα.
Ας αναβιώσει μια απο τις μάρκες της Γερμανίας και ας βγάλει και μικρομεσαίο Pick Up.

Εάν είχε κρατήσει τη Rover, και είχαν αποφασίσει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τώρα θα είχαν μια πλατφόρμα που τώρα με την κρίση θα πούλαγε σαν τρελή

Θα μπορούσαν να εχουν χρησιμοποιήσει το Brand της Austin για να βγάλουν κάτι μικρό, την Rover για να περνάνε τις πλατφόρμες απο τις 3 και 5 που αλλάζουν μοντέλο (όπως η Audi και η VW πασσαρουν στην Seat) και την MG για να ρίχνουν τα σπεσιαλάκια που περισσεύουν απο τις παραγωγές των Ζ.

Δεν συζητώ καν για το που θα είχε φτάσει το όνομα των Range Rover.

Ολοι θα ήθελαν ένα MG-114 (ας πούμε) στα 4 μέτρα με κινητήρα 1.400/160hp και τιμή ενός polo.
Εύκολα...

Τωρα ας αρχίσουν οι χοροί με μπροστινή κίνηση και οικονομίες κλίμακας στους διακόπτες και τα μάκτρα...

Nino
18-03-10, 18:32
Για αυτοκινητα πολης απο 3.8 εως 4.2 μετρα μηκος. Λογικο ειναι

αν πετυχει η "συνταγη" θα ακολουθησουν και αλλες σειρες...

Kostas_1
18-03-10, 19:01
Οπως τα λεει ο Σνουπης. Καλα ξυπνητουρια

Stathis
18-03-10, 19:05
αν και καθημενος (εικαζω) ομίλησε ορθως ο σινουπης....

Driver M
18-03-10, 19:17
Προσωπικά, δε νομίζω ότι η bmw θέλει να γίνει τόσο μαζική, όσο το group vw, κάτι που με βρίσκει σύμφωνο και μου αρέσει που η εταιρεία μας είναι η μόνη ανεξάρτητη παγκοσμίως, μαζί με τη honda. Δεν είμαι ενάντια στη δημιουργία μιας μπροστοκίνητης bmw, αρκεί να αφορά μόνο μικρό αυτοκίνητο πόλης και όχι άλλες κατηγορίες. Για τη bmw city (ή όπως αλλιώς θα τη λένε), η μπροστινή κίνηση είναι ό,τι καλύτερο (για βάρος, ευκολία οδήγησης, κόστος κλπ) και αν το αυτοκίνητο αυτό έχει μια σχετικά καλή τιμή, ωραίο design, ποιοτική κατασκευή και σπορτίφ πινελιές στην οδική της συμπεριφορά, μπορεί να ξεχωρίσει στη νεοσύστατη κατηγορία των premium mini (που τόσα χρόνια εκπροσωπύνταν μόνο από το cooper, ενώ τώρα έχει επιπλέον τη mito και έρχεται και το Α1).

Άλλωστε μη γελιόμαστε, το αμάξι αυτό θα πουλήσει πολύ και εξαιτίας του σήματος με την έλικα, οπότε αν είχε τα σήματα κάποιας θυγατρικής εταιρείας της bmw, ακόμα και πανομοιότυπο να ήταν, θα είχε πολύ λιγότερη απήχηση. Συνεπώς, καλά κάνουν οι Βαυαροί και το παράγουν με το σήμα τους, αφού πλέον όσοι θέλουν κάτι πιο μοδάτο, τρέντυ και ρετρό θα καταφεύγουν στο cooper, ενώ όσοι θέλουν κάτι πιο ευρύχωρο, ποιοτικό και λιγότερο εξεζητημένο, θα πηγαίνουν στη bmw city. Άρα, η bmw θα έχει το μερίδιο του λέοντος στην κατηγορία με τα δύο αυτά μοντέλα. Μόνο η mito πιθανόν να κλέψει πελάτες, αφού και κομψή είναι και καλή οδηγικά και κυρίως, έχει πολύ καλή τιμή. Το μουντό poloειδές Α1 πάλι, το βλέπω να πάει άκλαυτο...

Nino
18-03-10, 21:12
. Δεν είμαι ενάντια στη δημιουργία μιας μπροστοκίνητης bmw, αρκεί να αφορά μόνο μικρό αυτοκίνητο πόλης και όχι άλλες κατηγορίες...

Γιατι... και βεβαια το ερωτημα ειναι ρητορικο!.
Τα πλεονεκτηματα της πισω κινησης ειναι γνωστα σε ολους, αλλα τα νεα μοντελα που εχουν σαφη οικογενειακο προσανατολισμο,ποση σχεση εχουν αυτα και οι οδηγοι τους με την sport οδηγηση ή τον ακριβεστερο ελεγχο του αυτοκινητου? απο την αλλη αφου τοποθετουνται ηλεκτρονικα συστηματα που αναλαμβανουν και ρυθμιζουν αυτον τον "ελεγχο" και στα περισσοτερα δεν εχουν βγει στο off σχεδον ποτε!
Προς θεου δεν καταδικαζω την κινηση πισω αλλα ποσο χρειαζεται να ειναι σε ολα τα μοντελα και στις σειρες μιας εταιριας ανεξαρτητου κυβισμου και επιδοσεων?, με τελικο αποτελεσμα την κατακορυφη αυξηση του κοστους παραγωγης, αλλα και συντηρησης.
Μηπως τελικα μας εχει μεινει "απωθημενο" και η μαμα εταιρια εχει ηδη αρχισει να "κοιτα" προς αλλους δρομους,λιγοτερο δαπανηρους κλπ.
Μαλλον θα παραμεινουμε "αθεραπευτα ρομαντικοι" ενω ο ελικας ηδη προσαρμοζεται σε κατι αλλο διαμορφωνοντας το νεο του status σιγα σιγα!!
Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος και φυσικα δεν θα μπορουσε να ξεκινησει απο καπου αλλου παρα απο ενα μικρο city car,θυμηθειτε στα χρονια που θα ερθουν τα παντα θα αλλαξουν.

Driver M
18-03-10, 21:35
Γιατι... και βεβαια το ερωτημα ειναι ρητορικο!.
Τα πλεονεκτηματα της πισω κινησης ειναι γνωστα σε ολους, αλλα τα νεα μοντελα που εχουν σαφη οικογενειακο προσανατολισμο,ποση σχεση εχουν αυτα και οι οδηγοι τους με την sport οδηγηση ή τον ακριβεστερο ελεγχο του αυτοκινητου? απο την αλλη αφου τοποθετουνται ηλεκτρονικα συστηματα που αναλαμβανουν και ρυθμιζουν αυτον τον "ελεγχο" και στα περισσοτερα δεν εχουν βγει στο off σχεδον ποτε!
Προς θεου δεν καταδικαζω την κινηση πισω αλλα ποσο χρειαζεται να ειναι σε ολα τα μοντελα και στις σειρες μιας εταιριας ανεξαρτητου κυβισμου και επιδοσεων?, με τελικο αποτελεσμα την κατακορυφη αυξηση του κοστους παραγωγης αλλα και συντηρησης.
Μηπως τελικα μας εχει μεινει "απωθημενο" και η μαμα εταιρια εχει ηδη αρχισει να "κοιτα" προς αλλους δρομους,λιγοτερο ακριβους κλπ.
Μαλλον θα παραμεινουμε "αθεραπευτα ρομαντικοι" ενω ο ελικας ηδη προσαρμοζεται σε κατι αλλο διαμορφωνοντας το νεο του status σιγα σιγα!!
Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος και φυσικα δεν θα μπορουσε να ξεκινησει απο καπου αλλου παρα απο ενα μικρο city car,θυμηθειτε στα χρονια που θα ερθουν τα παντα θα αλλαξουν.

Γιατί φίλε Νίνο, η bmw δε βγάζει οικογενειακά αυτοκίνητα για τον κλασικό οικογενειάρχη που θέλει 550 λίτρα αποσκευών, τεράστιους χώρους για την 4-5μελή οικογένεια+το σκύλο, χαλαρή ανάρτηση που να πέφτει στη λακούβα και να μη μασάει και αποστειρωμένη οδική συμπεριφορά, κατάλληλη για ατελείωτες (σε βαθμό νύστας) ευθείες. Τα αυτοκίνητα της bmw, ακόμα και τα sedan, απευθύνονται σε πιο ανήσυχους οδηγούς, που θέλουν ποιότητα, ασφάλεια και άνεση, όχι όμως σε σημείο που να θυσιάζεται η αίσθηση. Εκεί μπαίνει και η πίσω κίνηση, που είναι διαφοροποιητικό στοιχείο των αυτοκινήτων της εταιρείας μας και προσφέρει το κάτι παραπάνω σε αίσθηση, πάτημα, κατανομή βάρους κλπ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα με σπορ αίσθηση, αλλά κατά κανόνα δε μπορούν να ξεπεράσουν ένα πισωκίνητο και φυσικά η bmw, έχει φοβερή τεχνογνωσία και εμπειρία στην πίσω κίνηση, οπότε θα ήταν σκέτη αυτοκτονία να την εγκαταλείψει, τη στιγμή μάλιστα που μεγάλοι της ανταγωνιστές (όπως η alfa), σε λίγα χρόνια θα την έχουν υιοθετήσει εκ νέου. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα σπορ μοντέλα, αλλά και για τα πιο καθημερινά, με εξαίρεση αυτά που έχουν αποκλειστικά αστικό χαρακτήρα.

Εν κατακλείδι, οι bmw δεν είναι τυπικά οικογενειακά αυτοκίνητα και σωστά, για εμένα, έχουν πίσω κίνηση. Όταν η εταιρεία μας αρχίσει να φτιάχνει κατεξοχήν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα, δεν καταλαβαίνω τι θα την κάνει να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό. Καλό το city και σωστή η μπροστά κίνηση, αφού μιλάμε για mini αμάξι πόλης με κύριο γνώμονα την χαμηλή κατανάλωση, την εύκολη οδήγηση και το σχετικά χαμηλό κόστος. Στις μεγαλύτερες κατηγορίες όμως, κατά την άποψή μου, η πίσω κίνηση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουν οι bmw να είναι τα αυτοκίνητα που ξέρουμε και αγαπάμε. Δε νομίζω ότι είναι θέμα ρομαντισμού, αλλά κάτι υπαρκτό και χειροπιαστό, αφού οι μπέμπες μας χωρίς την πίσω κίνηση δε θα μπορούσαν να είναι ίδιες με τα αυτοκίνητα που γουστάρουμε ανά πάσα στιγμή να καθόμαστε πίσω από τα τιμόνια τους και θα μετατρέπονταν σε άλλο ένα καλό οικογενειακό αυτοκίνητο, από τα πολλά που έχει πλέον αγορά.

yannisv
18-03-10, 21:43
Μάλλον θα πρέπει να επαναπροσδιορίσετε όσοι λέτε για "κίνηση μόνο πίσω".
Πιο λογική μου ακούγεται η ένσταση στο να μπει η BMW σε όλες τις κατηγορίες αυτοκινήτων, να γίνει δηλαδή Group VAG (όχι προς την φιλοσοσφία και το αμιγώς κατασκευαστικό κομμάτι, αλλά προς τη στρατηγική).
Απο τη στιγμή που αποφασίζει να μπει και σε αυτά τα χωράφια, δηλαδή την παραγωγή αυτοκινήτων "πόλης", ήτοι μικρά σε μέγεθος, κυβικά και κόστος, η "πίσω κίνηση" δεν βλέπω να έχει λόγο ύπαρξης.
Μόνο και μόνο επειδή η BMW "βγάζει πισωκίνητα" ;
Αυτοκίνητα πόλης σημαίνει οικονομία σε όλες της μορφές. Απο μέγεθος, κατανάλωση μέχρι κόστος κτήσης (άρα μειωμένο κόστος παραγωγής). Και όλα αυτά δε συνάδουν με την "κίνηση στο σωστό άξονα"................

Παρότι αρχικά δεν ενθουσιάστηκα με την κίνηση της BMW θεωρώ πως η τοποθέτηση του Κώστα είναι λογική και εξηγεί ορθολογιστικά την λογική πίσω από την κίνηση της BMW. Αρκεί αυτή η κίνηση να μην γίνει στις σειρές 3 και πάνω...

nautilos
19-03-10, 01:10
Για εμένα, η BMW πρέπει να ακολουθήσει το παράδειγμα της VAG, που για κάθε κατηγορία πελάτη έχει την ανάλογη μάρκα, χωρίς να χάνει το πρεστιζ της μπαίνοντας σε χωράφια απάτητα.
Ας αναβιώσει μια απο τις μάρκες της Γερμανίας και ας βγάλει και μικρομεσαίο Pick Up.

Εάν είχε κρατήσει τη Rover, και είχαν αποφασίσει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τώρα θα είχαν μια πλατφόρμα που τώρα με την κρίση θα πούλαγε σαν τρελή

Θα μπορούσαν να εχουν χρησιμοποιήσει το Brand της Austin για να βγάλουν κάτι μικρό, την Rover για να περνάνε τις πλατφόρμες απο τις 3 και 5 που αλλάζουν μοντέλο (όπως η Audi και η VW πασσαρουν στην Seat) και την MG για να ρίχνουν τα σπεσιαλάκια που περισσεύουν απο τις παραγωγές των Ζ.

Δεν συζητώ καν για το που θα είχε φτάσει το όνομα των Range Rover.

Ολοι θα ήθελαν ένα MG-114 (ας πούμε) στα 4 μέτρα με κινητήρα 1.400/160hp και τιμή ενός polo.
Εύκολα...

Τωρα ας αρχίσουν οι χοροί με μπροστινή κίνηση και οικονομίες κλίμακας στους διακόπτες και τα μάκτρα...


Συμφωνώ σχεδόν παντού αν τότε η Bmw είχε κρατήσει αυτές τις εταιρίες θα έιχε πολύ ποιο δυνατή θέση στην πίτα της αγοράς με αποτέλεσμα να έιχε ενεργή θέση και λόγο στην διαμόρφωση των πραγμάτων και όχι να είναι ένας απλός θεατής που θα έλεγα ότι μερικές φορές προσπαθεί να προλάβει τις εξελίξεις.
Μην ξεχνάμε ότι η βιωσιμότητα μιας επιχείρησης εξαρτάται από τις επεκτατικές βλέψεις της. Στασιμότητα σημαίνει και αργός θάνατος!!!!! Αυτή την στιγμή όσο και να μας ενοχλεί η VAG έχει σε πολλά σημεία το πάνω χέρι και κυρίως σε αυτό των εξελίξεων. Σε κάποιο άλλο Thread κάποιος είπε “ αφού η VAG γέμισε την αγόρα με TSI” και λέω εγώ τώρα αν υπήρχε ένα γκρουπ εταιριών που υποστήριζε τα μοτέρ μεγάλου κυβισμού σε διάφορες μορφές ιπποδυνάμεων τότε δεν θα υπηρχέ ένας αντίλογος σε αυτή την λαίλαπα των TSI? Δεν χρειάζεται να τα βλέπουμε όλα μονάχα με το κοντόφθαλμο ελληνικό μυαλό μας που περιορίζεται λόγο φορολογίας και ούτε θέλω να ακούσω για περιβαντολογίκες χ@ζομάρες αφού η 2.0 πλέον 116i των 122 ίππων έχει σχεδόν τους ίδιους ρύπους με το A3 1,4 122 ίππων και παραπλήσιες επιδόσεις αφού η ροπή στα 2.0 δεν λείπει!
Άρα θέλουμε δεν θέλουμε καλώς ήρθες προσθιοκίνηση έστω και για μερικά μοντέλα

Αυτά και από εμένα!!!

Nino
19-03-10, 09:05
Γιατί φίλε Νίνο, η bmw δε βγάζει οικογενειακά αυτοκίνητα για τον κλασικό οικογενειάρχη που θέλει 550 λίτρα αποσκευών, τεράστιους χώρους για την 4-5μελή οικογένεια+το σκύλο, χαλαρή ανάρτηση που να πέφτει στη λακούβα και να μη μασάει και αποστειρωμένη οδική συμπεριφορά, κατάλληλη για ατελείωτες (σε βαθμό νύστας) ευθείες. Τα αυτοκίνητα της bmw, ακόμα και τα sedan, απευθύνονται σε πιο ανήσυχους οδηγούς, που θέλουν ποιότητα, ασφάλεια και άνεση, όχι όμως σε σημείο που να θυσιάζεται η αίσθηση. Εκεί μπαίνει και η πίσω κίνηση, που είναι διαφοροποιητικό στοιχείο των αυτοκινήτων της εταιρείας μας και προσφέρει το κάτι παραπάνω σε αίσθηση, πάτημα, κατανομή βάρους κλπ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα με σπορ αίσθηση, αλλά κατά κανόνα δε μπορούν να ξεπεράσουν ένα πισωκίνητο και φυσικά η bmw, έχει φοβερή τεχνογνωσία και εμπειρία στην πίσω κίνηση, οπότε θα ήταν σκέτη αυτοκτονία να την εγκαταλείψει, τη στιγμή μάλιστα που μεγάλοι της ανταγωνιστές (όπως η alfa), σε λίγα χρόνια θα την έχουν υιοθετήσει εκ νέου. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα σπορ μοντέλα, αλλά και για τα πιο καθημερινά, με εξαίρεση αυτά που έχουν αποκλειστικά αστικό χαρακτήρα.

Εν κατακλείδι, οι bmw δεν είναι τυπικά οικογενειακά αυτοκίνητα και σωστά, για εμένα, έχουν πίσω κίνηση. Όταν η εταιρεία μας αρχίσει να φτιάχνει κατεξοχήν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα, δεν καταλαβαίνω τι θα την κάνει να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό. Καλό το city και σωστή η μπροστά κίνηση, αφού μιλάμε για mini αμάξι πόλης με κύριο γνώμονα την χαμηλή κατανάλωση, την εύκολη οδήγηση και το σχετικά χαμηλό κόστος. Στις μεγαλύτερες κατηγορίες όμως, κατά την άποψή μου, η πίσω κίνηση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουν οι bmw να είναι τα αυτοκίνητα που ξέρουμε και αγαπάμε. Δε νομίζω ότι είναι θέμα ρομαντισμού, αλλά κάτι υπαρκτό και χειροπιαστό, αφού οι μπέμπες μας χωρίς την πίσω κίνηση δε θα μπορούσαν να είναι ίδιες με τα αυτοκίνητα που γουστάρουμε ανά πάσα στιγμή να καθόμαστε πίσω από τα τιμόνια τους και θα μετατρέπονταν σε άλλο ένα καλό οικογενειακό αυτοκίνητο, από τα πολλά που έχει πλέον αγορά.

Αυτα ειναι!! ετσι σοβαρες πολιτισμενες τοποθετησεις που ειναι και η ουσια ενος εποικοδομητικου διαλογου! Αν και στα περισσοτερα συμφωνω εχω ομως τις "ενστασεις" μου τις οποιες θα αναλυσω το απογευματακι μιας και τωρα ειμαι στη δουλεια.
Δεν ξερω μονο εαν πρεπει να συνεχισουμε αυτη την εξαιρετικα ενδιαφερουσα συζητηση εδω ή αν θα επρεπε να δημιουργηθει νεο thread, ας τοποθετηθει καποιος απο την διαχειριστικη ομαδα!
Ευχαριστω.

Nino
20-03-10, 18:40
χμμ...μιας και δεν ειχαμε "επισημη" τοποθετηση, ας συνεχισουμε εδω...

Αγαπητε φιλε Μ driver επετρεψε μου να διαφωνησω και πιστευω οτι συγκεκριμενα μοντελα συγκεκριμενων σειρων εχουν σαφεστατο οικογενειακο χαρακτηρα και απευθυνονται σε ισως οχι τοσο "ανησυχους" αλλα σε... ευκαταστατους οικογενειαρχες.
Αν και στην Ελλαδα,τα παντα τελουν υπο συγχυση για αυτο και στο τομεα της αγορας αυτοκινητου τα target group θα μπορουσαν να αποτελεσουν αντικειμενο επιστημονικης ερευνας.
Μιας και τιποτα δεν ισχυει και ο καθενας κατεχει ή χρησιμοποιει αγαθα-υπηρεσιες που η οικονομικη του κατασταση λογικα δεν το επιτρεπει, ή τουλαχιστον ετσι φαινεται και βεβαια βαση αυτου ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων ελικα ειναι απο επιλογη brand name ως staτus symbol.
Η κινηση πισω μπορει να κρυβει την γοητεια και τις δυνατοτητες που υποσχεται για σπορτιφ οδηγηση και μοναδικο τιμονι,σε καμια ομως περιπτωση κατα την γνωμη δεν ειναι νομοτελειακο οτι θα επρεπε να βρισκεται σε ολες τα μοντελα και σε ολες τις σειρες ανεξαρτητως κυβισμου και ιπποδυναμης.
Δεν θελω να δωσω ονομαστικα παραδειγματα μοντελων,αλλα σαν γενικοτητα σκεψου καποιο απο τα "μικρα" της bmw που και πανακριβο για την κατηγορια του ειναι και παλι δεν ξεχωριζει σε κατι λογω της πισω κινησης... ειναι δεν ειναι τεσπα δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε πιστευω.
Εν κατακλειδι πιστευω πολλες φορες πιο πολυ αλλοθι ειναι παρα αναγκαιοτητα
και θα μπορουσε καλλιστα να μην χρησιμοποιειται σε ολες τις σειρες αλλα εκει που και ο χαρακτηρας αλλα και οι επιδοσεις του αυτοκινητου το "επιβαλουν"
Το βασικοτερο παντως ειναι οτι με το να βγει ενα αυτοκινητο πολης ακομα και σαν αρχη και αργοτερα να προχωρησουν και σε αλλες παρομοιες για την ιστορια τους καινοτομιες, ουτε ο κοσμος χαθηκε, ουτε κανενας απο εμας πρεπει να νιωθει "προδομενος" και τι εγινε?
Ετσι και αλλιως παντα ο ερωτας μας θα ειναι χωρις ανταποκριση.

Υγ. Οσο για τους χωρους αποσκευων... ακομα και ματια στο παρελθον να "ριξεις" θα θυμηθεις οτι παντα ειχαν τεραστια πορτ μπαγκαζ η εξισου αξιολογα με τον ανταγωνισμο.

Υγ2 στο transporter... δυο "οργανα" χωραν ανετοτατα και περισσευει χωρος στο πορτ μπαγκαζ της επταρας!! ναι ναι το ξερω οτι η 7 αρα ειναι αλλη ιστορια.

nautilos
23-03-10, 13:40
Άρχισαν τα όργανα!!!! Λέτε οι τωρινοί κάτοχοι σειράς 1 να είναι οι πρώτοι και οι τελευταίοι που αγόρασαν μικρομεσαίο με σήμα την έλικα και την κίνηση στους πίσω τροχούς???:ranting2:

https://www.worldcarfans.com/110032225250/80-percent-of-bmw-1-series-drivers-think-the-car-is-a-front-wheel

Stathis
23-03-10, 13:50
απαντησες μονος σου στο ερωτημα σου με το λινκ που εβαλες...

80% των κατοχων σειρας 1 πιστευουν οτι το αυτοκινητο τους ειναι προσθιοκινητο...

εσυ αν ησουν στελεχος στη bmw τι θα εκανες?

M_Dolce
23-03-10, 14:04
Αν και ειμαι οπαδος της πισω κινησης, στην πραξη δεν την βλεπω κακη κινηση απο πλευρας bmw. Να ξεκινησω με μια γενικη ερωτηση λοιπον...

Υπαρχει εδω καποιος που υποστηριζει οτι για μια αμιγως σπορ κατασκευη και προσανατολισμο οχηματος παιζει ρολο το "μεγεθος" και η κινηση στον πισω αξονα?? Αν ναι θα απαντησω ως εξης...

"ΜΙΝΙ COOPER S / WORKS / GP " κτλ κτλ...

αμφισβητει μηπως κανεις τις ικανοτητες του?? ουδεις....
αμφισβητει κανεις το στησιμο / στριψιμο που δινει?? ουδεις...

ολα λοιπον κυριοι ειναι σχετικα... εκτος απο το μινι υπαρχουν εξισου αξιολογες προτασεις που προσφερουν οδηγικη απολαυση και δεν αναφερομαι ουτε σε μεγαλα ουτε σε πισωκινητα οχηματα...

Βλεπετε Γαλλια μερια...

Κι εγω ρομαντικος φαν της πισω κινησης ειμαι (ποικιλοτροπα), αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε οι εταιριες αναγκαζονται να αναπροσαρμσουν καποιους παραγοντες για να μεινουν στο παιχνιδι. Αν το κανουν καλα η οχι αυτο ειναι αλλο θεμα.

Η καρδια λοιπον ισως και να διαφωνουσε, η λογικη ομως (και δεν αναφερομαι στην δικη μου αλλα στην αυστηρη λογικη των αυτοκινητοβιομηχανιων) προσταζει διαφορετικα...

αναμενουμε να δουμε λοιπον τι θα ειναι αυτο το "μινι"..

Κλεινοντας θυμιζω ενα σλογκαν της "αγαπημενης μας εταιριας"...

" Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΕΖΕΤΑΙ"...

Φιλικα,
Ανδρεας

Christos 330
23-03-10, 14:11
Αν και ειμαι οπαδος της πισω κινησης, στην πραξη δεν την βλεπω κακη κινηση απο πλευρας bmw. Να ξεκινησω με μια γενικη ερωτηση λοιπον...

Υπαρχει εδω καποιος που υποστηριζει οτι για μια αμιγως σπορ κατασκευη και προσανατολισμο οχηματος παιζει ρολο το "μεγεθος" και η κινηση στον πισω αξονα?? Αν ναι θα απαντησω ως εξης...

"ΜΙΝΙ COOPER S / WORKS / GP " κτλ κτλ...

αμφισβητει μηπως κανεις τις ικανοτητες του?? ουδεις....
αμφισβητει κανεις το στησιμο / στριψιμο που δινει?? ουδεις...

ολα λοιπον κυριοι ειναι σχετικα... εκτος απο το μινι υπαρχουν εξισου αξιολογες προτασεις που προσφερουν οδηγικη απολαυση και δεν αναφερομαι ουτε σε μεγαλα ουτε σε πισωκινητα οχηματα...

Βλεπετε Γαλλια μερια...

Κι εγω ρομαντικος φαν της πισω κινησης ειμαι (ποικιλοτροπα), αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε οι εταιριες αναγκαζονται να αναπροσαρμσουν καποιους παραγοντες για να μεινουν στο παιχνιδι. Αν το κανουν καλα η οχι αυτο ειναι αλλο θεμα.

Η καρδια λοιπον ισως και να διαφωνουσε, η λογικη ομως (και δεν αναφερομαι στην δικη μου αλλα στην αυστηρη λογικη των αυτοκινητοβιομηχανιων) προσταζει διαφορετικα...

αναμενουμε να δουμε λοιπον τι θα ειναι αυτο το "μινι"..

Κλεινοντας θυμιζω ενα σλογκαν της "αγαπημενης μας εταιριας"...

" Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΕΖΕΤΑΙ"...

Φιλικα,
Ανδρεας



Ανδρεα . . .

Η Bmw στηριζει εδω και χρονια την πισω κινηση και δεν εχει να φοβηθει κανενα mini . . .

Πιστευεις οτι αν το εβγαζε με πισω κινηση δεν θα πουλουσε εξισου με την μπροστα κινηση ; ; ;

Απο τις ποιο μεγαλες εταιριες με πισω κινηση και σκεφετται να βγαλει αυτοκινητο με μπροστα κινηση δλδ απορω . . .

Το σχεδιο μου αρεσε μπορω να πω αν ειχε και πισω κινηση θα ηταν σαν καρτακι . . .

Αλλα οκ περπατανε και αυτοι στην εξελιξη . . .

M_Dolce
23-03-10, 14:13
Ανδρεα . . .

Η Bmw στηριζει εδω και χρονια την πισω κινηση και δεν εχει να φοβηθει κανενα mini . . .

Πιστευεις οτι αν το εβγαζε με πισω κινηση δεν θα πουλουσε εξισου με την μπροστα κινηση ; ; ;

Απο τις ποιο μεγαλες εταιριες με πισω κινηση και σκεφετται να βγαλει αυτοκινητο με μπροστα κινηση δλδ απορω . . .

Το σχεδιο μου αρεσε μπορω να πω αν ειχε και πισω κινηση θα ηταν σαν καρτακι . . .

Αλλα οκ περπατανε και αυτοι στην εξελιξη . . .


δηλαδη ρε Χρηστο το μινι δεν ειναι bmw?? διαβασε τι γραφεις...

nautilos
23-03-10, 14:15
απαντησες μονος σου στο ερωτημα σου με το λινκ που εβαλες...

80% των κατοχων σειρας 1 πιστευουν οτι το αυτοκινητο τους ειναι προσθιοκινητο...

εσυ αν ησουν στελεχος στη bmw τι θα εκανες?

Θα έβγαζα 1 με μπροστινή κίνηση και ταυτοχρόνος θα ένιωθα ο μεγαλύτερος Μ@λ@κ@ς που έδωσα χρήματα για να βγεί το 135 και σε ρωτάω εγώ τώρα. Το 2000 (η δεν ξέρω πότε) όταν αποφάσιζαν να βγάλουν ένα μικρομεσαίο μοντέλο δεν ήξεραν τα υπέρ και τα κατά της πίσω κίνησης σε αυτή την κατηγορία? Δέν ήξεραν ότι με μπροστινή κίνηση θα είχαν ένα πολύ ποιο φτηνό όχημα με πολλά άλλα πλεονεκτήματα που θα έφερνε ταυτόχρονα και καινούργιο αγοραστικό κοινό?
Δεν πιστεύω ότι όλα τα παραπάνω τα πήραν χαμπάρι τώρα. Απλά τώρα γίνεται η προσγείωση στην πραγματικότητα που αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την εγκατάλειψη της πίσω κίνησης τουλάχιστον στην κατηγορία αυτή.

Christos 330
23-03-10, 14:25
δηλαδη ρε Χρηστο το μινι δεν ειναι bmw?? διαβασε τι γραφεις...

Ειναι mini ρε φιλε . . .

Και αυτο θελω να καταλαβεις . . .

Οτι το Mini ειναι mini . . .

Και οτι η Bmw δεν χρειαζεται να βγαλει αμαξι με εμπρος κινηση μιας και

στο group της ειδη εχει . . .

M_Dolce
23-03-10, 14:29
Ειναι mini ρε φιλε . . .

Και αυτο θελω να καταλαβεις . . .

Οτι το Mini ειναι mini . . .

Και οτι η Bmw δεν χρειαζεται να βγαλει αμαξι με εμπρος κινηση μιας και

στο group της ειδη εχει . . .


Ολα ειναι θεμα marketing Χρηστο...
Ξερεις ποσοι θα το παρουν ελεω σηματος και μονο??

Η μηπως το A-Class της merc δεν πουλησε? κοιτα ποσες
"κυριες" το οδηγουν...

nikos ///M
23-03-10, 14:30
ωραιο το εργαλειο!!!!!!

Christos 330
23-03-10, 14:33
Ολα ειναι θεμα marketing Χρηστο...
Ξερεις ποσοι θα το παρουν ελεω σηματος και μονο??

Η μηπως το A-Class της merc δεν πουλησε? κοιτα ποσες
"κυριες" το οδηγουν...

Το ξερω αγορινα μου . . .

Απλα εμας σαν ποιο Βετερανους να το πω μας χαλαει και μονο στην σκεψη . . .

Το οτι θα πουλησει ειναι συγουρο . . .

Ελπιζω ομως οι κατοχες να μην ειναι σαν αυτες που εχουν a- class . . .

Ελπιζω να φοραν στρογγυλο μεγαλο γυαλι και να εχουν φραντσα σωστα ; ; ;

Περα απο την πλακα εμεις απο την απ'εξω τα λεμε οπως μας αρεσει . . .

individual
24-03-10, 19:17
https://www.autoweek.com/article/20100317/CARNEWS/100319863

Stathis
26-03-10, 11:54
https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/bmw-fwd-representation.jpg

Samaro
21-05-10, 13:33
Η προσθιοκίνητη νέα BMW
Εγκαταλείποντας μια παράδοση δεκαετιών, η BMW προετοιμάζεται πυρετωδώς για την παρουσίαση του πρώτου προσθιοκίνητου μοντέλου της, το 2013.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/BMW101-1.jpg

Η «μικρή» αυτή BMW θα βασίζεται, σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες, στο δάπεδο του τρίτης γενιάς Mini (που αναμένεται με τη σειρά του το 2014) και θα τοποθετείται στην αφετηρία της γκάμας των μοντέλων, πίσω από τη σειρά 1. Πως θα είναι η ονομασία της; Κατά πάσα πιθανότητα, επίσης «σειρά 1»! Ποιος αναμένεται να είναι ο ανταγωνιστής της; Όντας προσθιοκίνητη και με γερμανική… καταγωγή, η νέα A-Class της Mercedes και φυσικά το επερχόμενο επίσης Audi A2, το οποίο, σε αντίθεση με τον πρόγονο του, εγκαταλείπει τη λύση του αλουμινένιου πλαισίου για λόγους άμεσα συνδεδεμένους με το αυξημένο κόστος.

Όσον αφορά τους κινητήρες, σαφείς πληροφορίες δεν υπάρχουν. Ωστόσο, οι εκτιμήσεις αναφέρουν πως ενδεχομένως η γκάμα να ξεκινά από τα 1,4 ή και 1,5 λίτρα, ενώ το αμάξωμα θα είναι αποκλειστικά 5θυρο. _Χ.Α
πηγη:https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=4&art_id=11296

Andreas_E92
21-05-10, 13:37
Η προσθιοκίνητη νέα BMW
Εγκαταλείποντας μια παράδοση δεκαετιών, η BMW προετοιμάζεται πυρετωδώς για την παρουσίαση του πρώτου προσθιοκίνητου μοντέλου της, το 2013.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/BMW101-1.jpg

... ενώ το αμάξωμα θα είναι αποκλειστικά 5θυρο.


Η πλάκα είναι ότι λέει για αποκλειστικά 5θυρο και η photoshoπιά είναι με τρίθυρο... Τοοοοόσο έγκυρη δλδ... :)

Samaro
21-05-10, 13:48
Η πλάκα είναι ότι λέει για αποκλειστικά 5θυρο και η photoshoπιά είναι με τρίθυρο... Τοοοοόσο έγκυρη δλδ... :)
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Εχεις δικιο. Είναι ομως γνωστο, οτι οι φωτογραφιες αυτες, βγαινουν συνηθως απο PC's.

ClatanosZ4
21-05-10, 14:29
Διαβασα στο autobild προ μηνα, οτι η σειρα 1 θα εξακολουθησει να ειναι πισωκινητη.
Απλα θα προστεθουν στη γκαμα οι προαναφερθεις προσθιοκινητες εκδοσεις.
Ευχομαι να αληθευει!

Κωνσταντίνος
22-05-10, 22:19
Η προσθιοκίνητη νέα BMW
Εγκαταλείποντας μια παράδοση δεκαετιών, η BMW προετοιμάζεται πυρετωδώς για την παρουσίαση του πρώτου προσθιοκίνητου μοντέλου της, το 2013.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/BMW101-1.jpg



Αν έβγαινε αυτό όπως το βλέπουμε στην φώτο, το Scirocco θα αποκτούσε μεγάλο μπελά

Nino
02-07-10, 19:17
bmw ανθρακονηματινο και ηλεκτροκινητο...

https://auto.in.gr/news/world/article/?aid=1231050788

tassos
02-07-10, 20:31
bmw ανθρακονηματινο και ηλεκτροκινητο...

https://auto.in.gr/news/world/article/?aid=1231050788

Λεει ''εξολοκληρου ανθρακονηματινο''...? Και οταν τρακαρει αυτο πως φτιαχνεται???

Nino
02-07-10, 21:17
Λεει ''εξολοκληρου ανθρακονηματινο''...? Και οταν τρακαρει αυτο πως φτιαχνεται???

ελα μου ντε?
μαλλον playmobil θα ειναι βγαζεις κοματι βαζεις κοματι...:th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
08-07-10, 18:12
Πρόκειται για ένα επαναστατικό αυτοκίνητο. Το πρώτο ευρείας παραγωγής που θα κατασκευάζεται εξολοκλήρου από ανθρακονήματα.


Βασισμένο στην αρχιτερκτονική LifeDrive, το υπό εξέλιξη αυτοκίνητο πόλης της BMW έχει περιορίσει το βάρος του ως και 350 κιλά.


Αναλυτικότερα, το πλαίσιο του ηλεκτροκίνητου "Megacity" αποτελείται από δύο ξεχωριστά τμήματα.


Το πρώτο φιλοξενεί, μεταξύ άλλων, τους συσσωρευτές ηλεκτρικής ενέργειας ιόντων-λιθίου, το μοτέρ και τις ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης, ενώ το δεύτερο αποτελεί τον εξαιρετικά ανθεκτικό θάλαμο επιβατών.


Πέρα από τα προφανή πλεονεκτήματα που προσφέρει η εκτεταμένη χρήση συνθετικών υλικών, όπως ο περιορισμός του βάρους και η ακαμψία, η LifeDrive αρχιτεκτονική του πρωτότυπου, μέχρι σήμερα, Megacity εξασφαλίζει απόλυτη ελευθερία σχεδιασμού, ευελιξία στη γραμμή παραγωγής και μειωμένες ενεργειακές απαιτήσεις κατά την παραγωγική διαδικασία.


Σκοπός της βαυαρικής φίρμας, άλλωστε, δεν είναι η κατασκευή ενός αποστειρωμένου οχήματος μηδενικών ρύπων, αλλά η δημιουργία, μέσω της ηλεκτροκίνησης, μιας νέας, συναρπαστικής εμπειρίας οδήγησης.


Το Megacity αναμένεται να διατεθεί στην ευρωπαϊκή αγορά το 2013, αποτελώντας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρώτη ηλεκτροκίνητη πρόταση της BMW.

BILL007
28-08-10, 13:07
Το Megacity αναμένεται να διατεθεί στην ευρωπαϊκή αγορά το 2013, αποτελώντας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρώτη ηλεκτροκίνητη πρόταση της BMW.

Γενικά όπως πάνε τα πράγματα, τα επόμενα χρόνια θα επικρατήσουν οι ηλεκτροκινητήρες ή τα υβριδικά μοντέλα με ηλεκτροκινητήρα...thumbthumbthumbth umbthumb

Vasilis
02-11-10, 10:11
Όπως αποκάλυψε σε συνέντευξη του ο υπεύθυνος εξέλιξης της Βαυαρικής εταιρείας, η BMW μελετά σοβαρά το ενδεχόμενο να εξελίξει έναν 2κύλινδρο κινητήρα 1.000 κ.εκ. για τις μελλοντικές προσθιοκίνητες προτάσεις της!

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/BMWFWD1_223_150.jpg

Την είδηση αυτή… έδωσε πριν λίγες μόλις μέρες σε συνέντευξη του στο γερμανόφωνο περιοδικό Auto Motor und Sport ο υπεύθυνος εξέλιξης της μάρκας, Klaus Draeger, σημειώνοντας την ίδια στιγμή με έμφαση πως η κατασκευή κινητήρων με τη συγκεκριμένη φιλοσοφία (βλ. μικρός κυλινδρισμός- υψηλή απόδοση - χαμηλή κατανάλωση) αποτελεί το καλύτερο… αντίδοτο σε σύγκριση με την υβριδική τεχνολογία, που κατά τεκμήριο κοστίζει περισσότερο. Τόσο σε εξέλιξη, όσο και κατ’ επέκταση και στην τσέπη του αγοραστή. Υπερθεματίζοντας μάλιστα, ο Klaus Draeger υποστήριξε πως εφόσον το πρωταρχικό ζητούμενο σήμερα είναι η μείωση των εκπομπών ρύπων, η λύση της υβριδικής τεχνολογίας ενδείκνυται μόνο για τα «μεγάλα» αυτοκίνητα (βλ. crossover, SUV κοκ) και όχι για τα «μικρά», τα οποία πρόκειται να παρουσιάσει τα προσεχή χρόνια η BMW. Οι λόγοι; Αφενός η χαμηλότερη τιμή πώλησης τους, που δε βοηθά στην απόσβεση του κόστους εξέλιξης των υβριδικών συστημάτων κίνησης, αφετέρου οι περιορισμένες –συνήθως- διαστάσεις τους στο πίσω μέρος του αμαξώματος, που δεν επιτρέπουν την απρόσκοπτη «φιλοξενία» των επιμέρους τμημάτων των τελευταίων.

Επί της ουσίας, στην εν λόγω συνέντευξη του, ο Klaus Draeger πρόκρινε με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τη λύση ενός 2κύλινδρου κινητήρα, με χωρητικότητα μάλιστα που δεν υπερβαίνει τα 1.000 κ.εκ., ο οποίος θα μπορεί να τοποθετηθεί τόσο στα μελλοντικά προσθιοκίνητα μοντέλα της Βαυαρικής φίρμας, όπως η νέα σειρά 1 και το BMW MegaCity, όσα και στα μοντέλα της ομόσταυλης Mini. Σύμφωνα πάντα με τις εκτιμήσεις του Γερμανού, ο συγκεκριμένος κινητήρας θα αποδίδει, με τη βοήθεια υπερτροφοδότη ασφαλώς, ισχύ που θα κυμαίνεται από 80 έως και 100 ίππους.

Αξίζει με την ευκαιρία να υπενθυμίσουμε πως τη δική τους πρόταση πάνω στο συγκεκριμένο «θέμα» έχουν ήδη καταθέσει οι Ιταλοί της Fiat, με τον επαναστατικό 2κύλινδρο TwinAir βενζινοκινητήρα των 0,9 λίτρων, που ήδη φιλοξενείται στο «500»


Πηγη : 4T

ghost-rider
02-11-10, 13:09
Ολα καλα ολα ωραια...αλλα εμενα μου αρεσει που η bmw ειναι μια απο τις ελαχιστες εταιριες που δεν βγαζουν προσθιοκινητα! Και μου αρεσε παρα πολυ που η σειρα 1 ειναι πισωκινητη... δεν θελω αυτη την εξελιξη!

Ετσι ειναι. Θα θεωρησω το νεο μοντελο κακο μαντατο. Στο μυαλο μου, μου φαινεται κατι σαν το.... alfasud. Και οι Ιταλοι τοτε ενα vag(golf) θελανε να χτυπησουνε.
Χασανε κοσμο μονο και μονο επειδη εβγαλαν προσθιοκινητο.
Στη συνεχεια μετα την πωληση τους, υπο Φιατ προσπαθησαν να κερδισουν τους πολλους αδιαφορωντας για τους παθιασμενους με την οδηγηση και την πισω κινηση. Η Φιατ εκανε σπασμωδικες κινησης προσπαθοντας να επεκτεινει το target group.
Αποτελεσμα μπαχαλο.

Θα επαναλειφθει η ιστορια?
Θα μαθουν οι πιο καινουριοι απο τα λαθη των παλιων?

Πελατια απο το vag δεν παιρνεις ευκολα. Ειναι αποφασισμενοι, πωρωμενοι και ξερουν τι θελουν. Αν τους πεις για bmw turbo θα σου πουν, τωρα το θυμηθηκαν? Με τι εμπειρια? Κατσε να τα δοκιμασει κανενας αλλος. Προσθιοκινητη? Απο που και ως που? Και γιατι να το παρει κανεις? Γιατι να μην παρεις το γκολφ?

Το γυρισαμε στο lifestyle?

Η αληθεια ειναι οτι μεσα στην κριση δεν πανε μπροστα οι life style π@π@ριες.
Δεν μπορεις να τα βαλεις με το vag χρησιμοποιοντας τα οπλα του vag.
1ον) αυτοι ξερουν να τα χειριζονται πολυ καλυτερα
2ον) αναιρεις τις οποιες προσπαθειες εχεις κανει μεχρι τωρα. Προσπαθουσες να φανεις ανωτερος και δυνατοτερος. Τελικα δεν εισαι?
Επρεπε να συνεχισουν οπως το πηγαιναν μεχρι τωρα.
Ειχαν στανταρ πελατια απο τις μεχρι τωρα επιλογες τους.
Στη bmw θα επρεπε να εκτιμουν που ειναι το μοναδικο αυτη τη στιγμη εργοστασιο, που κερδιζει το παθιασμενο με την οδηγηση και πισωκινηση κοινο.
Γιατι αυτοι, θα κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να παρουν bmw. Η εναλλακτικη ποια ειναι? Porsche? Φεξε μου και γλυστρισα...

Δεν το εκτιμουν ομως...
Και δεν μαθαινουν απο τα λαθη των αλλων!
Προσωπικες εκτιμησεις ολα αυτα.
Μεχρι τωρα με το mini μια χαρα το πηγαιναν. Τι τους ηρθε δεν ξερω...
Αλλα στον οριζοντα βλεπω μπαχαλο!

Samaro
02-11-10, 15:37
Η δική μου άποψή είναι τελείως διαφορετική !!
Οι καιροί είναι χαλεποί και όλοι, θέλουν να αυξήσουν το μερίδιό τους στην αγορά.
Η μπροστινή κίνηση μπορεί να μην αποτελούσε το χαρακτηριστικό γνώρισμα της BMW όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα !!! Και ο σκοπός είναι οι πωλήσεις !!!
Αλλώστε δεν είναι και δύσκολό να κατασκευάσεις μπροστοκίνητο !
Μήπως δεν έχει την εμπειρία ;; (Δεν είναι πετυχημένο το ΜΙΝΙ ;;.)
Αλλού θα είναι το σημείο της κόντρας !!
Το αυτοκίνητο θα πρέπει, αν και προσθιοκίνητο, να στρίβει σαν τραίνο, να έχει άψογη συμπεριφορά στο τιμόνι, στα φρένα, να έχει ECO κινητήρες, να εχει άριστη ποιότητα κατασκευής και ανταγωνιστική τιμή.
Με λίγα λόγια να είναι BMW.
Η VW-AUDI παρόλο που προσπαθεί αρκετά χρόνια δεν μπορεί να ανταγωνισθεί την BMW. Ούτε τα παραπάνω χαρακτηριστηκά της έχει, ούτε χαμηλές τιμές γι'αυτό που προσφέρει.
Οσο για το παράδειγμα με την ALFA ROMEO, μακάρι το νέο μοντέλο να εμοιαζε οδηγικά στην Αlfasud (στην εποχή της βέβαια) αφού δεν ήταν αλλαγή στην εμπρός κίνηση αλλά η ποιότητα κατασκευής που "γκρέμισε" τις πωλήσεις αυτής της εταιρίας.
thumb

Vasilis
16-02-11, 21:34
https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/newego_LARGE_t_77761_119944_type11568.jpg

Το BMW Group ανοίγει για ακόμα μια φορά νέους ορίζοντες με το Megacity Vehicle (MCV), το οποίο αναμένεται στην αγορά το 2013.

«i>Το Megacity Vehicle είναι ένα καινοτομικό αυτοκίνητο. Θα είναι το πρώτο στον κόσμο όχημα μαζικής παραγωγής με καμπίνα επιβατών κατασκευασμένη από ανθρακονήματα. Με την αρχιτεκτονική LifeDrive ανοίγουμε ένα νέο κεφάλαιο στη σχεδίαση ελαφρού βάρους. Πράγματι, αυτή η φιλοσοφία μας επιτρέπει ουσιαστικά να αντισταθμίσουμε τα πρόσθετα 250 - 350 κιλά που κατά κανόνα βαραίνουν τα ηλεκτρικά οχήματα», δήλωσε ο Klaus Draeger, Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου για την Ανάπτυξη.

«Το σύστημα κίνησης παραμένει η καρδιά του αυτοκινήτου, και το ίδιο ισχύει για τα ηλεκτρικά οχήματα. Οι κινητήρες εξακολουθούν επίσης να είναι ένας τομέας στον οποίο ειδικεύεται Bayerische Motoren Werke. Η Ηλεκτροκίνηση και η διάσημη οδηγική απόλαυση BMW δένουν άριστα εάν συνδυαστούν σωστά. ΓιΆ αυτό αποφασίσαμε να εξελίξουμε οι ίδιοι το σύστημα κίνησης του Megacity Vehicle - κάτι που περιλαμβάνει τον ηλεκτροκινητήρα, τα ηλεκτρονικά ισχύος και το σύστημα της μπαταρίας», πρόσθεσε ο Draeger.

Ο εξηλεκτρισμός ενός αυτοκινήτου απαιτεί νέες φιλοσοφίες στην αρχιτεκτονική και τη δομή του αμαξώματος προκειμένου να αξιοποιηθούν βέλτιστα οι δυνατότητες του νέου συστήματος κίνησης μηδενικών ρύπων.

Με την επαναστατική φιλοσοφία LifeDrive, οι μηχανικοί του BMW Group εξελίσσουν την αρχιτεκτονική του αυτοκινήτου από το μηδέν και τις προσαρμόζουν στις απαιτήσεις και τις συνθήκες της μελλοντικής μετακίνησης.

Στόχος: να αντισταθμιστεί το πρόσθετο βάρος ενός ηλεκτρικού οχήματος, συνήθως 250 - 350 κιλών. Για το σκοπό αυτό, το BMW Group εστιάζει στο πρωτοποριακό high-tech υλικό CFRP - πλαστικό ενισχυμένο με ανθρακονήματα.

Η φιλοσοφία LifeDrive αποτελείται από δύο οριζόντια διαιρούμενες, ανεξάρτητες μονάδες. Η μονάδα Drive ενσωματώνει τη μπαταρία, το σύστημα κίνησης και τις ζώνες παραμόρφωσης σε περίπτωση σύγκρουσης μέσα στο πλαίσιο.

Η μονάδα Life αποτελείται πρωτίστως από μία εξαιρετικά ανθεκτική και πολύ ελαφριά καμπίνα επιβατών κατασκευασμένη από CFRP. Επιπλέον, μία νέα αρχιτεκτονική οχήματος ανοίγει το δρόμο για νέες μεθόδους παραγωγής που είναι απλούστερες, πιο ευέλικτες και χρησιμοποιούν λιγότερη ενέργεια.

Το BMW Group στοχεύει να παρουσιάσει τα καλύτερα συστήματα κίνησης τα επόμενα χρόνια - συστήματα που προσφέρουν εξαιρετική απόδοση, επιδόσεις και πολιτισμένη λειτουργία με χρήση ηλεκτρισμού και όχι ορυκτών καυσίμων για την παραγωγή κινητήριας ισχύος.


https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/newego_LARGE_t_77761_119884_type11568.jpg

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/newego_LARGE_t_77761_119924_type11568.jpg


https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/newego_LARGE_t_77761_119904_type11568.jpg


https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/newego_LARGE_t_77761_119864_type11568.jpg





Πηγη (https://www.e-go.gr)