PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιτ Υγραεριου



Dr. Yamastura
05-12-11, 17:42
Ποιο κιτ θεωρείται το καλύτερο?value for money?
Θέλω να κινείται μόνιμα με υγραέριο χωρίς να μπαίνει σε βενζίνη με φουλ γκάζι..
Και να δέχονται πιστωτικές...
:thnx:

Stamatis
05-12-11, 17:56
Ετοιμασου για 2.500 γνωμες.

Dr. Yamastura
05-12-11, 17:59
Μόνο???!!
Για 1500 ευρώ...60 σεντς η γνώμη!!

Stamatis
05-12-11, 18:09
Επισης εχω την αισθηση πως παντα χρειαζεται βενζινη.
Ξεκινανε με βενζινη και συνεχιζουν με αεριο.

Δεν θελω ουτε διαφημιση να κανω ουτε να παιξω τον σχετικο γιατι δεν ειμαι.
Δυο συγγενεις μου εχουν βαλει στον Παζαροπουλο.
Δυο γκραντ τσεροκι.
Στην αρχη ηταν σουπερ ικανοποιημενοι.
Μετα ομως αρχισαν οι γκρινιες για την τιμη.
Απο οτι κουβεντιαζουμε μικρες πλεον ειναι οι διαφορες καθως το υγραεριο ειναι φθηνοτερο αλλα εχουν μεγαλυτερη καταναλωση.
Υπολογιζουν στα Τσεροκι μια οικονομια της ταξης του 15%.

Stamatis
05-12-11, 18:12
Επισης υπαρχει γκρινια καθως στις επαρχιες που κινουνται δεν βρισκουν lpg οποτε ειναι δωρον αδωρον τελικα και παντα καταληγουν στη βενζινη ν
Ισως αργοτερα με το πιο καλο δικτυο να βρουν λυση.
Αυτα απο εμενα.
Οχι ως χρηστης, αλλα ως -μου ειπαν και σου λεω-

Dr. Yamastura
05-12-11, 18:20
Στην αρχή όλα ξεκινάνε με βενζινη.
όταν ζεσταθει,σε 5', γυρνάνε αυτομάτως σε αέριο.
Καίνε 15% πιο πολύ αλλά είναι μισοτιμής το γκάζι.
Υ.Γ Σου χρωστάω 1.2 ευρώ!!
Κερνάω καφέ καρτόδρομο ή μέγαρα!!

kplc16
05-12-11, 19:47
αν εχεις σκοπο να οδηγας ταπα βαλε brc.
Ψεκαζει και βενζινη οταν το πας ταπα.

mitsos_chania
05-12-11, 20:55
αν εχεις σκοπο να οδηγας ταπα βαλε brc.
Ψεκαζει και βενζινη οταν το πας ταπα.

Δεν ισχυει αυτο.Ολα σχεδον τα κιτ υγραεριου εχουν την δυνατοτητα με προγραμματισμο να ψεκαζουν σε ορισμενο φασμα στροφων βενζινη.

Οσο για την μετατροπη,εμεις με το brc εχουμε κανει ηδη 5000χλμ.Για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος,η καταναλωση εχει ανεβει περιπου 1λτ ομως η τιμη του αεριου ειναι στα 0.975.Η τοποθετηση εχει γινει σε Χ5 3lt

E39COMP
05-12-11, 21:14
Δεν ισχυει αυτο.Ολα σχεδον τα κιτ υγραεριου εχουν την δυνατοτητα με προγραμματισμο να ψεκαζουν σε ορισμενο φασμα στροφων βενζινη.

Οσο για την μετατροπη,εμεις με το brc εχουμε κανει ηδη 5000χλμ.Για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος,η καταναλωση εχει ανεβει περιπου 1λτ ομως η τιμη του αεριου ειναι στα 0.975.Η τοποθετηση εχει γινει σε Χ5 3lt


0.975 ????????????? ΑΜΑΝ !!!! Γιατι τετοια διαφορα ? Εδω Αθηνα εχει 0,84
Και εγω σε 3,0 Χ5 εχω βαλει της BRC και ειμαι φουλ ικανοποιημενος . Εχω καταναλωση με ταπα γκαζι οπου και οποτε μπορω και χωρις να τ σεβομαι κιολας το αυτοκινητο με ελαστικα 315/35/20 πισω και 275/40/20 εμπρος 17λτ-19λτ μεσα στην πολη /100χλμ και πολύ πολύ λιγοτερο σε ταξιδι. Συγκεκριμένα για ταξιδι Αθηνα - Πατρα ( 255 χλμ απο το σπίτι μου στο σπίτι των πεθερικων μου στην Πατρα
) εκαψα 29 ευρω καυσιμο .Περιπου 14 λτ/100χλμ
Στην αρχη ξεκιναει ΠΑΝΤΑ με βενζινη και αυτοματα με το π[ου θα ζεσταθει λιγακι ο κινητηρας 4-5 λεπτα γυριζει αυτοματα σε γκαζι .
Δεν εβγαλα ρεζερβα αλλα εβαλα " θερμοσιφωνα " στο πορτ παγκαζ ωστε να κρατησω την ρεζερβα μου , εχασα φυσικα τα 2/5 του πορτ παγκαζ αλλα ως γνωστον το Χ5 εχει χωρους.
Τιμη τωρα ...Εγω εδωσα 1750 και τελιωσα, μαζι με ΚΤΕΟ και καινουργια αδεια .
Και να μην ξεχασεις να ζητησεις να σου δειξουν πως το κιτ που θα βαλεις ειναι 5ης γενιας .
Τωρα το αλλο που αναφερθηκε και παραπάνω για λιγα πρατηρια και ειδικα στην επαρχια , μπορει να ειμαι τυχερος αλλα οπου εχω βρεθει υπαρχουν πρατηρια εφοδιασμενα με γκαζι .Μαζι εκει που εκανα την τοποθετηση μου εδωσαν και εναν καταλογο με ολα τα πρατηρια της Ελλαδος αναλυτικα και καθε τοσο αναωεονεται η λιστα που μπορεις να την βρεις και μεσω ιντερντ αλλα δεν ειμαι σε θεση αυτη τη στιγμη να σου δειξω που ακριβως .
Ελπίζω να βοηθησα .

Και για να μην το ξεχασω ...Εχω βαλει 45 ευρω βενζινη εδω και 1 μηνα περιπου ...και ακομα η αυτονομια του Χ5 γραφει 112χλμ μιας και το τσεκαρα πριν απο μιση ωρα περιπου.

kplc16
05-12-11, 21:20
Δεν ισχυει αυτο.Ολα σχεδον τα κιτ υγραεριου εχουν την δυνατοτητα με προγραμματισμο να ψεκαζουν σε ορισμενο φασμα στροφων βενζινη.

Οσο για την μετατροπη,εμεις με το brc εχουμε κανει ηδη 5000χλμ.Για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος,η καταναλωση εχει ανεβει περιπου 1λτ ομως η τιμη του αεριου ειναι στα 0.975.Η τοποθετηση εχει γινει σε Χ5 3lt

Εχω φιλο που εγκαθιστα κιτ LPG και μαλιστα 4 διαφορετικους τυπους.Μονο το BRC το κανει. Επισης το BRC αποδιδει τα μεγιστα σε πολικο ψυχος τα αλλα 3 οχι.
Ακομα κι αν υπαρχουν αλλα κιτ που το πετυχαινουν το πετυχαινουν αρκετες φορες με αναμα κιτρινης λαμπας.

Βεβαια υπαρχουν και κιτ με λαδακι ειδικο για τη ψυξη των βαλβιδων.

z3 2.2
05-12-11, 21:24
κανενας κινητηρας δεν εχει σχεδιαστει για να καιει υγραεριο.
το πιο τρομακτικο ολων ειναι οι εγκαταστασεις-τραγελαφος.
το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι ενας αλλος εγγεφαλος "βλεπει" τον εγγεφαλο του αυτοκινητου και επεμβαινει-παρεμβαινει στην λειτουργια του.
οι δε προγραμματιστες.....εχουν στεγνωσει καμποσα.....
ε χοουλ ιν δε πιστον....ετσετερα-ετσετερα.....

φουσκα ειναι και αυτη που εχει ηδη ξεφουσκωσει.
τεχνικα εγω ειμαι αντιθετος

bmwz3
05-12-11, 21:39
brc εβαλα και εγω τελη σεπτεμβρη..εκανα 9000 χιλιομετρα απο τοτε,ουτε για μια ρυθμιση δεν το εχω παει.δεν εχω ουτε μιαδιαφορα απο τη βενζινη σε αντιθεση με καποιους που λενε διαφορα για αυτες τις μετατροπες(μηπως εχουν βενζιναδικο????)
σε 316 το εχω,καιω ενα λιτρο παραπανω δηλαδη με 130 σταθερα καιω 9 λιτρα μονο αεριο
δηλαδη 7,3 ευρω στα 100 χιλιομετρα κατα μεσο ορο.εχω παρατηρησει στην πολη χωρις να δουλευομαστε οτι μπορει να εχω ιδια καταναλωση με πριν και εχω υπολογισει και τη βενζινη φυσικα που καιει καθε φορα.

Dr. Yamastura
05-12-11, 21:52
Το bluemec?Το γνωρίζετε?

hlias303
05-12-11, 23:17
Εχω φιλο που εγκαθιστα κιτ LPG και μαλιστα 4 διαφορετικους τυπους.Μονο το BRC το κανει. Επισης το BRC αποδιδει τα μεγιστα σε πολικο ψυχος τα αλλα 3 οχι.
Ακομα κι αν υπαρχουν αλλα κιτ που το πετυχαινουν το πετυχαινουν αρκετες φορες με αναμα κιτρινης λαμπας.

Βεβαια υπαρχουν και κιτ με λαδακι ειδικο για τη ψυξη των βαλβιδων.

to kanei kai to lovato kai to brc kai to stag ! apo auta pou exw doulepsi!


omologoumenos to brc einai ena apo ta korifea sistimata !
kai kanei poli pio eykoli tin zoh idiktith kai egatastath!

poli kalo programma kai analitikotato exei episis to stag kai to o.m.v.l.

auta panta einai h apopsi mou!!

stefm5
05-12-11, 23:44
έβαλα brc αέριου ψεκασμού σε jeep compass και έχω οικονομία χρημάτων 40%...μετρημένη ενδελεχώς
κάποιοι έλεγαν μη βάλεις, θα έχεις προβλήματα κλπ
προβλήματα μηδέν, λειτουργία άψογη
ελάχιστη μείωση απόδοσης στις ψηλές στροφές αλλά αν θες να το σκίσεις κάποια στιγμή, το γυρνάς στη βενζίνη
για διατήρηση έως αύξηση ισχύος, μόνο συστήματα υγρού ψεκασμού

Dr. Yamastura
06-12-11, 00:01
Από τιμές??
6κύλινδρο μπιτούρμπο αουντι...2700 κυβικά?
Ποιος θεωρείται καλός σε τιμη και τοποθέτηση?

pilot
06-12-11, 02:35
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7079&page=6

για δείτε και ένα σχετικό θρεντ..το κιτ είναι από τα επώνυμα και ακριβά.. όποιος βαριέται ας πάει στην τελευταία σελίδα κατευθείαν..

προσωπικά σαν μηχανικός με τις όποιες γνώσεις έχω δεν θα έβαζα ποτέ υγραέριο σε κινητήρα που δεν έχει σχεδιαστεί εξαρχής να καίει αυτό το καύσιμο!

120ie87
06-12-11, 13:24
Προσωπικά δεν θα βάλω υγραέριο στο αυτοκίνητό μου επειδή η κατανάλωσή του είναι τόσο μικρή που το (όποιο) κέρδος θα ήταν αντίστοιχα μικρό...



Γενικότερα τώρα:
Υγραέριο θα έβαζα αν είχα θέμα με την κατανάλωση του αυτοκινήτου μου + αν έκανα αρκετα χλμ κάθε χρόνο + αν είχε βάλει κάποιος γνωστός μου σε ακριβως ιδιο μοτερ και ηταν απόλυτα ικανοποιημένος.
Προσοχή όμως, θα έπρεπε να υπήρχαν ΚΑΙ ΟΙ 3 παραπάνω προϋποθέσεις για να βάλω υγραέριο.... ;-)

mitsos_chania
06-12-11, 13:42
Παιδια για να μην εχεις προβλημα με το κιτ υγραεριου παιζει μεγαλο ρολο η εγκατασταση.Εγω καθ'ολη τη διαρκεια των εργασιων ημουν εκει.Ολα εγιναν με πολυ προσοχη.Επισης εαν ψαξετε θα δειτε οτι σε διαφορες χωρες χρησιμοποιουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο υγραεριο στα οχηματα.

m-power_01
06-12-11, 13:56
Παιδια για να μην εχεις προβλημα με το κιτ υγραεριου παιζει μεγαλο ρολο η εγκατασταση.Εγω καθ'ολη τη διαρκεια των εργασιων ημουν εκει.Ολα εγιναν με πολυ προσοχη.Επισης εαν ψαξετε θα δειτε οτι σε διαφορες χωρες χρησιμοποιουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο υγραεριο στα οχηματα.

Συγγνώμη κιόλας που στο χαλάω... Αλλά τι κατάλαβες που ήσουν τρεις μέρες εκεί? Πέρα από το να μην είναι απρόσεχτοι και να έχουν φινίρισμα στις δουλειές τους? Ουσιαστικά ,για την λειτουργία άλλαξε κάτι?

mitsos_chania
06-12-11, 15:07
Συγγνώμη κιόλας που στο χαλάω... Αλλά τι κατάλαβες που ήσουν τρεις μέρες εκεί? Πέρα από το να μην είναι απρόσεχτοι και να έχουν φινίρισμα στις δουλειές τους? Ουσιαστικά ,για την λειτουργία άλλαξε κάτι?

Το εχεις ψαξει καθολου?Μιλας απο εμπειρια?
Εαν γινει μια χαλια τοποθετηση δεν θα ειναι χαλια και η λειτουργια?

m-power_01
06-12-11, 15:45
Το εχεις ψαξει καθολου?Μιλας απο εμπειρια?
Εαν γινει μια χαλια τοποθετηση δεν θα ειναι χαλια και η λειτουργια?

Φυσικά και έκανες πολύ καλά και ήσουν από πάνω, αφού δεν ήξερες προφανώς τον εγκαταστάτη για να τον εμπιστευτείς, δεν κάνουμε δα και κάθε μέρα τέτοιες μετατροπές για να είμαστε άνετοι. Τύπου πάρ'το μωρέ φτιάχτο.
Απλά η εγκατάσταση σαν εγκατάσταση, είναι αρκετά απλή διαδικασία. Θα τολμούσα να πω πως είναι ψιλοδύσκολο να γίνει δυσλειτουργία λόγω τοποθέτησης. Βέβαια θα μου πεις πολλά τα θεωρούμε αυτονόητα, αλλά στην πράξη μας πετάγονται τα μάτια έξω με αυτά που βλέπουμε.
Εν ολίγοις αυτό που εξασφάλισες κατά βάση είναι η προσεκτική δουλειά ,η φινέτσα και όχι άρπα κόλλα , στο πως θα τα περάσουν, πως θα τα στηρίξουν κλπ. Για την λειτουργικότητα του όλου κιτ μηδαμινή σημασία έχει.

Το μεγάλο, θέμα είναι η ρύθμιση. Αυτή η κουβέντα που έχει γίνει πασατέμπος για ένα σωρό προβλήματα. ''Ο εγκέφαλος είναι φίλε...'' Άμα θέλεις το συζητάμε εκτενέστερα .
Χαίρομαι που όλα πήγαν κατευχήν και είσαι ευχαριστημένος.

Θα σου πρότεινα να ξοδέψεις 30 ευρώ για να κάνεις ένα πείραμα ,για να νιώθεις και εσύ καλύτερα.
1)Πήγαινε μέτρησε καυσαέρια και με αέριο και με βενζίνη
2)Βρες μία ορεινή διαδρομή. Πάρε από το ebay ενα θερμόμετρο υπερύθρων. Ξεκίνα 5 το απόγευμα και κάνε μία ανάβαση τάπα με βενζίνη. Μέτρα θερμοκρασίες στο καπάκι σε διάφορα σημεία, πολλαπλή εξαγωγής κλπ.
Κατέβα το βουνό χαλαρα, να κρυώσεις και ξανακάνε την ίδια διαδρομή με αέριο τάπες πάλι. Και ξαναμέτρα.

Dimzan
06-12-11, 16:04
Ακουω συχνα οτι εχει θεμα με τις θερμοκρασιες το υγραεριο και οτι ραγιζουν καπακια.

Προφανως αυτο εννοεις, μπορεις ομως να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?

m-power_01
06-12-11, 16:09
Ακουω συχνα οτι εχει θεμα με τις θερμοκρασιες το υγραεριο και οτι ραγιζουν καπακια.

Προφανως αυτο εννοεις, μπορεις ομως να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?

Για να γίνει λίγο κουβεντούλα, αλλά για να σκεφτούμε κιόλας ...
Θα σου δώσω κάποια στοιχεία.
1)κάποια ψεκάζουν βενζίνη στις ψηλές στροφές
2)κάποια ψεκάζουν και λαδάκι

3)έχουμε ακούσει για καμένες βαλβίδες ,ραγισμένα καπάκια

Για πες αν πάει κάπου το μυαλό σου

Dimzan
06-12-11, 16:20
Καιγεται σε υψηλοτερες θερμοκρασιες ? Και ο σχεδιασμος του κινητηρα ειανι για χαμηλοτερες οπως της βενζινης?

Να φανταστω λοιπον πως τα παλαιοτερα αμαξια με κινητηρες πιο χοντροκομμενους και με αλλα μεταλλα εχουν καλυτερη αντοχη στο υγραεριο?


το θεμα της λιπανσης εχει λυθει νομιζω στα καινουρια συστηματα

m-power_01
06-12-11, 16:33
Καιγεται σε υψηλοτερες θερμοκρασιες ? Και ο σχεδιασμος του κινητηρα ειανι για χαμηλοτερες οπως της βενζινης?

Να φανταστω λοιπον πως τα παλαιοτερα αμαξια με κινητηρες πιο χοντροκομμενους και με αλλα μεταλλα εχουν καλυτερη αντοχη στο υγραεριο?


το θεμα της λιπανσης εχει λυθει νομιζω στα καινουρια συστηματα

Οι παλαιότεροι κινητήρες είχαν περισσότερα θέματα ,γιατί είχαν πιο ευπαθείς βαλβίδες. Λόγω του ότι η βενζίνη περιείχε μόλυβδο και λίπαινε τις έδρες τους.
Μόλις βγήκε η αμόλυβδη μετά από λίγο καιρό ανασχεδιάστηκαν οι βαλβίδες για να αντέχουν σε πιο ''ξηρή'' καύση.
(άμα βάζουμε αμόλυβδη σε καρμυρατερ και του πιουμε το αίμα θα κάψει βαλβίδα)
Άρα μέχρι εδώ βγάλαμε άκυρο το επιχείρημα των κυρίων που ισχυρίζονται ότι χρειάζεται λαδάκι, γιατί το υγραέριο κάνει ξηρή καύση. Αφού και η αμόλυβδη κάνει ξηρή καύση.

Παρόλα αυτά εξακολουθούμε να έχουμε θέματα στις βαλβίδες με καψίματα.

Άρα πάλι υποψιαζόμαστε κάτι που έχει να κάνει με την φύση του αερίου και την κάυση του ,που μας χαλάει τα σχέδια...

m-power_01
06-12-11, 16:52
Τι είναι λοιπόν?
Αν σκεφτούμε ότι το υγραέριο έχει παραπάνω οκτάνια (πάνω από 110, είναι λόττο το τι έχει) θα μπορούσαμε να έχουμε παραπάνω συμπίεση άρα και μεγαλύτερη πίεση, άρα μεγαλύτερη θερμοκρασία...
Δηλαδή δεν είναι η θερμοκρασία αυτή καθεαυτή , δεν είναι η τιμή της...
τι είναι?

z3 2.2
06-12-11, 16:52
εχω καμποσα παραδειγματα με καμμενες βαλβιδες.
εχω και τρυπια πιστονια
αυτο που πιστευω οτι γινεται ειναι οτι παιζει καποια στιγμη "στεγνωμα" η καποια τοπικη-ολικη υπερθερμανση
δεν ξερω τι και πως αλλα δεν βλεπω καποιο αλλο λογο.
ειναι κατι που με εχει απασχολησει κατα καιρους σε ερωτησεις πελατων για το λογο που πηραν το μοτερ στη μασχαλη.
βεβαια δεν μπορω να κατηγορησω ευθεως τον τυπο που του εβαλε το υγραεριο αλλα και ουτε να αποδειξω οτι εσπασε απο αυτο.

αυτο που σιγουρα μπορω να κανω ομως ειναι να του πω πως καμια εγγυηση δεν παρεχεται στην επισκευη του κινητηρα του αν συνεχισει να εχει την εγκατασταση επανω.
επισκευη λοιπον το μοτερ και υπογραφη οτι δεν καλυπτεται απο εγγυηση.

Dimzan
06-12-11, 17:01
Τι είναι λοιπόν?
Αν σκεφτούμε ότι το υγραέριο έχει παραπάνω οκτάνια (πάνω από 110, είναι λόττο το τι έχει) θα μπορούσαμε να έχουμε παραπάνω συμπίεση άρα και μεγαλύτερη πίεση, άρα μεγαλύτερη θερμοκρασία...
Δηλαδή δεν είναι η θερμοκρασία αυτή καθεαυτή , δεν είναι η τιμή της...
τι είναι?

ειδικη θερμιδογονος αποδοση?

m-power_01
06-12-11, 17:19
ειδικη θερμιδογονος αποδοση?

Σε αυτήν , σε συνδυασμό με την στοιχειομετρική αναλογία της καύσης οφείλεται η ελαφρώς μειωμένη απόδοση.

Το Θέμα της θερμοκρασίας ή τοπικής υπερθέρμανσης όπως το είπε ο δημήτρης ,οφείλεται στο μεγαλύτερο ποσοστό του στο λάθος αβανς του κινητήρα μας που είναι ρυθμισμένο για την βενζίνη. Το υγραέριο είναι αρκετά βραδύκαυστο σε σχέση με την βενζίνη. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι στις ψηλές στροφές τα καυσαέρια μπορεί να βγαίνουν φλεγόμενα μέσα από τις βαλβίδες ,προκαλώντας το κάψιμο τους.
Άρα η ριζική λύση είναι να επέμβουμε στο αβάνς. Αποφυγή των κακών συνεπειών μπορεί να γίνει, είτε με συντηρητική οδήγηση (οι ταξιτζήδες βγάζουν και 300.000χλμ) ,είτε με ψεκασμό βενζίνης στις ψηλές, είτε με λαδάκι.

z3 2.2
06-12-11, 17:29
Σπυρο νομιζω οτι ο παραλληλος εγγεφαλος επεμβαινει και σε αβανς
νομιζω,δεν το ξερω.

κατι που εχω παρατηρησει σε καποια αυτοκινητα με υγραεριο που εχουν ερθει με λαμπακι βλαβης ειναι οτι η βλαβη αφορα εναν κωδικο που σου λεει για "lean mixture" .
ειναι βεβαια γενικος κωδικος και σε βαζει να ελενξεις διαφορα πραγματα χωρις να καταληγει καπου.

πιστευω ακομα οτι μεγαλο ρολο θα πρεπει να παιζει και η αλλαγη απο το ενα καυσιμο στο αλλο.
αν αυτη η αλλαγη γινεται με 4.500σαλ ολο και καποιο milisec θα στεγνωνει ! δε μπορει!!!

BILL007
06-12-11, 17:32
Aυτό ήθελα να ρωτήσω εγω Δημήτρη.Στο αβανς μπορείς να επέμβεις με νεο χάρτη.Κάνουν κάτι τέτοιο τα κιτάκια αυτά μέσω κάποιου παράλληλου?
Αλλά ακόμα και να το κάνουν,πάλι δεν θα ήθελε fine για να δουλέψει "τέλεια" στο αμάξι που μπήκε???

Οσο για το lean,γιατί δεν το κάνουν πλούσιο?(πάλι χάρτης θα πρέπει να πέσει βέβαια) Έτσι κάπως θα διορθωνόταν το θέμα...

Dimzan
06-12-11, 17:38
Σε αυτήν , σε συνδυασμό με την στοιχειομετρική αναλογία της καύσης οφείλεται η ελαφρώς μειωμένη απόδοση.

Το Θέμα της θερμοκρασίας ή τοπικής υπερθέρμανσης όπως το είπε ο δημήτρης ,οφείλεται στο μεγαλύτερο ποσοστό του στο λάθος αβανς του κινητήρα μας που είναι ρυθμισμένο για την βενζίνη. Το υγραέριο είναι αρκετά βραδύκαυστο σε σχέση με την βενζίνη. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι στις ψηλές στροφές τα καυσαέρια μπορεί να βγαίνουν φλεγόμενα μέσα από τις βαλβίδες ,προκαλώντας το κάψιμο τους.
Άρα η ριζική λύση είναι να επέμβουμε στο αβάνς. Αποφυγή των κακών συνεπειών μπορεί να γίνει, είτε με συντηρητική οδήγηση (οι ταξιτζήδες βγάζουν και 300.000χλμ) ,είτε με ψεκασμό βενζίνης στις ψηλές, είτε με λαδάκι.

α γεια σου. ο προγραμματιστης λοιπον. Και λεω εγω ο τυχαιος που δεν ξερει, τοσα χρονια δεν υπαρχει η τεχνογνωσια ωστε να εφαρμοστει σωστα? Εδω στην Ελλαδα γνωριζω πως τα τελευταια 2-3 χρονια εχει κανει μπαμ το υγραεριο. Τοσοι κινητηρες εσπασαν , και δεν εμαθαν? Προφανως το feedback υπαρχει, δεν ξερουμε ομως αν αξιοποιηθηκε. Και οκ, δε μπορω να φανταστω οτι συζηταμε εμεις τετοιες λεπτομερειες, και δεν τις ξερουν αυτοι που κανουν εγκαταστασεις.


Και τωρα ξανα αποριες:

Οκ να το αυξησουμε το αβανς. Ξερουμε ομως ποσο να το αυξησουμε? Κινφυνος προαναφλεξης υπαρχει και στο υγραεριο οπως στη βενζινη? Οι knock sensors αν διαγνωσουν πυρακια δε θα ριξουν και παλι το αβανς?

Προφανως ο προγραμματισμος ειναι πολυ λεπτο ζητημα οταν αλλαζουν τα χαρακτηριστικα της καυσης, ειναι ομως τοσο δυσκολο το παζλ για το υγραεριο? Θα περιμενα ολες οι συγχρονες εγκαταστασεις να γινονται με σχολαστικο προγραμματισμο και οχι με προγραμματα κονσερβα για μειωση κοστους.

Γιατι ομως εχουμε και παλι καμμενες βαλβιδες? Με σωστο προγραμματισμο τιθεται τετοιο ζητημα? Μηπως τελικα οι κινητηρες μας εχουν μεταλλα οριακου παχους ωστε να αντεχουν τη θερμιδογονο αποδοση της βενζινης? Οποτε το υγραεριο τους πευτει ζεστο? Γιατι οκ, τις βαλβιδες τις δεχομαι να καουν απο κακο προγραμματισμο, την κεφαλη ομως? Γιατι να ραγισε? Παω λοιπον στον αρχικο μου ισχυρισμο οτι κατι παιζει με τα μεταλλα.

Το θεμα με τα πιστονια νομιζω ειανι ευκολο, φτωχο μιγμα

προσωπικα θεωρω καλη λυση το υγραεριο για καποιον που κανει αρκετα χλμ. Ηθελα κι εγω να βαλω, ομως δεν προχωρησα γιατι λογω χλμ θα αργουσα να κανω αποσβεση.


Σπαω το κεφαλι μου ομως, δε μπορει οι ταξιτζηδες με τα προτογονα συστηματα να βγαζαν το 80-90 χιλιαδες χλμ χωρις ζημια και εν ετει 2010-2011 να μιλαμε για ραγισμενες κεφαλες. Κατι δε στεκει.

m-power_01
06-12-11, 17:50
Εν συντομία γιατί φεύγω.
Το υγραέριο (βουτάνιο-προπάνιο σε αναλογία μεταξύ τους) έχουν πολύ υψηλότερα οκτάνια, άρα δεν έχουμε θέμα προανάφλεξης.
Μην υποτιμάς τον εαυτό σου λέγοντας, τα σκεφτόμαστε εμείς και δεν μπορούν αυτοί...
Τράβα δες ποιοι είναι οι εγκαταστάτες, τις μισές λέξεις που είπαμε δεν τις γνωρίζουν. Άρα θεωρητικό υπόβαθρο δεν έχουν, πρακτικό επίσης δεν έχουν αφού δεν είχαμε αυτοκίνητα εδώ...άρα τώρα αποκτούν. Και με τόση σφαγή που γίνεται στην αγορά ποιος θα βάλει προγραμματιστή να του το φτιάξει? Επίσης πρέπει να πειστεί, ότι αυτό δεν πρέπει να δουλεύει έτσι, υπάρχει λύση... αλλά βλέπεις η απάντηση ''έτσι δουλεύουν αυτά'' κάνει σουξέ.
Τράβα δες ποιοι είναι οι εγκαταστάτες.... Αυτοί που παλιά πουλάγαν αυτοκίνητα (ένΑς γιατρος το είχε), αυτοί που έκαναν βελτιώσεις(άλογα στραγάλια), αυτοί που έβαζαν λάστιχα(βάλε μεγάλη πίεση θα μπεις πίστα).

Dimzan
06-12-11, 17:53
αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

danke, Κατι μαθαμε και σημερα

m-power_01
06-12-11, 17:56
αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

danke, Κατι μαθαμε και σημερα

Δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω τους πάντες... Κράτα το όχι εύκολα.

Επίσης στο εξωτερικό θα βρεις και κάποια adaptors που μπαίνουν στον αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου και ξεγελούν τον εγκέφαλο. Εξατομικευμένα για κάθε κινητήρα. Εδώ δεν τα βρήκα ποτέ.

m-power_01
06-12-11, 18:01
Σπυρο νομιζω οτι ο παραλληλος εγγεφαλος επεμβαινει και σε αβανς
νομιζω,δεν το ξερω.

κατι που εχω παρατηρησει σε καποια αυτοκινητα με υγραεριο που εχουν ερθει με λαμπακι βλαβης ειναι οτι η βλαβη αφορα εναν κωδικο που σου λεει για "lean mixture" .
ειναι βεβαια γενικος κωδικος και σε βαζει να ελενξεις διαφορα πραγματα χωρις να καταληγει καπου.

πιστευω ακομα οτι μεγαλο ρολο θα πρεπει να παιζει και η αλλαγη απο το ενα καυσιμο στο αλλο.
αν αυτη η αλλαγη γινεται με 4.500σαλ ολο και καποιο milisec θα στεγνωνει ! δε μπορει!!!

Συνήθως Δημήτρη κλέβουν τα δεδομένα και δεν επεμβαίνουν. Απλά να σου πω ότι πολλές ιταλικές εταιρίες όταν του έστειλα μεηλ και τους ρώτησα σχετικά, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν,μιας και δεν τον εφτιαχναν εκεινες τον εγκέφαλο ,αλλά τον έπαιρναν από άλλον και με παρέπεμπαν σε αυτόν.
Όλα αυτά πριν 2,5-3 χρόνια όταν σκεφτόμουν να το κάνω επαγγελματικά.Αλλά σωστά... Νομίζω το γιατί και το πως δεν έγινε το καταλαβαίνεις

Το lean mixture ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι έιναι ''και στην κορφή κανέλα''.

¨οχι εκεί δεν έχει πρόβλημα.Δεν στεγνώνει.

stefm5
06-12-11, 18:01
αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

danke, Κατι μαθαμε και σημερα

και στην ελλάδα γίνεται thumb
αρκεί να μην πας στον πρώτο τυχόντα

υπάρχει ειδικό φόρουμ υγραεριοκίνησης για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει για συστήματα και εγκαταστάτες
υπάρχουν και σπασμένα μοτέρ...πόσα είναι; τα αυτοκίνητα με υγραέριο είναι χιλιάδες πλέον

mitsos_chania
06-12-11, 19:13
1)Πήγαινε μέτρησε καυσαέρια και με αέριο και με βενζίνη
2)Βρες μία ορεινή διαδρομή. Πάρε από το ebay ενα θερμόμετρο υπερύθρων. Ξεκίνα 5 το απόγευμα και κάνε μία ανάβαση τάπα με βενζίνη. Μέτρα θερμοκρασίες στο καπάκι σε διάφορα σημεία, πολλαπλή εξαγωγής κλπ.
Κατέβα το βουνό χαλαρα, να κρυώσεις και ξανακάνε την ίδια διαδρομή με αέριο τάπες πάλι. Και ξαναμέτρα.

Σε αυτο μπορω να σου απαντησω γιατι εγινε μετρηση,τα καυσαερια που εδειξε ηταν ακριβως τα ιδια.
Επισης ενα περιεργο που συμβαινει ειναι οτι με βενζινη ειχα καταναλωση λαδιου(235000χλμ) και λαμπακι μηχανης,μετα την τοποθετηση του κιτ και μετα απο καποια χιλ χιλιομετρα που πηγα για αλλαγη λαδιων στο συνεργειο που πηγαινω παντα(και οχι εκει που εβαλα το κιτ) σβησαμε την ενδειξη.Ο μαστορας μου ειπε χαρακτηριστηκα οτι θα ξαναναψει αμεσως και να εχω το νου μου στα λαδια γιατι λογικα πρεπει να καιει ακομα παραπανω.Εγω ομως ουτε λαμπακι μηχανης εχω αλλα και μειωμενη καταναλωση λαδιου.
Πως εξηγειται αυτο?

z3 2.2
06-12-11, 21:39
μια περιπτωση με βαλβιδες ηταν σε ενα αυτοκινητο το οποιο ειχε εγκατασταση υγραεριου και ο πελατης δηλωσε μετα την ζημια οτι παρολο που δουλευε μονο με το υγραεριο του κατεβαινε και ο δεικτης της βενζινης!
δλδ εκαιγε και απο τα δυο μαζι!!!
βγαλε τωρα συ συμπερασμα!

spar@
07-12-11, 01:34
Ανάλογα τον εγκέφαλο δεν μπορείς απ´ ότι ξέρω να δουλεύεις με διαφορετικό αβανς εκτός απο κάποιες μικροδιορθωσεις που κάνει ο εγκέφαλος απο μόνος του! Μόνο σε σύγχρονους εγκεφαλους και σε αγραφους έχεις διαφορετικές χαρτογραφησεις αβανς! Για τις βαλβίδες το θεωρείται λογικό και όχι για το καπάκι; Γιατί; Τεσπα εγώ θα έβαζα αν είχα κάποιο αυτοκίνητο αργοστροφο ταξιδιαρικο θα έκανα μια πλούσια ρύθμιση και θα πήγαινα αργά και οικονομικά απλά όπως έγραψε πολύ σωστά ο ζ3. 2,2 οι κινητήρες που έχουμε είναι βενζίνης τέλος δεν είναι καλό ούτε υγραεριο να καίνε ούτε την υπερπατεντα με το υδρογόνο!

nikos1400
07-12-11, 02:16
Ποιο κιτ θεωρείται το καλύτερο?value for money?
Θέλω να κινείται μόνιμα με υγραέριο χωρίς να μπαίνει σε βενζίνη με φουλ γκάζι..
Και να δέχονται πιστωτικές...
:thnx:

Γιατρε.
Για να τελειωνει το θεμα.

Δεν αφηνεις το allroad στην ησυχια του και να βαλεις κανα οχτακυλινδρο στο Μ3 για να γουσταρουμε ολοι !!??!!
:thumbsup:

https://i.ebayimg.com/00/s/OTU5WDEzMDA=/$(KGrHqRHJDcE63Z(lQ40BO0iFNFTUw~~60_12.JPG

kplc16
07-12-11, 08:49
Γιατρε.
Για να τελειωνει το θεμα.

Δεν αφηνεις το allroad στην ησυχια του και να βαλεις κανα οχτακυλινδρο στο Μ3 για να γουσταρουμε ολοι !!??!!
:thumbsup:

https://i.ebayimg.com/00/s/OTU5WDEzMDA=/$(KGrHqRHJDcE63Z(lQ40BO0iFNFTUw~~60_12.JPG

διαμαντι!!!!!!!!!

stamatis m3 e30
07-12-11, 09:46
αν και διαβασα μερικες σελιδες..

να πω οτι εχω βαλει εδω και ενα χρονο στο dodge nitro που εχουμε για οικογενειακο υγραεριο,μαλιστα ειμουνα και απο τους πρωτους που το εβαλα οταν εγινε της μοδος .το εβαλα με 1200 ευρω στην bp αλιμου και δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα!!!! στο θεμα οικονομιας εγω εχω δει τουλαχιστον 50% ,καποια στιγμη ειχε φτασει στα δεδομενα του σμαρτ..50 ευρω 500 χιλιομετρα!!!

bmwz3
08-12-11, 13:03
λοιπον εκανα ενα γερο τεστ χθες με το αμαξι μου σε ταξιδι τριτη 6 δεκεμβριου και τεταρτη 7 δεκεμβριου πηγα αυθημερον θεσσαλονικη-αθηνα .συνολο 2100 χιλιομετρα.το αμαξακι με πηγε σε καθε διαδρομη σε 4 ωρες.πηγαινα 160 σταθερα και εκοβα μονο στα δυσκολα σημεια που δεν ειναι εθνικη.εκαιγα 9 λιτρα υγραεριο στα 100 μεση καταναλωση,ο δεικτης της βενζινης δεν κουνηθηκε καν.δεν εκαψα καθολου λαδι γενικα 38 ευρω αθηνα θεσσαλονικη με μεγαλουτσικες ταχυτητες.συνολο πηγαινε ελα 76 ευρω αεριο +55 διοδια για καθε ταξιδι.

Dr. Yamastura
08-12-11, 22:27
Το άφησα σήμερα για τοποθέτηση....
Θα σας πω παραπάνω από εβδομάδα που θα το πάρω...
Blumec..

Lambros46
08-12-11, 22:39
Στο audi θα βαλεις;

Stunt Mike
08-12-11, 22:46
Γιατρε.
Για να τελειωνει το θεμα.

Δεν αφηνεις το allroad στην ησυχια του και να βαλεις κανα οχτακυλινδρο στο Μ3 για να γουσταρουμε ολοι !!??!!


Δυστυχως ο Doc κανει πολλα χλμ ετησιως και καιει τον αμπακο το Audακι(παρεπιπτοντως S4 Quattro ειναι και οχι Allroad),οποτε ειναι επιτακτικη η λυση του υγραεριου με την τιμη της βενζινης σ'αυτα τα επιπεδα....
Υ.Γ. Τα V8 ειναι ξεπερασμενα για drift.Ακομη κι αυτοι που τα'χουν,το γυριζουν στη τουρμπινα σιγα-σιγαthumb.

Dr. Yamastura
08-12-11, 22:56
Στο audi θα βαλεις;

Ναι στο αουντι..
Με έχει σκίσει στη βενζίνη
17λιτ/100χλμ.

kplc16
09-12-11, 07:45
Δυστυχως ο Doc κανει πολλα χλμ ετησιως και καιει τον αμπακο το Audακι(παρεπιπτοντως S4 Quattro ειναι και οχι Allroad),οποτε ειναι επιτακτικη η λυση του υγραεριου με την τιμη της βενζινης σ'αυτα τα επιπεδα....
Υ.Γ. Τα V8 ειναι ξεπερασμενα για drift.Ακομη κι αυτοι που τα'χουν,το γυριζουν στη τουρμπινα σιγα-σιγαthumb.

Συμφωνω μαζι σου αλλα ο Χαρκας επιμενει σε v8.

stefm5
09-12-11, 13:08
Το άφησα σήμερα για τοποθέτηση....
Θα σας πω παραπάνω από εβδομάδα που θα το πάρω...
Blumec..

ψάχνω να βρω πληροφορίες blumec για αλλά δε βρίσκω τίποτα

Stunt Mike
10-12-11, 16:31
Συμφωνω μαζι σου αλλα ο Χαρκας επιμενει σε v8.

Νομιζω οτι κι αυτος θα προτιμουσε ενα τουρμπισιο μοτερ....ειδικα οταν την τελευταια φορα συμπλεκταριζε στις Σερρες για να πλαγιολισθαινει διαρκως....

rebelrebel
16-01-12, 22:18
Γεια σε ολους
Εχει βάλει κανεις υγραέριο σε κινητήρα Ν43 (Ε90 122ΗP) να μας πει εντυπώσεις θετικές η αρνητικές?