PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιέσεις πίστας



Monsta
04-12-11, 19:13
Στο Μ3 φοράω τα FK452. Αυτά που έβαλε τελικά και ο Πρόεδρος.

Οι διαστάσεις που επέλεξα για τις 19άρες είναι οι μαμίσιες, δλδ 225 & 255.

Στη πίστα εχθές έβαλα παραπάνω αέρα από αυτόν που κανονικά προβλέπεται. Είχα 40 πίσω & 35 εμπρός.

Η ανάρτηση είναι H&R & KONI και το αμάξι φοράει 1cm αποστάτες γύρω γύρω. Η ευθυγράμμιση είναι από csl. Θωλόμπαρα δεν έχω, επειδή η καβούκα είναι μεγάλη και η μαμίσια ///Μ δε χωράει.

Το αμάξι ήταν σχετικά ουδέτερο, ίσως λίγο νευρικό & απόλυτο λόγω ανάρτησης & πιέσεων (?), μούτρα γενικά δεν έβγαζε εκτός κι αν το επιδίωκες από λάθος είσοδο, ενώ η υπερστροφή ήταν πάντα εκεί. :original:

Έχω δύο ερωτήσεις.

Αφενός πόσο λάθος ήταν οι πιέσεις μου και αφετέρου ποια θωλόμπαρα 'χωράει' με τη καβούκα στο χώρο του κινητήρα ?

:thnx:

gnx
04-12-11, 19:29
Κώστα, πότε έβαλες αέρα, δε σε πήρα χαμπάρι...Το 40 πίσω ειναι πάρα πολύ, ιδιαίτερα εαν αναλογιστείς ότι στην πίστα τα λάστιχα θερμαίνονται και η πίεση ανεβαίνει. Νομίζω ότι 31-32 μπροστά και 33 πίσω θα ήταν μια χαρά.

Πάντως Κώστα το αμάξι έδειξε ικανότατο (έκανα ένα session συνοδηγός του Κώστα).

Το αυτοκίνητο δεν παίρνει καθόλου κλίσεις, χωρίς να ειναι κούτσουρο στο bump και όντας ήπιο στο rebound. Και δεν υποστρέφει κιόλας.

Monsta
04-12-11, 19:42
Το πρωί πριν ξεκινήσω.

Το ταμπελάκι στη πόρτα λέει για φορτωμένο αμάξι και για 19άρες 2.5 & 3.0 αν θυμάμαι καλά, νούμερα που αντιστοιχούν περίπου σε αυτά που έγραψα.

Πάντως η φθορά στο εμπρός αριστερό, ακόμα και μετά το 2ο 'spirited' session, (αφού το 1ο ήταν χαλαρό και το 3ο κουτσό) ήταν μηδενική.

Stamatis
04-12-11, 19:43
εγώ απο 30-36 είχα 33-39
δουλεψε καλά και δεν είχα προβλήματα.

kplc16
04-12-11, 19:45
Εχω την εντυπωση οτι ξεκινας με 36 πισω και 32 μπροστα.
Μολις ζεστανεις τα λαστιχα βγαινεις κι ελεχεις πιεση.Φροντιζεις η πιεση να παραμενει εκει.

nfot
04-12-11, 20:02
2,5 και 3 bar αντιστοιχουν σε 36,25 και 43,5 psi αντιστοιχα. 1 Bar = 14,5 psi.
Αλλα οπως εγραψες, αναφερονται σε πληρες φορτιο.
Κοιτα τις πιεσεις που θελει για κανονικο φορτιο και προσθεσε 3 psi σε πρωτη φαση. Ολα αυτα με κρυα λαστιχα, αλλα σε θερμοκρασια περιβαλλοντος παρομοια με τη θερμοκρασια στην πιστα, την ωρα του γεγονοτος. Τι εννοω. Αν καθεσαι ΒΠ και το πρωι εχει 5 βαθμους, αλλα την ωρα που εισαι στην πιστα, εχει θερμ. περιβαλλοντος 15 βαθμους, τοτε παιζει μια μικρη διαφορα σττην πιεση λογω θερμοκρασιας. Λεπτομερειες βασικα, αλλα αυτη ειναι η εικονα του θεματος.

VanVIC
04-12-11, 20:07
Στο δικό μου με άζωτο στα λάστιχα (225/40/18 εμπρός και 255/35/18 πίσω) και πίεση 35 εμπρός και πίσω, απο την μπροστινό άξονα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος (πουθενά δεν είχα μούτρα όπως και να το έβαλα) αλλά πίσω παρά τα πολύ καλά TOYO R1-R πιστευω οτι με λιγότερο πίεση (γύρω στο 30) θα ήταν πιο προοδευτικό.
Bέβαια και η κατάσταη των πίσω αμορισέρ δεν ήταν όπως μπροστά. Την προηγούμενη μέρα που το βάλαμε στο αμορτισερόμετρο έδειξε απόδοση 85% στον μπροστινό άξονα και 64% στον πίσω, είναι κι αυτό ένα θέμα.

nfot
04-12-11, 20:17
Μην ξεχνας οτι τα R1-R, εχουν "τετραγωνα" πλαϊνα, πραγμα που σημαινει οτι οταν χασουν προσφυση ειναι ψιλοαποτομα και οχι προοδευτικα οπως τα στρογγυλεμενα, συνηθισμενα λαστιχα γενικης χρησης.

m3est
04-12-11, 20:36
Έχω δύο ερωτήσεις.

Αφενός πόσο λάθος ήταν οι πιέσεις μου και αφετέρου ποια θωλόμπαρα 'χωράει' με τη καβούκα στο χώρο του κινητήρα ?

:thnx:

Μπαρα θα σου δωσω μια που να χωραει η καβουκα σου.Θυμισε μου το οταν μιλησουμε αυριο.

Stunt Mike
04-12-11, 21:01
Κι εγω πιστευω οτι οταν πας για χρονους και δεν θες να λιωσεις και γρηγορα τα ελαστικα,καλο ειναι να βαλεις 2-3psi παραπανω απ'οτι βαζεις σε συνθηκες δρομου,που ουσιαστικα θα γινουν +6 μολις ζεσταθουν.Εγω για Drift βαζω μπρος-πισω 34-35 και μετα απο καμια 10αρια γυρους μπροστα δειχνει 38+ και πισω 45-50+!!!

doctore
04-12-11, 21:31
Το CSL για δρόμο θέλει αέρα 35/35 κρύο, και η Michelin για τα cup προτίνει 32 εμπρός 36 πίσω ζεστά για πίστα.

andreasm3
04-12-11, 21:38
τα falken ειναι καλα τελικα? δεν μιλαω μονο για πιστα.

Stamatis
04-12-11, 21:40
τα falken ειναι καλα τελικα? δεν μιλαω μονο για πιστα.
so far, so good.
Κρατάνε σαν Μισλέν, είναι καλά στις υγρασίες και δεν κοπανάνε.
Σε πίστα δεν ξέρω τι κάνουν, με Μισλέν μπήκα.

chief
04-12-11, 22:25
Τις σωστες πιεσεις ελαστικων τις βρισκουμε απ τον κατασκευαστη των ελαστικων.

Αν για παραδειγμα στα Pilot Cups μας λέει ο κατασκευαστης οτι δουλευουν σωστα σε πίεση πχ 34psi τοτε θα ξεκινησουμε πιο χαμηλα για να φτασουμε τα 34psi οταν ειναι ζεστα. Φυσικά αυτό δεν ειναι και νομος γιατι εξαρτατε και απο τον οδηγό τι αισθηση θελει να του δίνει το αμαξι.
Το ποσο χαμηλα θα ξεκινησουμε με κρυα ελαστικα εξαρτατε απο πολλους παραγοντες (εξωτερικη θερμοκρασια, θερμοκρασια πιστας, τροπος οδηγησης, κλπ)

Υπάρχουν φορες (τις περισσοτερες) που αναλογα με τις στροφες τις πιστας ξεκιναμε ή τελειωνουμε με διαφορετικες πιεσεις στα λαστιχα (δεξι-αριστερο ή μπροστα-πισω) και προσαρμόζουμε τις πιεσεις αναλογα.

Οι μεγαλες πιεσεις που διαβασα πιο πανω ειναι κατα την γνωμη μου λανθασμενες.

Stamatis
04-12-11, 22:32
Τις σωστες πιεσεις ελαστικων τις βρισκουμε απ τον κατασκευαστη των ελαστικων.

Αν για παραδειγμα στα Pilot Cups μας λέει ο κατασκευαστης οτι δουλευουν σωστα σε πίεση πχ 34psi τοτε θα ξεκινησουμε πιο χαμηλα για να φτασουμε τα 34psi οταν ειναι ζεστα. Φυσικά αυτό δεν ειναι και νομος γιατι εξαρτατε και απο τον οδηγό τι αισθηση θελει να του δίνει το αμαξι.
Το ποσο χαμηλα θα ξεκινησουμε με κρυα ελαστικα εξαρτατε απο πολλους παραγοντες (εξωτερικη θερμοκρασια, θερμοκρασια πιστας, τροπος οδηγησης, κλπ)

Υπάρχουν φορες (τις περισσοτερες) που αναλογα με τις στροφες τις πιστας ξεκιναμε ή τελειωνουμε με διαφορετικες πιεσεις στα λαστιχα (δεξι-αριστερο ή μπροστα-πισω) και προσαρμόζουμε τις πιεσεις αναλογα.

Οι μεγαλες πιεσεις που διαβασα πιο πανω ειναι κατα την γνωμη μου λανθασμενες.
Εμενα με συμβούλευσαν οι "πιστάδες" να φουσκώσω παραπάνω για να μην αφήσω τα λάστιχα κομμάτια στην ασφαλτο.
Φορούσα βέβαια λάστιχα δρόμου και με ενδιέφερε να κρατήσουν για ακόμα 2/3 φορές στην πίστα.
Οι πιέσεις για τα λάστιχα αυτά είναι ιδιες και στο βιβλίο του αυτοκινήτου και στην πρόταση της εταιρείας ελαστικών.
Την επόμενη δλδ να μπώ με τις "πολιτικές" πιέσεις;

chief
04-12-11, 22:47
Κουμπαρε, δεν καταλαβα και πολύ τι εννοεις αλλα ημουν ξεκαθαρος πιο πανω.
Οταν βγηκες εξω ζεστος τι πιεση ειχες στα λαστιχα?
Αν ηταν η ιδια με αυτη που λέει η Μισλέν οτι το λαστιχό σου δουλευει σωστα ζεστό, παει να πει οτι ξεκινησες με σωστη πιεση πριν μπεις στην πιστα. Αν ησουν με ψηλη πιεση επρεπε να κατεβασεις κ.ο.κ.
Εννοητε οτι τα λαστιχα θα ανεβαζαν διαφορετικες πιεσεις ξεχωριστα και τα αριστερα λάστιχα θα ειχαν παραπάνω αφου τα Μεγαρα ειναι δεξιοστροφη πιστα με μια μεγαλη αριστερη (Κ1) μονο.