PDA

Επιστροφή στο Forum : δισκοι για πολυπιστονα



GEORGE316
02-12-11, 09:01
καποια στιγμη θα μπουν στο 36ρι τετραπιστονες δαγκανες brembo( μεγαλες οχι junior)
επειδη ομως χρηματα δεν παιζουν ωστε να διαλεξω δισκους να φτιαξω ανταπτορες να τα περασω ολα με τη μια,πρωτα μαζευω τα "υλικα" και στο τελος οι ανταπτορες και το περασμα.
αυτο σημαινει ομως οτι πρεπει να ψαχτω με διαστασεις ωστε να μην τα προμηθευτω αδικα.
η πιο μικρη λυση για μενα ειναι δισκοι Μ3 ε36 315χ28.
αρκετα παχιοι ωστε να μπουν στη μεγαλη τετραπιστονη καθως υπαρχει χωρος για πολυ παχος στο δισκο!
αλλα αυτη τη θεωρω "μικρη" λυση.διοτι μπαινουν που μπαινουν,ας μπουν οσο πιο αποδοτικοι και μεγαλοι δισκοι γινεται.
παμε τωρα στη γνωμη σας.
οι δισκοι του μ3 ε46 (325χ28 και της brembo 323χ28 η 330χ28-30)ειναι αρκετα ακριβες για μενα αυτη τη στιγμη.
ετσι σκεφτηκα να παρω απο 330 (325χ25) και αργοτερα χωρις να πειραξω τους αποστατες της δαγκανας να βαλω του μ3 η της brembo.
αυτο γινεται?δεδομενου οτι η διαμετρος δισκου μενει ιδια,συνεπως δε χρειαζεται να αλλαξει θεση η δαγκανα ωστε να προσαρμοστει στο δισκο.
το παχος υποθετω "ρυθμιζεται" απο τα τακκακια,καθως οι τετραπιστονες μετακινουν και τα 4 εμβολα και δεν ειναι πλευστες.
επισης μια και οι δαγκανες ειναι...μεγαλες,θα υπαρχει προβλημα αν μπει τοσο λεπτος δισκος οπως του 330?
οι μαμα δαγκανες του μ3 και του 330 δεν ειναι ιδιες συνεπως ακομα και αυτα τα 3 χιλιοστα του παχους δεν εφαρμοζουν.
υποτιθεται οτι οι τετραπιστονες "προσαρμοζονται πανω στο παχος.
ταυτοχρονα επιδιωκω αισθητη αλλαγη στο φρεναρισμα καθως αυτη τη στιγμη φοραω ηδη 300ρηδες δισκους.ευχαριστω για τις αποψεις σας.

m-power_01
02-12-11, 15:10
Δεν νομίζω πως γίνεται. Έχουν διαφορετική καμπάνα οι δίσκοι . Δεν τους έχω μετρήσει , αλλά με το μάτι έτσι νομίζω