PDA

Επιστροφή στο Forum : [Z3] λάστιχα



john8
01-12-11, 21:21
γεια σε όλους! είμαι καινούριος και τώρα αρχίζουν οι βόλτες μου με BMW και μάλιστα z3 1.8 του 1998! αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι επειδή θέλω να βάλω λάστιχα τι να διαλέξω.... η zeta μου φοράει 225/50/16 μπρός πίσω αλλα σκέφτομαι ότι δεν χρειάζεται τόσο φαρδύ λάστιχο για 120 άλογα και λέω να βάλω 205/55/16 που είναι και αρκετά φθηνότερα απ'όσο γνωρίζω.... εσείς τι προτείνεται?

Kostas_1
01-12-11, 21:24
Κατ αρχη καλως ηρθες. Σε παρακαλουμε ομως να γραφεις Ελληνικα, ειναι κανονας στο φορουμ, ενω και τα γκρικλις κουραζουν.


(https://services.innoetics.com/greeklish/)

BILL007
01-12-11, 21:35
Καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας.Μπορείς να περάσεις και απο εδώ αμα θες https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

Στο θέμα σου,δεν θα πείραζα την διάσταση στο ελαστικό ως προς τα χαρακτηριστικά του.
Η BMW το δίνει αμα δεις εδω https://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M44/LHD/N/1998/june/browse/wheels/double_spoke_styling_styl_30/

225/50ZR16...Κάτι θα ξέρει για την γεωμετρία και το στήσιμο του αυτοκινήτου... thumb

Γενικά μπορείς να δεις και για τις "επιτρεπτές" τιμές ελαστικών στο ταμπελάκι στην πόρτα thumb

john8
01-12-11, 21:52
ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα γκικλις! :) ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! μαλλον θα κοιταξω για 225/50/16 τοτε! γενικα η 16αρα ζαντα καλη φαινεται ως προς τισ επιδοσεις στον δρομο? μια μεγαλυτερη θα του εκοβε χιλιομετρα? νομιζω οτι μια μεγαλυτερη θα εδειχνε πιο ςραια....

BILL007
01-12-11, 22:14
Η 16άρα είναι τίμια για τα λεφτά της και τα αναλώσιμα.Αν πας σε μεγαλύτερη σίγουρα θα δείξει πιο ωραίο,απλά στη χώρα μας και πιο ακριβά αναλώσιμα και πιο μεγάλες οι πιθανότητες να γίνουν μπουγάτσες απο τους καλόδρομους που έχουμε...

Ολα είναι θέμα τρέλας...

Υ.Γ Οσο για το αν θα κόψουν αυτό είναι καθαρά θέμα χρήσης και το πως θες το αυτοκίνητο σου.
Για παράδειγμα,αν το θες να χαζοσπινιάρει,βάζεις και 15άρες με οσο το δυνατό λιγότερο φάρδος και δεν ισιώνεις ποτέ και με λιγότερα απο 120 άλογα.Αν θες στιβαρό αμάξι και τρένο,παίρνεις την άλλη οδο...;)

john8
01-12-11, 22:19
γενικα με ενδιαφερει πιο πολυ να πηγαινει ωραια στον δρομο για να βολταρουμε με ενα αμαξι που για αυτο ειναι σχεδιασμενο! ουτε με ενδιαφερει αν αντι για 220 θα πεσει στα 200.... οντως ωραια η εμφανιση αλλα την πληρωνεις αρκατα και σαν φοιτητης λεω να εμπιστευτω τις 16αρες! και αργοτερα ωλεπουμε! ;)

nikos1400
02-12-11, 00:52
Τζον, μπορεις να κανεις 2 πραγματα.

1) να αλλαξεις λαστιχα στις τωρινες σου ζαντες αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις εμφανισιακες ή σε κρατημα.

2) να πατησεις στο google images "bmw z3" και να κοιταξεις τις φωτογραφιες απο διαφορα Ζ3 με διαφορες διαφορετικες ζαντες. ετσι θα παρεις μια ιδεα στο θεμα "εμφανιση" τουλαχιστον για το τι θες να κανεις
ετσι, δε θα'χεις δωσει ενα ποσον για λαστιχα, μονο για να διαπιστωσεις σε 3-4 μηνες οτι θες να βαλεις μεγαλυτερες ζαντες.
-επισης, δες τις αγγελιες του φορουμ-

thumb

m-power_01
02-12-11, 01:13
Κράτα τις 16άρες σου. Βάλε 205/55/16 αποδεκτό και επιτρεπτό από τον ίδιο τον κατασκευαστή. Με 400 ευρώ σκαρτα βάζεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Την διαφορά την δίνεις σε κάτι άλλο που μπορεί να χρειάζεσαι

giannis_compact
02-12-11, 02:01
Κράτα τις 16άρες σου. Βάλε 205/55/16 αποδεκτό και επιτρεπτό από τον ίδιο τον κατασκευαστή. Με 400 ευρώ σκαρτα βάζεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Την διαφορά την δίνεις σε κάτι άλλο που μπορεί να χρειάζεσαι

Ποσο το συμπαθω αυτο το παιδι!
Ειμαστε φαν της 16αρας ετσι δεν ειναι αφεντικο?
Εγω εχω και 18αρες και 17αρες και κυκλοφορω με 16αρες και 205/55/16!Οτι καλυτερο!thumb

john8
02-12-11, 15:10
ευχαριστω πολυ παιδια! και εγω αυτο λεω να κανω αρχικα! να κρατησω τις 16αρες μου να βαλω 205/55/16 ωστε να γλητωσω κανα ευρω και μετα να κοιταξω να την κανω κουκλα! :)

m-power_01
02-12-11, 15:15
ευχαριστω πολυ παιδια! και εγω αυτο λεω να κανω αρχικα! να κρατησω τις 16αρες μου να βαλω 205/55/16 ωστε να γλητωσω κανα ευρω και μετα να κοιταξω να την κανω κουκλα! :)


Ότι καλύτερο έχεις να κάνεις. Προτίμησε Michelin ή continental που είναι μαλακά τα πλαινά τους, ώστε να αποφύγεις κάποιους τριγμούς σε λακκούβες

john8
02-12-11, 15:18
αααα οκ ευχαριστω για την πληροφορια θα ενημερωσω οταν τα βαλω! ;) γενικα τι λαστιχα να αποφυγω?

m-power_01
02-12-11, 15:23
Τα rosso ,τα t1r zv-3 , και τα Bridgestone .

john8
02-12-11, 15:24
bridgestone? o0 γιατι? (δεν εχω καλες σχεσει με ελαστικα....)

m-power_01
02-12-11, 15:28
bridgestone? o0 γιατι? (δεν εχω καλες σχεσει με ελαστικα....)

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι αν αρχίσουμε όλοι να σου λέμε γνώμες για λάστιχα, δεν θα βάλεις ποτέ! Εγω σου είπα τι να αποφύγεις με γνώμονα την άνεση και την ησυχία της Ζέτας. Τα Avon τα zv-3 λέω όχι γιατι είναι άχρηστα !

john8
02-12-11, 15:30
οκ οκ καταλαβαινω τι λες! ευχαριστω πολυ παντως! λεω να βαλω continental παντως!

gupakos
17-12-11, 00:53
Τα rosso ,τα t1r zv-3 , και τα Bridgestone .

T1R της ΤΟΥΟ τα εχω και είμαι ευχαριστημένος...καλό κράτημα σε στεγνό και γρήγορο ζέσταμα....πολύ καλά ελαστικά για πολλά χλμ μέσα στην πόλη...

γενικά όπως είπε ένας φίλος για τα ελαστικά είναι δύσκολο να μαζεύει κανείς γνώμες...διαβάζοντας λίγο τα διάφορα φόρουμ αποκτά κανείς μία γεύση και μετά κάνει και την τελική του επιλογή...

m-power_01
17-12-11, 16:54
Τι αυτοκίνητο έχεις ; Ζ;

super duper
17-12-11, 18:40
αρχικα καλως ήρθες στην παρεα μας οσο για τα ελαστικα ο βιλλ το καλυψε κατα την αποψη μου






Καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας.Μπορείς να περάσεις και απο εδώ αμα θες https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

Στο θέμα σου,δεν θα πείραζα την διάσταση στο ελαστικό ως προς τα χαρακτηριστικά του.
Η BMW το δίνει αμα δεις εδω https://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M44/LHD/N/1998/june/browse/wheels/double_spoke_styling_styl_30/

225/50ZR16...Κάτι θα ξέρει για την γεωμετρία και το στήσιμο του αυτοκινήτου... thumb

Γενικά μπορείς να δεις και για τις "επιτρεπτές" τιμές ελαστικών στο ταμπελάκι στην πόρτα thumb

gupakos
17-12-11, 19:33
Τι αυτοκίνητο έχεις ; Ζ;

Ναι Ζ3, 2.0 '00. Τα έχεις φορέσει τα Τ1R; Τί δε σου άρεσε...;

Για να μην παρεξηγηθώ πιθανόν να μην είναι ότι καλύτερο π.χ. τώρα θα έβαζα με αυτά που έχω διαβάσει τα Continental 5, αλλά δεν μπορώ να πω ότι και με τα ΤΟΥΟ έχω παράπονο ενώ (αν και δεν έχει σημασία επί της ουσίας) έχουν και πολύ ωραία εμφάνιση....

ΥΓ: 'φοράω' 225/45/17 (μπρος-πίσω)

m-power_01
17-12-11, 19:50
Ναι Ζ3, 2.0 '00. Τα έχεις φορέσει τα Τ1R; Τί δε σου άρεσε...;

Για να μην παρεξηγηθώ πιθανόν να μην είναι ότι καλύτερο π.χ. τώρα θα έβαζα με αυτά που έχω διαβάσει τα Continental 5, αλλά δεν μπορώ να πω ότι και με τα ΤΟΥΟ έχω παράπονο ενώ (αν και δεν έχει σημασία επί της ουσίας) έχουν και πολύ ωραία εμφάνιση....

ΥΓ: 'φοράω' 225/45/17 (μπρος-πίσω)


Δεν παρεξηγώ , κουβέντα κάνουμε.
Δεν έχω Ζ , και όχι δεν τα έχω φορέσει ποτε τα Τ1r.
Τότε θα μου πεις πως έχεις άποψη ... Επειδή έχω μπει στο Ζ παρα πολλές φορές και επειδή έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα με Τ1 , εκτιμώ ότι λόγω του χαρακτήρα του (σπορ) με τα σκληρά πλάινα θα στερεί άνεση απο το Ζ που είναι ροανστερ κάποιων χρόνων και θα περνάει κραδασμούς και τριγμούς. Δεν ανέφερα τίποτα για απόδοση

gupakos
18-12-11, 02:04
Δεν παρεξηγώ , κουβέντα κάνουμε.
Δεν έχω Ζ , και όχι δεν τα έχω φορέσει ποτε τα Τ1r.
Τότε θα μου πεις πως έχεις άποψη ... Επειδή έχω μπει στο Ζ παρα πολλές φορές και επειδή έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα με Τ1 , εκτιμώ ότι λόγω του χαρακτήρα του (σπορ) με τα σκληρά πλάινα θα στερεί άνεση απο το Ζ που είναι ροανστερ κάποιων χρόνων και θα περνάει κραδασμούς και τριγμούς. Δεν ανέφερα τίποτα για απόδοση

Πάντως θα έλεγα ότι τα Τ1R έχουν μάλλον μαλακά πλαϊνά και όχι σκληρά...αυτο μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ, αλλά είναι και η κοινή διαπίστωση σε όσα φόρουμ έχω διαβάσει..είναι μάλιστα αυτό το γεγονός (ότι δηλαδή είναι γενικά μαλακό λάστιχο) που του δίνει γρήγορο ζέσταμα, αλλά και γρηγορότερη φθορά ενώ πρέπει να προσέχεις και την επαφή με το πεζοδρόμιο...προφανώς, το πώς νιώθεις ένα ελαστικό, έχει να κάνει και με το γενικότερο στήσιμο στο αμάξι οπότε αν τα ένιωθες σκληρά στα άλλα αμάξια που έχεις οδηγήσει πιθανώς να ήταν για άλλους λόγους και όχι από τα ελαστικά....και πάλι βέβαια η γνώμη μου είναι αυτή....

m-power_01
18-12-11, 05:07
Πιθανό ... Πολλά παίζουν ρόλο. Πρώτα από όλα η διάσταση!
Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο ελαστικό στο Ζ;

gupakos
18-12-11, 10:37
Πιθανό ... Πολλά παίζουν ρόλο. Πρώτα από όλα η διάσταση!
Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο ελαστικό στο Ζ;

Είχα κάτι Dunlop παλιότερα, αλλά όταν το αγορασα το Ζ, ήταν ήδη κούτσουρα, οπότε ήταν πράγματι πολύ σκληρά...γενικά πάντως το Ζ δεν είναι για άνετα ταξίδια και όντας χαμηλό σε σχέση με άλλα αμάξια τα νιώθεις τα 'κτυπήματα' πιο έντονα...

για να καταλάβεις διαφορές πρέπει στο ίδιο το αμάξι να βάλεις πολλά σετ ελαστικών, να το οδηγήσεις αρκετά στις ίδιες συνθήκες ώστε να βγάλεις (ίσως) κάποιο συμπέρασμα στο τέλος...προφανώς αυτό δεν είναι εφικτό, οπότε διαλέγεις ένα σετ βασιζόμενος στις κρίσεις και συμβουλές τρίτων (φόρουμ κτλ) και στην πορεία με τα χρόνια και την ανάλογη χρήση που τους κάνεις, καταλήγεις στα δικά σου συμπεράσματα...τα τελευταία τα γράφω για το φίλο που έκανε την αρχική ερώτηση ώστε να μην αγχώνεται και πολύ με το τί να διαλέξει...

ghost-rider
18-12-11, 11:39
Oλα τα επωνυμα ελαστικα ειναι καλα. Πιο πιθανο ειναι να πεσεις σε πατατα οταν πας να γλιτωσεις πολλα χρηματα οποτε δεν ξερεις τι θα παρεις.

Προσωπικη μου αποψη, οικονομιες και πειραματα μπορουν να γινουν σε πολλα πραγματα αλλα σε λαστιχα και φρενα μαλλον οχι.

Εχοντας δοκιμασει στο δικο μου αυτοκινητο αρκετα ελαστικα σε διαστασεις 205 55 16 και 225 45 17 η προσωπικη μου αποψη ειναι η εξης.
michelin
Δεν υπαρχει τιποτα πιο ανετο απο το michelin(pilot excalto ειχα δοκιμασει). Ταυτοχρονα εχει επαρκεστατο γκριπ αλλα δεν αντεχει σκισιμο. Στα συν επισης οτι αν δεν σκιζεις περνανε χρονια και πολλες δεκαδες χιλιαδες χλμ και συνεχιζεις να εχεις λαστιχο.
Στα μειον οτι δεν εχει εγγυηση. Στα + οτι δεν παιζει να στραβωσει. Προσοχη στα πεζοδρομια και τις λακουβες. Τα μαγουλα του σκιζονται ευκολα.
Αριστο λαστιχο γενικα αλλα οχι για τα γουστα μου. Δεν εχω δοκιμασει το sport σε δικο μου αυτοκινητο το εχω δει σε αυτοκινητα φιλων και γνωστων. Γενικα μια απο τα ιδια θα ελεγα.

pirelli
Δεν υπαρχει καποιο που να γκριπαρει καλυτερα απο το pirelli(p zero rossο).
Aντεχει παραπανω το σκισιμο και 40.000 χλμ θα τα βγαλει ευκολα.
Eχει πολυ πιο δυνατο μαγουλο σε σχεση με τα michelin...
Στα συν η αποδοση τους στο βρεγμενο. Οταν ειναι καινουρια και μεχρι τα 80 χλμ σου δινουν την αισθηση οτι βεντουζαρουν καλυτερα στο βρεγμενο απ οτι στο στεγνο.
Στα μειον οτι μετα τον πρωτο χρονο αρχιζουν να "πεφτουν" εντονα σε γκριπ.
Εχουν παρουσιαστει πολλα κρουσματα με pirelli που στραβωνουν ομως οποτε πρεπει οπωσδηποτε να εξασφαλιστει εγγυηση κατα την αγορα τους.
Εμενα οσα σετ εβαλα (2 αν δεν κανω λαθος) μου στραβωσαν. Σπαστικο πραγμα. Δεν φαινεται καθολου στις χαμηλες ταχυτητες αλλα ειναι υπευθυνα για τον "σεισμο" που επικρατει μεσα στο αμαξι οταν κανεις πορεια στα 200 και πανω χλμ.
Τα pirelli τα εχω παιξει και στις 16αρες και στις 17αρες. Αν μπορουσε καποιος να μου εξασφαλισει εγγυηση(πραγματικη) γι αυτο το λαστιχο δεν θα κοιταζα ποτε κατι αλλο.

Bridgestone
Bridgestone potenza 050A. Εν κλικ χειροτερη κυληση απο τα pirelli.Εχουν πιο σκληρη παστα στο πελμα, το μαγουλο τους μια απο τα ιδια με τα rosso. Ισως λιγο πιο ενδοτικο. Εχει περασει και καιρος δεν βαζω το χερι μου στη φωτια. Καλο γκριπ αλλα οχι τοπ.
Τρελη αντοχη στο σκισιμο, στο χρονο και τα χλμ. Εχουν πολυ καλη εγγυηση.
Απλα αν γκριπαραν λιγο περισσοτερο...
Εν παση περιπτωση σε αυτα εχω καταληξει. Ισως περισσοτερο λογω λαστιχά παρα ελαστικου... Αμα μπορεις να συννενοηθεις και να εμπιστευτεις εναν ανθρωπο μικρουποχωρησεις στο προιον τις κανεις.

continental
contintal sport contact 2(205-55-16) & sport contact 3(225-45-17).
Mετριο, μετριο, μετριο.
Και αν θελει κανεις να το δει σαν ανετο ειναι μετριο.
Και σαν γκριπ εχει μετριο. (αν υποθεσουμε οτι το χειροτερο απο τα πιο πανω ειναι το μισελεν, γκριπαρουν σαφως λιγοτερο απο μισελεν).
Και μαγουλο μετριο εχει.
Δεν δοκιμασα ποσο αντεχουν στο σκισιμο. Δεν τα κρατησα πανω απο 20.000 χλμ ουτε στη μια ουτε στην αλλη διασταση.
Πιθανον απο μια αλλη οπτικη γωνια να σου δινει λιγο απ ολα, αλλα απο τη δικια μου ηταν ενας πολυ καλος τροπος να πεταξω χρηματα.

Αυτα. Εννοειται οτι οι πιο πανω αποψεις ειναι υποκειμενικες και αναφερονται στα συγκεκριμενα μοντελα των εταιρειων που εχω δοκιμασει σε e46coupe.

panosz3
18-12-11, 12:38
Πιθανό ... Πολλά παίζουν ρόλο. Πρώτα από όλα η διάσταση!
Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο ελαστικό στο Ζ;

καλησπερα και απο μενα!!εγω εχω τα good year και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος 17αρια βεβαια!σαν λαστιχα δεν ακουω προτασεις για αυτα νομιζω οτι ειναι και αρξετα ανθεκτικα!!thumb