PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε60] Φθορά κουμπιών πάνελ κλιματισμού...



S8N
01-12-11, 17:19
Να γράψουμε κι ένα χρήσιμο μήνυμα...

Παρατήρησα πως το κουμπί 'Auto' στο πάνελ του κλιματισμού είχε αρχίσει να ξεφλουδίζει. Αυτό ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό το βράδυ, όπου ο φωτισμός αναδεικνύει το πρόβλημα με αποτέλεσμα το μάτι μου να πέφτει συνέχεια εκεί.

Ήμουν έτοιμος ν' αγοράσω νέα μονάδα από e-bay έως ότου ανακάλυψα πως η BMW δίνει τα πλήκτρα σε ξεχωριστό σετ. Η αφαίρεση γίνεται με πολύ λεπτό κατσαβιδάκι. Ορίστε και φωτογραφίες πριν και μετά...

ΠΡΙΝ (παρατηρείστε τα 'Τ' και 'Ο'):

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2495.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2496.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2494.jpg

Το σετ:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2497.jpg

ΜΕΤΑ:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2498.jpg

Προσοχή στα part numbers. Tα pre-LCI έχουν διαφορετική ονομασία στα πλήκτρα. Το σετ κοστίζει κάτι λιγότερο από 60 ευρώ.

Αν κάποιος χρειάζεται κάποιο απ' τα υπόλοιπα πλήκτρα (LCI), pm me.

hades7
01-12-11, 17:30
κατσε να δεις που σε ενα δυο χρονια τετοια θεματα θα μπαινουν στα μπαξιματα μονο τετοια θα παιζουν

katsaraios
01-12-11, 17:42
φιλε στο γκρουπ τα κουμπακια δεν ξεφλουδΑΝΕ ναουμε:whistle:

PANOS-E60
01-12-11, 17:50
1) πες στη γκόμενα να μην παίζει με τα πλήκτρα του clima μέσα στο αμάξι, μπορεί να βρει καλύτερο τρόπο να σου μοστράρει το μανικιούρ της.

2) ευτυχως που τό καινούργιο μπουτόν του cilima δεν είναι εξίσου καλαίσθητο με τα καινούργια πλαινά φλας σου

3) Τα προφεισλιφτ αγόρι δεν έχουν τέτοια θέματα !




ps. μεγειά !!

S8N
01-12-11, 17:50
φιλε στο γκρουπ τα κουμπακια δεν ξεφλουδΑΝΕ ναουμε:whistle:

Φιλε βασικα ναουμε έχεις δικιο, με τη διαφορα ότι στο γρουπ ναουμε το κουμπακι μενει τζιτζι ναουμε αλλα τα παιζει η υπολοιπη μοναδα ναουμε. Στο ΤΤ ναουμε είχα πληρωσει τη μοναδα ναουμε οσο ένα Macbook Pro επενδεδυμένο με Ζβαρόφσκι ναουμε, στο δε GTI ναουμε η ιδια μοναδα αντικατασταθηκε στην εγγυηση ναουμε δυο φορες ναουμε γιατι εκανε ναουμε ένα θόρυβο σαν 'τακ τακ τακ τακ τακ...' που μου ζάλιζε τον έρωτα ναουμε. Η πενβέ ναουμε τουλαχιστον προέβλεψε ναουμε ν' αλλαζεις τα κουμπάκια ναούμε. Ασε που το ειχαν διαθέσιμο ναουμε. Η ΚΑΡΕΝΤΑ ναουμε έφερνε τέτοια ανταλλακτικά κάθε φορά που ο Τοξότης ήταν στον ανάδρομο Ερμή ναούμε.

katsaraios
01-12-11, 17:57
Φιλε βασικα ναουμε έχεις δικιο, με τη διαφορα ότι στο γρουπ ναουμε το κουμπακι μενει τζιτζι ναουμε αλλα τα παιζει η υπολοιπη μοναδα ναουμε. Στο ΤΤ ναουμε είχα πληρωσει τη μοναδα ναουμε οσο ένα Macbook Pro επενδεδυμένο με Ζβαρόφσκι ναουμε, στο δε GTI ναουμε η ιδια μοναδα αντικατασταθηκε στην εγγυηση ναουμε δυο φορες ναουμε γιατι εκανε ναουμε ένα θόρυβο σαν 'τακ τακ τακ τακ τακ...' που μου ζάλιζε τον έρωτα ναουμε. Η πενβέ ναουμε τουλαχιστον προέβλεψε ναουμε ν' αλλαζεις τα κουμπάκια ναούμε. Ασε που το ειχαν διαθέσιμο ναουμε. Η ΚΑΡΕΝΤΑ ναουμε έφερνε τέτοια ανταλλακτικά κάθε φορά που ο Τοξότης ήταν στον ανάδρομο Ερμή ναούμε.

μεγεια φιλε !!!
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Konstantinos E60
01-12-11, 18:13
Ωραίος..!!! Μεγάλο ανάθεμα τα πλαστικά, εγω αλλαξα το τριμ του τιμονιού γιατι είχε
γίνει κώλος.

m-power_01
01-12-11, 19:23
Μεγειές Άρη!
Αυτή
Με τα κραγιόν θα στο έκανε έτσι; Έχει και μανικιούρ δυο πόντους;
Πρόσεξε γιατί θα σου βγει χρυσή στο τέλος !

Moufas E46
01-12-11, 19:25
ποσο σου κοστισαν τα κουμπια φιλε μου?

S8N
01-12-11, 19:30
ποσο σου κοστισαν τα κουμπια φιλε μου?

Κάτι λιγότερο από 60 ευρώ Γιάννη. Δυστυχώς παίρνεις όλο το σετ.

Samaro
01-12-11, 20:40
Απαράδεκτοι στη BMW !! :thumbsdown:
Λεπτομέρειες όπως το ξεφλούδισμα των πλαστικών χαλάνε την εικόνα ενός γενικά καλού αυτοκινήτου !

stefm5
01-12-11, 21:03
το 39άρι ακόμα δεν έχει τέτοια θέματα...

BILL007
01-12-11, 21:13
Oύτε το Ε46 σε κουμπιά τουλάχιστον...;)

Z4 DCT
01-12-11, 21:15
εγω το μόνο που λεω ειναι ενα μπράβο στην bmw που εχει τέτοιο ανταλλακτικό....thumb



Βεβαια για να πω και του στραβού το δικιο....με τετοια γουρουνοδαχτυλαρες που εχει ο Αρης...τι να σου κάνει το έρμο το κουμπί.....

Skyline_IS
01-12-11, 21:16
Απαράδεκτοι στη BMW !! :thumbsdown:
Λεπτομέρειες όπως το ξεφλούδισμα των πλαστικών χαλάνε την εικόνα ενός γενικά καλού αυτοκινήτου !

die besten qualität :thumbsdown::thumbsdown:

nikos valvetronic
02-12-11, 22:47
Φιλε βασικα ναουμε έχεις δικιο, με τη διαφορα ότι στο γρουπ ναουμε το κουμπακι μενει τζιτζι ναουμε αλλα τα παιζει η υπολοιπη μοναδα ναουμε. Στο ΤΤ ναουμε είχα πληρωσει τη μοναδα ναουμε οσο ένα Macbook Pro επενδεδυμένο με Ζβαρόφσκι ναουμε, στο δε GTI ναουμε η ιδια μοναδα αντικατασταθηκε στην εγγυηση ναουμε δυο φορες ναουμε γιατι εκανε ναουμε ένα θόρυβο σαν 'τακ τακ τακ τακ τακ...' που μου ζάλιζε τον έρωτα ναουμε. Η πενβέ ναουμε τουλαχιστον προέβλεψε ναουμε ν' αλλαζεις τα κουμπάκια ναούμε. Ασε που το ειχαν διαθέσιμο ναουμε. Η ΚΑΡΕΝΤΑ ναουμε έφερνε τέτοια ανταλλακτικά κάθε φορά που ο Τοξότης ήταν στον ανάδρομο Ερμή ναούμε.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Eleni
02-12-11, 23:20
Ειχα ενα προβλημα σε ενα 330 πιο παλια, με ενα κουμπακι και με το πλαστικο που ειναι κατω απο το χερουλι στην πορτα. Εκανα παραπονα στη BMW και μου τα αντικατεστησαν δωρεαν.... δεν πληρωσα τιποτα.
Τα εστειλαν στον αντιπροσωπο και οταν το πηγα για σερβις εγινε η αντικατασταση και πληρωσαν και την εργασια.

nikos1400
02-12-11, 23:43
Ειχα ενα προβλημα σε ενα 330 πιο παλια, με ενα κουμπακι και με το πλαστικο που ειναι κατω απο το χερουλι στην πορτα. Εκανα παραπονα στη BMW και μου τα αντικατεστησαν δωρεαν.... δεν πληρωσα τιποτα.
Τα εστειλαν στον αντιπροσωπο και οταν το πηγα για σερβις εγινε η αντικατασταση και πληρωσαν και την εργασια.

:th_Laie_67-1:
Ελενη, οπως λες και στο "Περιοχη:",
αυτα γινονται "Στην αλλη ακρη του Ατλαντικου!!!!!!", οχι στην Ελλαδα.

Eleni
02-12-11, 23:54
:th_Laie_67-1:
Ελενη, οπως λες και στο "Περιοχη:",
αυτα γινονται "Στην αλλη ακρη του Ατλαντικου!!!!!!", οχι στην Ελλαδα.
γιατι οχι και στην Ελλαδα? Οταν το ειπα στο σερβις μου ειπε οτι ειναι λογω φθορας, οποτε του εξηγησα οτι δεν ξερει τι λεει...... ειναι θεμα ποιοτητας και απλα η υπομονη και επιμονη μου ηταν μεγαλη απο την δικη του, και φυσικα κερδισα.

πρεπει να το δοκιμασετε.....

E60_Arkadia
05-12-11, 01:18
1) πες στη γκόμενα να μην παίζει με τα πλήκτρα του clima μέσα στο αμάξι, μπορεί να βρει καλύτερο τρόπο να σου μοστράρει το μανικιούρ της.

2) ευτυχως που τό καινούργιο μπουτόν του cilima δεν είναι εξίσου καλαίσθητο με τα καινούργια πλαινά φλας σου

3) Τα προφεισλιφτ αγόρι δεν έχουν τέτοια θέματα !




ps. μεγειά !!

4) Εμεις εχουμε και πληκτρο REST...thumb

m-power_01
05-12-11, 01:22
Λέτε για ποιότητα, κράζετε ότι είναι αδιανόητο και και και
Ρώτησε κανένας κάθε πότε κόβει τα νύχια του αυτός ο βρωμιάρης?

Eleni
05-12-11, 04:33
Λέτε για ποιότητα, κράζετε ότι είναι αδιανόητο και και και
Ρώτησε κανένας κάθε πότε κόβει τα νύχια του αυτός ο βρωμιάρης?
και τι θες να πεις???? οσοι εχουν νυχια χαλανε τα κουμπια????

γιατι τα δικα μου δεν χαλανε?????:thumbsup:

S8N
05-12-11, 07:46
Σπύρο, που να δεις τα νύχια των ποδιών. Επόμενο DIY η αλλαγή πεταλιερων-φοοτρεστ λόγω διατρησης από αιχμηρα αντικείμενα.

m-power_01
05-12-11, 14:06
Αχαχαχαχαχα

fanisk
05-12-11, 14:28
Αντι να λετε ευχαριστω που η πενβεδαρα σου δινει την ευκαιρια να αλλαξεις τα κουμπια αντι ολη τη μοναδα, κραζετε κιολας.. τσκ τσκ !

S8N
05-12-11, 15:11
Αντι να λετε ευχαριστω που η πενβεδαρα σου δινει την ευκαιρια να αλλαξεις τα κουμπια αντι ολη τη μοναδα, κραζετε κιολας.. τσκ τσκ !

Έτσι ακριβώς είναι Φάνη!

Παρεπιπτόντως, εσείς με τα pre-LCI δικαιώνετε την παροιμία 'όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια'!:hystericalbs1:

REST button? We don't need no stinking REST button!

PANOS-E60
05-12-11, 15:49
Έτσι ακριβώς είναι Φάνη!

Παρεπιπτόντως, εσείς με τα pre-LCI δικαιώνετε την παροιμία 'όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια'!:hystericalbs1:

REST button? We don't need no stinking REST button!

Ενας φιλαράκος, πολύ ψαγμένος :whistle:, είπε μιά κουβέντα προχτες ... "στα LCI η BMW μπορεί να μην έβαλε μοτερ, έβαλε όμως start button ..." :thnx:

Stamatis
05-12-11, 16:18
Η πιο απιθανη εξηγηση για φθορα σε κουμπια ταμπλω μου εχει γινει απο την citroen.
Τα δαχτυλα λεει, εχουν μια λιπαροτητα απο τη φυση τους.
Ειναι στο δερμα ολων των ανθρωπων.
Ε απο αυτη η λιπαροτητα μενει επανω στο κουμπι και με τη ζεστη διαβρωνει το πλαστικο.
Κοιταγα τον τεχνικο σαν χανος.
Δηλαδη, τον ρωτησα, μου λετε οτι πρεπει να πλενουμε τα χερια μας πριν μπουμε στο αμαξι;
Οχι, απαντησε. Τα κουμπια θα χαλασουν οτι και να κανετε.
Εκτος αν τα καθαριζετε με αζαξ καθε εβδομαδα.
Ειχαν στην κυριολεξια -καει- τα πληκτρα του ραδιοφωνου. Το search και τα preset.
Μεταδιδω την πληροφορια με επιφυλαξη.

fanisk
05-12-11, 16:25
Βαμμενο πλαστικο ειναι, καποια στιγμη θα ξεβαψει. Στα δαχτυλα μας εχουμε λιπαροτητα, σκονη, οξεα ιδρωτα και 1002 αλλα. Θυμαται κανεις τα Nokia με το πληκτρολογιο σιλικονης που ξεβαφε?

Καλα να ειμαστε να αλλαζουμε κουμπια, μη σκατε !

super duper
05-12-11, 17:08
έγραψες αδερφέ

bravo




Φιλε βασικα ναουμε έχεις δικιο, με τη διαφορα ότι στο γρουπ ναουμε το κουμπακι μενει τζιτζι ναουμε αλλα τα παιζει η υπολοιπη μοναδα ναουμε. Στο ΤΤ ναουμε είχα πληρωσει τη μοναδα ναουμε οσο ένα Macbook Pro επενδεδυμένο με Ζβαρόφσκι ναουμε, στο δε GTI ναουμε η ιδια μοναδα αντικατασταθηκε στην εγγυηση ναουμε δυο φορες ναουμε γιατι εκανε ναουμε ένα θόρυβο σαν 'τακ τακ τακ τακ τακ...' που μου ζάλιζε τον έρωτα ναουμε. Η πενβέ ναουμε τουλαχιστον προέβλεψε ναουμε ν' αλλαζεις τα κουμπάκια ναούμε. Ασε που το ειχαν διαθέσιμο ναουμε. Η ΚΑΡΕΝΤΑ ναουμε έφερνε τέτοια ανταλλακτικά κάθε φορά που ο Τοξότης ήταν στον ανάδρομο Ερμή ναούμε.

aristent
05-12-11, 17:50
Ελα Αρη ασε τα σαπια και πες την αληθεια!!!
...νομιζες οτι το κουμπι Auto ειχε σχεση με το αυτοματο σασμαν και στην προσπαθεια σου να παρεις κι αλλο δυναμη(λες και θα ψεκαζες μεθανολη)το "ξεσκισες" στο πατημα!!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:


.....ωσπου το καταλαβες και εμπαξες Sport Button!!!:thumbsup: