PDA

Επιστροφή στο Forum : [Z3] hard top



panosz3
29-11-11, 22:48
καλησπερα παιδια,αυτες τις μερες κοιτωντας καποιες αγγελειες βρηκα ενα hard top αριστης καταστασης σε αρκετα καλη τιμη!θα θελα να ρωτησω αξιζει τα λεφτα του και επισης ο θορυβος στην καμπινα μειωνεται λογω σκληρης οροφης?:thanks:

Atsa linos
29-11-11, 22:52
Γινεται σαν κουπε ,,,το σαν ειναι υπερβολη!!

panosz3
29-11-11, 22:56
Εχεις δικιο αλλα τον χειμωνα ουτοσιαλως η κουκουλα ανοιγει σπανια εως ποτε..οποτε σκεφτομαι λιγο και το θεμα της συντηρησης της!!

Atsa linos
29-11-11, 23:32
Εχεις δικιο αλλα τον χειμωνα ουτοσιαλως η κουκουλα ανοιγει σπανια εως ποτε..οποτε σκεφτομαι λιγο και το θεμα της συντηρησης της!!
καλο καθαρισμα και μαζεμα τιποτε αλλο!! thumb

bmwz3
29-11-11, 23:53
να κοιταξεις χρειαζεται να εχεις κατι βασεις για να μπει το χαρντ τοπ χωρις να ειμαι σιγουρος.
επισης αν δεν το δεις απο κοντα και στο στειλουν ειναι μανικι η υποθεση γιατι μπορει στο κτελ στη μεταφορα να στραβωσει/γρατσουνιστει δεν εφαρμοζει καλα κτλ...

VanVIC
30-11-11, 05:03
καλησπερα παιδια,αυτες τις μερες κοιτωντας καποιες αγγελειες βρηκα ενα hard top αριστης καταστασης σε αρκετα καλη τιμη!θα θελα να ρωτησω αξιζει τα λεφτα του και επισης ο θορυβος στην καμπινα μειωνεται λογω σκληρης οροφης?:thanks:

Απο την δική μου εμπειρία στο Ζ3 μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι το hardtop κάνει δουλειά και εξηγώ:

1. Βελτιώνει την ακαμψία του Ζ3, το "δένει" περισσότερο (σε συνδιασμό με θολόμπαρες μπρος-πίσω θα νομίζεις οτι πρόκειται για άλλο αμάξι)
2. Μειώνει αισθητά (σε σχέση με την κουκούλα) τον θόρυβο στο εσωτερικό της καμπίνας, ειδικά όσο αυξάνεται η ταχύτητα
3. Βελτιώνει την αεροδυναμική (το καταλαβαίνεις στα πολλά χιλιόμετρα)
4. Βελτιώνει την στεγανοποίηση της καμπίνας
5. Αυξάνει τα περιθώρια προστασίας των επιβατών (σε σχέση με την υφασμάτινη οροφή
6. Προστατευει την κουκούλα απο την έκθεσή της στα όποια καιρικά φαινόμενα
7. Βελτιώνει την ακουστική (απόδοση ηχοσυστήματος) στο εσωτερικό
8. Βελτιώνει την συνολική αισθητική του κλειστού Ζ3 (αν και αυτό είναι υποκειμενικό)

Απ΄την άλλη προσθέτει βάρος (ευτυχώς τουλάχιστον, προς τα πίσω) και χρειάζεται χώρο αποθήκευσης όταν δεν είναι πάνω στο Ζ3.

Να ξέρεις οτι χρειάζεται ειδικές, εργοστασιακές βάσεις για να τοποθετηθεί οι οποίες πωλούνται ξεχωριστά. Διευκρίνισε αν μαζί με το hardtop σου δίνει και τις βάσεις αλλιώς θα πρέπει να τις αγοράσεις και δεν κοστίζουν και λίγο.

Επίσης για την τοποθέτησή του, για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει να ρεγουλαριστεί η συναρμογή του, ειδικά με το πλαίσιο του παρμπρίζ (πάνω μλερος) έτσι ώστε να μην σου δημιουργεί αεροδυναμικούς θορύβους (σφυρίγματα). Δυστυχώς, ακόμα και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία, δεν είμαι σίγουρος οτι ξέρουν ή οτι δεν θα σε "ξεπετάξουν" απλά τοποθετώντας το.

Μετά χριεάζεται και μια συντήρηση με στα λάστιχά του (για να μην ξεραθούν)όταν το βγάζεις για φύλαξη. Στο δικό μου, ένα πέραμσα με λίγο γράσο είναι ΟΚ.

Να ξέρεις οτι όσο ΟΚ και να φαίνεται εξωτερικά ένα hardtop, ενδεχομένως να υπάρχουν "θέματα" που δεν μπορείς να δείς αν δεν είσαι της "δουλειάς".
Το hardtop έχει τζάμι θερμαινόμενο, η λειτουργία του οποίου ενεργοποιείται απο ειδικό διακόπτη που θα πρέπει να βάλεις μετά (πίσω απο το χειρόφρενο τοποθετείται). Τί γίνεται αν δεν δουλευει η αντίσταση στο τζάμι ? Εδώ πρέπει να αποφανθεί τεχνικός.
Επίσης τί γίνεται αν το hardtop έχει στρέβλωση (που δεν φαίνεται αν δεν το τοποθετήσεις) και μετά δεν εφαρμόζει σωστά ?

Κατά την γνώμη μου, η αγοροπωλησία θα πρέπει να γίνει και με την σύμφωνη γνώμη του τεχνικού που θα αναλάβει την τοποθέτηση αλλά και με τον όρο οτι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που φανεί στην τοποθέτηση, να υπάρχει το περιθώριο επαναδιαπραγμάτευσης της τιμής .

VanVIC
30-11-11, 05:14
Κάτι που ξέχασα να παραθέσω πρίν: Το hardtop αυξάνει τα περιθώρια προστασίας σε επικείμενη προσπάθεια "διάρηξης".

Σημαντικό πάντως είναι οτι το hardtop στο Ζ3 είναι απο τις ελάχιστες ίσως "αναβαθμίσεις-επενδύσεις" που δεν χάνει τα λεφτά της.
Επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά, όποτε θές το πουλάς, ευκολα.

panosz3
30-11-11, 15:48
VanVIC Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!η τιμη που το βρηκα ειναι 800 ευρω χωρις βασεις αλλα με μια πατεντα δικια του μου ειπε!δινει τις μπροστινες βιδες αλλα πισω δεν ξερω τι κανει!επισης μου ειπε οτι μπορω να βαλω και ιμαντες,βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες..θελει ψαξιμο το ξερω γι αυτο θελω να μαθω τι να προσεξω ιδιετερως!!οσο για την μεταπωληση το χω σκεφτει και ειναι ενας λογος που με ωθει περισσοτερο στην αγορα!!

VanVIC
30-11-11, 15:54
VanVIC Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!η τιμη που το βρηκα ειναι 800 ευρω χωρις βασεις αλλα με μια πατεντα δικια του μου ειπε!δινει τις μπροστινες βιδες αλλα πισω δεν ξερω τι κανει!επισης μου ειπε οτι μπορω να βαλω και ιμαντες,βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες..θελει ψαξιμο το ξερω γι αυτο θελω να μαθω τι να προσεξω ιδιετερως!!οσο για την μεταπωληση το χω σκεφτει και ειναι ενας λογος που με ωθει περισσοτερο στην αγορα!!

Κάτι δεν μου κάθεται καλά. Μην πάς χωρίς αυτοˊν που θα σου κάνει την τοποθέτηση.

Atsa linos
30-11-11, 15:54
Το hardtop έχει τζάμι θερμαινόμενο, η λειτουργία του οποίου ενεργοποιείται απο ειδικό διακόπτη που θα πρέπει να βάλεις μετά (πίσω απο το χειρόφρενο τοποθετείται). Τί γίνεται αν δεν δουλευει η αντίσταση στο τζάμι ?
αυτο ισχυει μονο στο ζ3 στα υπολοιπα το ρευμα το εχει στις πισω βασεις του αυτοκινητου οταν αυτο φυσικα εχει εγκατασταση hartop

panosz3
30-11-11, 15:57
Κάτι δεν μου κάθεται καλά. Μην πάς χωρίς αυτοˊν που θα σου κάνει την τοποθέτηση Ναι και εγω το σκεφτομαι οτι κατι δεν κολαει..σαν τιμη πως την βλεπεις?απο ebay να κοιταξω καθολου?

panosz3
30-11-11, 16:00
Το hardtop έχει τζάμι θερμαινόμενο, η λειτουργία του οποίου ενεργοποιείται απο ειδικό διακόπτη που θα πρέπει να βάλεις μετά (πίσω απο το χειρόφρενο τοποθετείται). Τί γίνεται αν δεν δουλευει η αντίσταση στο τζάμι ?
Γνωριζει κανεις την τιμη του διακοπτη?

stamatis m3 e30
30-11-11, 16:37
να σε ρωτησω κατι? το hard top ειναι μπλε και το εχει ενα παιδι..αλεξανδρος απο ανοιξη?

VanVIC
30-11-11, 16:52
Ναι και εγω το σκεφτομαι οτι κατι δεν κολαει..σαν τιμη πως την βλεπεις?απο ebay να κοιταξω καθολου?

Την τιμή την βλέπω ύποπτα καλή...
Επίσης, εγώ δεν θα αγόραζα hardtop που δεν θα μπορούσα να δώ live.

deepBLUE
30-11-11, 18:34
Οι τιμές πια εκει παίζουν .

VanVIC
30-11-11, 19:58
Οι τιμές πια εκει παίζουν .

Στα 800 δεν έχω ξαναδεί, ούτε βέβαια hardtop που να συγκρατείται με ιμάντες !

Kostas_1
30-11-11, 20:01
Τι ιμαντες ρε παιδια, δεν παιζει κατι τετοιο. Το σκεφτεσαι με πανω απο 40 χλμ/ωρα?

panosz3
30-11-11, 21:39
να σε ρωτησω κατι? το hard top ειναι μπλε και το εχει ενα παιδι..αλεξανδρος απο ανοιξη?
Σταματη ναι ακριβως ειναι μπλε και το εχει ενα παιδι απο ανοιξη!!!ξερουμε κατι γι αυτο???

panosz3
01-12-11, 12:20
.....

stamatis m3 e30
01-12-11, 13:50
Σταματη ναι ακριβως ειναι μπλε και το εχει ενα παιδι απο ανοιξη!!!ξερουμε κατι γι αυτο???

δεν σου ειπε οτι δεν εφαρμοζει καλα? εγω εχω κλεισει το ασημι αλλα θα μου το φερει στον μηχανικο μου πρωτα για δοκιμη .....(δεν χρειαζεται να αναφερεις κατι για μενα εννοειτε)

panosz3
01-12-11, 14:53
δεν σου ειπε οτι δεν εφαρμοζει καλα? εγω εχω κλεισει το ασημι αλλα θα μου το φερει στον μηχανικο μου πρωτα για δοκιμη .....(δεν χρειαζεται να αναφερεις κατι για μενα εννοειτε) καλα προφανως και δεν θα σε αναφερω..μου πε οτι κανει αυτος κατι λαθος και δεν υπαρχει κανενα προβλημμα τελικως..!

NikoZ3
02-12-11, 19:29
Απο την δική μου εμπειρία στο Ζ3 μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι το hardtop κάνει δουλειά και εξηγώ:

1. Βελτιώνει την ακαμψία του Ζ3, το "δένει" περισσότερο (σε συνδιασμό με θολόμπαρες μπρος-πίσω θα νομίζεις οτι πρόκειται για άλλο αμάξι)
2. Μειώνει αισθητά (σε σχέση με την κουκούλα) τον θόρυβο στο εσωτερικό της καμπίνας, ειδικά όσο αυξάνεται η ταχύτητα
3. Βελτιώνει την αεροδυναμική (το καταλαβαίνεις στα πολλά χιλιόμετρα)
4. Βελτιώνει την στεγανοποίηση της καμπίνας
5. Αυξάνει τα περιθώρια προστασίας των επιβατών (σε σχέση με την υφασμάτινη οροφή
6. Προστατευει την κουκούλα απο την έκθεσή της στα όποια καιρικά φαινόμενα
7. Βελτιώνει την ακουστική (απόδοση ηχοσυστήματος) στο εσωτερικό
8. Βελτιώνει την συνολική αισθητική του κλειστού Ζ3 (αν και αυτό είναι υποκειμενικό)

Απ΄την άλλη προσθέτει βάρος (ευτυχώς τουλάχιστον, προς τα πίσω) και χρειάζεται χώρο αποθήκευσης όταν δεν είναι πάνω στο Ζ3.

[/B]

επειδη ειναι και στα δικα μου μελλοντικα σχεδια ενα χαρντ τοπ, αναρωτιεμαι
πως θα επιδρα τελικα στην καταναλωση ...? αφου απο την μια μεν προσθετει βαρος αλλα απο την αλλη βελτιωνει την αεροδυναμικη ...

θορυβους (οχι αεροδυναμικους) παρουσιαζουν καθολου ? εννοω κοπανηματα σε οχι καλη ασφαλτο ...
:cheers:

VanVIC
02-12-11, 19:40
επειδη ειναι και στα δικα μου μελλοντικα σχεδια ενα χαρντ τοπ, αναρωτιεμαι
πως θα επιδρα τελικα στην καταναλωση ...? αφου απο την μια μεν προσθετει βαρος αλλα απο την αλλη βελτιωνει την αεροδυναμικη ...

θορυβους (οχι αεροδυναμικους) παρουσιαζουν καθολου ? εννοω κοπανηματα σε οχι καλη ασφαλτο ...
:cheers:

Η αλήθεια είναι οτι στο δικό μου Ζ3, στον βωμό των αποδόσεων-επιδόσεων, δεν έχω κοιτάξει το θέμα της κατανάλωσης. Πιστευω οτι στον ανοιχτό δρόμο, αναφορικά με την κατανάλωση, η καλύτερη αεροδυναμική "υπερτερεί" του μεγαλύτερου βάρους και έτσι επιτυγχάνεται μικρότερη κατανάλωση καυσίμου.
Μέσα στην πόλη ίσως να συμβαίνει και το αντίθετο, δεν ξέρω.

Αν έχει τοποθετηθεί και ρεγουλαριστεί σωστά, δεν έχεις θορύβους ούτε τριξήματα, εκτός και αν έχουν ξεραθεί τα λάστιχα, ιδιαίτερα εκεί που εφάπτεται το hardtop με το πίσω πλαίσιο, οπότε θα έχεις ενοχλητικούς θορύβους.

NikoZ3
03-12-11, 15:58
Πιστευω οτι στον ανοιχτό δρόμο, αναφορικά με την κατανάλωση, η καλύτερη αεροδυναμική "υπερτερεί" του μεγαλύτερου βάρους και έτσι επιτυγχάνεται μικρότερη κατανάλωση καυσίμου.
Μέσα στην πόλη ίσως να συμβαίνει και το αντίθετο, δεν ξέρω.


Λογω της συνεχους χρησης στην εθνικη οι λογοι που με κανουν να στραφω προς χαρντ τοπ ειναι πρωτον η μειωση (θεωρητικα) της καταναλωσης λογω αεροδυναμικης και
δευτερον φυσικα η περισσοτερη ησυχια μετα τα 160-170 χλμ/ω.

Οπως τα περιγραφεις τα εχω φανταστει κι εγω και ευχομαι η αεροδυναμικη να βοηθησει οντως και στην πραξη.

vaspap
02-01-12, 01:34
Για την συντηρηση στα λαστιχακια του hard top, Καλυτερα γλυκερινη ή βαζελινη και οχι Γρασσο επειδη το γρασσο εχει πετρελαιο και τρωει το λαστιχο δεν το συντηρη. Εκτος και αν ειναι το διαφανο γρασσο ειδικο για ελαστικες επιφανειες (δηλαδη σαν βαζελινη).