PDA

Επιστροφή στο Forum : 2002 engine swap



Stathis
28-11-11, 09:35
https://project-schnitzer.blogspot.com/

https://1.bp.blogspot.com/_1gi9UfY-uLY/TRvQQUQOBXI/AAAAAAAAAKw/aeu5_CUD-To/s400/schnitzer%2B115.jpg

λες? :think:

Ptboul
28-11-11, 09:41
Γιατί να μπασταρδευτεί ένα τέτοιο αμάξι;

Χώρια τα έξοδα κ τα τρεχάματα.

m-power_01
28-11-11, 10:16
Άμα είναι κάνε το 2002 s14. Αλλά και τα δύο θέλουν κόψε ράψε. Αλήθεια αν θές κάτι παραπάνω γιατι δεν φτιάχνεις το Μ10 ; ανεβαίνει αρκετά !

TSAF
28-11-11, 10:34
Κανενα κοψε ραψε δεν θελει ο S14 για 2002. Λιγο δουλεια θελει στο tunnel του σασμαν αλλα αμα αλλαξεις την χελωνα τοu Getrag δεν εχεις το παραμικρο θεμα. Με τα οργανα θα κουραστεις λιγο το μαμα για να δουλευουν σωστα αλλα και παλι ενας σωστος ηλεκτρολογος - κοτερατζης θα στα "φερει".https://www.m2bmw.com/

Παντως οι τιμες στα S14 εχουν αρχισει εχουν παρει την ανηφορα.

TSAF
28-11-11, 10:41
Γιατί να μπασταρδευτεί ένα τέτοιο αμάξι;

Χώρια τα έξοδα κ τα τρεχάματα.

Δεν ειναι μπασταρδεμα αλλα και το συγκεκριμενο καροτσι ειναι παρταλι οποτε μια χαρα ειναι. 2002 με μοτερ απο 318is υπηρχε στην Πεντελη το 1995. Ενα μαυρο ενος οικοδομου.

Ptboul
28-11-11, 10:47
Τι να σου πω ρε Μήτσο, ξέρεις ότι είμαι του απόλυτου μαμά, ειδικά στα παλιά εργαΛίδια.

Stathis
28-11-11, 10:57
κοστολογικα το swap του Μ42/44 ειναι το πιο ελκυστικο για οποιον θελει να δωσει λιγη ζωη στη γρια του.

δειτε στα μεταχειρισμενα, ποσο κοστιζει ενας τετοιος κινητηρας μαζι με τα παρελκομενα του, σανζμαν, a/c κλπ...
παιζουν στα 300-400 ευρω, και δεν ειναι και μεγαλος μπελας στην τοποθετηση.
θελει custom βασεις που υπαρχουν στο εμποριο, λιγη δουλιτσα με το σανζμαν (χωραει στο τουνελ μια χαρα), και μια μετατροπουλα στο κοντερ.
μπορει με λιγη τυχη να κρατηθει πολυ χαμηλα το κοστος.
ειναι μια καλη λυση να μπει ενα αρκετα "ψυχωμενο", αξιοπιστο, οικονομικο και πιο συγχρονο μοτερ που θα επιτρεψει σε μια γρια να αισθανεται καπως πιο ανετα στους δρομους της πολης.

απο την αλλη μια αναβαθμιση του Μ10 με καλα πραγματα εποχης (οπως ο μηχανικος ψεκασμος, ή "μεγαλος" εκκεντροφορος και καλα 45αρια, πιστονια, ηλεκτρικα κλπ) και ενα 5αρι κιβωτιο μπορει να εκτοξευσουν οικονομικα το προτζεκτ.
ο καισαρης ωχρια μπροστα σε μερικους που πουλανε πραγματα για κλασσικα!
σιγουρα θα ειναι πιο σωστο, αλλα και κοστοβορο.

τελος και η λυση του s14 ειναι πολυ δαπανηρη. ειναι δυσκολο να βρεθει τετοιο μοτερ σε καλη κατασταση μετα απο τοσα χρονια, αλλα και να βρεθει θα ειναι αρκετα ακριβο, οπως και η τυχον επισκευη του.

m-power_01
28-11-11, 10:59
Κανενα κοψε ραψε δεν θελει ο S14 για 2002. Λιγο δουλεια θελει στο tunnel του σασμαν αλλα αμα αλλαξεις την χελωνα τοu Getrag δεν εχεις το παραμικρο θεμα. Με τα οργανα θα κουραστεις λιγο το μαμα για να δουλευουν σωστα αλλα και παλι ενας σωστος ηλεκτρολογος - κοτερατζης θα στα "φερει".https://www.m2bmw.com/

Παντως οι τιμες στα S14 εχουν αρχισει εχουν παρει την ανηφορα.

Δεν ξέρω τι έχεις δει στο ΝΕΤ , αλλά στην πράξη είναι πιο ζορικο. Δεν είναι απλώς λίγο το μερεμετι που θέλει στο τούνελ. Είναι αρκετό. Σκοπός δεν είναι μόνο να το βάλεις , αλλά να περνάει και ένας κεντρικός άξονας. Επίσης έχεις θέμα με το καρτερ στον ατερμονα. Επίσης έχεις θέμα με το φιλτρο λαδιού επίσης στον ατερμονα. Αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερο σερβο δεν χωράει με την καμια. Ή πρέπει να σφάξεις το πλενουμ ή να κάνεις πατέντα αλλά Ε32. Επίσης ψυγείο της προκοπής δεν χωράει χωρίς να σφαξεις μετωπη, εκτός αν δεν βάλεις βεντιλατερ.
Αν αυτά είναι " μπαίνει κουτί" μάλλον δεν τα βλέπουμε με το ίδιο μάτι.

TSAF
28-11-11, 11:09
Αυτα που λεω οσον αφορα παλια αυτοκινητα δεν τα λεω ετσι. Μιλαω για πραγματα που γνωριζω καλα. Με τα 2002 ειχα ασχοληθει αρκετα στο παρελθον. Σε 2002 το S14 μοτερ δεν ειναι δυσκολο. Και βεβαια θα αλλαξεις βασεις μηχανης ωστε να αποφυγεις προβληματα με το clearance. Δεν βαζεις αλλο σερβο απλα αλλαζεις πεταλιερα σε κρεμαστη με ξεχωριστες τρομπες. Ψυγειο δεν βαζεις το ιδιο αλλα custom αλουμινενιο και με Spal μπροστινο ηλεκτρικο βεντιλατερ ωστε να μην κοψεις μετωπη. Οσον αφορα τον κεντρικο θελει αλλον custom οποτε ουτε εκει εχεις θεμα. Στην Ελλαδα υπαρχουν αρκετα καλα Μ2 και αρκετα σαραβαλα.

Οτι ο S14 ειναι πανακριβο παιχνιδι αυτο ειναι αληθεια. Βεβαια οπως παρα πολυ σωστα ειπε ο Σταθης για ενα σωστο Μ10 με πραγματα εποχης το κοστος του S14 ειναι σχεδον τιποτα.

TSAF
28-11-11, 11:17
Ενα απο τα πιο δυνατα 2002 με S14 μοτερ ηταν του Γιαννη2002 απο την Κορινθο.

m-power_01
28-11-11, 11:18
Αυτα που λεω οσον αφορα παλια αυτοκινητα δεν τα λεω ετσι. Μιλαω για πραγματα που γνωριζω καλα. Με τα 2002 ειχα ασχοληθει αρκετα στο παρελθον. Σε 2002 το S14 μοτερ δεν ειναι δυσκολο. Και βεβαια θα αλλαξεις βασεις μηχανης ωστε να αποφυγεις προβληματα με το clearance. Δεν βαζεις αλλο σερβο απλα αλλαζεις πεταλιερα σε κρεμαστη με ξεχωριστες τρομπες. Ψυγειο δεν βαζεις το ιδιο αλλα custom αλουμινενιο και με Spal μπροστινο ηλεκτρικο βεντιλατερ. Οσον αφορα τον κεντρικο θελει αλλον custom ουτε εκει εχεις θεμα. Στην Ελλαδα υπαρχουν αρκετα καλα Μ2.

Οτι ο S14 ειναι πανακριβο παιχνιδι αυτο ειναι αληθεια. Βεβαια οπως παρα πολυ σωστα ειπε ο Σταθης για ενα σωστο Μ10 με πραγματα εποχης το κοστος του S14 ειναι σχεδον τιποτα.

Δεν σου είπα ότι δεν γίνεται. Σου ξαναλέω όμως ότι αυτά που βλέπουμε έτοιμα είτε εδώ είτε έξω κρύβουν αρκετή δουλειά. Ακόμα και για τις βάσεις που λες , όσο κατεβαζεις το μοτερ για να βρεις clearance τόσο περισσότερα βρίσκει η χελώνα πάνω στο σύστημα διεύθυνσης. Όσο πιο πίσω πας το μοτέρ παρομοίως, συν το ακόμα περισσότερο μερεμετι στο τούνελ. Και για να μην νομίζεις ότι μιλάω στον αέρα, αυτήν την περίοδο φτιάχνω ένα 2002 s14.

TSAF
28-11-11, 11:28
Ποτε δεν σου ειπα οτι μιλας στον αερα. Σου ευχομαι με το καλο το Μ2 σου λοιπον. Γνωριζω καλα καποια πραγματα για ΒΜW engine swaps γιατι και εγω ειχα φτιαξει ενα E30 με τα παντα απο Ε30 Μ3 και μοτερ με stock ecu απο S50 B30 και μολις τωρα βοηθησα σε αυτο εδω αλλα και σε αλλα πιο χαλαρα project της παρεας μου. Δεν μου αρεσουν οι μπακαλο δουλειες. Δεν προκειται να βρεις καταλληλοτερο ανθρωπο απο τον yiannis2002 και θα τον βρεις εδω https://bmw02.forumup.gr/. Ο Γιαννης ειναι ο μεγαλυτερος γνωστης σε οτι εχει να κανει με 2002 & Μ2 και ειναι και φοβερο παιδι & καλος φιλος.

Αυτο ειναι S62 με φουλ λειτουργιες σε ολα του (vanos, sport button, etc) με το δικο του καρτερ, με Α/C χωρις το παραμικρο κοψε ραψε παρα μονο κατι ψιλοδουλειες στην δεξια πολλαπλη.

Για εμενα αυτος εδω εχει κανει δουλειαααααααααααα οσον αφορα την τοποθετηση: https://www.youtube.com/watch?v=SVndHCqBMnI

Stathis
28-11-11, 11:35
πολυ ωραιο αυτοκινητο...

BILL007
28-11-11, 11:37
S14 power...:D:D:D

m-power_01
28-11-11, 11:37
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ,αλλά και για την παραπομπή!
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει περισσότερο το ψάξιμο από την έτοιμη λύση. Έχει λίγη μαγεία η διαδρομή! Το ξέρεις καλά μάλλον αυτό και από τα δικά σου.
Το 2002 προορίζεται για πίστα, οπότε είναι πιο εύκολο αλλά ταυτόχρονα και πιο δύσκολο.

TSAF
28-11-11, 11:42
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ,αλλά και για την παραπομπή!
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει περισσότερο το ψάξιμο από την έτοιμη λύση. Έχει λίγη μαγεία η διαδρομή! Το ξέρεις καλά μάλλον αυτό και από τα δικά σου.
Το 2002 προορίζεται για πίστα, οπότε είναι πιο εύκολο αλλά ταυτόχρονα και πιο δύσκολο.

Η μαγεια ειναι η πιο σωστη λεξη. Αμα χρειαστείς κάτι please let me know & καλους γυρους με το φοβερο οπλο σου. Εχεις κανει και δουλεια στο μοτερ. Ειναι 2,0 η 2,3 η το φοβερο και τρομερο 2,5?

TSAF
28-11-11, 11:43
πολυ ωραιο αυτοκινητο...

Το Μ2, το Μ3 η και τα 2:thumbsup::thumbsup::thumbsup:????

Stathis
28-11-11, 11:44
το Μ3 με τον s62...

οχι οτι το αλλο παει πισω...

TSAF
28-11-11, 11:48
Αυτο το αυτοκινητο εγινε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. θα κανονισουμε βολτα. Ο Κωστας & ο αδελφος του ο Ανδρεας ειναι αδελφικοι μου φιλοι. Ο Ανδρεας εχει αγορασει το δικο μου Ε30. Ολοι εχουνε παθει πλακα μολις μαθαινουν οτι το αυτοκινητο ειναι με stock ecu και οχι με αγραφο. Εκει τα χανουν ολοι τους.

TSAF
28-11-11, 11:55
Σταθη τα Μ2 ειναι ΦΟΒΕΡΑ, αλλα τα καλα 2,3 S14 σε τιμη παιζουν κοντα στα 5500 χιλιαδες euro πλεον. Καλα για 2,5 πρεπει να δωσεις και το νεφρο σου.

Stathis
28-11-11, 11:57
αυτο μαλιστα! θα το ανταλλαζα με το 2002 μου...

διορθωσα και τον τιτλο του θεματος γιατι ξεστρατισε η κουβεντα...

m-power_01
28-11-11, 11:58
Η μαγεια ειναι η πιο σωστη λεξη. Αμα χρειαστείς κάτι please let me know & καλους γυρους με το φοβερο οπλο σου. Εχεις κανει και δουλεια στο μοτερ. Ειναι 2,0 η 2,3 η το φοβερο και τρομερο 2,5?

Να σαι καλά για την προσφορά. Κάποια στιγμή πρέπει να τακτοποιήσω το φωτογραφικό υλικό και να το παρουσιάσω. Το προτζεκτ έχει ξεκινήσει μαζί με δύο φίλους. Απο μοτέρ έχουμε το 2.0 αλλά έχουμε και σχεδόν άλλο ένα 2.3 ! Δεν έχουμε ανοίξει ακόμα τα μοτέρ να δούμε σε τι κατάσταση είναι. Ακόμη γίνεται το μοντάρισμα ώστε να είναι όλα έτοιμα να πάει το αυτοκίνητο στο φαναρτζη. Όσο θα το έχει εκείνος εμείς θα μπορούμε να κάνουμε rebuilt το μοτερακι.

TSAF
28-11-11, 12:00
Καλο το 2,0 αλλα το 2,3 ειναι καλο οπλο, εχει διαφορα.

m-power_01
28-11-11, 12:04
Το 2002 ήταν 990kg , με το ελαφρωμα που έχει πέσει μέχρι τώρα , αλλά και ακόμα παραπάνω από κάποιες λεπτομέρειες δεν ξέρω που θα φτάσει. Οπότε δεν ξέρω που φτάνει η υπερβολή

Panos 316T
28-11-11, 12:05
παιδιά τι ιπποδυνάμεις έχουν τα 2.0 και τα 2.3 ;

TSAF
28-11-11, 12:06
αυτο μαλιστα! θα το ανταλλαζα με το 2002 μου...

διορθωσα και τον τιτλο του θεματος γιατι ξεστρατισε η κουβεντα...

Αμα γινει τιποτα απο αυτα που λεγαμε την προηγουμενη φορα θα χτυπήσω την πόρτα σου για να ξαναγινω ο ιδιοκτητης της πανεμορφης πρασινης γριουλας.

Ειναι φοβερο project παντως τα Μ2. Εχω δει και Μ2 στην Γερμανια με 48αρια weber. Υπαρχει ενα φοβερο MKII στα συνορα Μελισσια με Κηφισια με μοτερ cosworth αλλα με καινουργια 48αρια πανω του. Με αυτον τον τροπο πεταξε ολα τα ηλεκτρικα. Ο ηχος ειναι απλα μαγικος αλλα και ενα σετ καινουργια 48αρια (Ισπανικα) παιζουνε κοντα στα 850 euro + γκαζιερες, κλπ το κοστος ανεβαινει αρκετα.

TSAF
28-11-11, 12:10
παιδιά τι ιπποδυνάμεις έχουν τα 2.0 και τα 2.3 ;

S14 2.0 - 192 @ 6900
S14 2.3 (non-catalyst) - 200 @ 6750 & η μετεπειτα στα 220.

Αλλα το βαρος της 2002 κανει ολη την διαφορα σε αυτο το μοτερ.

m-power_01
28-11-11, 12:10
Έπεσε η ιδέα για καρμπς αλλά είναι μπελάς για την χρήση. Κάτσε ρύθμισε κάνε ρανε. Ενώ το ψεκαστο , γυρίζεις κλειδί πήρε !

TSAF
28-11-11, 12:12
Το 2002 ήταν 990kg , με το ελαφρωμα που έχει πέσει μέχρι τώρα , αλλά και ακόμα παραπάνω από κάποιες λεπτομέρειες δεν ξέρω που θα φτάσει. Οπότε δεν ξέρω που φτάνει η υπερβολή

Η πιστα θα σου "πει" τι να κανεις με το ελαφρωμα. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.

Christos2002
26-12-11, 15:21
Μια που ο λόγος περί "engine swap" σε 2002,ιδού μια άκρως ενδιαφέρουσα και πολύ ξεχωριστή μετατροπή.Ο συγκεκριμένος κάτοχος εκτός αυτού του εκπληκτικού 2-2 διαθέτει και μια υπέροχη cs

https://www.38csi.com/