PDA

Επιστροφή στο Forum : m3e36 (s50b32) - vanos



m3e36
26-11-11, 16:39
το αυτοκινητο ειναι m3 e36 με τα 321ps (s50b32)
απο την ημερα που το πηρα ακουγεται το vanos.
οταν ειναι εντελως κρυο το πρωι και το βαλω μπροστα δεν ακουγεται καθολου.
αργοτερα οταν ζεσταθει το μοτερ στο ρελαντι χτυπαει (κανει το χαρακτηριστικο γκρρρρρ).
οταν μαρσαρω λιγο σταματαει και δεν ακουγεται σε κανενα αλλο φασμα στροφων.μονο στο ρελαντι.
απο τοτε που το πηρα ο θορυβος ειναι ακριβως ο ιδιος (δεν εχει αυξηθει) και το εχω κανει περιπου 15000Km.
επισης απο την ημερα που το πηρα μεχρι σημερα παει ακριβως το ιδιο. (εχω μετρο συγκρισης m3e46 φιλου μου και τα εχουμε δοκιμασει παρα πολλες φορες.)
ο μαστορας που εφτιαχνε το αυτοκινητο μου (στη θεσσαλονικη) πριν το αγορασω (ετυχε και γνωριστηκαμε λιγο καιρο μετα αφου πηρα το αυτοκινητο) μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα και να το αφησω οπως ειναι.
στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw στην πολη μου μου ειπαν επισης να το αφησω οπως ειναι δεν εχω κανενα προβλημα.
χθες ομως εφτιαξα το αυτοκινητο του πατερα μου σε ενα αλλο συνεργειο (πρωην υπαλληλος της bmw servis στην πολη μου και τωρα εχει ανοιξει δικο του συνεργειο) και σε κουβεντα που πιασαμε τον ρωτησα για το vanos.
του περιεγραψα ποτε ακουγεται και μου ειπε οτι αν το αφησω ετσι μπορει το αυτοκινητο να χτυπησει μεχρι και μπιελα.
η αληθεια ειναι οτι με εβαλε σε προβληματισμο.
καποιος που ξερει μπορει να μου πει τη γνωμη του?
υπαρχει προβλημα αν το αφησω ετσι ή δεν υπαρχει?

Panos 316T
26-11-11, 17:33
Φιλε Δημητρη αν και δεν εχω βανος προτεινω να το πας σε εξουσιοδοτημενο που εχει διαγνωστικο και να κανει το test vanos οπου και θα δειτε τιμές και οχι μονο.
Ετσι μπορεις να κρινεις αν το αφησεις ή θα χρειαστει αμεση επισκευη.

Ας πουν και οι υπολοποι vanακηδες ;)

m3e36
26-11-11, 18:23
επισκευαζεται το vanos?
υπαρχει κανενας εδω στην ελλαδα?

bmwz3
26-11-11, 18:47
απο ebay πληρως ανακατασκευασμενο κοστιζει κοντα στο 500αρικο απο αμερικη.ελαδισταν καινουριο 2700.δε ξερω να σου πω περισσοτερα.

m_power_lunatic
26-11-11, 21:41
Ψαξε απο το εξωτερικο.....στον dr.vanos

Τι λαδι βαζεις στο αμαξι σου????Πολυ σημαντικο αυτο που σε ρωταω.....φιλος μου πολυ καλος που το εχει κανει ''φυλλο+φτερο'' το θεμα του κινητηρα 321 θεωρει και ειναι αληθεια οτι παιζει ρολο στην μακροβιοτητα του vanos.Να ξερεις οτι το VANOS εχει στον μηχανισμο του εσωτερικα ενα φιλτρακι το οποιο θελει αλλαγη αν καποια διαστηματα,το τσεκαρες???Μηπως ακους τον τεντωτηρα???Προβλημα δημιουργουνε συχνα και οι ηλεκτροβαλβιδες του VANOS.Κανε για αρχη test vanos και βλεπουμε.....