PDA

Επιστροφή στο Forum : GPS Tracker!



Vasilis
25-11-11, 10:51
Μετα απο τοσες συζητησεις που εχουν γινει για το συγκεκριμενο gadgetaki, αποφασισα να το ''χτυπησω''!

Ανοιγω αυτο το θρεντακι γιατι ξερω οτι ενδιαφερεται κ ο φιλος Sierra ,αλλα κ ισως κ αλλοι φιλοι-συμφορουμιτες!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2011/11/VehicleTracking-1.jpg

Εχει χιλιοειπωθει οτι το εν λογω εξαρτηματακι μπορει ευκολα να ''εντοπιστει'' κ να ''αχρηστευτε'' απο τα λεγομενα jammers Που κυκλοφορουν , ομως μιας κ ειμαι gadgetakias :th_Laie_67-1: k εχω κ λεφτα για πεταμα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: ειπα να το χτυπησω!

αλλωστε η χρηση που θελω να του κανω δεν ειναι μονο για auto - moto αλλα εχω σκεφτει κ αλλες χρησεις...:whistle:


Το λοιπον...το αγορασα απο ebay (https://www.ebay.com/itm/120771770647?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) κ το πηρα κομπλε με τα καλωδια για μονιμη παροχη ρευματος κ στο αυτοκινητο!

Ο πωλητης,αριστος στην επικοινωνια (μιας κ του τα επρηξα) γιατι (δυστυχως για μενα) ταλαιπωρηθηκα λιγο με το να βρω την καταλληλη sim καρτα!

Μην ξεχασω να αναφερω οτι τα μοντελλα (παρομοια) που κυκλοφορουν ειναι:

ΤΚ102
ΤΚ102-2
ΤΚ102Β (οπου αγορασα)


τα δυο τελευταια ειναι τα ιδια (απο διαφορετικες εταιριες ισως) - κινεζιες κ τα δυο!

η διαφορα του πρωτου με τα αλλα δυο , ειναι οτι στα δευτερα εχεις monitor παρακολουθηση...δλδ ανα δευτερολεπτο!

Οσον αφορα το θεμα της sim...απο την αρχη μου λεγε ο πωλητης (το γραφει κ στη σελιδα πωλησης) οτι θελει καρτα 2G,2.5G,2,75G κ ισως να παιξει κ με 3G!

η ταλαιπωρια μου?

ξεκινησα με καρτα Q...DEAD!

WIND....DEAD

COSMOTE (της μανας μου) ....DEAD

COSMOTE (του αδερφου μου)...DEAD

VODAFONE(φιλου)...DEAD

COSMOTE (φιλου)....ΟΛΑ ΟΚ!!!


Στο παρακαλι λοιπον να παρω την καρτα του φιλου...αν ηταν δυνατον να μου την δωσει...:th_Laie_67-1:

Αλλη καρτα COSMOTE...(οπου αναγραφει 3G επανω) κ ΟΛΑ ΟΚ!



εγκυροτης 100%
αξιοπιστο 100%
ακριβεια 100%


σε ενημερωνει αναλογα τις ρυθμισεις που θα του κανεις!


κατεβασα κ ενα προγραμμα για το μηλοφωνο κ το χειριζομαι απο κει!
το προγραμμα ονομαζεται TRACKER κ μολις το ''παντρεψεις'' με το μπλιμπλικι ειναι κουφετο!

οριζεις γεωγραφικη περιοχη (εστω μονο το τετραγωνο του σπιτιου σου) κ μολις το αυτοκινητο μετακινηθει απο το τετραγωνο αυτο (που το ρυθμιζεις μεσω χαρτη του προγραμματος) , σε ενημερωνει ΑΜΕΣΑ!

του οριζεις ταχυτητα!

δινεις το αυτοκινητο στο ''αισθημα'' κ του λες ...ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 :th_Laie_67-1:...μολις παει στα 51...ενημερωνεσε ΑΜΕΣΑ!


Καλεις στο μπλιμπλικι κ ΑΚΟΥΣ τις συνομιλιες...

Καταγραφει τις τελευταιες τοποθεσιες!

Επισης εχει μαζι με το μπλιμπλικι ενα προγραμμα το οποιο ειναι σε cd κ δεν το χω τρεξει ακομα,που αναφερει οτι ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΕΙ τοποθεσιες,ταχυτητες κτλ!


Anyway...ειμαι πολυ ευχαριστημενος μ αυτα που προσφερει κ φυσικα οποια απορια εχετε , ειμαστε ΠΑΝΤΑ κοντα σας να σας την αναλυσουμε...:thumbsup:


εγχειριδιο επισυναπτεται στα ελληνικα (το βρηκα googlαροντας) !

Εγχειρηδιο ΤΚ102 (https://www.scribd.com/doc/47768265/Gps-Tk102-Gr)

ειναι του ΤΚ102 (αλλα ειναι σχεδον ιδιο με του ΤΚ102Β)

:thanks:

Z4 DCT
25-11-11, 10:57
πολυ καλο Βασιλη////thumbthumb


Θα τα πουμε και απο κονταthumb

Vasilis
25-11-11, 10:59
πολυ καλο Βασιλη////thumbthumb


Θα τα πουμε και απο κονταthumb

γιατι το ξερα οτι θα σαι απο τους πρωτους που θα ποσταρουν?:whistle:

sierra
24-01-12, 23:09
Βασίλη μετά από τόσο καιρό οι εντυπώσεις για το γκαντζετάκι πως είναι γιατί μπορώ τώρα να το πάρω... thumb

Nick bmwlover
24-01-12, 23:17
Ενδιαφερον...

katsaraios
24-01-12, 23:23
για ενημερωσε Βασιλη...

sierra
24-01-12, 23:30
Πάμε για ομαδική αγορά; Τι λέτε;

ΔημήτρηςΜ3
25-01-12, 00:34
ειμαι online
για τη ευρω μιλαμε?

m-power_01
25-01-12, 00:42
ειμαι online
για τη ευρω μιλαμε?

κοίτα στο ebay. κάνα 50αρικο

sierra
25-01-12, 01:31
ειμαι online
για τη ευρω μιλαμε?

Κοίτα Δημήτρη:https://www.ebay.com/itm/Memory-Storage-GPS-tracker-TK102B-USBcable-car-charger-/120771770647?_trksid=p3286.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3D LVI%26ps%3D63%26clkid%3D5846788594054512071

Vasilis
25-01-12, 07:37
χμμμ...

δεν θα το προτεινα!

χανει το σημα σε διαφορα σημεια!

ευκολο λοιπον να ''χαθει'' κ το αυτοκινητο!

το θεωρω πεταμενα λεφτα πλεον!

οποιος θελει να το δοκιμασει , ευχαριστως να του το δανεισω!

παιζει προβλημα κ με τα δικτυα κ πολλες φορες σε καποια δικτυα δεν εχει καλη ληψη!!!


να φανταστειτε οτι απο το σπασιμο που εφαγα το αφαιρεσα κ απο το αμαξι!

sierra
25-01-12, 23:19
Τώρα μας πάγωσες Βασίλη. Αυτό δεν είναι καλό ή είναι κάτι άλλο;

graphe36
26-01-12, 00:25
Μου εχουν χαρισει εδω και 2 χρονια ενα τετοιο ακριβως το ιδιο. Απλα ειναι τα manual στα Γερμανικα και εμπλεξα. Εχει πολυπλοκο τροπο να το σεταρεις. Πρεπει να του στελνεις SMS. Να σαι καλα που ποσταρες και Ελληνικο manual, εμενα δεν λεει τι μοντελο ειναι. Ψηνομαι να το μπαξω αυτες τις μερες και να δω αν λεει η οχι.

Stathis
26-01-12, 06:59
Κανενα πιο αξιοπιστο που να μη χρειαζεται καρτα σιμ δεν υπαρχει?

Kostas_1
26-01-12, 07:58
Αν το σεταρεις σωστα (πραγματι ειναι δυσκολο το σεταρισμα) δουλευει αψογα.

Vasilis
26-01-12, 08:16
το σεταρισμα ειναι ευκολο κ απλο αν διαβασεις τις οδηγιες!

ακομα πιο ευκολο ,

αν εχεις iphone κ κατεβασεις το GPS Tracker!

πολυ ωραια εφαρμογη με απλο χειρισμο...μεχρι χαρτη που δηλωνεις τα ορια που θες να κινειται το οχημα με το τρακερ.

viper
31-01-12, 00:35
Αν και νέο μέλος μάλον έπεσα στο κατάλληλο thread όπου μπορώ να προσφέρω.
Το vehicle tracking (η αλλιώς διαχείριση στόλου οχημάτων) βασιζεται στο εξής μοντέλο.

GPS --> GPRS --> Server

δηλαδή
1) εγκαθιστάς μία συσκευή εντοπισμού στο οχημά σου
2) η συσκευή διαθέτει δέκτη GPS και βλέπει τη θέση του οχήματος
3α) με τη χρήση του δικτύου GPRS και όχι απαραίτητα του 3G η συσκευή επικοινωνεί με ένα υπολογιστή (server) του οποίου τη διεύθυνση (IP) την βάζεις στις ρυθμίσεις και στέλνει τις συντεταγμένες (και όχι μόνο).
ή
3β) η συσκευή στέλνει ανα τακτά χρονικά διαστήματα με SMS τη θέση του οχηματος σε συντεταγμένες
4) μπαίνεις από τον υπολογιστή σου στον server και βλέπεις πάνω στον χάρτη που βρίσκεται το όχημα

Στην συσκευή πρέπει να βάλεις μια SIM που να επιτρέπει σύνδεση στο Internet
Συνήθως προτείνω το Cosmote Internet On the Go το οποίο με 10Ευρο το μήνα σου δίνει 100Mb traffic τα οποία είναι αρκετά για απλή παρακολούθηση θέσης. Αν θέλεις να βλέπεις περισσότερες πληροφορίες (πχ ανοιχτες/κλειστές πόρτες, θερμοκρασία καμπινας,επίπεδα καυσίμου,OBD data κα) τότε ισως χρειαστείς ένα μεγαλύτερο πακέτο.

Οσο αφορά τη συσκευή, υπάρχει μια πληθώρα συσκευών από τις οποίες μπορεί να διαλέξει κανείς από πολύ απλές έως και πολυ ποιοτικές οι οποίες μπορούν να διαβάζουν ακόμα με πληροφορίες από CAN-BUS η και OBD σε πραγματικό χρόνο.
Οι περισσότερες συσκευές υποστηρίζουν μια λειτουργεία με την οποία στέλνωντας ένα SMS σβύνει τον κινητήρα. Στην περίπτωση που κάνεις τη συνδεσμολογία για κάτι τέτοιο χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Σκέψου το αυτοκίνητο να τρέχει στο δρόμο και να στείλεις cut-off εντολή......

Αυτά σε γενικές γραμμές.

kloukakis
31-01-12, 04:24
Πιστεύω πως για τα λεφτά του ειναι μια πολύ καλή αγορά, αν και δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο.
Αν και το είχα αναφέρει κάποτε, μετά έπεσε σιγή ασυρμάτου και με την ευκαιρία θα το αναφέρω ξανά. Εχω φτιάξει με έναν φίλο μου ένα GPS-GSM tracker με σκοπό να το εκμεταλλευτούμε εμπορικά. Είμαστε στα τελειώματα και θα είναι διαθέσιμο μέσα στου επόμενους 2 μήνες. Το κόστος του είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά οι δυνατότητες του είναι πολύ περισσότερες και προσωπικά το θεωρώ αδιαπέραστο. Τα υλικά και μόνο που χρησιμοποιούμε κοστίζουν αρκετές φορές πάνω απο το συγκεκριμένο και η τιμή του θα παίζει γύρω στα 500Ε, φυσικά πιο κάτω για τα BMW:thumbsup:. Προσωπικά θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος για να κλαπεί το αμάξι είναι να το βρει ο κλέφτης και να το πετάξει απ έξω. Αναφέρω λοιπόν για όποιον ενδιαφέρετε μερικά χαρακτηριστικά του.

Θα έχει μέγεθος κινητού και ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ να εντοπίσει τα Jammers, ενώ με λίγη θυσία στην κατανάλωσή θα μπορεί να ενημερώσει και για την ύπαρξή τους! Εχει μπαταρία λιθίου που του δίνει αυτονομία για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ανάλογα με τις ρυθμίσεις, ενώ διαθέτει και ενσωματωμένο φορτιστή! Θα ενημερώνει για το χτύπημα του συναγερμού, το άνοιγμα μιας πόρτας ενώ θα μπορεί να ακινητοποιήσει το όχημα σε περίπτωση που βγει απο την περίμετρο ή κατόπιν εντολής. Το ανώτατο όριο ταχύτητας στο οποίο θα ακινητοποιεί το όχημα είναι ρυθμίσιμο. Εχει ενσωματωμένη κεραία GSM και εξωτερικό δέκτη GPS τον οποίο τοποθετούμε όπου θέλουμε. Σε περίπτωση που κάποιος κόψει την κεραία ή την τροφοδοσία του υπάρχει ενημέρωση και ανάλογες αντιδράσεις.

Είναι συμβατό με όλα τα δίκτυα, δεν έχει συνδρομή και μπορεί να δουλέψει ακόμα και με κάρτα καθώς έχει δυνατότητα προώθησης των SMS έτσι ώστε να μπορείτε να βάζετε τα διάφορα πακέτα για δωρεάν μηνύματα και internet. Φυσικά υπάρχει και SOS button το οποίο καταγράφει την διαδρομή και ειδοποιεί τα νούμερα που έχετε ορίσει ενώ η παρακολούθηση γίνεται live στο google maps.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, όποιος ενδιαφέρετε ή έχει απορίες εδώ είμαστε. Σε περίπτωση που υπάρχει ενδιαφέρων και γίνει κάποιο group buy η τιμή θα είναι αρκετά χαμηλότερη.:thnx:

sierra
31-01-12, 09:18
Θέλει κανένας να το πάρουμε; thumb

tzanis320si
31-01-12, 09:50
Καλο ακουγετε και ενδιαφερων thumb αλλα κ τα 500 ευρωπουλα με τα σημερινα δεδομενα δυσκολα τα δεινει καποιος. Μπραβο παντως στον Kloukakis!!!
thumb

Vasilis
31-01-12, 10:29
...
οποιος θελει να το δοκιμασει , ευχαριστως να του το δανεισω!

...

thumb

sierra
31-01-12, 11:42
Θέλει κανένας να το πάρουμε; thumb

Σαν του Βασίλη εννοώ γιατί το άλλο είναι ακριβό. Μπορεί να είναι καλύτερο αλλά το 500 euro τώρα είναι πολλά. Αν είναι για το άλλο όποιος θέλει τα λέμε... thumb

sierra
31-01-12, 11:44
thumb


Βασίλη άμα δεν έχεις πρόβλημα θα ήθελα να το δοκιμάσω και να τα πούμε από κοντά... thumb

Vasilis
31-01-12, 13:07
Οπότε θες περνα να στο δανεισω Πανο μου...

Το τηλ μου το χεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sierra
31-01-12, 13:48
Οπότε θες περνα να στο δανεισω Πανο μου...

Το τηλ μου το χεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγινε Βασίλη ευχαριστώ. Θα σε πάρω...

sierra
14-02-12, 23:50
Σήμερα πήρα απο τον Βασίλη το γκατζετάκι GPS Tracker για να το δοκιμάσω. Βασίλη χίλια ευχαριστώ για τον δανεισμό...thumb

sierra
07-03-12, 00:28
Το δοκίμασα και εγώ και μου έκανε αριβώς ότι και του Βασίλη. Με κάρτα sim της win δεν έπιανε σήμα και με κάρτα cosmote άλλοτε έπιανε και άλλοτε όχι. Δεν ξέρω γιατί. Πάντως ευχαριστώ τον Βασίλη που μου το εμπιστεύτηκε και το δοκίμασα... thumb

harris
30-08-12, 00:07
Eιναι λογικο να μην πιανει σε καποια σημεια. Ειναι οπως και τα κινητα. Δεν μπορεις να εχεις παντου καλο σημα. Εχει κεραια? Δοκιμασατε να την βγαλετε π.χ. στο παρμπριζ?

tsahos
26-09-15, 21:27
Γεια σας
Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί σε ένα θέμα με το
gps tracker 102b.
Έχω πάρει ενα κινέζικο το οποίο διαθέτει την λειτουργία
sensor alarm , η οποία σε ειδοποιει με sms όταν κουνηθει έστω και λιγο η συσκευή και ενεργοποιείται με το μήνυμα shock+κωδικό.
Το πρόβλημα είναι οτι αγόρασα άλλα δυο μετά, από άλλον κινέζο και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω αυτήν την λειτουργία ...
Στις οδηγίες δεν την αναφέρει, αλλά ούτε και το πρώτο την ανέφερε αλλά τελικά την είχε.
Αν ξέρει κάποιος κάτι και μπορεί να με βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων .....
Δεδομένου ότι μόνο αυτήν χρειάζομαι, για να με ειδοποιεί όταν ανοίγει κάποια πόρτα, μου είναι άχρηστα...
Το πρώτο που αγόρασα το έχω έναν χρόνο και δουλεύει τέλεια..... Ευχαριστώ..

BILLYS
06-06-19, 15:27
Σκέφτομαι σοβαρά την τοποθέτηση του εν λόγω συστήματος.
Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο με ενδιαφέρει συσκευή χωρίς συνδρομή η οποία να μου στέλνει sms για το αν το αμάξι μετακινήθηκε και που βρίσκεται.
Τελικά αξίζει λειτουργικά γιατί απ' ότι διάβασα παραπάνω ενδεχομένως να υπάρχει θέμα.
Φίλος που έχει κατάστημα ήχου και συναγερμών στο Ρέντη με ενημέρωσε ότι διαθέτει τέτοιο σύστημα το οποίο όμως ξεληγωνει την μπαταρία και σου δείχνει την θέση του αυτοκινήτου μόνο αν το ζητήσεις εσύ μέσω κινητού.
Υπάρχει ένα άλλο ελληνικό το οποίο απαιτεί συνδρομή 8 ευρώ τον μήνα το οποίο τίθεται σε κατάσταση ύπνου και ενεργοποιείται στέλνοντας sms μόνο αν υπάρξει λόγος.

Διάβασα στο fb για ένα s3 που έφαγαν από υπόγειο κλειστό γκαράζ δυτική Αττική και την έχω ακούσει.

BILL007
07-06-19, 14:18
Πρακτικά δεν υπάρχει tracker χωρίς συνδρομή, γιατί θα πρέπει να στέλνει/λαμβάνει δεδομένα.
Αυτό που θα σου πρότεινα, αν δεν θέλεις να μπλέξεις και να ψαχτείς, να προτιμήσεις ένα σύστημα απο μια γνωστή εταιρία στο χώρο και με πολύ καλά references όπως η MetaSystem
http://www.metasystem.gr/el/metatrak.html

Το έχουν αρκετοί και είναι ικανοποιημένοι απο το κοστός/υπηρεσίες.

Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε...

mark e92
08-06-19, 15:02
Σκέφτομαι σοβαρά την τοποθέτηση του εν λόγω συστήματος.
Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο με ενδιαφέρει συσκευή χωρίς συνδρομή η οποία να μου στέλνει sms για το αν το αμάξι μετακινήθηκε και που βρίσκεται.
Τελικά αξίζει λειτουργικά γιατί απ' ότι διάβασα παραπάνω ενδεχομένως να υπάρχει θέμα.
Φίλος που έχει κατάστημα ήχου και συναγερμών στο Ρέντη με ενημέρωσε ότι διαθέτει τέτοιο σύστημα το οποίο όμως ξεληγωνει την μπαταρία και σου δείχνει την θέση του αυτοκινήτου μόνο αν το ζητήσεις εσύ μέσω κινητού.
Υπάρχει ένα άλλο ελληνικό το οποίο απαιτεί συνδρομή 8 ευρώ τον μήνα το οποίο τίθεται σε κατάσταση ύπνου και ενεργοποιείται στέλνοντας sms μόνο αν υπάρξει λόγος.

Διάβασα στο fb για ένα s3 που έφαγαν από υπόγειο κλειστό γκαράζ δυτική Αττική και την έχω ακούσει.
Φίλος μου πρότεινε αυτό,, το έχει σχεδόν 2 χρόνια και δουλεύει άψογα.




https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F25 3938720713

BILLYS
08-06-19, 15:19
Να υποθέσω αυτό δεν είναι με συνδρομή...
Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι να με ενημερώνει με sms για μετακίνηση αυτοκινήτου και όχι να ψαχνομαι εγώ συνέχεια...

mark e92
08-06-19, 21:53
Δεν είναι με συνδρομή αλλά θέλει κάρτα Sim δηλαδή 10 € το δίμηνο

PapajimG
08-06-19, 22:04
Υπάρχει και χωρίς συνδρομή, εφ'άπαξ κόστος και υπηρεσία για 10ετία , search " alertbeat gr "

dreamer
09-06-19, 08:42
" alertbeat gr "...πολυ καλη και οικονομικη λυση αυτη!

Phase2
09-06-19, 10:02
Καλημέρα...
Έχει μήπως δοκιμάσει το tracker της alertbeat?
Ακούγεται ενδιαφέρον.

BILL007
09-06-19, 17:30
Υπάρχει και χωρίς συνδρομή, εφ'άπαξ κόστος και υπηρεσία για 10ετία , search " alertbeat gr "

το έχουν 149 ευρώ συσκευή και data για 10 χρονια?!?!!?:shok:
Too good to be true????? :think:

Pal_Bullitt
10-06-19, 00:07
το έχουν 149 ευρώ συσκευή και data για 10 χρονια?!?!!?:shok:
Too good to be true????? :think:
Καλησπέρα παιδιά,

Το έχω αγοράσει και τοποθετήσει στο όχημά μου εδώ και 6 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...
Όντως έτσι είναι, 149 € το αγόρασα, είχε ένα επιπλέον κόστος η εγκατάσταση αλλά επειδή το έχω ψάξει το θέμα με τα GPS, για κάρτες πλατφόρμες κλπ, από τον πρώτο χρόνο κάνω απόσβεση στα χρήματά που έδωσα... οπότε έχω ήσυχο το κεφάλι μου...

DIMITr|S
10-06-19, 12:07
εγω εχω το TK103B εδω και δυο χρονια δουλευει απροβληματιστα
μαζι με συναγερμο σε 55ah μπαταρια δν μου την αδειαζει

Pal_Bullitt
10-06-19, 21:04
εγω εχω το TK103B εδω και δυο χρονια δουλευει απροβληματιστα
μαζι με συναγερμο σε 55ah μπαταρια δν μου την αδειαζει

Αγαπητέ Δημήτρη καλησπέρα,

Μπορείς να δώσεις μια εκτίμηση τι σου έχει κοστίσει συνολικά η λύση με τον τρακερ που έχεις αυτά τα 2 έτη που το χρησιμοποιείς?

Και όταν λέω συνολικά, αναφέρομαι σε κόστη sim αλλά και σε πλατφόρμα για να βλέπεις που είναι το όχημά σου...

Δουλεύει με SMS?

Ευχαριστώ πολύ

BILLYS
10-06-19, 22:14
Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω από την meta systems να ρωτήσω και θα ενημερώσω.
Παρεμπιπτόντως υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος μήπως το γυρίσουμε σε ομαδική αγορά - τοποθέτηση;

Phase2
11-06-19, 08:49
BILLYS καλημέρα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ τουλάχιστον για την αγορά.
Την τοποθέτηση θα την κάνω εγώ, γιατί είμαι εκτός Ελλάδας.
Αν θέλεις μπορείς να με υπολογίζεις.

tsaltinho
11-06-19, 13:48
Ενδιαφερομαι!

deepBLUE
11-06-19, 23:03
Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω από την meta systems να ρωτήσω και θα ενημερώσω.
Παρεμπιπτόντως υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος μήπως το γυρίσουμε σε ομαδική αγορά - τοποθέτηση;

Να ζητήσεις τον Βασίλη τον Δεβερνλή εκ μέρους μου και από το bmwfans .

BILLYS
12-06-19, 09:00
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.metasystem.gr/el/&ved=2ahUKEwja1ev2puPiAhXLblAKHYFWDDsQFjAAegQIBhAD&usg=AOvVaw3OfnHIpGn1ulaon2J5kv5u&cshid=1560321911524

Μόλις γύρισα από την meta η οποία βρίσκεται Λ.Βουλιαγμενης 261 στον Άγιο Δημήτριο.
Μόλις περάσουμε το φανάρι του σινεμά Ατλαντίς στο αριστερό μας χέρι προς Γλυφάδα.
Μίλησα με τον Μανώλη Γιαβη υπεύθυνο του καταστήματος.
Όποιος θέλει μπορεί να ανοίξει το λινκ με το σάιτ και να ενημερωθεί πλήρως πηγαίνοντας στην σελίδα που αφορά ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕΤΑΤΡΑΚ.
Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για το πακέτο basic με ετήσια συνδρομή 80 ευρώ.
ΟΙ συσκευες που τοποθετούνται είναι η Τ30 με κόστος 290 ευρώ συν 30 τοποθέτηση και ο ασύρματος εντολέας wi2 με κόστος 35 ευρώ συν 20 η τοποθέτηση.
Αν επιλέξω την meta θα πληρώσω συνολικά 375 ευρώ στο οποίο ποσο συμπεριλαμβάνεται και η ετήσια συνδρομή των 80 ευρώ.
Αν πάμε 4 αυτοκίνητα μας κάνει δώρο το 50ρικο της τοποθέτησης.
Οπότε με 325 στο πακέτο basic καθάρισες με κέρδος τα 80 της συνδρομής συν τα 50 της τοποθέτησης των εξαρτημάτων.
Το βασικότερο θέμα όπως μου είπε ο υπεύθυνος καταστήματος είναι το αν ο συναγερμός που έχει το αμάξι υποστηρίζει αυτό το σύστημα.
Αυτό θα φανεί και στην τοποθέτηση αλλά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα.
Αυτα τα ολίγα.

BILLYS
12-06-19, 09:37
Θα κάνω μια βόλτα και από GEMINI στη Λ.Αλιμου να πάρουμε και μια άλλη ιδέα.

Nikos!
12-06-19, 19:25
Αν και λίγο ακριβές, να δείτε και τις διάφορες ολοκληρωμένες λύσεις της Pandora.

Sent from my H9436 using Tapatalk

BILLYS
12-06-19, 19:48
Έχει βάλει φίλος σε 335 συναγερμό με σύστημα εντοπισμού με απίστευτες δυνατότητες το οποίο στοίχισε 750 ευρώ.

tsaltinho
13-06-19, 10:17
Έχει βάλει φίλος σε 335 συναγερμό με σύστημα εντοπισμού με απίστευτες δυνατότητες το οποίο στοίχισε 750 ευρώ.

Διαφωτισε μας σε παρακαλω!

BILLYS
13-06-19, 12:41
Απ' ότι μου έχει πει εκτός του ότι ο συναγερμός μπλοκάρει τα πάντα με το παράλληλο σύστημα gps έχει τις παρακάτω δυνατότητες.
Που είναι, αν το χτύπησε κάποιος και που,αν τέθηκε σε λειτουργία ο κινητήρας,με πόση ταχύτητα πήγαινε,δρομολόγιο,ενημέρω ση αν επιχειρηθεί να φορτωθεί με γερανό,δυνατότητα εγγραφής βίντεο περιμετρικά του αυτοκινήτου και καταγραφής συνομιλίας εντός αυτού ή να ακούς τι λένε οι επιβαίνοντες.
Είναι μερικά απ' αυτά που μου είπε...

BILLYS
13-06-19, 18:36
Πέρασα και από gemini.
Κουβέντα αγγαρεία.....
Το λοιπόν εγώ προτείνω την meta.
Αν κάποιοι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ομαδική αγορά και τοποθέτηση ας δηλώσουν μέχρι 30-6-2019, ποιο πακέτο θέλουν , για να γίνει συνεννόηση με εταιρεία.
Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθεί το σύστημα και σε άλλο αυτοκίνητο εκτός bmw.

Δηλώνω πρώτος το πακέτο basic.

DIMITr|S
14-06-19, 09:32
Αγαπητέ Δημήτρη καλησπέρα,

Μπορείς να δώσεις μια εκτίμηση τι σου έχει κοστίσει συνολικά η λύση με τον τρακερ που έχεις αυτά τα 2 έτη που το χρησιμοποιείς?

Και όταν λέω συνολικά, αναφέρομαι σε κόστη sim αλλά και σε πλατφόρμα για να βλέπεις που είναι το όχημά σου...

Δουλεύει με SMS?

Ευχαριστώ πολύ
Μου κοστισε 35 ευρω η αγορα από ebay
και δεν θυμαμαι ποσο εκανε το κραδασμικο που το προσθεσα (5 ευρω μαξ)
εχω βαλει μεσα καρτα φοιτητικη που σου δινει mb δωρεαν κάθε μηνα οποτε στελνει τα δεδομενα με gprs
την πλατφορμα δν την πληρωνω
είναι πολλες που είναι δωρεαν στο ιντερνετ(όταν το ειχα ψαξει)
βαζω 10 ευρω το χρονο για να μην ληξει η καρτα
από λειτουργιες μου στελνει μνμ στο κινητο όταν ανοιξει καποια πορτα η αν χτυπηθεί ή αν αποσυνδεθεί η μπαταρια
εχει και άλλες λειτουργιες αλλα εγω εχω συνδεσει μονο αυτές (δλδ μπορεις να βαλεις και έναν περιορισμο αν μετακινηθεί περαν μιας περιοχης το αμαξι να σου στελει μνμ.εχει ρελε για να κοβεις την αντλια και να σβηνει το αμαξι κλπ)

BILLYS
14-06-19, 09:38
Αν δεν δουλέψει σωστά ή παρουσιασθεί άλλο πρόβλημα υπάρχει κάλυψη;
Ανταλλαγή ας πούμε ή επιστροφή χρημάτων;
Με εγγύηση τι ισχύει;

DIMITr|S
14-06-19, 09:43
εφαρμογή στο κινητο που σου δινει ανα πασα στιγμη που είναι το αυτοκινητο
σου δινει τη δυνατοτητα να επιλεγεις μεταξυ ενημερωσης με μνμ η στην εφαρμογή να χτυπάει αλαρμ
εγω πχ εχω επιλεξει το δευτερο για να μην μου στελνει μνμ και τρωει την καρτα να στελνει δλδ τις συντεταγμενες μεσω ιντερνετ αφου εχω τα δωρεαν mb
κοστος 40 αγορα εγκατασταση και ρυθμιση μονος μου και 10 ευρω το χρονο καρτα(αυτό με τη φραγη που ισχυει τωρα στους 4 μηνες ισως με αναγκασει να βαζω πιο συχνα καρτα) αλλα μεχρι στιγμης 10 ευρω το χρονο

Pal_Bullitt
14-06-19, 22:08
DimitriS καταλαβαίνω ότι αφού το πήρες από ebay δεν θα έχεις κάποια εγγύηση..

Εμένα η alertbeat μου δίνει 2 έτη εγγύηση.

Επιπλέον, δεν χρειάζεται να ανανεώνω κάρτες κλπ (δεν μπορούμε να έχουμε όλοι φοιτητικές κάρτες :P) και να θυμάμαι ή να το έχω στο μυαλό μου να ανανεώσω την κάρτα, καθώς η κάρτα στην λύση που έχω είναι ενσωματωμένη στην συσκευή...

Συνολικά πλήρωσα 199€ με την εγκατάσταση (149€ τρακερ με ενσωματωμένη κάρτα και πρόσβαση σε app και πλατφόρμα + 50€ την εγκατάσταση) και ανά πάσα ώρα και στιγμή λαμβάνω ενημέρώσεις μέσω mail ή/και push notifications για έξοδο από γεωγραφικές ζώνες καθώς και στην περίπτωση που μου αποσυνδέσουν την μπαταρία ή και αν χτυπήσει ο συναγερμός.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος ούτε συνδρομές ούτε τπτ...

Nikos!
17-06-19, 16:03
Διαφωτισε μας σε παρακαλω!

To Pandora Pro (έχει και πιο φθηνά) είναι πρακτικά immobiliser + GPS tracker. Δουλεύει με tag που αν δε το έχεις πάνω σου, το αυτοκίνητο δε θα πάρει μπροστά.

Αν σου πάρουν τα κλειδιά και το tag, μπορείς να το ακινητοποιήσεις από το κινητό. Αν δεν έχεις πρόσβαση στην εφαρμογή το κάνεις και από τη σελίδα τους.

Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, μπορείς να καλέσεις το αυτοκίνητο και να το ακινητοποιήσεις με συγκεκριμένο κωδικό.

Ανά πάσα στιγμή βρίσκεις που είναι το αυτοκίνητο και από το ιστορικό βλέπεις αν κάποιος το πήρε βόλτα και πως το οδήγησε.

Υπάρχει εφαρμογή που πέρα από push notifications, μπορείς να κλειδώσεις/ξεκλειδώσεις και αν θες να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο.

Γενικά είναι πολύ μπροστά, αλλά ακριβός. Ένα 600άρι.