PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με gps, δεν δειχνει live τη θεση του οχηματος



leonidasgr2003
24-11-11, 18:31
καλησπέρα,

BMW ε46 2005 με ΜΚ4 και αντιγραμενους χάρτες.
κατι έπαθε και δεν δείχνει ζωντανα τη θεση του οχήματος στο χαρτη! είμαι πχ παιανία , και με δείχνει να διασχίζω κάθετα τον Υμητο κ.α Επίσης απουσιάζει το σηματακι του δορυφόρου απο το τετραγωνακι πανω δεξια.

Το είχα πάει πιο παλια στο σερβις κ το έφτιαξαν , αλλα αν το ξαναπάθαινα επρεπε να το αλλαξω μου είπαν... Δεν μου είπαν βέβαια τι έφτιαξαν -.-
(χρηματα δεν πήραν παντος)

Οπότε : ή που θα αποσυνδέσω την κεραία του gps πίσω απο την κονσόλα (είδα σχετικο βίντεο στο youtube για το πως θα το ξεβιδώσω) ή που θα αλλαξω την ασφάλεια (Δεν έχω ιδεα όμως ποια είναι μιας και είναι στα γερμανικα και οι ασφαλειες πολλέεεεες )

υπάρχει κατι αλλο που προτείνετε για να το φτιάξω ; Εχει τύχει σε καναν αλλο κατι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

strof
24-11-11, 19:58
Μου ειχε τυχει παλιοτερα σε e90 με navi professional. Το εβαλα το βραδυ στο καραβι και το πρωι που εφτασα Πειραια, εδειχνε και εστριβε μεν κανονικα αλλα στους δρομους του νησιου!! Μεχρι να φτασω Λαρισα ομως, εφτιαξε μονο του (μεσα σε 3-4 ωρες). Αστο λιγες μερες.

Kostas_1
24-11-11, 20:46
Τυχαινει καμμια φορα, σε ολα τα GPS. Αν μπορεις κανε του ενα restart και περιμενε (αστο να πιασει καλα) σε σημειο που να πιανει καλα δορυφορους (οχι πχ στο κεντρο σε στενο με πολυκατοικιες κλπ)

leonidasgr2003
25-11-11, 13:26
Τυχαινει καμμια φορα, σε ολα τα GPS. Αν μπορεις κανε του ενα restart και περιμενε (αστο να πιασει καλα) σε σημειο που να πιανει καλα δορυφορους (οχι πχ στο κεντρο σε στενο με πολυκατοικιες κλπ)

restart πως κάνω ; το έχει εδώ και 4 μερες και δεν το βλεπω να φτιάχνει αν δεν βάλω χερι -.-

120ie87
25-11-11, 13:29
...ντι μπέστεν κουαλιτέτ...

Kostas_1
25-11-11, 14:41
restart πως κάνω ; το έχει εδώ και 4 μερες και δεν το βλεπω να φτιάχνει αν δεν βάλω χερι -.-

Δεν ξερω. Γιαυτο ειπα αν μπορεις...

Samaro
25-11-11, 16:41
Θα πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο τον Χρήστο (Arcos) 6938963617.
Ισως να γνωρίζει κάτι παραπάνω από εμάς και σε βοηθήσει !
:original:

PANOS-E60
25-11-11, 17:01
Παιδιά όσες φορές το έχω πάθει στο Ε60 (freeze frame), αφαιρώ το dvd με τους χάρτες και σβήνω γιά λίγη ώρα. Ετσι κάνει restart το έχω βρει εμπειρικά.

Eleni
25-11-11, 17:10
Παιδιά όσες φορές το έχω πάθει στο Ε60 (freeze frame), αφαιρώ το dvd με τους χάρτες και σβήνω γιά λίγη ώρα. Ετσι κάνει restart το έχω βρει εμπειρικά.
Το ιδιο μου εκανε αρκετες φορες φετος στην Ελλαδα ( αντιγραφη απο ιντερνετ). Η BMW μου ειπε οτι οφειλεται στην ποιοτητα του CD..... τα αυθεντικα ειναι λιγο πιο λεπτα απο αυτα που εχουμε κανει αντιγραφες.... Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια, αλλα δεν μου συμβει ποτε με το αυθεντικο CD.

PANOS-E60
25-11-11, 17:15
Το ιδιο μου εκανε αρκετες φορες φετος στην Ελλαδα ( αντιγραφη απο ιντερνετ). Η BMW μου ειπε οτι οφειλεται στην ποιοτητα του CD..... τα αυθεντικα ειναι λιγο πιο λεπτα απο αυτα που εχουμε κανει αντιγραφες.... Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια, αλλα δεν μου συμβει ποτε με το αυθεντικο CD.

χα χα ! Ελένη, κάτι μου λέει πως ελληνική κόπια χαρτών που έχουμε είναι από την ίδια ακριβώς πηγη ...:whistle:

Eleni
25-11-11, 17:36
το κατεβασα το καλοκαιρι απο το ιντερνετ.:thumbsup:

leonidasgr2003
25-11-11, 17:39
Παιδιά όσες φορές το έχω πάθει στο Ε60 (freeze frame), αφαιρώ το dvd με τους χάρτες και σβήνω γιά λίγη ώρα. Ετσι κάνει restart το έχω βρει εμπειρικά.

να υποθέσω όμως πως σου ''κολλάνει οι χάρτες'' στο πρόβλημα μου, οι χαρτες λειτουργουν κανονικα (δινω οδό και σχεδιαζει τη διαδρομη απο το σημειο που υποτίθεται οτι βρίσκεται το αμαξι). πάω λοιπον κοντα στην οδο κ κοιταω τους γυρο δρόμους , ρωτάω και βρίσκω την οδο (ουσιαστικα δεν φερνω βόλτες ψαχνοντας)

Το πρόβλημα είναι πως δεν λειτουργεί ο δεκτης gps, δεν δείχνει το σημα του δορυφόρου πανω δεξια - Δεν δίνει ο δορυφόρος τις συντεταγμενες του bmw.

πήγα στο set k κρατησα πατημενω το ''μενού'' για 10 δευτ. μπηκε σε αλλη οθόνη και βρηκα το gps ... 8 δορυφόροι και δεν λαμβάνει απο κανεναν -.-

Eleni
25-11-11, 17:42
να υποθέσω όμως πως σου ''κολλάνει οι χάρτες'' στο πρόβλημα μου, οι χαρτες λειτουργουν κανονικα (δινω οδό και σχεδιαζει τη διαδρομη απο το σημειο που υποτίθεται οτι βρίσκεται το αμαξι). πάω λοιπον κοντα στην οδο κ κοιταω τους γυρο δρόμους , ρωτάω και βρίσκω την οδο (ουσιαστικα δεν φερνω βόλτες ψαχνοντας)

Το πρόβλημα είναι πως δεν λειτουργεί ο δεκτης gps, δεν δείχνει το σημα του δορυφόρου πανω δεξια - Δεν δίνει ο δορυφόρος τις συντεταγμενες του bmw.

πήγα στο set k κρατησα πατημενω το ''μενού'' για 10 δευτ. μπηκε σε αλλη οθόνη και βρηκα το gps ... 8 δορυφόροι και δεν λαμβάνει απο κανεναν -.-
Ημουν Πευκη και μου εδειχνε Εκαλη , Πεντελη ( που ημουν την προηγουμενη μερα....)

leonidasgr2003
25-11-11, 17:48
Ημουν Πευκη και μου εδειχνε Εκαλη , Πεντελη ( που ημουν την προηγουμενη μερα....)

άρα έχουμε το ίδιο πρόβλημα . δεν νομίζω να φταίνε οι χάρτες γιατί θα το πάθαινε εξ'αρχής. το gps εχει πρόβλημα απ'οτι καταλαβα ... πως το έφτιαξες ;

Eleni
25-11-11, 17:54
άρα έχουμε το ίδιο πρόβλημα . δεν νομίζω να φταίνε οι χάρτες γιατί θα το πάθαινε εξ'αρχής. το gps εχει πρόβλημα απ'οτι καταλαβα ... πως το έφτιαξες ;
εβγαλα το δισκακι, εσβησα μηχανη, περιμενα 5 λεπτα, το ξαναεβαλα και περιμενα αλλα 5 λεπτα να το διαβασει, μετα επανηλθε,

Ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει προβλημα το gps γιατι δεν ειχε κανενα προβλημα πριν το φερω Ελλαδα, εκανε γενικο ελεγχο πριν φυγει απο ΝΥ, εδω δεν ειχε ποτε αυτο το προβλημα και τους χαρτες USA τους επερνε κανονικα.

leonidasgr2003
01-12-11, 23:48
τελικά έφτιαξε με το που πάτησα το menu παρατεταμενα καθως ήμουν στο set :)

PANOS-E60
02-12-11, 07:18
τελικά έφτιαξε με το που πάτησα το menu παρατεταμενα καθως ήμουν στο set :)

Ειδες ? Στο RESTART βρισκότανε το μυστικό ... thumb
Χρήσιμο και γιά άλλους αυτό που έγραψες.

Arcos
05-12-11, 11:00
3 λογοι γιατο περιστατικο αυτο .

1. κακης ποιοτητας dvd με αποτελεσμα ναι μεν αναγνωση αλλα οχι την αναμενομενη.
2. μοναδα mk4 τρωει πολλες φορες κολληματα λογω θερμοκρασιας και θολωμενου lens -laser.

3. ελλατωματικη κεραια. (και ομως συμβενει)

ΛΥΣΕΙΣ

δεν εχει καμια σχεση το λεγομενο restart (τελικά έφτιαξε με το που πάτησα το menu παρατεταμενα καθως ήμουν στο set ) αυτο που μπορεις να κανεις αν δεν κλειδωνη δορυφορους το μκ , και ειναι ολλα σωστα συνδεμενα ειναι να κανεις υποβαθμιση και αναβαθμιση της μoναδας απο μια ουσιοδη version πχ απο 28 και μετα 31 η 32 που η διαφορα με την 31 ειναι απλα το dual layer support.

η μοναδα σου απλα αργησε να διαβαση χαρτες . και αν ηρθε απο αμερικη οπως αναφερεις θα ηταν και λογικο να αργησε πολυ να συμβιβαστη γιατι ως γνωστον κραταει last data θεσης.

αυτο που θα μπορουσες να κανεις χωρις να αρχιζεις να μπενεις σε κρυφα menu κλπ κλπ
ηταν να κανεις μια πολυ απλη κυκλικη κινιση γυρω απο τον αξονα του bmw σου 3'4 φορες. και voilaaaaa θα ειχες ξεμπερδεψη.

leonidasgr2003
05-12-11, 15:27
για να κάνω υποβάθμιση δε χρειάζομαι κ αλλο cd όμως ; εγω εχω μόνο αυτο που χρησιμοποιώ ...

το αμαξι το πηρα απο γερμανία. Απο αμερική το πηρε μια γυναικα απο εδω μεσα.

πλάκα μου κάνεις ! θα παω σε αλανα θα φερω 3-4 κυκλους γυρω απο τον αξονα και φτιάχνει; Δεν νομίζω να έκαναν αυτό στο σερβις του bmw όταν το έφτιαξαν. μαλλον κανανε το ρεσταρτ απο στο σετ. το εχεις δοκιμάσει το κυκλικό γυρω απο τον αξονα;

Arcos
06-12-11, 08:38
το κανω συνεχεια οταν βαζω μοναδες gps που φερνω απο γερμανια , και οχι δεν κανω πλακα. οσο για το CD μπορεις να το κατεβασεις και απο το net ωστε να κανεις υποβαθμιση . στο

Arcos
06-12-11, 08:46
service της bmw της ελλαδας τουλαχιστον δεν ξερουν πραγματικα τη τους γινεται εκτος απο το να σου λενε πως αυτο ειναι χαλασμενο ( αν και επισκευαζεται ) οποτε το αλλαζεις σαν προβατο. ανθρωποι που εχουν παει στα εργοστασια της γερμανια μπορουν να στο επιβαιβεωσον . η καθε μοναδα στο αμαξη εχει διαφορετικο κατασκευαστη- συνεργατη. και εχουν τα δικα τους προτοκολλα . στην περπτωση του gps mk4 ο μονος τροπος για να κανεις soft reset ειναι να το βγαλεις απο μπαταρια η την μοναδα απο ρευμα. . το hard reset ειναι η SW. και οχι με restar απο to set που δεν στεκι. στο hidden menu μπορεις απλα α επιβεβαιωσεις πως ειναι ολλα λειτουργικα, αριθμος πλαισιου σωστος , γυροσκοπικο test , και checarisma softwares. nothing more.

leonidasgr2003
06-12-11, 23:40
στην περπτωση του gps mk4 ο μονος τροπος για να κανεις soft reset ειναι να το βγαλεις απο μπαταρια η την μοναδα απο ρευμα. . το hard reset ειναι η SW. και οχι με restar απο to set που δεν στεκι. στο hidden menu μπορεις απλα α επιβεβαιωσεις πως ειναι ολλα λειτουργικα, αριθμος πλαισιου σωστος , γυροσκοπικο test , και checarisma softwares. nothing more.

το είχα βγάλει απο την μπαταρία αλλα τίποτα.
το ''hard reset ειναι η SW'' τι είναι ; δεν καταλαβα πως το κανω.

πως εξηγείται τότε το γεγονός πως δουλεψε όταν μπηκα στο μυστικό μενου; Δε μπορεί να είναι τυχαιο...

Arcos
20-12-11, 14:00
υποβαθμιση (με παλαιοτερη version) αναβαθμιση (με νεοτερη version ) = SW
αυτο θελει δεν θελει ειναι hard reset απο την στιγμη που καθαριζει η eprom.