PDA

Επιστροφή στο Forum : 1994 Μάρτιος 4Τ..



A8hnaios
23-11-11, 01:42
Και τι δε λέει μέσα! https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=93&article=2466
Αναμνήσεις... :drive:

Ptboul
23-11-11, 08:53
Παρακολουθώ χρόνια κάποιες συγκεκριμένες χρονολογίες που με ενδιαφέρουν αλλά έχουν παρατήσει την ενημέρωση από καιρό.

Μόνο το ''εν λευκό'' βρίσκεις.

Γενικά πολύ καλό το library techlink. thumb

nikos valvetronic
24-11-11, 00:13
Όποιος θέλει πληροφορίες ή τέστ από συγκεκριμένα μοντέλα στους 4Τ μην διστάσει.Από το '89 και μέτα έχω σχεδόν όλα τα τεύχη(λοίπουν ελάχιστα από
το '89 εως το 91) τακτοποιημένα σε δική τους βιβλιοθήκη.Για παλιότερα τεύχη
υπάρχει όλη η συλλογή από το πρώτο τεύχος στο παν/μιο της Πάτρας.

gant
24-11-11, 01:09
Όποιος θέλει πληροφορίες ή τέστ από συγκεκριμένα μοντέλα στους 4Τ μην διστάσει.Από το '89 και μέτα έχω σχεδόν όλα τα τεύχη(λοίπουν ελάχιστα από
το '89 εως το 91) τακτοποιημένα σε δική τους βιβλιοθήκη.Για παλιότερα τεύχη
υπάρχει όλη η συλλογή από το πρώτο τεύχος στο παν/μιο της Πάτρας.

Να συμπληρώσω κι εγώ, έχω πακεταρισμένα στην αποθήκη τα τεύχη από Οκτ. 1978 μέχρι Δεκ.1994. Τα επόμενα μέχρι σήμερα είναι σε μιά βιβλιοθήκη αλλά τιγκάρησε και μάλλον και αυτά θα κάνουν παρέα στα παλιότερα.

spyrosK
26-11-11, 07:32
thumb κι απο μένα ειναι διαθέσιμη συλλογή των 4Τ από το 1989 πληρης ως το 2000. μετα σταδιακα έπαψα να το αγοραζω (αν και εχω αρκετα τευχη). Γενικότερα οι 4Τροχοί αποτέλεσαν περιοδικό ορόσημο για τους φίλους της αυτοκίνησης, τους "πραγματικούς οδηγούς" όπως έγραφε ο Κ.Κ., οι οποίοι πέρα από τα τεστ,παρουσιάσεις και αγωνιστικά νέα είχαν καταπληκτικά άρθρα που ανέλυαν την πολιτικοοικονομική και κοινωνική κατάσταση στη χωρα μας και όποιος διαβάσει "εν λευκώ" και "αντίλογο" θα δει πράγματα που βιώνουμε σήμερα , πως σιγά σιγά εξελήχθηκαν τα τελευτάια 25 χρόνια στη σημερινή κατάσταση...

Υ.Γ. παντως το αγαπημένο μου περιοδικό σήμερα έχει χάσει την αίγλη του, βρίσκεται σταθερά σε πτώση..

apovas
26-11-11, 08:13
Φυσικο ειναι αφου ο Κ.Κ. δεν ειναι πια στο τιμονι και κανει κουμαντο ο Λυμπερης

trueno
26-11-11, 08:25
Χαιρομαι πραγματικά που σε αυτό το forum υπάρχουν ανθρωποι που μεγ'αλωσαν με τους 4Τροχούς. Θυμαμαι τον εαυτό μου να παίρνω το τευχος πρωι-πρωι , και να βγαινω από το δωμάτιο που διαβαζα μετα τις μια το μεσημέρι...Ασε που καθε τευχος το εντυνα με το αυτοκόλλητο πλαστικό που ντυναμε τότε τα τετράδια! Τι να πρωτοθυμηθώ...τα αρθρα του Πάνου Φιλιπακόπουλου, τα ταξιδιωτικά του Νίκου Δήμου , την "γκρίνια" του ΚΚ (εμένα πάντως ποτέ δεν με πείραξε) .....Ωραίες εποχές που παίρναμε τα πρώτα μας αυτοκίνητα και πηγαιναμε σε αλάνες και προσπαθούσαμε να βρουμε τα ορια τους και τα δικά μας μαζί , και να καταλάβουμε τι πάει να πει υποστροφη , υπερστροφή , μεταφορά βάρους , και παράλληλα να καταλάβουμε πως δουλεύει ο κινητήρας , το κιβώτιο , τα φρένα.....Εδω και πολύ καιρό πια εχω σταματήσει να τους αγοράζω συστηματικά γιατί όπως λεει και ο φίλος Σπύρος το σημερινό περιοδκό ελάχιστη σχεση έχει με το αρχέτυπο.

trueno
26-11-11, 08:32
Ενδιαφέρον θα ειχε μια συνάντηση των 4Τροχιτων , για ενα καφεδάκι....να θυμηθούμε τα παλιά

spyrosK
27-11-11, 07:14
:thumbsup: Πολυ καλή ιδέα, σιγουρα υπάρχουν αρκετοι που μεγάλωσαν με τους 4Τροχους και σ αυτό το forum, αρκεί να μην υπαρξει πρόβλημα με τις συναντησεις του forum. ας δουμε ποιος ενδιαφέρεται...

aristent
27-11-11, 10:23
Χαιρομαι πραγματικά που σε αυτό το forum υπάρχουν ανθρωποι που μεγ'αλωσαν με τους 4Τροχούς. Θυμαμαι τον εαυτό μου να παίρνω το τευχος πρωι-πρωι , και να βγαινω από το δωμάτιο που διαβαζα μετα τις μια το μεσημέρι...Ασε που καθε τευχος το εντυνα με το αυτοκόλλητο πλαστικό που ντυναμε τότε τα τετράδια! Τι να πρωτοθυμηθώ...τα αρθρα του Πάνου Φιλιπακόπουλου, τα ταξιδιωτικά του Νίκου Δήμου , την "γκρίνια" του ΚΚ (εμένα πάντως ποτέ δεν με πείραξε) .....Ωραίες εποχές που παίρναμε τα πρώτα μας αυτοκίνητα και πηγαιναμε σε αλάνες και προσπαθούσαμε να βρουμε τα ορια τους και τα δικά μας μαζί , και να καταλάβουμε τι πάει να πει υποστροφη , υπερστροφή , μεταφορά βάρους , και παράλληλα να καταλάβουμε πως δουλεύει ο κινητήρας , το κιβώτιο , τα φρένα.....Εδω και πολύ καιρό πια εχω σταματήσει να τους αγοράζω συστηματικά γιατί όπως λεει και ο φίλος Σπύρος το σημερινό περιοδκό ελάχιστη σχεση έχει με το αρχέτυπο.

+1thumb


....ακριβως το ιδιο παθος μας κατειχε ολους εμας τους φανατικους αναγνωστες των 4τροχων.....


....ισως (μη πω σιγουρα....)να μην ειχαμε μεγαλυτερες οικονομικες δυνατοτητες τοτε για αγορα αυτοκινητου,αλλα τα συγκριτικα τεστ αυτοκινητων τον μεσαιων,μινι,σουπερ μινι ηταν μεγαλη βοηθεια για την επιλογη μας!thumb

....τα "τοτε" στοιχιωμενα ονειρα μου:
https://images.top10speed.com/user_data/443/speed_auto_443_2487_fiat_top10_lightbox.png

https://images03.olx.pt/ui/11/12/62/1307972958_14011062_1-Uno-Turbo-IE-Racing-111992-Muito-Estimado-0.jpg

nikos valvetronic
27-11-11, 22:00
Forza Italia!! Πολύ 'χαμηλά' τα βλέπω τα όργανα για τελικές,θερμοκρασίες-πιέσεις
στα ρελαντί τους! Τι μου θύμισες τώρα...Καντράν από turbo είχα βάλει στο
Fiorino 1.1 της δουλειάς καθώς και ζάντες ABARTH φυσικά με δικά μου λεφτά!!