PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιποιηση κουκουλας καμπριο!!!



Vasilis
26-12-09, 00:57
Για να διατηρηθει η κουκουλα ενος καμπριο σαν καινουρια και να μην ξεθωριαζει η χανει το χρωμα της με τα χρονια πρεπει να γνωριζουμε οτι ποτε δεν την πλενουμε με οποιοδηποτε σαπουνι.
Καλο θα ειναι να προμηθευτουμε απο ενα συνεργειο bmw το σετ περιποιησης κουκουλας (ειτε αφτερμαρκετ αλλης μαρκας) το οποιο κοστιζει περιπου 50 ευρω και περιεχει τα εξης..
α)Σαμπουαν κουκουλας
β)καθαριστικο λεκεδων κουκουλας
γ)καθαριστικο ρετσινης
δ)Συντηρητικο ελαστικων και πλαστικων
ε)βουρτσακι καθαρισμου κουκουλας
ζ)σφουγγαρακι
η)Υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας.

Ξεκιναμε λοιπον:

α)Σαμπουαν κουκουλας...
Σημαντικο!! Αν πλενουμε το αυτοκινητο συχνα δεν σημαινει οτι πρεπει να βαλουμε και σαμπουαν στην κουκουλα! Η συχνη χρηση σαμπουαν στην κουκουλα θα μας ξεθωριασει το χρωμα της σε πολυ πιο συντομο χρονικο διαστημα! Προτεινω μακρια το σαπουνι απο την κουκουλα ....δια ροπαλου! Μπορουμε να την ξεπλενουμε ενδιαμεσα μονο με νερο!!
β) Καθαριστικο λεκεδων κουκουλας...
Το χρησημοποιουμε μια φορα καθε 3 μηνες ή καθε φορα που βρισκουμε καποιον λεκε ο οποιος δεν φευγει με το σαμπουαν!
γ)Καθαριστικο ρετσινης...
Σε περιπτωση που αντιληφθουμε ρετσινη στην κουκουλα ψεκαζουμε με το καθαριστηκο ρετσινης και τριβουμε με το σφουγγαρακι μεχρι να φυγει...Αν δεν φευγει με το σφουγγαρακι τοτε χρησιμοποιουμε το βουρτσακι..μετα ξεπλενουμε καλα με νερο!
δ)Συντηριτικο ελαστικων και πλαστικων...
Το χρησιμοποιουμε για την συντηρηση των λαστιχων της κουκουλας στις πορτες γυρο γυρο κλπ και στα πλαστικα... Δεν γυαλιζει πολυ και αυτο ειναι καλο!Επισης εχει ωραιο αρωμα!Ψεκαζουμε τα λαστιχα της κουκουλας ΑΦΟΥ τα εχουμε καθαρισει πρωτα με ενα βρεγμενο πανι!! Αυτο δεν γινετε καθε φορα που πλενουμε το αυτοκινητο αλλα μια φορα καθε μηνα η και δυο!
ε)Βουρτσακι καθαρισμου κουκουλας...
Δεν το χρησιμοποιουμε ποτε στην κουκουλα εκτος αν υπαρχει επιμονος λεκες ο οποιος δεν βγαινει με αλλο τροπο! Η συχνη χρηση μπορει να γδαρει η να χαλασει το πανι της κουκουλας!
ζ)Υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας..
Περνουμε εναν κουβα και ριχνουμε μεσα του 3 καπακια γεματα με υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας και επειτα ενα λιτρο νερο..Στην συνεχεια περνουμε το σφουγγαρακι και το ριχνουμε στον κουβα ετσι ωστε να ποτισει!Επειτα αρχιζουμε και το απλωνουμε στην κουκουλα ετσι ωστε να ποτισει και αυτη..Αφου τελειωσουμε ΔΕΝ ΞΕΠΛΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΡΟ!!! Το αφηνουμε να στεγνωσει και την πλενουμε την επομενη μερα!Το χρησιμοποιουμε μετα απο καθε καλοκαιρι η στην πρωτη βροχη του χειμωνα! Μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε και δυο φορες το χρονο!

Ελπιζω να βοηθησα....μεγαλη προσοχη στην κουκουλα μας λοιπον.....:cool:

Stathis
26-12-09, 01:09
μπραβο βασιλη ωραιο θεμα!

VanVIC
26-12-09, 01:27
και κάτι για αιθέρα δεν έλεγες ρε συμπέθερε ?

Vasilis
26-12-09, 01:29
τον εχω σε αλλο θρεντ......

ο αιθερας αφορα μεμονωμενες βρωμιες στην κουκουλα που δεν αφαιρουνται......κ γενικοτερα θα βρειτε πληροφοριες στο θρεντ που εχει ανοιχτει..

Driver M
26-12-09, 13:39
Πολύ καλό προϊόν για τον καθαρισμό της κουκούλας είναι το Meguiars M40 Vinyl and Rubber Cleaner & Conditioner που καθαρίζει πολύ καλά και έχει και υψηλή αντηλιακή προστασία. Είναι επίσης πολύ κατάλληλο και για τα λάστιχα και τις τσιμούχες πέριξ της οροφής, αφού τα καθαρίζει και τα αναζωογονεί.

5555
26-12-09, 20:27
Ναι ο αιθερας τουλαχιστον για ενα δακρυ ρετσινιου στην κουκουλα εκανε δουλεια
Ενα ψεκασμενο με αιθερα πανακι μια περιστροφη και εφυγε το ρετσινι

Vasilis
19-03-10, 13:17
Για πρωτη φορα κ μετα απο παροτρυνση του ''ειδικου'' monsta.....αγορασα κ περασα την κουκουλα του μωρου με ενα προιον νανοτεχνολογιας......απο εδω.. https://cy.percenta.com/

2 μπουκαλια σε μορφη σπρει.....μην το λυπηθεις μου ειπανε....κ ριξε το ενα 20' μετα απο την εφαρμογη του 1ου...!

θα δουμε αποτελεσματα οταν πλυθει κ το βρεξω......θα κατσει το νερακι ή θα φευγει χωρις ιχνος μουσκεματος...

απο την εταιρια μου ειπαν οτι αρκει για 1 χρονο....

κοστος 17 ευρω εκαστο μπουκαλι...!

Driver M
19-03-10, 13:27
Iδιαίτερα καλά προϊόντα για την περιποίηση των soft top, είναι αυτά της αγγλικης renovo, εταιρείας που εξειδικεύεται αποκλειστικά στον χώρο της περιποίησης και της προστασίας των soft top. Ιδού και τα προϊόντα της: https://www.renovointernational.com/products/products.html

Vasilis
26-03-10, 21:29
Για πρωτη φορα κ μετα απο παροτρυνση του ''ειδικου'' monsta.....αγορασα κ περασα την κουκουλα του μωρου με ενα προιον νανοτεχνολογιας......απο εδω.. https://cy.percenta.com/

2 μπουκαλια σε μορφη σπρει.....μην το λυπηθεις μου ειπανε....κ ριξε το ενα 20' μετα απο την εφαρμογη του 1ου...!

θα δουμε αποτελεσματα οταν πλυθει κ το βρεξω......θα κατσει το νερακι ή θα φευγει χωρις ιχνος μουσκεματος...

απο την εταιρια μου ειπαν οτι αρκει για 1 χρονο....

κοστος 17 ευρω εκαστο μπουκαλι...!

η νανοτεχνολογια....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...!

Σημερα επεσε νερακι στο μωρο....κ οι σταγονες εφευγαν σαν μπιλιες......ελπιζω οτι θα κρατησει τον ενα χρονο που υποσχεθηκε η εταιρια...!:thanks:

Monsta
26-03-10, 21:43
Έλα ρε!! Μπράβο!!!

Χαίρομαι ιδιαίτερα μιας και είχα καιρό να χρησιμοποιήσω το δικό μου και πρέπει να είχε λήξει στη συσκευασία του....

OFF-TOPIC

Αυτό το καιρό τεστάρω ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ προϊόν που λογικά θα ανακοινωθεί μέσα στο επόμενο 15-νθήμερο και αναμένεται μεγάλη ΑΝΑΤΡΟΠΗ σε ότι ξέρουμε μέχρι σήμερα περί αλοιφών / κεριών κτλ.......

Driver M σου χω ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ......χιχιχιχιχι

Αναμείνατε......

GIWRGOSPR
26-03-10, 22:12
αυτα μας κανεις ρε βασιλη και ολη την ωρα ψαχνομαστεεε...........!!

Monsta
26-03-10, 22:22
αυτα μας κανεις ρε βασιλη και ολη την ωρα ψαχνομαστεεε...........!!

Δε χρειάζεται να ψαχνόσαστε. Ψαχνόμαστε εμείς για σας. Εσείς απλά πάτε και ψωνίζετε.... :D

Driver M
26-03-10, 22:22
Έλα ρε!! Μπράβο!!!

Χαίρομαι ιδιαίτερα μιας και είχα καιρό να χρησιμοποιήσω το δικό μου και πρέπει να είχε λήξει στη συσκευασία του....

OFF-TOPIC

Αυτό το καιρό τεστάρω ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ προϊόν που λογικά θα ανακοινωθεί μέσα στο επόμενο 15-νθήμερο και αναμένεται μεγάλη ΑΝΑΤΡΟΠΗ σε ότι ξέρουμε μέχρι σήμερα περί αλοιφών / κεριών κτλ.......

Driver M σου χω ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ......χιχιχιχιχι

Αναμείνατε......

Μμμμ...για δώσε καμια λεπτομέρεια, έτσι για να τροφοδοτήσω λίγο την περιέργειά μου... Μη με αφήνεις έτσι βραδιάτικα! :hystericalbs1:

Monsta
26-03-10, 22:26
Μμμμ...για δώσε καμια λεπτομέρεια, έτσι για να τροφοδοτήσω λίγο την περιέργειά μου... Μη με αφήνεις έτσι βραδιάτικα! :hystericalbs1:

Λέω και γω, δε θα εμφανιστεί?? :th_Laie_67-1:

Θα σου στείλω ένα λινκ με pm, δες το and get back to me, ok?

Driver M
26-03-10, 22:28
Λέω και γω, δε θα εμφανιστεί?? :th_Laie_67-1:

Θα σου στείλω ένα λινκ με pm, δες το and get back to me, ok?

Sure...

Για να δούμε...:think:

Vasilis
26-03-10, 22:28
Λέω και γω, δε θα εμφανιστεί?? :th_Laie_67-1:

Θα σου στείλω ένα λινκ με pm, δες το and get back to me, ok?

εμεις στο πηγαδι κατουρησαμε ρε Κωστη???????????????????:ranting2::th_Laie_67-1:

Monsta
26-03-10, 22:33
εμεις στο πηγαδι κατουρησαμε ρε Κωστη???????????????????:ranting2::th_Laie_67-1:

Άντε να στο στείλω και σένα, αλλά that's it, δεν ανακοινώνω ακόμα λεπτομέρειες δημόσια. Αν και από το video δε θα πιστεύτε στα μάτια σας....

Υπομονή λίγο μόνο καιρό και θα σας τα πω όλα.

Nurburgring
31-03-10, 08:23
Κάτι έχεις ξεχάσει σε αυτο το θρεντακι αλλά τέλος πάντων.......

Vasilis
31-03-10, 09:36
Άντε να στο στείλω και σένα, αλλά that's it, δεν ανακοινώνω ακόμα λεπτομέρειες δημόσια. Αν και από το video δε θα πιστεύτε στα μάτια σας....

Υπομονή λίγο μόνο καιρό και θα σας τα πω όλα.


Κάτι έχεις ξεχάσει σε αυτο το θρεντακι αλλά τέλος πάντων.......

εξαντλειται η υπομονη κωστακη.....για πες για πες.......:thumbsup:

Monsta
04-04-10, 23:26
Θα σας πω από κοντά...δεν ανοίγω θρεντ γιατί έχω κάποιες εκκρεμότητες ακόμα και πρέπει να είμαι 110% σίγουρος πριν το παρουσιάσω.

bill_m3
05-04-10, 17:46
Κάπου, κάπως, κάποτε είχαμε βρει ένα κιτάκι για επαναφορά χρώματος κουκούλας....

Θυμάται κανένας που το βρήκαμε???

Vasilis
05-04-10, 18:21
ξεβαψαμε μπιλακο?...ξεβαψαμε?:whistle::whist le::th_Laie_67-1:

maevius
25-05-10, 19:15
Παιδιά προσοχή με τη νανοτεχνολογία γιατί δεν είναι όλα ρόδινα. Ναι κάνει δουλειά κλπ κλπ κλπ αλλά επιφυλάσσομαι για άλλα ζητήματα.

https://www.wisegeek.com/what-are-the-possible-dangers-of-nanotechnology.htm

tsagio
27-05-10, 20:44
Για να διατηρηθει η κουκουλα ενος καμπριο σαν καινουρια και να μην ξεθωριαζει η χανει το χρωμα της με τα χρονια πρεπει να γνωριζουμε οτι ποτε δεν την πλενουμε με οποιοδηποτε σαπουνι.
Καλο θα ειναι να προμηθευτουμε απο ενα συνεργειο bmw το σετ περιποιησης κουκουλας (ειτε αφτερμαρκετ αλλης μαρκας) το οποιο κοστιζει περιπου 50 ευρω και περιεχει τα εξης..
α)Σαμπουαν κουκουλας
β)καθαριστικο λεκεδων κουκουλας
γ)καθαριστικο ρετσινης
δ)Συντηρητικο ελαστικων και πλαστικων
ε)βουρτσακι καθαρισμου κουκουλας
ζ)σφουγγαρακι
η)Υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας.

Ξεκιναμε λοιπον:

α)Σαμπουαν κουκουλας...
Σημαντικο!! Αν πλενουμε το αυτοκινητο συχνα δεν σημαινει οτι πρεπει να βαλουμε και σαμπουαν στην κουκουλα! Η συχνη χρηση σαμπουαν στην κουκουλα θα μας ξεθωριασει το χρωμα της σε πολυ πιο συντομο χρονικο διαστημα! Προτεινω μακρια το σαπουνι απο την κουκουλα ....δια ροπαλου! Μπορουμε να την ξεπλενουμε ενδιαμεσα μονο με νερο!!
β) Καθαριστικο λεκεδων κουκουλας...
Το χρησημοποιουμε μια φορα καθε 3 μηνες ή καθε φορα που βρισκουμε καποιον λεκε ο οποιος δεν φευγει με το σαμπουαν!
γ)Καθαριστικο ρετσινης...
Σε περιπτωση που αντιληφθουμε ρετσινη στην κουκουλα ψεκαζουμε με το καθαριστηκο ρετσινης και τριβουμε με το σφουγγαρακι μεχρι να φυγει...Αν δεν φευγει με το σφουγγαρακι τοτε χρησιμοποιουμε το βουρτσακι..μετα ξεπλενουμε καλα με νερο!
δ)Συντηριτικο ελαστικων και πλαστικων...
Το χρησιμοποιουμε για την συντηρηση των λαστιχων της κουκουλας στις πορτες γυρο γυρο κλπ και στα πλαστικα... Δεν γυαλιζει πολυ και αυτο ειναι καλο!Επισης εχει ωραιο αρωμα!Ψεκαζουμε τα λαστιχα της κουκουλας ΑΦΟΥ τα εχουμε καθαρισει πρωτα με ενα βρεγμενο πανι!! Αυτο δεν γινετε καθε φορα που πλενουμε το αυτοκινητο αλλα μια φορα καθε μηνα η και δυο!
ε)Βουρτσακι καθαρισμου κουκουλας...
Δεν το χρησιμοποιουμε ποτε στην κουκουλα εκτος αν υπαρχει επιμονος λεκες ο οποιος δεν βγαινει με αλλο τροπο! Η συχνη χρηση μπορει να γδαρει η να χαλασει το πανι της κουκουλας!
ζ)Υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας..
Περνουμε εναν κουβα και ριχνουμε μεσα του 3 καπακια γεματα με υγρο αδιαβροχοποιησης κουκουλας και επειτα ενα λιτρο νερο..Στην συνεχεια περνουμε το σφουγγαρακι και το ριχνουμε στον κουβα ετσι ωστε να ποτισει!Επειτα αρχιζουμε και το απλωνουμε στην κουκουλα ετσι ωστε να ποτισει και αυτη..Αφου τελειωσουμε ΔΕΝ ΞΕΠΛΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΡΟ!!! Το αφηνουμε να στεγνωσει και την πλενουμε την επομενη μερα!Το χρησιμοποιουμε μετα απο καθε καλοκαιρι η στην πρωτη βροχη του χειμωνα! Μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε και δυο φορες το χρονο!

Ελπιζω να βοηθησα....μεγαλη προσοχη στην κουκουλα μας λοιπον.....:cool:

Παιδία καλησπέρα αγόρασα το εν λόγο σετάκι για να κάνω και εγώ μια περιποίηση την κουκούλα ξέρει κανείς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω γιατι ακουω και διαβάζω διάφορα δηλαδή τι θέλω να πω πρωτα την σκουπίζω με ηλεκτρική σκούπα? μετα την πλένω με το σαμπουάν?? μετα απο πόση ώρα περνάω το άλλο υγρό που είναι για αδιαβροχοποίηση και όλα αυτα τα διαδικαστικά αν ξέρει κάποιος όλοι την διαδικασία θα με βοηθούσε πολύ γιατι σκέφτομαι το Σ/Κ να περιποιηθώ το αμάξι μου :thnx:

beliris
27-05-10, 21:14
Το σετ περιποίησης της ΒΜW το χρησιμοποιώ ήδη τα τελευταία 3 χρόνια και η κουκούλα της Ζ3 είναι σαν καινούργια!
Ψεκάζω την κουκούλα με το σαμπουάν και τρίβω απαλά με ένα μαλακό σφουγγάρι μέχρι να αφρίσει καλά,ακολούθως ξεπλένω καλά και το αφήνω να στεγνώσει στον ήλιο!
Η κουκούλα έχει πολύ ζωντανό μαύρο χρώμα μετά το πλύσιμο.
Το εμποτιστικό υγρό το χρησιμοποιώ κάθε εξάμηνο!
Προσοχή με τις κουτσουλιές(καίνε το ύφασμα) -ΑΜΕΣΟ καθάρισμα με το spray της BMW και καθαρίζει εύκολα!
Προληπτικά όταν το παρκάρω έξω,πάντα βάζω ένα μικρό κάλυμα κουκούλας και έχω αποφύγει πολλές κουτσουλιές,επίσης προστατευεται η κουκούλα από τον ήλιο!
Το Ζ3 κυκλοφορεί από τον Αυγουστο 2003 και η κουκούλα του είναι απόλυτα αδιάβροχη με το χρώμα της ολοζώντανο!
Επίσης χρησιμοποιώ ανα εξάμηνο ένα προιόν για το πίσω πλαστικό τζάμι που το διατηρεί λαμπερό και διαφανές!

tsagio
27-05-10, 21:27
berilis ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική σου απάντηση. Ξέρεις αν το εμποτιστικό υγρό το περνάμε μετα το σαμπουάν και αφου η κουκούλα στεγνώσει ή πρέπει να είναι λιγο υγρή??

beliris
27-05-10, 22:04
berilis ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική σου απάντηση. Ξέρεις αν το εμποτιστικό υγρό το περνάμε μετα το σαμπουάν και αφου η κουκούλα στεγνώσει ή πρέπει να είναι λιγο υγρή??

Εγώ το περνάω πριν στεγνώσει η κουκούλα από το πλύσιμο.Σύμφωνα με τις οδηγίες,πρόσεξε να μην τρέξει το υγρό πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου,γιατί αν στεγνώσει αφήνει θαμπάδες!
Άπλωνε το λίγο-λίγο με το σφουγγάρι, για να ποτιστεί καλά το ύφασμα της κουκούλας και το αφήνεις να στεγνώσει στον ήλιο!

alxpro
31-05-10, 09:59
το σετακι της bmw κανει πραγματικα θαυματα.εγω εχω μπεζ κουκουλα κ την εχει κρατησει 1,5 χρονο σε τελεια κατασταση.βεβαια περα απο μια γατα που εξυσε τα νυχια της πανω αφηνοντας το σημαδι της(σημειωνω οτι η γουνα της γατας κοσμει τα δερματα του σαλονιου της Ζετας μου πλεον),αντιμετωπιζω ξαφνικο ξυλωμα στα φιλετα της ζελατινας.προφανως ειναι ενας συνδιασμος ηλιου-αερα(απο ταχυτητα μαλλον) και κακης δουλειας.Θελω να αλλαξω ζελατινα ετσι κ αλλιως αλλα βλεπω οτι εχει σκισει την κουκουλα.παραθετω καποιες φοτος
κανενας καλος επαγγελματιας για αυτες τις δουλειες η αντιπροσωπεια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και την τσεπη μου αδεια?

Αν ειμαι σε λαθος τοπικ συγγνωμη μπρος του μοντς.το ποσταρο δω μιας κ εχει να κανει με την περιποιηση κουκουλας