PDA

Επιστροφή στο Forum : ess vs asa vs s62



stefm5
21-11-11, 22:50
επειδή έχω μάθει ότι υπάρχουν γνώστες για κομπρέσσες εδώ μέσα, θα ήθελα να μάθω ποιές διαφορές έχουν τα συστήματα ess και asa...
επίσης πως 'στέκονται' απέναντι στον s62 μιας και το όχημα είναι Ε39 530

:thnx:

merbeind
21-11-11, 23:14
Καλο θα ηταν οποιος γνωριζει να πει εκτος απο διαφορα στην αποδοση τι γινεται και με την αξιοπιστια μεταξυ τους.Ο ess ts2 φτανει 350 ενω ο asa λενε αναλαγα την τροχαλια;!;.

m-power_01
22-11-11, 02:40
https://www.youtube.com/watch?v=G4a5NnLmp0s"]https://www.youtube.com/watch?v=G4a5NnLmp0s

stefm5
22-11-11, 07:45
και μετά το μουσικό διάλειμμα περιμένω τις γνώσεις σας...

race850i
22-11-11, 10:49
τι σου εσφηνωθει παλι στο μυαλο κυριε;;;;

stefm5
22-11-11, 11:08
η αναβάθμιση μου έχει σφηνωθεί..
απλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω

BILL007
22-11-11, 11:19
Eγώ θα το πάρω απο την αρχή...Συγκρίνουμε συστήματα υπερτροφοδότησης με ατμόσφαιρα?

Μου φαίνεται πολύ άκυρο...

Μετά για τι είδος χρήσης μιλάμε?Ποιο είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα?(να περνάμε τον γείτονα?να πηγαίνουμε ταξίδια?τι?)

Μάλλον το thread θέλει γραμμές,γιατί είναι πολύ αόριστο.;)

race850i
22-11-11, 11:25
Δεν ειμαι καθολου συμφωνος οταν η καλυτερη αναβαθμιση ειναι ενας Μ ν8 αλλα απο χρηματικης αποψης δυστηχως τα χαπακια ειναι φτηνοτερα!

stefm5
22-11-11, 11:52
Eγώ θα το πάρω απο την αρχή...Συγκρίνουμε συστήματα υπερτροφοδότησης με ατμόσφαιρα?

Μου φαίνεται πολύ άκυρο...

Μετά για τι είδος χρήσης μιλάμε?Ποιο είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα?(να περνάμε τον γείτονα?να πηγαίνουμε ταξίδια?τι?)

Μάλλον το thread θέλει γραμμές,γιατί είναι πολύ αόριστο.;)

βασίλη νομίζω πως δε χρειάζονται περισσότερες γραμμές

να γράψω ότι το θέλω για ταξίδια; γιατί με το τρίλιτρο δε μπορώ να κάνω ταξίδια;
να γράψω ότι θέλω να περνάω τον γείτονα; είναι δυνατόν; 15 χρονών είμαι;

ό,τι κάνω το κάνω για προσωπική μου ικανοποίηση

οπότε το θέμα έχει ως εξής: υπάρχει διαφορετική λειτουργία μεταξύ ess και asa και θα ήθελα να ξέρω από τους γνώστες περισσότερες λεπτομέρειες...τέλος αν ο κομπρέσσορας μπορεί να αγγίξει τις επιδόσεις ενός s62

όταν λοιπόν θέλω να αποφασίσω τί να διαλέξω δεν καταλαβαίνω που είναι το 'άκυρο'...συγνώμη κιόλας που έθεσα το θέμα

race850i
22-11-11, 12:13
Τα παντα μπορουν να γινουν,τιθεται θεμα ομως με την αξιοπιστια αν ανεβουν τα αλογα πολυ.
Ενα κομπρεσσερ παντως ειναι πιο φτηνο,πολυ πιο αξιοπιστο και αρκετα ευκολοφορετο.
Με 310 320 αλογατα πιστευω θα σου αρεσει αρκετα το Ε39 χωρις να ειναι καθολου πιεσμενο το μοτερ.
Η G Power χρησιμοποιει κομπρεσσερ αφοβα σε πολυ πιο περιεργα μοτερ και δηλωνει τρελλη αξιοπιστα στα 600+ αλογα.

BILL007
22-11-11, 12:55
ό,τι κάνω το κάνω για προσωπική μου ικανοποίηση

οπότε το θέμα έχει ως εξής: υπάρχει διαφορετική λειτουργία μεταξύ ess και asa και θα ήθελα να ξέρω από τους γνώστες περισσότερες λεπτομέρειες...τέλος αν ο κομπρέσσορας μπορεί να αγγίξει τις επιδόσεις ενός s62

όταν λοιπόν θέλω να αποφασίσω τί να διαλέξω δεν καταλαβαίνω που είναι το 'άκυρο'...συγνώμη κιόλας που έθεσα το θέμα

Λοιπόν πάμε ένα ένα.Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης.Κουβέντα κάνουμε thumb

Άλλωστε για εμένα προσωπικά το θέμα έχει πάρα πολλές παραμέτρους.

Ο S62 είναι γνωστό αξιόπιστο ατμοσφαιρικό μοτέρ με 408 ουκ ολίγα άλογα.

Το κιτ της ESS προσφέρει και αυτό στο stage 2 450 αν θυμάμαι καλά.

Ο κομπρέσσορας της ASA (τέτοιους χρησιμοποιεί και η G-power) είναι πάλι στα ίδια ανάλογα που θες να παίξεις σε πιέσεις.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα κλειστό ατμοσφαιρικό μοτέρ με οποιαδήποτε βελτίωση σε θέμα αξιοπιστίας και αντοχής.

Γι'αυτό κιόλας μίλησα περι "άκυρου".

Στα άλογα τα ίδια θα είναι πάνω κάτω σε απόδοση στο δρόμο.Διαφορά θα δεις μόνο σε κόντρα (γι'αυτό μίλησα για το γείτονα :p),αν το ένα είναι 420 και το άλλο 450...

Συν ότι στην βελτίωση πάντα πρέπει να είσαι στην τσίτα.Οσο καλό όσο χρυσό και να είναι το κιτ,κάτι θα βγει...

Τώρα πάμε στο χρηματικό που μάλλον ενδιαφέρει περισσότερο.
Αν βάλεις κάτω τα λεφτά για το κιτ και τα λεφτά για το μοτέρ ///Μ, στα ίδια είσαι σαν αγορά.
Σαν αναλώσιμα και συντήρηση το ///Μ θα κοστίσει λίγο παραπάνω,αλλά το κεφάλι σου θα είναι ήσυχο.
Δεν ξέρω,αλλά η λογική μου πλέον είναι καλύτερα κάτι παραπάνω και ησυχία,παρά λίγο φτηνότερα και συνεχώς στην μπρίζα (σε όλα τα θέματα)

Προσωπική μου άποψη,καλύτερα η ατμόσφαιρα όταν η διαφορά δεν είναι χαοτίκη thumb

Για τα κιτάκια της ESS υπάρχουν πολλά παιδιά που φοράνε σε 3λιτρο ήδη,για παράδειγμα ο Bαγγέλης κατα φόρουμ DeepBlue καθώς και αρκετοί ακόμα.Οπότε μπορούν να σου πουν περισσότερα για αυτό το κιτ.

Υ.Γ Οι περισσότεροι έβαλαν τα κιτ,όταν τα μοτέρ ///Μ (τύπου S62,S54) ήταν απλησίαστα!Ας το κρατήσουμε και αυτό στο μυαλό μας...thumb


Τα παντα μπορουν να γινουν,τιθεται θεμα ομως με την αξιοπιστια αν ανεβουν τα αλογα πολυ.
Ενα κομπρεσσερ παντως ειναι πιο φτηνο,πολυ πιο αξιοπιστο και αρκετα ευκολοφορετο.
Με 310 320 αλογατα πιστευω θα σου αρεσει αρκετα το Ε39 χωρις να ειναι καθολου πιεσμενο το μοτερ.
Η G Power χρησιμοποιει κομπρεσσερ αφοβα σε πολυ πιο περιεργα μοτερ και δηλωνει τρελλη αξιοπιστα στα 600+ αλογα.

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.Με διαφοροποίηση ότι δήλωνει όπως είπες φίλε race.Δυστηχώς δεν είναι αξιόπιστα τα g-power απ'αυτά που διαβάζω σε φόρουμ του εξωτερικού.Το θέμα g-power μου άρεσε πολύ,δυστηχώς όμως μάπα το καρπούζι.Γιατί με την αύξηση της ιπποδύναμης τους ξέφυγε το θέμα της μετάδοσης και εκεί έγινε το μπαμ και όχι μονο...:thumbsdown:



->Αυτή είναι η δική μου άποψη.Δεν είναι αλάθητη,όπως τίποτε σε αυτό τον κόσμο.<-

m-power_01
22-11-11, 13:09
Στέφανε δεν έχω χρόνο αυτήν την στιγμή, και χτες δεν σου απάντησα γιατί ήθελα να δω πού το πας. Τι ψαχνεις από το αυτοκίνητο. Πάντως με τον s62 που θες να τα βάλεις, να τα συγκρίνεις , τα βλέπω λίγο δύσκολα

stefm5
22-11-11, 13:13
Στέφανε δεν έχω χρόνο αυτήν την στιγμή, και χτες δεν σου απάντησα γιατί ήθελα να δω πού το πας. Τι ψαχνεις από το αυτοκίνητο. Πάντως με τον s62 που θες να τα βάλεις, να τα συγκρίνεις , τα βλέπω λίγο δύσκολα

όποτε βρεις τον χρόνο θα με βοηθήσει η γνώση σου για τις κομπρέσσες :original:

race850i
22-11-11, 13:25
Εγω τα εβαλα στο δρομο με την κοκκινη εντελως τυχαια με ενα Ε92 Μ3 G Power χωρις να γνωριζω τι αμαξι ηταν και ετσι οπως εφευγε νομιζα οτι το μοτερ μου ηταν σβηστο:shok:

Μιλαμε για τρελλη δυναμη και πολυ ωραιος ηχος απο την Akrapovic αλλα του πηγε απο οτι μου ειπε 15 και πλεον χιλιαδες ευρο ο χαβαλες!

super duper
22-11-11, 15:54
https://esstuning.com/
εχει αρκετα ωραια πραγματα να δεις όσο
για το s62

S62The high-performance S62 was made for the E39 M5 and E52 Z8. It is a 4.9 L (4,941 cc (301.5 cu in)) V8 engine and is based on the same architecture as the regular aluminium block 4.4 L BMW M62 powerplant found in the E39 540i. BMW Motorsport (M) Division has extensively modified the engine for increased power and torque.

Previous M5 engines were assembled at M division headquarters in Garching, Germany but the S62 M5 engines were assembled at the Dingolfing assembly plant.

The M5's engine starts with an aluminum and silicon alloy Alusil. Cylinder linings are etched after honing to promote oil retention and reduce friction. The S62's V8 block shares the M62's basic architecture but with 94.0 mm (3.7 in) cylinder bores compared to the M62's 92.0. The stroke is increased from 82.7 mm to 89.0 mm (3.5 in) significantly improving torque. This results in a displacement of 4,941 cc (301.5 cu in). The cylinder centers are 98.0 mm apart, leaving only 4 mm of block surface between cylinders. For effective sealing with this tight cylinder spacing, BMW engineers developed new 3-layer steel head gaskets to help ensure isolation of gasoline, oil and coolant.

Based on the cylinder heads used in other BMW V8's, the M5's heads are re-jacketed for cross-flow cooling, as is customary in M division engines. The intake side of the heads also gets coolant passages. Valve adjustment is not needed, thanks to hydraulic lifters, as fitted on the US spec. E36 M3 inline-6. This is the first European-market M car to use hydraulic lifters.

The air induction system is also unique to the S62. Air is taken in at two points behind the front bumper, passes through two intake silencers and two hot-film air-mass meters, and then flows into the voluminous plenum atop the engine. From there, air courses through 230 mm-long intake runners (including the throttle housings) to the individual cylinders. The entire assembly of plenum and runners is attached to the throttle housings via a rubber/metal flange (one per bank) that acoustically and thermally decouples the plenum from the engine itself, thereby keeping the air cooler before it passes into the cylinders.

Admission of air to the cylinders is through eight individual throttle butterflies (each 48.2 mm or 1.897 in. in diameter), one for each cylinder. Other large M six cylinder engines powering the M1, M5 and M6 models all had this feature. However, the S62 is the first BMW engine with electronically-actuated individual throttles. Each throttle operates in its own housing, mounted directly above the intake port. The electronic throttle linkage (a "drive-by-wire" system) is actuated by a DC servo motor between the cylinder banks. This motor drives two shafts, one linked to each bank, opening the throttle butterflies by moving a rod that connects the four throttles on each bank. The M Driving Dynamics Control System, controlled by the Sport button on the dash, provides two settings for throttle response: normal mode and a quicker sport mode. In sport mode, throttle response is more immediate and linear. In normal mode, throttle tip-in is softer and more languid. Additionally, the throttles of cylinders 4 and 8 also have their own feedback sensors to monitor the throttles' operation. If a fault is recognized, the system switches to one of four "limp-home" modes that can allow operation at up to 100 km/h.

Bosch Motronic port fuel injection is utilized. Fuel pressure, at up to 5 bar (72.5 psi), varies according to need. The fuel regulator is also plumbed into the fuel filter. Excess fuel delivered to the filter/regulator returns directly to the fuel tank without passing through the fuel lines to the engine compartment and fuel rails. This keeps fuel temperature to a minimum.

The S62 is BMW's first V8 engine equipped with Double VANOS; a system that steplessly varies the timing of both intake and exhaust valves of both cylinder banks. The VANOS acronym refers to variable cam control or variable valve timing which in German is VAriable NOckenwellen Steuerung. Double VANOS is employed for the first time on a BMW V8 with the introduction of the S62 engine.

As on other BMW engines, the VANOS mechanisms are located at the front of the cylinder heads. The 100 bar (1,450 psi) of hydraulic pressure used to actuate VANOS is produced by two dedicated oil pumps; one for each cylinder head. Valve timing is varied over a range of 60 degrees in terms of crankshaft rotation with a wider adjustment range than that of other BMW engines.

A forged five-main bearing crankshaft with counterweights receives Mallory metal plugs for extremely fine balance. Connecting rods are forged as one piece. The caps are then fracture split for the best possible fit when being installed. Balancing pads are also placed on both small and large ends of the rods.

Piston design is unique to the S62 motor. For optimum power output, engineers designed specifically shaped cutouts in the piston crowns for the intake and exhaust valves. This requires a different piston design for each cylinder bank, rather than the usual identical design for all pistons. Pistons are cooled by two upward-firing oil jets in each cylinder. The oil jets are indexed to oil pressure; when pressure reaches 2.5 bar (36.3 psi), they begin operating. The compression ratio is 11.0:1, 10% higher than for the 4.4 L V8.

Given the 45 degree cant (from vertical) of the cylinder banks, natural return of oil to the sump might have been inadequate during extreme cornering. Thus, engineers devised a unique system to ensure effective engine lubrication at all times. In addition to the main oil (pressure) pump, there are two scavenging (suction) pumps, one for each cylinder bank. In normal and light cornering conditions, oil from the heads and main bearings flow back into the semi-dry sump at the rear of the engine via the two suction pumps. In hard cornering (0.9g or more), the Dynamic Stability Control system's lateral-g sensor switches magnetic valves to reroute oil extraction points to alternate locations (the outer sides of the heads and sump) preventing a backup of oil collecting in the outside of the head, thus avoiding potential oil starvation. This system remains active even if the driver switches off the Dynamic Stability Control.

The oil level (sump capacity of 7 litres) and temperature are monitored by a thermal sensor. A warning appears in the Check Control display if the oil level falls below a certain point. An oil-temperature gauge replaces the fuel economy gauge in the tachometer face. Oil is cooled by coolant-oil heat exchangers in the block.

The V-8's two cylinder heads are modified to provide efficient coolant flow across the head and the coolant passages are enlarged. Coolant is circulated by a larger water pump with a capacity of 380 liters per minute (83.6 gallons/min). Improvements in radiator efficiency negated any reason to enlarge it for the M5.

Other significant features of the cylinder heads include hollow camshafts of nodular cast iron for reduced inertia. The S62's 35 mm intake and 30.5 mm exhaust valves are shared with the M62 engine, but valve timing is unique. The intake cam profiles yield 10.32 mm (0.406 in) valve lift and 252 degrees total duration and the exhaust cam profiles yield 10.2 mm (0.402 in) lift and 248 degrees duration, with Double VANOS shifting their timing to vary overlap. As in other BMW V8 and 6-cylinder engines, the valves are actuated by no-maintenance bucket-type hydraulic lifters.

In place of the M62 engine's simplex roller chain driving both intake camshafts, the S62 employs a heavier-duty duplex (double roller) chain driving each intake camshaft. As in the M62, two secondary simplex chains then drive the exhaust camshafts from the intake camshafts.

Exiting the engine through double-wall stainless-steel exhaust headers (as on the M62 engine), exhaust gases then flow through one tri-metal catalytic converter per cylinder bank. There are four oxygen sensors: two ahead of the converters and two behind. Aft of the catalytic converters, the full dual exhaust system includes two resonators and four mufflers that end in four stainless-steel outlets.

The variable tachometer warning zone reminds drivers that a cold engine (especially a high-performance one) should be treated with care. When the engine is first started, the tachometer's warning zone (indicated by orange LEDs) begins at 4000 rpm. As the engine warms, LEDs are extinguished to lift the limit in increments of 500 rpm until the warning field begins at its normal 6500 rpm. The actual rpm limit is 7000.

The S62 engine produces 294 kW (400 PS; 394 hp) at 6600 rpm and 500 N·m (369 lb·ft) of torque at 3800 rpm. It is easily identified by its large central intake velocity stack chamber cover that carries the "M" logo and is further inscribed with "BMW M Power" against a simulated carbon fiber background.

σορρυ εαν κουρασα

deepBLUE
22-11-11, 16:12
Το κιτ της ESS προσφέρει και αυτό στο stage 2 450 αν θυμάμαι καλά.



Tα 450 και ισως και 470 τα επιτυγχανεις με το stage3.thumb
Το μονο που ξερω να σου πω ειναι πως ο G Power ειναι διαφορετικος απο αυτον την ess ομως πιο αξιοπιστο θεωρω αυτον της ess μια και εχω δειγμα περι τινος προκειται,τουλαχιστον μεχρι το stage TS2+που ειναι γυρω στα 380 αλογα + μεθανολη κοντα στα 400.
Προσωπικα θα επαιρνα ενα ετοιμο Μ μοτερ που πανω κατω τα ιδια αλογα εχει, ειναι ατμοσφαιρα και ειναι και μαμα !!!.
Περα του οτι απο κει και μετα εχεις και αλλα περιθωρια βελτιωσης.thumb
Οσο για το κοστος τωρα πια νομιζω πως πιο φθηνα θα σου ερθει το Μ παρα το 3.0 με τον κομπρεσορα και ολα τα παρελκομενα.
Βεβαια πρεπει να σκεφτεις πως αλλο η φορολογια για το Μ και αλλη για τα 3.0 περα του οτι το Μ αν δε το δηλωσεις εισαι εκτεθιμενος ακομα και σε περιπτωση απλου ελεγχου ανοιγματος του καπω.

Atsa linos
22-11-11, 18:14
Εγω βλεπω να μπερδευεται πιο πολυ ,,απο οτι καταλαβα θελει να του πειτε οτι ΑΝ βαλεις αυτο κανει τοσο ΑΝ βαλεις το αλλο ,,κοστιζει τοσο και κατα την γνωμη σας πιο ειναι πιο καλο....

stefm5
22-11-11, 18:33
Εγω βλεπω να μπερδευεται πιο πολυ ,,απο οτι καταλαβα θελει να του πειτε οτι ΑΝ βαλεις αυτο κανει τοσο ΑΝ βαλεις το αλλο ,,κοστιζει τοσο και κατα την γνωμη σας πιο ειναι πιο καλο....

δε θέλω να μάθω κόστη
ξέρω ότι ο κομπρέσσορας στοιχίζει παραπάνω από το Μ...απλά έχει τα οφέλη τα φορολογικά
με ενδιαφέρει να μάθω τις διαφορές λειτουργίας μεταξύ ess και g-power...επίσης αν έχουν επαφή με τις επιδόσεις του Μ

ghost-rider
22-11-11, 18:58
H ess δινει κομπρεσσορα κοχλιοφορο(τουλαχιστον αυτοι ειναι διαδεδομενοι).
Οι asa ειναι φυγοκεντρικοι. Φυγοκεντρικους επισης δινει και η g-power.

Τα + των κοχλιοφορων.
Ειναι αργοστροφοι, ειναι αξιοπιστοι και εχουν πιο σταθερη ροη απο τους φυγοκεντρικους οταν ζοριζονται.
Η λειτουργια του κινητηρα πλησιαζει αυτη ενος ατμοσφαιρικου.
Στα - οτι δεν μπορουν να σε πανε πολυ ψηλα. Σχετικο αυτο βεβαια.
Για bmw κοχλιοφορο μονο τον ess ξερω.

Οι φυγοκεντρικοι ειναι τουρμπινες που παιρνουν κινηση με ιμαντα.
Βλεποντας τους νομιζεις οτι εχεις τουρμπινα στα χερια σου, μονο στην πλευρα που το τουρμπο εχει το καβουκι εξαγωγης, τωρα εχουμε τροχαλια.
Συνηθως εχουν πλανητικο που πολλαπλασιαζει στροφες και εκει βρισκεται και το ευαισθητο σημειο τους. Οι περισσοτεροι εχουν γραναζωτη διαταξη πλανητικου με πολλαπλασιασμο που ποικιλει αλλα ειναι κοντα η και κατω απο 5/1. g-power κλπ βελτιωτες δινουν κμπρεσσορες της κατηγοριας αυτης.

Υπαρχουν και καποιοι που δεν ειναι γραναζωτοι, βασιζονται στην τριβη, παιρνουν extreme λαδια και πολλαπλασιαζουν πολλες φορες στο 13/1 εχοντας οριο περιστροφης κοντα στις 200.000 στροφες. Τουρμπο δηλαδη. Τετοιοι ειναι οι ροτρεξ.
Στα συν των φυγοκεντρικων λοιπον η αποδοση που μπορει να φτασει θεωρητικα τουλαχιστον πιο ψηλα. Στα μειον οι οποιες ευαισθησιες μπορουν να προκυψουν λογω του πλανητικου και της πολυστροφιας τους.

stefm5
22-11-11, 19:14
ghost ήσουν αρκετά κατατοπιστικός...

άρα ως πρώτο συμπέρασμα έχουμε ότι οι νορβηγοί δουλεύουν χαμηλά και οι γερμανοί ψηλά

ghost-rider
22-11-11, 19:36
Συμπληρωματικα
https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQUZc1ImuplhqJfaLboStdwjgTOW6ZF0 qGnA2oH7Cfk_YqsR1hoEQ
Τομη ενος twin screw η κοχλιοφορου

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQj6nC7YlZD-gzW6BHm_qERyyaP-tH0apjCaiejgHWvs6VPI0dG
Tομη του rotrex και συγκεκριμενα της σειρας C. Παρατηρησε το πλανητικο του στο βαθος που δεν γραναζωτο αλλα λειο.

Ενας asa ειναι ιδιος με τον rotrex μονο που το πλανητικο του ειναι κανονικα με γραναζια. Δεν βρηκα εικονα, αν googlαρεις παντως θα βρεις πολλα πραγματα για τη λειτουργια τους.

VanVIC
22-11-11, 20:21
...άρα ως πρώτο συμπέρασμα έχουμε ότι οι νορβηγοί δουλεύουν χαμηλά και οι γερμανοί ψηλά

Με τους σωστούς εκκεντροφόρους (και το αντίστοιχο fine tunning στο πρόγραμμα) κι οι Νορβηγοί ράβουν και ψηλά (και πάνω απ'το όριο των RPM)
Σε μια ευκαιρία που θα συναντηθούμε μπορείς να το δείς και live.

Μια υπενθύμιση σε περίπτωση που σε κάποιους έχει ξεχαστεί:
Με κομπρεσαρισμένο Μ54Β.. μπορείς να έχεις παραπλήσια ισχύ με τον κινητήρα του Μ5 (Ε39), σαφώς πολύ καλύτερη ροπή παντού, με λιγότερη κατανάλωση βενζίνης και 2 λιτρη φορολογική και ασφαλιστική αντιμετώπιση...
Το οτι μπορείς δεν σημαίνει οτι πρέπει και να το κάνεις, αλλά αν θές, μπορείς.
Στο Μ5 δεν γίνεται γιατί ο οκτακύλινδρος βγάζει μάτι.

Το δικό μου πάντως το έχω δηλωμένο ότι είναι. Μήπως έκανα λάθος ? :ranting2:

stefm5
22-11-11, 20:28
η φορολογική αντιμετώπιση είναι που με προβληματίζει...

ένα επιπλέον στοιχείο είναι ότι το Μ5 θα ζυγίζει περίπου 150-200 κιλά περισσότερο από το κομπρεσσορ

stefm5
22-11-11, 20:32
Με τους σωστούς εκκεντροφόρους (και το αντίστοιχο fine tunning στο πρόγραμμα) κι οι Νορβηγοί ράβουν και ψηλά (και πάνω απ'το όριο των RPM)
Σε μια ευκαιρία που θα συναντηθούμε μπορείς να το δείς και live.

Μια υπενθύμιση σε περίπτωση που σε κάποιους έχει ξεχαστεί:
Με κομπρεσαρισμένο Μ54Β.. μπορείς να έχεις παραπλήσια ισχύ με τον κινητήρα του Μ5 (Ε39), σαφώς πολύ καλύτερη ροπή παντού, με λιγότερη κατανάλωση βενζίνης και 2 λιτρη φορολογική και ασφαλιστική αντιμετώπιση...
Το οτι μπορείς δεν σημαίνει οτι πρέπει και να το κάνεις, αλλά αν θές, μπορείς.
Στο Μ5 δεν γίνεται γιατί ο οκτακύλινδρος βγάζει μάτι.

Το δικό μου πάντως το έχω δηλωμένο ότι είναι. Μήπως έκανα λάθος ? :ranting2:


θα χαρώ να το δω από κοντά

αυτό που θα με χαλούσε αρκετά είναι ενδεχόμενο κρέμασμα ψηλά

Stathis
22-11-11, 20:38
η φορολογική αντιμετώπιση είναι που με προβληματίζει...


το μονο που μπορει να σε προβληματιζει σε μια τετοια συγκριση και, μονο στον ταλαιπωρο τουτο τοπο.

διαφορετικα δεν υπαρχει καμια επαφη, σα να συγκρινουμε τη π@@τσα με τη βουρτσα...thumb

stefm5
22-11-11, 21:16
το μονο που μπορει να σε προβληματιζει σε μια τετοια συγκριση και, μονο στον ταλαιπωρο τουτο τοπο.

διαφορετικα δεν υπαρχει καμια επαφη, σα να συγκρινουμε τη π@@τσα με τη βουρτσα...thumb

αυτός είναι ο λόγος που τελευταία στιγμή δεν πήρα ορίτζιναλ το Μ5 thumb

VanVIC
22-11-11, 21:26
...ένα επιπλέον στοιχείο είναι ότι το Μ5 θα ζυγίζει περίπου 150-200 κιλά περισσότερο από το κομπρεσσορ

Δεν ξέρω πόσο παραπάνω ζυγίζει το μοτέρ το 8κύλινδρο σε σχέση με το 6κύλινδρο, πάντως το κιτ της ESS ζυγίζει 25kg απο μόνο του.


...αυτό που θα με χαλούσε αρκετά είναι ενδεχόμενο κρέμασμα ψηλά

Στην δική μου "εφαρμογή" (με εκκεντροφόρους Schrick και όχι ESS) κρέμασμα ψηλά δεν υπάρχει, το αντίθετο μάλιστα. Βέβαια ο κόφτης στροφών είναι στις 6900. Αν μπορούσα να σηκώσω 7500 RPM... :whistle:

Stathis
22-11-11, 21:27
αυτός είναι ο λόγος που τελευταία στιγμή δεν πήρα ορίτζιναλ το Μ5 thumb

για να καταλαβουμε ποσο μεγαλη ειναι η μ@@@@κια του νομοθετη.

μεχρι περσι μπορουσε καποιος να απολαυσει ενα ονειρο εστω 2ο, 3ο, 4ο, 5ο χερι.
με τη φυσιολογικη απαξιωση λογω παλαιοτητος πολλα καλα αυτοκινητα βρηκαν σπιτι και εκαναν ευτυχισμενους τους οδηγους τους.

Μια Μ5 Ε39, υπεραυτοκινητο αλλοτε και τωρα, κοστιζει πλεον οσο ενα κορυφαιο vw polo, εχοντας βεβαια αυξημενο κοστος καυσιμου και συντηρησης.

πραγμα που σημαινει οτι το κρατος θα κερδιζε περισσοτερα αν δεν τιμωρουσε τα μεγαλα κυβικα.

αλλα συμφωνα με τη λογικη (; ) της χουντας ο ιδιοκτητης ενος αυτοκινητου 10ετιας ειναι πλουσιος, ενω αυτος που αγοραζει ενα καινουργιο ισης εμπορικης αξιας ειναι φτωχος...
χαχαχαχαχα:hystericalbs1::hystericalbs1:
ζωα...

τεσπα, τα εχουμε ξαναπει αυτα, υπομονη παιδια, θα περασει κι αυτο...

stefm5
22-11-11, 21:35
για να καταλαβουμε ποσο μεγαλη ειναι η μ@@@@κια του νομοθετη.

μεχρι περσι μπορουσε καποιος να απολαυσει ενα ονειρο εστω 2ο, 3ο, 4ο, 5ο χερι.
με τη φυσιολογικη απαξιωση λογω παλαιοτητος πολλα καλα αυτοκινητα βρηκαν σπιτι και εκαναν ευτυχισμενους τους οδηγους τους.

Μια Μ5 Ε39, υπεραυτοκινητο αλλοτε και και τωρα, κοστιζει πλεον οσο ενα κορυφαιο vw polo, εχοντας βεβαια αυξημενο κοστος καυσιμου και συντηρησης.

πραγμα που σημαινει οτι το κρατος θα κερδιζε περισσοτερα αν δεν τιμωρουσε τα μεγαλα κυβικα.

αλλα συμφωνα με τη λογικη (; ) της χουντας ο ιδιοκτητης ενος αυτοκινητου 10ετιας ειναι πλουσιος, ενω αυτος που αγοραζει ενα καινουργιο ισης εμπορικης αξιας ειναι φτωχος...
χαχαχαχαχα:hystericalbs1::hystericalbs1:
ζωα...

τεσπα, τα εχουμε ξαναπει αυτα, υπομονη παιδια, θα περασει κι αυτο...

δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο...οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι

για το Μ5 ακόμη και τα παράλογα τέλη θα πλήρωνα
αλλά έλεος με τα γαμωτεκμήρια

υπομονή δυστυχώς

Stathis
22-11-11, 21:38
αλλά έλεος με τα γαμωτεκμήρια

ειναι μαχητα...thumb

stefm5
22-11-11, 21:49
ειναι μαχητα...thumb

ναι έτσι λένε...αλλά στην πράξη πώς πείθεται ο έφορος;;;

είναι φοβερό να σε φορολογούν για εισόδημα που στην πραγματικότητα δεν έχεις!

Stathis
22-11-11, 21:58
πηγαινεις με τα τιμολογια των σερβις, τα τιμολογια βενζινης, το βιβλιο του αυτοκινητου και γενικα καθε στοιχειο που αποδεικνύει την ετησια δαπανη που κανεις πραγματικα για το αυτοκινητο και ζητας να φορολογηθεις γι αυτο το ποσο.

εμεις καναμε αιτηση με ολα αυτα τα στοιχεια και περιμενουμε απαντηση αυτες τις μερες.

stefm5
22-11-11, 22:09
πηγαινεις με τα τιμολογια των σερβις, τα τιμολογια βενζινης, το βιβλιο του αυτοκινητου και γενικα καθε στοιχειο που αποδεικνύει την ετησια δαπανη που κανεις πραγματικα για το αυτοκινητο και ζητας να φορολογηθεις γι αυτο το ποσο.

εμεις καναμε αιτηση με ολα αυτα τα στοιχεια και περιμενουμε απαντηση αυτες τις μερες.

ενδιαφέρον...
μόλις έχεις νεότερα εδώ είμαστε :original:

kostas1.6
23-11-11, 01:25
ενδιαφέρον...
μόλις έχεις νεότερα εδώ είμαστε :original:

+1 Είναι ένα θέμα που απασχολεί πολύ κόσμο και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέραμε τι αποτέλεσμα θα είχε η απάντησή τους σε προσπάθειες ανταπόδειξης...

BILL007
23-11-11, 10:49
να ξέραμε τι αποτέλεσμα θα είχε η απάντησή τους σε προσπάθειες ανταπόδειξης...

Εγω πάντως δεν θα είχα και πολλές ελπίδες...:thumbsdown:

kostas1.6
23-11-11, 11:58
Εγω πάντως δεν θα είχα και πολλές ελπίδες...:thumbsdown:

Ούτε κι εγώ, αλλά συνήθως άτομα σαν το Στάθη, που φαίνεται να το προσπαθεί, κάνουν το πρώτο βήμα για όλους εμάς που θεωρούμε κάτι απίθανο...

stefm5
06-12-11, 16:11
κοιτάχτε τί βρήκα

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=151

πού να το ήξερα ο φτωχός :D

BILL007
06-12-11, 16:25
Απ'όλα έχουμε λέμεεεεε...:D:D:D