PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη στο διαφορικο Ε90



GanKostas-E90
21-11-11, 21:31
Καλησπερα πηγα σημερα το πρωι το αυτοκινητο για service και οταν το σηκωσε ο μαστορας ειχε διαρροη.ΜΟυ ειπε οτι μπορει να ειναι απο ζορι το καθαρισε καλα και μου ειπε να παω την παρασκευη να το ξαναδει εσεις τι λετε ρε παιδια?

Stamatis
21-11-11, 21:38
δεν το έχω ξανακούσει αυτό.
Απο χτύπημα, μου έχει τύχει να λασκάρουν οι κόντρα βίδες.
Αλλά -από ζόρι- τουλάχιστον εμένα δεν μου έχει τύχει.

Απο πού χάνει? απο τη φλάτζα της ραφής ή απο τα αυτιά?
αν χάνει απο τα αυτιά, παίζει να την έχει ακούσει.

kplc16
21-11-11, 21:43
Αν ειναι απο συραφη σφιγγει βιδες και μαλλον τελος το προβλημα.(Που μαλλον θα το δοκιμασε ο ανθρωπος.)

Αν φταινε οι πλαινες τσιμουχες θα ηταν μουσκεμα και τα ημιαξονια.

Πιθανοτερο ειναι να φταιει η τσιμουχα προς το κεντρικο.

Για να αντικατασταθει δε χρειαζεται να κατεβει ολο το διαφορικο.
Ξηλωνεις γεφυρα κεντρικο κι εχεις προσβαση.

Αν δουλευει χωρις ζουμια τοτε θα σκορπισει.

GanKostas-E90
21-11-11, 21:55
Απο την φλατζα του ημιαξονιου μου ειπε

Stamatis
21-11-11, 21:59
Απο την φλατζα του ημιαξονιου μου ειπε

αλλάζεις φλάντζες, σφίγγεις με τις ροπές που θέλει και βάζεις και ένα long life και το παρακολουθείς.
αντικατέστησε καθόλου λάδι;
τρίζει το διαφορικό;
μιλάμε για μεγάλη διαρροή;

kplc16
21-11-11, 22:01
αλλάζεις φλάντζες, σφίγγεις με τις ροπές που θέλει και βάζεις και ένα long life και το παρακολουθείς.
αντικατέστησε καθόλου λάδι;
τρίζει το διαφορικό;
μιλάμε για μεγάλη διαρροή;

Αν αλλαξει τσιμουχα ημιαξονιου να αλλαξει κατην ασφαλεια(δαχτυλιδι)
Γιατι το πιθανοτερο να μη μπορεσει να την ισιωσει στο βαλε βγαλε.

GanKostas-E90
21-11-11, 22:03
αλλάζεις φλάντζες, σφίγγεις με τις ροπές που θέλει και βάζεις και ένα long life και το παρακολουθείς.
αντικατέστησε καθόλου λάδι;
τρίζει το διαφορικό;
μιλάμε για μεγάλη διαρροή;

Οχι μεγαλη διαρροη μου ειπε οτι του εχει ξανατυχει αλλες 2 φορες τα καθαρισε και ολα καλα στο δικο μου ειχε μονο πανω στο διαφορικο ειχε χασει πολυ λιγο μου ειπε συγκεκριμενα οτι ηταν αυτο που εβλεπα και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το ξανακανει αλλα εγω εχω ανγχωθει

m-power_01
22-11-11, 02:11
Οχι μεγαλη διαρροη μου ειπε οτι του εχει ξανατυχει αλλες 2 φορες τα καθαρισε και ολα καλα στο δικο μου ειχε μονο πανω στο διαφορικο ειχε χασει πολυ λιγο μου ειπε συγκεκριμενα οτι ηταν αυτο που εβλεπα και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το ξανακανει αλλα εγω εχω ανγχωθει

Μην τρελαίνεσαι , αφού ο άνθρωπος το εντόπισε, σου είπε από που είναι, και σου είπε να πας να το ξαναδεί.thumb

nik200
22-11-11, 08:03
ολα τα διαφορικα μετα απο καποια χρονια φαινονται εξωτερικα να "χανουν" λιγο λαδι-βαλβολινες..ιδιως αμα σκιζονται..απο κει και περα για να σου φυγει το αγχος παρατηρησε αν εχει αρχισει να ακουγεται παραπανω απο το συνηθισμενο..ή ακομα πανω στην παντα..αν και δεν πιστευω μεταξυ μας..τωρα για φλαντζες κτλ κτλ..ειναι λιγο υπερβολη..γενικα ας μην βαλουν χερι σε κατι που δεν εχει θεμα!!!

GanKostas-E90
22-11-11, 21:16
ολα τα διαφορικα μετα απο καποια χρονια φαινονται εξωτερικα να "χανουν" λιγο λαδι-βαλβολινες..ιδιως αμα σκιζονται..απο κει και περα για να σου φυγει το αγχος παρατηρησε αν εχει αρχισει να ακουγεται παραπανω απο το συνηθισμενο..ή ακομα πανω στην παντα..αν και δεν πιστευω μεταξυ μας..τωρα για φλαντζες κτλ κτλ..ειναι λιγο υπερβολη..γενικα ας μην βαλουν χερι σε κατι που δεν εχει θεμα!!!

και εγω αυτο θελω να μην το πειραξουν χωρις λογο η αληθεια ειναι οτι δεν μου ακουγετε καθολου και εκτος αυτου εχει μολις 50000χιλ δεν ξερω αν λεει κατι αυτο και κατι τελευταιο ειχα παει τα πιτσιρικια βολτα στα χιονια και εκει επαιξα λιγο μηπως φταιει και αυτο λογο του κρυου εννοω παιζει ρολο?

nik200
23-11-11, 08:11
και εγω αυτο θελω να μην το πειραξουν χωρις λογο η αληθεια ειναι οτι δεν μου ακουγετε καθολου και εκτος αυτου εχει μολις 50000χιλ δεν ξερω αν λεει κατι αυτο και κατι τελευταιο ειχα παει τα πιτσιρικια βολτα στα χιονια και εκει επαιξα λιγο μηπως φταιει και αυτο λογο του κρυου εννοω παιζει ρολο?

παντα διαφορικα-σασμαν το χειμωνα καταπονουνται πολυ περισσοτερο..αλλα θα επιμεινω..γενικα αν δεν εχει καποιο προφανες προβλημα μην βαλουν χερι..

GanKostas-E90
24-11-11, 10:10
Παιδια πηγα το αυτοκινητο στο μαστορα και εχανε παλι και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξει την τσιμουχα στο ημιαξονιο τι να κανω?

Stamatis
24-11-11, 10:22
Να την αλλαξεις.
Και τις δυο να αλλαξεις.

GanKostas-E90
24-11-11, 22:18
Πηρα τηλ στον Σπανο και μου ειπαν οτι δεν θα κατεβει το διαφορικο κοστοσ 70ευρω και 1 ωρα δουλεια του ειπα και εγω για την αλλη την τσιμουχα και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται επισης μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο

kplc16
25-11-11, 05:47
Πηρα τηλ στον Σπανο και μου ειπαν οτι δεν θα κατεβει το διαφορικο κοστοσ 70ευρω και 1 ωρα δουλεια του ειπα και εγω για την αλλη την τσιμουχα και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται επισης μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο
αλλαξε την και τελος.
τωρα για τις αλλες δυο ειναι μια αποψη σεβαστη να μη τις αλλαξεις εστω και προληπτικα.Δεν γινεται να πεταμε απο το αυτοκινητο οτι μπορει να χαλασει.
Δεν ειναι να πεις οτι θα κατεβει το διαφορικο αρα ας αλλαξουμε τα παντα.

GanKostas-E90
25-11-11, 20:38
Ξερω οτι σας εχω ζαλισει με το θεμα μου αλλα θελω να ρωτησω αν ξερει κανενας ποσο παιρνει με σα το διαφορικο γιατι πρεπει το αυτοκινητο να το παω απο Βολο Αθηνα για να μου το επισκευασουν

m-power_01
27-11-11, 02:11
Δεν έχει νόημα να ξέρεις πόσο παίρνει σε ml. Η ποσότητα αυτη προσεγγιζεται πολύ καλά όταν το γεμίζεις μέχρι την ταπα. Να ξεχειλίζει ...

GanKostas-E90
07-12-11, 22:01
Δεν έχει νόημα να ξέρεις πόσο παίρνει σε ml. Η ποσότητα αυτη προσεγγιζεται πολύ καλά όταν το γεμίζεις μέχρι την ταπα. Να ξεχειλίζει ...

Eμενα ποθ εχει χασει τωρα και ειναι λιγο ποιο κατω πειραζει?