PDA

Επιστροφή στο Forum : φρένα για σειρα 1



gnx
20-11-11, 19:18
Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες απο aftermarket τακάκια και μεταλλικά σωληνάκια για σειρά 1 και από που τα προμηθευτήκατε.

m-power_01
21-11-11, 01:23
σωληνάκια goodridge είτε από ebay είτε από siros sport ελλάδα.
Τακάκια θα πρότεινα pagid την απλή σειρά όχι υπερβολές. Είναι λίγο πιο ανθεκτικά σε καταπόνηση από τα μαμά ate.(ακόμα και σε σκληρότερο δίσκο) Μπορείς να τα πάρεις από Ελλάδα , Γεμμα Α.Ε

halkida116mpack
21-11-11, 06:55
σπυρο επειδη ενδιαφερει κι εμενα αυτο το θεμα οπως φανταζομαι και αλλους, μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος.πχ τα σωληνακια κανουν ολα η υπαρχει καποιος τυπος και με τα τακακια αυτα βαζουμε τον αισθητηρα που λεει η μαμα η εχουν δικο τους?και αν θες πες μας και σε τι τιμη τα πηρες και κατα ποσο εισαι ικανοποιημενος :thanks:

m-power_01
21-11-11, 12:32
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω σκαλίσει την Ενα. Έχει καμιά 15αριά χιλ.χιλιόμετρα και δεν λέει.
Την συνταγή που θα σου πω την έχω κάνει στο 46αρι ,αλλά την έχουν δοκιμάσει και άλλοι μετά από εμένα. Σωληνάκια ebay (https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-116-135-E87-Goodridge-Braided-Brake-Lines-/200611857591?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2eb56604b7#ht_500wt_1127) ή αλλιώς siros sport στο Μοσχάτο (210-9430831). Βέβαια εδώ θα τα πληρώσεις κατιτίς παραπάνω, (παθών και μαθών,αλλά βιαζόμουν).Όπως και να έχει το κιτ που θα απαιτήσεις είναι το BMW 116 - 135 E87 - Part No: SBW1010-6P - και εχει 6 σωληνάκια μέσα.
Τα τακάκια που σου λέω είναι απλή σειρά της pagid. Δεν είναι κάτι extreme, απλώς είναι πιο ανθεκτικό σε χιλιόμετρα, θερμοκρασίες και δεν βγάζει την μάκα που βγάζουν τα μαμά. Αισθητήρες φυσικά και βάζεις τους μαμά, άσε που αν δεν ανάψει λαμπάκι δεν χρειάζονται άλλαγμα ,απλώς τους ξεκουμπώνεις και τους κουμπώνεις στα νέα. Μπορείς να τα προμηθευτείς από ebay (https://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=pagid%20bmw%20e87&_dmpt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&_ds=1&_fcid=80&_localstpos=&_sop=15&_stpos=&gbr=1)και αυτά αλλά δεν νομίζω ότι συμφέρει. Μία η άλλη θα σου πάνε ,μήν σου πω ότι ebay θα είναι λίγο ακριβότερα. Άρα παίρνεις τηλ στην Γεμμα Α.Ε στον βοτανικό (210-3420000). Το σωστό είναι μαζί με τα σωληνάκια να προχωρήσεις σε μία αλλαγή υγρών με άλλα ποιοτικότερα. Οι επιλογές είναι castrol srf (πανάκριβα), motul rbf 600 (ακριβά) ,ΑΤΕ blue racing(normal). Η πιο value for money επιλογή είναι η ATE και αν δεν μπαίνεις σε πίστα, δεν θα σε προβληματίσει ποτέ.(επίσης παρέχουν καλύτερη προστασία στο κύκλωμα ,από τα άλλα δύο που είναι αγωνιστικές λύσεις). Αν έχεις σκοπό να μπείς πίστα κρατάω μία επιφύλαξη στο δίνω 50-50.
Αν θες κάτι ακόμα παραπάνω, άλλαξε τους δίσκους σου. Τρυπητοί zimmermann μπρος πισω θα σου βγουν από ebay κάνα 250αρι. Εδώ υπολόγιζε κάνα 100αρικο πάνω δεν σου δίνω καν τηλέφωνο.(επίσης βιαζόμουν, και την έφαγα). Έχε υπόψιν σου όμως ότι θα έχεις παραπάνω φασαρία. Ολοι οι τρύπιοι κάνουν.

Και για το τέλος.Τα βασικότερα.
1) Αν δεν κάνεις εξαέρωση με το διαγνωστικό μαζί, να εξαερώσει και το abs ,μην κάνεις τίποτα.
2) Αν δεν βάζεις αλλάζεις λάστιχα και κυκλοφορείς με λιωμένα ή ξεραμένα ,επίσης μην κάνεις τίποτα. Πρώτα βεβαιωνόμαστε ότι έχουμε καλά λάστιχα και μετά παραπονούμαστε για τα φρένα

Z4 DCT
21-11-11, 12:53
Σας πιανω αδιαβαστο κυρις Σπυρο:shok:

Ο σιρος ειχε τα σωληνακια goodridge σε παρα πολυ καλη τιμη για το Ζ.....και τα τακακια EBC ακομα φθηνοτερα απο Γερμανια και απο Αγγλιαthumb

Kostas_1
21-11-11, 13:00
Για το Ζ4 που ειχα κανει εγω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1294

m-power_01
21-11-11, 13:09
Γιάννη τι τιμη τα πήρες και ποτε ;
Θές να σου πω τιμή που τα πήρα απο εκει ,δις μάλιστα ! Και να μας πει και ο Φανης πόσο του βγήκαν απέξω , κατόπιν παροτρυνσης μου...
Πρόσοχη δεν κατηγορώ τον επαγγελματία , όσο θέλει μπορεί να πουλάει ο άνθρωπος. Εις γνώση μου πήγα και τις δυο φορές. Βιαζόμουν

Z4 DCT
21-11-11, 14:57
Λοιπόν Άκου να μαθαίνεις απο τον " παππού" Γιάννη .....
Την προηγούμενη εβδομαδα
Σωληνακια 160¤, υγρά 20¤ , τακακια yellow staff.. 219¤
Λίγο ακριβά ήταν τα σωλήνα και, Αλλα επειδή δεν βγάζει για το Ζ η Goodrich έφτιαξε επιτόπου ....2,5 ωρες κάναμε.
Μαζι με περαστικά.

fanisk
21-11-11, 14:59
Λοιπόν Άκου να μαθαίνεις απο τον " παππού" Γιάννη .....
Την προηγούμενη εβδομαδα
Σωληνακια 160¤, υγρά 20¤ , τακακια yellow staff.. 219¤
Λίγο ακριβά ήταν τα σωλήνα και, Αλλα επειδή δεν βγάζει για το Ζ η Goodrich έφτιαξε επιτόπου ....2,5 ωρες κάναμε.
Μαζι με περαστικά.

Σου πιασανε τον κωλο Γιαννη..

Z4 DCT
21-11-11, 18:45
Σου πιασανε τον κωλο Γιαννη..

Αι χέσου κωλόπαιδο......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
21-11-11, 18:47
Λοιπόν Άκου να μαθαίνεις απο τον " παππού" Γιάννη .....
Την προηγούμενη εβδομαδα
Σωληνακια 160¤, υγρά 20¤ , τακακια yellow staff.. 219¤
Λίγο ακριβά ήταν τα σωλήνα και, Αλλα επειδή δεν βγάζει για το Ζ η Goodrich έφτιαξε επιτόπου ....2,5 ωρες κάναμε.
Μαζι με περαστικά.

τους δίσκους που θα κλάσουν μάντολες, πόσο θα σου τους χρεώσει?

Z4 DCT
21-11-11, 18:48
τους δίσκους που θα κλάσουν μάντολες, πόσο θα σου τους χρεώσει?

μεχρι να κλασουν μαντολες οι δισκοι, θα εχω αλλαξει

m-power_01
21-11-11, 18:49
μεχρι να κλασουν μαντολες οι δισκοι, θα εχω αλλαξει

αυτοκίνητο

Stathis
21-11-11, 19:06
Σου πιασανε τον κωλο Γιαννη..

παλι? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
21-11-11, 19:08
ζηλεύετε κουφαλαρες ....:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

Stathis
21-11-11, 19:14
αχ ναι ζηλευουμε! https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/gpa.gif
τυχερε, ε τυχερε... :hystericalbs1::hystericalbs1:

fanisk
21-11-11, 19:17
Αι χέσου κωλόπαιδο......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ξεχασα να πω καλοριζικα, αλλα ναι η αληθεια ειναι πως τα πηρες τσιμπημενα.. δεν πειραζει, την επομενη να το ψαξεις καλυτερα thumb

Dimitrios
22-11-11, 00:08
spam!!!! Μπορώ να ρωτήσω, σε Ε30 με πρόσφατα αλλαγμένους δίκους μονούς όχι αεριζόμενους σκεφτόμουν μετά τα μαμα τακάκια textar να βάλω EBC Greenstuff αλλά σκέφτομαι αν τσιρίζουν κρύα??? Εχεις κανείς καμιά ιδέα?? Ο Σίρος μου είπε 70 ευρώ κάνουν...

m-power_01
22-11-11, 01:47
spam!!!! Μπορώ να ρωτήσω, σε Ε30 με πρόσφατα αλλαγμένους δίκους μονούς όχι αεριζόμενους σκεφτόμουν μετά τα μαμα τακάκια textar να βάλω EBC Greenstuff αλλά σκέφτομαι αν τσιρίζουν κρύα??? Εχεις κανείς καμιά ιδέα?? Ο Σίρος μου είπε 70 ευρώ κάνουν...

και εδώ μπορώ να πω...παθών και μαθών. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ότι και να κάνεις, θα είναι ψιλοπεταμένα λεφτά. Ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις δαγκάνες από 325. 260 χιλ αεριζόμενα, εκεί θα δεις διαφορά. Κάνα 50αρικο πάνε οι δαγκάνες, πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις

έντιτ : τώρα είδα ότι είσαι κερατσίνι. Μπορούμε να συναντηθούμε να σε κάνω μια βόλτα να δεις τι εννοώ

fanisk
22-11-11, 03:19
και εδώ μπορώ να πω...παθών και μαθών. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ότι και να κάνεις, θα είναι ψιλοπεταμένα λεφτά. Ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις δαγκάνες από 325. 260 χιλ αεριζόμενα, εκεί θα δεις διαφορά. Κάνα 50αρικο πάνε οι δαγκάνες, πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις

έντιτ : τώρα είδα ότι είσαι κερατσίνι. Μπορούμε να συναντηθούμε να σε κάνω μια βόλτα να δεις τι εννοώ

Δημητρη μη πας, ειναι παγιδα ! Το πρωι θα ξυπνησεις σε μια μπανιερα με το γνωστο χαρτακι διπλα..

hades7
22-11-11, 07:11
4 χρήστες ακόμα αγνοούνται στα σκοτάδια απο παραλαβή navigation DVD μετα απο συνάντηση μαζί του πρόσεχε φίλε Εγω θα ήμουν ο πέμπτος αλλα την γλύτωσα, βέβαια με
Παρακολουθεί ψυχίατρος μετα απο την περιπέτεια που ειχα

Stamatis
22-11-11, 07:30
Μουαχαχαχαχα

Dimitrios
22-11-11, 15:39
και εδώ μπορώ να πω...παθών και μαθών. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ότι και να κάνεις, θα είναι ψιλοπεταμένα λεφτά. Ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις δαγκάνες από 325. 260 χιλ αεριζόμενα, εκεί θα δεις διαφορά. Κάνα 50αρικο πάνε οι δαγκάνες, πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις

έντιτ : τώρα είδα ότι είσαι κερατσίνι. Μπορούμε να συναντηθούμε να σε κάνω μια βόλτα να δεις τι εννοώ


Συμφωνώ για τη συνάντηση...... έχεις PM

Dimitrios
22-11-11, 15:40
Δημητρη μη πας, ειναι παγιδα ! Το πρωι θα ξυπνησεις σε μια μπανιερα με το γνωστο χαρτακι διπλα..


Θα φέρω και ενισχύσεις!!! Τι με πέρασες εμένα????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
22-11-11, 15:56
Συμφωνώ για τη συνάντηση...... έχεις PM


Θα φέρω και ενισχύσεις!!! Τι με πέρασες εμένα????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

και είπα ότι είσαι τολμηρό αγόρι, αλλά με απογοήτευσες...:th_Laie_67-1:

Vassilis ///M
24-11-11, 10:30
Και για το τέλος.Τα βασικότερα.
1) Αν δεν κάνεις εξαέρωση με το διαγνωστικό μαζί, να εξαερώσει και το abs ,μην κάνεις τίποτα.

Δεν σε καταλαβαίνω:think: ο λόγος που χρειάζεται εξαέρωση το ΑΒS(πρώτη φορά το ακούω αυτό) ποιός είναι???Εμείς που έχουμε τοποθετήσει μεγαλύτερα φρένα (Ε46 330) θα έπρεπε να κάνουμε και εξαέρωση εκεί???

*Πάντως απο προσωπική εμπειρία Brembo-Galfer τακάκι είναι ότι καλύτερο και πιό άνετο,ούτε σφυρίζουν,ούτε τρώγονται γρήγορα λόγο της ημίσκληρης πάστας που έχουν.Κόστος κοντά στα 40¤.thumb