PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση στα ενοικια??



Atsa linos
20-11-11, 13:44
Με ενημερωσε σημερα ενας φιλος οτι ατυπα μειωθηκαν τα ενοικια οικιων (για καταστηματα δεν ξερω) μειωση της ταξης του 10-15% λογω της γνωστης κρισης.
Αληθευει αυτο?

deepBLUE
20-11-11, 13:46
Πραγματι συμβαινει και αν δε σου κανουν απο μονοι τους το ζητας εσυ .

Atsa linos
20-11-11, 13:50
το ζητας δεν ειναι υποχρεωτικο και να συμβει ομως
και αν μειωθει το νεο συμφωνητικο μισθωσεως το πας παλι στην εφορια ?
ο νεος νομος ελεγε οτι σε νεα συμφωνητικα μισθωσεων ερχεται μια επιτροπη για ελεγχο της οικιας και ο εκαστοτε ιδιοκτητης πληρωνει περιπου 200 ευρω ισχυει και στις μειωσεις αυτο ενω παραμενει ο ιδιος ενοικιαστης μεσα?

Atsa linos
20-11-11, 13:54
Εχει καποιος παραδειγμα που του μειωσε ο ιδιοκτητης το ενοικιο ΚΑΙ αν ναι ποσο??

individual
20-11-11, 14:00
Εχει καποιος παραδειγμα που του μειωσε ο ιδιοκτητης το ενοικιο ΚΑΙ αν ναι ποσο??

εγω.....σε ολα τα ακινητα που νοικιαζω!!!!
15% μεσο ορο.

E46 POWER
20-11-11, 14:02
ναι ισχυει μεχρι και 30%λογω παλαιοτητας.. το ζητας απο τον ιδιοκτητη και αν δεν θελει απλα του βαζεις στην τραπεζα -30%. αν θελει μπορει να σε κυνηγησει νομικα αλλα πρτεπει να πληρωσει 250 ευρω + εξοδα δικαστηριου + το οτι θα βγει ενοχος οποτε δεν τον συμφερει.

αν παλι δεν γουσταρει εχει το δικαιωμα να σου κανει εξωση αλλα μπορει μετα απο 6 μηνες..οποτε εχεισςαπλετο χρονο να βρεις ενα σπιτι με πιο λιγα χρηματα.

αυτα απο λεγομενα ξαδερφης που ειχαμε αυτη τη κουβεντα εχθες!

Atsa linos
20-11-11, 14:06
Λιγο βαρυ ακουγεται να κανεις μονος σου την μειωση στο ενοικιο χωρις συγκαταθεση εχεις υπογραψει συμβολαιο δεν υφιστατε μειωση λογω παλαιοτητος αντιθετα υπαρχει νομιμη αυξηση!!!

Vasilis
20-11-11, 14:15
σε ολα οσα αναφερετε , βασικος παραγοντας ειναι το αν υπαρχει συμβολαιο σε ισχυ !

βασικα η μειωση ενοικιων εχει να κανει με την προσφορα πλεον πολλων ελευθερων διαμερισματων ή καταστηματων!

δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας ιδιοκτητης να κατεβασει το ενοικιο 5-10-20-30%!

ειναι στην κριση του κ στον αν θελει ή οχι να εχει νοικιασμενη την περιουσια του!

δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ο εκαστοτε ιδιοκτητης να μειωσει το μισθωτηριο που προσφερει!
επειδη νοικιαζω κ γω διαμερισματα, οι ''νοικαρηδες'' μου ζητησαν να κατεβασω το ενοικιο!
εκει που ηθελα , κατεβηκε κ εγινε καινουργιο συμβολαιο...εκει που ΔΕΝ ηθελα ο νοικαρης με ΄΄απειλησε΄΄΄οτι θα φυγει σε πιο φθηνο,οπως κ εγινε κ ολα μελι γαλα!

τωρα..οσον αφορα το να ΜΗΝ πληρωνει ο νοικαρης επειδη δεν του κατεβαζεις το ενοικιο,αυτο μπορει να γινει σε οποιαδηποτε περιπτωση ''στραβωσει'' ο νοικαρης, κ φυσικα προσφευγεις νομικα οπου σε 6 μηνες ειναι υποχρεωμενος να αποχωρησει...αλλιως εξωση!

καπου διαβασα οτι δεν κατοχυρωνεται ο ιδιοκτητης αν δεν κατεβασει το ενοικιο κ ειναι κ παρανομος...μην λεμε ανακριβειεες παιδια...

για την περιουσια μου μπορω να ζητησω ΟΣΑ χρηματα επιθυμω!
δεν με καθιστα παρανομο αυτο!

το μονο που καταφερνω ομως με μια τετοια πραξη την σημερον ημερα ειναι να το χω ανοικιαστο!

atha
20-11-11, 14:15
ναι ισχυει μεχρι και 30%λογω παλαιοτητας.. το ζητας απο τον ιδιοκτητη και αν δεν θελει απλα του βαζεις στην τραπεζα -30%. αν θελει μπορει να σε κυνηγησει νομικα αλλα πρτεπει να πληρωσει 250 ευρω + εξοδα δικαστηριου + το οτι θα βγει ενοχος οποτε δεν τον συμφερει.

αν παλι δεν γουσταρει εχει το δικαιωμα να σου κανει εξωση αλλα μπορει μετα απο 6 μηνες..οποτε εχεισςαπλετο χρονο να βρεις ενα σπιτι με πιο λιγα χρηματα.

αυτα απο λεγομενα ξαδερφης που ειχαμε αυτη τη κουβεντα εχθες!

parakrateite to emporeuma tou katastimatos nomizo ama doseis ligotero i katholou enoikio apo oti leei to symbolaio eos otou telesidikisei to thema , kai genikos einai poly alitiki symperifora ayti.
aytes tis imeres mia logiki meiosi enoikiou einai eukoli mia kai oi enoikiastes theloun na exoun noikiasmena ta magazia tous mia kai ta misa einai adeia.
nomizo oti oi epoxes pou o kosmos ekana magazia kato apo to spiti tou gia enoikia exei perasei mia kai pisteuo oti o arithmos ton katastimatos stin ellada tha meiothei drastika .(itan idi yperbolika polla ,anoigoun olo kai perisotera emporika kentra kai meonetai kai i idi periorismeni agorastiki dynatotita tou ellina)

Atsa linos
20-11-11, 14:20
kai genikos einai poly alitiki symperifora ayti.Διαφωνω ριζικα ρωτησες τον ιδιοκτητη εαν του μειωθηκε το δανειο που εχει παρει για να φτιαξει το μαγαζι που νοικιαζει?
Φυσικα το δανειο καλα κρατει μιας και δεν θα μειωθει ποτε!!!!!!!!!!!!!

Atsa linos
20-11-11, 14:51
Ειμαι και ενοινιαστης και ιδιοκτητης που νοικιαζω τελικα το δικιο με ποιον ειναι?

Kostas_1
20-11-11, 14:53
Οπως τα ειπε ο Βασιλης πιο πανω ειναι.

oldcarskickass
20-11-11, 15:30
Ειμαι και ενοινιαστης και ιδιοκτητης που νοικιαζω τελικα το δικιο με ποιον ειναι?

Το δίκιο ΔΕΝ υπάρχει, το δίκιο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η εύρεση μιας λύσης η οποία εξυπηρετεί ΚΑΙ τους δύο (ιδιοκτήτες και ενοικιαστές) τουλάχιστον κατά 50%.

όσο για την έξωση δεν είναι και τόσο εύκολο.

Εμάς ένας μας χρώσταγε ενοίκια ετών, το κυνηγήσαμε νομικά για έξωση (λεφτά και παράβολα κτλ΄κτλ) και όταν τελικά μπήκε φυλακή ο ενοικιαστής (για άλλο λόγο βέβαια και μετά από 4 χρόνια ΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ενοικίων) μας ήρθε και ένα εξώδικο - μήνυση, δεν θυμάμαι, από την ΔΕΗ γιατί το παληκάρι έκλεβε ρεύμα από διπλανό μετρητή.

Χώρια που δεν βρήκαμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΥΓΕΙΙΝΗΣ (μιλάω για την μπανιέρα, νεροχύτες, κτλ κτλ) μέσα στο σπίτι και γενικά την είχαμε ΑΠΛΑ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ γ@@@@.

Γιαυτό ΠΡΙΝ διώξετε τον ενοικιαστή επειδή ζήτησε μείωση ενοικίου για τον χ-ψ λόγο δείτε πως συμπεριφέρεται στο σπίτι σας.

Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά ή αν το χειριστήκαμε σωστά ή όχι πάντως αυτή ήταν μια από τις κακές εμπειρίες με ενοικιαστές.

Atsa linos
20-11-11, 15:56
Η κριση εχει πιασει τους παντες και τα παντα , αλλα σε ποσες των περιπτωσεων εδω στο φορουμ τα ενοικια κατεβηκαν ειτε επειδη το ζητησατε ή σας το ζτησαν??

Kostas_1
20-11-11, 16:00
Η κριση εχει πιασει τους παντες και τα παντα , αλλα σε ποσες των περιπτωσεων εδω στο φορουμ τα ενοικια κατεβηκαν ειτε επειδη το ζητησατε ή σας το ζτησαν??

Η καθε περιπτωση ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση. Δεν γενικευονται αυτα.

Atsa linos
20-11-11, 16:02
Η καθε περιπτωση ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση. Δεν γενικευονται αυτα.
Ασφαλως εγω την γνωμη του καθενος ζηταω που βρεθκε σε παρομοια κατασταση thumb

bill_m3
20-11-11, 16:13
Ασφαλως εγω την γνωμη του καθενος ζηταω που βρεθκε σε παρομοια κατασταση thumb

Κουμπάρος μου στην Αθήνα, από 580 ενοίκιο στα 500 και περιμένει να δει τι θα γίνει με το νέο έτος (από θέμα μισθού του), εάν κατέβει ακόμα περισσότερο (μισθός) ζητάει στα 400 αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης ψάχνει για νέο σπίτι....

Monsta
20-11-11, 16:32
μας ήρθε και ένα εξώδικο - μήνυση, δεν θυμάμαι, από την ΔΕΗ γιατί το παληκάρι έκλεβε ρεύμα από διπλανό μετρητή.




Γι αυτό φροντίζουμε πάντα ο ενοικιαστής να μεταφέρει το ρολόϊ στο δικό του όνομα.

Atsa linos
20-11-11, 16:48
Κουμπάρος μου στην Αθήνα, από 580 ενοίκιο στα 500 και περιμένει να δει τι θα γίνει με το νέο έτος (από θέμα μισθού του), εάν κατέβει ακόμα περισσότερο (μισθός) ζητάει στα 400 αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης ψάχνει για νέο σπίτι....
Απο 580 σε 400? Αυτο συνεπαγεται 40% κατω μηπως πρεπει να ειμαστε πιο ρεαλιστες?

Kostas_1
20-11-11, 16:50
Κοιτα, εγω προτιμω να ειμαι διαλλακτικός. Με μια καλη συζητηση παντα βγαινει ακρη.

Αν παλι πεσεις σε ακραια περιπτωση οπως ο Λευτερης ειπε πριν, ε τοτε δεν εχεις κι αλλη λυση απο το δικηγορο...

bill_m3
20-11-11, 16:59
Απο 580 σε 400? Αυτο συνεπαγεται 40% κατω μηπως πρεπει να ειμαστε πιο ρεαλιστες?

Φίλε μου αφού αυτά θα μπορεί να πληρώνει, αναγκαστικά εάν δεν δεχτεί θα ψάξει για νέο σπίτι...

Vasilis
20-11-11, 17:06
Κουμπάρος μου στην Αθήνα, από 580 ενοίκιο στα 500 και περιμένει να δει τι θα γίνει με το νέο έτος (από θέμα μισθού του), εάν κατέβει ακόμα περισσότερο (μισθός) ζητάει στα 400 αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης ψάχνει για νέο σπίτι....


Φίλε μου αφού αυτά θα μπορεί να πληρώνει, αναγκαστικά εάν δεν δεχτεί θα ψάξει για νέο σπίτι...

αυτη ειναι κ η φυσικη εξελιξη των πραγματων...
ο ΝΟΜΟΣ της ΖΗΤΗΣΗΣ κ της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ!

Νομικα δεν σε υποχρεωνει κανεις να κατεβασεις του ιδιοκτητη ή εαν εισαι ιδιοκτητης εσυ, το ενοικιο!

αν μπορεις σαν νοικαρης , μενεις στο υπαρχον σπιτι...

αν μπορεις σαν ιδιοκτητης , το νοικιαζεις στην επιθυμητη σου τιμη!thumb

οπως ειπε ο Κωστας (σαρκυ) παραπανω...διαφερει η καθε περιπτωση!thumb

oldcarskickass
20-11-11, 17:45
Γι αυτό φροντίζουμε πάντα ο ενοικιαστής να μεταφέρει το ρολόϊ στο δικό του όνομα.

Το όνομα του χρήστη εννοείς γιατί το όνομα του ιδιοκτήτη δεν αλλάζει.

Και αυτό το κάναμε, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος κλέβει (και εκείνη την εποχή που να το φανταστούμε. και ποιος θα το φανταζόταν στην τελική) και δεύτερον και τα ενοίκια να πληρώνει αν σου αφήσει το λογαριασμό απλήρωτο και φύγει για να το ξανανοικιάσεις και να αλλάξει πάλι όνομα το υπόλοιπο του λογαριασμού πρέπει να είναι μηδενικό.

Άρα τον πίνεις και πας παρακάτω. Δυστυχώς ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο νόμος είναι καταφανώς (και αδίκως κατ εμέ) ΥΠΕΡ του δέοντος υπέρ του ενοικιαστή.

Monsta
20-11-11, 17:57
Το όνομα του χρήστη εννοείς γιατί το όνομα του ιδιοκτήτη δεν αλλάζει.

Και αυτό το κάναμε, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος κλέβει (και εκείνη την εποχή που να το φανταστούμε. και ποιος θα το φανταζόταν στην τελική) και δεύτερον και τα ενοίκια να πληρώνει αν σου αφήσει το λογαριασμό απλήρωτο και φύγει για να το ξανανοικιάσεις και να αλλάξει πάλι όνομα το υπόλοιπο του λογαριασμού πρέπει να είναι μηδενικό.

Άρα τον πίνεις και πας παρακάτω. Δυστυχώς ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο νόμος είναι καταφανώς (και αδίκως κατ εμέ) ΥΠΕΡ του δέοντος υπέρ του ενοικιαστή.


Ναι το όνομα του χρήστη.

Επειδή όμως είχαμε ακριβώς την ίδια περίπτωση σε δικά μας διαμερίσματα (ο ενοικιαστής και έκλεβε και χρωστούσε), δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στην επανα-τροφοδότηση με τον νέο μισθωτή.

savvas bmwdakias
20-11-11, 18:46
Με ενημερωσε σημερα ενας φιλος οτι ατυπα μειωθηκαν τα ενοικια οικιων (για καταστηματα δεν ξερω) μειωση της ταξης του 10-15% λογω της γνωστης κρισης.
Αληθευει αυτο?

Εγω ζητησα απο μονος μου μειωση στο ενοικιο και μου εκανε μειωση 10%.Εκανε η ιδιοκτητρια ενα καινουριο συμφωνητικο(το οποιο το θεωρησε στην εφορια) στο οποιο ανεφερε οτι εχει γινει μειωση και ποσο εγινε τωρα το ενοικιο.Για 200 ευρω κτλ δεν ξερω τιποτα ουτε αναφερθηκε πουθενα,πρωτη φορα το ακουω

Monsta
20-11-11, 19:10
Πάντως ένα 10-15% μείωση τις εποχές αυτές, προσωπικά το θεωρώ γελοίο.

Απαιτείστε μείωση του ενοικίου σας, αντίστοιχο με το ποσοστό μείωσης του τζίρου σας. Μιλάω καθημερινά με πολύ κόσμο που έχουν επιχειρήσεις και οι περισσότεροι έχουν υποστεί μείωση τζίρου κοντά ή και άνω του 50% και σχεδόν όλοι έχουν κατεβάσει τα ενοίκιά τους σχεδόν στο μισό.

Είναι καιρός επιτέλους να προσγειωθούν λιγάκι οι τιμές που είχαν φτάσει σε επίπεδο Νέας Υόρκης / Καλιφόρνιας.

Atsa linos
20-11-11, 20:07
Ολα τελικα ειναι θεμα συζητησης εγω θα κανω μειωση 10% στις οικιες που νοικιαζω και οποιος θελει ας συνεχισει να μενει δεν μπορω παραπανω διοτι δεν μου μειωθηκε ουτε το δανειο ουτε τα υπολοιπα χαρατσια που πληρωνω

stamatis m3 e30
20-11-11, 20:27
και εγω εκανα μειωση απο 530 στα 500. με ειδικο ορο να τα βρουμε στο "συμφωνητικο".....

individual
20-11-11, 20:37
σε ολα οσα αναφερετε , βασικος παραγοντας ειναι το αν υπαρχει συμβολαιο σε ισχυ !

βασικα η μειωση ενοικιων εχει να κανει με την προσφορα πλεον πολλων ελευθερων διαμερισματων ή καταστηματων!

δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας ιδιοκτητης να κατεβασει το ενοικιο 5-10-20-30%!

ειναι στην κριση του κ στον αν θελει ή οχι να εχει νοικιασμενη την περιουσια του!

δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ο εκαστοτε ιδιοκτητης να μειωσει το μισθωτηριο που προσφερει!
επειδη νοικιαζω κ γω διαμερισματα, οι ''νοικαρηδες'' μου ζητησαν να κατεβασω το ενοικιο!
εκει που ηθελα , κατεβηκε κ εγινε καινουργιο συμβολαιο...εκει που ΔΕΝ ηθελα ο νοικαρης με ΄΄απειλησε΄΄΄οτι θα φυγει σε πιο φθηνο,οπως κ εγινε κ ολα μελι γαλα!

τωρα..οσον αφορα το να ΜΗΝ πληρωνει ο νοικαρης επειδη δεν του κατεβαζεις το ενοικιο,αυτο μπορει να γινει σε οποιαδηποτε περιπτωση ''στραβωσει'' ο νοικαρης, κ φυσικα προσφευγεις νομικα οπου σε 6 μηνες ειναι υποχρεωμενος να αποχωρησει...αλλιως εξωση!

καπου διαβασα οτι δεν κατοχυρωνεται ο ιδιοκτητης αν δεν κατεβασει το ενοικιο κ ειναι κ παρανομος...μην λεμε ανακριβειεες παιδια...

για την περιουσια μου μπορω να ζητησω ΟΣΑ χρηματα επιθυμω!
δεν με καθιστα παρανομο αυτο!

το μονο που καταφερνω ομως με μια τετοια πραξη την σημερον ημερα ειναι να το χω ανοικιαστο!


ετσι ακριβως!!!!

Vasilis
20-11-11, 20:43
το θεμα ειναι οτι το νοικι κατεφερνεις κ το κατεβαζεις...

την υπολοιπη καθημερινοτητα δεν βλεπω να κατεβαινει..

ουτε το σουπερ μαρκετ,

ουτε το φουρνο,

ουτε την ΔΕΗ ,

ουτε την ΕΥΔΑΠ,

ουτε την βενζινη,

ουτε καν τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας!


μ αυτα?εχει να μας προτεινει καποιος καμμια λυση?

individual
20-11-11, 20:49
αυτη ειναι κ η φυσικη εξελιξη των πραγματων...
ο ΝΟΜΟΣ της ΖΗΤΗΣΗΣ κ της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ!

Νομικα δεν σε υποχρεωνει κανεις να κατεβασεις του ιδιοκτητη ή εαν εισαι ιδιοκτητης εσυ, το ενοικιο!

αν μπορεις σαν νοικαρης , μενεις στο υπαρχον σπιτι...

αν μπορεις σαν ιδιοκτητης , το νοικιαζεις στην επιθυμητη σου τιμη!thumb

οπως ειπε ο Κωστας (σαρκυ) παραπανω...διαφερει η καθε περιπτωση!thumb


Και παλι πολυ σωστα τα λεει ο βασιλης

Monsta
20-11-11, 20:52
την υπολοιπη καθημερινοτητα δεν βλεπω να κατεβαινει..

ουτε το σουπερ μαρκετ,




Σήμερα νευρίασα πάλι. Γάλα ΑΓΝΟ μέχρι πριν την αύξηση του φπα 1e, μετά τη αύξηση 1.10, σήμερα ξαφνικά 1.15. :ranting2: Τι γίνεται ρε γμτ????

A8hnaios
20-11-11, 20:59
Κώστα>> https://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4570316

hades7
20-11-11, 21:12
Άσχετο αλλα... Πριν απολιγα χρόνια συνεργάτης μου Ιταλός είχε έρθει στην Ελλάδα και έψαχνε για μαγαζί σε καλή περιοχή πήγαμε μαζί Κολωνάκι να ψάξουμε και Γλυφαδα εγω μετεφραζα όταν φτάναμε στο σημείο να του λέω και τόσο για αέρα δεν ήξερα τι να του πω του έλεγα air(Nike air) τόσα λεφτά, με κοίταζε αποσβολωμενος και εγω γελαγα αυτά σιγά σιγά κοβωντε

Monsta
20-11-11, 21:16
Κώστα>> https://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4570316


^^ Μόνο στην Ελλάδα του αλαλούμ γίνονται αυτά ....


Όσο για το παρακάτω σε bold


Ομως, παρά τη σημαντική μείωση της τιμής της πρώτης ύλης, αλλά και την πτώση των τιμών λιανικής, οι πωλήσεις των γαλακτοβιομηχανιών έκλεισαν στα 403,8 εκατ. ευρώ, έναντι 431 εκατ. ευρώ το 2008, παρουσιάζοντας πτώση κατά 6,45% και αναγκάζοντάς τις να επιδιώκουν περαιτέρω μείωση της τιμής παραγωγού για να περιορίσουν τις απώλειές τους, καθώς ούτε το 2010 αναμένεται αύξηση των πωλήσεών τους.


εγώ δεν έχω δει καμία πτώση τιμής στη λιανική όλα αυτά τα χρόνια. :whistle:

Χρίστος
20-11-11, 21:20
την υπολοιπη καθημερινοτητα δεν βλεπω να κατεβαινει..

ουτε το σουπερ μαρκετ,

ουτε το φουρνο,

ουτε την ΔΕΗ ,

ουτε την ΕΥΔΑΠ,

ουτε την βενζινη,

ουτε καν τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας!


μ αυτα?εχει να μας προτεινει καποιος καμμια λυση?
φυτευεις στο κηπο σου,

φτιαχνεις μονος σου,

κερακια για ατμοσφαιρα,

δε ξερω!

ποδηλατο,

ποδηλατο και ποδια


Πλακα πλακα, ειδικα τα 2 πρωτα εχω ακουσει πολλους που το εχουν ξεκινησει και ειναι και πολυ ζεστοι......thumb