PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια Γνωμη !!



Nickolas_s2k
18-11-11, 13:14
Παιδια θα ηθελα την αποψη σας για μια α(ν)(λλ)αγουλα που σκεφτομουν να κανω στην κυρια αλλα οσο πιο πολυ προσπαθω να το φανταστω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι για το αν τελικα αξιζει.. Λοιπον το διλημμα αφορα στο χρωμα των ζαντων μου..:original:

Το χρωμα που ειναι τωρα (το κλασσικο) τους δινει λαμψη και ιδιαιτερη ομορφια ..Απο την αλλη το μαυρο μετατρεπει το οχημα σε πιο ''πολεμικο'' και δεν ξερω αν θα μου αρεσε τελικα το ιδιο καθως φανταζομαι οτι με το μαυρο οι ζαντες θα ''μικρυνουν'' ελαφρως και θα χασουν το βαθος τους ειδικα οι πισω..

Παραθετω 2 φωτογραφιες (η δευτερη ειναι με photoshop) για να μου πειτε τι πιστευετε αν και τα γουστα ειναι υποκειμενικα..:thumbsup:

Εννοειται πως εαν βαφονταν οι ζαντες θα βαφοταν και η M γριλια στο πλαι μαυρη..thumb

https://img204.imageshack.us/img204/8396/img1000000714.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/204/img1000000714.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)



https://img828.imageshack.us/img828/3127/blackrimss.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/828/blackrimss.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)


:thanks::thanks:

Κωνσταντίνος
18-11-11, 13:22
Επειδή το πανέμορφο αυτό roadster τίνει να γίνει κλασσικό, ψηφίζω τις κλασσικές.
Όχι ότι δεν μου αρέσει και με τις μαύρες βέβαια.

Leonidas_E39
18-11-11, 13:24
Σε Gun metal χρωμα σκεφτηκες να βαφτουν ?

fRagile
18-11-11, 13:25
Nα μεινει οπως ειναι !!

Stamatis
18-11-11, 13:26
Τις αφηνεις ως εχουν.
Αυτη η ζαντα ειναι φτιαγμενη για να μενει ετσι.

Nickolas_s2k
18-11-11, 13:28
H αληθεια ειναι οτι το κλασσικο το χρωμα ειναι πιο ''αρχοντικο'' απλα μου περασε σαν σκεψη το μαυρο διοτι ειναι επισης ωραιο σαν συνδυασμος..
Σε gunmetal δεν μπορω να το φανταστω με το χρωμα του αυτοκινητου αλλα ειναι κατι ενδιαμεσο και πιστευω δεν θα μου αρεσε..

panosz3
18-11-11, 13:32
Σκεφτομαι και εγω να το κανω απλα επειδη ειναι μαυρο φοβηθηκα μην παραπεσει πολυ μαυριλα..εγω λεω να το κανεις,γινεται και με καρμπον απ οσο ξερω,με εγγυηση παντα!!Απο τιμες τι παιζουν εχεις μαθει?

bakalos
18-11-11, 13:34
Όπως είναι.

Stamatis
18-11-11, 13:35
25 ευρω για ηλεκτροστατικη
15 ευρω για μπογια
(η ζαντα)

fanisk
18-11-11, 13:36
25 ευρω για ηλεκτροστατικη
15 ευρω για μπογια
(η ζαντα)

Αμα ειναι ετσι βαψτες Νικολα! Ισως δειξει καλυτερο απο τις φωτο.. και στη τελικη αν δεν σου αρεσει τις ξαναβαφεις αργοτερα.

panosz3
18-11-11, 13:38
25 ευρω για ηλεκτροστατικη
15 ευρω για μπογια
(η ζαντα) γνωριζει κανεις καποιον??

Nickolas_s2k
18-11-11, 13:47
Στον Biliri στο περιστερι κανουν πολυ καλη δουλεια..οι αλλοι 2 στην καβαλας οι ''γνωστοι'' δεν εχουν και τις καλυτερες συστασεις πλεον.. οι τιμες αυτες ειναι παντως απλα δεν ξερω αν αξιζει η διαδικασια καθως συμφωνω με τους περισσοτερους να μεινει οπως ειναι.. Θα μπορουσα καποια στιγμη να εκανα αυτο που λεει ο Φανης

Stamatis
18-11-11, 13:53
Μασκαρησε και βαψε με σπρεϋ μονος σου
(αφου πλυνεις κτλ)
Κοστος 8 ευρω
Αν σου αρεσει, βαψτες κανονικα.
Αν δεν σου αρεσει, υδροβολη και επιστροφη στην αρχικη κατασταση.

panosz3
18-11-11, 14:01
Νικολα ρωτησα και μου ειπαν 160 και οι 4 με ηλεκτροστατικη,μονο με αυτον τον τροπο μου ειπαν γινεται γιατι ο αλλος της απλης βαφης ειναι μονο για τοπικα βαψιματα..!

Stamatis
18-11-11, 14:05
Νικολα ρωτησα και μου ειπαν 160 και οι 4 με ηλεκτροστατικη,μονο με αυτον τον τροπο μου ειπαν γινεται γιατι ο αλλος της απλης βαφης ειναι μονο για τοπικα βαψιματα..!

Μια χαρα ειναι και ο απλος τροπος.
Το μισο smartmania κυκλοφορει με βαμμενες ζαντες.
Ενα καλο παχυ βερνικι απο πανω και ολα οκ.
Ετσι και αλλιως αν τη φας σε πεζοδρομιο ειτε ηλεκτροστατικη ειτε βαμμενη την ακουει ασχημα.

nikos1400
18-11-11, 14:06
Νικο, αλλη μια γνωμη.

Αυτες αστες, κριμα ειναι. Το πολυ, ενα φρεσκαρισμα.

Εαν θελεις, μαζεψε χρημα για αλλο σετ επιπλεον, παρα να "χαλασεις" αυτες.
Αλλά μου φαινεται δεν του πανε σκουρες.

Nickolas_s2k
18-11-11, 16:29
οι μαυρες καρδιες με εβαλαν σε αυτη τη σκεψη! δλδ να βαψω και τις m γριλιες και τις ζαντες για να δεσει ολο μαζι.. Οταν ομως οι ζαντες ειναι καθαρες σε αυτο το χρωμα που ειναι δειχνουν τεραστιες ειδικα οι πισω λογω offset και το μονο που με προβληματιζει ειναι να μη ''μικρυνουν'' οπτικα λογω μαυρου χρωματος και χασουν το βαθος τους..Απο την αλλη σκεφτομουνα οτι θα γλιτωνα και απο το συνεχες καθαρισμα τους καθως η βρωμα δεν θα φαινοτανε!χαχαχαχαχαχα

Stamatis
18-11-11, 16:33
Βαψε μονο τα αστερια και ασε το τσερκι ασημι.

Vassilis ///M
18-11-11, 16:42
Κουκλί το εργαλείο...thumb ειδικά με αυτή τη μάσκα εμπρός γίνεται πολύ άγριο...Άσε τις ζάντες όπως είναι...Δείχνουν υπέροχα....:thumbsup::thumbsup:

Nickolas_s2k
18-11-11, 16:42
Σταματη το εχω δει αυτο που λες σε ενα z3m coupe σε ενα ξενο foroum και δεν μου αρεσε καθολου! μαλλον οπως ειναι θα μεινουν προς το παρων και βλεπουμε αργοτερα... δεν θελω να χασει αυτη η ζαντα την ομορφια της και τη λαμψη της..

Monsta
18-11-11, 18:25
Χαίρομαι που αποφάσισες να μη χαλάσεις αυτές τις πανέμορφες ζάντες βάφοντάς τις μαύρες. Αν ωστόσο θελήσεις κάποτε να τις κάνεις ένα φρεσκάρισμα (ασημί πάντα) ο απλός τρόπος βαφής - όπως είπε και ο Σουσαμίτης - είναι μια χαρούλα.

Nickolas_s2k
18-11-11, 19:33
Εχετε δικιο ολοι ουτε εμενα μου αρεσουν..η αληθεια ειναι οτι πειραματιζομουνα με το photoshop και μου ψιλοκεντρισε το ενδιαφερον και γι αυτο σκεφτηκα να ρωτησω τη γνωμη σας!! Δεν αλλαζει το χρωμα...τελος!!

z3 2.2
18-11-11, 19:35
:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:Νικολ ακη αμα τις βαψεις θα σε πλακωσω!!!!:ranting2::ranting2::ranting2:

Stunt Mike
18-11-11, 20:30
H αληθεια ειναι οτι το κλασσικο το χρωμα ειναι πιο ''αρχοντικο'' απλα μου περασε σαν σκεψη το μαυρο διοτι ειναι επισης ωραιο σαν συνδυασμος..
Σε gunmetal δεν μπορω να το φανταστω με το χρωμα του αυτοκινητου αλλα ειναι κατι ενδιαμεσο και πιστευω δεν θα μου αρεσε..

Δες τις δικες μου στο γκαραζ μου που ειναι black silver σε μπλε σκουρο αμαξωμα...thumb

Nick bmwlover
18-11-11, 20:47
Νικο δεν ξερω αν θα σε ενδιεφερε κατι τετοιο οπως οι δικιες μου



Αλλα μια χαρα ειναι οι δικες σου,για μενα μην τις πειραξεις...

Nickolas_s2k
18-11-11, 20:56
Oχι παιδια οι ζαντες δεν θα πειραχτουν τελικα..Ακουω τις γνωμες σας και επειδη και η δικια μου η γνωμη εξ'αρχης συμβαδιζε με αυτες δεν προκειται να πειραξω το χρωμα τους..Το photoshop μου βαλε την ιδεα αλλα με παρααα πολλους ενδοιασμους για το αποτελεσμα που τελικα θα εκανε το αμαξι ''πιο πολεμικο'' αλλα θα εχανε σχεδον σε ολους τους υπολοιπους τομεις..
αν ειχα λευκο Νικο οντως το λευκο μαυρο ειναι ισως ο καλυτερος συνδυασμος!

fanisk
19-11-11, 00:06
Νικολα αν αυτες ειναι οι τιμες, και οπως ειπαν με σκετη μπογια αντι ηλεκτροστατικης δεν εχεις προβλημα, βαψτες να γουσταρεις να σου φυγει και η περιεργεια. Μπορει απο κοντα να ειναι καλυτερο απο το φωτοσοπ. Αν δεν σ'αρεσει δωσε αλλα 60¤ τον επομενο μηνα να τις φερεις στα ισα τους. Ετσι οπως ειναι η κατασταση, 2 ατομα να φανε εξω θελουν 50¤. Ε φαε μια φορα λιγοτερη τον αλλο μηνα :hystericalbs1:


25 ευρω για ηλεκτροστατικη
15 ευρω για μπογια
(η ζαντα)

120ie87
19-11-11, 00:37
25 ευρω για ηλεκτροστατικη
15 ευρω για μπογια
(η ζαντα)



Αν υπάρχει κάποιος που να κάνει αυτές τις τιμές, παρακαλώ γράψτε τα στοιχεία του μαγαζιού ή αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ (αν και απ ότι ξερω δεν υπάρχει πρόβλημα), στείλτε μου προσωπικό μήνυμα!


:thanks::thanks:

Skyline_IS
19-11-11, 00:47
Oχι παιδια οι ζαντες δεν θα πειραχτουν τελικα..Ακουω τις γνωμες σας και επειδη και η δικια μου η γνωμη εξ'αρχης συμβαδιζε με αυτες δεν προκειται να πειραξω το χρωμα τους..Το photoshop μου βαλε την ιδεα αλλα με παρααα πολλους ενδοιασμους για το αποτελεσμα που τελικα θα εκανε το αμαξι ''πιο πολεμικο'' αλλα θα εχανε σχεδον σε ολους τους υπολοιπους τομεις..
αν ειχα λευκο Νικο οντως το λευκο μαυρο ειναι ισως ο καλυτερος συνδυασμος!

Παντως με σπρευ κατα 90% θα κανεις πατατα οπως και γω..
για να δειξει ωραιο αισθητικα,ενα βερνικακι το θελει,οποτε πας για σωστη βαφη και οχι τσαπατσοδουλειες με σπρευ..

Stamatis
19-11-11, 09:54
Αν υπάρχει κάποιος που να κάνει αυτές τις τιμές, παρακαλώ γράψτε τα στοιχεία του μαγαζιού ή αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ (αν και απ ότι ξερω δεν υπάρχει πρόβλημα), στείλτε μου προσωπικό μήνυμα!


:thanks::thanks:

Ολοι τοσο παιρνουν.
Ταριφα ειναι.
Διαλεξε εναν και προχωρα.

VanVIC
19-11-11, 10:42
Nίκο να παραθέσω κι εγώ τη γνώμη μου:

Μην πειράξεις τις ζάντες + να επαναφέρεις τις καρδιές (ή νεφρά ή όπως αλλιώς τα λένε) στο εργοστασιακό τους χρώμα

Είναι το χρώμα του αμαξιού σου που είναι σκούρο και πιστευω οτι με το να μαυρίσεις και ζάντες και άλλες λεπτομέριες, το παρακάνεις.

Π.Χ. το Ζ3 του deepblue είχε σκούρες ζάντες (τις είχε βάλει ο ίδιος), σε εμένα αν και το σχέδιό τους μου άρεσε, το ότι ήταν σκούρες με χάλαγε στο συγκεκριμένο χρώμα αμαξώματος (στο δικό μου θα έδειχναν καλύτερα). Τώρα (εδώ και κάποιους μήνες) που έβαλε άλλες 18άρες στο ασημί τους -κλασικό- χρώμα, στα ματια μου το "σύνολο" δείχνει κουκλί.

Βέβαια γούστα είναι αυτά...

ziaba
19-11-11, 10:43
παιδία αυτές η τιμές ειναι μόνο για βαφή μην ξεχνάτε ότι θέλει κ να βγάλεις κ να βάλεις τα λαστιχά, ζυγόστάθμευση, ευθυγραμμίση να υπολογίζεται ακόμα κάντα 100 ευρω συν

mse36
19-11-11, 11:20
Oχι παιδια οι ζαντες δεν θα πειραχτουν τελικα..Ακουω τις γνωμες σας και επειδη και η δικια μου η γνωμη εξ'αρχης συμβαδιζε με αυτες δεν προκειται να πειραξω το χρωμα τους..Το photoshop μου βαλε την ιδεα αλλα με παρααα πολλους ενδοιασμους για το αποτελεσμα που τελικα θα εκανε το αμαξι ''πιο πολεμικο'' αλλα θα εχανε σχεδον σε ολους τους υπολοιπους τομεις..
αν ειχα λευκο Νικο οντως το λευκο μαυρο ειναι ισως ο καλυτερος συνδυασμος!

Nικόλα, άσε το αμάξι όπως είναι! Με αυτό το χρώμα και αυτές τις ζάντες είναι κούκλα! Αυτό που θα σου πρότεινα όμως είναι να ξαναβάλεις τις νίκελ καρδιές, οι οποίες δένουν με τις Μ γρίλιες στο πλάι και τις ζάντες.thumb
Τέλος, συμφωνώ μαζί σου με το γεγονός ότι οι μαύρες ζάντες ταιριάζουν πάρα πολύ με ένα λευκό χρώμα αυτοκινήτου! (και με ένα μπορντό δερμάτινο σαλόνι!:thumbsup:) Σ' αυτή την περίπτωση θα ταιριάξουν άριστα και οι μαύρες καρδιές! Έτσι την ονειρεύομαι κι εγώ την ζέτα μου και με αυτές τις ζάντες:

Alex Z3
23-11-11, 15:09
Προτείνω να τις αφήσεις ως έχουν....


Αλέξανδρος