PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαιρεση σκουριας



steliose36
18-11-11, 12:54
Καλησπεραα,λοιπον οπως θυμαστε εχω ενα σετ 4πιστονες που ειναι λιγο σκουριασμενες και τωρα που εχω λιγο ελευθερο χρονο ελεγα να κατσω λιγο να της φροντισω αλλα δεν ξερω τι ''φαρμακο'' πρεπει να ριξω κλπ ετσι ωστε να μην χαλασω και την δαγκανα.
Ευχαριστω!thumb

kplc16
18-11-11, 13:08
Καλησπεραα,λοιπον οπως θυμαστε εχω ενα σετ 4πιστονες που ειναι λιγο σκουριασμενες και τωρα που εχω λιγο ελευθερο χρονο ελεγα να κατσω λιγο να της φροντισω αλλα δεν ξερω τι ''φαρμακο'' πρεπει να ριξω κλπ ετσι ωστε να μην χαλασω και την δαγκανα.
Ευχαριστω!thumb

wd40 σπρευ.
Αν η σκουρια εχει να κανει με αισθητικους μονο λογους κι οχι με τη καλη λειτουργια.
Διαφορετικα τις πας για service.

Stamatis
18-11-11, 13:22
Ηλεκτρολυση.
Φορτιστης μπαταριας αρνητικος πολος στα φρενα θετικος πολος σε μια λαμαρινα 30*30.
Βουτας χωρις να ακουμπανε μεταξυ τους σε μια ΠΛΑΣΤΙΚΗ λεκανη γεματη νερο και ριχνεις μεσα 200 γραμμαρια σοδα ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ.

Υπαρχει σχετικο θρεντ στο vespafans με θεαματικα αποτελεσματα.
Το εκανε στην Βονιτσα ο Γιωργης ο Φουκοσιμας και δουλεψε τέλεια.

Κατοπιν τριβεις τη δαγκανα με 1.200 νερου και βαφεις με χρωμα θερμοκρασιας.

fanisk
18-11-11, 13:34
Ηλεκτρολυση.
Φορτιστης μπαταριας αρνητικος πολος στα φρενα θετικος πολος σε μια λαμαρινα 30*30.
Βουτας χωρις να ακουμπανε μεταξυ τους σε μια ΠΛΑΣΤΙΚΗ λεκανη γεματη νερο και ριχνεις μεσα 200 γραμμαρια σοδα ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ.

Υπαρχει σχετικο θρεντ στο vespafans με θεαματικα αποτελεσματα.
Το εκανε στην Βονιτσα ο Γιωργης ο Φουκοσιμας και δουλεψε τέλεια.

Κατοπιν τριβεις τη δαγκανα με 1.200 νερου και βαφεις με χρωμα θερμοκρασιας.

Ενα link νεαρε ??

Stamatis
18-11-11, 13:40
https://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=1317
Απο το post 300 και μετα.

Stamatis
18-11-11, 13:50
Σορυ
Ποστ 220 και μετα.
(στο βεσπα το λιωνουμε στο οφφ τοπικ)

steliose36
18-11-11, 14:01
το ψαξα λιγο να και ενα βιντεακι!!και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ειναι θεαματικο

https://www.youtube.com/watch?v=R5I5WBG5HPw

Stamatis
18-11-11, 14:03
Ρε συ, το καναμε σου λεω σε μεταλο 50 ετων και το εγλυψε.
Προχωρα.
Δεν αφηνει τιποτα επανω.

steliose36
18-11-11, 14:06
σταματη να σε ρωτησω κατι για να μην κανω καμια βλακεια.Περνω εναν κουβα και βαζω μεσα σοδα και νερο,μετα περνω τον φορτιστη και βαζω τον αρνητικο πολο στα φρενα και τον θετικο τον ακουμπαω απλα σε μια λαμαρινα και βουταω μεσα τα φρενα?η και ο θετικος που ειναι σε μια λαμαρινα πρεπει να εχει συγκεκριμενη θεση?

Stamatis
18-11-11, 14:10
Παιρνεις εναν ΠΛΑΣΤΙΚΟ κουβα
Γεμιζεις με ΝΕΡΟ
Βαζεις τα φρενα μεσα με την ΑΡΝΗΤΙΚΗ δαγκανα επανω τους
Βαζεις τη λαμαρινα μεσα (οχι γαλβανιζε) με τη ΘΕΤΙΚΗ δαγκανα επανω της

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ριχνεις σοδα ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ 250 γραμμαρια
Αν ριξεις σοδα φαγητου θελει 700 γραμμαρια

Βαζεις στη μπριζα και αφηνεις μεσα ΟΣΟ χρειαστει να καθαρισουν.
Με δυνατο φορτιστη θελει μια μερα.

Stamatis
18-11-11, 14:10
Παιρνεις εναν ΠΛΑΣΤΙΚΟ κουβα
Γεμιζεις με ΝΕΡΟ
Βαζεις τα φρενα μεσα με την ΑΡΝΗΤΙΚΗ δαγκανα επανω τους
Βαζεις τη λαμαρινα μεσα (οχι γαλβανιζε) με τη ΘΕΤΙΚΗ δαγκανα επανω της

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ριχνεις σοδα ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ 250 γραμμαρια
Αν ριξεις σοδα φαγητου θελει 700 γραμμαρια

Βαζεις στη μπριζα και αφηνεις μεσα ΟΣΟ χρειαστει να καθαρισουν.
Με δυνατο φορτιστη θελει μια μερα.

steliose36
18-11-11, 14:11
ευχαριστω σταματη!!!:D θα το δοκιμασω μαλλον την κυριακη

BILL007
18-11-11, 14:30
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :original::original::original:

aristent
18-11-11, 17:15
Στελιο,αν μιλαμε γι'αυτα τα φρενα:
https://i963.photobucket.com/albums/ae113/stelioskalo/frena2.jpg


προσεξε παιδι μου μην τα αφησεις πολυ ωρα στην ηλεκτρολυση!!!!....και βγουν κεραμικα!!!:thumbsup:

https://www.seriouswheels.com/pics-2009/klm/2009-Mercedes-Benz-E-63-AMG-Brake-1280x960.jpg

Stamatis
18-11-11, 17:43
Αν ειναι αυτα στη φωτο θελει
Ενα περασμα τον δισκο
Αλλο περασμα το κεντρο
Και αλλο τη δαγκανα. (αν ειναι σιδερενια)
Καθε φορα ο κροκοδειλοα να πιανει αλλο κομματι.

dark knight
18-11-11, 18:20
θα υπαρξει προβλημα με τα τσιμουχακια της δαγκανας?

steliose36
18-11-11, 18:42
ναι αυτα ειναι ενοειται πρωτα θα τα σπασω και μετα θα τα βαλω!!αν τυχον κοπει ι τσιμουχα θα την αλλαξω....ετσι και αλλιως τωρα κοιταω μηπως αμα βαλω τις 18αρες χωραει τελικα και η δαγκανα....παντως ενταξει το ξερω aristent πως ειναι σε χαλια κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να με κραζεις συνεχεια οπως και με την αγγελια....και γιαυτο ειχαν αυτη την τιμη και εβαλα και φωτο γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που βαζω οτι σαβουρα εχω στο σπιτι αγγελια και απλα δεν ειχα ασχοληθει γιατι σε εμενα δεν χωραγαν με καμια δυναμη.
Χωρις παρεξηγηση και δεν το λεω αποτομα ουτε νευριασμενα(γιατι παρεξηγητε ο γραπτος λογος)απλα θελω να λεω παντα οτι με ενοχλει γιατι ετσι πιστευω μπορουν να συνηπαρχουν και τοσα ατομα σε ενα forum που σιγουρα ολοι δεν συμφωνουν με ολους...

aristent
18-11-11, 19:50
ναι αυτα ειναι ενοειται πρωτα θα τα σπασω και μετα θα τα βαλω!!αν τυχον κοπει ι τσιμουχα θα την αλλαξω....ετσι και αλλιως τωρα κοιταω μηπως αμα βαλω τις 18αρες χωραει τελικα και η δαγκανα....παντως ενταξει το ξερω aristent πως ειναι σε χαλια κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να με κραζεις συνεχεια οπως και με την αγγελια....και γιαυτο ειχαν αυτη την τιμη και εβαλα και φωτο γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που βαζω οτι σαβουρα εχω στο σπιτι αγγελια και απλα δεν ειχα ασχοληθει γιατι σε εμενα δεν χωραγαν με καμια δυναμη.
Χωρις παρεξηγηση και δεν το λεω αποτομα ουτε νευριασμενα(γιατι παρεξηγητε ο γραπτος λογος)απλα θελω να λεω παντα οτι με ενοχλει γιατι ετσι πιστευω μπορουν να συνηπαρχουν και τοσα ατομα σε ενα forum που σιγουρα ολοι δεν συμφωνουν με ολους...

Δε σε κραζω Στελιο, σε πειραζω,αλλα και σε συμπαθω που τολμησες να τα βγαλεις φωτο ετσι οπως ειναι χωρις κολπα κτλ.......αμα σε ενοχλησα ζητω συγνωμη. thumb

......αλλωστε και οι δισκοι που εχουμε επανω στο αμαξι μας αμεσως μετα απο ενα πλυσιμο ετσι σκουριασμενοι δειχνουν!!!:original:

kplc16
18-11-11, 22:12
ριξε και μια ποντα πανω στο σηματακι της benz.

steliose36
19-11-11, 00:11
Δε σε κραζω Στελιο, σε πειραζω,αλλα και σε συμπαθω που τολμησες να τα βγαλεις φωτο ετσι οπως ειναι χωρις κολπα κτλ.......αμα σε ενοχλησα ζητω συγνωμη. thumb

......αλλωστε και οι δισκοι που εχουμε επανω στο αμαξι μας αμεσως μετα απο ενα πλυσιμο ετσι σκουριασμενοι δειχνουν!!!:original:

ok και εγω απο τη μερια μου ζητω συγνωμη!!πες οτι δεν εγινε!!!!thumb

fanisk
19-11-11, 00:18
ok και εγω απο τη μερια μου ζητω συγνωμη!!πες οτι δεν εγινε!!!!thumb

Τι θα πει δεν εγινε? Αφου το ειδαμε ολοι !

:fountwtis:

aristent
19-11-11, 06:42
Τι θα πει δεν εγινε? Αφου το ειδαμε ολοι !

:fountwtis:

Ψοφας για σαματα νεαρουλη!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Ρε,εχω γιο στην ηλικια του Στελιου,απλα οταν κανεις χαβαλε καμμια φορα περνας καποιο οριο που δεν πρεπει...

.....αλλα τελος καλο ολα καλα!!! :hug:




ΥΣ....Φανουριε....παλιοφουντω τη!!!!.....δε θα σου λεω με'γεια για μια εβδομαδα στα νεα σου μπαξιματα!!! :th_Laie_67-1: :thumbsup:

fanisk
19-11-11, 14:49
Ψοφας για σαματα νεαρουλη!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Ρε,εχω γιο στην ηλικια του Στελιου,απλα οταν κανεις χαβαλε καμμια φορα περνας καποιο οριο που δεν πρεπει...

.....αλλα τελος καλο ολα καλα!!! :hug:




ΥΣ....Φανουριε....παλιοφουντω τη!!!!.....δε θα σου λεω με'γεια για μια εβδομαδα στα νεα σου μπαξιματα!!! :th_Laie_67-1: :thumbsup:

:hystericalbs1::hystericalbs1::thumbsup:

spar@
19-11-11, 19:25
εγω σε κουβα με νερο δεν βαζω μεσα ουτε αρνητικο ουτε θετικη πιαστρα.... στο τελος θα μας πεις να βαλουμε το χερι μας στην μπριζα...
ρε σκουρια και αγιος ο θεος!:th_Laie_67-1:

Stamatis
19-11-11, 19:46
12 βολτ θα περασουν.
Τι φοβασαι;

spar@
19-11-11, 19:52
δεν το συνδεω με μπαταρια ουτε με φορτιστη... με μπαλαντεζα κατευθειαν, ηλεκτρολυση να κανουμε καλη τι να περιμενουμε 2 μερες να ξεσκουριασει μια βιδα?

BILL007
19-11-11, 20:50
δεν το συνδεω με μπαταρια ουτε με φορτιστη... με μπαλαντεζα κατευθειαν, ηλεκτρολυση να κανουμε καλη τι να περιμενουμε 2 μερες να ξεσκουριασει μια βιδα?


:shok::shok::shok: Στο ρευμα το εναλλασόμενο κατευθείαν????:hystericalbs1::hysterical bs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:: hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyste ricalbs1:

spar@
19-11-11, 20:56
ναι bill θα βαλω εναν γειτωνα... θα του πω εε ψιττ ελα εδω γιατι θα μου πεσει... θα μου πει τι? να αυτο εδω κρατα το απ το πιαστρακι και πετα τον στον κουβα με το νερο προσεχε μην καεις....
εε και μετα θα πω... του το ειπα... απροσεχτος!

BILL007
19-11-11, 20:58
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Snoo
19-11-11, 21:31
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

tokiko
19-11-11, 22:11
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:


edit: Σταμάτη ξεκίνα αναλυτικό θρεντ:thumbsup:

BILL007
19-11-11, 22:27
ΝΑ ΓΙΝΕΙΙΙΙΙ!!!!!!χαχχαχαχααχαχ αχαχαχχαχαχααχ!!!!