PDA

Επιστροφή στο Forum : [E9X] Πρόβλημα σε 320 valvetronic



Thomelef
29-01-10, 17:07
Καλησπέρα παιδιά...
Ανοίγω αυτό το thread εκ μέρους ενός φίλου και πολύ
καλού συνεργάτη που έχει το παραπάνω αυτοκίνητο.
Αρχικά λοιπόν πριν κανά πεντάμηνο αν θυμάμαι καλά
μου είχε πει πως είχε κάποιο πρόβλημα στα Μπέκ του.
Αφού πηγε στην αντιπροσωπεία του έκαναν την αλλαγή
του χαλασμενου μπεκ και του εξήγησαν πως αυτό είναι
τυπικό πρόβλημα της σειράς.
Αυτό επαναλήφθηκε άλλες δυο φορές και μάλιστα την
τελευταία φορά μαζί με πολαπλασιαστη.
Σήμερα καθώς πηγαινε στη δουλειά του το αμάξι πάλι
ρεταριζε και αφού πηγε στην αντιπροσωπεία για ακόμα
μια φορά του ξαναλέμε για πολαπλασιαστη. Το θέμα του
φίλου λοιπόν είναι τι τρόπος υπάρχει για να σταματήσει
το πρόβλημα του αυτοκινήτου του;;; Δλδ ο άνθρωπος
με το που αλαζει κάτι του βγαίνει πρόβλημα αλλού και
από την αντιπροσωπεία δε του δίνουν κάποια εγγύηση
πως το πρόβλημα θα σταματήσει. Είχε κανείς κάποιο
παρόμοιο πρόβλημα;;;είναι ωντος συχνό πρόβλημα του
συγκεκριμένου μοντέλου ή του συγκεκριμένου αυτοκινήτου;;;
Να σημειώσω πως το αυτοκίνητο είναι του 2008 και ο
συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι κανας Ταλιμπάν
στην οδήγηση.

Stathis
29-01-10, 17:22
το καλυτερο που μπορει να κανει θωμα, ειναι μια επιστολη στο μοναχο.
θα του απαντησουν σιγουρα και αν δεν βρει καποια ακρη θα εχει γραπτως επισημη θεση ωστε να προχωρησει στα περαιτέρω αν επιθυμει...

Thomelef
29-01-10, 17:34
Και αυτό σωστή λύση...απλά καλό θα ήταν να έγραφαν
και κάποιοι κάτοχοι αν είχαν παρόμοια προβλήματα και
πως τα έλυσαν και αν τους ξαναπαρουσιαστηκαν μετά.
Αν δεν τότε η επιστολουλα με μια επίσημη απάντηση
θα είναι ότι καλύτερο.
Για πείτε οι valvetronicαδες!!!

m-power_01
29-01-10, 17:36
Δεν ειναι το μοναδικο περιστατικο...δεν μου κανει εντυπωση το οτι εχει παει τοσες φορες στην αντιπροσωπια.Μηπως να απαιτουσε να του αλλαξουν ολους τους πολ/στες και οχι εναν εναν... αλλα και καποιο μπεκ που εχει μεινει ,γιατι μετρησα 3 αντικαταστασεις! Και αλλοι ειχαν προβλημα και καποια παρτιδα Ε60 ειχαν θεμα με τα μπεκ, αλλα υστερα απο αλλαγη δεν ακουστηκε τιποτα!

bill_m3
29-01-10, 17:42
Δεν ειναι το μοναδικο περιστατικο...δεν μου κανει εντυπωση το οτι εχει παει τοσες φορες στην αντιπροσωπια.Μηπως να απαιτουσε να του αλλαξουν ολους τους πολ/στες και οχι εναν εναν... αλλα και καποιο μπεκ που εχει μεινει ,γιατι μετρησα 3 αντικαταστασεις! Και αλλοι ειχαν προβλημα και καποια παρτιδα Ε60 ειχαν θεμα με τα μπεκ, αλλα υστερα απο αλλαγη δεν ακουστηκε τιποτα!

Είναι αυτό που λέει ο Σπύρος, τους έχει αλλάξει όλους τους πολλαπλασιαστές??
Χαλάει ο ίδιος κάθε φορά??
Και ενός φίλου είχε πρόβλημα με μπεκ, τα άλλαξε και ησύχασε!!

Thomelef
29-01-10, 17:46
Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος είναι διατεθημενος να τα αλαξει
έστω και αν χρειαστεί να τα πληρώσει μιας και από την εγγύηση
του αλλάζουν μόνο ότι χαλάει. Δεν του εγγυουντε όμως πως
το πρόβλημα θα σταματήσει. Δλδ οκ άμα θες αλαξε τα αλλά
μπορεί να έχεις πάλι πρόβλημα. Πάντως συμφωνώ πως όταν
παρουσιάζεται κτι τέτοιο πάνω από μια φορά καλό είναι να
αλλαζονται όλα εξαρχής. Από την άλλη αφού παραδέχονται
την αστοχία υλικού δε θα έπρεπε τουλάχιστο τα μπεκ να
τα αλαζουν όλα;;;

m-power_01
29-01-10, 17:55
Μα Θωμα εγω εχω παραδειγματα ανθρωπων που τα αλλαξαν ολα! Ακομα θυμαμαι πως πριν 5 χρονια οταν απλως ειχε αναβοσβησει το check σε εμενα, πηγα στην bmw και χωρις να ειναι βεβαιοι αν φταει η βενζινη ή οι πολ/στες προθυμοποιήθηκαν να τους αλλαξουν όλους, μονο με την υποψια! Ασχετα που δεν τους αλλαξα ...

Thomelef
29-01-10, 18:00
Τι να σου πω ρε Σπύρο.
Τον άνθρωπο τον έχουν τρελανει ρε.
Και το σπάσιμο είναι πως του αλαζουν μόνο ότι
θέλει αλλαγή. Μαλον σε μακακες έχει πέσει...
Αφού είναι τόσο γνωστό πρόβλημα και με
αντικατάσταση λύνεται τότε αυτοί οι καρναβαλοι
γιατί τον αφήνουν στο σκοτάδι. Μαλον ο καυγάς
είναι αναποφεκτος και η ιδέα της επιστολής δεν
είναι καθόλου άσχημη.

zaharias
29-01-10, 18:17
Τα valvetronic ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουν πολλα "θεματα"... (πολλαπλασιαστες, αισθητηρας στροφαλου, αισθητηρας εκεντροφορου.. και δε ξερω γω τι αλλα..)

Καλο ειναι να αλλαχτουν ολοι οι πολ/στες και οχι μονο αυτος που βγαζει το σφαλμα..

Σε μενα ειχε τυχει, σε μια περιοδο που το αμαξι ηταν ακινητο κανα 2μηνο και το εβαζα που και που στο γκαραζ μεσα μπροστα να δουλεψει λιγο, να εχουν κολλησει 2 μπεκ και να δουλευει σαν subaru!! Αλλαζουμε μπουζι, τιποτα.. αλλαζουμε πολ/στες, τιποτα.. ο μηχανικος μου, μου λεει, επομενο βημα ειναι καθαρισμος μπεκ.. Καθως το συζητουσα ενα βραδυ μ'ενα φιλο και "σπαγαμε" τα κεφαλια μας, μου λεει παμε στο γκαραζ να το δω.. Βγαζουμε το καπακι της μηχανης, παιρνει μια πενσα, χτυπαει λιγο τη μπεκιερα σε ολο της το μηκος, βαζω μπροστα, ΡΟΛΟΙ το αμαξι!! Ειναι να τρελαινεσαι!! Πρεπει να ηταν τουλαχιστον 2 μπεκ κολλημενα γιατι το αμαξι ρεταριζε ΑΣΧΗΜΑ!!

Το πιο καλο θα ηταν να του φτιαξουν το αμαξι και να τους πληρωσει μονο οτι ανταλλακτικο εχει πραγματικα ζημια και οχι, αλλαζουμε αυτο, πληρωσε, δουλευει και σε μια βδομαδα παλι τα ιδια, ισως ειναι αυτο, αλλαγη παλι ΑΛΛΑ λεφτα και παει λεγοντας..
Να τους το παει και να τους ξεκαθαρισει αυτο το πραγμα για να μην αλλαζει τσαμπα πραγματα και του τρωνε λεφτα..

Driver M
29-01-10, 18:24
Το πρόβλημα που παρουσιάζει η 320 του φίλου σου, είναι το πιο συχνό πρόβλημα που παρουσιάζουν όλες οι 320 με τα 170 άλογα (Ν43Β20). Αντίθετα, σ'αυτές με τον Ν46Β20 (Ε90-1 με 150 άλογα) όπως η δικιά μου, το πρόβλημα αυτό είναι σπάνιο.

Αυτό που ξέρω κι εγώ, είναι, όπως πολύ σωστά σου είπαν τα παιδιά προηγουμένως, ότι πρέπει να αλλαχτούν όλοι οι πολλαπλασιαστές και όχι μόνο ο προβληματικός. Οι περισσότεροι που έχουν προβεί στην αντικατάσταση αυτή έχουν ησυχάσει από το πρόβλημα. Υπάρχουν και άλλοι όμως όπου το αμάξι τους μετά από λίγο καιρό αρχίζει και πάλι να ρετάρει. Ας δοκιμάσει πάντως και βλέπει.

Το πρόβλημα αυτό πάντως καταντάει τραγελαφικό, αφού εμφανίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό συχνότητας και πάντα η επίσημη θέση των συνεργείων είναι ότι ευθύνεται η κακή βενζίνη. Λες και μόνο οι 320 έχουν τέτοιες "ευαισθησίες", ενώ τα υπόλοιπα αυτοκίνητα (που δεν έχουν τέτοια θέματα) έχουν ανοσία!
Είμαι σίγουρος ότι επιστολές στο Μόναχο, πάνω στο ζήτημα αυτό, θα έχουν γίνει πολλές (ξέρω προσωπικά δύο άτομα που έχουν κάνει), χωρίς απτό αποτέλεσμα όμως. Μάλλον, θα πρέπει να οργανωθούν οι κάτοχοι που έχουν τέτοιο πρόβλημα και να κάνουν μια ομαδική επιστολή, μήπως και γίνει κάτι. Η ισχύς εν τη ενώσει είναι αδιαμφισβήτητη και πάντα αποδίδει καλύτερα...

Thomelef
29-01-10, 18:29
Οχοχοχο τελικά είναι γενικό το φαινόμενο από ότι βλέπω.
Driverm ακριβώς αυτό του λένε του ανθρώπου... Θέμα
βενζίνης. Και είναι αυτό με τα 170 άλογα.
Θα μπει και ο ίδιος μαλον αύριο στο φόρουμ να διαβάσει
και ο ίδιος όλα αυτά που γράφονται.
Thx για τις απαντήσεις σας παίδες γιατί το συγκεκριμένο
άνθρωπο του έχω μεγάλη εκτίμηση...

Kostas_1
29-01-10, 22:02
Το πρόβλημα που παρουσιάζει η 320 του φίλου σου, είναι το πιο συχνό πρόβλημα που παρουσιάζουν όλες οι 320 με τα 170 άλογα (Ν43Β20). Αντίθετα, σ'αυτές με τον Ν46Β20 (Ε90-1 με 150 άλογα) όπως η δικιά μου, το πρόβλημα αυτό είναι σπάνιο.

Αυτό που ξέρω κι εγώ, είναι, όπως πολύ σωστά σου είπαν τα παιδιά προηγουμένως, ότι πρέπει να αλλαχτούν όλοι οι πολλαπλασιαστές και όχι μόνο ο προβληματικός. Οι περισσότεροι που έχουν προβεί στην αντικατάσταση αυτή έχουν ησυχάσει από το πρόβλημα. Υπάρχουν και άλλοι όμως όπου το αμάξι τους μετά από λίγο καιρό αρχίζει και πάλι να ρετάρει. Ας δοκιμάσει πάντως και βλέπει.

Το πρόβλημα αυτό πάντως καταντάει τραγελαφικό, αφού εμφανίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό συχνότητας και πάντα η επίσημη θέση των συνεργείων είναι ότι ευθύνεται η κακή βενζίνη. Λες και μόνο οι 320 έχουν τέτοιες "ευαισθησίες", ενώ τα υπόλοιπα αυτοκίνητα (που δεν έχουν τέτοια θέματα) έχουν ανοσία!
Είμαι σίγουρος ότι επιστολές στο Μόναχο, πάνω στο ζήτημα αυτό, θα έχουν γίνει πολλές (ξέρω προσωπικά δύο άτομα που έχουν κάνει), χωρίς απτό αποτέλεσμα όμως. Μάλλον, θα πρέπει να οργανωθούν οι κάτοχοι που έχουν τέτοιο πρόβλημα και να κάνουν μια ομαδική επιστολή, μήπως και γίνει κάτι. Η ισχύς εν τη ενώσει είναι αδιαμφισβήτητη και πάντα αποδίδει καλύτερα...

Σωστος, ετσι ειναι δυστυχως

zaharias
30-01-10, 00:04
Τα valvetronic ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχουν πολλα "θεματα"... (πολλαπλασιαστες, αισθητηρας στροφαλου, αισθητηρας εκεντροφορου.. και δε ξερω γω τι αλλα..)

Καλο ειναι να αλλαχτουν ολοι οι πολ/στες και οχι μονο αυτος που βγαζει το σφαλμα..

Σε μενα ειχε τυχει, σε μια περιοδο που το αμαξι ηταν ακινητο κανα 2μηνο και το εβαζα που και που στο γκαραζ μεσα μπροστα να δουλεψει λιγο, να εχουν κολλησει 2 μπεκ και να δουλευει σαν subaru!! Αλλαζουμε μπουζι, τιποτα.. αλλαζουμε πολ/στες, τιποτα.. ο μηχανικος μου, μου λεει, επομενο βημα ειναι καθαρισμος μπεκ.. Καθως το συζητουσα ενα βραδυ μ'ενα φιλο και "σπαγαμε" τα κεφαλια μας, μου λεει παμε στο γκαραζ να το δω.. Βγαζουμε το καπακι της μηχανης, παιρνει μια πενσα, χτυπαει λιγο τη μπεκιερα σε ολο της το μηκος, βαζω μπροστα, ΡΟΛΟΙ το αμαξι!! Ειναι να τρελαινεσαι!! Πρεπει να ηταν τουλαχιστον 2 μπεκ κολλημενα γιατι το αμαξι ρεταριζε ΑΣΧΗΜΑ!!

Το πιο καλο θα ηταν να του φτιαξουν το αμαξι και να τους πληρωσει μονο οτι ανταλλακτικο εχει πραγματικα ζημια και οχι, αλλαζουμε αυτο, πληρωσε, δουλευει και σε μια βδομαδα παλι τα ιδια, ισως ειναι αυτο, αλλαγη παλι ΑΛΛΑ λεφτα και παει λεγοντας..
Να τους το παει και να τους ξεκαθαρισει αυτο το πραγμα για να μην αλλαζει τσαμπα πραγματα και του τρωνε λεφτα..
Αυτα ισχυαν (και ισχυουν) για την Ε46.. Δεν γνωριζω για την Ε9Χ κτλ.. Εμενα ειναι Ν42Β20, 2λιτρο 143ps..

NickE60
30-01-10, 02:07
Καλησπέρα παιδιά...
Ανοίγω αυτό το thread εκ μέρους ενός φίλου και πολύ
καλού συνεργάτη που έχει το παραπάνω αυτοκίνητο.
Αρχικά λοιπόν πριν κανά πεντάμηνο αν θυμάμαι καλά
μου είχε πει πως είχε κάποιο πρόβλημα στα Μπέκ του.
Αφού πηγε στην αντιπροσωπεία του έκαναν την αλλαγή
του χαλασμενου μπεκ και του εξήγησαν πως αυτό είναι
τυπικό πρόβλημα της σειράς.
Αυτό επαναλήφθηκε άλλες δυο φορές και μάλιστα την
τελευταία φορά μαζί με πολαπλασιαστη.
Σήμερα καθώς πηγαινε στη δουλειά του το αμάξι πάλι
ρεταριζε και αφού πηγε στην αντιπροσωπεία για ακόμα
μια φορά του ξαναλέμε για πολαπλασιαστη. Το θέμα του
φίλου λοιπόν είναι τι τρόπος υπάρχει για να σταματήσει
το πρόβλημα του αυτοκινήτου του;;; Δλδ ο άνθρωπος
με το που αλαζει κάτι του βγαίνει πρόβλημα αλλού και
από την αντιπροσωπεία δε του δίνουν κάποια εγγύηση
πως το πρόβλημα θα σταματήσει. Είχε κανείς κάποιο
παρόμοιο πρόβλημα;;;είναι ωντος συχνό πρόβλημα του
συγκεκριμένου μοντέλου ή του συγκεκριμένου αυτοκινήτου;;;
Να σημειώσω πως το αυτοκίνητο είναι του 2008 και ο
συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι κανας Ταλιμπάν
στην οδήγηση.

Τα 2007 και 2008 μοντέλα με άμεσο ψεκασμό βγάζουν τέτοιου είδους θέματα απο δυσλειτουργίες στην τρόμπα της βενζίνης. Ας το έχει κι αυτό υπ' όψιν τουthumb

Z4 DCT
30-01-10, 06:06
Σαν κατοχος Ν43Β20 εχω να ρωτησω, οταν παει συνεργειο update του κανουν??, γιατι στο δικο μου οταν το παρουσιασε αυτο μου εκαναν update στον εγκεφαλο και το προβλημα εχει χαθει. Σε ενα ποσοστο ομως που το προβλημα παραμενει η δεν φευγει καθολου ειναι οπως τα λενε τα παιδια παραπανω, μονο με αντικατασταση των μπεκ....
Και εμενα μου ειχαν πει για βενζινη......μονο που εγω βαζω 100αρα απο την μερα που το πηρα και απο πρατηριο που το ελεγχουμε εμεις οι ιδιοι ...λογο μεγαλων ποσοτητων που αγοραζουμε.....αρα ......
Θωμα!, μην το αφησει ετσι, να το πηγαινει καθε φορα που το παρατηρει και να απαιτει να φτιαχτει.......και μια επιστολη δεν θα ηταν κακη...Θα μπορουσε καποιος να την συνταξει και να υπογραφει με τους αριθμους πλαισιων μερικων απο εδω και να εχουμε μια επισημη απαντηση......

Thomelef
30-01-10, 10:16
Ώστε και η τρομπα βενζίνης έχει θεματακι εεε;;;
Πάντως ο άνθρωπος λέει πως μετανοιωσε την ώρα
και τη στιγμή που έδωσε το Ε46 320.
Μέχρι στιγμής πάντως πιστεύω να καλύπτεται με
τις απαντήσεις σας για την επόμενη φορά που θα
ξαναβαλει το αυτοκίνητο του μέσα...
Ευχαριστώ παιδιά.

yannisv
30-01-10, 10:18
Και εγώ ένα πολλαπλασιαστή έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τώρα όλα ΟΚ με ανεπαίσθητα κομπιάσματα στη χάση και στη φέξη.

ΦΑΝΗΣ
30-01-10, 10:31
Πολλαπλασιαστής ένα γενικό πρόβλημα που έχουν σχεδόν όλα τα bmw και όχι μόνο,αφού αυτό το πρόβλημα το παρουσιάζουν τα γερμανικά αυτοκίνητα!!!!

NickE60
30-01-10, 11:54
Πολλαπλασιαστής ένα γενικό πρόβλημα που έχουν σχεδόν όλα τα bmw και όχι μόνο,αφού αυτό το πρόβλημα το παρουσιάζουν τα γερμανικά αυτοκίνητα!!!!

και Γαλλικά .. (Renault) και γενικά όσα έχουν "compact" πολ/τες έχουν ευαισθησία.

gant
30-01-10, 12:22
Και στο δικό μου Ε46, 316 (Ν40 κινητήρα), όχι valvetronic, πρόπερσι στα 40000χλμ , τα παιξε ο ένας πολλαπλασιαστής. Απ την αντιπροσωπεία μου πρότειναν να αλλαχτούν και οι υπόλοιποι τρεις. Φυσικά ανταλλακτικά και εργασία τα πλήρωσα εγώ.

m-power_01
11-02-10, 21:09
Θωμα εχουμε κανένα νεο?

Thomelef
16-02-10, 13:07
Θωμα εχουμε κανένα νεο?

βασικά με τον άνθρωπο έχω να μιλήσω απο τότε και έτσι
δεν είχα νέα του σχετικά με τα θεματάκια του.
αυτή την εβδομάδα θα τον δώ πάντως και θα τον ρωτήσω
και με τη σειρά μου θα ενημερώσω...