PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για ταξιδι στο εξωτερικο



Skyline_IS
17-11-11, 22:07
Υπαρχει ενδεχομενο να κανω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο (ρουμανια) και εχω καποιες γενικες ερωτησεις.

1)Εχω παλαιου τυπου πινακιδες,χωρις το σηματακι GR.Θα πρεπει να τις αντικαταστησω ή δεν εχω προβλημα?
2) Σκοπευω καποια στιγμη να τοποθετησω μεμβρανες στα παραθυρα.Οχι 3ο σταδιο αλλα 2ο (titanium της llumar).Θα εχω καποιο προβλημα?
3)Το αμαξι δεν ειναι στο δικο μου ονομα.Θα εχω καποιο προβλημα?
4)Με την ασφαλεια τι γινεται?
5)Η διαδρομη πιθανων θα ειναι σκοπια-σερβια-ρουμανια.Να προσεξω κατι συγκεκριμενο?Δεν εχω ορεξη να φυγω με βανδαλισμενο αμαξι.


Οποιοσδηποτε εμπειριες,συμβουλες,γνωσει ς κλπ ευπροσδεκτες! :thanks:

race850i
17-11-11, 22:23
Κόλλησε ένα GR αυτοκόλλητο πίσω. Είναι το ίδιο πράγμα για την αστυνομία τους.
Για τα παράθυρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Ζήτησε μια πράσινη κάρτα για Ευρώπη από την ασφάλεια σου,είναι δωρεάν (νομίζω)
Εφόσον είσαι Έλληνας δε υπάρχει κανένα πρόβλημα να οδήγησεις ελληνικο αυτοκίνητο στην Ευρώπη χωρίς να είναι στο όνομα σου.

Σε αυτές τις χώρες πρέπει να προσεχείς όπως και σε κάθε άλλη ξένη χώρα όταν είσαι επισκέπτης.

kostas1.6
17-11-11, 22:27
Ως προς το 4) πας στην ασφαλιστική σου ή παίρνεις τηλ τον ασφαλιστή σου να σου βγάλει πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο για το διάστημα που θα είσαι εκτός Ελλάδος, είναι δωρεάν (Εθνική τουλάχιστον που έβγαλα τελευταία φορά εγώ) και βγαίνει αμέσως, πας και την παραμονή πριν να φύγεις δηλαδή. Ως προς τα υπόλοιπα δεν έχω εμπειρία γιατί έτυχε να ταξιδέψω εντός Ευρ Ένωσης, με δικό μου αυτοκίνητο και χωρίς φιμέ...

Edit: Με πρόλαβε ο race850i

Skyline_IS
17-11-11, 22:34
Σε αυτές τις χώρες πρέπει να προσεχείς όπως και σε κάθε άλλη ξένη χώρα όταν είσαι επισκέπτης.

Εννοειται οτι σε οποιαδηποτε χωρα πηγαινεις οφειλεις να την σεβεσαι και ειδικα τα ελληνικα καφριλικια στο τομεα οδηγησης δεν χαριζονται εκει.

Απλα εχουν ακουστει περιστατικα οπου σπασανε τζαμια σε αμαξια με ελληνικες πινακιδες,τα βαψανε με σπρευ,οι κατοικοι εκει ηταν προκλητικοι κλπ/
Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα ειναι ραδιο αρβυλα αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις

fanisk
17-11-11, 23:19
Υπαρχει ενδεχομενο να κανω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο (ρουμανια) και εχω καποιες γενικες ερωτησεις.

1)Εχω παλαιου τυπου πινακιδες,χωρις το σηματακι GR.Θα πρεπει να τις αντικαταστησω ή δεν εχω προβλημα?
2) Σκοπευω καποια στιγμη να τοποθετησω μεμβρανες στα παραθυρα.Οχι 3ο σταδιο αλλα 2ο (titanium της llumar).Θα εχω καποιο προβλημα?
3)Το αμαξι δεν ειναι στο δικο μου ονομα.Θα εχω καποιο προβλημα?
4)Με την ασφαλεια τι γινεται?
5)Η διαδρομη πιθανων θα ειναι σκοπια-σερβια-ρουμανια.Να προσεξω κατι συγκεκριμενο?Δεν εχω ορεξη να φυγω με βανδαλισμενο αμαξι.


Οποιοσδηποτε εμπειριες,συμβουλες,γνωσει ς κλπ ευπροσδεκτες! :thanks:

1. Βαλε αυτοκολλητο GR και μια Ελληνικη σημαια στο πορτμπαγκαζ ετσι για να δειχνουμε οτι ειμαστε παντου.
2. Δεν εχεις προβλημα εδω.. θα εχεις εκει που ειναι 100 χρονια πισω?
3. Οχι
4. Πρασινη καρτα, ζητα την απο τον ασφαλιστη σου.
5. Να προσεχεις τα ορια γιατι εχουν διαφορα μπλοκα τα οποια συνηθως γλυτωνεις με δωρακια, 20αρικα, τσιγαρα, ποτα. Να μην αφηνεις το αμαξι σε περιεργα μερη (οχι απομακρο σκοτεινο parking), παντα κατεβασμενες ασφαλειες, αν θες να κοιμηθεις βρες ξενοδοχειο με κλειστο parking. Παρε μια ντουντουκα απο Πακιστανο πριν φυγεις και οταν φτασεις Σκοπια πες δυνατα στη κεντρικη πλατεια πως δεν ειναι Μακεδονια, κανε μια σταση Σερβια να φορτωσεις κανα τεμαχιο, και αλλη μια σταση Ρουμανια για συμπληρωμα.

Τα περιστατικα που ακουσες ειναι τυχαια γεγονοτα απο ανεγκεφαλους θερμοαιμους, οπως οταν βλεπεις σπασμενο Αθηναικο αμαξι στη Θεσσαλονικη και το αντιστροφο. Δεν ειναι ο κανονας.

Αυτα :th_Laie_67-1:

Skyline_IS
17-11-11, 23:34
Παρε μια ντουντουκα απο Πακιστανο πριν φυγεις και οταν φτασεις Σκοπια πες δυνατα στη κεντρικη πλατεια πως δεν ειναι Μακεδονια, κανε μια σταση Σερβια να φορτωσεις κανα τεμαχιο, και αλλη μια σταση Ρουμανια για συμπληρωμα.

Τα περιστατικα που ακουσες ειναι τυχαια γεγονοτα απο ανεγκεφαλους θερμοαιμους, οπως οταν βλεπεις σπασμενο Αθηναικο αμαξι στη Θεσσαλονικη και το αντιστροφο. Δεν ειναι ο κανονας.

Αυτα :th_Laie_67-1:

κλαιω,,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

m-power_01
18-11-11, 00:51
Πάρε τσιγάρα από εδώ μπόλικα... είναι ακριβά έξω. Άσε του στο κελί σώνονται γρήγορα...

Skyline_IS
18-11-11, 09:24
Πάρε τσιγάρα από εδώ μπόλικα... είναι ακριβά έξω. Άσε του στο κελί σώνονται γρήγορα...

Η μονη πατατα ειναι οτι δεν καπνιζω.. :thumbsdown:

fanisk
18-11-11, 12:55
Η μονη πατατα ειναι οτι δεν καπνιζω.. :thumbsdown:

Ειναι πολυ ευκολο να το αρχισεις :hystericalbs1:

spar@
18-11-11, 17:34
ρε παιδια ελεος... τον εχετε τρομοκρατησει τον ανθρωπο!
δεν χρειαζετε κατι μια πρασινη καρτα τα τζαμια αστα ετσι μην βαλεις μεμβρανες γιατι θα στα σπασουν που θα στα σπασουν μην χασεις τις μεμβρανες...πολλα μπουφαν να παρεις γιατι το κρυο ειναι ανυποφορο χωρις τζαμια...
να εχεις παντα 2-3 πακετα τσιγαρα πανω σου γιατι παιζει να χρειαστει να ανταλλαξεις μεσα στο κελι τα τσιγαρα με την παρθενια σου με τον 2μετρο ρουμανο που θα μοιραζεστε το κελι!
και να προσεχεις τις αρκουδες στην σερβια εμενα πριν απο χρονια μου ειχε επιτεθει μια αρκουδα στο βελιγραδι... ΜΕ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ή ΣΕ ΤΡΩΩ Ή ΣΕ ΓΑ..Ω...







ΕΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΕΦΑΓΕ....

sv2qo
19-11-11, 19:00
Δεν ξέρω για Σκόπια και Σερβία τι γίνεται αλλα για Τουρκία οπωσδήποτε εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ( την ζηταν οι Τούρκοι και όχι οι Έλληνες)

nikos valvetronic
19-11-11, 23:18
Υπαρχει ενδεχομενο να κανω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο (ρουμανια) και εχω καποιες γενικες ερωτησεις.

1)Εχω παλαιου τυπου πινακιδες,χωρις το σηματακι GR.Θα πρεπει να τις αντικαταστησω ή δεν εχω προβλημα?
2) Σκοπευω καποια στιγμη να τοποθετησω μεμβρανες στα παραθυρα.Οχι 3ο σταδιο αλλα 2ο (titanium της llumar).Θα εχω καποιο προβλημα?
3)Το αμαξι δεν ειναι στο δικο μου ονομα.Θα εχω καποιο προβλημα?
4)Με την ασφαλεια τι γινεται?
5)Η διαδρομη πιθανων θα ειναι σκοπια-σερβια-ρουμανια.Να προσεξω κατι συγκεκριμενο?Δεν εχω ορεξη να φυγω με βανδαλισμενο αμαξι.


Οποιοσδηποτε εμπειριες,συμβουλες,γνωσει ς κλπ ευπροσδεκτες! :thanks:

Φίλε μου ταξιδεύω λόγω δουλειάς αρκετά στα Βαλκάνια.
Δεν ξέρω γιατί θες να πας από Σκόπια αλλά προτείνω από Βουλγαρία.Δηλαδή
Σέρρες (Προμαχώνας)-Σόφια-Βουκουρέτσι.Τα σύνορα τα περνάς αέρα χωρίς
κανένα πρόβλημα.Θα πρέπει μόνο όταν περάσεις Βουλγαρία να σταματήσεις
αμέσως μετά τα σύνορα στα μαγαζάκια που γράφουν VINIETA.
Εκεί ζητάς ανάλογα πόσες μέρες θα κάτσεις το αυτοκόλητο αυτό.Είναι σαν τα τέλη κυκλοφορίας
και είναι απαραίτητο να το έχεις κολλημένο στο παρμπρίζ.Στοιχίζει για μια βδομάδα 7-8 ευρώ.
Μετά πληρώνεις για μήνα(δεν ξέρω πόσο).Το ίδιο κάνεις
και Ρουμανία.Διόδια δεν έχεις πουθενά,εκτός από το Ruse δηλαδή τη γέφυρα
που περνάς τον Δούναβη,αν και παίζει να το κόψαν τελευταία.Τηρείς ευλαβικά
τα όρια ταχύτητας και έχε μαζί σου μερικά πεντάευρα για παν ενδεχόμενο.
Στα Σκόπια αμα θέλουν σου βγάζουν την Παναγία και σε κρατάν όσο γουστάρουν
εκεί έτσι για σπάσιμο(και οι δικοί μας κάνουν νούμερα).Δεν είναι ο κανόνας αλλά...
Εκεί που θα πας μεγαααααλη προσοχή στο αυτοκίνητο.Αν μείνεις σε ξενοδοχείο
είσαι σίγουρα πιο ασφαλής αλλά σε κάθε περίπτωση πρόσεχέ το.
1-2-3 Είσαι εντάξει
4 Πράσινη κάρτα δωρεάν από ασφαλιστική,βγαίνει αυθημερόν,ζήτα την μέχρι
τη λήξη του συμβολαίου σου για παν ενδεχόμενο.
Ξαναλέω πάνε από Βουλγαρία.Στα Σκόπια αν σε γράψουν σε στέλνουν πίσω στα
σύνορα να πληρώσεις την κλήση και μετά να συνεχίσεις...! Η Σερβία το καρφί
το καλό το έχει μετά το Νις οπότε δεν θα το ευχαριστηθείς...
Αυτά φίλε μου,ελπίζω να βοήθισα :original:

Skyline_IS
20-11-11, 00:11
Φίλε μου ταξιδεύω λόγω δουλειάς αρκετά στα Βαλκάνια.
Δεν ξέρω γιατί θες να πας από Σκόπια αλλά προτείνω από Βουλγαρία.Δηλαδή
Σέρρες (Προμαχώνας)-Σόφια-Βουκουρέτσι.Τα σύνορα τα περνάς αέρα χωρίς
κανένα πρόβλημα.Θα πρέπει μόνο όταν περάσεις Βουλγαρία να σταματήσεις
αμέσως μετά τα σύνορα στα μαγαζάκια που γράφουν VINIETA.
Εκεί ζητάς ανάλογα πόσες μέρες θα κάτσεις το αυτοκόλητο αυτό.Είναι σαν τα τέλη κυκλοφορίας
και είναι απαραίτητο να το έχεις κολλημένο στο παρμπρίζ.Στοιχίζει για μια βδομάδα 7-8 ευρώ.
Μετά πληρώνεις για μήνα(δεν ξέρω πόσο).Το ίδιο κάνεις
και Ρουμανία.Διόδια δεν έχεις πουθενά,εκτός από το Ruse δηλαδή τη γέφυρα
που περνάς τον Δούναβη,αν και παίζει να το κόψαν τελευταία.Τηρείς ευλαβικά
τα όρια ταχύτητας και έχε μαζί σου μερικά πεντάευρα για παν ενδεχόμενο.
Στα Σκόπια αμα θέλουν σου βγάζουν την Παναγία και σε κρατάν όσο γουστάρουν
εκεί έτσι για σπάσιμο(και οι δικοί μας κάνουν νούμερα).Δεν είναι ο κανόνας αλλά...
Εκεί που θα πας μεγαααααλη προσοχή στο αυτοκίνητο.Αν μείνεις σε ξενοδοχείο
είσαι σίγουρα πιο ασφαλής αλλά σε κάθε περίπτωση πρόσεχέ το.
1-2-3 Είσαι εντάξει
4 Πράσινη κάρτα δωρεάν από ασφαλιστική,βγαίνει αυθημερόν,ζήτα την μέχρι
τη λήξη του συμβολαίου σου για παν ενδεχόμενο.
Ξαναλέω πάνε από Βουλγαρία.Στα Σκόπια αν σε γράψουν σε στέλνουν πίσω στα
σύνορα να πληρώσεις την κλήση και μετά να συνεχίσεις...! Η Σερβία το καρφί
το καλό το έχει μετά το Νις οπότε δεν θα το ευχαριστηθείς...
Αυτά φίλε μου,ελπίζω να βοήθισα :original:


Eυχαριστω για τις κατατοπιστικες συμβουλες σου Νικο!Στη ρουμανια θα παμε στην πολη τιμισοαρα,ειναι κοντα στα συνορα με σερβια.Μεσω βουλγαριας ειναι +3 ωρες..
Εκει θα μεινουμε στον κολλητο μου που σπουδαζει εκει (:D).Στην πολη που μενει απο οτι με εχει πει δεν υπαρχει προβλημα,πιο πολυ με απασχολει σκοπια..

Δηλαδη το π@παρι με τα 5ευρα/πακετα τσιγαρα δεν το γλυτωνω ε? :D

super duper
20-11-11, 14:15
γενικα αυτα που σου ειπαν και οι υπολοιποι ισχυούν. Εχω ταξιδέψει τιμισοάρα μια αρκετα μεγαλη πόλη . Γενικα προβληματα δεν δημιουργούνται, η αστυνομία δεν είναι και πολυτελειας αλλα θα μπορεσεις να συννενοηθεις.
το αυτοκινητο εαν μπορεις να το εχεις σε γκαραζ καλό είναι.

καλο δρομο

atha
20-11-11, 15:31
skopia exei diodia pou afineis 50 lepto , zitan 2 eyra, den mporeis na trexeis pano apo 120 giati exei karodromous. kai geniokos einai kamia 150 km dekatia tou 80 ellada. serbia apo nis mexri pano karfi dromos me arketa kalo odostroma . diodia nomizo ena eyro kai exei kamia 4-5 mexri kroatia . benzini 100 ara den exei sti servia

A8hnaios
20-11-11, 16:56
Πηγενε και kluj Napoca.... ο παράδεισος των φοιτητών!τριών!!
Καλά να περάσεις ρε κ προσοχή!!
Στη θέση σου θα πηγενα αεροπορικώς..
Ποιο ελευθερία κινήσεων,κ καθόλου άγχος για το τουτου μου!!!
Αφού έχεις εξασφαλίσει τσάμπα διαμονή..

nikos valvetronic
25-11-11, 22:13
Στην Τιμισοάρα έχω πάει αρκετές φορές και όλες οδικώς.Είναι καμια 600άρα χιλ.
από το Βουκουρέστι.Η συνηθισμένη διαδρομή είναι τα 'παράλια' του Δούναβη αλλά
εγώ μια φορά πήγα και από τα Καρπάθια όρη.Φανταστική διαδρομή,πανέμορφος
συνδυασμός βουνού-δάσους και ποταμιών θυμίζει Μετέωρα σε κάποια σημεία
αλλά σε πολύ μεγαλύτερη έκταση.Αξίζει την ταλαιπωρία αλλά ο δρόμος είναι
σπαστήρι πραγματικό,αν έχεις χαμήλωμα και ζάντες πάνω από 13 ίντσες άστο:th_Laie_67-1:

Skyline_IS
22-02-12, 10:07
Ξεσκονιζω εκ νεου το θεμα μιας και αυριο θα παμε τελικα..
Εχουμε οργανωθει καλα πιστευω και μετα απο προτροπη πολλων θα ξεκινησουμε νωρις το πρωι για να μην εχει πολυ κινηση στα συνορα..Βενζινες,αεριο κλπ θα φουλαρουμε εκει.Πολλοι με ειπαν να αλλαξω στα συνορα ενα 5ευρω με τα δικα τους εκει νομισματα για τα διοδια γιατι με τα ευρω θα μας βγει πιο ακριβα..Να το κανω ή μηπως δεν αξιζει?