PDA

Επιστροφή στο Forum : New idrive retrofit



Stathis
17-11-11, 20:32
αρκετο καιρο με απασχολει η τοποθετηση της τελευταιας γενιας idrive σε παλιοτερα αυτοκινητα.
ψαχνοντας επεσα στις παρακατω πληροφοριες:

https://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/166845-first-m6-cic-retrofit.html

https://www.bmw-sg.com/forums/soundwerkz/49018-2011-idrive-retrofit-now-available.html

αφορα τα παρακατω μοντελα:
MY2005~2009 ---- E90/91/92/93 [3-series]
MY2004~2009 ---- E60/61 [5-series]
MY2004~2009 ---- E63/64 [6-series]
MY2007~2009 ---- E70/71 [X5/X6-series]

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/M3Conversion.jpg

σε τηλεφωνημα σημερα "στη μεγαλυτερη αντιπροσωπεια bmw της ελλαδας", οπως λεει και ο φιλος μας ο μπομερ, μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο, καποιος πελατης τους μαλιστα που το εκανε σε καποιο μη εξουσιοδοτημενο ταλαιπωρειται με σοβαρα προβληματα χωρις να βρει λυση.

να ομως που γινεται, οπως μαρτυρουν τα λινκ και οι φωτο παραπανω.
προφανως ο "ειδικος" δεν ηξερε και βαριοταν και να ψαξει...

εχετε ακουσει τιποτα, το εχει κανει κανεις γνωστος σας, στα συνεργεια που πατε?
αντε βοηθηστε γιατι ειναι λιγο δυσκολο να στειλω το αμαξι στη Σιγκαπούρη!!:th_Laie_67-1:

aristent
17-11-11, 20:51
....ολα γινονται!!!:thumbsup:.....το κοστος ποιο να 'ναι αραγε?....λογικα θα πρεπει να συμφερει μονο σε μεταχειρισμενα(απο τρακαρισμενα)...αλλωστε δεν παθαινει κατι σε αυτο το σημειο ουτε η οθονη ουτε η μοναδα,.....

.......υπαρχουν αρκετα στο mobile.de,βρισκεις στοιχεια,στελνεις μεϊλ με ερωτηση εαν πουλαει εξαρτηματα χωριστα και περιμενεις!!!:thumbsup:

....καπως ετσι πηρα κομπλε φρενα //Μ5 με 1000 ευρω!!!thumb

Vasilis
17-11-11, 20:57
τη δουλεια εδω ποιος αναλαμβανει να την κανει ομως?

κ με τι κοστος?

aristent
17-11-11, 21:02
τη δουλεια εδω ποιος αναλαμβανει να την κανει ομως?

κ με τι κοστος?

Νομιζω οτι τα παληκαρια με τις 5αρες(Apostolos,Niκος m-packet,Mixalis και αλλοι) εχουν εναν ηλεκτρολογο εξπερ.thumb

Stathis
17-11-11, 21:16
ναι ο μανωλης ισως ξερει, θα τον παρω αυριο.

απο την αλλη τα ανταλλακτικα μπορουν να βρεθουν μεταχειρισμενα στο νετ σε πολυ χαμηλες τιμες (αν εισαι τυχερος).
διαφορετικα αν αγοραστουν καινουργια μπορει το κοστος να φτασει και πανω απο 5000 ευρω...

5555
17-11-11, 21:20
Δεν χανεις τιποτα και με Σκανδαλη

aristent
17-11-11, 21:23
ναι ο μανωλης ισως ξερει, θα τον παρω αυριο.

απο την αλλη τα ανταλλακτικα μπορουν να βρεθουν μεταχειρισμενα στο νετ σε πολυ χαμηλες τιμες (αν εισαι τυχερος).
διαφορετικα αν αγοραστουν καινουργια μπορει το κοστος να φτασει και πανω απο 5000 ευρω...

Μανωλης ,ναι αυτος ηταν!!!thumb


....ναι, με το κοστος υπαρχει ενα θεμα.......ειπαμε να αναβαθμησουμε αλλα οχι και να πληρωσουμε χρυσαφι......αλλωστε ηλεκτρονικα ειναι,δεν πιστευω οτι μπορουν να παθουν κατι ακομη και με τρακαρισμα...βγαζει,στελνει ,βαζεις,προγραμματιζεις(θε ει γνωσεις σιγουρα) και τελος.

την ζηλευω και εγω αυτη την HD oθονη.....

Stathis
17-11-11, 21:25
αυτα ειναι που χρειαζονται παντως:

CCC
CID
CON
Double scoop dash
centre console trim
air con trim
cooling hose
power cable for CID
LVDS cable
CCC fan cable
controller cable

PANOS-E60
17-11-11, 21:28
αυτα ειναι που χρειαζονται παντως:

CCC
CID
CON
Double scoop dash
centre console trim
air con trim
cooling hose
power cable for CID
LVDS cable
CCC fan cable
controller cable

όπως θα ΄λεγε κι ο Νίκος ... "φύλλο και φτερό" χα χα !

GM6
17-11-11, 21:31
Ρισκο να το κανεις...δεν θα εμπαινα στη διαδικασια

aristent
17-11-11, 21:33
οριστε μια πρωτη ανιχνευση στα 2,150 δολλαρια:

https://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=200668458833

https://www.ebay.com/itm/BMW-e60-e61-e63-e64-5er-CIC-navigation-HDD-iDrive-navi-/200668458833?pt=Car_Audio_Video&vxp=mtr&hash=item2eb8c5af51

ΥΣ. αναφερει και αυτο:

You do not need to go to dealler or other BMW shop, we can ship you fully coded and activated Unit

Stathis
17-11-11, 21:37
Ρισκο να το κανεις...δεν θα εμπαινα στη διαδικασια

ασε ρε, μολις δουλεψει την επομενη μερα θα το κανεις! :th_Laie_67-1:

GM6
17-11-11, 21:46
ασε ρε, μολις δουλεψει την επομενη μερα θα το κανεις! :th_Laie_67-1:

Λες να βρεις κανα ''γατο'' να το κανει??? δεν εχεις και αδικο:whistle::th_Laie_67-1:

alexm
17-11-11, 22:03
Στα e63 για να κουμποσει το νεο controller θελει αλλη κονσολα.
Στα e60 κοβεις απο κατω την κονσολα και αλλαζει μονο το διακοσμητικο καλυμμα.

τιμη καινουργιας κονσολας 1500 ευρω και δεν ειναι καθολου ευκολο να βρεθει μεταχειρισμενη.

Stathis
17-11-11, 22:05
πιστευω ο ταπετσερης θα το παλεψει αυτο...

alexm
17-11-11, 22:33
πιστευω ο ταπετσερης θα το παλεψει αυτο...

δεν το λυπασαι το Μ6 να το κανεις φυλλο φτερο εσωτερικα; για ποιο λογο να κανεις τετοια μανουρα;για να εχεις 3D χαρτες;ασε που θελεις επαναπρογραμματισμο, ο οποιος θα περασει και απο την μοναδα DME!!!
Αν το κανεις τελικα και ο ταπετσερης παλεψει την κονσολα, δερμα merino sepang bronze εχω να σου δωσω.....thumb

nikos-Mpacket
17-11-11, 23:16
Σταθη ειναι κατι που γινετε,για να μην πω εχει γινει......

Στειλε ενα μηνυμα στον Apostolos-Δημητρης και θα σου πει τι ακριβως εχει κανει στο δικο του.

Αν τελικα μαζεψεις τα ολα τα κοματια το παζλ τοτε νομιζω πως ο Μανωλης ειναι μονοδρομος ειδικα για την κωδικοποιηση και την σωστη λειτουργια του.

Κατι παρομοιο ειχα σκεφτει να κανω και εγω παλιοτερα,τα εχω ολα* με την μικρη οθονη,αλλα πρεπει αν ξηλωθει σχεδον ολο το αμαξι -Ε60- για καλωδιωσεις και τα συναφη οποτε το εχω αφησει στην ακρη του μυαλου μου μιας και εχουν αλλα πραγματα προτεραιοτητα.

*Οπου ολα βλεπε dvd,tv,navy μονο η καμερα μου λειπει αλλα θα μπει και αυτη καποια στιγμη.

S8N
17-11-11, 23:21
Έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, εδώ και 1,5 χρόνο. Το καλύτερο thread βρίσκεται στο 5series.net με τίτλο CIC retrofit log αλλά κουράζει ώρες-ώρες. Κάποιες χρήσιμες πληροφορίες βρίσκει κανείς και σε γερμανικά φόρα.

Γενικά η δυσκολία του retrofit αυτού μπορεί να κυμαίνεται από Plug and Play κατάσταση έως τον χειρότερο εφιάλτη σου.

Στάθη, αν θες άκουσέ με και δε θα βγεις χαμένος: Απόφυγε τη συγκέντρωση των ανταλλακτικών μεμονωμένα και δώσε κάτι παραπάνω για ολοκληρωμένο retrofit kit. Εγώ κατέληξα σ' αυτό:

https://www.ebay.com/itm/200668458833?item=200668458833&pt=Car_Audio_Video&cmd=ViewItem&hash=item2eb8c5af51&vxp=mtr

Φυσικά και αξίζουν τα έξτρα combox, χάρτες + κωδικοποίηση για την ταχύτητα.

Εναλλακτικά στείλε Pm στον Patryck από την Πολωνία ο οποίος θα σου προμηθεύσει όλον τον εξοπλισμό ενώ θα αναλάβει και την κωδικοποίηση πάνω στο αυτοκίνητό σου εξ' αποστάσεως (σου στέλνει καλώδιο για το laptop και κάνεις ένα session μαζί του).

Φυσικά σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς και μερικά επιπλέον ανταλλακτικά όπως π.χ. η επένδυση της κονσόλας (κρίμα να βάλεις dremmel για να χωρέσει ο νέος controller), ενώ η ίδια η κονσόλα πρέπει να τροποποιηθεί ώστε να υποδεχτεί το CIC controller. Το Infotainment πάντως δουλεύει μια χαρά και με τον τωρινό σου επιλογέα. Εάν τελικά βάλεις dremmel και την κόψεις, πρέπει να διαλέξεις κι ένα από τα 2 πλαίσια που έχει η BMW ώστε να κρύψεις τις ατέλειες στην κοπή.

Εγώ ήμουν σχεδόν έτοιμος να το πάρω έως ότου ανακάλυψα κάτι πολύ δυσάρεστο: Όσα αυτοκίνητα έχουν CCC με το σύστημα Hifi Professional, είναι καταδικασμένα είτε να καταργήσουν τα δυο subs κάτω από τα καθίσματα είτε να μακελέψουν την καλωδίωση σε απίστευτο βαθμό και να οδηγήσουν τα υπόλοιπα ηχεία από άλλον ενισχυτή. Αυτό συμβαίνει γιατί στα LCI με CIC ο ενισχυτής του Hifi professional είναι διαφορετικός από εκείνον στα LCI με CCC. Το ν' αντικαταστήσεις τον έναν με τον άλλο δεν παίζει, αφού αλλάζει και η καλωδίωση (low-pass / high-pass). Κοινώς τον ήπια: Ή καταργώ τον εκπληκτικό ήχο του Professional ή το παίζω χασάπης με μοκέτες και πλεξούδες, προσθέτωντας ενισχυτές και βάσανα στο κεφάλι μου.

Τελικά τα παράτησα. Κάποτε θα το έκανα αλλά τώρα δεν έχω το κουράγιο. Όχι σ' αυτό το αυτοκίνητο τουλάχιστον.

gant
18-11-11, 11:18
Μιά ερώτηση σαν ψιλοάσχετος που είμαι. Η 3D απεικόνιση κτιρίων δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα χαρτών κάθε χώρας? Εδώ σε εμάς παίζει τέτοια δυνατότητα?

S8N
18-11-11, 11:21
Μιά ερώτηση σαν ψιλοάσχετος που είμαι. Η 3D απεικόνιση κτιρίων δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα χαρτών κάθε χώρας? Εδώ σε εμάς παίζει τέτοια δυνατότητα?

Κάποια βασικά κτίρια σε μεγάλες πόλεις τα έχει, κατά τα πρότυπα του Google Earth.

Stathis
18-11-11, 11:37
πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες αρη, αρχιζω και το σκεφτομαι σοβαρα.

merlin
18-11-11, 11:48
Εγώ ήμουν σχεδόν έτοιμος να το πάρω έως ότου ανακάλυψα κάτι πολύ δυσάρεστο: Όσα αυτοκίνητα έχουν CCC με το σύστημα Hifi Professional.... Κοινώς τον ήπια: Ή καταργώ τον εκπληκτικό ήχο του Professional ή το παίζω χασάπης με μοκέτες και πλεξούδες, προσθέτωντας ενισχυτές και βάσανα στο κεφάλι μου.

Αδελφέ μου με έσωσες !!!!!!

Μου μπήκαν ιδέες, τρωγόμουνα και προσπαθούσα να δικαιολογήσω το μπάξιμο ειδικά τέτοιες εποχές, γιατί έχω δεί πόσο ωραία δείχνει το 3D Navi + Internet k.a., αλλά έχω HiFi Professional... με έσωσες σου λέω !!!

Stathis
18-11-11, 12:25
εχει το Ε93 γουφερ κατω απο τα καθισματα?
το δικο μου δεν εχει παντως.

merlin
18-11-11, 12:45
εχει το Ε93 γουφερ κατω απο τα καθισματα?
το δικο μου δεν εχει παντως.

Και όμως έχει... δεν το ήξερα, αλλά πήγα έξω και το τσέκαρα...:shok:

Μην μου χαλάς το σενάριο αποφυγής μπαξίματος...:hystericalbs1:

alexm
18-11-11, 13:18
εχει το Ε93 γουφερ κατω απο τα καθισματα?
το δικο μου δεν εχει παντως.

εισαι σιγουρος οτι δεν εχει;στα hi fi και στα logic 7 με BMW Professional,στις σειρες e92/3-e60/1-e63/4,εχει γουφερ κατω απο τα εμπρος καθισματα.

S8N
18-11-11, 13:22
Όσοι τολμηροί θέλετε να βρείτε λύση στο πρόβλημα με το Hifi Pro μετά το CIC retrofit, διαβάστε εδώ:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7GrdSRRtZr4J:forums.5series.net/topic/111559-aftermarket-sound-system-for-e60-post-cic-retrofit/+e60+cic+retrofit+high+pass&cd=2&hl=en&ct=clnk&gl=gr

Κι εδώ στη σελίδα 20:

https://forums.5series.net/topic/99495-cic-retrofit-installation-log/page__st__285

Stathis
18-11-11, 14:14
παω κι εγω να κοιταξω το απογευμα.

S8N
18-11-11, 15:45
To πρόβλημα το έχουν όσοι διαθέτουν στον εξοπλισμό το ηχοσύστημα με κωδικό 676 και όχι εκείνοι με το Logic 7 (677) ή το High End (752).

Stathis
18-11-11, 15:54
χοχοχοχο


S677A HIFI SYSTEM PROFESSIONAL DSP

ευχαριστουμε αρη!

kplc16
18-11-11, 15:57
το οτι μπορει να τριζει το εσωτερικο του αυτοκινητου μετα απο τετοια επεμβαση δε σε απασχολει;

Stathis
18-11-11, 16:46
με απασχολει.

Stamatis
18-11-11, 18:09
εχεις τελικα σαμπ ρε κουμπαρε;

S8N
18-11-11, 18:11
Τίποτα δεν πρόκειται να τρίζει.

Τα κομμάτια αυτά τα έχω αφαιρέσει 3 φορές, μια για το i-drive, μια για να καθαρίσω από κάτω, άλλη μια για να βάλω το sport κιβώτιο. Το αμάξι είναι βράχος, μπετό, κρυπτονίτης. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεβιδώσεις κάτι και να γυρίζει η βίδα τρελά μετά. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκουμπώσεις κάτι άλλο και να μη μπει στη θέση του τέλεια.

Θυμάμαι στο ΤΤ έσπρωχνα με το γόνατο την κεντρική κονσόλα κι αυτή πήγαινε βόλτα. Στη BMW το μόνο που καταφέρνεις είναι να μελανιάσεις το πόδι σου. Στο Golf τραβούσες τα πλαστικά κι αυτά άλλαζαν σχήμα και μέγεθος. Στη BMW πας να τα ξεκουμπώσεις και φεύγουν τα νύχια σου.

Εμένα προσωπικά το μόνο που θα με απασχολούσε είναι η κωδικοποίηση. Αλλά στέλνοντας το VIN μπορείς να το πάρεις προ-κωδικοποιημένο.

Stathis
18-11-11, 18:27
παιδια λεω να το μπουμπουνισω...
μιση ντροπη δικη μου μιση δικη σας...
απο δευτερα θα μιλησω με τον τυπο, πιστευω θα με βοηθησει και ο αρης που ειναι πολυ ενημερωμενος και ο θεος βοηθος...:crying:

fanisk
18-11-11, 18:34
παιδια λεω να το μπουμπουνισω...
μιση ντροπη δικη μου μιση δικη σας...
απο δευτερα θα μιλησω με τον τυπο, πιστευω θα με βοηθησει και ο αρης που ειναι πολυ ενημερωμενος και ο θεος βοηθος...:crying:

Δυνατο μπαξιμο! Μπουμπουνα το! thumb

Stathis
18-11-11, 18:40
γεια σου ρε φανη μεγα μπαχτη!
εσυ μας οδηγεις! :thumbsup::thumbsup:

aristent
18-11-11, 19:39
παιδια λεω να το μπουμπουνισω...
μιση ντροπη δικη μου μιση δικη σας...
απο δευτερα θα μιλησω με τον τυπο, πιστευω θα με βοηθησει και ο αρης που ειναι πολυ ενημερωμενος και ο θεος βοηθος...:crying:

Μπουμπουνα το!!!!!!:thumbsup:

....οπως λεει και ο Αρης ειναι βραχος το οχημα!!!...δεν θα τριζει ΤΙΠΟΤΑ!!!thumb

....θελουμε ομως και DIY με φωτο!!!:original:

kplc16
18-11-11, 19:53
2310815161 Ζητας το Σακη.Ειναι ο Kυρος Γραναζης στα ηλεκτρολογικα των bmw.

Αποφευγεις το Γιωργο που ειναι ο πατερας γιατι γενικως βαριεται.

GM6
18-11-11, 21:19
παιδια λεω να το μπουμπουνισω...
μιση ντροπη δικη μου μιση δικη σας...
απο δευτερα θα μιλησω με τον τυπο, πιστευω θα με βοηθησει και ο αρης που ειναι πολυ ενημερωμενος και ο θεος βοηθος...:crying:

Aντε με το καλο...:thumbsup:

fanisk
18-11-11, 23:56
γεια σου ρε φανη μεγα μπαχτη!
εσυ μας οδηγεις! :thumbsup::thumbsup:

Θα απαντησω με μπαξιμο στο μπαξιμο σου :hystericalbs1:

m-power_01
18-11-11, 23:59
Θα απαντησω με μπαξιμο στο μπαξιμο σου :hystericalbs1:

Κανε υπομονή μέχρι την Δευτέρα ! Θα του δείξουμε εμείς !

fanisk
19-11-11, 00:02
Κανε υπομονή μέχρι την Δευτέρα ! Θα του δείξουμε εμείς !

Δεν ξερω τι θα κανεις, ακονισε τα ματια σου, περνα τα ενα κερωμα, σε θελω ετοιμοπολεμο τη Δευτερα. Πρεπει να το ψαξουμε γυρω-γυρω παντου γιατι η χαμηλη τιμη δεν ειναι τυχαια μαλλον.. σπασμενα κλιπ κ.α Αν το παρουμε και βγει μαπα, χασαμε!

S8N
19-11-11, 10:17
DIY:

https://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/158500-2010-cic-retrofit-installation-log.html

Κι εδώ, στη σελίδα 20, DIY για τον controller:

https://forums.5series.net/topic/99495-ci...g/page__st__360

Σημαντική πληροφορία:

Αν πρόκειται να παραγγείλετε προκωδικοποιημένη μονάδα, πέρα από το VIN θα πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για όλον τον εξοπλισμό που έχει γίνει retrofitted στο αυτοκίνητο.

Apostolos
20-11-11, 11:59
Όπως ήδη έγραψε ο Άρης, στείλε ένα email Στάθη στον patryk στην Πολωνία στο
info@modyfikacjebmw.pl Έχει ότι χρειάζεσαι για να φτιάξεις αυτό που θέλεις μέχρι τελευταίας βίδας. ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ OEM. Όλα θα σου έρθουν κωδικοποιημένα από αυτόν, αρκεί όπως είπε ο Άρης να του πεις αν έχεις βάλει κάτι εξτρά ως retrofit. Αν έχεις σταθερό χέρι πάρε ένα dremel και θα γλιτώσεις από πολλά έξοδα για την αγορά νέας κεντρικής κονσόλας του cic controller αν και εφόσον θέλεις να τον βάλεις και αλλάζεις θέσεις σε μόλις 2 καλώδια απ'όσο θυμάμαι από τον παλιό στον νέο. Δουλεύει και με τον παλιό. Αναμένουμε φωτογραφίες...:whistle::whistle::whistl e:

aristent
20-11-11, 12:02
Όπως ήδη έγραψε ο Άρης, στείλε ένα email Στάθη στον patryk στην Πολωνία στο
info@modyfikacjebmw.pl Έχει ότι χρειάζεσαι για να φτιάξεις αυτό που θέλεις μέχρι τελευταίας βίδας. ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ OEM. Όλα θα σου έρθουν κωδικοποιημένα από αυτόν, αρκεί όπως είπε ο Άρης να του πεις αν έχεις βάλει κάτι εξτρά ως retrofit. Αν έχεις σταθερό χέρι πάρε ένα dremel και θα γλιτώσεις από πολλά έξοδα για την αγορά νέας κεντρικής κονσόλας του cic controller αν και εφόσον θέλεις να τον βάλεις και αλλάζεις θέσεις σε μόλις 2 καλώδια απ'όσο θυμάμαι από τον παλιό στον νέο. Δουλεύει και με τον παλιό. Αναμένουμε φωτογραφίες...:whistle::whistle::whistl e:


:whistle: Δικες σου φωτογραφιες ποτε θα δουμε??? :thumbsup:

m3est
20-11-11, 18:00
Τωρα ειδα το θεμα.Πριν απο λιγο καιρο το εκανα το πειραμα στο Μ3 το 92αρι κι επαιξε.Ναι το καινουργιο ναβι ειναι ολα τα λεφτα.Ταλαιπωρια λιγο βεβαια μεχρι να παιξουν ολα αλλα τελος καλο ολα καλα.Αξιζει το μπαξιμο.Αν θελει κανεις πληροφοριες τηλεφωνικα ευχαριστως.Αν ειναι να γραψω ολα οσα μεσολαβησαν μεχρι να ολοκληρωθει καηκαμε.

Stathis
20-11-11, 18:17
αναλαμβανεις νικο?

m3est
20-11-11, 18:33
Why not?Απλα παρε με αυριο γραφειο να τα πουμε .

Apostolos
21-11-11, 17:29
https://www.bimmer-tech.net/index.php/shop/category/7/bmw-e63/e64-2003-2010