PDA

Επιστροφή στο Forum : (M)Πλοκέ διαφορικό



Dimzan
15-11-11, 23:29
Η καλυτερη βελτιωση σε ενα πισωκινητο ειναι παντα το μπλοκε. Βελτιωνει την ψυχολογια και την κουρμπα στο χαμογελο του ιδιοκτητη.

Κριμα που ειναι ακριβη λυση.. εγω εκτιμω παντα την αξια της

Stamatis
15-11-11, 23:36
Η καλυτερη βελτιωση σε ενα πισωκινητο ειναι παντα το μπλοκε. Βελτιωνει την ψυχολογια και την κουρμπα στο χαμογελο του ιδιοκτητη.

Κριμα που ειναι ακριβη λυση.. εγω εκτιμω παντα την αξια της

για μπλοκέ σε Ε46 υπάρχει λύση φτηνή.
https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html

Lambros46
15-11-11, 23:40
Τα 4 κύλινδρα 46άρια σε πηγάδι κατουρήσαμε και δεν βγάζουν μπλοκέ??

Stamatis
15-11-11, 23:42
Τα 4 κύλινδρα 46άρια σε πηγάδι κατουρήσαμε και δεν βγάζουν μπλοκέ??
δυστυχώς φοράνε μικρό καβούκι στο διαφορικό και δεν χωράει να μπεί το σύστημα.

stefm5
16-11-11, 00:06
για μπλοκέ σε Ε46 υπάρχει λύση φτηνή.
https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html

πόσο κοστίζει; τί διαφορά έχει από το quaife;

m-power_01
16-11-11, 01:05
για μπλοκέ σε Ε46 υπάρχει λύση φτηνή.
https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html

κάπου στα 1200-1300 ευρώ βγαίνει Πρόεδρε...κάπου εκεί είναι και το quaife.


δυστυχώς φοράνε μικρό καβούκι στο διαφορικό και δεν χωράει να μπεί το σύστημα.
Δικαιολογίες για Ε30 και Ζ3 4cyl βγάζει...παρομοίως και η quaife που βγάζει και για Ε36 4cyl ,αλλά το 46άρι το σνομπάρει.


πόσο κοστίζει; τί διαφορά έχει από το quaife;
1250 ευρά. Είναι δισκάτο ενώ το quaife γραναζωτό

kplc16
16-11-11, 06:23
υπαρχει φθηνοτερη λυση Γκατζελακης.
Αυτο φορω

Stamatis
16-11-11, 06:24
Μιλα λοιπον...

kplc16
16-11-11, 06:43
Μιλα λοιπον...
Γραναζωτο, οχι δισκατο.Ειμαι ευχαριστημενος δουλευει σωστα. 6000χλμ
Αν θες για drift τοτε το Ε30 + δισκατο ειναι μονοδρομος.
Αν θες ορινο στροφιλικι με μπολικη τρομοκρατια και χρονους τοτε ο μονοδρομος ειναι γραναζωτο.
αργος ορεστικο διπλα στη Καστορια
6972 280505 Γιωργος Γκατζελακης.
Απο οσο θυμαμαι ο Γιωργος δεν εφτιαχνε δισκατα.Επισης τα δισκατα ακουγονται σα χαλασμενα.Του στελνεις το δικο σου και στο στελνει μπλοκε.Σου στελνει και το παλιο γκρουπ.
Παντως οποιος κανει δουλεια με οποιονδηποτε, να επεμενει να αλλαξει ολες τις τσιμουχες κι ας φαινονται καλες. Τα ρουλεμαν οτι πουν οι μαστορες.

kplc16
16-11-11, 06:44
... τα ξερασα ολα!

Stamatis
16-11-11, 06:45
Μπραβο Αρτέμη.

stefm5
16-11-11, 07:58
Γραναζωτο, οχι δισκατο.Ειμαι ευχαριστημενος δουλευει σωστα. 6000χλμ
Αν θες για drift τοτε το Ε30 + δισκατο ειναι μονοδρομος.
Αν θες ορινο στροφιλικι με μπολικη τρομοκρατια και χρονους τοτε ο μονοδρομος ειναι γραναζωτο.
αργος ορεστικο διπλα στη Καστορια
6972 280505 Γιωργος Γκατζελακης.
Απο οσο θυμαμαι ο Γιωργος δεν εφτιαχνε δισκατα.Επισης τα δισκατα ακουγονται σα χαλασμενα.Του στελνεις το δικο σου και στο στελνει μπλοκε.Σου στελνει και το παλιο γκρουπ.
Παντως οποιος κανει δουλεια με οποιονδηποτε, να επεμενει να αλλαξει ολες τις τσιμουχες κι ας φαινονται καλες. Τα ρουλεμαν οτι πουν οι μαστορες.

κόστος;

m-power_01
16-11-11, 13:06
κόστος? και από φασαρία πως πας?

Stamatis
16-11-11, 13:17
Γκατζελακης αδρανεια 40% δυο δρομων 85/90% ελεγχομενης ροπης.
Μια εβδομαδα χρειαζεται και θελει 850 ευρω.
Τι λετε;
Πως το βλεπετε σαν τιμη;

kplc16
16-11-11, 13:36
κόστος? και από φασαρία πως πας?

σχεδον μηδεν στις 2000σαλ ρολαριστα χωρις γκαζι.Στο υπολοιπο φασμα στροφων το απολυτο μηδεν

kplc16
16-11-11, 13:43
σχεδον μηδεν στις 2000σαλ ρολαριστα χωρις γκαζι.Στο υπολοιπο φασμα στροφων το απολυτο μηδεν

σχεδον μηδεν σημαινει οτι πρεπει να εχει απολυτη ησυχια και να μη περνα θορυβος στη καμπινα απο τα λαστιχα.
Και επιπλεον πρεπει να δωσεις ιδιεταιρη προσοχη για να το καταλαβεις.
Και πολυ σημαντικο οτι θα το παρεις σημαζεμενο κι οχι σε κιτ

stefm5
16-11-11, 15:01
Γκατζελακης αδρανεια 40% δυο δρομων 85/90% ελεγχομενης ροπης.
Μια εβδομαδα χρειαζεται και θελει 850 ευρω.
Τι λετε;
Πως το βλεπετε σαν τιμη;

η τιμή ακούγεται καλή

μπορείς να κάνεις πιο λιανές τις λεπτομέρειες αυτές; αδράνεια, δύο δρομων κλπ

Stamatis
16-11-11, 15:10
η τιμή ακούγεται καλή

μπορείς να κάνεις πιο λιανές τις λεπτομέρειες αυτές; αδράνεια, δύο δρομων κλπ
Πιο αναλυτικα θα σου τα πει ο Σπυρος αλλα το γραναζατο δεν εχει μονιμο ποσοστο εμπλοκης
Μεταδιδει την κινηση στα ημιαξονια αλλα παραληλα εμποδιζει την διαφορα στις στροφες τους
Οταν λεμε 40% μεχρι 90% εχει εν δεν κανω λαθος να κανει με το ποσοστο ολισθησης του ενος τροχου με τον αλλο.
Δυο δρομων ειναι ολα.

Stunt Mike
16-11-11, 15:16
η τιμή ακούγεται καλή

μπορείς να κάνεις πιο λιανές τις λεπτομέρειες αυτές; αδράνεια, δύο δρομων κλπ

Αδρανεια 40%,εννοει οταν δεν σπινιαρει τ'αμαξι τοτε οι 2 τροχοι ειναι εμπλεγμενοι μαζι τους κατα ποσοστο 40-60...Προφορτιση λεγεται για την ακριβεια και με μονο μειονεκτημα τις περισσοτερες τριβες με συνεπεια απωλεια ιπποδυναμης στον τροχο κι ελαφρως μεγαλυτερη καταναλωση.Το Quaife εχει σχεδον μηδενικη προφορτιση....Το 2δρομων θα το αφησω ασχολιαστο προς το παρον: 1ον γιατι δεν εχω δει διαφορικο του Γκατζελακη ανοιχτο,αλλα ουτε κι εν δρασει,2ον προτιμω ν'ακουσω την αποψη του Νικου(KPLC) που το φοραει,στο πως συμπεριφερεται στο αφημα του γκαζιου πχ και 3ον γιατι δεν υπαρχει γραναζωτο 2 δρομων παρα μονο 1.5 στην αγορα...2 δρομων συνηθως ειναι τα δισκατα με συμπλεκτη.

Stunt Mike
16-11-11, 15:18
Πιο αναλυτικα θα σου τα πει ο Σπυρος αλλα το γραναζατο δεν εχει μονιμο ποσοστο εμπλοκης
Μεταδιδει την κινηση στα ημιαξονια αλλα παραληλα εμποδιζει την διαφορα στις στροφες τους
Οταν λεμε 40% μεχρι 90% εχει εν δεν κανω λαθος να κανει με το ποσοστο ολισθησης του ενος τροχου με τον αλλο.
Δυο δρομων ειναι ολα.

Οχι Σταματη δεν ειναι 2 δρομων,1.5 ειναι ολα τα μπλοκε και 2δρομων μονο καποια συγκεκριμενα Cusco κτλ με αμιγως ντριφταδικο προσανατολισμο...

Stamatis
16-11-11, 15:18
Μου ειπε οτι οταν αφηνεις το γκαζι γυριζει ελευθερο.
Τον ρωτησα για τη γυναικα μου που οδηγαει το αμαξι αν γα το φερει πισω τροπετο και ειπε οτι μολις αφησεις ανοιγει.
Ετσι ειπε ετσι λεω.

stefm5
16-11-11, 15:23
Αδρανεια 40%,εννοει οταν δεν σπινιαρει τ'αμαξι τοτε οι 2 τροχοι ειναι εμπλεγμενοι μαζι τους κατα ποσοστο 40-60...Προφορτιση λεγεται για την ακριβεια και με μονο μειονεκτημα τις περισσοτερες τριβες με συνεπεια απωλεια ιπποδυναμης στον τροχο κι ελαφρως μεγαλυτερη καταναλωση.Το Quaife εχει σχεδον μηδενικη προφορτιση....Το 2δρομων θα το αφησω ασχολιαστο προς το παρον: 1ον γιατι δεν εχω δει διαφορικο του Γκατζελακη ανοιχτο,αλλα ουτε κι εν δρασει,2ον προτιμω ν'ακουσω την αποψη του Νικου(KPLC) που το φοραει,στο πως συμπεριφερεται στο αφημα του γκαζιου πχ και 3ον γιατι δεν υπαρχει γραναζωτο 2 δρομων παρα μονο 1.5 στην αγορα...2 δρομων συνηθως ειναι τα δισκατα με συμπλεκτη.

πες τουλάχιστον τί σημαίνει 1,5 δρόμων

Stunt Mike
16-11-11, 16:07
Μου ειπε οτι οταν αφηνεις το γκαζι γυριζει ελευθερο.
Τον ρωτησα για τη γυναικα μου που οδηγαει το αμαξι αν γα το φερει πισω τροπετο και ειπε οτι μολις αφησεις ανοιγει.
Ετσι ειπε ετσι λεω.

Αρα ειναι 1 δρομων μπλοκε(κακο αυτο) ή ειναι 1.5 και δεν το ξερει...Και μιας και ρωτησε και ο StefM5 θα σας λυσω την απορια με παραδειγμα οδηγικο και οχι με τεχνικους ορους.ουσιαστικα το αν ενα διαφορικο θα'ναι 1,1.5 ή 2 δρομων το καθοριζει η σχεδιαση των δοντιων των ραμπών του.Αν ειναι συμμετρικες ειναι 2δρομων.Αν ειναι σαν πριονιου ειναι 1 δρομων κι αν ειναι στρογγυλεμενες μεν αλλα ασυμμετρες τοτε ειναι 1.5 δρομων.Και παμε να το δουμε στην πραξη:
1δρομων:
Φτανεις σε μια στροφη,πατας γκαζι το διαφορικο κλειδωνει στο ποσοστο που θελει αυτο(αλλιως το δισκατο αλλιως το γραναζωτο),ντριφταρεις αλλα ξαφνικα ΟΥΠΣ!ΝΤΑΛΙΚΑ!Αφηνεις το γκαζι αποτομα και το διαφορικο απεμπλεκεται,γινεται ελευθερο,μαζευοντας αμεσα την ουρα.Μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι ΔΕΝ εισαι μπλοκατος οταν πηγαινεις-στριβεις με αφημενο γκαζι,ειναι ομως καλυτερο για τους λιγοτερο εμπειρους
2δρομων:
Στην ιδια περιπτωση το αποτομο αφημα του γκαζιου θα λειτουργησει σαν ενα ειδος χειροφρενου.Οι τροχοι ναι μεν θ'αποσυμφοριζονται απ'το γκαζι αλλα θα φρεναρουν ακομη εμπλεγμενοι κατα το ποσοστο που εχουν διαφορα ροπης/ταχυτητας.,παρατεινοντας την πλαγιολισθηση μεχρι να ισορροπηθει το πισω συστημα και ΜΠΑΜ στην νταλικα!!Θελει πολυ εμπειρο drifter,ειναι μονο για χρηση πιστας και γι'αυτο το προτιμουν οι απανταχου επαγγελματιες καθοτι παρατεινει την πλαγιολισθηση,μεσα στη στροφη ακομη κι αν αυτοι στιγμιαια αφηνουν το γκαζι για να διορθωσουν πορεια.Κανει περιττη τη χρηση χειροφρενου για τον ιδιο ακριβως λογο.
1.5δρομων:
Οτιδηποτε ειναι αναμεσα σ'αυτες τις 2 καταστασεις θεωρειται 1.5δρομων.Ολα ανεξαιρετως τα aftermarket μπλοκε+καποια εργοστασιακα(βλ.Μ3Ε346) δουλευουν κατ'αυτον τον τροπο.Οποτε στην ιδια περιπτωση με τη νταλικα:
Αφηνεις το γκαζι αποτομα,ο πισω αξονας αποφορτιζεται απ'το γκαζι αλλα ΣΤΑΔΙΑΚΑ επανερχεται σε θεση ισορροπιας-προφορτισης,παρατεινοντας για λιγο την πλαγιολισθηση.Ειναι ΠΑΝΤΑ μπλοκε ακομη κι οταν στριβεις χωρις γκαζι,ειδικα τα δισκατα(δουλευουν με τη διαφορα ταχυτητας τροχων) που μπορουν να φτασουν σε μεγαλο ποσοστο φορτισης ακομη και χωρις γκαζι,μονο και μονο γιατι εστριψες γρηγορα σε μια πολυ κλειστη στροφη.Ειναι ιδανικα για καποιον που θελει να ντριφταρει(καλυτερα 2 δρομων βεβαια),χρονομετρηθει ή απλως να στριψει γρηγορα σε μια ορεινη διαδρομη ή και ολα αυτα μαζι.
Συνηθως 1δρομων θελουν οι ντραγκστεραδες που θελουν να παταει τ'αμαξι σωστα αν παει να σπινιαρει αλλα δεν θελουν τις απωλειες μεταδοσης που'χει ενα μπλοκε στην ευθεια.2δρομων ειναι μονο για ντριφτ και 1.5 δρομων για ολες τις αλλες συνθηκες...:thanks:

kplc16
16-11-11, 16:30
Γκατζελακης αδρανεια 40% δυο δρομων 85/90% ελεγχομενης ροπης.
Μια εβδομαδα χρειαζεται και θελει 850 ευρω.
Τι λετε;
Πως το βλεπετε σαν τιμη;

εως 30...40% στο ασε γκαζι
εως 80% στο πατα γκαζι

Τα ποσοστα αυτα δεν ειναι μονιμα

Για ενα Ε46 που ειναι 1400+ κιλα και κατω απο 250hp ειναι απιθανο να καταφερεις να το κανεις αυτο το διαφορικο να δουλεψει στα ορια του

Τωρα εγω με 1400+ κιλα, 231hp kai 255/35/18 το κλειδωνω μονο οταν το επιδιωκω κι οχι παντα.

Τωρα στη βροχη τι κανει; αυτη ειναι καιρια ερωτιση.
Αν ειναι η ασφαλτος σαπουνι, πατας τερμα γκαζι, κι αφηνεις αποτομα συμπλεκτη στις αλλαγες εκει η πανηγυριζεις η ξαφνιαζεσαι. Το αμαξι ομως δε θα το χασεις.

Το συγκεκριμενο που φοραω εγω εχει παρομοια συμπεριφορα με quaife.
To αυτοκινητο πλεον ειναι ποιο ελεξιμο απο οτι πριν το τοποθετησω.
Η φιλοσοφια του ειναι να σε επαναφερει σε σωστη τροχια κι οχι να σε στειλει στο χαντακι.Τις ταρζανιες που κανω πλεον το ελευθερο δε τις συχωρει!

Ενα Ε46 με 231hp για να driftαρει θελει πισω 16αρια.Θελει ελαφρωμα θελει συγκεκριμενο setup η αναρτιση.Θελει kaaz.Το cusco ειναι πανακριβο οπως kai to giken.Ξαναλεω για drift θες δισκατο(και τα τρια που ανεφερα ειναι δισκατα) και να ειναι κοντο βημα.

Οσοι δεν εχετε drift προσανατολισμο πιστευω οτι αυτο που φοραω εγω, εννοειται και το quaife ειναι super.

Επισης τα ηλεκτρονικα βοηθηματα σας δεν αχρηστευονται αλλα τα απενεργοποιητε κατα βουλιση. Οταν σβηνετε το μοτερ και ξαναεκκινειτε αυτα μπαινουν απο μονα τους σε λειτουργια μεχρι να τα απενεργοποιησετε εσεις.

Εγω τα απενεργοποιω παντα

Ειδικα για το Μιχαλη και τον αναισθιολογο αυτοι ντριφταρουν οποτε γουσταρουν με οτι ναναι μπλοκε.Αν βαλουν κουσκο τα παιδια θα πανε για πανελληνιο.

Σταματη χερια θελει το δισκατο(ΚΑΑΖ CUSCO GIKEN )

stefm5
16-11-11, 17:26
καλό θα ήταν να ξέραμε ακριβώς τις διαφορές μεταξύ quaife και gatzelakis group, γιατι 450 ευρώπουλα είναι τεράστια διαφορά

Stamatis
16-11-11, 17:36
1.080 λιρες θελει το κουεηφ
Μολις πηρα απαντηση απο τον μπερντς.

stefm5
16-11-11, 17:43
1.080 λιρες θελει το κουεηφ
Μολις πηρα απαντηση απο τον μπερντς.

1270 ευρώπουλα δηλαδή...
μαζί με την αποστολή;

fanisk
16-11-11, 17:49
1.080 λιρες θελει το κουεηφ
Μολις πηρα απαντηση απο τον μπερντς.

Τις βιδες προσεξε :th_Laie_67-1:

Stamatis
16-11-11, 17:55
1270 ευρώπουλα δηλαδή...
μαζί με την αποστολή;


Κομπλε στην πορτα σου.

kplc16
16-11-11, 17:58
καλό θα ήταν να ξέραμε ακριβώς τις διαφορές μεταξύ quaife και gatzelakis group, γιατι 450 ευρώπουλα είναι τεράστια διαφορά

την ακριβη διαφορα θα την αντιληφθεις αν εχεις τη δυνατοτητα να δοκιμασεις και τα δυο στο ιδιο αμαξι. Απαντησα οσο ποιο αναλυτικα μπορουσα σε προηγουμενο ποστ.
Αν σε ενδιαφερει να κανεις το αυτοκινητο σου ποιο γρηγορο και ποιο προβλεψιμο βαλε ενα lsd γραναζωτο οποιο θες εσυ.
Απλα του γκατζελακη ειναι ποιο αγριο απο του bird, χωρις να σημαινει οτι το τελευταιο ειναι φλορικο.Και στα ιδια λεφτα να ηταν θα προτιμουσα του Γκατζελακη.Παντως με 200 αλογα και 1400 κιλα βαρος η διαφορα δεν γινεται ευκολα αντιληπτη.Εχω δοκιμασει Ε36 2λιτρο με quaife.Mia xara πηγαινε κι αυτο.
Και ξερω ιδιοκτητες αυτοκινητων με 600 αλογα που εμπιστευονται το Γκατζελακη.Το Γκατζελακη μου τον προτιναν κανιβαλοι κοντρακηδες στη Θεσσαλονικη.
Επισης σημαντικο ειναι να αναφερουμε οτι και ο Bird kai ο Γκατζελακης ειναι τιμιοι και καλοι επαγγελματιες.

fanisk
16-11-11, 18:00
Ο Γκατζελακης ποση εγγυηση δινει Νικο ?

stefm5
16-11-11, 18:08
απορία:
όταν είναι ενεργοποιημένο το αντισπιν συνεργάζεται αρμονικά με το μπλοκέ;

fanisk
16-11-11, 18:09
απορία:
όταν είναι ενεργοποιημένο το αντισπιν συνεργάζεται αρμονικά με το μπλοκέ;

Για τα αλλα δεν ξερω, το Quaife καλυτερα και απο το να ειχες ελευθερο.

kplc16
16-11-11, 18:19
Ο Γκατζελακης ποση εγγυηση δινει Νικο ?
Για το θεμα εγγυησης οποιος ενδιαφερεται ας το συζητησει με τον ιδιο.
Εμενα μου ειπε οτι χρειαστεις θα σε βοηθησω.
Ο ανθρωπος ξερει τι κατασκευαζει και τι πουλαει.
Οπως κι εσυ βρηκες ακρη με το Bird ενω τη πατατα την εκανε αλλος

kplc16
16-11-11, 18:20
απορία:
όταν είναι ενεργοποιημένο το αντισπιν συνεργάζεται αρμονικά με το μπλοκέ;

μια χαρα και παντα, οταν θελεις.
εγω το απενεργοποιω για να γουσταρω περισσοτερο.

fanisk
16-11-11, 18:46
Για το θεμα εγγυησης οποιος ενδιαφερεται ας το συζητησει με τον ιδιο.
Εμενα μου ειπε οτι χρειαστεις θα σε βοηθησω.
Ο ανθρωπος ξερει τι κατασκευαζει και τι πουλαει.
Οπως κι εσυ βρηκες ακρη με το Bird ενω τη πατατα την εκανε αλλος

Νικο την ακρη τη βρηκα για πολλους λογους, σου ειπε συγκεκριμενα για εγγυηση χ μηνων ή απλα αν χρειαστεις κατι να μιλησετε?

stef
16-11-11, 20:11
Quaife πάντως έχει lifetime warranty
Και έχει φτιάξει ΑΠΕΙΡΑ διαφορικά...

Stunt Mike
16-11-11, 20:40
εως 30...40% στο ασε γκαζι
εως 80% στο πατα γκαζι

Τα ποσοστα αυτα δεν ειναι μονιμα

Για ενα Ε46 που ειναι 1400+ κιλα και κατω απο 250hp ειναι απιθανο να καταφερεις να το κανεις αυτο το διαφορικο να δουλεψει στα ορια του

Τωρα εγω με 1400+ κιλα, 231hp kai 255/35/18 το κλειδωνω μονο οταν το επιδιωκω κι οχι παντα.

Τωρα στη βροχη τι κανει; αυτη ειναι καιρια ερωτιση.
Αν ειναι η ασφαλτος σαπουνι, πατας τερμα γκαζι, κι αφηνεις αποτομα συμπλεκτη στις αλλαγες εκει η πανηγυριζεις η ξαφνιαζεσαι. Το αμαξι ομως δε θα το χασεις.

Το συγκεκριμενο που φοραω εγω εχει παρομοια συμπεριφορα με quaife.
To αυτοκινητο πλεον ειναι ποιο ελεξιμο απο οτι πριν το τοποθετησω.
Η φιλοσοφια του ειναι να σε επαναφερει σε σωστη τροχια κι οχι να σε στειλει στο χαντακι.Τις ταρζανιες που κανω πλεον το ελευθερο δε τις συχωρει!

Ενα Ε46 με 231hp για να driftαρει θελει πισω 16αρια.Θελει ελαφρωμα θελει συγκεκριμενο setup η αναρτιση.Θελει kaaz.Το cusco ειναι πανακριβο οπως kai to giken.Ξαναλεω για drift θες δισκατο(και τα τρια που ανεφερα ειναι δισκατα) και να ειναι κοντο βημα.

Οσοι δεν εχετε drift προσανατολισμο πιστευω οτι αυτο που φοραω εγω, εννοειται και το quaife ειναι super.

Επισης τα ηλεκτρονικα βοηθηματα σας δεν αχρηστευονται αλλα τα απενεργοποιητε κατα βουλιση. Οταν σβηνετε το μοτερ και ξαναεκκινειτε αυτα μπαινουν απο μονα τους σε λειτουργια μεχρι να τα απενεργοποιησετε εσεις.

Εγω τα απενεργοποιω παντα

Ειδικα για το Μιχαλη και τον αναισθιολογο αυτοι ντριφταρουν οποτε γουσταρουν με οτι ναναι μπλοκε.Αν βαλουν κουσκο τα παιδια θα πανε για πανελληνιο.

Σταματη χερια θελει το δισκατο(ΚΑΑΖ CUSCO GIKEN )

Ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια Κε Νικοthumb .Παρεπιπτοντως εγω με Quaife ντριφταρω και ο γιατρος με ΚΑΑΖ και τα 2 ειναι 1.5 δρομων.Εχουν μια μικρη διαφορα,στο οτι το Quaife παλευει να σε διορθωσει,μεταβαλλοντας συνεχεια το κλειδωμα του και θελει πιο πολυ δυναμη για να μενει τ'αμαξι σε πλαγιολισθηση,ενω το ΚΑΑΖ στο πατημα του γκαζιου κλειδωνει σχεδον 100%.Σιγουρα και το δικο σου θα κανει ''παπαδες'' σε δρομο και πιστα με το γραναζωτο που φορας(παρεπιπτοντως,την επομενη φορα που θα βρεθω Θεσσαλονικη,θελω επειγοντως βολτα!!).
Σιγουρα ενα 330 Ε46 θελει 16αρια για να ντριφταρει ικανοποιητικα κι ενα κοντυτερο βημα θα'κανε τη δουλεια σου ευκολοτερη,αλλα στους δρομους του Βορρα,αυτα ειναι ψιλα γραμματα!Εμενα το 328 με 3.15 βημα,1400kg και 17αρες ανεβαινε ολο το Πανοραμα διπλωμενο με 2ες-3ες!Και Φιλυρο,Χορτιατη,Αγ.Βασιλει !Μες την κ@υλα ειστε εκει πανω!:hystericalbs1: Νομιζω θα ξεκιναγα να παω για δουλεια και θα καθυστερουσα κανα 2ωρο καθημερινα!:th_Laie_67-1: Παντως θελω να δω τη δουλεια του Γκατζελακη απο κοντα γιατι ακουγεται ενδιαφερουσα....Αν κανει το εργοστασιακο διαφορικο μπλοκε με προσθηκη γραναζιων(σκουληκιων οπως τα λεμε),τοτε αναγκαστικα θα'ναι 1δρομων λογω κατασκευης των γραναζιων του(πριονατο)
Θα τα πουμε συντομα απο κοντα φιλε...

kplc16
16-11-11, 22:07
Quaife πάντως έχει lifetime warranty
Και έχει φτιάξει ΑΠΕΙΡΑ διαφορικά...
μην εισαι τοσο σιγουρος.Εγω που τον ρωτησα μου ειπε τη μια τρια χρονια και τη 2η 12 μηνες.Αν γινει σωστη ομως τοποθετηση και δεν εχεις αστοχια σε τσιμουχα για να δουλεψει στεγνο δε προκειται ποτε να εχεις θεμα

Σιγουρα εχει φτιαξει περισσοτερα απο το Γκατζελακη.


Ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια Κε Νικοthumb .Παρεπιπτοντως εγω με Quaife ντριφταρω και ο γιατρος με ΚΑΑΖ και τα 2 ειναι 1.5 δρομων.Εχουν μια μικρη διαφορα,στο οτι το Quaife παλευει να σε διορθωσει,μεταβαλλοντας συνεχεια το κλειδωμα του και θελει πιο πολυ δυναμη για να μενει τ'αμαξι σε πλαγιολισθηση,ενω το ΚΑΑΖ στο πατημα του γκαζιου κλειδωνει σχεδον 100%.Σιγουρα και το δικο σου θα κανει ''παπαδες'' σε δρομο και πιστα με το γραναζωτο που φορας(παρεπιπτοντως,την επομενη φορα που θα βρεθω Θεσσαλονικη,θελω επειγοντως βολτα!!).
Σιγουρα ενα 330 Ε46 θελει 16αρια για να ντριφταρει ικανοποιητικα κι ενα κοντυτερο βημα θα'κανε τη δουλεια σου ευκολοτερη,αλλα στους δρομους του Βορρα,αυτα ειναι ψιλα γραμματα!Εμενα το 328 με 3.15 βημα,1400kg και 17αρες ανεβαινε ολο το Πανοραμα διπλωμενο με 2ες-3ες!Και Φιλυρο,Χορτιατη,Αγ.Βασιλει !Μες την κ@υλα ειστε εκει πανω!:hystericalbs1: Νομιζω θα ξεκιναγα να παω για δουλεια και θα καθυστερουσα κανα 2ωρο καθημερινα!:th_Laie_67-1: Παντως θελω να δω τη δουλεια του Γκατζελακη απο κοντα γιατι ακουγεται ενδιαφερουσα....Αν κανει το εργοστασιακο διαφορικο μπλοκε με προσθηκη γραναζιων(σκουληκιων οπως τα λεμε),τοτε αναγκαστικα θα'ναι 1δρομων λογω κατασκευης των γραναζιων του(πριονατο)
Θα τα πουμε συντομα απο κοντα φιλε...

Οντως τα γραναζωτα παλευουν να σε φερουν στον σωστο δρομο γι αυτο και προτεινω δισκατο για drift.

Μονο κορονοπηνιο κραταει.πλανητες δορυφορους μου τους εδωσε στη χουφτα.
Εχω το δει το group πριν το βαλει μεσα. Σαν torsen θα το ελεγα. 1.5 δρομου και το δικο μου.Εχω την εντυπωση οτι το kaaz στυνεται και 2 δρομων.
Πριν προχωρησω με το Γκατζελακη εγω ειχα αμφιβολιες μονο για τα μεταλα κι οχι για τη λειτουργια.
Ανθρωπος ομως του χωρου(μηχανουργειο) μου επιβεβαιωσε οτι ο Γκατζελακης χρησιμοποιει καλα μεταλα και τα κανει σκληρινση σε φουρνο με κυανιο.
Βαλβολινη αλλαξα στα 800χλμ και ηταν καθαρη απο γρεζι.Θα ξαναλλαξω τωρα υπολογιζω 7000χλμ και θα σου αναφερω.

Παντως θεωρω ευλογο να εχει ο κοσμος ολες αυτες τις αποριες οπως τις ειχα κι εγω πριν. Και σιγουρα θελει εξοικιωση πριν αρχισεις τις ταρζανιες.

Με το καλο να σε δω στη Θεσσαλονικη.

Stunt Mike
16-11-11, 22:49
Υπαρχει ΚΑΑΖ 2δρομων αλλα δεν το βγαζει για Ε36 δυστυχως......Ισχυει οτι ειναι καλυτερο το δισκατο για ντριφτ και σκεφτηκα να παρω ΚΑΑΖ κι εγω αλλα δεν ειδα διαφορες μεσα στην πιστα με τα 2 Ε36 μας,οποτε τωρα προσανατολιζομαι να κανω πιο σκληροπυρηνικο το Quaife μου ;)...προφορτιση 50-60%,κλειδωμα 100% αμεσα και οχι σταδιακα αλλα θα παραμεινει 1.5δρομων γιατι κοστιζει πολυ ν'αλλαξεις τις ραμπες.....

kplc16
16-11-11, 23:01
Υπαρχει ΚΑΑΖ 2δρομων αλλα δεν το βγαζει για Ε36 δυστυχως......Ισχυει οτι ειναι καλυτερο το δισκατο για ντριφτ και σκεφτηκα να παρω ΚΑΑΖ κι εγω αλλα δεν ειδα διαφορες μεσα στην πιστα με τα 2 Ε36 μας,οποτε τωρα προσανατολιζομαι να κανω πιο σκληροπυρηνικο το Quaife μου ;)...προφορτιση 50-60%,κλειδωμα 100% αμεσα και οχι σταδιακα αλλα θα παραμεινει 1.5δρομων γιατι κοστιζει πολυ ν'αλλαξεις τις ραμπες.....

φιλος εχει ε30 με m5e34 +zf με πρωτη κατω αριστερα και kaaz.
Πραγματικα το kaaz κανει παπαδες αν και ειναι θορυβωδες(κακρ κρακ κρικ...)
Στις εκκινισεις ειδικα με κομενο τιμονι.Βεβαια ο ανθρωπος εχει κανει θυσια με τα φρενα για να μπορει να βαζει 16αρια.
Θα ηθελα καποια στιγμη στο 3.38 που εχω, να ριξω ενα kaaz και να καψω μερικα λαστιχα.

Stunt Mike
16-11-11, 23:11
φιλος εχει ε30 με m5e34 +zf με πρωτη κατω αριστερα και kaaz.
Πραγματικα το kaaz κανει παπαδες αν και ειναι θορυβωδες(κακρ κρακ κρικ...)
Στις εκκινισεις ειδικα με κομενο τιμονι.Βεβαια ο ανθρωπος εχει κανει θυσια με τα φρενα για να μπορει να βαζει 16αρια.
Θα ηθελα καποια στιγμη στο 3.38 που εχω, να ριξω ενα kaaz και να καψω μερικα λαστιχα.

Το 3.38 θα το κολλησεις με αργκον!!Παλι κρικ,κακρ,κρακ θα κανει αλλα δεν θα ισιωνεις ποτε!!!Αυτο κι αν ειναι 2 δρομων!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Το Ε30 αυτο με Μ5 μοτερ και 17αρια να'βαζε ποτε δεν θα ισιωνε!Αντε να βγει και το δικο μου με το καλο.....Οπωσδηποτε καφεδακι και βολτα στα Βορεια οποτε μπορεσω ν'ανεβω!

kplc16
16-11-11, 23:16
Το 3.38 θα το κολλησεις με αργκον!!Παλι κρικ,κακρ,κρακ θα κανει αλλα δεν θα ισιωνεις ποτε!!!Αυτο κι αν ειναι 2 δρομων!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Το Ε30 αυτο με Μ5 μοτερ και 17αρια να'βαζε ποτε δεν θα ισιωνε!Αντε να βγει και το δικο μου με το καλο.....Οπωσδηποτε καφεδακι και βολτα στα Βορεια οποτε μπορεσω ν'ανεβω!

Στο μυαλο του χρηστου εισαι ; Το ιδιο μου ειπε κι αυτος.Με κολλημενο ομως ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αγορασω οικοπεδα με κολωνες.Τρεμω!

Ο Χρηστος φορα και 16αρια και 17αρια.Τι θα βρει καθε φορα

Κανονησε να ειναι Σαββατο η Παρασκευη να μπορω να παρκαρω τα παιδια

Stunt Mike
16-11-11, 23:25
Στο μυαλο του χρηστου εισαι ; Το ιδιο μου ειπε κι αυτος.Με κολλημενο ομως ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αγορασω οικοπεδα με κολωνες.Τρεμω!

Ο Χρηστος φορα και 16αρια και 17αρια.Τι θα βρει καθε φορα

Κανονησε να ειναι Σαββατο η Παρασκευη να μπορω να παρκαρω τα παιδια

Σιγουρα θελει μια περιοδο εξοικειωσης πρωτα,σε καμια αλανα.Αλλα το κοντο βημα θα σου μεταμορφωσει τ'αμαξι σου!Κι εγω 3.46 φοραω....Παντα Παρασκευη-Σαββατο ανεβαινω.....10/12 θ'ανεβω σιγουρα για ενα γαμο,αλλα με την οικογενεια μαζι...ισως ξεκλεψω λιγο χρονο...

stefm5
17-11-11, 21:44
για τα wavetrac τί ξέρουμε; είναι αρκετα φθηνότερα από τα quaife

Stamatis
17-11-11, 21:53
το έχω ξαναδεί αυτό.
Το είχαν 1.500 ευρώ στην Αγγλία.
Απο αμερική είναι φαρμάκι στους φόρους και τα μεταφορικά.

stefm5
17-11-11, 21:54
1295$ τιμή αγοράς

Stamatis
17-11-11, 21:55
https://www.part-box.com/product_info.php?products_id=41906

zaharias
13-09-13, 11:48
Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο..?? (MFactory)
https://www.teammfactory.com/home

Να μαζεψουμε σε ενα θρεντ ξεχωριστο ΤΙ επιλογες υπαρχουν για Ε46 4κυλ-6κυλ με τιμες, εμπειριες, με τα +- κτλ...???

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-HELICAL-LSD-ATB-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-E87-E90-3-SERIES-1-SERIES-/170941213538?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27cce3eb62

Οι διαφορες μεταξυ τους, ποιες ειναι..??

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-5-2-0-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/200846750712?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2ec36633f8

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-0-1-5-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/181023435983?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a25d66ccf

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-0-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/181023436398?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a25d66e6e

ΔημήτρηςΜ3
13-09-13, 11:59
νομιζω πως τζαμπα ευρω!!!!!! (για τις εταιριες οχι για το μπλοκε)
ο Χρηστος απο Πατρα εκανε μοντα δικια του!
και κανεις δεν τον ακουλουθει!!!!
με πιο λιγα $$$

Christos 330
13-09-13, 12:07
Εμενα μου εκατσε μια γεφυρα απο Μ3 ε46 και ισως την παρω ετσι να βρισκεται ποτε δεν

ξερεις !!!

ΔημήτρηςΜ3
13-09-13, 12:10
Εμενα μου εκατσε μια γεφυρα απο Μ3 ε46 και ισως την παρω ετσι να βρισκεται ποτε δεν

ξερεις !!!

εσυ θελεις ξυλο!!!!!!
επρεπε εδω και καιρο !!!!!!!thumb

Christos 330
13-09-13, 12:27
εσυ θελεις ξυλο!!!!!!
επρεπε εδω και καιρο !!!!!!!thumb

Με μια γυναικα και με ενα :drive: Ε30 και θα γερασω εγω αδερφε στο ειπα

κιολας !!!

Αυτα ειναι για εσας να τα :shok: βλεπω και να χαιρομαι !!!


:original: !!! :popcorn: thumb

DaywalkeR
13-09-13, 12:29
Με μια γυναικα και με ενα :drive: Ε30 και θα γερασω εγω αδερφε στο ειπα

κιολας !!!

Αυτα ειναι για εσας να τα :shok: βλεπω και να χαιρομαι !!!


:original: !!! :popcorn: thumb

Συμφωνώ για το Ε30, γυναίκα σε αφήνω να αλλάξεις :th_Laie_67-1:

Christos 330
13-09-13, 14:02
Συμφωνώ για το Ε30, γυναίκα σε αφήνω να αλλάξεις :th_Laie_67-1:

Tοσα χρονια με μια ειμαι ρε φιλε τι να διαλεξω ; ; ;

Δεν σου μοιαζω κυριε :th_Laie_67-1: κυπαρισσι :th_Laie_67-1: μου !!!

Konstantinos E60
13-09-13, 14:29
Θα αλλάξει καποιος τον τίτλο ή να αρχισω τα ΜΠΑΟΚ ?

zaharias
13-09-13, 15:04
Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο..?? (MFactory)
https://www.teammfactory.com/home

Να μαζεψουμε σε ενα θρεντ ξεχωριστο ΤΙ επιλογες υπαρχουν για Ε46 4κυλ-6κυλ με τιμες, εμπειριες, με τα +- κτλ...???

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-HELICAL-LSD-ATB-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-E87-E90-3-SERIES-1-SERIES-/170941213538?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27cce3eb62

Οι διαφορες μεταξυ τους, ποιες ειναι..??

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-5-2-0-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/200846750712?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2ec36633f8

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-0-1-5-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/181023435983?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a25d66ccf

https://www.ebay.co.uk/itm/MFACTORY-METAL-PLATE-LSD-1-0-WAY-LIMITED-SLIP-DIFF-BMW-E46-3-SERIES-330-325-/181023436398?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a25d66e6e

Για πειτε..!!!!!

Εγω δεν θελω απο Ε46 Μ3.. Θελω να μεινω με το σασμαν και διαφορικο/βημα που εχω τωρα...

Εννοειται, οτι το θελω για δρομο και πολυ νορμαλ χρηση, οποτε δεν θελω να κανει περιεργους θορυβους κτλ..

Μπαινει και απο 36αρι Μ3 το γκρουπ σε Ε46 330..??

Stunt Mike
13-09-13, 15:22
Ζαχαρια λογικα εχουμε το ιδιο μεγεθος καβουκιου(325 Ε36 με 330Ε46).Αν ναι,τοτε λογικα σου κανει το Quaife μου....Αν ενδιαφερεσαι,να το ψαξω...

850CSI
13-09-13, 17:00
για μπλοκέ σε Ε46 υπάρχει λύση φτηνή.
https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html

Ναι ρε φιλε αλλα τι φτηνη!
η εταιρια αυτη βρισκετε στη γαλλια βαλε μεταφορικα βαλε την τραπεζικη συναλαγη (το χρονο μιας εβδομαδος να πανε τα λεφτα για να το στειλουν), μ'αυτα ολα τι γινετε?

BILL007
13-09-13, 17:18
Εχει απαντηθεί ήδη αυτό...



για μπλοκέ σε Ε46 υπάρχει λύση φτηνή.
https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html (https://www.kaazusa.com/lsd_bmw.html)

κάπου στα 1200-1300 ευρώ βγαίνει Πρόεδρε...κάπου εκεί είναι και το quaife.

zaharias
13-09-13, 18:28
Ζαχαρια λογικα εχουμε το ιδιο μεγεθος καβουκιου(325 Ε36 με 330Ε46).Αν ναι,τοτε λογικα σου κανει το Quaife μου....Αν ενδιαφερεσαι,να το ψαξω...

Παμε πμ να τα πουμε..

:thanks: