PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ



joseph
16-11-11, 15:43
Βρε παιδια μια ερωτηση για το επικουρικο, γιατι νομιζω πως θελουν να μου "φανε" τα χρηματα της αποζημιωσης που δικαιουμαι.

Το 2005 μου τρακαρε το επαγγελματικο μου αμαξι αλλος οδηγος, ο οποιος μου εκανε κανονικα δηλωση, το αμαξι φτιαχτηκε κατατεθηκαν τα τιμολογια ολα κανονικα.
Στο διαστημα αυτο η ασφαλιστικη εταιρια του, "ΑΣΤΡΑ" εκλεισε.
Ο ασφαλιστης μου ειπε οτι θα παρω τα χρηματα απο το επικουρικο, μεχρι εδω ολα καλα, μου ειπε οτι αργουν και οτι θα παρει 1 εως και 2 χρονια.

Περνουσε ο καιρος και καθε φορα που τον ρωτουσα μου ελεγε πως ειναι σε επικοινωνια και του ελεγαν οτι οταν θα εχουν χρηματα θα στειλουν την επιταγη.
Αφου περασαν σχεδον 6 χρονια,του ζητησα το τηλ του ταμειου να τους παρω εγω.

Τους καλεσα και βρηκα ποιος υπαλληλος εχει τον φακελο, μου ειπε πως εχουν λαβει ολα τα χαρτια κανονικα απο την "ΑΣΤΡΑ" απο το 2006, οταν τον ρωτησα γιατι δεν στειλατε τα χρηματα, μου ειπε οτι αφου περασαν 5 χρονια και δεν μας ενοχλησατε τηλεφωνικα παραγραφηκαν!!!!!

Του λεω τα χαρτια τα λαβατε κανονικα? μου λεει ναι. τον ρωταω δικαιουμαι τα χρηματα μου? λεει ναι αλλα επρεπε να μας ενοχλησετε!!!!

Ο ασφαλιστης μου επιμενει οτι οποτε τους επαιρνε του ελεγαν θα σας ενημερωσουμε ποτε θα πληρωθειτε.

Τι κανω τωρα τα βαζω με τον ασφαλιστη η με το ταμειο? :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

hades7
16-11-11, 15:48
Με το ταμείο ρε Ιωσήφ πανε και καντους χοντρή μανουρα και πες τους ότι αφού είχατε τα στοιχεία μου γιατί δεν με ειδοποιησατε

gyiama
16-11-11, 15:50
με το ταμειο τα βαζεις. το θεμα ειναι οτι αφου εχουν εκδικαστει οι υποθεσεις της ασφαλειας αυτης και εχουν δοθει οι αποζημειωσεις δεν ξερω πως μπορεις να παρεις εσυ τα χρηματα σου.

joseph
16-11-11, 15:54
Με το ταμείο ρε Ιωσήφ πανε και καντους χοντρή μανουρα και πες τους ότι αφού είχατε τα στοιχεία μου γιατί δεν με ειδοποιησατε

Βρε φιλε αν ο αλλος "ασφαλιστης" δεν τους ειχε παρει κανενα τηλ, και μου ελεγε μπαρουφες, πρεπει να χασω τα χρηματα?
Και αν οντως το παιδι τους επαιρνε τηλ και του ελεγαν αυτα που του ελεγαν, πως θα το αποδειξουμε?

nikos-Mpacket
16-11-11, 15:59
Ιωσηφ βαλε εναν δικηγορο να παρει τηλεφωνο στο επικουρικο εκ μερους σου και να τους απειλησει με τα σχετικα(αγωγες κτλ),επισης βαλε γκαζια στον ασφαλιστη σου και ας μην φταει κατα τα λεγομενα του,για να ξεδωσεις.

Πες του ασφαλιστη πως θα κινηθεις νομικα και αν πραγματικα αποδειχθει οτι επαιρνε τηλεφωνο και τον κοροιδευαν εχει καλως αλλα αν δεν τους εχει ενοχλησει και ειναι συνυπευθυνος τοτε να στα πληρωσει αυτος.

joseph
16-11-11, 16:03
Ιωσηφ βαλε εναν δικηγορο να παρει τηλεφωνο στο επικουρικο εκ μερους σου και να τους απειλησει με τα σχετικα(αγωγες κτλ),επισης βαλε γκαζια στον ασφαλιστη σου και ας μην φταει κατα τα λεγομενα του,για να ξεδωσεις.

Πες του ασφαλιστη πως θα κινηθεις νομικα και αν πραγματικα αποδειχθει οτι επαιρνε τηλεφωνο και τον κοροιδευαν εχει καλως αλλα αν δεν τους εχει ενοχλησει και ειναι συνυπευθυνος τοτε να στα πληρωσει αυτος.

Του το ειπα...

Αλλα γινεται αυτο? μπορουν να μην δωσουν τα χρηματα επειδη οπως λενε δεν τα ζητησαμε?

nikos-Mpacket
16-11-11, 16:44
Του το ειπα...

Αλλα γινεται αυτο? μπορουν να μην δωσουν τα χρηματα επειδη οπως λενε δεν τα ζητησαμε?

Μιλησα με τον ασφαλιστη μου και μου ειπε οτι καλως παραγραφηκαν αφου δεν τα ζητησε κανενας,ειναι παγια τακτικη στο Επικουρικο και γινετε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα για τα αζητητα.

joseph
16-11-11, 16:50
Μιλησα με τον ασφαλιστη μου και μου ειπε οτι καλως παραγραφηκαν αφου δεν τα ζητησε κανενας,ειναι παγια τακτικη στο Επικουρικο και γινετε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα για τα αζητητα.

Το θεμα ειναι πως ο ασφαλιστης μου επιμενει πως ειχε επικοινωνια, πως θα αποδειξει οτι μιλουσε?!!!

Τι απατεωνες θεε μου!!!!

nikos-Mpacket
16-11-11, 17:19
Ιωσηφ δεν του κανεις μια ερωτηση αν εχει ο ιδιος ασφαλεια αστικης ευθυνης για το γραφειο του,σε περιπτωση που φταει ας πληρωσει η ασφαλεια του.
Ρωτα και εναν δικηγορο για να ξερεις πως θα κινηθεις.

Stathis
16-11-11, 17:26
στρεφεσαι κατα ολων.
αρκει να μπορεις να αποδειξεις κι εσυ οτι επικοινωνουσες με τον ασφαλιστη σου σχετικα με το θεμα.
(αν εχεις και γραπτη αλληλογραφια, οπως emails θα βοηθησει).

εχεις πιθανοτητες να δικαιωθεις, αλλα πριν κανεις οτιδηποτε συμβουλευσου ενα δικηγορο ειδικο στα ασφαλιστικα.

joseph
16-11-11, 17:39
στρεφεσαι κατα ολων.
αρκει να μπορεις να αποδειξεις κι εσυ οτι επικοινωνουσες με τον ασφαλιστη σου σχετικα με το θεμα.
(αν εχεις και γραπτη αλληλογραφια, οπως emails θα βοηθησει).

εχεις πιθανοτητες να δικαιωθεις, αλλα πριν κανεις οτιδηποτε συμβουλευσου ενα δικηγορο ειδικο στα ασφαλιστικα.

Αυτο ειναι το δυσκολο!!

Ο ασφαλιστης ειναι γνωστο μου προσωπο, εδω και 10 χρονια περιπου, εχω 6 αυτοκινητα σε αυτον και δεν ειχα κανενα προβλημα σε οτι τον χρειαστηκα.

Δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω οτι ειχε επικοινωνια με το επικουρικο,

εκτος αυτου, κατα καιρους τον ρωτουσα και του ζητουσα να με ενημερωσει με το θεμα.

Εχω την εντυπωση οτι η βλακεια εχει γινει απο το ταμειο, αλλα πως θα το αποδειξω.... :confused::confused::confused:

Stathis
16-11-11, 17:43
θα τον καλεσεις μαρτυρα και θα προσκομισετε και τα αντιγραφα των αναλυτικων λογαριασμων οπου θα φαινονται οι κλησεις.
δεν μπορεις να αποδειξεις το περιεχομενο της συνομιλιας φυσικα, αλλα τα υπολοιπα στοιχεια θα σου επιτρεψουν να υποστηριξεις τη θεση σου με καλες πιθανοτητες επιτυχιας.

fanisk
16-11-11, 17:44
Ιωσηφ ποσα ειναι τα χρηματα αν επιτρεπεται? Ισως να μην αξιζει τη ψυχοφθορα διαδικασια του να τρεξεις.. ευχησου να τα φανε σε φαρμακα και ολα καλα :th_Laie_67-1:

joseph
16-11-11, 17:59
Ιωσηφ ποσα ειναι τα χρηματα αν επιτρεπεται? Ισως να μην αξιζει τη ψυχοφθορα διαδικασια του να τρεξεις.. ευχησου να τα φανε σε φαρμακα και ολα καλα :th_Laie_67-1:

Κοιτα Φανη, δεν ειναι πολλα τα χρηματα, γυρω στα 650 ευρω, και δεν αξιζει καν να κανω κατι νομικα, αλλα ειναι η κοροιδια βρε φιλε, σαν μ@λ@κ@ς πληρωνω στις ασφαλειες την εισφορα, γιατι να τους τα χαρισω!!!

Αυτο που με εξοργισε ειναι οτι ο υπαλληλος μου ελεγε οτι δεν τον ενοχλησε
κανενας,
Μα... του λεω και που το ξερω εγω οτι δεν λες εσυ ψεμματα?


Απαντηση.. αν με ενοχλουσατε θα ειχατε πληρωθει!!

Πιασ' το αυγο και κουρευτο!!!!

fanisk
16-11-11, 18:05
Κοιτα Φανη, δεν ειναι πολλα τα χρηματα, γυρω στα 650 ευρω, και δεν αξιζει καν να κανω κατι νομικα, αλλα ειναι η κοροιδια βρε φιλε, σαν μ@λ@κ@ς πληρωνω στις ασφαλειες την εισφορα, γιατι να τους τα χαρισω!!!

Αυτο που με εξοργισε ειναι οτι ο υπαλληλος μου ελεγε οτι δεν τον ενοχλησε
κανενας,
Μα... του λεω και που το ξερω εγω οτι δεν λες εσυ ψεμματα?


Απαντηση.. αν με ενοχλουσατε θα ειχατε πληρωθει!!

Πιασ' το αυγο και κουρευτο!!!!

Αν εχεις ορεξη κυνηγα το τοτε! Καμια μερα θα γραψω για τον δικο μας ασφαλιστη, τον τυπο τον κυνηγαμε καθε φορα γιατι ΠΑΝΤΑ κανει μια μαλακια. Ή δεν θα ριξει το συμβολαιο, ή δεν θα προσθεσει κατι σημαντικο για να φανει πιο φτηνο. Τωρα που δεν πληρωνω επασφαλιστρο πια, ο θεος μας εστειλε συμβολαιο με την ιδια τιμη που πληρωνα πριν κλεισω τα 23.

Αυτη η φορα ηταν και η τελευταια του, στο επομενο θα εχω βρει αλλον να ασφαλισει 5 οχηματα και να κανει τον ασχετο..

Ptboul
17-11-11, 09:09
Μα... του λεω και που το ξερω εγω οτι δεν λες εσυ ψεμματα?

Απαντηση.. αν με ενοχλουσατε θα ειχατε πληρωθει!!

Πιασ' το αυγο και κουρευτο!!!!

Κλασσική (παράλογη) λογική στρατού/δημοσίου. Έχουν εκπαιδευτεί χρόνια να δίνουν τέτοιες απαντήσεις. Αυτούς πληρώνεις.

Θα πρότεινα, ως πιο ανέξοδη λύση, αρχικά ένα τηλ. στην προστασία καταναλωτή όπου θα τους εξιστορήσεις το συμβάν και θα ζητήσεις κατευθυντήριες.

Μίλα και πάλι με τον ασφαλιστή σου, γιατί σίγουρα έχουν νομικό σύμβουλο όπου γνωρίζουν παρόμοια περιστατικά. (και) Για αυτό τους πληρώνεις.

Τέλος, έχε υπόψη ότι το Επικουρικό Κεφάλαιο είναι υπό κατάρρευση και οι οφειλές του ανέρχονται στα 700 εκατ. ευρώ οπότε ίσως έχουν γραμμή να κάνουν γαργάρα ότι περισσότερο μπορούν.

To κράτος διαλύεται.

hades7
17-11-11, 09:17
Το «Επικουρικό Κεφάλαιο Ασφάλισης Ευθύνης από Ατυχήματα Αυτοκινήτων» ... με το νόμο 489/1976 συστάθηκε και είναι νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. ..
δεν νομιζω απο την στιγμη που ειναι ιδιωτικου δικαιου να εχει δικαιωμα να παραγραφει αποζημιωσεις επειτα απο την παροδο οιοδηποτε χρονου οπως δεν μπορει να το κανει φανταζομαι και καμια αλλη εταιρια

kplc16
17-11-11, 09:18
αν δε μπορεις να παρεις ο ιδιος τα χρηματα σου, κανε μια αγωγη να τα φαει τουλαχιστον ο δικηγορος με τις γκομενες.
Σε καμια περιπτωση μη καθισεις να τη φας με κατεβασμενα χερια.

Samaro
17-11-11, 09:31
Κοιτα Φανη, δεν ειναι πολλα τα χρηματα, γυρω στα 650 ευρω, και δεν αξιζει καν να κανω κατι νομικα, αλλα ειναι η κοροιδια βρε φιλε, σαν μ@λ@κ@ς πληρωνω στις ασφαλειες την εισφορα, γιατι να τους τα χαρισω!!!

Αυτο που με εξοργισε ειναι οτι ο υπαλληλος μου ελεγε οτι δεν τον ενοχλησε
κανενας,
Μα... του λεω και που το ξερω εγω οτι δεν λες εσυ ψεμματα?


Απαντηση.. αν με ενοχλουσατε θα ειχατε πληρωθει!!

Πιασ' το αυγο και κουρευτο!!!!

Τα 650 δεν είναι πολλά;;; :shok:
Εχεις σκεφθεί τι ποσοστό είναι στην αξία του αυτοκινητου σου ;;;
Οτι καλύπτουν τα τέλη κυκλοφορίας ενός η και δύο ετών ;;
Οτι κάνεις δώρο στον εαυτό σου ένα Σ/Κ σε ορεινο προορισμό ή ένα iPhone;;

Μην τους τα αφήσεις !

Για το γαμώτο ......ρε γαμώτο :ranting2:

joseph
17-11-11, 10:45
Τα 650 δεν είναι πολλά;;; :shok:
Εχεις σκεφθεί τι ποσοστό είναι στην αξία του αυτοκινητου σου ;;;
Οτι καλύπτουν τα τέλη κυκλοφορίας ενός η και δύο ετών ;;
Οτι κάνεις δώρο στον εαυτό σου ένα Σ/Κ σε ορεινο προορισμό ή ένα iPhone;;

Μην τους τα αφήσεις !

Για το γαμώτο ......ρε γαμώτο :ranting2:

Eννοουσα οτι δεν ειναι πολλα για να κινηθω νομικα, αλλα δεν τους τα χαριζω, ειπα του ασφαλιστη αν μπορει να βρει αναλυτικους λογαριασμους τηλ, οπου παλιοτερα ειχε μιλησει με το επικουρικο, και ειπε οτι θα τους βρει.

Ειδωμεν!! :warriorsmiley: