PDA

Επιστροφή στο Forum : Σειρά 1 ναί ή όχι???



nautilos
26-12-09, 00:22
Εδώ και 4 χρόνια είμαι κάτοχος μιας ε87 120i Dynamic και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ μα πάρα πολύ ικανοποιημένος αν όχι χαρούμενος. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το Thread είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει διχάσει τους απανταχού bmwδάκηδες και έχει αποκτήσει φανατικούς φίλους αλλά και φανατικούς εχθρούς για λόγους κυρίως σχεδιασμού. Το ερώτημα που θέλω να απευθύνω σε όλους τους κατόχους σειράς 1 είναι αν τελικά είναι ικανοποιημένοι από την επιλόγη τους και τι δεν τους άρεσε αν υπάρχει κάτι τέτοιο (φυσίκα το ερώτημα απευθύνεται για όλα τα μέλη απλά όσοι εχουν σειρά 1 σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω χεχε!) Εγώ π.χ μου έχει σπάσει τα νέυρα το τελικό βήμα του διαφορικού (3.38) για 120i προ facelift που έχει σαν αποτέλεσμα να σκοτώνει τις επιδόσεις του αυτοκινήτου και ειδικά τις ρεπρίζ!!!!!!

Stathis
26-12-09, 00:40
οσες φορες οδηγησα ασσο εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
αν ηθελα τετοιου ειδους αυτοκινντο θα το επαιρνα με κλειστα ματια!

bomer
26-12-09, 01:16
το ε87 οταν πρωτοβγηκε το χλευασαν. Τελικα επιβληθηκε! Και επιβληθηκε δυνατα!
Ειχε γερα χαρτια στο μανικι η εταιρεια με τα καμπριο κ τα κουπε με μεγαλους κινητηρες.
Το απλο κομπακτ λιγο στραβοφερνει, αλλα οταν ''δεθει'' με σωστη αναρτηση, ζαντολαστιχα περφορμανς, και τα 2 σποιλερακια, γινεται αγνωριστο!
Και αρεσει κ στις γυναικες!Οτι καλυτερο!
Μην αγχωνεσαι!

Nick bmwlover
26-12-09, 16:32
Nαι,ειδικα το f/l,οχι να το παινευτω,αλλα οπως εχουνε παραδεχτει πολλοι,ετσι οπως ειναι το δικο μου ειναι πανεμορφο!!!

Stamatis
26-12-09, 16:42
Δεν είχα την τύχη να αποκτήσω Ασσο, καθώς η γυναίκα μου δεν το ήθελε καθόλου και στράφηκε σε άλλη μάρκα.
Για το διάστημα που μου είχε παραχωρηθεί ένα για Test Drive και παρόλο που είχε επάνω του 40+ βάλε χιλιάδες χλμ και ήταν εμφανές ότι όποιος το έπαιρνε για δοκιμή του έπινε το αίμα, δεν είχα κανένα παράπονο.
Φυσικά η μακρά συμβίωση δείχνει άλλα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είχε κάποιο θέμα ποιότητας.
Στα υπέρ θα βάλω την καλή συμπεριφορά και την αρκετά καλή θέση οδήγησης ενώ στα κατά θα βάλω το υπερβολικά λιτό επίπεδο εξοπλισμού που είχε το συγκεκριμένο συγκριτικά με την τιμή του. (116 base)

Για το διαφορικό γιατί δεν κάνεις κάτι αν θέλεις πιο κοντό βήμα; Οι τιμές τους πλέον είναι πολύ χαμηλές στα μεταχειρισμένα και βρίσκεις ότι θες.
Πάντως με μπερδεύεις λίγο, 3.38 πρέπει να είναι αρκετά κοντό βήμα ήδη, δεν έχει επιδόσεις?

nautilos
27-12-09, 12:40
Για το διαφορικό γιατί δεν κάνεις κάτι αν θέλεις πιο κοντό βήμα; Οι τιμές τους πλέον είναι πολύ χαμηλές στα μεταχειρισμένα και βρίσκεις ότι θες.
Πάντως με μπερδεύεις λίγο, 3.38 πρέπει να είναι αρκετά κοντό βήμα ήδη, δεν έχει επιδόσεις?


Μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2005 έβγαινε με βήμα 3.38 ύστερα έγινε 3.45 μέχρι την εποχή που έγινε το facelift είχαμε την έλευση του Ν43 και πλέον το βήμα πήγε 3.74:eek:.
Πιστεύω ότι για αυτοκίνητα με 5άρι κιβώτιο ήταν μια χαρά εως και λίγο κοντό αφού με 5 για να κάνεις ταξίδι με 130-140 έπρεπε να είσαι συνέχεια απο 3500 εως 4000 rpm και δεν μιλάω για παραπάνω χλμ.
Τώρα εγώ όμως που έχω 6άρι κιβώτιο τα 130χλμ έρχοναι μονάχα με 3000 rpm δηλαδή στις 6000 έχω θεωρητικά 260χλμ που δεν πρόκειται φυσικά να γίνει αυτό ποτέ.
Πιστεύω ότι η αλλαγή βήματος έχει παίξει σημαντικό ρόλο στις διαφόρες που βλέπουμε στις επιδόσεις υπέρ του Άσσου που φοράει το Ν43 σε σχέση με τον Άσσο που φοράει το Ν46 και αυτό είναι ποιο εμφανές στις ρεπρίζ

nautilos
27-12-09, 13:50
Και μιας και το θέμα πήγε σε διαφορικά και βήματα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σε ένα θέμα που με προβληματίζει
Στο site bmwfans έχω βρει ότι στο αυτοκινητό μου η φλάτζα εξόδου από το διαφορικό στα ημιαξόνια έχει διάμετρο 80mm.
https://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/120i-N46/LHD/N/2005/march/browse/rear_axle/differential_drive_output/

Στο ημιαξόνιο όμως λέει ότι η φλάτζα είναι διάμετρου 86mm.
https://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/120i-N46/LHD/N/2005/march/browse/rear_axle/output_shaft/

Αυτό ειναι σωστό η λάθος? Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι η ίδια διάμετρο?

Το ίδιο συμβαίνει και στο realoem.

Υ.Γ Όλοι τετρακύλινδροι άσσοι έχουν LK80mm με διάμετρο ημιαξόνιου 26mm εκτός από τα πετρελαιοκίνητα.

Περιμένω τα φώτα σας:thanks:

oldcarskickass
28-12-09, 14:52
Προσωπικά, εμφανισιακά θεωρώ τον άσσο (Ε82 και Ε87) ΠΑΝΑΘΛΙΟ και ανάξιο λόγου να προσπαθήσεις να το ομορφύνεις.

Ειδικά από πλάγια είναι λες και έχει κάτσει στο κέντρο κάποιος χοντρός και στρέβλωσε το σασί. (κλεμμένο από τον Clarksson)

Έχω το 120diesel προ φεισλιφτ.

Οδηγικά το αμάξι είναι απλά αλλού.-

Το ζύγισμα το νοιώθεις ότι τείνει στο ιδανικό (όποιο και αν είναι αυτό, και δεν είναι πάντα το 50/50).

Η ηχομόνωση (αν σκεφτείς ότι είναι entry level BMW όπως φαίνεται και από την αρίθμησή του) είναι ΦΟΒΕΡΗ.

Αυτό που με χάλασε απίστευτα είναι ότι το κάθισμα του συνοδηγού ΔΕΝ έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με αυτό του οδηγού.

Κατά τα άλλα δείχνει ΠΟΛΥ μελετημένο, πράγμα που φαίνεται και από το πάτωμα το οποίο τείνει να είναι επίπεδο.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο 1600άρης αδικεί την όλη δουλειά που έχει γίνει στο πλαίσιο - ανάρτηση.- Η κυβέρνηση έχει άλλη γνώμη όμως.

Ακόμα και με το δικό μου και τα 30kg ροπής (παραπλήσια με του 130 θυμίζω) δε δείχνει να ζορίζεται ΚΑΘΟΛΟΥ.

Το εσωτερικό δείχνει ΠΟΛΥ καλοφτιαγμένο και ποιοτικό.

Ένα άλλο αρνητικό είναι ότι αν έχεις ελάχιστα ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού ότι νερό φτάνει στην πόρτα και πέφτει μέσα πέφτει στους διακόπτες των παραθύρων.

Ένα άλλο ΠΟΛΥ θετικό (το οποίο ήταν από τα ΠΡΩΤΑ που κοίταξα) είναι η απόσταση ακινητοποίησης (τουλάχιστον στο δικό μου με μπρος πίσω αεριζόμενα) και η ασφάλεια 5άστέρων.

Εγώ το αγόρασα το καλοκαίρι και είχε 120.000 χλμ (όχι δώδεκα εκατόν είκοσι) μέσα από την BMW Γερμανίας (bmw niederlassung munchen) από το επίσημο δίκτυο μεταχειρισμένων.

Η κατάστασή του ήταν άψογη.- Ούτε τριγμοί ούτε περίεργα λαμπάκια προβλήματα ΤΙΠΟΤΑ άσχετα αν ακόμα είχα rft λάστιχα.
Φταίνε όμως και οι δρόμοι (σκέψου ότι τα αμορτισέρ ήταν τα ΠΡΩΤΗΣ τοποθέτησης και το χειρότερο ήταν το πίσω αριστερα ή δεξιά με 78%...)

Από χώρους (το 5πορτο έχω) είναι ικανοποιητικότατοι αν σκεφτείς το γεγονός ότι είναι πλέον ένα κόμπακτ όχημα, ο χώρος αποσκευών είναι επίπεδος και προσβασιμότατος.- Επαρκεί για 4μεγάλες τετράγωνες βαλίτσες (μιλάω με αντρικά κριτήρια πάντα έτσι...)

Άλλο αρνητικό είναι η όπισθεν ορατότητα είτε από το μεσαίο καθρέπτη είτε από το υπόδειγμα παραθύρου, αν μπορείς πάρε PDC.

Προσωπικά πιστεύω ότι ταιριάζει άψογα στο αστικό περιβάλλον της Αθήνας Θεσσαλονίκης και για κάποιον οικογενειάρχη που δεν μπορεί να έχει και δεύτερο μικρό.

Αν σκεφτείς ότι το γουστάρει και του έχει πάρει τον αέρα και η αρραβωνιαστικιά μου (και πιάνει την απίστευτη τελική των 110km/h) είναι αρκετά φιλικό.

Με τον diesel ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε θα ήθελα κάτι άλλο σε κλιμάκωση, σκέψου ότι με 6η αρκεί να έχει 60 χλμ για να πας κανονικά, αν δουλεύεις 2000 - με 3000 πας αέρα.

ΓΕΝΙΚΑ σαν όχημα ΛΕΩ ναι.

Nick bmwlover
30-12-09, 01:13
Με Μ-πακετο ο ασσος αλλαζει!!!

chris z3
30-12-09, 01:24
ουτε εμενα μου αρεσει ο ασσος εκτος του νικου που θα το επαιρνα ανετα!!!!

Nurburgring
30-12-09, 01:24
Το μονο που εχω να πω για τον Ασσο ειναι οτι οταν βγηκε πηγαινα να κανω εμετο και τωρα τον βλεπω σε alpine white και παθαινω! Δεν ξερω πως μου αλλαξε ετσι μαλλον το συνιθησε το ματι μου αλλα παθαινω πλακα οταν βλεπω ασσο ασπρο με ωραια ζαντα!

Nick bmwlover
30-12-09, 01:31
Το μονο που εχω να πω για τον Ασσο ειναι οτι οταν βγηκε πηγαινα να κανω εμετο και τωρα τον βλεπω σε alpine white και παθαινω! Δεν ξερω πως μου αλλαξε ετσι μαλλον το συνιθησε το ματι μου αλλα παθαινω πλακα οταν βλεπω ασσο ασπρο με ωραια ζαντα!

Ακριβως το ιδιο ενιωθα κ εγω,πριν το δω κ το αποκτησω ετσι οπως το περιγραφεις κ με πολλα + ακομα ομως!!!

Z4 DCT
30-12-09, 07:12
Εγω θεωρω οτι ο ασσος στην εκδοση που τον εχω εγω και για την χρηση που τον εχουμε ειναι φοβερος, η ποιοτητα του ειναι αρκετα καλη, εξαιρουμενων καποιων τριγμων που και σε αυτους βρηκαμε απο που ηρθαν και φτιαχτικαν, το αμαξια σου κανει ολα τα χατιρια, παει καλα (για 1600) και δει αυτοματο!!!, ειναι ομορφο (για μενα), ειναι οικονομικο (οχι το αυτοματο),και γενικα απο το δικο μου δεν ειχα τετοια πατραπονα ετσι που να αλοιωναν την εικονα του ασσου στα ματια μου, πλην οπως ειπα και πιο πανω, λεπτομεριων......

Οποτε ναι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ασσο και γω και η γυναικα μου η οποια θα τον αλλαζε λεει μονο με τον αντικαταστατη του :rally:

nautilos
30-12-09, 10:15
εξαιρουμενων καποιων τριγμων που και σε αυτους βρηκαμε απο που ηρθαν και φτιαχτικαν,


Τα λάστιχα στα παράθυρα φαντάζομαι εννοείς???

Z4 DCT
30-12-09, 15:57
Τα λάστιχα στα παράθυρα φαντάζομαι εννοείς???

οχι...εμενα ακουγοταν τριγμοι απο τον αεραγωγο εμπρος δεξια στο ταμπλο .....και τελικα ηταν τα πλαστικα προστατευτικα της κολωνας του παρ μπριζ.
τα οποια και ηρθαν νεα με εγγυηση.
Οσο για το τριξιμο απο τα παραθυρα που και εγω νομιζα οτι ερχοταν απο εκει....τελικα ηταν α[πο τα λαστιχα περιμετρικα της πορτας, που με ενα σπρευ σιλικονης εφτιαξαν

nautilos
31-12-09, 02:03
οχι...εμενα ακουγοταν τριγμοι απο τον αεραγωγο εμπρος δεξια στο ταμπλο .....και τελικα ηταν τα πλαστικα προστατευτικα της κολωνας του παρ μπριζ.
τα οποια και ηρθαν νεα με εγγυηση.
Οσο για το τριξιμο απο τα παραθυρα που και εγω νομιζα οτι ερχοταν απο εκει....τελικα ηταν α[πο τα λαστιχα περιμετρικα της πορτας, που με ενα σπρευ σιλικονης εφτιαξαν


Εμένα οι τριγμοί φεύγουν μόλις το πλύνω και το καθαρίσω χωρίς καμία πλάκα!!!

nautilos
14-04-10, 13:54
Και να μετά από 5 χρόνια ζωής ο Άσσος έφτασε το 1 εκατομύριο αυτοκίνητα

https://www.worldcarfans.com/110041325632/one-million-bmw-1-series-built-after-five-years-of-production

yannisv
14-04-10, 14:42
Πολύ καλό αυτοκίνητο μόνο που στο νέο μοντέλο έχω την προσδοκία να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο εμφανισιακά. Η συμπεριφορά του στο δρόμο είναι άριστη και πραγματικά παραπέμπει σε όχημα μεγαλύτερης κατηγορίας και οδηγικά και σε επίπεδα ποιότητας, συναρμογής. Αν έπαιρνα αυτοκίνητο σε αυτήν την κατηγορία σίγουρα στην 1 θα κατέληγα!

Nino
17-04-10, 18:16
ο γνωστος μας Ασσος επιασε το 1000000 μοναδες παραγωγης!!! αυτο απο μονο του κατι λεει και μεταφερει ενα μυνημα στους επικριτες του!!!
Καλη συνεχεια!!!

https://www.i-live.gr/news-bmw-1-series-hit-1-million/

Z4 DCT
29-06-10, 10:28
οχι...εμενα ακουγοταν τριγμοι απο τον αεραγωγο εμπρος δεξια στο ταμπλο .....και τελικα ηταν τα πλαστικα προστατευτικα της κολωνας του παρ μπριζ.
τα οποια και ηρθαν νεα με εγγυηση.
Οσο για το τριξιμο απο τα παραθυρα που και εγω νομιζα οτι ερχοταν απο εκει....τελικα ηταν α[πο τα λαστιχα περιμετρικα της πορτας, που με ενα σπρευ σιλικονης εφτιαξαν

Ξανα επανερχομαι στο θεμα με το τριξιμο απο το παραθυρο του συνοδηγου.......
Το τριξιμο προερχετε απο την επαφη του παραθυρου με το επανω μερος στο λαστιχο του πλαισιου της πορτας......, εαν το αφηνω ανοιχτω εστω και 2 χιλιοστα τοτε δεν τριζει καθολου, αλλα αυτο προσφερει εναν πολυ ενοχλητικο αεροδυναμικο θορυβο μετα τα 80χλμ.....
Εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω, εκτος απο αλλαγη η σιλικονη σπρευ (μετα απο μια μερα δεν κανει τιποτα, ξανα τριζει)

Nick bmwlover
29-06-10, 13:14
Ξανα επανερχομαι στο θεμα με το τριξιμο απο το παραθυρο του συνοδηγου.......
Το τριξιμο προερχετε απο την επαφη του παραθυρου με το επανω μερος στο λαστιχο του πλαισιου της πορτας......, εαν το αφηνω ανοιχτω εστω και 2 χιλιοστα τοτε δεν τριζει καθολου, αλλα αυτο προσφερει εναν πολυ ενοχλητικο αεροδυναμικο θορυβο μετα τα 80χλμ.....
Εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω, εκτος απο αλλαγη η σιλικονη σπρευ (μετα απο μια μερα δεν κανει τιποτα, ξανα τριζει)

Γιαννη τα δικα σας εχουν πλαισιο.Το δικο μου δεν εχει,γι'αυτο δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα...

halkida116mpack
09-07-10, 20:20
εγω εχω ενα 116i mpack 122hp ναι σαν του νικολα αλλα σε 5πορτο...το αμαξι μπορει να στριψει με εξωφρενικα νουμερα στο κοντερ....το νιωθεις οτι το φορας ...καταλαβαινεις απο το πρωτο χιλιομετρο οτι με το τιμονι αυτο αν πατησεις κερμα θα καταλαβεις αν ηταν κορωνα ή γραμματα...οπως καταλαβαινεις και απο τα πρωτα μετρα που θα κανεις γιατι αξιζει(τα μπεμπε εχουν αξια και οχι κοστος) τοσα χρηματα...αλλα ας μου πουν ποιος ειναι αυτος που το εχει (μιλαω για 4 κυλινδρο με εφισιεντ γενια) και δεν του εβγαλε ΤΙΠΟΤΑ...μεχρι τα 30000χλμ ηταν τελειο...μετα με εκανε ρεζιλι...4 μπεκ 4 πολλαπλασιαστες 1 αισθητηρας ΝΟΧ μαζι με την μοναδα του...1 μπουζι....ναι ειχα εγγυηση και δεν εδωσα μια αλλα τι να το κανω που εχω παει πιο πολλες φορες μεσα σε 2 μηνες στην αντιπροσωπεια εγω παρα ο ταχυδρομος???τι να το κανω οταν νιωθεις οτι πλεον δεν ειναι αξιοπιστο...τι να το κανω οταν τα κορεατικα βγαζουν λιγοτερες ζημιες...αληθεια υπαρχει κανενας που δεν του χει βγαλει τιποτα και το χει με καμια 40000χλμ???για αναρωτηθειτε??τελοσπαντων η γνωμη μου ειναι οτι...ακομα και το 1.6 ειναι εκπληκτικο στον δρομο και μην κρινετε τα οχηματα μονο απο την δυναμη γιατι αυτοκινητο ειναι ολο το μηχανημα και οχι μονο το μοτερ...αλλα οταν δουλευει σωστα.:electrician2:

Monsta
09-07-10, 21:10
Είχα πάει να οδηγήσω τον άσσο όταν είχε γίνει η πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα, στο πρώην αεροδρόμιο Ελληνικού.

Πήγαμε αρκετά μεγάλη βόλτα με ένα 120 και παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, θυμάμαι ακριβώς τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Απίστευτο τιμόνι & φοβερό κράτημα για τη κατηγορία του (ίσως το καλύτερο), καλή δύναμη και ήχος, όμορφα όργανα και αρκετά ποιοτικό εσωτερικό.

Στα αρνητικά και μετά από τόσα χρόνια στο δρόμο, ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το αυτοκίνητο όταν το κοιτάω από μπροστά. Ότι προφυλακτήρα κι αν φοράει, αυτά τα φώτα είναι απαισιότατα - μπλιαχ!! Τουλάχιστον στο 3-πορτο & στο κουπέ θα μπορούσαν να τα είχαν κάνει πιο λεπτά, όπως για παράδειγμα με τη σειρά 3. Οι χώροι του μπροστά είναι αστείοι (είναι στενό για μένα), η Γκολφώ που είχα για παράδειγμα ήταν πολύ πιο άνετη ενώ πίσω είναι γελοίοι με πολύ δύσκολη πρόσβαση. Οι πόρτες κάνουν απαίσιο θόρυβο όταν κλέινουν. Και η πλαστική επένδυση γύρω από τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων μαδάει με το καιρό.

Συνολικά δεν θα το προτιμούσα για αυτοκίνητο πόλης διότι, α) το 116 είναι πολύ ακριβό και φτωχό σε εξοπλισμό, ενώ δεν έχει και δύναμη. Υπάρχουν άλλες τουρμπο-λύσεις με λιγότερα χρήματα εξίσου ποιοτικά, β) το 120 ξεφεύγει πάλι οικονομικά αλλά και φορολογικά (πλεον), και γ) αν κάτι δεν μου κάνει κλικ στην εμφάνιση, ας είναι το καλύτερο το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο, εμένα δεν πρόκειται να με κερδίσει ώστε να το αγοράσω.

bekiaris
12-09-10, 14:32
Με Μ-πακετο ο ασσος αλλαζει!!!Πόσο πάει το συγκεκριμένο πακετάκι (ζάντες-μπρος-πίσω προφυλακτήρας)? Επίσης, τι διαμέτρου είναι οι ζάντες, γιατί και οι 16αρες για το 1.16 που έχω δεν είναι μικρές...

ziaba
14-09-10, 07:44
Κ η έλλειψη του εργοστάσιακου έστω autermarket (εκτός το 135 που βγαίνει για το μοντέλο αυτό αλλά είναι απλησίαστο λόγου τιμής κυβικών κτλ) μπλοκε το χαλάει πολύ σαν πίσωκινητό. Αλλά εδώ τόσα αρνητικά έχει αυτό θα το χαλάσει :)

nfot
14-09-10, 23:17
Ουτε το 135 εχει μπλοκαδουρα καρντια μου :)

DIMITr|S
15-09-10, 00:19
Είχα πάει να οδηγήσω τον άσσο όταν είχε γίνει η πρώτη παρουσίαση στην Ελλάδα, στο πρώην αεροδρόμιο Ελληνικού.

Πήγαμε αρκετά μεγάλη βόλτα με ένα 120 και παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, θυμάμαι ακριβώς τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Απίστευτο τιμόνι & φοβερό κράτημα για τη κατηγορία του (ίσως το καλύτερο), καλή δύναμη και ήχος, όμορφα όργανα και αρκετά ποιοτικό εσωτερικό.

Στα αρνητικά και μετά από τόσα χρόνια στο δρόμο, ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το αυτοκίνητο όταν το κοιτάω από μπροστά. Ότι προφυλακτήρα κι αν φοράει, αυτά τα φώτα είναι απαισιότατα - μπλιαχ!! Τουλάχιστον στο 3-πορτο & στο κουπέ θα μπορούσαν να τα είχαν κάνει πιο λεπτά, όπως για παράδειγμα με τη σειρά 3. Οι χώροι του μπροστά είναι αστείοι (είναι στενό για μένα), η Γκολφώ που είχα για παράδειγμα ήταν πολύ πιο άνετη ενώ πίσω είναι γελοίοι με πολύ δύσκολη πρόσβαση. Οι πόρτες κάνουν απαίσιο θόρυβο όταν κλέινουν. Και η πλαστική επένδυση γύρω από τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων μαδάει με το καιρό.

Συνολικά δεν θα το προτιμούσα για αυτοκίνητο πόλης διότι, α) το 116 είναι πολύ ακριβό και φτωχό σε εξοπλισμό, ενώ δεν έχει και δύναμη. Υπάρχουν άλλες τουρμπο-λύσεις με λιγότερα χρήματα εξίσου ποιοτικά, β) το 120 ξεφεύγει πάλι οικονομικά αλλά και φορολογικά (πλεον), και γ) αν κάτι δεν μου κάνει κλικ στην εμφάνιση, ας είναι το καλύτερο το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο, εμένα δεν πρόκειται να με κερδίσει ώστε να το αγοράσω.
οντως τα φωτα ειναι χαλια...καλυτερα να εβαζαν αυτα απο ενα ε30...καλυτερα θα εδειχναν...μονο αυτο ειναι το αρνητικο του στην εμφανιση για εμενα

Nick bmwlover
15-09-10, 11:49
Πόσο πάει το συγκεκριμένο πακετάκι (ζάντες-μπρος-πίσω προφυλακτήρας)? Επίσης, τι διαμέτρου είναι οι ζάντες, γιατί και οι 16αρες για το 1.16 που έχω δεν είναι μικρές...

Δεν ειναι μονο αυτες οι διαφορες στο Μ-pack με ενα απλο!
Oι ζαντες ειναι M double spoke style 207M 7J/7.5J x 17''.
Περιπου στα 4χιλιαρικα αν θυμαμαι καλα,πανε 2μιση χρονια τωρα...

TAZ118!
15-09-10, 14:49
Προφυλακτηρες,ζαντες,αναρτ ηση,τιμονι,καθισματα,λεβιε ταχυτητων-χειροφρενου,μαυρος ουρανος στην καμπινα...Κοστος 4500 ευρω.

Nick bmwlover
15-09-10, 15:36
Προφυλακτηρες,ζαντες,αναρτ ηση,τιμονι,καθισματα,λεβιε ταχυτητων-χειροφρενου,μαυρος ουρανος στην καμπινα...Κοστος 4500 ευρω.

Σωστος ο Τασος!!!

Z4 DCT
15-09-10, 18:05
Εχει κανεις καποια ιδες για το ποσο παει το εξωτερικο πακετο περφορμανς....εμπρος πισω προφυλακτηρες και μαρσπιε??

Driver M
15-09-10, 19:38
Προφυλακτηρες,ζαντες,αναρτ ηση,τιμονι,καθισματα,λεβιε ταχυτητων-χειροφρενου,μαυρος ουρανος στην καμπινα...Κοστος 4500 ευρω.

Αν δεν κάνω λάθος όμως, νομίζω ότι μπορείς και να επιλέξεις μόνο το εξωτερικό πακέτο Μ, δηλαδή προφυλακτήρες, ζάντες και μασπιέδες (δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η ανάρτηση), με γύρω στα 2-2,5 χιλιάρικα.

Οπότε, εαν ισχύει το παραπάνω και αν τον φίλο τον ενδιαφέρει μόνο η εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου του, μπορεί να επιλέξει αυτό.

TAZ118!
16-09-10, 00:01
Αν δεν κάνω λάθος όμως, νομίζω ότι μπορείς και να επιλέξεις μόνο το εξωτερικό πακέτο Μ, δηλαδή προφυλακτήρες, ζάντες και μασπιέδες (δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η ανάρτηση), με γύρω στα 2-2,5 χιλιάρικα.

Οπότε, εαν ισχύει το παραπάνω και αν τον φίλο τον ενδιαφέρει μόνο η εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου του, μπορεί να επιλέξει αυτό.

Ακριβως.Ολα τα μερη του πακετου μπορουν να παραγγελθουν και ξεχωριστα...

Lefteris116
17-09-10, 00:34
Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το μονο που θα ηθελα ειναι να ειχε περισσοτερο γκαζι το 1600αρι μου..

bekiaris
17-09-10, 07:06
Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το μονο που θα ηθελα ειναι να ειχε περισσοτερο γκαζι το 1600αρι μου..Γενικά, ο κινητήρας είναι καλός και έχει σε όλο το φάσμα των στροφών ροπή. Τα 122 άλογα δεν είναι λίγα, ο αποτρεπτικός παράγοντας είναι το βάρος του αυτοκινήτου. Τα 1300 κιλά δεν είναι καθόλου λίγα, για να έχεις αξιόλογες επιδόσεις σε αυτά τα κιλά πρέπει να πας πάνω από 150 ίππους, δηλαδή σε δίλτρο και πάνω...

Nick bmwlover
17-09-10, 19:44
Γενικά, ο κινητήρας είναι καλός και έχει σε όλο το φάσμα των στροφών ροπή. Τα 122 άλογα δεν είναι λίγα, ο αποτρεπτικός παράγοντας είναι το βάρος του αυτοκινήτου. Τα 1300 κιλά δεν είναι καθόλου λίγα, για να έχεις αξιόλογες επιδόσεις σε αυτά τα κιλά πρέπει να πας πάνω από 150 ίππους, δηλαδή σε δίλτρο και πάνω...

Τουλαχιστον 1300 κιλα,το "γυμνο",αμα εχεις και τον εξοπλισμο φουλ,ηλιοροφη ,ολο το Μ πακετο κλπ,κ 100 κιλα βαρος,(βλεπε εμενα:th_Laie_67-1:)ανεβαινει πολυ πλησιαζοντας τον 1.5 τονο:whistle:

halkida116mpack
17-09-10, 23:07
Τουλαχιστον 1300 κιλα,το "γυμνο",αμα εχεις και τον εξοπλισμο φουλ,ηλιοροφη ,ολο το Μ πακετο κλπ,κ 100 κιλα βαρος,(βλεπε εμενα:th_Laie_67-1:)ανεβαινει πολυ πλησιαζοντας τον 1.5 τονο:whistle:

γιατι νικο το πακετο εμ το κανει πιο βαρη το αυτοκινητο....δεν εχω ασχοληθει με το ποσο πχ βαρος εχουν τα νορμαλ καθησματα και ποσο τα δικα μας και ζαντες κτλ...αν εχεις πληροφοριες σε παρακαλω στειλε μου...

ziaba
18-09-10, 22:51
Ουτε το 135 εχει μπλοκαδουρα καρντια μου :)

https://www.wavetrac.net/application_bmw335.htm

nfot
19-09-10, 03:08
Μαμα εννοουσα. After market βγαζει και η Quaife.