PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρυα εκκινηση - γρατζουνισμα



fanisk
15-11-11, 14:27
Παρατηρησα τωρα που πιασαν τα κρυα, αν το αμαξι ειναι κρυο (να το αφησω ολο το βραδυ και να μπω μεσα το πρωι) ακουγεται ενας ηχος σαν γρατζουνισμα να το πω? Να υποθεσω πως η μιζα θα τιναξει τα πεταλα ή φταιει κατι αλλο? Παιρνει αμεσως, σταθερο ρελαντι εχω, δεν σβηνει ποτε απλα ακουγεται αυτο το γρατζουνισμα.
Αν φταιει η μιζα, τι κανω? Την κραταω μεχρι να μεινω? Την αλλαζω με καινουρια ή την επισκευαζω?

Monsta
15-11-11, 14:50
Τα σημάδια μιας ετοιμοθάνατης μίζας είναι να γυρνάς το κλειδί και να μη κάνει απολύτως τπτ. Μετά από λίγο να λειτουργεί και πάλι κανονικά. Ο ήχος που ακούς είναι όπως όταν διπλομιζάρεις κατά λάθος ?

Samaro
15-11-11, 15:08
Το "γρατζούνισμα" αυτο ακούγεται μόνο κατα τη διάρκεια της εμπλοκής της μίζας , ή και μετά την απεμπλοκή της ;;;
Καταλαβαίνεις οτι η μίζα απεμπλέκεται αμέσως μετά την εκκίνηση ή παραμένει κολημένη στο στρόφαλο ;;
Αν ο θόρυβος ακούγεται και μετά , για ποσο ακόμα χρόνο ;;;

fanisk
15-11-11, 15:12
Τα σημάδια μιας ετοιμοθάνατης μίζας είναι να γυρνάς το κλειδί και να μη κάνει απολύτως τπτ. Μετά από λίγο να λειτουργεί και πάλι κανονικά. Ο ήχος που ακούς είναι όπως όταν διπλομιζάρεις κατά λάθος ?

Κωστα παντα παιρνει μπρος δεν εχω κανενα προβλημα, αλλα ο ηχος ναι ειναι σαν να διπλομιζαρω.. σαν να γρατζουνιεται κατι..

fanisk
15-11-11, 15:13
Το "γρατζούνισμα" αυτο ακούγεται μόνο κατα τη διάρκεια της εμπλοκής της μίζας , ή και μετά την απεμπλοκή της ;;;
Καταλαβαίνεις οτι η μίζα απεμπλέκεται αμέσως μετά την εκκίνηση ή παραμένει κολημένη στο στρόφαλο ;;
Αν ο θόρυβος ακούγεται και μετά , για ποσο ακόμα χρόνο ;;;

Αντωνη θα ξαναμιζαρω και θα σου πω με σιγουρια, νομιζω ομως πως ακουγεται μονο μεχρι την εκκινηση. Μολις παρει μπρος τελος.

Stamatis
15-11-11, 16:01
Πιστευω να ακουγεται ο θορυβος που κανει το δικο μου.
Ετσι κανει τις κρυες μερες επειδη εχει το συστημα "ψυχρης εκκινησης".
Ειναι ενα παπαρι σαν φιλτρο αριστερα που γραφει pierburg και ανακυκλωνει τα καυσαερια η κατι τετοιο για να ζεσταθνει γρηγορα τον κινητηρα.
Οταν το ειχα πρωτο ακουσει χεστηκα μεχρι που μου εξηγησαν τι ειναι.
Το φορανε τα μοντελα για αλλα κλιματα σχετικα σπανιο και αχρηστο στην ελλαδα.
Για ακου το βιντεο
https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/f5990841.mp4

Stamatis
15-11-11, 16:02
https://s1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/?action=view&current=f5990841.mp4

kwstakhs_Z4
15-11-11, 16:40
και εμενα το κανει αυτο........δεν το κανει συνεχεια....τις περισσοτερες φορες δεν το κανει....αλλα οταν το κανει ειναι μεχρι να παρει μπρος δλδ μολις ακριβως γυρισω το κλειδι το κανει στα μπαμ!!!....ακουω εναν ηχο ετσι σαν γρατζουνισμα για παρα πολυ λιγο.....παω να βαλω μπρος και ακουω ενα κραττςςς στιγμιαια...

ακουσα τον παραπανω ηχο και αααν καταλαβα καλα απο το βιντεο δεν ειναι ακριβως ετσι......

Samaro
15-11-11, 17:17
Πιστευω να ακουγεται ο θορυβος που κανει το δικο μου.
Ετσι κανει τις κρυες μερες επειδη εχει το συστημα "ψυχρης εκκινησης".
Ειναι ενα παπαρι σαν φιλτρο αριστερα που γραφει pierburg και ανακυκλωνει τα καυσαερια η κατι τετοιο για να ζεσταθνει γρηγορα τον κινητηρα.
Οταν το ειχα πρωτο ακουσει χεστηκα μεχρι που μου εξηγησαν τι ειναι.
Το φορανε τα μοντελα για αλλα κλιματα σχετικα σπανιο και αχρηστο στην ελλαδα.

Πιθανο να είναι απο αυτό.
Πάντως το δικό μου, που έχει αυτό το παπαράκι δεν κάνει έτσι !!
Αυτό μπορεί ευκολα να εντοπισθεί μιάς και αυτό το φίλτρο είναι αριστερα επάνω και δίπλα στο καπάκι της μηχανής .

Stamatis
15-11-11, 17:30
Πιθανο να είναι απο αυτό.
Πάντως το δικό μου, που έχει αυτό το παπαράκι δεν κάνει έτσι !!
Αυτό μπορεί ευκολα να εντοπισθεί μιάς και αυτό το φίλτρο είναι αριστερα επάνω και δίπλα στο καπάκι της μηχανής .

Πρεπει να κανει θορυβο
Για την ακριβεια πρεπει να κανει πολυ θορυβο.
Αλλιως δεν δουλευει.
Η δεν χρειαζεται να δουλεψει.

fanisk
15-11-11, 19:29
https://s1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/?action=view&current=f5990841.mp4

Οχι Σταματη δεν ειναι αυτος ο ηχος. Προσπαθω να βρω αντιστοιχο στο youtube αλλα δεν βρηκα κανενα σαν αυτον που ακουω. Μιζαρα το αμαξι 4-5 φορες αλλα επειδη δεν ειχε κρυωσει πολυ δεν ακουγεται..
Θα τραβηξω ενα video αυριο το πρωι που θα εχει κρυωσει για τα καλα.

Αν θυμαμαι καλα τον ιδιο ηχο ακουγα και στο compact, χρειαστηκε να αλλαξουμε αντλια βενζινης και μιζα σε εναν ελεγχο που καναμε, και απο τοτε δεν ακουστηκε. Υποθετω λοιπον πως πρεπει να φταιει η μιζα αφου η τρομπα μου δεν εχει προβλημα.

Ο Κωστακης πρεπει να εχει το ιδιο προβλημα με μενα μαλλον, το ακους στιγμιαια μολις παρει μπρος και τελος μετα.

nikos valvetronic
15-11-11, 21:04
Να πω μια μ@λ@κία ;;
Μπορεί να είναι ο τεντωτήρας του ιμάντα.Το λέω γιατί φίλος με 2.2 Μ54
μου έλεγε κάτι παρόμοιο για τα πρωινά και τελικά άλλαξε τεντωτήρα και ιμάντα
μαζί και σταμάτησε ο θόρυβος.Πάντως το σύστημα ψυχρής εκκίνησης δεν
είναι 100%.Αυτό δουλεύει για 1-2 λεπτά και κάνει τραχύ θόρυβο,όχι τρίξιμο.

Monsta
15-11-11, 21:30
σαν γρατζουνισμα ......? .....................


......................................Την αλλαζω με καινουρια ή την επισκευαζω?


Φαν, κακώς παρέλειψα να σου προτείνω προηγουμένως, ότι σαφώς και μπορούμε να την επισκευάσουμε. Μπορούμε κάλλιστα να της κάνουμε μία ωραία τοπική επισκευή (ή βάψιμο) και να γίνει και πάλι καινούρια. thumb

kwstakhs_Z4
15-11-11, 22:24
Ο Κωστακης πρεπει να εχει το ιδιο προβλημα με μενα μαλλον, το ακους στιγμιαια μολις παρει μπρος και τελος μετα.

ακριβως! ακουγεται ετσι σαν γρατζουνισμα-ξυρισμα καπως πολυ στιγμιαια....να πω και κατι ακομα που ξεχασα πριν....εμενα αυτο μου το εμφανισε πριν 3 χρονια περιπου παλι χειμωνα και τα πρωινα παντα για λιγο καιρο και σπανια παλι...και μου το ξανακανει τωρα....παλι οχι συνεχεια περιπου 3 μερες την εβδομαδα...

καποιον θυμαμαι ρωτησα την πρωτη φορα που μου το εκανε...δεν θυμαμαι καν τι μου ειχε πει και το αφησα ετσι....:whistle:

zaharias
16-11-11, 08:01
Να πω μια μ@λ@κία ;;
Μπορεί να είναι ο τεντωτήρας του ιμάντα.Το λέω γιατί φίλος με 2.2 Μ54
μου έλεγε κάτι παρόμοιο για τα πρωινά και τελικά άλλαξε τεντωτήρα και ιμάντα
μαζί και σταμάτησε ο θόρυβος.Πάντως το σύστημα ψυχρής εκκίνησης δεν
είναι 100%.Αυτό δουλεύει για 1-2 λεπτά και κάνει τραχύ θόρυβο,όχι τρίξιμο.

Γεια σου Νικ!! :D

Απλα ο τεντωτηρας οσο δουλευει, χειροτερευει ο θορυβος.. Δε νομιζω οτι το κανει στιγμιαια..


Να πω και γω τη δικη μου εμπειρια-μ@λ@κι@..?? :D

Εμενα τοτε που το ειχα λυσει μεσα (για να αλλαξω μοκετα-ηχοσυστημα) μου εκανε κατι νουμερα η κλειδαρια του τιμονιου.. Μου εδινε την εντυπωση οτι οταν γυρνουσα το κλειδι και επαιρνε εντολη η μιζα, μετα αργουσε να επαναφερει (να γυρισει το κλειδι στη θεση 2 δηλ.) και κρατουσε τη μιζα δευτερολεπτα παραπανω (και ακουγα αυτο το γρατσουνισμα) και τοτε ειχε παει το μυαλο μου κι εμενα στη μιζα.. (αλλωστε οπως διαβαζω στο φανατικς ειναι και η μιζα μεσα στα "θεματα" που βγαζουν (σε καποιους, οχι ολους) τα Μ54.. Ενα χρονο τωρα (φτου φτου :D) δεν μου εχει κανει κατι.. Το γιατρικο ηταν σπρευ ηλεκτρικων επαφων (χωρις λαδι, νηστισιμο :D) στη κλειδαρια του τιμονιου και τελος το γρατσουνισμα με το μιζαρισμα.. thumb
Δεν ξερω τωρα τι μπορει να ειναι στου Φανη τη περιπτωση..

Z4 DCT
16-11-11, 08:04
Να πω και γω μια μ@λ@κια....


Μην ξαναμπείς πίστα ....δε το σηκώνει τ αμάξι και στο δείχνει το πρωί.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
16-11-11, 13:41
Να πω και γω μια μ@λ@κια....


Μην ξαναμπείς πίστα ....δε το σηκώνει τ αμάξι και στο δείχνει το πρωί.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:hystericalbs1: δεν κρατηθηκες αμεσως να πεταχτεις.... αι χασου !

Λοιπον, σημερα το πρωι πηρα το αηφον στο χερι με σκοπο να τραβηξω βιντεο. τελικα δεν μου εκανε τη χαρη και ξεκινησε κανονικα χωρις γρατζουνισμα :ranting2: Θα δουμε αυριο τι θα γινει..
Ζαχαρια το σπρευ το ζηταω "ηλεκτρικων επαφων" και το ψεκαζω στην υποδοχη του κλειδιου?

Stamatis
16-11-11, 13:50
Ναι ετσι κανεις.
Ριξε μπολικο.

zaharias
16-11-11, 14:04
:hystericalbs1: δεν κρατηθηκες αμεσως να πεταχτεις.... αι χασου !

Λοιπον, σημερα το πρωι πηρα το αηφον στο χερι με σκοπο να τραβηξω βιντεο. τελικα δεν μου εκανε τη χαρη και ξεκινησε κανονικα χωρις γρατζουνισμα :ranting2: Θα δουμε αυριο τι θα γινει..
Ζαχαρια το σπρευ το ζηταω "ηλεκτρικων επαφων" και το ψεκαζω στην υποδοχη του κλειδιου?

Φιλε εγω ειχα παρει σπρευ ηλκτρικων επαφων (χωρις λαδι), εβγαλα πολο (-), ψεκασα κλειδαρια & κλειδι, μετα επεσε σεξ (μεσα εξω :D το κλειδι, εμπρος πισω μεχρι το σημειο που μιζαρει, εννοειται με βγαλμενο πολο). Το αφησα ολο το βραδυ και το πρωι ηταν κομπλε.. Εβγαλε παντως βρωμα απο μεσα.. Μαζευονται με το καιρο διαφορα σκουπιδακια (με το κλειδι μεσα στα ρουχα-τσεπες χνουδια κτλ) και θυμαμαι ειχα βγαλει μπολικο πραμα..

m-power_01
16-11-11, 14:07
Φιλε εγω ειχα παρει σπρευ ηλκτρικων επαφων (χωρις λαδι), εβγαλα πολο (-), ψεκασα κλειδαρια & κλειδι, μετα επεσε σεξ (μεσα εξω :D το κλειδι, εμπρος πισω μεχρι το σημειο που μιζαρει,

Δεν σου τό 'χα ότι την βρίσκεις έτσι... Τί να πω? Ότι γουστάρεις και αγαπάς!

fanisk
16-11-11, 14:08
Φιλε εγω ειχα παρει σπρευ ηλκτρικων επαφων (χωρις λαδι), εβγαλα πολο (-), ψεκασα κλειδαρια & κλειδι, μετα επεσε σεξ (μεσα εξω :D το κλειδι, εμπρος πισω μεχρι το σημειο που μιζαρει, εννοειται με βγαλμενο πολο). Το αφησα ολο το βραδυ και το πρωι ηταν κομπλε.. Εβγαλε παντως βρωμα απο μεσα.. Μαζευονται με το καιρο διαφορα σκουπιδακια (με το κλειδι μεσα στα ρουχα-τσεπες χνουδια κτλ) και θυμαμαι ειχα βγαλει μπολικο πραμα..

Ωραια! Α ρε Ζαχο μαστορα.. καποια στιγμη θα σε ρωτησω και για το vanos repair kit :th_Laie_67-1: Το σπρευ απο που το παιρνω ? Ειναι Τεταρτη ελπιζω να βρω κατι ανοιχτο! Υπαρχει χωρις και με λαδι?

m-power_01
16-11-11, 14:11
χωρίς λάδι είναι για hard core καταστάσεις...

fanisk
16-11-11, 14:19
χωρίς λάδι είναι για hard core καταστάσεις...

Αμα ειναι να σταματησει το γρατζουνισμα βαζω και το μπρελοκ μεσα :hystericalbs1:

m-power_01
16-11-11, 14:22
Αμα ειναι να σταματησει το γρατζουνισμα βαζω και το μπρελοκ μεσα :hystericalbs1:

Άλλος βιτσιόζος...:th_Laie_67-1:

Dimitrios
16-11-11, 14:34
Δεν σου τό 'χα ότι την βρίσκεις έτσι... Τί να πω? Ότι γουστάρεις και αγαπάς!

Παιδιά δεν υπάρχετε απλά αυτό έχω να πω!!!!!!

race850i
16-11-11, 14:36
Πιστευω να ακουγεται ο θορυβος που κανει το δικο μου.
Ετσι κανει τις κρυες μερες επειδη εχει το συστημα "ψυχρης εκκινησης".
Ειναι ενα παπαρι σαν φιλτρο αριστερα που γραφει pierburg και ανακυκλωνει τα καυσαερια η κατι τετοιο για να ζεσταθνει γρηγορα τον κινητηρα.
Οταν το ειχα πρωτο ακουσει χεστηκα μεχρι που μου εξηγησαν τι ειναι.
Το φορανε τα μοντελα για αλλα κλιματα σχετικα σπανιο και αχρηστο στην ελλαδα.
Για ακου το βιντεο
https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/f5990841.mp4

Σταματη αυτο το παπαρι δεν ανακυκλωνει τα καυσαερια,δουλευει σε καθε κρυα εκκινηση και στελνει τα πρωτα 2 λεπτα λειτουργιας του κινητηρα κρυο αερα μεσα στο χταποδι για να καθαρισει τα καυσαερια-επειδη δουλευει πλουσια οταν ειναι παγωμενο- για να μην χαλασουν οι καταλυτες λογω πολυ πλουσιου μειγματος αλλα και να βγαινουν πιο καθαρα καυσαερια στο περιβαλλον.
Δεν ειναι καθολου σπανιο και καθολου αχρηστο ακομα και για την Ελλαδα.

race850i
16-11-11, 14:41
Παρατηρησα τωρα που πιασαν τα κρυα, αν το αμαξι ειναι κρυο (να το αφησω ολο το βραδυ και να μπω μεσα το πρωι) ακουγεται ενας ηχος σαν γρατζουνισμα να το πω? Να υποθεσω πως η μιζα θα τιναξει τα πεταλα ή φταιει κατι αλλο? Παιρνει αμεσως, σταθερο ρελαντι εχω, δεν σβηνει ποτε απλα ακουγεται αυτο το γρατζουνισμα.
Αν φταιει η μιζα, τι κανω? Την κραταω μεχρι να μεινω? Την αλλαζω με καινουρια ή την επισκευαζω?

Φανη για τι μοτερ μιλας;;

fanisk
16-11-11, 15:16
Φανη για τι μοτερ μιλας;;

Μ54Β25

Stamatis
16-11-11, 15:25
Σταματη αυτο το παπαρι δεν ανακυκλωνει τα καυσαερια,δουλευει σε καθε κρυα εκκινηση και στελνει τα πρωτα 2 λεπτα λειτουργιας του κινητηρα κρυο αερα μεσα στο χταποδι για να καθαρισει τα καυσαερια-επειδη δουλευει πλουσια οταν ειναι παγωμενο- για να μην χαλασουν οι καταλυτες λογω πολυ πλουσιου μειγματος αλλα και να βγαινουν πιο καθαρα καυσαερια στο περιβαλλον.
Δεν ειναι καθολου σπανιο και καθολου αχρηστο ακομα και για την Ελλαδα.


Να που μαθαμε και κατι ακομα.
Πολυ λογικο το βλεπω απο το να ανακυκλωνει.
(αρε παπατζα που εχω ακουσει στην καριερα μου. Σκεψου οτι μηχανικος μου το ειχε πει!)

kwstakhs_Z4
16-11-11, 15:44
Αμα ειναι να σταματησει το γρατζουνισμα βαζω και το μπρελοκ μεσα :hystericalbs1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
16-11-11, 16:21
Αμα ειναι να σταματησει το γρατζουνισμα βαζω και το μπρελοκ μεσα :hystericalbs1:

Και μετα θα βρωμάει σκατοκλειδιλα:shok::shok:.....σιχ μενε

zaharias
16-11-11, 22:10
Ωραια! Α ρε Ζαχο μαστορα.. καποια στιγμη θα σε ρωτησω και για το vanos repair kit :th_Laie_67-1: Το σπρευ απο που το παιρνω ? Ειναι Τεταρτη ελπιζω να βρω κατι ανοιχτο! Υπαρχει χωρις και με λαδι?

Αυτο μου ειχε προτεινει ενας φιλος τοτε και επειδη το δοκιμασα, προτεινω κι εγω το ιδιο.. Ναι, υπαρχει με λαδι και χωρις.. Προτιμησε χωρις, Φανη.. :original: Δες Praktiker.. Εγω το ειχα παρει απο μαγαζι με υδραυλικα-ηλεκτρολογικα..


Οτι θες για το βανος, οταν ερθει η ωρα, μου λες.. thumb :D



Ο Σπυρος παλι δεν χανει ευκαιρια..:th_Laie_67-1:

fanisk
16-11-11, 23:36
Μολις τελειωσα απο το αμαξι. Εκανα διαφορα..

Εβγαλα το τασακι που κολλαγε το πορτακι του, το ψεκασα να καθαρισουν τα γραναζια και το ελασμα, και ολα καλα, ανοιγει οπως θα'πρεπε.

Υστερα σηκωσα τη πισω αναρτηση γιατι κοπαναγε και βαρεθηκα να βλεπω σαμαρακι και να λεω "ωωωωωωχ" πριν πεσω πανω του. Η μπροστα ειναι ενταξει.

Τελος, με φροντιδα και στοργη αδειασα το 1/3 απο το σπρευ που λεμε (σπαταλη τελικα αλλα σιγουρα φυγαν ολα), οργιασα με το κλειδι μεσα-εξω σε διαφορες στασεις, μαστουρωσα με τις αναθυμιασεις και σταματησα γιατι πονεσε το κεφαλι μου :th_Laie_67-1:

Αυριο το πρωι θα γινει το τεστ με το θορυβο thumb

katsaraios
17-11-11, 01:17
Αυριο το πρωι θα γινει το τεστ με το θορυβο thumb

Ο Θεος μαζι σου τεκνον μου

nikos valvetronic
17-11-11, 01:21
Να που μαθαμε και κατι ακομα.
Πολυ λογικο το βλεπω απο το να ανακυκλωνει.
(αρε παπατζα που εχω ακουσει στην καριερα μου. Σκεψου οτι μηχανικος μου το ειχε πει!)

Μια απ'τα ίδια Σταμάτη....Ότι να'ναι...μόνο για μπλέντερ δε μας το είπανε.

race850i
17-11-11, 09:43
Φανη ο θορυβος που περιγραφεις αν ειναι μονο κατα την κρυα εκκινηση και μονο στιγμιαιος και μονο οταν η θερμοκρασια περιβαλλοντως ειναι σχετικα χαμηλη....
ειναι Ωστηρια βαλβιδων.

Καθυστερει απλα η τρομπα-λογω χαμηλης θερμοκρασιας- να στειλει λαδι επανω για καποια κλασματα του δευτερολεπτου.

race850i
17-11-11, 10:09
Μια απ'τα ίδια Σταμάτη....Ότι να'ναι...μόνο για μπλέντερ δε μας το είπανε.


Να που μαθαμε και κατι ακομα.
Πολυ λογικο το βλεπω απο το να ανακυκλωνει.
(αρε παπατζα που εχω ακουσει στην καριερα μου. Σκεψου οτι μηχανικος μου το ειχε πει!)


https://www.ms-motor-service.de/ximages/pg_si_0106_de_web.pdf

μην μου ζητησετε να το μεταφρασω:morningcoffee:

Οταν το συστημα ειναι χαλασμενο(προβληματικο) προκαλει προβληματα που μηχανικοι στην Ελλαδα ψαχνουν για μηνες χωρις να μπορουν να καταλαβουν τι τα προκαλει.

Kostas_1
17-11-11, 22:16
Πιστευω να ακουγεται ο θορυβος που κανει το δικο μου.
Ετσι κανει τις κρυες μερες επειδη εχει το συστημα "ψυχρης εκκινησης".
Ειναι ενα παπαρι σαν φιλτρο αριστερα που γραφει pierburg και ανακυκλωνει τα καυσαερια η κατι τετοιο για να ζεσταθνει γρηγορα τον κινητηρα.
Οταν το ειχα πρωτο ακουσει χεστηκα μεχρι που μου εξηγησαν τι ειναι.
Το φορανε τα μοντελα για αλλα κλιματα σχετικα σπανιο και αχρηστο στην ελλαδα.
Για ακου το βιντεο
https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/f5990841.mp4


Πιθανο να είναι απο αυτό.
Πάντως το δικό μου, που έχει αυτό το παπαράκι δεν κάνει έτσι !!
Αυτό μπορεί ευκολα να εντοπισθεί μιάς και αυτό το φίλτρο είναι αριστερα επάνω και δίπλα στο καπάκι της μηχανής .


Πρεπει να κανει θορυβο
Για την ακριβεια πρεπει να κανει πολυ θορυβο.
Αλλιως δεν δουλευει.
Η δεν χρειαζεται να δουλεψει.


Σταματη αυτο το παπαρι δεν ανακυκλωνει τα καυσαερια,δουλευει σε καθε κρυα εκκινηση και στελνει τα πρωτα 2 λεπτα λειτουργιας του κινητηρα κρυο αερα μεσα στο χταποδι για να καθαρισει τα καυσαερια-επειδη δουλευει πλουσια οταν ειναι παγωμενο- για να μην χαλασουν οι καταλυτες λογω πολυ πλουσιου μειγματος αλλα και να βγαινουν πιο καθαρα καυσαερια στο περιβαλλον.
Δεν ειναι καθολου σπανιο και καθολου αχρηστο ακομα και για την Ελλαδα.


Να που μαθαμε και κατι ακομα.
Πολυ λογικο το βλεπω απο το να ανακυκλωνει.
(αρε παπατζα που εχω ακουσει στην καριερα μου. Σκεψου οτι μηχανικος μου το ειχε πει!)


https://www.ms-motor-service.de/ximages/pg_si_0106_de_web.pdf

μην μου ζητησετε να το μεταφρασω:morningcoffee:

Οταν το συστημα ειναι χαλασμενο(προβληματικο) προκαλει προβληματα που μηχανικοι στην Ελλαδα ψαχνουν για μηνες χωρις να μπορουν να καταλαβουν τι τα προκαλει.

Αδιάβαστους σας βρισκω: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6

και να μην ξανασυμβει οκ? :D:D:D

z3 2.2
17-11-11, 22:40
Μολις τελειωσα απο το αμαξι. Εκανα διαφορα..

Εβγαλα το τασακι που κολλαγε το πορτακι του, το ψεκασα να καθαρισουν τα γραναζια και το ελασμα, και ολα καλα, ανοιγει οπως θα'πρεπε.

Υστερα σηκωσα τη πισω αναρτηση γιατι κοπαναγε και βαρεθηκα να βλεπω σαμαρακι και να λεω "ωωωωωωχ" πριν πεσω πανω του. Η μπροστα ειναι ενταξει.

Τελος, με φροντιδα και στοργη αδειασα το 1/3 απο το σπρευ που λεμε (σπαταλη τελικα αλλα σιγουρα φυγαν ολα), οργιασα με το κλειδι μεσα-εξω σε διαφορες στασεις, μαστουρωσα με τις αναθυμιασεις και σταματησα γιατι πονεσε το κεφαλι μου :th_Laie_67-1:

Αυριο το πρωι θα γινει το τεστ με το θορυβο thumb

με την κουκουλα που σου ειπα δεν ασχοληθηκες!!!!:ranting2:

οτι ηχος και να ειναι αυτος Φανη παντως,κοιταξε τον ;)

αααα και τα συστηματα αυτα που φυσαν αερα μεσα στο φιλτροκουτι παλια ειχαν ξεκινησει σαν συστηματα που οντως ανακυκλωνανε τα καυσαερια αλλα στην πορεια καταργηθηκαν.

fanisk
17-11-11, 22:44
με την κουκουλα που σου ειπα δεν ασχοληθηκες!!!!:ranting2:

οτι ηχος και να ειναι αυτος Φανη παντως,κοιταξε τον ;)

αααα και τα συστηματα αυτα που φυσαν αερα μεσα στο φιλτροκουτι παλια ειχαν ξεκινησει σαν συστηματα που οντως ανακυκλωνανε τα καυσαερια αλλα στην πορεια καταργηθηκαν.

Αυτο το ξεχασα! Θα το δω αυριο!

Κακα νεα.. πεταχτηκα μεχρι το περιπτερο και παλι ακουσα αυτο το θορυβο. Μηπως αθελα μου κρατω τη μιζα παραπανω (μα για χιλιοστα??) και δεν φταιει τιποτα αλλο παρα το κουλο μου χερι?