PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπουζοκλειδο



Z4 DCT
13-11-11, 09:33
Ξερει κανεις τι τυπο μπουζοκλειδο θελει το Ζ? και αν ειναι ιδιο και για τον ασσο?
Θα ηθελα να παρω ενα σετ για να αλλαζω τα μπουζι μονος μου οταν θελω.....

Samaro
13-11-11, 09:44
Ναιί !! Δουλειά δεν έχει ο διάολος .......:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
13-11-11, 09:51
Ναιί !! Δουλειά δεν έχει ο διάολος .......:th_Laie_67-1:

ελα ρε δεν κανω πλακα.....λεω να παρω μερικα αναλώσιμα εδω στο γκαράζ....να περνάει και ο χειμώνας....κανα μπουζί,φιλτρο,πολλαπλασιασ τές (ειχε κανει και ανακληση)....

Εν πασει περιπτώσει, ξερει κανει τι σπείρωμα,μηκος θελω?? σιγουρα θα θέλω και δυναμοκλειδο για να γίνει σωστά ε?

kplc16
13-11-11, 09:54
ελα ρε δεν κανω πλακα.....λεω να παρω μερικα αναλώσιμα εδω στο γκαράζ....να περνάει και ο χειμώνας....κανα μπουζί,φιλτρο,πολλαπλασιασ τές (ειχε κανει και ανακληση)....

Εν πασει περιπτώσει, ξερει κανει τι σπείρωμα,μηκος θελω?? σιγουρα θα θέλω και δυναμοκλειδο για να γίνει σωστά ε?


το δυναμοκλειδο ειναι μαλλον υπερβολη.
Η συσκευασια του μπουζι δινει οδηγια σφιξιματος με κυκλικα τεταρτιμορια κι οχι με κιλα.
Σου λεει δηλαδη μολις βιδωσεις ολο το σπειρωμα σφιξε 10 λεπτα ή πχ 20 λεπτα.

kplc16
13-11-11, 10:01
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης παντα μου αρεσαν τα δυναμοκλειδα κι ας μη μου χρειαζονται:)

kplc16
13-11-11, 10:06
τα Ε46 θελουν 16αρι
Δε νομιζω οτι θα χρειαστεις κατι διαφορετικο

stef
13-11-11, 10:57
Εαν σου πουν τι μπουζόκλειδο χρειάζεσαι , άσε με να κοιτάξω αποθήκη πατέρα μου και εαν έχω πέρνα να σου δώσω !!!

Kostase46
13-11-11, 15:01
Ξερει κανεις τι τυπο μπουζοκλειδο θελει το Ζ? και αν ειναι ιδιο και για τον ασσο?
Θα ηθελα να παρω ενα σετ για να αλλαζω τα μπουζι μονος μου οταν θελω.....

Στο Ζ λογικα 16 μπουζοκλειδο στο ασσο αν ειναι με κινητηρα N45 N46 pali 16 αν ειναι Ν43 τοτε θα χρειαστεις 14 πολυγωνο το βγαζει η Beru βγαινει στα 35 με 40 ευρω μη πας να παρεις κατι διαφορετικο δε θα σου κανει και στη τελικη θα δωσεις παλι αυτα. Την πατησα εγω ετσι.

m-power_01
13-11-11, 15:47
16άρι μακρύ καρυδάκι για την καστάνια σου. Και για τα δύο

Χρίστος
13-11-11, 16:03
Το ροποκλειδο ειναι αυτο που κανει μπιιιπ οταν τερματιζει???

Stamatis
13-11-11, 16:10
η μπιπ η κρακ κρακ. Αναλογα με το μηχανισμο του.

Χρίστος
13-11-11, 16:21
και βγαινει και σε μορφη δραπανου με κατι σαν οροστατη που επιλεγεις Νm ???

Nino
13-11-11, 16:28
επειδη μπουζι αλλαζεις καθε πεντε χειμωνες... μαλλον το μπουζοκλειδο το θες για να τα βγαζεις και να τα καθαριζεις μιας και ειναι το μοναδικο μερος που δεν εχεις καθαρισει...:th_Laie_67-1:

Stamatis
13-11-11, 17:35
και βγαινει και σε μορφη δραπανου με κατι σαν οροστατη που επιλεγεις Νm ???


Για αεροκλειδα υπαρχει εφαρμογη.
Οταν φτασει στο οριο λασκαρει και δεν σφιγγει αλλο.

spar@
13-11-11, 19:11
oταν λες εφαρμογη για ποια ακριβως εκδοση>?
στην 4.5 παιζει?
αν θελετε δυναμοκλειδα μην παρετε του 50αρικου απ το πρακτικερ διαλυσε σχετικα γρηγορα, εχει beta με 70ευρο το θεμα ειναι αλλου...για τi δουλεια το θελετε τα πιο φθηνα ειναι τα μεσαια τα οποια αν τα θελετε για μικροδουλειες δεν κανουν γιατι ξεκιναν να σφιγγουν απο καποια Nm και πανω, αν θελετε για μοτερ και τροχους ισως πατε σε καποιο μεγαλο του χαιλαντερ το σπαθι δηλαδη που παιζει 400+ αλλα για μικροδουλειες δεν κανει...
το σημαντικοτερο μετα την αγορα του να το φυλατε παντα στο κουτι του να μην το κοπανατε και να μην το χρησιμοποιειται για λυσιμο διαφορων βιδων περισσοτερο δηλαδη σαν μοχλικο γιατι η καστανια του ειναι πολυ ευαισθητη μεσα και την ακουει, αρα οταν θα χρειαστειτε την συγκεκριμενη δυναμη του θα σας δωσει αλλα νταλα...
υ.γ ολες οι βιδες του αυτοκινητου αν ψαξετε θα δειτε οτι σφιγγονται με συγκεκριμενη ροπη και με δυναμοκλειδο ακομα και για τα χερουλια στον ουρανο, μην ειμαστε τοσο υπερβολικοι!

Z4 DCT
13-11-11, 19:12
oταν λες εφαρμογη για ποια ακριβως εκδοση>?
στην 4.5 παιζει?
αν θελετε δυναμοκλειδα μην παρετε του 50αρικου απ το πρακτικερ διαλυσε σχετικα γρηγορα, εχει beta με 70ευρο το θεμα ειναι αλλου...για τi δουλεια το θελετε τα πιο φθηνα ειναι τα μεσαια τα οποια αν τα θελετε για μικροδουλειες δεν κανουν γιατι ξεκιναν να σφιγγουν απο καποια Nm και πανω, αν θελετε για μοτερ και τροχους ισως πατε σε καποιο μεγαλο του χαιλαντερ το σπαθι δηλαδη που παιζει 400+ αλλα για μικροδουλειες δεν κανει...
το σημαντικοτερο μετα την αγορα του να το φυλατε παντα στο κουτι του να μην το κοπανατε και να μην το χρησιμοποιειται για λυσιμο διαφορων βιδων περισσοτερο δηλαδη σαν μοχλικο γιατι η καστανια του ειναι πολυ ευαισθητη μεσα και την ακουει, αρα οταν θα χρειαστειτε την συγκεκριμενη δυναμη του θα σας δωσει αλλα νταλα...
υ.γ ολες οι βιδες του αυτοκινητου αν ψαξετε θα δειτε οτι σφιγγονται με συγκεκριμενη ροπη και με δυναμοκλειδο ακομα και για τα χερουλια στον ουρανο, μην ειμαστε τοσο υπερβολικοι!

Για τα μπουζι το θεμε ρε αγοριthumb

GEORGE316
18-11-11, 14:04
ισως λογω της οικονομικης καταστασης και προλειμενου να "γλυτωσουμε" έτσω και ελαχιστα χρηματα απο μαστορους,να το συγκεκριμενοποιήσουμε το θέμα για ολα τα μοντελα μας..
(εγω προσωπικα αλλαζω ήδη λάδια μονος μου και δε θα με χαλούσε καθολου να αλλαζω και μπουζι μια και το κοστος τους ειναιμικρο(και μιλάω πάντα για τα μαμα μπουζι)