PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Eagle Eyes LED



Monsta
28-01-10, 22:31
Έχω διαβάσει από εμπειρίες τρόμου με τα συγκεκριμένα φώτα, μέχρι άλλους που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα.

Αποφάσισα να ρισκάρω και να τα πάρω μιας και μ άρεσε και η έκδοση με το smoked (φιμέ) φλασάκι (όχι το μαύρο). Πήρα λοιπόν ένα σετ, τα σύνδεσα, όλα οκ από θέμα φωτισμού, πολύ όμορφα και δεν έχω χάσει ακόμα κανένα ledάκι στο .... δρόμο.

Το γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως είναι η σπαστική αναμμένη ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν. Και τον είχα ρωτήσει το Ζέφκα πριν τα πάρω αν θα μου ανάβει "όχι κανένα πρόβλημα" μου λέει :ranting2:

Τώρα που τον ξαναπήρα μου λέει να βάλω ένα τρανσιστορ στο κόκκινο καλώδιο ή κάτι τέτοιο τεσπά.

Να το πάω σε ηλεκτρολόγο, ή είναι κάτι πιο απλό DIY να μου εξηγήσει πως γίνεται κάποιος?

Stamatis
28-01-10, 23:10
https://www.freecarkits.com/angel27.JPG

αυτός ειναι ο τρόπος, απο ότι βλέπω στο internet.
παραπάνω δεν ξέρω να σου πώ, εμένα έπαιξαν με τη μια, οπότε....

Χρίστος
28-01-10, 23:29
το πραγμα φιλτατε ειναι απλο.
Απ οσο σε εχω ακουσει, χερακια δωξα το θεο εχεις πολυ καλα και κανεις θαυματα!!!

Αυτο που εδειξε ο Σταματης ειναι περιπου αυτο που χρειαζεται.

Απλα ξεγελας τον εγκεφαλο με μια αντιστασουλα.

Αντι δλδ να βλεπει οτι εχεις λεντ, βλεπει οτι εχεις τη κανονικη τη ψειρα, εχοντας ως συνεπεια να μην αναβει η προειδοποιητικη λυχνια.



Μια αλλη λυση φυσικα ειναι να βγαλεις το καντραν και να ξεκουμπωσεις το λαμπακι!!!:th_Laie_67-1:

Χρίστος
28-01-10, 23:43
αν δε βρεις ευκολα και θες εχω αρκετες απο δαυτες για ωρα αναγκης(να ναι καλα ο βασιλακης!)

bill_m3
29-01-10, 08:50
Απλά οι μετασχηματιστές που έχει δεν είναι για το δικό μας...

Οι λύσεις είναι 2:
1. Αυτό που είπε ο aceman
2. Κλέβεις ρεύμα από τα λαμπάκια και βάζεις και τα βάζεις στον χώρο του κινητήρα!!

Συνιστάται η 1 λύση thumb

tmilatos
29-01-10, 09:09
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση? Ποια η διαφορα με τα angel eyes? Για αυτα συζηταμε τωρα, ή κατι καινουργιο?


-Θεοφιλος-

christar
29-01-10, 09:26
Eagle eyes λεγονται τα led πισω φαναρια, σαν τα φαναρια του facelift.

sierra
07-02-10, 01:08
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/angel27JPG-1.jpg

αυτός ειναι ο τρόπος, απο ότι βλέπω στο internet.
παραπάνω δεν ξέρω να σου πώ, εμένα έπαιξαν με τη μια, οπότε....

Εγω δοκίμασα αυτό αλλά πάλι άναβε στο ταμπλώ.Εχει βάλει κανείς και πως το έχει ενώση; Μήπως θέλει και προγραμματισμό; Τώρα έβαλα έναν πυκνωτή και ανάβη μόνο τη νύχτα κατά διαστήματα.Ισως θέλει μεγαλύτερο πυκνωτή.:thanks:

sierra
07-02-10, 01:12
Eagle eyes λεγονται τα led πισω φαναρια, σαν τα φαναρια του facelift.

Eagle eyes λέγονται τα μπροστινά δακτυλίδια στα φανάρια και τα πίσω λέγονται lexus αν δεν κάνω λάθος...:thnx:

Χρίστος
07-02-10, 01:43
eagle eyes - angel eyes - deamon eyes ειναι ονομασιες που εχουν ακουστει κατα καιρους αναφερωμενες στα στρογγυλα φωτεινα σωματα χαρακτηριστικα των νεων μοντελων της bmw.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/E34AngelEyes2LJPG-3.jpg

Τα πισω φωτα ονομαζονται απλα led taillights.
https://www.alfaotto.com/images/BM9946-14769TLX.JPG

Τα lexus που αναφερατε ειναι φαναρια τα οποια εχουν ως κυριο χρωμα τους φοντου τους το νικελ
https://www.dcp-shop.co.uk/buy-car-accessories/images/BigImage/Ultra/PE14L69.jpg

Monsta
07-02-10, 10:32
Εγω δοκίμασα αυτό αλλά πάλι άναβε στο ταμπλώ.Εχει βάλει κανείς και πως το έχει ενώση; Μήπως θέλει και προγραμματισμό; Τώρα έβαλα έναν πυκνωτή και ανάβη μόνο τη νύχτα κατά διαστήματα.Ισως θέλει μεγαλύτερο πυκνωτή.:thanks:

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ, με τα φώτα αναμμένα αναβοσβήνει η ένδειξη, όταν είναι κλειστά η ένδειξη μένει σταθερά αναμμένη.

gyiama
07-02-10, 10:39
να μπει μια αντισταση καταναλωσης 5W σταματαει το προβλημα ,,αν θυμαται καποιος ας πει τα ohm της αντιστασης γιατι δεν θυμαμαι!!!!

gyiama
07-02-10, 10:48
αα βρηκα η αντισταση ειναι 50w και 6Ω και συνεδεεται παραλληλα να κια μια φωτο που βρηκα!!κοστος στο ιντερνετ 4-5ε!!! απο εδω?οσο θελουν!!!!!!:thumbsdown:

Monsta
07-02-10, 10:50
Σκέφτομαι να πάρω μερικές διαφορετικές σε ohm 3-5-10 να δω με ποια θα σβήσει....

gyiama
07-02-10, 10:54
Κωστα δεν ειναι τα Ω που κανουν τη διαφορα αλλα η καταναλωση,τα Watt δλδ!!οπως βλεπεις 6Ω αντισταση ειναι παρα πολυ μικρη,τα watt που καταναλωνει ειναι πολλα και με βαση την καταναλωση βλεπει ο εγκεφαλος το αν ειναι καμμενη η λαμπα η οχι!!!!!!!

HULK
07-02-10, 10:56
Εγω παντως πριν κανω οτιδηποτε θα περναγα μια βολτα απο τον ηλεκτρολογο του Σιττα για να του κανω μια ερωτηση και να μου πει το κοστος.Σιγουρα εχουν φαει στη μαπα πολλα τετοια απο τον Ζευκα ο οποιος δεν ειναι χαζος να σου πει οτι θα σου παρουσιασει θεματακι αλλιως σιγα μην τα επαιρνες.Παντως σιγουρα διορθωνεται.Υπομονη..

christar
07-02-10, 11:09
eagle eyes - angel eyes - deamon eyes ειναι ονομασιες που εχουν ακουστει κατα καιρους αναφερωμενες στα στρογγυλα φωτεινα σωματα χαρακτηριστικα των νεων μοντελων της bmw.
Τα πισω φωτα ονομαζονται απλα led taillights.


Για να δεις οτι δεν ειναι ετσι γραψε "eagle eye e46" στο Google ή στο Ebay και θα καταλαβεις οτι μιλαμε για τα πισω led φωτιστικα σωματα.

HULK
07-02-10, 11:15
Η ονομασια για τα πισω πρεπει να ειναι Eagle Eyes LED Taillights μαλλον.. για να μην τσακωνεστε :D
https://www.sportcompactonly.com/Eagle-Eyes/Exterior/performance-parts_c-9_b-150_pl-9216.htm

YAz
07-02-10, 11:39
Πάντως αν το πρόβλημα είναι τα μπροστά, τα angels, προσωπικά πήρα ρεύμα απ'τις ψείρες, και την ψείρα το λαμπάκι την άφησα μέσα στη μηχανή..

bill_m3
07-02-10, 15:23
Πάντως αν το πρόβλημα είναι τα μπροστά, τα angels, προσωπικά πήρα ρεύμα απ'τις ψείρες, και την ψείρα το λαμπάκι την άφησα μέσα στη μηχανή..

χεχεχε
Έτσι έκανα και εγώ!!!!!

Αλλά μετά μου στείλανε τα σωστά τους, μετά από άπειρα email


και ησύχασα!!!

m-power_01
07-02-10, 15:29
Μια λυση ειναι αυτη που ειπε ο Γιαννης αφηνεις την λαμπα μεσα...Η αλλη ειναι με αντισταση! Πως την υπολογιζουμε ...P=V*I
οπου Ρ η ισχυς 5 watt
V η ταση 12volt
I η ενταση του ρευματος
Αρα βρισκουμε οτι το ρυμα που διαρεει το κυκλωμα ειναι Ι=5/12 =0,41666666Amp
Απο τον νομο του Ohm V=I*R υπολογιζουμε την αντισταση ..δηλ R = V/I => R=12/0,416 => R= 28,84 Ohm

Αρα χρειαζομαστε μια αντισταση 28,84 Ω στα 5watt

Πανθηνες ειναι οποτε παρτε ενα ευρος τιμων εκει γυρω, καντε τις δοκιμες σας και βλεπετε!

ΔημήτρηςΜ3
07-02-10, 17:50
ρε παιδια εγω οταν τα αγοραζα απο τον γνωστο στη καλιθεα
δεν μου ειπε τιποτα για αντιστασης!
ηταν plug and play χωρις σφαλματα!

ΔημήτρηςΜ3
07-02-10, 17:51
Έχω διαβάσει από εμπειρίες τρόμου με τα συγκεκριμένα φώτα, μέχρι άλλους που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα.

Αποφάσισα να ρισκάρω και να τα πάρω μιας και μ άρεσε και η έκδοση με το smoked (φιμέ) φλασάκι (όχι το μαύρο). Πήρα λοιπόν ένα σετ, τα σύνδεσα, όλα οκ από θέμα φωτισμού, πολύ όμορφα και δεν έχω χάσει ακόμα κανένα ledάκι στο .... δρόμο.

Το γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως είναι η σπαστική αναμμένη ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν. Και τον είχα ρωτήσει το Ζέφκα πριν τα πάρω αν θα μου ανάβει "όχι κανένα πρόβλημα" μου λέει :ranting2:

Τώρα που τον ξαναπήρα μου λέει να βάλω ένα τρανσιστορ στο κόκκινο καλώδιο ή κάτι τέτοιο τεσπά.

Να το πάω σε ηλεκτρολόγο, ή είναι κάτι πιο απλό DIY να μου εξηγήσει πως γίνεται κάποιος?
εχεις φοτο απο το κιτ?

kplc16
07-02-10, 18:12
Μια λυση ειναι αυτη που ειπε ο Γιαννης αφηνεις την λαμπα μεσα...Η αλλη ειναι με αντισταση! Πως την υπολογιζουμε ...P=V*I
οπου Ρ η ισχυς 5 watt
V η ταση 12volt
I η ενταση του ρευματος
Αρα βρισκουμε οτι το ρυμα που διαρεει το κυκλωμα ειναι Ι=5/12 =0,41666666Amp
Απο τον νομο του Ohm V=I*R υπολογιζουμε την αντισταση ..δηλ R = V/I => R=12/0,416 => R= 28,84 Ohm

Αρα χρειαζομαστε μια αντισταση 28,84 Ω στα 5watt

Πανθηνες ειναι οποτε παρτε ενα ευρος τιμων εκει γυρω, καντε τις δοκιμες σας και βλεπετε!

φανταζομαι η αντισταση μπαινει στη σειρα με το angel eye και οχι παραλληλα

kplc16
07-02-10, 18:13
χεχεχε
Έτσι έκανα και εγώ!!!!!

Αλλά μετά μου στείλανε τα σωστά τους, μετά από άπειρα email


και ησύχασα!!!
να φανταστω οτι αυτα ειναι τ αλεγομενα canceler?

sierra
07-02-10, 18:40
Ναι έχεις δίκιο, έκανα λάθος διατύπωση.

bill_m3
07-02-10, 19:48
να φανταστω οτι αυτα ειναι τ αλεγομενα canceler?

Έτσι ακριβώς!!!:thumbsup:

Χρίστος
08-02-10, 07:43
Μια λυση ειναι αυτη που ειπε ο Γιαννης αφηνεις την λαμπα μεσα...Η αλλη ειναι με αντισταση! Πως την υπολογιζουμε ...P=V*I
οπου Ρ η ισχυς 5 watt
V η ταση 12volt
I η ενταση του ρευματος
Αρα βρισκουμε οτι το ρυμα που διαρεει το κυκλωμα ειναι Ι=5/12 =0,41666666Amp
Απο τον νομο του Ohm V=I*R υπολογιζουμε την αντισταση ..δηλ R = V/I => R=12/0,416 => R= 28,84 Ohm

Αρα χρειαζομαστε μια αντισταση 28,84 Ω στα 5watt

Πανθηνες ειναι οποτε παρτε ενα ευρος τιμων εκει γυρω, καντε τις δοκιμες σας και βλεπετε!
πολυ σωστα.Οι τιμες οπως ειπες ειναι εξεφτελιστικα χαμηλες οποτε παρτε μια δυο, καντε τις δοκιμες και μετα παρτε καμια 10δα απο αυτη που σας κανει και τελος.




ρε παιδια εγω οταν τα αγοραζα απο τον γνωστο στη καλιθεα
δεν μου ειπε τιποτα για αντιστασης!
ηταν plug and play χωρις σφαλματα!
Οντως ειναι plug and play αλλα αν δεις στο κιτ εχει και κατι κουτακια που συνδεεις πανω στα δαχτυλιδια πριν δωσεις ρευμα.Εκει μεσα εχει.Το εχουν προβλεψει.


φανταζομαι η αντισταση μπαινει στη σειρα με το angel eye και οχι παραλληλα
Φυσικα και μπαινει σε σειρα ετσι ωστε η αντισταση να ξεγελασει τον εγκεφαλο και να δει οτι εχεις κανονικα λαμπακια αντι για angel

gyiama
08-02-10, 11:18
σε σειρα???????αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης!!!!!!για να εχουμε καταναλωση πρεπει να συνδεθουν παραλληλα!!!!!!!

ΥΓ υποψην αντιστασεις 5w πρεπει να βρουμε με ψυκτρα οπως στις φωτογραφιες η πορσελανινες!!!!η θερμοκρασια που ανεβαζουν ειναι αρκετα μεγαλη και προσοχη μην ακουμπανε πανω σε καλωδια κλπ!!

BILL007
08-02-10, 11:33
σε σειρα???????αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης!!!!!!για να εχουμε καταναλωση πρεπει να συνδεθουν παραλληλα!!!!!!!

ΥΓ υποψιν αντιστασεις 5w πρεπει να βρουμε με ψυκτρα οπως στις φωτογραφιες η πορσελανινες!!!!η θερμοκρασια που ανεβαζουν ειναι αρκετα μεγαλη και προσοχη μην ακουμπανε πανω σε καλωδια κλπ!!

Mε πρόλαβες φίλε...ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ!!!
Επίσης ειδικά αύτό που έγραψες για την θερμοκρασία είναι το μικρό μυστικό της όλης υπόθεσης...;)
:thnx:

Χρίστος
08-02-10, 11:43
συγνωμη εμεις στα λεντ δεν εχουμε περασει σε σειρα βασιλη???

BILL007
08-02-10, 11:47
συγνωμη εμεις στα λεντ δεν εχουμε περασει σε σειρα βασιλη???

Tην αντίσταση στα led την βάζεις σε σειρά για να μην κάψεις το led (με απλά λόγια).
Δεν επιτελούν αυτές οι αντιστάσεις λειτουργία canceller!
Γι'αυτό και αν θυμάσαι όταν κάποτε είχα βάλει κιτάκι angel με απλά led, είχα αφήσει απο μεσα τις ψείρες (αυτές επιτελούσαν χρέη canceller) και είχα πάρει παράλληλα ρεύμα για τα led ;)

Χρίστος
08-02-10, 11:50
Tην αντίσταση στα led την βάζεις σε σειρά για να μην κάψεις το led (με απλά λόγια).
Δεν επιτελούν αυτές οι αντιστάσεις λειτουργία canceller!
Γι'αυτό και αν θυμάσαι όταν κάποτε είχα βάλει κιτάκι angel με απλά led, είχα αφήσει απο μεσα τις ψείρες (αυτές επιτελούσαν χρέη canceller) και είχα πάρει παράλληλα ρεύμα για τα led ;)
δλδ το κιτ που λεμε εδω, που και αυτο ειναι με λεντ πρεπει να εχει αντισταση σε σειρα για να μη καψει τα ιδια τα λεντ και αλλη μια παραλληλα για να λειτουργει ως κανσελερ για να μη βγαζει σφαλμα σε πριπτωση που δε θελουμε να αφησουμε τις παλιες ψειρες

σωστα?

BILL007
08-02-10, 11:52
Σωστά :thumbsup:

Aν και τα έτοιμα κιτ τα έχουν προβλέψει όλα πλέον οπότε δεν σκάς με τέτοια θέματα...thumb:original:

Χρίστος
08-02-10, 11:54
οποτε και οι δυο ειχαμε δικιο, ο καθενας στο κομματι του!!!
χεχε

sierra
10-02-10, 10:43
:shok:Δεν μου λέτε που θα βρούμε τέτοιες αντιστάσεις; Πήγα σ΄ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και για τους δύο τύπους αλλά δεν είχε...

Υ.Γ Εννοώ για τα πίσω...

BILL007
10-02-10, 12:28
Σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό αν πας θα βρείς...Μια λίστα είναι εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39265&page=2

fast-enough
10-02-10, 13:23
Οι αντιστάσεις μπαίνουν σε σειρά, γιατί αν μπουν παράλληλα, το λαμπάκι δε θα σβήσει.
Αυτο συμβαίνει γιατί το ρεύμα ακολουθεί την ευκολότερη διαδρομή, οπότε ο εγκέφαλος δε θα δει την κατανάλωση που χρειάζεται...
Ουσιασστικά η αντίσταση στην παράλληλη σύνδεση υπολογίζεται από τον τύπο 1/R= 1/R1 + 1/R2. Αν η αντίσταση R1 είναι 30Ω και η R2 είναι 1Ω, τότε 1/R= 1/30 + 1/1 => 1/R = 31/30Ω => R=30/31Ω Άρα η αντίσταση σε παράλληλη σύνδεση θα είναι λίγο μικρότερη από 1Ω. Ότι αντίσταση και αν βάλεις παράλληλα σε μία άλλη, η συνολική τιμή θα είναι μικρότερη από τη μικρότερη αντίσταση...

gyiama
10-02-10, 13:49
μα αν μια αντισταση μπει σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης και για να αφησουμε τους τυπους και να το πουμε πιο λιανα ωστε να το καταλαβουν και καποιοι που δεν γνωριζουν ηλεκτρονικα ηλεκτρολογια κλπ ας παρουμε ενα πραδειγμα!!! μια κοινη λαμπα πυρακτωσεως τι ειναι στην ουσια???μια αντισταση!!σωστα???τοποθετω τας στα ακρα της το + και το - της μπαταριας τι κανουμε??ζεσταινουμε τοσο την ''αντισταση''ωστε να την κανουμε να πυρακτωθει και να φεξει!!!!!αυτη ειναι και η καταναλωση που κανει η λαμπα δλδ ειναι το ποοοση ενεργεια χρειαζεται γιανα πυρακτωθει!!!αν την βαλουμε σε σειρα την λαμπα δεν θα πυρακτωθει!!!αυτο ακριβως κανουμε και με την αντισταση και γι ααυτο λεμε οτι θελει 5w αντισταση και με ψυκτρα γιατι η καταναλωση της ειναι αρκετα μεγαλη και ζεσταινεται πολυ!!!! αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουεμ σαν αποτελεσμα να μειωσουμε την τασηκαι αναλλογα την αντισταση η ταση να πεσει 11 10 9v οποτε...δεν δουλευει το συστηματακι μας!!!!! και οπως λεει και η θεωρια η ταση που περνα απο τα ακρα 2-3 παραλληλων αντιστασεων ειναι ΙΔΙΑ!!!!!

BILL007
10-02-10, 15:33
Ακριβώς φίλε gyiama...
Συν ότι τα led έχουν ελάχιστη αντίσταση σε σχέση με τα μεγέθη και χαρακτηριστικά των αξεσουάρ του αυτοκινήτου!εξού και ότι το computer του αυτοκινήτου διαβάζει "βλάβη".Οπότε ο μόνος τρόπος για να "ανεβάσεις την κατανάλλωση" ενός led είναι να μπει αντίσταση παράλληλα ;)

fast-enough
10-02-10, 15:58
μα αν μια αντισταση μπει σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης και για να αφησουμε τους τυπους και να το πουμε πιο λιανα ωστε να το καταλαβουν και καποιοι που δεν γνωριζουν ηλεκτρονικα ηλεκτρολογια κλπ ας παρουμε ενα πραδειγμα!!! μια κοινη λαμπα πυρακτωσεως τι ειναι στην ουσια???μια αντισταση!!σωστα???τοποθετω τας στα ακρα της το + και το - της μπαταριας τι κανουμε??ζεσταινουμε τοσο την ''αντισταση''ωστε να την κανουμε να πυρακτωθει και να φεξει!!!!!αυτη ειναι και η καταναλωση που κανει η λαμπα δλδ ειναι το ποοοση ενεργεια χρειαζεται γιανα πυρακτωθει!!!αν την βαλουμε σε σειρα την λαμπα δεν θα πυρακτωθει!!!αυτο ακριβως κανουμε και με την αντισταση και γι ααυτο λεμε οτι θελει 5w αντισταση και με ψυκτρα γιατι η καταναλωση της ειναι αρκετα μεγαλη και ζεσταινεται πολυ!!!! αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουεμ σαν αποτελεσμα να μειωσουμε την τασηκαι αναλλογα την αντισταση η ταση να πεσει 11 10 9v οποτε...δεν δουλευει το συστηματακι μας!!!!! και οπως λεει και η θεωρια η ταση που περνα απο τα ακρα 2-3 παραλληλων αντιστασεων ειναι ΙΔΙΑ!!!!!

Πρόσεξε όμως πως αν τα βάλεις παράλληλα, (και αν η αντίσταση στα LED είναι ~1Ω) τότε το ρεύμα που θα περνά τα LED θα είναι της τάξης (περίπου) των 12Α !!!!!.
Μην ξεχνάτε πως τα περισσότερα LED δουλεύουν με τάσεις της τάξης των 3-5Volts.
Παράλληλα συνδέεις μόνο διατάξεις με αντίσταση και πυκνωτή, ή διόδους...

Αυτό που θες είναι να έχεις μεγάλη αντίσταση (άρα συνδέεις σε σειρά) για να έχει μικρό ρεύμα (πολλές φορές της τάξης των mA)...:warriorsmiley:

fast-enough
10-02-10, 16:00
Ακριβώς φίλε gyiama...
Συν ότι τα led έχουν ελάχιστη αντίσταση σε σχέση με τα μεγέθη και χαρακτηριστικά των αξεσουάρ του αυτοκινήτου!εξού και ότι το computer του αυτοκινήτου διαβάζει "βλάβη".Οπότε ο μόνος τρόπος για να "ανεβάσεις την κατανάλλωση" ενός led είναι να μπει αντίσταση παράλληλα ;)

Bill είσαι λάθος. Με παράλληλη αντίσταση ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ, ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...

BILL007
10-02-10, 16:28
Με παράλληλη αντίσταση ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ, ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...

Συμφωνώ με αυτό.Γενικά έτσι ακριβώς είναι όπως το λες σε αυτό το quote.

Όμως το δικό μου συλλογιστικό είναι το εξής για την περίπτωση led.Θες να κρατήσεις την ίδια τάση γιατί το Led σου είναι για 12V πχ. και απο τη γραμμή σου παίρνεις 12V.
Αρα βάζεις αντίσταση παράλληλα για να παραμείνουν να είναι 12V.Ως εδώ είμαστε σωστά νομίζω.
Πάμε τώρα στο πως θα κάνουμε τη γραμμή να διαβάζει ότι καταναλώνει περισσότερα watts στη διάταξη (led,αντίσταση).
Το led θεωρείται σαν αμεληταία αντίσταση οπότε δεν έχεις πρόβλημα απο τον κανόνα για τις παράλληλες αντιστάσεις εφόσον ο παρανομαστής δεν μεγαλώνει σε τάξη περισσότερο.Αρα αμα βάλεις αντίσταση παράλληλα,στη συγκεκριμένη περίπτωση, πετυχαίνεις να δείξεις αύξηση κατανάλωσης.
Αν το βάλεις όμως σε σειρά led και αντίσταση στην ουσία ρίχνεις την ένταση.Πάλι έχει τα 12V αλλά πλέον αντί για 10A έχεις για παράδειγμα 8Α που μπορεί να έχουν ως συνέπεια να υπολειτουργήσει το υποτιθέμενο λαμπάκι.
Που υπάρχει λάθος?Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω...:(

Θα ηθελα να με βοηθήσεις φίλε μου να καταλάβω που κάνω λάθος σκέψη.Ασχολούμε ερασιτεχνικά με τα ηλεκτρονικά και μπορεί να έχω κάπου λάθος.Η λογική λέει ότι το ρεύμα αν έχεις δυο γραμμές και δεν μπορεί να περάσει εύκολα απο τη μια περνάει περισσότερο απο την άλλη (απο απλή φυσική) κάνοντας το φαινόμενο που λες με αύξηση έντασης.Όμως για δείξεις κατανάλωση εκεί είναι που μπερδεύεται το μυαλό μου...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φιλικά Βασίλης

fast-enough
10-02-10, 16:56
Συμφωνώ με αυτό.Έτσι ακριβώς είναι όπως το λες σε αυτό το quote.
Όμως το δικό μου συλλογιστικό είναι το εξής.Θες να κρατήσεις την ίδια τάση γιατί το Led σου είναι για 12V πχ. και απο τη γραμμή σου παίρνεις 12V.
Αρα βάζεις αντίσταση παράλληλα για να παραμείνουν να είναι 12V.Ως εδώ είμαστε σωστά νομίζω.
Πάμε τώρα στο πως θα κάνουμε τη γραμμή να διαβάζει ότι καταναλώνει περισσότερα watts στη διάταξη (led,αντίσταση).
Το led θεωρείται σαν αμεληταία αντίσταση οπότε δεν έχεις πρόβλημα απο τον κανόνα για τις παράλληλες αντιστάσεις εφόσον ο παρανομαστής δεν μεγαλώνει σε τάξη περισσότερο.Αρα αμα βάλεις αντίσταση παράλληλα,στη συγκεκριμένη περίπτωση, πετυχαίνεις να δείξεις αύξηση κατανάλωσης.
Αν το βάλεις όμως σε σειρά led και αντίσταση στην ουσία ρίχνεις την ένταση.Πάλι έχει τα 12V αλλά πλέον αντί για 10A έχεις για παράδειγμα 8Α που μπορεί να έχουν ως συνέπεια να μην παίξει το υποτιθέμενο λαμπάκι.
Που υπάρχει λάθος?Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω...:(

Θα ηθελα να με βοηθήσεις φίλε μου να καταλάβω που κάνω λάθος σκέψη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φιλικά Βασίλης

Φίλε (μου επιτρέπεις?) Βασίλη, τα LED γενικά είναι ευαίσθητα στις αλλαγές έντασης και όχι τάσης. ενδεικτικά ένα LED χρειάζεται 20mA για να λειτουργήσει και αυτό στα 3,3V περίπου.
Την αντίσταση τη χρειαζόμαστε για να ρίξουμε τα αμπέρ σε μια ασφαλή τιμή.
Τα LED είναι δίοδοι και η σχέση του ρεύματος που περνά μέσα από μια δίοδο με την τάση είναι εκθετική. Δηλαδή μια μικρή αλλαγή στην τάση σημαίνει μεγάλη αλλαγή στο ρεύμα.
Στις αντιστάσεις η σχέση μεταξύ τάσης και έντασης είναι γραμμική.
Αν μιλάμε για CCFL υπάρχει περίπτωση όταν αυξάνεις την τάση να μειώνεται η αντίσταση!!!
Δηλαδή με απλά λόγια η ένταση δια την τάση στις αντιστάσεις είναι μια σταθερή γραμμή, αλλά όχι στις διόδους.
Για το λόγο αυτό δεν μπορείς να πεις πως οι δίοδοι έχουν αντίσταση...

Όταν αγοράζεις οποιοδήποτε LED αυτό έχει κάποια χαρακτηριστικά όπως είπα παραπάνω, για παράδειγμα 3.3V στα 20 mA.
Οπότε για να είσαι σίγουρος για τα LED, πρέπει να είσαι σίγουρος για το ρεύμα (Αμπέρ).
Τελειώνοντας, για να οδηγήσεις σωστά τα LED, πρέπει να φτιάξεις μια διάταξη με αντιστάσεις σε σειρά αλλά ΚΑΙ παράλληλα, ώστε να φροντίσεις να περνάει σωστό ρεύμα (Αmpere) στη σωστή τάση (Volt). Παράλληλα θα κατορθώσεις να έχεις την κατανάλωση του ρεύματος που είναι απαραίτητη για να μη βγάλει λάθος ο εγκέφαλος.
Αν μιλήσουμε για CCFL πάει μακριά το πακέτο...
Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιείς cancellers οι οποίοι μπορεί να συνδέονται είτε παράλληλα είτε σε σειρά, αλλά είναι σχεδιασμένοι να είναι plug and play...

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ...

BILL007
10-02-10, 17:05
Σε ευχαριστώ για το ποστ φίλε μου.

gyiama
10-02-10, 17:48
ΟΚ ας το παρουμε με τους τυπους λοιπον για να δουμε τι θα γινει!!!!!!

λοιπον R= (12V - 2,5V(τάση led) ) / I led =9,5V/0.015Α(τοση ειναι η μεση ενταση που χρειαζεται ενα led)= 791.66Ω ειναι η αντισταση που θα χρειαστουμε!!!

και παμε να δουμε την καταναλωση η οποια ειναι P=U*I αρα P= 9.5/0.015=0.1425W!!!!!!! αρα?????που ειναι η καταναλωση που θελουμε?????????εδω σαν αποτελεσμα ειναι ουτε καν 1/4 του w αντισταση!!!!

και να το πω παρα πολυ απλα και μπακαλιστικα,αυτο που ισχυει και επιρεαζει τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα ειναι η ταση του ρευματος και οχι η ενταση!!!δλδ σε ενα λεντακι αν το τροφοδοτησουμε με ενα τροφοδοτικο το οποιο βγαζει στην εξοδο του 2,5ν και 2Α το λενατκι θα ναψει κανονικα και ΔΕΝ θα καει!!!ομως να του δωσουμε 12ν και 0.010Α το λεντακι θα καει!!και παλι εντελος μπακαλιστικα τα λεντ εχουν peak τασης 3,2ν εκτος απο καποια τα οποια ειναι 6ν η ταση λειτουργειας των λεντ ειναι 2,5ν

fast-enough
10-02-10, 18:48
Κάνεις λάθος στους τύπους σου... Καταρχήν P=V*I και σε όλο το κύκλωμα. Η πηγή σου είναι 12V ΠΑΝΤΑ. Άρα Ρ=12V*I...
Αν θες Ρ=5W τότε Ι=5/12 άρα Ι=0,416 αμπέρ.
Τώρα με τον τύπο V=I*R =>R=V/I =>R=12/0,416 =>R=28Ω
Αυτή η αντίσταση πρέπει να είναι η συνολική του κυκλώματος ώστε να δουλεύει σωστά το warning light (να είναι σβηστό)
για να έχεις λοιπόν πτώση τάσης στο LED 9,5V ώστε να τροφοδοτείται με 2,5V, με βάση τον τύπο V=I*R όπου γνωστά το V και το Ι έχουμε R=9,5V/0.416 => R=22,8Ω.
Άρα Μπακαλίστικα θές σε σειρά μια αντίσταση 22,8Ω πρίν τα LED και μια (28-22,8) 5,2Ω μετά τα LED.
Αλλά με αυτήν την προσέγγιση (όπως εσύ είπες ας είναι σωστή η τάση και δε μας νοιάζει για την ένταση) τα LED τα διατρέχει ρεύμα 0,416 Ampere...
Δυστυχώς είμαι στη δουλειά τώρα και αρκετά πιεσμένος :ranting2:, αλλά κάποια στιγμή θα σχεδιάσω το σχεδιάγραμμα όπου τα LED θα έχουν και 2,5V τάση στα άκρα τους και θα τα διαπερνά 0,015Α ρεύμα.
(Hint: Μετά την πρώτη αντίσταση παίζεις με παράλληλες αντιστάσεις, όπου στη μια συνδέεις σε σειρά τα LED)....

Σόρυ για το off topic....

Χρίστος
10-02-10, 18:58
:shok::shok::shok::electrician2::eek::eek::eek:
εγω γιατι αισθανομαι τωρα πολυ ασχετος??

bill_m3
10-02-10, 18:59
:shok::shok::shok::electrician2::eek::eek::eek:
εγω γιατι αισθανομαι τωρα πολυ ασχετος??

Δεν είσαι ο μόνος....
Αλλά ευτυχώς μαθαίνουμε :thumbsup::thumbsup:

gyiama
10-02-10, 19:16
ΟΚ ας το παρουμε με τους τυπους λοιπον για να δουμε τι θα γινει!!!!!!

λοιπον R= (12V - 2,5V(τάση led) ) / I led =9,5V/0.015Α(τοση ειναι η μεση ενταση που χρειαζεται ενα led)= 791.66Ω ειναι η αντισταση που θα χρειαστουμε!!!

και παμε να δουμε την καταναλωση η οποια ειναι P=U*I αρα P= 9.5/0.015=0.1425W!!!!!!! αρα?????που ειναι η καταναλωση που θελουμε?????????εδω σαν αποτελεσμα ειναι ουτε καν 1/4 του w αντισταση!!!!

και να το πω παρα πολυ απλα και μπακαλιστικα,αυτο που ισχυει και επιρεαζει τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα ειναι η ταση του ρευματος και οχι η ενταση!!!δλδ σε ενα λεντακι αν το τροφοδοτησουμε με ενα τροφοδοτικο το οποιο βγαζει στην εξοδο του 2,5ν και 2Α το λενατκι θα ναψει κανονικα και ΔΕΝ θα καει!!!ομως να του δωσουμε 12ν και 0.010Α το λεντακι θα καει!!και παλι εντελος μπακαλιστικα τα λεντ εχουν peak τασης 3,2ν εκτος απο καποια τα οποια ειναι 6ν η ταση λειτουργειας των λεντ ειναι 2,5ν

θα συμφωνισω ως προς τις τιμες και θα πω οτι οκ τα V ειναι 12 αλλα οι τυποι μου που εχουν λαθος????? και πρακτικα μιας και το εχω δοκιμασει/δει κλπ η αντισταση μπαινει παραλληλα για να δουλεψει!!αυατ για να μην μπερδευουμε αλλο τον κοσμο με τυπους κλπ κλπ!!!!

fast-enough
10-02-10, 19:54
Η προτεινόμενη συνδεσμολογία.... https://img38.imageshack.us/img38/7056/diagramz.jpg
:shok:

BILL007
10-02-10, 19:59
Η συζήτηση μας έχει πολύ ενδιαφέρον.Και εμένα στην πράξη το ίδιο έχω διαπιστώσει φίλε gyima.Όμως στη θεωρία θα ήθελα πολύ να το ψάξω και ο φίλος fast-enough μπορεί να βοηθήσει.Πάντως σιγά τους τύπους...1ός και 2ός κανόνας Kίρχοφ και νόμοι του Οhm.Στο λύκειο τα κάναμε αυτά...Oσοι δεν τα θυμούνται δεν είναι δύσκολο.Σηκωθείτε απο καρέκλες,ντιβάνια,καναπέδε ς,ανάκλυντρα και παραγγείλτε το νεο μου βιβλίο με τίτλο "D.I.Y Destroy It Yourself" :th_Laie_67-1:

"Κινέζικα" --εντός εισαγωγικών-- είναι στροβιλισμοί,ανάδελτα (για ηλεκτρομαγνητικά πεδία) και τέτοια...

Για να δούμε πως θα εξελιχθεί...Έχει πολύ ενδιαφέρον...:)

fast-enough
10-02-10, 20:08
Φίλε Βασίλη και φίλε gyima.
Όλα όσα παραθέτονται πιο πάνω, σαφώς και έχουν περισσότερο ενημερωτική τάση και όχι πρακτική.
Αυτό συμβαίνει γιατί όλη μας η κουβέντα στηρίχθηκε σε υποθετικά στοιχεία, τα οποία μπορεί να απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.
Η θεωρία λοιπόν αυτή είναι αν πρόκειται για μόνο ένα LED με τα χαρακτηριστικά που είπαμε και σαφώς μιλάμε για νόμους και κανόνες Κιρχοφ και Ομ...
Στην πράξη καλύτερα είναι τα ακυρωτικά με διατάξεις διόδων, τρανζίστορ, ταλαντωτών ίσως κλπ κλπ... διότι δεν ανεβάζουν κατανάλωση με θερμικό κόστος....

BILL007
10-02-10, 20:20
Στην πράξη καλύτερα είναι τα ακυρωτικά με διατάξεις διόδων, τρανζίστορ, ταλαντωτών ίσως κλπ κλπ... διότι δεν ανεβάζουν κατανάλωση με θερμικό κόστος....

Εκεί είναι και το πρόβλημα άλλωστε με αυτά.Γιατί αν θές μια wattική αντίσταση στα 5W και γίνεται barbeque τότε άστα να πάνε...

Μια φωτιά,μια πυρκαγιά θα τραγουδάγαμε...:th_Laie_67-1:

Εγώ όλα τα κατάλαβα στο παραπάνω διάγραμμα και σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :)
Το μόνο που έχω ως μια απορία γενικής γνώσης είναι το εξής.
Στην παραπάνω διάταξη αν κάνουμε τους υπολογισμούς βγάζω ότι η κατανάλωση είναι περίπου 1 Watt*.Για να ξεγελάσουμε όμως το board computer ας πούμε ότι θέλουμε 5watt.
Πώς μπορούμε να αυξήσουμε θεωρητικά "την κατάλωση" ?




*Δεν ξέρω αν τα υπολόγισα σωστά στην ισχύ. Αρχικά υπολόγισα το R ολικο των παράλληλων,απο τον τύπο R=R1*R2/(R1+R2) και το έβλαλα 6 (δεν είχα προσέξει ότι το έγραφες απο κάτω,LOL!).Μετά έκανα το R ολικό όλου του κυκλώματος και το έβγαλα 29. Έπειτα V=I*R ολικό και βρήκα το V .Έπειτα στον τύπο Ρ=V*I βγάζω 1Watt

fast-enough
11-02-10, 00:19
Εγώ όλα τα κατάλαβα στο παραπάνω διάγραμμα και σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :)
*Δεν ξέρω αν τα υπολόγισα σωστά στην ισχύ. Αρχικά υπολόγισα το R ολικο των παράλληλων,απο τον τύπο R=R1*R2/(R1+R2) και το έβλαλα 6 (δεν είχα προσέξει ότι το έγραφες απο κάτω,LOL!).Μετά έκανα το R ολικό όλου του κυκλώματος και το έβγαλα 29. Έπειτα V=I*R ολικό και βρήκα το V .Έπειτα στον τύπο Ρ=V*I βγάζω 1Watt
η ισχύς όπως πολύ σωστά λες είναι p=v*i αλλά v=12 και i=0,416 όπως σημειώνω αριστερά. Οπότε p=5W...
To V για όλο το κύκλωμα είναι σταθερό από την πηγή και είναι 12V. H αντίσταση είναι γνωστή στα 29Ω οπότε αρχικά υπολογίζεις το ρεύμα Ι που το βρίσκεις Ι=V/R = 12/29= 0,416A και τελικά υπολογίζεις τη συνολική p που είναι 5W. Το κύκλωμα το σχεδίασα για να έχει P 5W...

BILL007
11-02-10, 08:58
:thanks::thanks::thanks:

Χρίστος
11-02-10, 09:14
:thanks::thanks::thanks:
πρωτα μ λεγες διαβαζω και μετα μπαινω λιγο στο φορουμ να ξεσκασω.
τωρα θα πρεπει να διαβαζεις για να μπαινεις να κανεις εδω επαναληψη!!!!:th_Laie_67-1:

sierra
12-02-10, 00:26
:shok:Πήγα στον Ζεφκα και ρώτησα τη γνώμη του και μου είπε να βάλω ένα λαμπάκι 5w, στη μπλαφονιέρα του φαναριού...:whistle:

sierra
12-02-10, 16:04
Κύριοι μια και μπερδεύτηκα με αυτά που γράφετε, μπορείτε να μου πείτε εγω στα πίσω led τι να κάνω για να μη ανάβει το bc μπρστά;:thanks:

gyiama
12-02-10, 16:40
εβαλες γνησια πισω λεντ η αφτερμαρκετ?δοκιμασες προγραμματισμο??για πισω αν ειναι αφτερμαρκετ ρωτα τον προμηθευτη σου,κανονικα επρεπε να παιξουν κατευθειαν χωρις σφαλματα!!!αν ειναι γνησια θελεις οπωσδηποτε προγραμματισμο το modul!!!και 2 διαφορετικα πλεξουδακια

sierra
12-02-10, 22:44
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ, με τα φώτα αναμμένα αναβοσβήνει η ένδειξη, όταν είναι κλειστά η ένδειξη μένει σταθερά αναμμένη.

Εγω με τους πυκνοτές που έβαλα έσβησα αυτό το σταθερό και έχω μόνο το διακοπτόμενο όταν είναι αναμένα τα φώτα...:thumbsup:

sierra
12-02-10, 22:49
:shok:Ετσι το πήρα δεν ξέρω εαν είναι αφτερμάκετ ή γνήσια, γιαα να σουπώ.Πώς μπορώ να το ξεχωρίσω;thumb

sierra
12-02-10, 23:52
thumbΣήμερα πήρα αυτές τις αντιστάσεις : https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1197&stc=1&d=1266014696

θα τις δοκιμάσω να δω τι θα γίνει...

Χρίστος
13-02-10, 08:48
:shok:Ετσι το πήρα δεν ξέρω εαν είναι αφτερμάκετ ή γνήσια, γιαα να σουπώ.Πώς μπορώ να το ξεχωρίσω;thumb
ενας τροπος ειναι απο τη τιμη!thumb

Αν ισχυουν οι τιμες που ηταν πριν 1,5 χρονο, νομιζω πανω απο 450 θα ηταν χωρις λαμπακια και errors.

gyiama
13-02-10, 20:52
ενας τροπος ειναι απο τη τιμη!thumb

Αν ισχυουν οι τιμες που ηταν πριν 1,5 χρονο, νομιζω πανω απο 450 θα ηταν χωρις λαμπακια και errors.

και αλλο ενα ειναι τα καπακια πισω αποι τα φαναρια που συνηθως στα αφτερ μαρκετ δεν κουμπωνουν οπως στα γνησια ειναι λιγο καπως!!!!!!

sierra
16-02-10, 21:04
:thumbsdown:Εβαλα τις αντιστάσεις εν σειρά αλλά δεν έγινε τίποτα.Προς το παρών έβαλα ένα λαμπάκι 5w και έσβησε η ένδειξη στο bc, αλλά δεν μ΄αρέσει αυτή η λύση και θα το ψάξω κι άλλο. Εκτός αν ξερει κάποιος να μου πει.Οσο για τα φανάρια θα το κοιτάξω και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας εαν είναι γνήσια...:thanks:

Χρίστος
16-02-10, 22:52
Οσο για τα φανάρια θα το κοιτάξω και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας εαν είναι γνήσια...:thanks:
αν ηταν γνησια, εξ αρχης δεν θα αναβε καμια λυχνια στο καντραν σου

BILL007
16-02-10, 23:13
αν ηταν γνησια, εξ αρχης δεν θα αναβε καμια λυχνια στο καντραν σου

Χρήστο κάνεις λάθος!Και τα γνήσια αν δεν τηρούνται κάποιες προυποθέσεις (πχ προγραμματισμός ξανά στο LCM--αναλόγως χρονολογίας/λειτουργιών) βγάζουν error!!!!!


I ordered Mine from Evan at Tischer BMW, got them delivered to where I work in four days. Quick easy installation, just like he said. I expected the bulb out error lights on the dash, and was not superised when they came on. I knew I would need to go to my local dealer for LCM reflash. I dropped my BMW off at the dealer at 10:00am for reflash , and a couple of other small warranty issues. Well about 3 hours later they call me and tell me that everything was done but they could not get the LCM to accept the reflash, so come and get your car or they would deliver it to my office. I was a little annoyed, and explained that it was possiable, and they needed to figure something out. They said they would try again but they would have to charge me for the extra time, (at a hunderd dollars an hour) I told them I might be able to get them some Info. on how to do it. So I called Evan and he faxed my dealership 8 pages on how to do it. My dealer called me 30 mins. later and said they got the fax and straightened out the issue and I was good to go. They did not charge me for the extra time to do it because I enlightened them on the correct steps to do this particular service.

Πηγή https://forum.e46fanatics.com/archive/index.php/t-446584.html

gyiama
16-02-10, 23:23
ναι αυτο το εχουμε πει τα γνησια θελει προγραμματισμο το μοντουλ των φωτων και βασικα τα γνησια αν δεν γινει προγραμματισμος οχι μονο βγαζουν σφαλμα αλλα αναβουν και αλλα αντι αλλων!!!!!!!!!ειπαμε η αντισταση ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ετσι δουλευει !!!!!!!!!!!!!!!!

Monsta
16-02-10, 23:25
:thumbsdown:Εβαλα τις αντιστάσεις εν σειρά αλλά δεν έγινε τίποτα.Προς το παρών έβαλα ένα λαμπάκι 5w και έσβησε η ένδειξη στο bc, αλλά δεν μ΄αρέσει αυτή η λύση και θα το ψάξω κι άλλο. Εκτός αν ξερει κάποιος να μου πει.Οσο για τα φανάρια θα το κοιτάξω και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας εαν είναι γνήσια...:thanks:

Αυτό μου είπαν να κάνω και μένα. Γιατί δε σ αρέσει αυτή η λύση?

Μπορείς ν ανεβάσεις φωτό να δούμε που έχεις βάλει το λαμπάκι? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος?

sierra
17-02-10, 23:03
Εδώ είναι το λαμπάκι με σβηστά τα φώτα:https://www.bmwfans.gr/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=25635

sierra
17-02-10, 23:19
Εδώ είναι το λαμπάκι με αναμένα τα φώτα:https://www.bmwfans.gr/forum/newreply.php?do=postreply&t=1079

sierra
17-02-10, 23:29
Αυτό μου είπαν να κάνω και μένα. Γιατί δε σ αρέσει αυτή η λύση?


Μπορείς ν ανεβάσεις φωτό να δούμε που έχεις βάλει το λαμπάκι? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος?

Δεν μ΄αρέσει αυτή η λύση, επειδή θα έχει συνέχεια φώς μέσα στο πορτ-παγκάζ και εαν βάλεις κάτι μέσα θα πρέπει να προσέχεις μην ακουμπήση επάνω στο λαμπάκι...

sierra
17-02-10, 23:32
ναι αυτο το εχουμε πει τα γνησια θελει προγραμματισμο το μοντουλ των φωτων και βασικα τα γνησια αν δεν γινει προγραμματισμος οχι μονο βγαζουν σφαλμα αλλα αναβουν και αλλα αντι αλλων!!!!!!!!!ειπαμε η αντισταση ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ετσι δουλευει !!!!!!!!!!!!!!!!

Μια απορία.Εαν την συνδέσω παράλληλα δεν θα καεί η αντίσταση;:shok:

Monsta
18-02-10, 07:01
Εδώ είναι το λαμπάκι με σβηστά τα φώτα:https://www.bmwfans.gr/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=25635

Ώστε το λαμπάκι ανάβει ΜΟΝΟ όταν είναι αναμμένα τα φώτα πορείας? Όλες τις άλλες φορές είναι σβηστό και δεν βγάζει ένδειξη στο ταμπλώ?

sierra
18-02-10, 07:39
Ακριβώς όπως το λες...

gyiama
18-02-10, 09:29
Μια απορία.Εαν την συνδέσω παράλληλα δεν θα καεί η αντίσταση;:shok:

οχι φυσικα δεν θα καει τπτ το θεμα ειναι που σου βγαζει το σφαλμα και που θα την συνδεσεις!!!!!!δλδ σου βγαζει το σφαλμα στα φωτα πορειας?αν ναι τοτε συνδεεις παραλληλα ρευμα-σωμα στα φωτα πορειαςthumb

sierra
20-02-10, 22:55
οχι φυσικα δεν θα καει τπτ το θεμα ειναι που σου βγαζει το σφαλμα και που θα την συνδεσεις!!!!!!δλδ σου βγαζει το σφαλμα στα φωτα πορειας?αν ναι τοτε συνδεεις παραλληλα ρευμα-σωμα στα φωτα πορειαςthumb

Αυριο θα το δοκιμάσω και αν είναι όπως το λες θα κεράσω καφέ.:hystericalbs1::hystericalbs1::hysterical bs1:

sierra
21-02-10, 20:25
οχι φυσικα δεν θα καει τπτ το θεμα ειναι που σου βγαζει το σφαλμα και που θα την συνδεσεις!!!!!!δλδ σου βγαζει το σφαλμα στα φωτα πορειας?αν ναι τοτε συνδεεις παραλληλα ρευμα-σωμα στα φωτα πορειαςthumb


Αυριο θα το δοκιμάσω και αν είναι όπως το λες θα κεράσω καφέ.:hystericalbs1::hystericalbs1::hysterical bs1:

Το δοκίμασα, έβαλα αυτή που σας έδειξα παραπάνω και δεν ανάβη το λαμπάκι στο BC, αλλά έκαιγε και την έβγαλα γιατί φοβήθηκα. Εβαλα μόνο τη μια αντίσταση. Μήπως έπρεπε να βάλω και τις δύο; Εαν την άφηνα τι πρόβλημα θα είχα; Μήπως ήθελε μεγαλήτερη; Τι λέτε; :whistle::whistle:

gyiama
22-02-10, 14:41
σε σειρα???????αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης!!!!!!για να εχουμε καταναλωση πρεπει να συνδεθουν παραλληλα!!!!!!!

ΥΓ υποψην αντιστασεις 5w πρεπει να βρουμε με ψυκτρα οπως στις φωτογραφιες η πορσελανινες!!!!η θερμοκρασια που ανεβαζουν ειναι αρκετα μεγαλη και προσοχη μην ακουμπανε πανω σε καλωδια κλπ!!οπως ειχα πει δυστυχως αυτο συμβαινει η ανισταση ανεβαζει αρκετα μεγαλη θερμοκρασια αλλο προβλημα δεν υπαρχει απλα μην ακουμπαει πουθενα και κανει καμια ζημια!!!!!!

sierra
22-02-10, 20:23
[/B]οπως ειχα πει δυστυχως αυτο συμβαινει η ανισταση ανεβαζει αρκετα μεγαλη θερμοκρασια αλλο προβλημα δεν υπαρχει απλα μην ακουμπαει πουθενα και κανει καμια ζημια!!!!!!

Εντάξει. Θα ψάξω με ψύκτρες και θα τα πούμε πάλι. Ο καφές πάντως ισχύει.:thnx::thnx::thnx:

sierra
26-02-10, 23:56
Αρχικό μήνυμα απο gyiama
ΥΓ υποψην αντιστασεις 5w πρεπει να βρουμε με ψυκτρα οπως στις φωτογραφιες η πορσελανινες!!!!η θερμοκρασια που ανεβαζουν ειναι αρκετα μεγαλη και προσοχη μην ακουμπανε πανω σε καλωδια κλπ!!

Σήμερα έψαχνα να βρώ αντιστάσεις με ψύκτρες (μου είπαν ότι υπάρχουν σε 50w-6Ω),αλλά μόνο παραγγελία. Μήπως ξέρετε εσείς κανένα μαγαζί που έχει;
Αυτή που είχα βάλει ηταν πορσελάνινη και έκαιγε...thumb

gyiama
28-02-10, 13:06
αν θελεις μπορεις να τις παρεις απο ιντερνετ που ειναι και πολυ φθηνες 5ε αν θυμαμαι καλα αλλιως θα δω μηπως μπορω να βρω εγω απο εδω καπου

sierra
28-02-10, 21:22
αν θελεις μπορεις να τις παρεις απο ιντερνετ που ειναι και πολυ φθηνες 5ε αν θυμαμαι καλα αλλιως θα δω μηπως μπορω να βρω εγω απο εδω καπου

Ευχαριστώ πολύ , να μην σε κουράζω...:thanks:

Stamatis
21-03-10, 23:39
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=512469

βοηθαει καθόλου αυτή η πατέντα?

Monsta
22-03-10, 07:08
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=512469

βοηθαει καθόλου αυτή η πατέντα?

Αυτός είχε πρόβλημα στα ΟΕΜ φώτα του. Δε νομίζω ότι βοηθάει στη δική μας περίπτωση.

kplc16
25-03-10, 21:30
σε σειρα???????αν βαλουμε την αντισταση σε σειρα θα εχουμε πτωση τασης!!!!!!για να εχουμε καταναλωση πρεπει να συνδεθουν παραλληλα!!!!!!!

ΥΓ υποψην αντιστασεις 5w πρεπει να βρουμε με ψυκτρα οπως στις φωτογραφιες η πορσελανινες!!!!η θερμοκρασια που ανεβαζουν ειναι αρκετα μεγαλη και προσοχη μην ακουμπανε πανω σε καλωδια κλπ!!

αν ο εγκεφαλος θελει να δει καταναλωση ισχυος συμφωνω οτι επιβαλεται παραλληλη συνδεση.αν θελει να δει πτωση τασης επιβαλεται συνδεση σε σειρα.
Στη προκειμενη περιπτωση το προβλημα ειναι τα watt.Αρα η συνδεση παραλληλη για να αυξησουμε τη καταναλωση ρευματος -ισχυος χωρις πτωση τασης.
Η ''πορσελανινη'' αντισταση λεγεται βατικη και δε συντρεχει λογος για ebay. Ειναι φθηνη κι εδω

gyiama
26-03-10, 09:54
δεν εχω πει κατι διαφορετικο απο αυτο που λες......αλλα δυστυχως οι πορσελανινες(βατικες)ανεβα ζουν πολυ μεγαλη θερμοκρασια με κυνδινο οτι ακουμπισει πανω τους να υπαρξει περιπτωση να καει κλπ ακομα και εμεις αν την ακουμπισουμε καταλαθος μπορει να παθουμε εγκαυματακι!!!!γι αυτο θελουμε με ψυκτρα

sierra
29-03-10, 21:11
Μου ήρθαν οι αντιστάσεις με ψύκτρες :
η συσκευασία :https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1984&stc=1&d=1269888979
η αντίσταση:https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1985&stc=1&d=1269889013

Εβαλα την μία μου έσβησε την ένδειξη στο obc, αλλά η θερμοκρασία που ανέβασε ήταν μεγάλη, ζεμάταγε. Μήπως εαν βάλω και τις δύο δεν έχουν τόσο μεγάλη θερμοκρασία;

Monsta
29-03-10, 21:17
Μου ήρθαν οι αντιστάσεις με ψύκτρες :
η συσκευασία :https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1984&stc=1&d=1269888979
η αντίσταση:https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1985&stc=1&d=1269889013

Εβαλα την μία μου έσβησε την ένδειξη στο obc, αλλά η θερμοκρασία που ανέβασε ήταν μεγάλη, ζεμάταγε. Μήπως εαν βάλω και τις δύο δεν έχουν τόσο μεγάλη θερμοκρασία;

Άντε για δοκίμασε και την άλλη μήπως βρεθεί λύση thumb

sierra
29-03-10, 21:27
Άντε για δοκίμασε και την άλλη μήπως βρεθεί λύση thumb

Αυτό θα κάνω αύριο και θα τα πούμε. thumb

Monsta
31-03-10, 09:24
Λοιπόν τα ίδια φώτα με τα δικά μου.....

....το μόνο που χρειάζεται για να μη βγάλουν ενδείξη καμμένης λάμπας, είναι ένας μετασχηματιστής ρεύματος από 220V σε 12V και τέλος. Ούτε ψύχτρες, ούτε ψηλές θερμοκρασίες, ούτε λαμπάκια στο πορτ-μπαγκαζ να κρέμονται...

Έχει κανένας να συστήσει μερακλή ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων να πάρει δυο μετασχηματιστές και τους τοποθετήσει?

ΥΓ: Ευχαριστώ τον 'Nick M3' για τις πληροφορίες!!!

sierra
31-03-10, 16:08
Λοιπόν τα ίδια φώτα με τα δικά μου.....

....το μόνο που χρειάζεται για να μη βγάλουν ενδείξη καμμένης λάμπας, είναι ένας μετασχηματιστής ρεύματος από 220V σε 12V και τέλος. Ούτε ψύχτρες, ούτε ψηλές θερμοκρασίες, ούτε λαμπάκια στο πορτ-μπαγκαζ να κρέμονται...

Έχει κανένας να συστήσει μερακλή ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων να πάρει δυο μετασχηματιστές και τους τοποθετήσει?

ΥΓ: Ευχαριστώ τον 'Nick M3' για τις πληροφορίες!!!

:shok: Για πες μας Κώστα τι ενοείς; Εγώ έβαλα και τις δύο αντιστάσεις και ζεματάνε και τις έβγαλα. thumb

Monsta
24-04-10, 21:44
Λοιπόν θα ήθελα να ενημερώσω ότι το θέμα μου με την ένδειξη καμμένης λάμπας με τα νέα μου LED επιτέλους λύθηκε !!!!!!

Δηλαδή, τι αντιστάσεις, κοντρα στις αντιστάσεις, λαμπάκια 5W στο πορτ μπαγκάζ να κρέμονται, μετασχηματιστές, δε θυμάμαι και γω τι άλλο διάβασα σε αυτές τις 10 σλδς....

Ένα ΜΕΓΑΛΟ thanks λοιπόν πηγαίνει στο Δημήτρη τον Σκανδάλη που έκανε τα μαγικά του παρέα με το laptopάκι του σήμερα και χωρίς ΚΑΜΙΑ άλλη παρέμβαση στο αυτοκινητάκι μου, έσβησε τη 'δήθεν' βλάβη.

Α και που είχαμε τη τιμή να διορθώσουμε τις γρατζουνιές και να βάψουμε το σποϊλεράκι στο πανέμορφο ΤΕΡΑΣ του (που κάποιος ασυνείδητος τού προκάλεσε :D ).

Monsta
24-04-10, 21:57
Ξέχασα να συμπληρώσω το πιο σημαντικό, ότι κανείς δεν είχε τη παραμικρή ιδέα πως να το φτιάξει και όλοι είχαν προτείνει τις αρχικές λύσεις / κόψιμο καλωδίων / πατέντες κτλ....

sierra
24-04-10, 22:36
Δηλαδή τι έκανε Κώστα; Πες μας...:thanks:

skandalis447
25-04-10, 10:04
Καταρχην θελω να ευχαριστησω τον Κωστα για τα καλα του λογια...Εγω απλα εκανα πραξη οτι του ειπα...και οπως επισης για την επισκευη των γρατζουνιων του σποιλερ μου απο καποιον ασυνειδητο...:hystericalbs1: Και να φανταστειτε οτι αυτος ο ασυνειδητος εξακολουθει να κυκλοφορει εξω,αναμεσα μας...:th_Laie_67-1:

BILL007
25-04-10, 14:30
Να φανταστω έγινε κάποιος προγραμματισμός στο LCM?

Monsta
25-04-10, 15:01
Να φανταστω έγινε κάποιος προγραμματισμός στο LCM?

Νομίζω πως αυτό έκανε ο Δημήτρης μέσω του GT1. Μου έκανε πάντως εντύπωση πως το αυτοκίνητο 'αναγνώρισε' τα aftermarket LED έτσι απλά (δε μιλάμε για μαμά led). Σε γνωστή ελληνική αντιπροσωπεία, αλλά και σε ξένα φόρουμ λέγανε για αλλαγή πλακέτας και διάφορα άλλα τέτοια...

BILL007
25-04-10, 15:13
Ναι δεν είναι τόσο περίεργο...Αν δέχεται κάποιο προγραμματισμό λογικά το check του αυτοκινήτου θέλει λιγότερα watt στη συγκεκριμένη παροχή οπότε οτι και να βάλεις απλά του είναι οκ...

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα...:)

Δημήτρη για πες,όντως με προγραμματισμό στο LCM το έλυσες?ή με κάτι περαιτέρω?

gyiama
25-04-10, 18:22
οπως ειπε και ο Βασιλης δεν ειναι περιεργο αν κανεις τον προγραμματισμο στο μοντουλ βαζοντας τα πισω φωτα λεντ να μην βγαζει ενδειξη αλλα αυτο δεν ειναι και απολυτο!!στην περιπτωση του κωστα απλα δουλεψε!!!σε αλλες περιπτωσεις απλα δεν αναβουν καν τα φωτα μετα η αναβουν αλλα αντι αλλων!!!!!

BILL007
25-04-10, 18:52
αλλα αυτο δεν ειναι και απολυτο!!στην περιπτωση του κωστα απλα δουλεψε!!!σε αλλες περιπτωσεις απλα δεν αναβουν καν τα φωτα μετα η αναβουν αλλα αντι αλλων!!!!!

thumbthumbthumbthumbthumb To είχα διαβάσει και εγώ κάπου αυτό και τώρα το θυμήθηκα που το ανέφερες φίλε...;)

skandalis447
25-04-10, 22:46
ολα ειναι θεμα πλαισιου του αυτοκινητου,μηχανηματος και προγραμματιστη...Ορισμενες μοναδες δεχονται προγραμματισμο,αλλες δεν δεχονται...ορισμενοι παλι ξερουν να προγραμματισουν μοναδες,που πιθανον καποιοι αλλοι δεν μπορουν...Χαρηκα παντως που το λυσαμε το θεμα καθως το Μ3 του Κωστα ειναι πραγματικα spotless και ηταν κριμα να αναβουν οι ενδειξεις,η να βαζαμε κυκλωματα ακυρωσης canbus για την επιλυση του προβληματος...