PDA

Επιστροφή στο Forum : Some Ζ loving....



Monsta
28-01-10, 19:53
Η παρακάτω "κυρία" μάς επισκέφθηκε σήμερα για μία γενική περιποίηση / απολέπιση / lifting και έπρεπε να κάνουμε ότι καλύτερο...για τα μάτια της μόνο.

Άλλωστε η κυρία Ζέτα ήταν ντυμένη στο αγαπημένο μου χρώμα.

Θα ξεκινήσω, όπως υποσχέθηκα, με τις αναγνωριστικές.....

Monsta
28-01-10, 20:00
Κάποια μικρο-προβληματάκια που θα της τα διορθώσουμε άμεσα.

Έχω πει ΠΡΟΣΟΧΗ στο σκούπισμα, για να αποφεύγονται τέτοιες θαμπάδες. ΔΕΝ τρίβουμε και ΔΕΝ βιαζόμαστε να βγάλουμε ξένα σώματα από τη βαφή του αυτοκίνητου μας.

Μουλιάζουμε καλά μέχρι να φύγουν οι ακαθαρσίες μόνες τους.

Monsta
28-01-10, 20:07
Η μόνωση και γενικά όλα τα στάδια της προεργασίας είναι από τα πιο σημαντικά βήματα στην ολοκληρωμένη περιποίηση / γυάλισμα στη προκειμένη περίπτωση.

Ειδικά στο γυάλισμα είναι εντελώς απαραίτητο, δυστυχώς όμως μερικοί "επαγγελματίες" το παραλείπουν, με καταστροφικά αποτελέσματα στα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου.

Ειδικά σε ένα cabrio αυτοκίνητο η ζημιά που μπορεί να γίνει στην υφασμάτινη κουκούλα του είναι ανεπανόρθωτη!

Monsta
28-01-10, 20:17
Προχωράμε με "απολέπιση" και καλό καθαρισμό όλων των επιφανειών με πηλό (σσσσστ μη το πείτε σε κανέναν αυτό το τρομερό μυστικό, εντάξει?).

Η πλαστελίνη δουλεύεται πάντα με νερό και για δεύτερη λιπαντική ουσία χρησιμοποιούμε ένα καλό σαπουνάκι αυτοκινήτου. Ξεπλένουμε, σκουπίζουμε.

Είπαμε η σωστή προεργασία βοηθάει για να έχουμε στο τέλος πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα!

Προσέξτε στη 2η φωτό πόσο βρώμισε η πλαστελίνη από τη βρώμικη βαφή του αυτοκινήτου.

Η συγκεκριμένη διαδικασία προτείνεται να γίνεται μία φορά ετησίως (όπως αναφέρεται και στο manual του αυτοκινήτου στο κεφάλαιο "περιποίηση χρώματος") για αυτονόητους λόγους....

PATSIMINI
28-01-10, 20:19
Προχωράμε με "απολέπιση" και καλό καθαρισμό όλων των επιφανειών με πηλό (σσσσστ μη το πείτε σε κανέναν αυτό το τρομερό μυστικό, εντάξει?).

Η πλαστελίνη δουλεύεται πάντα με νερό και για δεύτερη λιπαντική ουσία χρησιμοποιούμε ένα καλό σαπουνάκι αυτοκινήτου. Ξεπλένουμε, σκουπίζουμε.

Είπαμε η σωστή προεργασία βοηθάει για να έχουμε στο τέλος πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα!

Προσέξτε στη 2η φωτό πόσο βρώμισε η πλαστελίνη από τη βρώμικη βαφή του αυτοκινήτου.

Η συγκεκριμένη διαδικασία προτείνεται να γίνεται μία φορά ετησίως (όπως αναφέρεται και στο manual του αυτοκινήτου στο κεφάλαιο "περιποίηση χρώματος") για αυτονόητους λόγους....

συνεχισε τη διαδικασια με φωτο...τελεια!!!!!!!!!!!βλεπω με μεγαλο ενδιαφερον.....

///M3L
28-01-10, 20:21
Πολύ ωραία δουλεία.
Μάλλον θα φέρω κ εγώ το Compact για ένα BOTOX!!!
Η Ζετα γνωστή... του κυρίου ΚοΝα???? χαχα

Monsta
28-01-10, 20:26
Ας προχωρήσουμε στη μέτρηση της βαφής με ηλεκτρονικό παχύμετρο με υπέρυχους. Για να σχηματίσουμε μία γνώμη και να πάρουμε τη σωστή απόφαση με τι μάρκα και πόσο "άγρια" αλοιφή είναι κατάλληλη για το πρώτο χέρι.

Το συγκεκριμένο μοντέλο μετράει ΚΑΙ αλουμίνιο και έτσι μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα το τι πρόκειται να κάνουμε σε όλα τα σημεία του αυτοκινήτου! Άλλωστε τα περισσότερα μοντέρνα - σπορ (και μη) αυτοκίνητα έχουν αρκετά αλουμινένια μέρη.

Οι πρώτες δύο φωτό είναι από μετρήσεις στο καπώ (αλουμίνιο), η τρίτη είναι από το βαμμένο φτερό γι αυτό και βλέπουμε υψηλό νούμερο...

Monsta
28-01-10, 20:33
Εδώ η κυρία είναι ήδη χαρούμενη που της απλώνουμε τα πρώτα χέρια αλοιφών και μας ανταμοίβει με ένα ....όχι.... με δύο χαμόγελα!!!

Είπαμε μόνο με αγάπη, φροντίδα και proderm....

Monsta
28-01-10, 20:38
Προχωράμε στα επόμενα στάδια....δύο χέρια μεσαίας αλοιφής με ΤΡΕΙΣ διαφορετικούς τρόπους εφαρμογής.

Χαμηλές στροφές αργά περάσματα, μεσαίες στροφές μεσαία περάσματα, ψηλές στροφές, γρήγορα περάσματα.

Αααααα τώρα δεν θέλω να μου ζητήσετε άλλες λεπτομέρειες...πόσο γρήγορα, πόσο αργά, πόσες στροφές, πρέπει να να κρατήσω και γω ορισμένα μυστικά για τον εαυτό μου :D

vasilis e30
28-01-10, 20:40
πολυ ωραιος φιλε!!!μπραβο.

Monsta
28-01-10, 20:41
ωωωωχ τη φωτό...

Μη δίνετε σημασία στα "νερά" της βαφής....είναι απλά ασκούπιστη αλοιφή....

Ο βοηθός είχε πάει ......τουαλέτα, ενώ ο μάστορας προετοίμαζε μέσα το "φτιαγμένο" Focus ST από γρατζουνιές με κλειδί για βάψιμο....

Αύριο θα είναι και εκείνο ΣΑΝ να μην έγινε τίποτα!

Monsta
28-01-10, 20:47
Συνεχίζω αύριο με τα τελευταία χέρια κεριών και τις τελικές φωτό.

Επίσης στη συγκεκριμένη κυρία θα κάνουμε και μία τοπική επεμβασούλα στα side bolsters των καθισμάτων οδηγού / συνοδηγού, θα ανεβάσω και από αυτά φωτό!

Until then.....sleep tight....

Thomelef
28-01-10, 21:24
Μπράβο σου ρε μαν που μοιραζεσαι μυστικά της
δουλειάς σου μαζί μας. Δείγμα καλοπροαιρετου
ανθρώπου είναι αυτό που κανείς. Εύγε σε πάω.

tamtamcafe
28-01-10, 21:30
ρε τινος ειναι... ποιανου ναναι...??? :whistle:
σαν ποιανου μοιαζει thumb:whistle:
καλη δουλεια κωστη

bill_m3
28-01-10, 21:35
Κώστα απλά ΜΠΡΑΒΟ!!

Θα κανονίσουμε και για μένα κάποια στιγμή!!!!
Όταν ξανακατέβω Αθήνα, θα αναλάβεις!!!!!

Monsta
28-01-10, 21:35
Μπράβο σου ρε μαν που μοιραζεσαι μυστικά της
δουλειάς σου μαζί μας. Δείγμα καλοπροαιρετου
ανθρώπου είναι αυτό που κανείς. Εύγε σε πάω.

Να είσαι καλά! Εδώ τα μοιράζομαι καθημερινά με αγνώστους, δε θα τα μοιραστώ με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος με μένα?

Monsta
28-01-10, 21:40
ρε τινος ειναι... ποιανου ναναι...??? :whistle:
σαν ποιανου μοιαζει thumb:whistle:
καλη δουλεια κωστη

Έλα ντε ποιανού να ναι???

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...


Κώστα απλά ΜΠΡΑΒΟ!!

Θα κανονίσουμε και για μένα κάποια στιγμή!!!!
Όταν ξανακατέβω Αθήνα, θα αναλάβεις!!!!!

Θα πρέπει μόνο να το ξέρω περίπου 1 εβδομάδα πιο πριν τώρα το χειμώνα.

Για άνοιξη / καλοκαίρι / φθινόπωρο 2-3 εβδομάδες νωρίτερα.

Ευχαριστώ!

Stamatis
28-01-10, 21:47
Καλά, κάτσε να σου έρθει το μπλε σεντάν και οι φωτογραφίες που θα βάλεις θα ειναι δικές σου να τραβας τα μαλλιά σου...

Monsta
28-01-10, 21:52
Καλά, κάτσε να σου έρθει το μπλε σεντάν και οι φωτογραφίες που θα βάλεις θα ειναι δικές σου να τραβας τα μαλλιά σου...

Το μπλε σεντάν έχει χοντρό θέμα & θα γίνει καμιά 10αριά σελίδες thread από δικές μου μόνο φωτό.

Άσε που το δικό σου χρώμα θα δείχνει ακόμα καλύτερα τις ατέλειες κάτω από τα φώτα και στο φακό της μηχανής....

Kostas_1
29-01-10, 10:36
Γραφω με μια μικρη καθυστερηση λογω απουσιας μου χτες στη συναντηση και τρελλης πρωινης δουλειας σημερα...

Λοιπον ΝΑΙ η δικη μου κυρια ειναι!!!!!
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κωστα για την λεπτομερη και επιμελημενη εργασία του στην Ζετα μου.

:thanks::thnx::thanks:

Περασα απο κει σημερα το πρωι και μου γελαγε ολοκληρη!!!!

Monsta
29-01-10, 13:58
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

29/1/2010

Η συνέχεια:

Σήμερα είπαμε να της περιποιηθούμε λίγο το δερματάκι της στο εσωτερικό (καθίσματα).

Το εργοστασιακό δέρμα είχε λίγη ταλαιπωρία στα πλαϊνά από τη πλευρά που μπαίνουμε στο αυτοκίνητο (οδηγού & συνοδηγού). Απαλές γρατζουνιές όπου είχε φθαρεί το βερνίκι & το χρώμα του δέρματος.

Πολύ πιο light κατάσταση από το δικό μου, ήθελε όμως μία επαναβαφή στα συγκεκριμένα σημεία.

Monsta
29-01-10, 13:59
Προεργασία......

Monsta
29-01-10, 14:05
Τελειωμένο προϊόν.

QUIZ: Συγκρίνετε μόνοι σας το "πριν" με το "μετά" και επιπλέον βρείτε σε ποιο σημείο του καθίσματος ανήκουν οι τελειωμένες φωτό (οδηγού / συν/γού / πάνω / κάτω) :D

320d
29-01-10, 14:17
Τελειωμένο προϊόν.

QUIZ: Συγκρίνετε μόνοι σας το "πριν" με το "μετά" και επιπλέον βρείτε σε ποιο σημείο του καθίσματος ανήκουν οι τελειωμένες φωτό (οδηγού / συν/γού / πάνω / κάτω) :D

δεν παίζει απλά οι τελευταίες φωτό είνα απο άλλο αμάξι!!!:th_Laie_67-1:

απίστευτη δουλειά!!!!

συγχαρητήρια !

Monsta
29-01-10, 14:21
Εδώ η κυρία μας έχει πλέον φορέσει τα καλά της, έχει μακιγιαριστεί, έχει βάλει τις ακριβές της κρέμες σώματος, το Chanel της άρωμα, τα ψηλοτάκουνα και είναι έτοιμη για τη βραδυνή της έξοδο....


Ευχαριστούμε κύριε Konas!!! :thnx:

Monsta
29-01-10, 14:35
To resumee της υπόθεσης:

-Autoglym Powermax 3
-Clay Bar
-Autoglym Car Shampoo
-Autoglym Tar Remover
-Autoglym Final Rinse Hi-Gloss
-PPG SPP 1001
-Sonax Feinschleifpaste 5/3
-3M 9377 Finishing Glaze
-3M 50383 Ultrafine SE
-Flex polisher
-4 σφουγγάρια αλοιφαδόρου
-3 πανιά μικρο-ινών
-Χαρτοταινίες
-Ναϋλον μονώματος
-Χαρτί μονώματος

και το σημαντικότερο....

....σχεδόν 10 ώρες εργασίας σε 2 μέρες.

Kostas_1
29-01-10, 16:02
Πριν λιγο περασα να δω....
Παιδες η δουλεια που εγινε απλα καταπληκτικη!!!!

Επαγγελματιας με τη σημασια της λεξης που σπανιζει πια στην Ελλαδα.

Τωρα ξεκουραζεται και ετοιμαζεται για την αυριανη της εξοδο!!!
:thanks::thnx::thanks:

Kostas_1
29-01-10, 16:03
Καλά, κάτσε να σου έρθει το μπλε σεντάν και οι φωτογραφίες που θα βάλεις θα ειναι δικές σου να τραβας τα μαλλιά σου...

Σειρα της δικιας σου τωρα!!!! Ειμαι βεβαιος θα την ξαναλατρεψεις μετα!!!

Kostas_1
30-01-10, 17:47
Παρεληφθη το πρωι. Αλλο να το λεμε και αλλο να το βλεπεις. Καινουργιο αυτοκινητο.

Monsta
30-01-10, 18:52
Παρεληφθη το πρωι. Αλλο να το λεμε και αλλο να το βλεπεις. Καινουργιο αυτοκινητο.

Τελικά έκατσε καλά το frame Κώστα?

Kostas_1
30-01-10, 18:56
Τελικά έκατσε καλά το frame Κώστα?

Ναι. Το πλαισιο bmwfans εκατσε μια χαρα.
Εβαλα και αυτοκολλητο 2πλης οψεως οπως μου ειπες!!!
:thnx:

Monsta
30-01-10, 19:03
Τέλεια, εύχομαι λοιπόν από τώρα κααααλή ......συντήρηση!