PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά TIG ή ΜIG?



BILL007
08-11-11, 11:00
Tώρα τελευταία ψάχνομαι για αγορά MIG ή ΤΙG.
Πολλά συνεργεία κλείνουν και υπάρχουν απίστευτες προσφορές σε εξοπλισμό επαγγελματικού επιπέδου.

Ωστόσο θα ήθελα την γνώμη σας.
TΙG ή ΜΙG? και γιατί...*

Εγώ συγκλίνω προς MIG.
Υπάρχουν και πιο μικρές λύσεις ημιεπαγγελματικές καινούριες σε καλές τιμές.
Ενδεικτικά έχω βρει μια MIG με τα παρακάτω στοιχεία:


Range of control: 40 ~ 140 A
open circuit voltage: 34 V
security: 16 A
Steps: 4 (1 - 2 in each case with min./max.)
weldable steel wire: 0.6 ~ 0.8 mmΠώς σας φαίνεται?

*Να σημειώσω ότι η χρησιμοποίηση της θα γίνει καθαρά για δουλειά πάνω σε αμαξώματα αυτοκινήτων.

:thanks:

Ptboul
08-11-11, 11:02
Δεν έχω ιδέα γιατί πράγμα μιλάς Bill..

Από περιέργεια κ λίγο γρήγορο γκουγκλάρισμα βρήκα αυτό.

https://www.mig-welding.co.uk/forum/showthread.php?t=1708

dblade
08-11-11, 11:11
Aμα το θες αποκλειστικα για αμαξωμα θα σε βολεψει καλυτερα mig λογο ευκολιας ειναι ευκολη γενικα μηχανη.
Και εχεις την επιλογη και για ανοξειδωτη κολληση με αλλαγη συρματος απο μπρουντζινο, ανοξειδωτο και αεριου αντι για γκοργκον,βαζεις αργον.
Η tig ειναι ποιο μπελαλιδικη κολληση αλλα το οπτικο αποτελεσμα δεν εχει σχεση με την mig thumb

BILL007
08-11-11, 11:12
Βρήκα και αυτήν https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120081136&LastAdd=120081136&t=%C2%D4-%20GW%20150%20%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%D3%D5%C3%CA%CF %CB%CB%C7%D3%C7%20ARGON

Snoo
08-11-11, 11:19
Ναι. Την TIG χρησιμοποιείς συνήθως σε ποίο χοντρά σίδερα.

Την λαμαρίνα την τρυπάει για πλάκα.

BILL007
08-11-11, 11:25
Ωραία...To MIG κατοχυρώθηκε.

Για λαμαρίνες αμαξιού πόσα Α θέλω?
Κάποιοι λένε για 180.Είναι καλά ή θέλω λιγότερα/περισσότερα?

Επίσης βιομηχανικό αέριο μπορεί να αγοράσει ιδιώτης στην χώρα μας?

gyiama
08-11-11, 11:27
οχι ρε παιδια αν δουλευεις με χαμηλα αμπερ δεν τρυπας καμια λαμαρινα.απλα θελει να ρυθμιζεις τα αμπερ της μηχανης αναλογα με το παχος και το ειδος του μεταλου που κολλας

dblade
08-11-11, 11:30
Πρεπει να εχεις πολυ σταθερο χερι δεν πρεπει να σου φυγει καθολου γιατι δεν συνχωρει και ναι μονο για σωληνες ποιο πολυ χρησιμοποιητε.
Με την mig μπορεις να γεμισεις ποιο ευκολα και δεν τρυπαει τοσο πολυ το μεταλλο με λιγη εξασκηση.

dblade
08-11-11, 11:31
Ωραία...To MIG κατοχυρώθηκε.

Για λαμαρίνες αμαξιού πόσα Α θέλω?
Κάποιοι λένε για 180.Είναι καλά ή θέλω λιγότερα/περισσότερα?

Επίσης βιομηχανικό αέριο μπορεί να αγοράσει ιδιώτης στην χώρα μας?

Καλα ειναι τα 180 και ναι μπορεις να αγορασεις γκοργκον αλλα η μπουκαλα ειναι ενοικιαζομενη να υπολογιζεις ενα 40ρι την μπουκαλα.

dblade
08-11-11, 11:36
Αυτο με τα χαμηλα αμπερ ισχυει αλλα και παλι θελει προσοχη τρυπαει ευκολα το μεταλο 1mm που ειναι λαμαρινες κυριως.
https://www.electromed.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=750
2 τετοιες εχω και μια 305 εδω και 5 χρονια σκυλια ειναι δεν παθαινουν τπτ.

BILL007
08-11-11, 11:38
Για μπουκάλα λένε ότι με 200 ευρώ παίρνεις μεγάλη δικιά σου και γέμισμα κανα 30άρι.

Το γκοργκόν είναι ενα πολύ μεγάλο ποσοστό αργκόν,ενα πολύ μικρότερο διοξείδιο και ελάχιστο οξυγόνο?

dblade
08-11-11, 11:43
Νομιζω ναι δεν ξερω ακριβως καπου τοσο. Το γεμισμα ειναι +- 10 ευρω και δεν μπορουν να σου κανουν ψαλιδι διοτι οι τιμες καθοριζονται κατευθειαν απο τις εταιριες που το παραγουν και εχουν ελαχιστο ποσοστο κερδους οι ενδιαμεσοι.

dblade
08-11-11, 11:45
Αμα εξασκηθεις πολυ θα "ζωγραφιζεις" σε λιγο καιρο ειναι τρομερα πρακτικο απο οτι οι περισσοτερες κολλησεις thumb
Και με το αεριο προσοχη ειδικα αμα το εχεις σε κλειστο χωρο ελενξε για τυχον διαρροες με σαπουνονερο στα μανομετρα, λογο του οτι ειναι αδρανες αεριο εχει την ιδιοτητα να "ρουφαει" το οξυγονο απο το περιβαλλον.

BILL007
08-11-11, 11:48
Ωραία! :original:

Mια ακόμα απορία.Σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει ότι το 100% αργκόν δημιουργεί "mesh",κάτι σαν κυλίδες.
Γι'αυτό χρησιμοποιούν μείγματα όπως το γκοργκον και άλλα.

Δεν έχω καταλάβει τι εννοούν με τον όρο κυλίδες.Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει?:thnx:

dblade
08-11-11, 11:51
Κυλιδες :think: :think:
Δεν ξερω αλλα μερικες φορες οταν φυσαει και ερχεται πολυ οξυγονο προς το μερος της κολλησης βγαζει κατι σαν φουσκαλες και η κολληση δεν "πιανει" δεν ξερω αν εννοεις αυτο.

bmw316turbo
08-11-11, 12:21
Λοιπον.
Η tig ειναι σαφεστατα καλυτερη και πολυ πιο ακριβη μηχανη.Η δε κολησεις ειναι πιο ομορφες οπτικα και εχεις πολυ μεγαλυτερο ρεπερτοριο κολησεων.Ειναι μανα, στις κολησεις στο αλουμινιο οχι οτι δεν τις κανει η mig αλλα πολυ πιο ομορφες οπτικα.Το μονο μειονεκτημα εκτος της τιμης ειναι οτι θελει πολυ περισσοτερη εξασκηση στις κολησεις που σε τελικη αναλυση το αποτελεσμα σε αποζημιωνει αλλα ειναι πιο αργη.Δηλαδη στον ιδιο χρονο θα κολησεις περισσοτερες λαμαρινες με mig παρα με tig.Τωρα και στα δυο ειδη mig-tig χρειαζεσαι το αναλογο αεριο πχ καθαρο αργο για αλουμινιο και μιγμα με διοξειδιο για υπολοιπα μεταλα.Η διαφορα ειναι οτι στην mig εχεις το αναλογο ειδους συρματος (για αλουμινιο ή σιδηρουχο) σαν το αντιστοιχο ηλεκτροδιο της ηλεκτροκολλησης, ενω στην tig εχεις ακιδα απο βολφραμιο που λειωνει τοπικα το μεταλο και μαζι με το ψεκασμο του αεριου χρησιμοποιεις τη βεργα του μεταλου σαν κολληση.Το παχος συγκολλησης των μεταλων υπαγορευει και τα αμπερ που απαιτουνται για την κολληση.Φυσικα λαμαρινες αυτοκινητου <0.8mm δεν απαιτουν παραπανω απο 40 αμπερ.Απλα σε παραπανω αμπερ θα κανεις τρυπαρες.Τα πολλα αμπερ απαιτουνται σε χοντρα μεταλα και αλουμινιο.πχ κυλινδροκεφαλη ηθελε σε tig 220 αμπερ!!!!Αυτο που θα πρεπει να δεις ειναι καθε μηχανη να εχει πολλες διαβαθμισεις αμπερ και μεγαλυτερο ευρος δηλαδη απο 20-160 αμπερ (με πολλες ενδιαμεσες διαβαθμισεις) .
Τελος υπαρχει και συρμα για mig με ενσωματωμενο αεριο που αντικαθιστα τη χρηση μπουκαλας για αεριο και κολλαει τα παντα εκτος αλουμινιου και απιστευτα γερα, αφηνοντας καποιο ειδους υποληματος σαν το ηλεκτροδιο ηλεκτροκολλησης που ευκολα καθαριζεται με βουρτσα.Αυτο εχω εγω ,αλλα απο οσο ξερω δεν υπαρχει στην ελλαδα.
Αυτα ,ελπιζω να βοηθησα

BILL007
08-11-11, 12:31
Eυχαριστώ παιδιά!:thnx:

Τι λέτε μεταχειρισμένη ή καινούρια?

Είναι κάποια κομμάτια στην MIG που να θέλουν περιοδική συντήρηση (ακροφύσια,καλώδια) και πρέπει να τα κοιτάξω πριν αγοράσω?

και πάλι :thanks:

dblade
08-11-11, 12:38
Ποιο πολυ συντηρηση η τσιμπιδα θελει λογο θερμοκρασιας αλλα τα ανταλλακτικα ειναι πολυ φθηνα.

spar@
08-11-11, 22:41
Με απλά λόγια το TIG είναι η ηλεκτροκόλληση και το MIG η κόλληση με ARGON ;)

νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο,
και η mig και η tig ειναι με αεριο..
mig-mag (metal active gas) η γνωστη μας σε ολους argon η οποια κανεις κολληση απευθειας βγαζωντας με ενα κουμπι ηλεκτροδιο απ το μασουρι, την χρησιμοποιουν ολα τα συνεργεια,και συνηθως το αεριο που χρησιμοποιειται ειναι ναλογα το μειγμα 75% αργο και 25% διοξειδιο του ανθρακα!
tig(tungsten inert gas) και αυτη δουλευει με αεριο αργο και ηλιο με ηλεκτροδιο βολφραμιου, και το ηλεκτροδιο σκεψου οτι δεν χαλαει ειναι σαν μια προκα, αλλα δινει τοηλεκτρικο τοξο και αυτο που κολλαει ειναι το συγκολλητικο υλικο δηλαδη μια ραβδο την οποια στην ουσια λιωνεις...
πανακριβη σαν συσκευη, πανακριβα τα αερια και πανακριβα τι υλικα, ομοιομορφη κολληση αλλα χρησιμοποιειται σε εργοστασια κλπ και ειναι πιο δυσκολη!
για τις δουλειες που την θες mig σιγουρα!

BILL007
09-11-11, 15:24
Όποιος έχει ακουστά τίποτα για καμία μετάχειρη ας ρίξει pm... :thanks:

Aποφάσισα να ψάξω για μεταχειρισμένη,γιατί η διαφορά είναι αρκετή και αξίζει τον κόπο.Στο ebay το γερμανικό παίζουν γύρω στο 150άρι συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών.

Θα ψάξω για μεταχειρισμένη για λίγο καιρό και μετά πάω για καινούρια,αν δεν κάτσει...;)


Τοσο πολυ χρηση θα εχεις που θες και δικο σου?

Απ'οτι δείχνει θα έχω αρκετή...thumb

nikos1400
13-11-12, 05:47
:think:

Βασιλη, τι εκανες τελικα...?

:think::think:

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=index&cPath=40&gclid=CIGFq42Ry7MCFYGz3god1QQAmw


https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=40&products_id=4116
:think::think:

bmw316turbo
13-11-12, 07:35
Tώρα τελευταία ψάχνομαι για αγορά MIG ή ΤΙG.
Πολλά συνεργεία κλείνουν και υπάρχουν απίστευτες προσφορές σε εξοπλισμό επαγγελματικού επιπέδου.

Ωστόσο θα ήθελα την γνώμη σας.
TΙG ή ΜΙG? και γιατί...*

Εγώ συγκλίνω προς MIG.
Υπάρχουν και πιο μικρές λύσεις ημιεπαγγελματικές καινούριες σε καλές τιμές.
Ενδεικτικά έχω βρει μια MIG με τα παρακάτω στοιχεία:


Πώς σας φαίνεται?

*Να σημειώσω ότι η χρησιμοποίηση της θα γίνει καθαρά για δουλειά πάνω σε αμαξώματα αυτοκινήτων.

:thanks:

Εγω εχω Mig, αλλα αν θελεις να κολλας τα παντα!!! με φοβερη ποιοτητα στις κολλησεις , τοτε μονο tig αλλα με πολλα αμπερ.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι κολλας πιο αργα σε ρυθμο αλλα θελει και πολυ πολυ πολυ εξασκηση σε σχεση με mig.

BILL007
29-08-15, 18:46
Επανέρχομαι στο θέμα ύστερα απο καιρό...

Σε αυτό το video λένε ότι λόγω θερμικού φορτίου και φόβων για υψηλό corrosion, μονόδρομος για αυτοκίνητο η TIG.


https://www.youtube.com/watch?v=WuZYrLzPFwM

Εχω βρει καινούργιο αυτό εδώ το μηχάνημα που κάνει και cut και mma

https://dwt-pt.com/en/ct-312
https://dwt-pt.com/content/images/thumbs/0002703_ct-312.png

Aξίζει άραγε τον κόπο? Το έχει μήπως κανείς ή κάτι παραπλήσιο να μας πει εντυπώσεις? :think:

mark e92
30-08-15, 13:22
Που θα το χρησιμοποιεις;
Πχ για ξεσαπισμα;
Τι θέλεις να κάνεις;

BILL007
30-08-15, 14:27
Που θα το χρησιμοποιεις;
Πχ για ξεσαπισμα;
Τι θέλεις να κάνεις;

Για λαμαρινοδουλειά θα χρησιμοποιηθεί. Πάνω σε φτερά αλλά και σε σκελετό πολύ πιθανόν :original:

costask2
22-11-15, 21:40
ΤΙG θα επέλεγα... κ εγώ κάποια στιγμή θα ήθελα ένα ΤΙG... για πιο ωραία δουλειά κ για λεπτομέρειες και δουλεύεις αλουμίνιο, ατσάλι κτλ ότι θέλεις...:thumbsup::thumbsup:

BILL007
23-11-15, 11:23
ΤΙG θα επέλεγα... κ εγώ κάποια στιγμή θα ήθελα ένα ΤΙG... για πιο ωραία δουλειά κ για λεπτομέρειες και δουλεύεις αλουμίνιο, ατσάλι κτλ ότι θέλεις...:thumbsup::thumbsup:

Εχεις βρει ή έχεις ψάξει για μηχάνημα TIG? :original:

Eγω έχω βρει μερικά.Ενα είναι αυτό, απλά ψάχνω για εντυπώσεις και κριτικές.

¨

Εχω βρει καινούργιο αυτό εδώ το μηχάνημα που κάνει και cut και mma

https://dwt-pt.com/en/ct-312
https://dwt-pt.com/content/images/thumbs/0002703_ct-312.png

Aξίζει άραγε τον κόπο? Το έχει μήπως κανείς ή κάτι παραπλήσιο να μας πει εντυπώσεις? :think:

costask2
23-11-15, 21:39
Εχεις βρει ή έχεις ψάξει για μηχάνημα TIG? :original:

Eγω έχω βρει μερικά.Ενα είναι αυτό, απλά ψάχνω για εντυπώσεις και κριτικές.

¨

Δεν έχω ψάξει καθόλου να σου πω την αλήθεια αλλα της προυαλες είπε ο πατέρας μου οτι ένας πελάτης του στη Σουηδία του αφησε ενα χαλασμένο TIG μηχανιμα και αν μπορέσει να το φτιάξει θα μου το στείλει... Άρα θα δούμε, μακάρι μην έχει καμια μεγάλη ζημιά....thumb

BILL007
23-05-16, 08:24
Σχετικά με τις κολλήσεις βρήκα αυτά τα δυο ωραία λινκ για όποιον ψάχνεται



https://www.esabna.com/euweb/oxy_handbook/589oxy13_13.htm

https://www.weldtec.com.vn/dao-tao.html (θέλει translate απο Βιετναμέζικα)

manose36c
21-07-16, 17:19
Ξεθαβω το ποστ αλλα μιας και εχω αμεση σχεση με το αντικειμενο οι μηχανες MIG κοινως συρματος δεν εχουν σχεση με τις TIG μια MIG (inverter) δεν μπορει να κολλα Inox χωρις τις αναλογες μετατροπες με αμφιβολα αποτελεσματα και χαμηλη ποιοτητα κολλησης επισης δεν μπορει να συγκοληση τπτ αλλο παρα μονο σιδηρο αν ειναι πηνιου. Σε εντιθεση ενα Inverter Tig μπορει να συγκολληση απο αλουμινιο ναι σωστα διαβασατε ινοξ και σιδηρο με το αναλογο αεριο και την αναλογη βεργα συγκολλησης. Εγω στην κατοχη μου εχω ενα Inverter MIG 125Amp με φιαλη κοργκον με αυτο εχω συγκολληση με απολυτη επιυχια ανοξειδωτα και σιδηρο για να συγκολλησω αλουμινιο χρειαζομαι αλλο αεριο ραουλο και εσωτερικο "καλωδιο" τσιμπιδας για να περνα το πιο μαλακο συρμα αλουμινιου απο μεσα χωρις να κολλα και να τσακιζει.Επισης θα μπορουσα να κολλησω αλουμινιο επικαλυμενο αλλα με χαμηλη ποιοτητα συγκολλησης. Αν ξαναεπαιρνα μηχανη συγκολλησης θα επελεγα σιγουρα ενα 160αρι inverter με μεγαλο Duty Cycle και σιγουρα Pulse ωστε να κολλαω αλουμινιο πιο ευκολα. Αν καποιος χρειαστη πληροοφοριες σχετικα με αγορα η να του συστησω μηχανημα ας μ στειλει ενα ΠΜ εινα μεσα στα πλαισια της δουλειας μου και θα χαρω να βοηθησω επιδοξους συγγολητες!

BILL007
21-07-16, 19:12
Ξεθαβω το ποστ αλλα μιας και εχω αμεση σχεση με το αντικειμενο οι μηχανες MIG κοινως συρματος δεν εχουν σχεση με τις TIG μια MIG (inverter) δεν μπορει να κολλα Inox χωρις τις αναλογες μετατροπες με αμφιβολα αποτελεσματα και χαμηλη ποιοτητα κολλησης επισης δεν μπορει να συγκοληση τπτ αλλο παρα μονο σιδηρο αν ειναι πηνιου. Σε εντιθεση ενα Inverter Tig μπορει να συγκολληση απο αλουμινιο ναι σωστα διαβασατε ινοξ και σιδηρο με το αναλογο αεριο και την αναλογη βεργα συγκολλησης. Εγω στην κατοχη μου εχω ενα Inverter MIG 125Amp με φιαλη κοργκον με αυτο εχω συγκολληση με απολυτη επιυχια ανοξειδωτα και σιδηρο για να συγκολλησω αλουμινιο χρειαζομαι αλλο αεριο ραουλο και εσωτερικο "καλωδιο" τσιμπιδας για να περνα το πιο μαλακο συρμα αλουμινιου απο μεσα χωρις να κολλα και να τσακιζει.Επισης θα μπορουσα να κολλησω αλουμινιο επικαλυμενο αλλα με χαμηλη ποιοτητα συγκολλησης. Αν ξαναεπαιρνα μηχανη συγκολλησης θα επελεγα σιγουρα ενα 160αρι inverter με μεγαλο Duty Cycle και σιγουρα Pulse ωστε να κολλαω αλουμινιο πιο ευκολα. Αν καποιος χρειαστη πληροοφοριες σχετικα με αγορα η να του συστησω μηχανημα ας μ στειλει ενα ΠΜ εινα μεσα στα πλαισια της δουλειας μου και θα χαρω να βοηθησω επιδοξους συγγολητες!

Eυχαριστούμε πολύ Μάνο! :original: :thnx: :thnx::thnx: Θα σε ζαλίσω αργότερα με αρκετές ερωτήσεις :D :D :D

Dimitrismig
27-01-17, 19:18
Γεια σε ολους μολις εκανα Εγγραφή εδω αγορασα μια mig imperia 161 εχω ανεβασει και σχετικο βίντεο στο youtube αλλα πεντε μήνες μετα την αγορά καηκε δεν δουλευει ξαφνικα και εριξε το κεντρικο διακοπτι στιν οικια που ειχα παει για επισκευες η μηχανη κολλουσε πολυ καλα πολυ δυνατή ειναι κατασκευής κινας τιν εισάγει η unimac ειναι μεσα στην εγγύηση για να δουμε τιν εστειλα σημερα θα πάρει 4 με 5 μερες να μου απαντήσουν...φιλικα Δημητρης

manose36c
09-02-17, 18:07
Γεια σε ολους μολις εκανα Εγγραφή εδω αγορασα μια mig imperia 161 εχω ανεβασει και σχετικο βίντεο στο youtube αλλα πεντε μήνες μετα την αγορά καηκε δεν δουλευει ξαφνικα και εριξε το κεντρικο διακοπτι στιν οικια που ειχα παει για επισκευες η μηχανη κολλουσε πολυ καλα πολυ δυνατή ειναι κατασκευής κινας τιν εισάγει η unimac ειναι μεσα στην εγγύηση για να δουμε τιν εστειλα σημερα θα πάρει 4 με 5 μερες να μου απαντήσουν...φιλικα Δημητρης

Φιλε εχεις νεα σχετικα με την επισκευη ? Στην εφτιαξαν τελικα ? Αν οχι στειλε μου π.μ ισως μπορω να σε βοηθησω.

Dimitrismig
10-02-17, 17:01
Φιλε εχεις νεα σχετικα με την επισκευη ? Στην εφτιαξαν τελικα ? Αν οχι στειλε μου π.μ ισως μπορω να σε βοηθησω.

Γεια σου Μάνο μου την εστειλαν τελικα επισκευασμενη μετα λίγη αναμονή.. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παντος. Παρατήρησα κατι που μου εκανε εντύπωση και πριν καεί μου το ξαναεκανε χωρίς να πατισω την σκανδάλη της Τσιμπίδας mig εθει σε επαφη το σιρμα της τσιμπιδας με το προς κολληση αντικείμενο κανει ενα μικρο σπινθιρα επαναλαμβανω χωρις να πατισν την σκανδαλη. Ακριβός αυτο μου ειχε κανει και λιγο πριν καει....