PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάρτηση σε Ζ3



mse36
08-11-11, 09:06
Με αφορμή το θέμα της Κωνσταντίνας για τις RACELAND, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Το Ζ3 μου φοράει (ΑΚΟΜΗ!) την εργοστασιακή ανάρτηση και είναι μοντέλο 4ος/01 1.9i f/l και έχει κάνει, όμως, περίπου 36.600χλμ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!).Πρέπει να την αλλάξω λόγω 10ετίας πλέον ή δεν είναι απαραίτητο?Στον δρόμο πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα (να κοπανάει ή κάποιος άλλος θόρυβος) εκτός απο το γεγονός ότι είναι λίγο ''βάρκα'', αλλά έτσι είναι τα ''μαμά'' απ' όσο γνωρίζω.....

2. Αν τελικά πρέπει να την αλλάξω, τι μου προτείνετε? Θέλω κάτι οικονομικό(όπως οι RACELAND), χαμήλωμα 3-3,5cm και να είναι μεσαίας σκληρότητας(ούτε να κοπανάει στους Ελληνικούς δρόμους, ούτε να είναι και βάρκα όμως!).Το τέλειο βέβαια είναι να είναι ρυθμιζόμενης απόσβεσης(και όχι ρυθμιζόμενου ύψους) αλλά φαντάζομαι θα φύγουμε σε τιμή! (Παλιότερα είχα την koni 1150, ρυθμιζότανε απο μέτρια σκληρότητα για καθημερινή χρήση έως ''τσιμέντο'' για άγριες διαθέσεις και για ύψος χαμηλά έως ''σαύρα''!).Την αγόρασα 800 ευρώ πριν απο 7-8 χρόνια και ήταν ότι καλύτερο είχα βάλει πάνω στο αμάξι!(και είχα βάλει πολλά...)

:thanks:

mse36
08-11-11, 21:53
Με αφορμή το θέμα της Κωνσταντίνας για τις RACELAND, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Το Ζ3 μου φοράει (ΑΚΟΜΗ!) την εργοστασιακή ανάρτηση και είναι μοντέλο 4ος/01 1.9i f/l και έχει κάνει, όμως, περίπου 36.600χλμ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!).Πρέπει να την αλλάξω λόγω 10ετίας πλέον ή δεν είναι απαραίτητο?Στον δρόμο πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα (να κοπανάει ή κάποιος άλλος θόρυβος) εκτός απο το γεγονός ότι είναι λίγο ''βάρκα'', αλλά έτσι είναι τα ''μαμά'' απ' όσο γνωρίζω.....

2. Αν τελικά πρέπει να την αλλάξω, τι μου προτείνετε? Θέλω κάτι οικονομικό(όπως οι RACELAND), χαμήλωμα 3-3,5cm και να είναι μεσαίας σκληρότητας(ούτε να κοπανάει στους Ελληνικούς δρόμους, ούτε να είναι και βάρκα όμως!).Το τέλειο βέβαια είναι να είναι ρυθμιζόμενης απόσβεσης(και όχι ρυθμιζόμενου ύψους) αλλά φαντάζομαι θα φύγουμε σε τιμή! (Παλιότερα είχα την koni 1150, ρυθμιζότανε απο μέτρια σκληρότητα για καθημερινή χρήση έως ''τσιμέντο'' για άγριες διαθέσεις και για ύψος χαμηλά έως ''σαύρα''!).Την αγόρασα 800 ευρώ πριν απο 7-8 χρόνια και ήταν ότι καλύτερο είχα βάλει πάνω στο αμάξι!(και είχα βάλει πολλά...)

:thanks:

Kανένας?:whistle:

gnx
08-11-11, 21:59
Με το να χαμηλώσεις το αμαξι 3-3.5 πόντους σε συνδυασμό με τις 17ρες θα το κανεις κούτσουρο, μάλλον χωρίς αιτία. Νομίζω κρίμα γιατι το αυτοκινητο φαίνεται να ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.

deepBLUE
08-11-11, 22:18
Αστο ως εχει αφου μετρησεις τις αναρτησεις σου και τα νουμερα ειναι οκ και βαλε αντιστρεπτικες μπαρες μπρος πισω μεγαλυτερες,θα δεις τεραστια διαφορα !!!

ziaba
09-11-11, 11:29
μπορείς να μπαξεις μπάρες θόλων για καλύτερα κράτηματα κ μετα αμά θες βλέπεις κ για a ζαμφόρ

mse36
09-11-11, 17:23
Αστο ως εχει αφου μετρησεις τις αναρτησεις σου και τα νουμερα ειναι οκ και βαλε αντιστρεπτικες μπαρες μπρος πισω μεγαλυτερες,θα δεις τεραστια διαφορα !!!

Εννοείς απο άλλη έκδοση ή εμπορίου? πόσο είναι περίπου το κόστος σε αυτή την περίπτωση?

fanisk
09-11-11, 17:31
Εννοείς απο άλλη έκδοση ή εμπορίου? πόσο είναι περίπου το κόστος σε αυτή την περίπτωση?

H&R γυρω στα 350-400¤.

Vassilis ///M
09-11-11, 17:39
https://www.car.gr/parts/view/1316704/

Kostas Maras
09-11-11, 17:43
Αστο ως εχει αφου μετρησεις τις αναρτησεις σου και τα νουμερα ειναι οκ και βαλε αντιστρεπτικες μπαρες μπρος πισω μεγαλυτερες,θα δεις τεραστια διαφορα !!!

Πολύ σωστά είπε ο Βαγγέλης για τον έλεγχο και για την τοποθέτηση των αντιστρεπτικών.

fanisk
09-11-11, 18:31
https://www.car.gr/parts/view/1316704/

Δεν μπαινει σε Ζ3 νομιζω.

NikoZ3
11-11-11, 23:59
Θα προτεινα Bilstein κιτρινα που δεν θα σε πουλησουν ποτε αλλα οχι και η τελευταια λεξη της ανεσης ...
Για χαμηλωμα με 17αρες καλυτερα οχι ... θα ειναι κυριολεκτικα αβαστακτη η οδηγηση στους κορυφαιους δρομους που εχουμε thumb

deepBLUE
12-11-11, 02:00
Θα προτεινα Bilstein κιτρινα που δεν θα σε πουλησουν ποτε αλλα οχι και η τελευταια λεξη της ανεσης ...
Για χαμηλωμα με 17αρες καλυτερα οχι ... θα ειναι κυριολεκτικα αβαστακτη η οδηγηση στους κορυφαιους δρομους που εχουμε thumb

Εγω παλι θα σου ελεγα μακρια απο bilstein γιατι θα σου πεσει η αποδοση τους γρηγορα καλυτερα στα χρηματα αυτα Koni .

NikoZ3
12-11-11, 15:21
Εγω παλι θα σου ελεγα μακρια απο bilstein γιατι θα σου πεσει η αποδοση τους

Σεβομαι παντα την διαφορετικη αποψη αλλα και προτιμηση του οποιου φιλου αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια !!!
Δεν εγινε ποτε μεχρι τωρα κατι τετοιο που να επιβεβαιωνει αυτο, σε συχνοτητα που να τους βγει τετοιο "ονομα" ... το αντιθετο !!!
Εγω προσωπικα οσες BMW ειχα, παντα με Bilstein ηταν και δεν συνεβη ποτε μειωση αποδοσης ... σε επιπεδα αξιοπιστιας και επιδοσεων αφρος. Αλλωστε τα αμορτισερομετρα μπορουν και το επιβεβαιωνουν αυτο και στην πραξη. :wink:
Αλλα και το οτι ειμαι ζωντανος σημερα το οφειλω και στα Bilstein !!! :whistle:
Δεν ανακαλυψαμε την Αμερικη ξαφνικα βεβαια, ολοι οι λατρεις της αυτοκινησης το ξερουν αυτο.
Bilstein αλλα και ΚW επισης, respect. IMHO

deepBLUE
12-11-11, 15:27
Σεβομαι παντα την διαφορετικη αποψη αλλα και προτιμηση του οποιου φιλου αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια !!!
Δεν εγινε ποτε μεχρι τωρα κατι τετοιο που να επιβεβαιωνει αυτο, σε συχνοτητα που να τους βγει τετοιο "ονομα" ... το αντιθετο !!!
Εγω προσωπικα οσες BMW ειχα, παντα με Bilstein ηταν και δεν συνεβη ποτε μειωση αποδοσης ... σε επιπεδα αξιοπιστιας και επιδοσεων αφρος. Αλλωστε τα αμορτισερομετρα μπορουν και το επιβεβαιωνουν αυτο και στην πραξη. :wink:
Αλλα και το οτι ειμαι ζωντανος σημερα το οφειλω και στα Bilstein !!! :whistle:
Δεν ανακαλυψαμε την Αμερικη ξαφνικα βεβαια, ολοι οι λατρεις της αυτοκινησης το ξερουν αυτο.
Bilstein αλλα και ΚW επισης, respect. IMHO

Πηγες ποτε να τις μετρησεις μετα απο 1 χρονο να δεις που βρισκοντουσαν ?
Αν ναι παω πασο.
Προσωπικα παντος της εχω πατησει 2 φορες !!!thumb

NikoZ3
12-11-11, 16:02
Ναι το εχω κανει ...
και στην PSS9 οταν τις ειχα αγορασει, για το S3 που ειχα τοτε, μεταχειρισμενες 2 ετων και πολυ δουλεμενες στο δρομο αλλα και στην Sprint 2 η' 3 ετων και ηταν και οι δυο αψογες.
Στον δρομο ομως εχω να πω τα καλυτερα γιατι στο τερεν φαινονται ολα και η Sprint εμενα προσωπικα μου εσωσε τη ζωη οταν επαθα στραβη στα 230χ/ω !!!

Αυτο ομως δεν αναιρει οτι δεν υπαρχουν αστοχιες σε παρτιδες αλλα ειναι πολυ μικρο ποσοστο εναντι αλλων εταιριων.

:cheers:

mse36
12-11-11, 16:35
Ναι το εχω κανει ...
και στην PSS9 οταν τις ειχα αγορασει, για το S3 που ειχα τοτε, μεταχειρισμενες 2 ετων και πολυ δουλεμενες στο δρομο αλλα και στην Sprint 2 η' 3 ετων και ηταν και οι δυο αψογες.
Στον δρομο ομως εχω να πω τα καλυτερα γιατι στο τερεν φαινονται ολα και η Sprint εμενα προσωπικα μου εσωσε τη ζωη οταν επαθα στραβη στα 230χ/ω !!!

Αυτο ομως δεν αναιρει οτι δεν υπαρχουν αστοχιες σε παρτιδες αλλα ειναι πολυ μικρο ποσοστο εναντι αλλων εταιριων.

:cheers:

Τι ακριβώς έγινε?

NikoZ3
13-11-11, 16:41
Τι ακριβώς έγινε?

Η ζωη δεν ειναι παντα μια ευθεια ... :rally:

χωρις ιχνος σοβαροτητας ενα ιδανικο βραδυ αποφασισα να δω την τελικη της Ζed ... αλλα εκει ξαφνικα που πηγαινα τελειωσε η ευθεια ... :whistle:

και ακολουθουσε στροφη γωνιακη 60 περιπου μοιρων και εγω με δισκους λιωμενους ... ταχυτητα 230 και θεωρητικα αποσταση αρκετη να μην κανω τον μετροποντικα, αλλα οι λιωμενοι δισκοι ειχαν αλλη αποψη ...
οποτε κρατησα ψυχραιμια και προσπαθησα να διαγραψω την ιδανικη πορεια με ευτυχως αρκετη επιτυχια γιατι με βοηθησε η ψυχραιμια μου αλλα και οι αναρτησεις -πανω απ' ολα- στο τελικο αποτελεσμα ... μονη απωλεια ενα ακρο για τσαϊ μαζι με ελαστικο και ζαντα ... αμαξωμα ουτε γρατζουνια οπως κι εγω ευτυχως ...
ετσι και εκοψα τις πολλες μαγκιες γιατι η τυχη δεν ειναι παντα με τον ανεγκεφαλο :innocent:

και οταν φυσικα λεω αρκετη επιτυχια, το λεω γιατι αλλοι υπο τετοιες συνθηκες σκοτωνονται και παραλληλα το αμαξι γινεται παζλ ...

:cheers:

mse36
13-11-11, 16:55
Tι ανάρτηση φοράς τώρα και πως είναι για τους ελληνικούς δρόμους?To έχεις χαμηλωμένο ή όχι?

NikoZ3
13-11-11, 17:30
Tι ανάρτηση φοράς τώρα και πως είναι για τους ελληνικούς δρόμους?To έχεις χαμηλωμένο ή όχι?

οχι, δεν θα το αντεχα.

συνεχιζω και χρησιμοποιω Bilstein Sprint, οπου με ικανοποιουν απολυτα αλλα επειδη θα ερθει πιο μεγαλο μοτερ λιγο αργοτερα ισως να παω και σε pss9 και τελος.

για ελληνικους δρομους αντικειμενικα δεν κανει καμια σπορ αναρτηση ποσο μαλλον αυτη και ποσο μαλλον σε ενα Ζ3 ...
οποτε η' βαζει καποιος μια πιο ανετη αναρτηση και δεν κανει τον Φετελ, αλλιως παει σε πιο απολυτα πραγματα και προσεχει -οσο μπορει- τους αθλιους δρομους μας
και παραλληλα μπορει και πηγαινει με ασφαλεια κοντα στα ορια οταν βρει πεδιο ...

μεση λυση δεν υπαρχει δυστυχως ... ΙΜΗΟ thumb

VanVIC
13-11-11, 20:26
Πρίν βάλω τις MAD SPORTIVE (ρυθμιζόμενες) ήταν να βάλω τις PSS9 αλλά επειδή χρειαζόταν μια πατέντα στις πίσω, προτίμησα μια έτοιμη λύση.
Μέχρι τότε δεν τις ήξερα τις MAD, μου τις πρότεινε ο μηχανικός μου αλλά ευχαριστημένος έμεινα. Κόστιζαν και λιγότερο απο τις PSS9.
To Ζ3 με τις MAD πατούσε καλά, ακόμα και στα πολλά σε ανοιχτές καμπές της Α.Ο. με 5η και 6900 RPM (κάποτε έκανα και τέτοιες...) ήταν ιδιάιτερα σταθερό (οι κάτοχοι Ζ3 με κατανοούν) και "άκουγε" χωρίς χαζά στις όποιες μικροδιορθώσεις πορείας.
Απ'ότι μου είπε ο Deepblue (τις φόρεσε κι αυτός στο δικό του Ζ3) δεν αντιπροσωπευονται πλεόν στην Ελλάδα.
Πάντως βγαίνει μοντέλο για Ζ3 και θα μπορέσετε να τις βρείτε τουλάχιστον στο internet.

geoski
17-11-11, 07:03
Πρίν βάλω τις MAD SPORTIVE (ρυθμιζόμενες) ήταν να βάλω τις PSS9 αλλά επειδή χρειαζόταν μια πατέντα στις πίσω, προτίμησα μια έτοιμη λύση.
Μέχρι τότε δεν τις ήξερα τις MAD, μου τις πρότεινε ο μηχανικός μου αλλά ευχαριστημένος έμεινα. Κόστιζαν και λιγότερο απο τις PSS9.
To Ζ3 με τις MAD πατούσε καλά, ακόμα και στα πολλά σε ανοιχτές καμπές της Α.Ο. με 5η και 6900 RPM (κάποτε έκανα και τέτοιες...) ήταν ιδιάιτερα σταθερό (οι κάτοχοι Ζ3 με κατανοούν) και "άκουγε" χωρίς χαζά στις όποιες μικροδιορθώσεις πορείας.
Απ'ότι μου είπε ο Deepblue (τις φόρεσε κι αυτός στο δικό του Ζ3) δεν αντιπροσωπευονται πλεόν στην Ελλάδα.
Πάντως βγαίνει μοντέλο για Ζ3 και θα μπορέσετε να τις βρείτε τουλάχιστον στο internet.

ποσο κοστιζουν ?

Stamatis
17-11-11, 07:27
650 με 700 ευρω.
Καλη και φτηνη λυση.