PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με κρυο σε συρομενη πορτα.



Stamatis
07-11-11, 14:27
Εχω ρε παιδια μια συρομενη στο γραφειο σε διαστασεις 2.30*4 μετρα με δυο φυλα που κλεινουν αντικρυστα.
Βαζει πολυ αερα απο τα πλαγια εκει που μπαινει στον τοιχο, καθως και απο το σιδηροδρομο κατω.
Αεροστοπ στο κουφωμα εβαλα.
Λαστιχο στο κατω μερος επισης.
Πηρα τηλεφωνο την europa μου ειπαν "ετσι ειναι αυτες" βαλε αν θες πορτα με μεντεσεδες.
Επειδη το καλοκαιρι ειναι χαρμα οταν την ανοιγω δεν θελω να την χαλασω.
Σκεφτομαι η να της κανω κουφωμα και να βαλω μια πολυ βαρια κουρτινα για να κραταει το κρυο (αλλα θα με φαει το σκοταδι) η να ριξω πολυουρεθανη στα κενα του τοιχου.
Καμμια καλυτερη ιδεα εχει κανενας;

ntinos
07-11-11, 14:37
Δυo ζευγαρια καλτσες :D

ntinos
07-11-11, 14:39
Aστειευομαι φυσικα.

Εχω παρομοιο θεμα, και δεν εχω βρει λυση (δεν το εχω πολυψαξει κιολας)

Ptboul
07-11-11, 14:57
Καινούρια ''βουρτσάκια'' υψηλής πυκνότητας;

spar@
07-11-11, 15:04
πολυουρεθανη περασε την και ασε να φουσκωσει να γινει μονομπλοκ...χεχε
δυστυχως αυτο ειναι και το μειονεκτημα με τις σειρωμενες και ολες τωρα γινονται με μεντεσεδες οι οποιες πραγματικα σφραγιζουν!
για μενα παρε τσοχα αυτοκολλητη σαν και αυτη που βαζουν στα φιμε, η σφουγγαρακι αυτοκολλητο και περασε την στο τελαρο να κλεισει τα κενα... θα σου βγαζει το λαδι οταν ανοοιγει-κλεινει αλλα θα κοψει λιγο!

hades7
07-11-11, 15:11
μιλαμε εχεις προβληματα προεδρε ρε στη βιλλα Αμαλιας το εχεις το γραφειο?

Nikos
07-11-11, 15:32
Κλεισε με χοντρο ναυλον σακκουλα ολη τη βεραντα απο πανω μεχρι κατω και σοβαντισε στα σημεια που το συρομενο μπαινει μεσα στο κουφωμα και στη κατω ραγα. Αναμεσα στο ναυλον και την πορτα γεμησε ολη τη βεραντα με πολυουρεθανη. Ναυλον / σοβας / πολυουρεθανη ειναι σχημα ανικητο.



Το μονο που μπορεις να κανεις νομιζω ειναι αυτο με τα βουρτσακια που σου ειπαν και πιο πανω.
Αλλιως αλλαζεις κτηριο Σταμ.

S8N
07-11-11, 15:45
Οι νέες σειρές συρόμενων κουφωμάτων είναι πολύ βελτιωμένες. Σαφώς δεν είναι σαν τα ανοιγόμενα, δεν 'μπάζουν' όμως όπως οι παλαιές.

Φώναξε έναν καλό αλουμινά (υπάρχουν και στο forum) να δει αν μπορεί να σου αλλάξει τα αρμοκάλυπτρα έστω. Αν όχι, κάνε μια επενδυσούλα και άλλαξε όλο το κούφωμα με κάποια νέα σειρά. Αν είναι βορεινό διάλεξε μια σειρά με θερμοδιακοπή ή/και διπλό υαλοπίνακα με κάποιο ευγενές αέριο. Ίσως να μπορείς να βάλεις και σίτα σαν μπόνους. Ο περιοριστικός παράγων είναι το διάκενο του τοίχου.

Πέρα από την Europa ρίξε μια ματιά σε ETEM και Profilco.

fanisk
07-11-11, 15:49
Ο πατερας του Snoo ειναι αλουμινας, στειλτου ενα πμ μηπως ξερει κατι.

Ptboul
07-11-11, 15:51
Αν είναι βορεινό διάλεξε μια σειρά με θερμοδιακοπή ή/και διπλό υαλοπίνακα με κάποιο ευγενές αέριο. Ίσως να μπορείς να βάλεις και σίτα σαν μπόνους. Ο περιοριστικός παράγων είναι το διάκενο του τοίχου.

Πέρα από την Europa ρίξε μια ματιά σε ETEM και Profilco.

Θεωρώ δεδομένο ότι έχει διπλό τζάμι. Αν όχι τότε εννοείτε αλλαγή όλο το κούφωμα με διπλό τζάμι κ μάλιστα με μεγάλο κενό ανάμεσα (απόλυτη ηχομόνωση και θερμομόνωση)

Πολλά τα έξοδα βέβαια..

Stamatis
07-11-11, 16:11
Ενδιαφερουσες αποψεις.

Η πορτα εχει διπλΑ τζαμιΑ δηλαδη δυο σετ.
Ενα σαντουιτς μεσα και ενα σαντουιτς εξω.
Αναμεσα σε καθε σαντουιτς εχει μεμβρανες.
Τα τζαμια ειναι με κενο περιπου 4 ποντους αναμεσα τους αρα απο εκει δεν εχουμε προβληματα.
Η ουσια ειναι οτι η πορτα η μαλλον οι πορτες ειναι παρα πολυ βαριες και περπατανε επανω σε μπιλιες σαν ρουλεμαν.
Το πρωτο κομματι αερα βγαινει απο εκει και το δευτερο κομματι απο τους αρμους.
Αν εβαζα τσοχα στους αρμους θα την ξηλωνε για πλακα.

Επικοινωνω με τον Σνουφαδερ για λυση.

mitsos_chania
07-11-11, 16:12
Σταμάτη θες να κρατήσεις το κουφωμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
07-11-11, 16:16
Αναγκαστικα γιατι ειναι χωνευτο στον τοιχο.
Αν φυγει θα πρεπει να γινει μεγαλο μερεμετι αν βγει.

S8N
07-11-11, 16:18
Κλεισε με χοντρο ναυλον σακκουλα ολη τη βεραντα απο πανω μεχρι κατω και σοβαντισε στα σημεια που το συρομενο μπαινει μεσα στο κουφωμα και στη κατω ραγα. Αναμεσα στο ναυλον και την πορτα γεμησε ολη τη βεραντα με πολυουρεθανη. Ναυλον / σοβας / πολυουρεθανη ειναι σχημα ανικητο.



Το μονο που μπορεις να κανεις νομιζω ειναι αυτο με τα βουρτσακια που σου ειπαν και πιο πανω.
Αλλιως αλλαζεις κτηριο Σταμ.

Καλή λύση κι αυτή αλλά θα πρέπει να κάνει και τακτοποίηση με τον 4014/11. Αν ο εξώστης είναι πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης δεν εμπίπτει στις διατάξεις. Επίσης, θα πρέπει να γίνει ένας επανέλεγχος ως προς τη στατική επάρκεια του εξώστη να φέρει όλα αυτά τα φορτία. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις:

Να κλείσει με γυψοσανίδα εσωτερικά το άνοιγμα, να ζωγραφίσει μπαλκονόπορτα με φωσφοριζέ μπογιά και ν' αφήνει λάμπα υπεριώδους το βράδυ ανοιχτή ώστε να 'φορτίζει' ακτινοβολία ο τοίχος για την ημέρα. Το καλοκαίρι η γυψοσανίδα αφαιρείται και ο Σταμάτης μπορεί ν' αναπνέει και πάλι φρέσκο καυσαέριο. Έξτρα μπόνους: Ζωγραφίζει ό,τι θέλει: Ηλιόλουστη μέρα, δέντρα, λιβάδια, κάπου δεξιά παραλίες γυμνιστών κι αριστερά στο βάθος υπαίθριες γραμμές παραγωγής Corvette.

Να βάλει περιμετρικά του ανοίγματος πυρακτωμένη αντίσταση ώστε ο αέρας που εισέρχεται να ζεσταίνεται. Έξτρα μπόνους: α) καίει τις μύγες και τα σαμιαμίδια, β) δημιουργεί το εντυπωσιακό εφέ 'Πύλες της Κολάσεως'.

Τοποθετεί γυάλινο παραπέτασμα ανάμεσα στο γραφείο του και την μπαλκονόπορτα. Έξτρα μπόνους: Του σώζει τη ζωή σε περίπτωση που αποφασίσει να πηδηχτεί απ' το παράθυρο (π.χ. περίπτωση νέου δημοψηφίσματος, κραχ στο ΧΑΑ, κλπ).

Γκρεμίζει τον εξώστη, οπότε δεν υπάρχει λόγος για διατήρηση της μπαλκονόπορτας. Αρκεί να μην είναι τόσο ζντουφ ώστε να βάλει συρόμενο (ή επάλληλο) παράθυρο. Έξτρα μπόνους: Δεν είναι αναγκασμένος πλέον να πλένει μάρμαρα, ν' αλλάζει καμμένες λάμπες στα σποτάκια ή να ποτίζει φυτά.

mitsos_chania
07-11-11, 16:22
Άρα έχουμε να κάνουμε με δίφυλλο συρομενο χωνευτο αν κατάλαβα Καλα.πρώτη λύση είναι η αλλαγή στα βουρτσακια.εάν είναι τελείως φθαρμένα θα δεις διαφορα αλλιώς οχι.επίσης τσεκαρε το στοκαρισμα των αρμων.να ξέρεις όμως ότι το συρομενο ποτε δεν σφραγίζει Όπως το ανοιγομενο.Υπάρχει λύση εάν προβεις σε αλλαγή να μην έχεις μερεμετι


Sent from my iPhone using Tapatalk

mitsos_chania
07-11-11, 16:23
Ξέχασα να πω Όχι πολυουρεθανη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nikos
07-11-11, 16:24
Καλή λύση κι αυτή αλλά θα πρέπει να κάνει και τακτοποίηση με τον 4014/11. Αν ο εξώστης είναι πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης δεν εμπίπτει στις διατάξεις. Επίσης, θα πρέπει να γίνει ένας επανέλεγχος ως προς τη στατική επάρκεια του εξώστη να φέρει όλα αυτά τα φορτία. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις:

Να κλείσει με γυψοσανίδα εσωτερικά το άνοιγμα, να ζωγραφίσει μπαλκονόπορτα με φωσφοριζέ μπογιά και ν' αφήνει λάμπα υπεριώδους το βράδυ ανοιχτή ώστε να 'φορτίζει' ακτινοβολία ο τοίχος για την ημέρα. Το καλοκαίρι η γυψοσανίδα αφαιρείται και ο Σταμάτης μπορεί ν' αναπνέει και πάλι φρέσκο καυσαέριο. Έξτρα μπόνους: Ζωγραφίζει ό,τι θέλει: Ηλιόλουστη μέρα, δέντρα, λιβάδια, κάπου δεξιά παραλίες γυμνιστών κι αριστερά στο βάθος υπαίθριες γραμμές παραγωγής Corvette.

Να βάλει περιμετρικά του ανοίγματος πυρακτωμένη αντίσταση ώστε ο αέρας που εισέρχεται να ζεσταίνεται. Έξτρα μπόνους: α) καίει τις μύγες και τα σαμιαμίδια, β) δημιουργεί το εντυπωσιακό εφέ 'Πύλες της Κολάσεως'.

Τοποθετεί γυάλινο παραπέτασμα ανάμεσα στο γραφείο του και την μπαλκονόπορτα. Έξτρα μπόνους: Του σώζει τη ζωή σε περίπτωση που αποφασίσει να πηδηχτεί απ' το παράθυρο (π.χ. περίπτωση νέου δημοψηφίσματος, κραχ στο ΧΑΑ, κλπ).

Γκρεμίζει τον εξώστη, οπότε δεν υπάρχει λόγος για διατήρηση της μπαλκονόπορτας. Αρκεί να μην είναι τόσο ζντουφ ώστε να βάλει συρόμενο (ή επάλληλο) παράθυρο. Έξτρα μπόνους: Δεν είναι αναγκασμένος πλέον να πλένει μάρμαρα, ν' αλλάζει καμμένες λάμπες στα σποτάκια ή να ποτίζει φυτά πλέον.

Απ'το να μπει σε ολη αυτη τη βαβουρα μπορει επισης να το δωσει αντιπαροχη , να λαβει τα ιδια τετραγωνικα ως ιδιοκτητης και να πληρωσει ως εξτρα τα δυο συρομενα. Τα ιδια λεφτα θα του ερθει παλι, συν το ενοικιο στο χωρο που θα στεγαστει εως ωτου χτιστει το νεο κτηριο και το κοστος της διπλης μετακομησης.
Εξισου οικονομικη ειναι και η ιδεα του Αρη για περιμετρικη πυρακτωμενη αντισταση.......

nikos ///M
07-11-11, 16:36
κλασικο προβλημα σε ολες τις σειρες στρωμενον κουφωματων
βεβαι υπαρχουν πλεον συρωμενα πολυ καλα που δεν θα εχεις τετιοα
προβληματα
αν θες μου στελνεις πμ και μπορω να σου πω λυσεις
μιας και ειναι η δουλεια μου

mse36
07-11-11, 19:19
Tι θες όλες αυτές τις ακριβές λύσεις, αφού στις κάλτσες θα καταλήξεις!!!:hystericalbs1:

Stamatis
07-11-11, 19:33
Χαχαχαχα.

Μου τελειωσαν τα θενκς.

Σπυρο, ενα θενκς απο μενα στον κυριο.

Snoo
07-11-11, 20:54
Καλησπέρα έχεις πμ thumb

Stamatis
07-11-11, 21:01
θενκς το είδα!

mse36
07-11-11, 21:58
Χαχαχαχα.

Μου τελειωσαν τα θενκς.

Σπυρο, ενα θενκς απο μενα στον κυριο.

Μερσί μποκού....
Απόψε όντως έχω ρέντα (όπως λες και αλλού) αλλά κοιτάζοντας και μόνο την μα'ι'μού,δεν ξέρω, μου φτιάχνει την διάθεση! thumb

Υ.Γ:Άσχετο, αλλά μόλις τώρα ανακάλυψα πως στέλνετε (ρε κουφ@λες, sorry για το ρε...) τόσο καιρό μήνυμα με παράθεση!!! και έλεγα, πως το κάνουν ρε γμτ, πως? :ranting2:

m-power_01
08-11-11, 03:04
Καταρχήν έριξα τα θενκς! Κατά δεύτερον , εγω λέω να την κλείσεις εντελώς και να βάλεις μια 50αρα πλάσμα τηλεόραση . Σύνδεση με υπολογιστή , το πορτραίτο μου σε πρώτη μετάδοση ... Και όταν έχεις όρεξη θα βαζεις φωτό λιακάδα, όταν θές να την δεις πιο μελαγχολία θα βάζεις χιονισμένο τοπίο κλπ ... Και άμα θές θαλπωρή θα σου στείλω gif με φλόγα , να κάνεις το virtual τζάκι που διαφημίζει το τελεμαρκετινγκ!

aristent
08-11-11, 06:13
.....
Υ.Γ:Άσχετο, αλλά μόλις τώρα ανακάλυψα πως στέλνετε (ρε κουφ@λες, sorry για το ρε...) τόσο καιρό μήνυμα με παράθεση!!! και έλεγα, πως το κάνουν ρε γμτ, πως? :ranting2:

που να δεις και πως στελνουμε μηνυμα με πολλαπλη παραθεση!!!!....θα παθεις!!!:thumbsup:

Χρίστος
08-11-11, 06:31
Δε ξερω πως μου ρθε πρωινιατικα αλλα τη λυση της κουρτινας την εχεις σκεφτει?

Και δε μιλαω για υφασματινη.Μιλαω για αυτο που εχουν σε πολλα μαγαζια πανω απο τις πορτες σα κλιματιστικο.

Δημιουργει μια "κουρτινα αερα" που εμποδιζει να μπει ζεστη, οπως και σου κραταει τη θερμαση/δροσια που εχεις μεσα.

Δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και αν θα κανει δουλεια, αλλα ειναι μια ιδεα!

Stamatis
08-11-11, 07:29
Αεροκουρτινα;
Εχω μια στο υπογειο αλλα δεν ειναι λυση αυτη.
Και θορυβο κανει και ρευμα καιει.

Παλια την ειχαμε σε μια πορτα επισκεπτων που ανοιγοκλεινε συνεχεια αλλα μας ειχε παρει το κεφαλι.

Z4 DCT
08-11-11, 08:45
Θες να ερθω να σου τριβω τις πατουσιτσες φανταστικε προεδρε???:original::original::original:

mitsos_chania
08-11-11, 09:15
Σταματη η λυση ειναι να βρεις ενα καλο αλουμινα πανω Αθηνα.Μπορω να σου προτεινω πολλες λυσεις ακομα αλλα δεν θα μπορω να τις εφαρμοσω.Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις ενα καλο μαστορα.

mse36
08-11-11, 09:59
που να δεις και πως στελνουμε μηνυμα με πολλαπλη παραθεση!!!!....θα παθεις!!!:thumbsup:

:shok:Πραγματικά, αυτή είναι η επόμενή μου απορία!!! Παίδες, δεν κάνω πλάκα, σε τέτοια θέματα είμαι ''γκαβάδι'' αλλά μαθαίνω γρήγορα....είδες, την απλή παράθεση την ανακάλυψα μετά απο 60 μηνύματα! Άφησέ με, λοιπόν, να την ευχαριστηθώ πρώτα και σε καμιά κατοσταριά μηνύματα τα ξαναλέμε για την πολλαπλή!!!:hystericalbs1:

Z4 DCT
08-11-11, 10:01
:shok:Πραγματικά, αυτή είναι η επόμενή μου απορία!!! Παίδες, δεν κάνω πλάκα, σε τέτοια θέματα είμαι ''γκαβάδι'' αλλά μαθαίνω γρήγορα....είδες, την απλή παράθεση την ανακάλυψα μετά απο 60 μηνύματα! Άφησέ με, λοιπόν, να την ευχαριστηθώ πρώτα και σε καμιά κατοσταριά μηνύματα τα ξαναλέμε για την πολλαπλή!!!:hystericalbs1:

Πατα quote σε αλλο παραθυρο να ανοιξει και μετα κανε το copy paste στο αλλο παραθυρο που θες να απαντησης και ου το καθε εξεις......

Ptboul
08-11-11, 10:05
Πατα quote σε αλλο παραθυρο να ανοιξει και μετα κανε το copy paste στο αλλο παραθυρο που θες να απαντησης και ου το καθε εξεις......

αν κατάλαβε τι είπες κόβω το πΛί μου.

Z4 DCT
08-11-11, 10:06
αν κατάλαβε τι είπες κόβω το πΛί μου.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

mse36
08-11-11, 10:20
αν κατάλαβε τι είπες κόβω το πΛί μου.

ΚΟΨΤΟ!!!:hystericalbs1:
Εντάξει, παίδες, πλάκα κάνω, κατάλαβα.....:thanks:

aristent
08-11-11, 10:24
Πατα quote σε αλλο παραθυρο να ανοιξει και μετα κανε το copy paste στο αλλο παραθυρο που θες να απαντησης και ου το καθε εξεις......

:wacko: :wacko: :wacko:


αν κατάλαβε τι είπες κόβω το πΛί μου.

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

γιατι καταλαβε και κανενας αλλος??? :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

.... γελας Γιαννακο????...μην δινεις οδηγιες,αφου ουτε και εσυ δεν τα ξερεις!!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:




Λοιπον,ακου ,για να κανεις multiquote πατας στο σημειο των ποστ διπλα στο quote ωστε να γινει πορτοκαλι χρωμα και με ενδειξη: -"
...αυτο αρχικα ειναι:+" ετσι οταν διαβαζεις τα ποστ που θελεις να απαντησεις,πατας εκει και με την σειρα που τα επελεξες,οταν θα πατησεις Post reply θα σου βγουνε ολα και αναλογως απαντας,διωρθωνεις κλπ.thumb

ΥΣ.Σορυ Προεδρε για το οφτοπικ,αλλα αφου δεν λυνουμε το θεμα με το κρυο της πορτας,ας δωσουμε λυση στο .... multiquote!!!:thumbsup:

Z4 DCT
08-11-11, 10:24
ΚΟΨΤΟ!!!:hystericalbs1:


Περιμενω να δω κομμενο πιτμπουλοπουλο:whistle:

Ptboul
08-11-11, 10:54
Περιμενω να δω κομμενο πιτμπουλοπουλο:whistle:

Έλα στου Ταμ.. :hystericalbs1: ΓιάΚ! Τι με βάζεις κ λέω.

mse36
08-11-11, 10:58
Πρόεδρε, τον γρίφο που έβαλα στο θέμα ''Αυτά είναι'' τον έλυσε κανείς?:whistle:

Z4 DCT
09-11-11, 09:30
:wacko: :wacko:


:hystericalbs1: :hystericalbs1:

γιατι καταλαβε και κανενας αλλος??? :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:



.... γελας Γιαννακο????...μην δινεις οδηγιες,αφου ουτε και εσυ δεν τα ξερεις!!!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:




Λοιπον,ακου ,για να κανεις multiquote πατας στο σημειο των ποστ διπλα στο quote ωστε να γινει πορτοκαλι χρωμα και με ενδειξη: -"
...αυτο αρχικα ειναι:+" ετσι οταν διαβαζεις τα ποστ που θελεις να απαντησεις,πατας εκει και με την σειρα που τα επελεξες,οταν θα πατησεις Post reply θα σου βγουνε ολα και αναλογως απαντας,διωρθωνεις κλπ.thumb

ΥΣ.Σορυ Προεδρε για το οφτοπικ,αλλα αφου δεν λυνουμε το θεμα με το κρυο της πορτας,ας δωσουμε λυση στο .... multiquote!!!



και γω τοσο καιρο τα εκανα κοπυ πειστ και τα εγραφα ενα ενα:shok::shok::shok:

:hystericalbs1:
:hystericalbs1:
:hystericalbs1:

gnx
09-11-11, 09:35
Εχω ρε παιδια μια συρομενη στο γραφειο σε διαστασεις 2.30*4 μετρα με δυο φυλα που κλεινουν αντικρυστα.
Βαζει πολυ αερα απο τα πλαγια εκει που μπαινει στον τοιχο, καθως και απο το σιδηροδρομο κατω.
Αεροστοπ στο κουφωμα εβαλα.
Λαστιχο στο κατω μερος επισης.
Πηρα τηλεφωνο την europa μου ειπαν "ετσι ειναι αυτες" βαλε αν θες πορτα με μεντεσεδες.
Επειδη το καλοκαιρι ειναι χαρμα οταν την ανοιγω δεν θελω να την χαλασω.
Σκεφτομαι η να της κανω κουφωμα και να βαλω μια πολυ βαρια κουρτινα για να κραταει το κρυο (αλλα θα με φαει το σκοταδι) η να ριξω πολυουρεθανη στα κενα του τοιχου.
Καμμια καλυτερη ιδεα εχει κανενας;

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

S8N
09-11-11, 09:37
Αυτό δεν είναι τίποτα. Απορροφημένος όπως ήμουν στη συζήτηση περί μπαλκονόπορτας, όταν διάβασα για quote και copy paste σε παράθυρο νόμιζα ότι αναφερόσουν στο παράθυρο του Σταμάτη που μπάζει.

Need... more... coffee...

Z4 DCT
09-11-11, 09:46
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: