PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3 2.0 ΒΕΛΤΙΩΣΗ



a_garas
03-11-11, 11:24
Καλησπερα σε ολους. Ζητω την βοηθεια των ειδικων γιατι τα'χω παιξει:sm-scared5:
ακουω για βελτειωση του κινιτηρα με 250 ευρο. λενε για +13 αλογακια (οκ οχι και ασχημα απο τα 150 να πασ εστω στα 160) αξιζει να το κανει κανεις? θα αυξηθει πολυ η καταναλωση?
Γενικά τι μου προτεινετε?
:thanks:

Z4 DCT
03-11-11, 11:28
Καλησπερα σε ολους. Ζητω την βοηθεια των ειδικων γιατι τα'χω παιξει:sm-scared5:
ακουω για βελτειωση του κινιτηρα με 250 ευρο. λενε για +13 αλογακια (οκ οχι και ασχημα απο τα 150 να πασ εστω στα 160) αξιζει να το κανει κανεις? θα αυξηθει πολυ η καταναλωση?
Γενικά τι μου προτεινετε?
:thanks:

Δεν υπαρχει καμια τετοια περιπτωση.....

Αντε με κανα φπε να παρεις 4-5 πραγματικα.......με το ζορι.....και αρκετα λεφτα χαμενα....

Ptboul
03-11-11, 11:41
Τι περιλαμβάνει αυτή η βελτίωση σε αυτή την τιμή;

a_garas
03-11-11, 12:10
https://www.microchips-tuning.com/z3.html
εδω το ειδα. βοηθαει καθολου αυτο?:sm-scared5:

StratosZ4
03-11-11, 12:22
δεν τους παιρνεις κανα τηλεφωνο?..
ενδιαφερον φαινεται αλλα ολιγον τι τραβηγμενο.

Αν τους παρεις,ρωτα και για Ζ4 2.0thumb

chrisgiapz3
03-11-11, 12:37
θα μ ενδιέφερε κ εμένα να μάθω...
εφόσον ισχύει δεν είν κακό! ;)

StratosZ4
03-11-11, 12:53
θα μ ενδιέφερε κ εμένα να μάθω...
εφόσον ισχύει δεν είν κακό! ;)

13 αλογα με αυτο το κοστος??
Πολυ καλο ειναι,οχι κακο!!
Αλλα ουτοπικο...

a_garas
03-11-11, 12:56
τους πηρα τηλεφωνο και λενε οτι τα 10 τα εχεις στανταρ! μου λενε θα το οδηγισεις και αν δεν εισαι ευχαριστημενος δε πληρωνεις !! δε το εχει κανει κανεις συμφορουμιτης να μαθουμε ??

StratosZ4
03-11-11, 13:05
και κοστος 250?
Μηπως ρωτησες και για Ζ4?:whistle:

a_garas
03-11-11, 13:26
οχι δε ρωτησα για ζ4! του εκανα και παζαρια μαλιστα!! ισως πεσει στα 220....το θεμα ειναι μη παθουμε καμια ζημια, γι αυτο ρωταω αν το εχει κανει κανεις δικος μας

StratosZ4
03-11-11, 13:28
οχι δε ρωτησα για ζ4! του εκανα και παζαρια μαλιστα!! ισως πεσει στα 220....το θεμα ειναι μη παθουμε καμια ζημια, γι αυτο ρωταω αν το εχει κανει κανεις δικος μας

Προταξε τα στηθη σου και γινε εσυ το πειραματοζωο!!
Αξιζει για δεκα αλογα...

Σιγα-σιγα θα σε ψησω...

panosz3
03-11-11, 14:19
Προταξε τα στηθη σου και γινε εσυ το πειραματοζωο!!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1: ενδιαφερομαι και εγω,αλλα οπως σου ειπαν ειναι ολιγον ουτοπικο,μην το προχωρησεις ακομα κατα την γνωμη μου περιμενε να σου απαντησουν οι ειδικοι του φορουμ!!thumb

georgepap
03-11-11, 14:31
Δεν αξιζει να ''πειραξεις'' τον εγκεφαλο του αυτοκινητου για 5-7 αλογα.
Και ζητημα να ειναι 7.
Ολα αυτα τα προγραμματα αν δεν ειναι σωστα μπορει να γινουν
καταστροφικα για τον κινητηρα.
Επιπλεον αυτο που κανουν ειναι να λειτουργουν το κινητηρα με
πλουσιοτερο μειγμα αερα-βενζινης...οποτε περα απτη καταναλωση
θα δεις να γεννιουνται νεα προβληματα-αργοτερα βεβαια-οπως..καταλυτες,
αισθητηρες΄'λ' μετρητες μαζας αερα..τα οποια κοστιζουν..!!
Βαλτα κατω και αν νομιζεις πως αξιζει για 5 αλογα προχωρα...

StratosZ4
03-11-11, 14:46
Παντως η κουβεντα ξεκινησε να γινεται για 13 αλογα, γινανε 10, τωρα 5.
Στο τελος για τα 3 μας βλεπω...:th_Laie_67-1:

fanisk
03-11-11, 14:50
Δεν αξιζει να ''πειραξεις'' τον εγκεφαλο του αυτοκινητου για 5-7 αλογα.
Και ζητημα να ειναι 7.
Ολα αυτα τα προγραμματα αν δεν ειναι σωστα μπορει να γινουν
καταστροφικα για τον κινητηρα.
Επιπλεον αυτο που κανουν ειναι να λειτουργουν το κινητηρα με
πλουσιοτερο μειγμα αερα-βενζινης...οποτε περα απτη καταναλωση
θα δεις να γεννιουνται νεα προβληματα-αργοτερα βεβαια-οπως..καταλυτες,
αισθητηρες΄'λ' μετρητες μαζας αερα..τα οποια κοστιζουν..!!
Βαλτα κατω και αν νομιζεις πως αξιζει για 5 αλογα προχωρα...

Με πλουσιο μειγμα εχεις λιγοτερα αλογα, λιγοτερη θερμοκρασια και περισσοτερη καταναλωση.

deepBLUE
03-11-11, 14:56
Για 13 με ενα προγαμμα και μονο το βλεπω δυσκολο.
Να σκεφτεις οτι στο τριλιτρο με φιλτρο,προγραμμα,εκεντροφο ρους,χταποδι,καταλυτες,εξα μιση τελικο πας απο τα 231 στα 260 βια.
Και ολα αυτα με κοστος απο 4500Κ-5000+Κ.

a_garas
03-11-11, 14:59
Μιαααααα χαρα λοιπων !!:thumbsdown: στο τελος κανα γαιδουρι θα περνεις και αν.....ευχαριστω πολυ ολους σας :thanks:

Ptboul
03-11-11, 15:00
Και ολα αυτα με κοστος απο 4500Κ-5000+Κ.

:eek:

deepBLUE
03-11-11, 15:04
Μιαααααα χαρα λοιπων !!:thumbsdown: στο τελος κανα γαιδουρι θα περνεις και αν.....ευχαριστω πολυ ολους σας :thanks:

Θα σου πω το εξης οσο αφορα εμενα τουλαχιστον.
Το ποσο ειναι πραγματι μικρο,αρα και μονο απο περιεργεια θα το δοκιμαζα.
Ομως... για να εισαι βεβαιος τι εχεις παρει σε αλογα το σωστο θα ηταν μια δυναμομετρηση πριν και μια μετα το προγραμμα και στο λεω αυτο γιατι και μονο την αποκριση του γκαζιου να σου πειραξει και λιγο το κοφτη θα νομιζεις πως πραγματικα εχεις αλλο αμαξι ενω στην ουσια δε θα εχεις καμμια διαφορα.
Αυτο βεβαια σημαινει εξτρα χρηματα για τη δυναμομετρηση ομως θα ξερεις τι εχεις πληρωσει και αν αξιζε πραγματικα το κοπο.
Εγω λοιπον και μονο λογω κοστους θα με ετρωγε και θα το δοκιμαζα.

a_garas
03-11-11, 15:14
μωρε και μενα με τρωει αλλα φοβαμε :shok:μην γινει καμια ζιμια στο μοτερ. Και θελω να δω αν το εχει κανει κανεις απο τους δικους μας

deepBLUE
03-11-11, 15:21
μωρε και μενα με τρωει αλλα φοβαμε :shok:μην γινει καμια ζιμια στο μοτερ. Και θελω να δω αν το εχει κανει κανεις απο τους δικους μας

Ενας απο τους λογους που πρεπει να γινει η δυναμομετρηση πριν και μετα ειναι αυτη δλδ εκτος του οτι θα ξερεις αν και ποση δυναμη πηρες θα ελεγξεις και το καυσιμο αν ειναι φτωχο με κινδυνο να σπασεις το μοτερ μετα βεβαια απο διαρκη και μεγαλη πιεση (αν το πιεζεις τοσο).
Αν κανεις τη δυναμομετρηση λογο να φοβασαι δεν εχεις ειναι η γνωμη μου.
Αυτο που θα σου κανει σιγουρα ειναι να σου πειραξει την αποκριση του γκαζιου το αβανς και ισως και το κοφτη.

chrisgiapz3
03-11-11, 15:37
Εμένα προέχει μια επίσκεψη στο monsta οπότε δεν το βλέπω...
Αφήστε που πρέπει να ψήσω και το γέρο μου πρώτα γιατί εγώ δεν έχω ιδέα!
Με τις χαρτογραφήσεις κινητήρα τι ισχύει? Όπως προείπα είμαι άσχετος με μηχανολογικά...

stavr
03-11-11, 18:30
παιδια για δεκα αλογα εγω τσιπακι Α. Τ (αγνωστου ταυτοτητος) δεν θα εβαζα! Εχω παραδειγμα φιλου, εβαλε κατι αντιστοιχο σε αλλο αυτοκινητο -οχι BMW- ειδε διαφορα αλλα μετα απο λιγο καιρο πηρε το μοτερ στο χερι!

a_garas
04-11-11, 11:30
τελικα λεω να μην το ρισκαρω και παρω τον κινητηρα στραγαλια !!! ευχαριστω ολους τους φιλους για τις πολυτιμες συμβουλες

Panos 316T
04-11-11, 11:46
παιδια για δεκα αλογα εγω τσιπακι Α. Τ (αγνωστου ταυτοτητος) δεν θα εβαζα! Εχω παραδειγμα φιλου, εβαλε κατι αντιστοιχο σε αλλο αυτοκινητο -οχι BMW- ειδε διαφορα αλλα μετα απο λιγο καιρο πηρε το μοτερ στο χερι!



πρέπει να είναι ο μοναδικός που να πήρε το μοτέρ στο χέρι μόνο από πρόγραμμα!το πολύ πολύ να πήγαινε χειρότερα και όχι να σπάσει!
εκτός και αν ήταν δεν ήταν προγραμματιστής ο τύπος.

το σωστό είναι αυτό που είπε ο Βαγγέλης , το πριν και το μετά καθώς και οι σχετικές εγγυήσεις.

και στην τελική σου λέει ο επαγγελματίας ότι το παίρνει πίσω.

δεν θα σαι ούτε ο πρώτος ούτε και ο τελευταίος που βάζει ένα απλό πρόγραμμα και πόσο μάλλον σε ένα n/a μοτέρ.

a_garas
04-11-11, 12:15
:thanks: τελικα λεω να παω μια βολτα απο το μαγαζι να δω απο κοντα !!:thnx:

chrisgiapz3
04-11-11, 12:29
αχαχα αυτές οι ξαφνικές αλλαγές διάθεσης είναι
που μ αρέσουν!
περιμένουμε νέα φίλε μου!

super duper
04-11-11, 15:39
εγω που εχω βαλει ενα αντιστοιχο προγραμμα με φιλτρο και εξατμιση δεν ειδα 13 άλογα, οι διαφορες ειναι μικρες και επηρεαζει την κατανάλωση.
Θεωρώ ότι οι ειδικοί εφόσον θέλεις να πειραξεις το αμαξι θα σου δωσουν στοιχεια, για 250 ευρω και 13 αλογα νομιζω περισσότερα θεματα θα ανοιξεις παρα θα ευχαριστηθείς γκαζι.

φιλικά

VanVIC
13-11-11, 21:11
Καλησπερα σε ολους. Ζητω την βοηθεια των ειδικων γιατι τα'χω παιξει:sm-scared5:
ακουω για βελτειωση του κινιτηρα με 250 ευρο. λενε για +13 αλογακια (οκ οχι και ασχημα απο τα 150 να πασ εστω στα 160) αξιζει να το κανει κανεις? θα αυξηθει πολυ η καταναλωση?
Γενικά τι μου προτεινετε?
:thanks:

Εχω "επενδύσει" (sic) πολλά (πολλά) ευρώ για ατμοσφαιρική βελτίωση στο Ζ3 για να είμαι σε θέση να σου πώ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ για ατμοσφαιρική βελτίωση.

Αν θές οπωσδήποτε να πάρεις παραπάνω δύναμη χωρίς να αλλάξεις κινητήρα (δεν είναι καιροί για πολλά κυβικά), μάζεψε τα χρήματά σου για να πάς σε λύση τοποθέτησης κομπρέσορα.
Αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς διεξοδικές αναλύσεις για το θέμα.

Σήμερα για να πάρεις +30 άλογα απο ατμοσφαιρική βελτίωση σε Ζ3, θα χρειαστείς όσα χρήματα χρειάζονται για να αγοράσεις άλλο ένα Ζ3.

aristent
13-11-11, 21:15
Εχω "επενδύσει" (sic) πολλά (πολλά) ευρώ για ατμοσφαιρική βελτίωση στο Ζ3 για να είμαι σε θέση να σου πώ: ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ για ατμοσφαιρική βελτίωση.

Αν θές οπωσδήποτε να πάρεις παραπάνω δύναμη χωρίς να αλλάξεις κινητήρα (δεν είναι καιροί για πολλά κυβικά), μάζεψε τα χρήματά σου για να πάς σε λύση τοποθέτησης κομπρέσορα.
Αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς διεξοδικές αναλύσεις για το θέμα.

Σήμερα για να πάρεις +30 άλογα απο ατμοσφαιρική βελτίωση σε Ζ3, θα χρειαστείς όσα χρήματα χρειάζονται για να αγοράσεις άλλο ένα Ζ3.

Βαγγελη,το 1200ο σου μηνυμα ειναι ολα τα "λεφτα"!!!:thumbsup:

VanVIC
13-11-11, 21:18
Βαγγελη,το 1200ο σου μηνυμα ειναι ολα τα "λεφτα"!!!:thumbsup:

Είναι πολλά τα λεφτά Αρη ...
thumb

a_garas
13-11-11, 21:26
Απ'οτι βλεπω θα μεινω με τα 150 αλογακια μου !!! σας :thanks: ολους. δεν ειναι εποχες για κομπρεσορες και αλλα εξοδα ! εχουμε και το ΔΝΤ βλεπεις :ranting2: