PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαζοντας τα φωτα στο Ζ3!!



panosz3
31-10-11, 21:30
καλησπερα και παλι!!γενικα τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με την βελτιωση της Ζ3 εμφανισιακα και εσωτερικα!!θα θελα λοιπον να μου πειτε πως μπορω να αλλαξω τον κλασικο κ ατονο πορτοκαλι φωτεισμο του καντραν βαζωντας κατι πιο εντονο σε ασπρο χρωμα π.χ.!!αρκει η αλλαγη καποιου λαμπτηρα?και επισης τα φωτα πορειας ειναι καλο να τα αλλαξω με φωτα ξενων κινεζικα για καλυτερη τιμη η οχι?πιστευω πως αυτες ειναι καποιες απ τις αλλαγες που λοιπουν απο ενα τετοιο αμαξι για να μοιαζει με αμαξι του 2011!!ευχαριστω προκαταβολικα!!:thumbsup:

Kostas_1
31-10-11, 21:34
Για το 1ο δεν ξερω...

αλλα ξενον και μαλιστα κινεζικα ΜΗΝ βαλεις. Ψαξε λιγο στο φορουμ, το εχουμε αναλυσει πολυ

fanisk
31-10-11, 21:50
Το καντραν ειναι με led νομιζω.. λεπτοδουλεια σε ηλεκτρονικο γιατι πρεπει να τα αλλαξεις ενα ενα. Για τα κινεζικα και γενικα aftermarket xenon μη το σκεφτεσαι, αν δεν σε νοιαζει εσενα, νοιαζει τους απεναντι και θα γυρνας με πονοκεφαλο απο τις καταρες :th_Laie_67-1:

panosz3
31-10-11, 22:53
ναι,καταλαβα θα το παω σε εναν στη γειτονια μου λοιπον!το κοστος ειναι μεγαλο??
Για τα κινεζικα και γενικα aftermarket xenon μη το σκεφτεσαι, αν δεν σε νοιαζει εσενα, νοιαζει τους απεναντι και θα γυρνας με πονοκεφαλο απο τις καταρες
:th_Laie_67-1:

fanisk
31-10-11, 22:56
ναι,καταλαβα θα το παω σε εναν στη γειτονια μου λοιπον!το κοστος ειναι μεγαλο??:th_Laie_67-1:

Για το Ζ3 δεν γνωριζω αλλα τα OEM Xenon φαναρια για Ε46 και Ζ4 μεταχ. τα παιρνεις 800-1000¤, καινουρια περιπου 2000¤. Μαλλον καπου εκει θα ειναι και τα δικα σου.. (?)

Skyline_IS
31-10-11, 23:02
για Ζ3 και Ε36 δεν υπαρχουν οεμ ξενον φανη...

Μονη λυση τα κινεζικα ξενον

panosz3
31-10-11, 23:03
oχι για τα ξενον για τα λεντ..τα ξενον κοστιζουν τοσο πολυ??γυρς στα 200 μ χαν πει τα καλυτερα(ακριβωτερα)..

panosz3
31-10-11, 23:04
η διαφορα των angel ayes ποια ειναι??

Skyline_IS
31-10-11, 23:06
Απ οσο γνωριζω xenon ειναι ολα made in china,δεν υπαρχουν γερμανικα ή κινεζικα.Τα καλυτερα ξενον ειναι τα εργοστασιακα αλλα επειδη ειναι παλια μοντελα δεν υπαρχουν..

Εγω εβαλα κινεζικα απο το ebay με κοστος περιπου 60 ευρω.Ειναι σπαταλη να δωσεις παραπανω.Προτιμησε μεχρι 5000-6000Κ.Παραπανω απο αυτα γινεται απαισιο και ενοχλητικο και για σενα αλλα και για τους αλλους

Angel eye's ειναι αυτα
https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQOSDTCvEBmDiH15asBFjb6E48OhYu_A vYCGf3ZKZOgu1yNeTXh4ajHNE04qQ

panosz3
31-10-11, 23:10
με το 5000-6000 τ εννοεις??wat?τα κινεζικα ειναι ανθεκτικα η μπορει να διμιουργησοθν καποιο προβλημα?εχω ακουσει για αυτο ρωταω!

Skyline_IS
31-10-11, 23:13
με το 5000-6000 τ εννοεις??wat?τα κινεζικα ειναι ανθεκτικα η μπορει να διμιουργησοθν καποιο προβλημα?εχω ακουσει για αυτο ρωταω!

Τα 5000-6000 ειναι βαθμοι kelvin..Σε αυτους τους βαθμους ειναι το μαξιμουμ του ασπρου.Απο κει και πανω οσο ανεβαινουν οι βαθμοι τοσο πιο πολυ μπλεδιζει το φως.

Φοραω κινεζικα κοντα 1,5χρονο.Ισως απο τις ποιο ποιοτικες αλλαγες που εκανα.Δοξα το θεο (φτου φτου) μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

giorgak_IS
31-10-11, 23:14
προσωπικα στο 36αρακι μου φοραω κινεζικα εδω και δυο χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα..ουτε λαμπα δεν εχει καει..κοστος 70 ευρα τα δικα μου απο ιντερνετ ..thumbthumb

panosz3
31-10-11, 23:16
εχετε να μου προτινεται καποια εταιρια??

SoNiC_77Gr
31-10-11, 23:24
Παιδες επειδη το θεμα xenon το εψαξα παρα πολυ γιατι ηθελα να βαλω στο δικο μου, οποιος εχει προτζεκτορα (η αλλιως γλομπος) στο φαναρι οτι xenon κ να βαλει, κινεζικα..ουκρανικα..χαβανε ζικα προβλημα για τους απεναντι δεν υπαρχει. Οταν το φαναρι ειναι με ανακλαστηρα κ δεν μπορει να ρυθμιστει στο υψος εκει ειναι τα σκουρα γιατι το ευρος που φωτιζει ειναι απο τους υπονομους μεχρι το φεγγαρι.. Κ εκτος αυτου τα ΜΗ γνησια xenon στην φωτεινοτητα ειναι μακραν χειροτερα.. Εγω αγορασα απο εξωτερικο αλλο προτζεκτορα, διαφορετικη βαση για λαμπα αλλα κ διαφορετικη λαμπα 2πλασια σε μεγεθος.. (οχι Η7 οπως εχουν τα xenon εδω). Ανοιξα με λιγα λογια τα φαναρια μου κ ειναι μακραν πολυ μπροστα στο θεμα φωτεινοτητας χωρις να στραβωνεις τον αλλον απεναντι κ πανω απο ολα να μην υπαρχει αυτος ο "μπλε" χρωματισμος που εχουν πολλα xenon.. Κοστισε κοντα στα 350 ευρω (μαζι με τα μεταφορικα!) αλλα αξιζει κ με το παραπανω..
Τωρα οσον αφορα τον εσωτερικο φωτισμο, επειδη κ αυτο το εχω ψαξει γιατι θελω κ εγω να κανω αλλαγες, αν ειναι με Led σχετικα ευκολα καποιος ηλεκτρολογος που εχει ασχοληθει μπορει να σου αλλαξει τον χρωματισμο κ να το κανει να μοιαζει κ σαν ουρανιο τοξο.. Οτι χρωμα θελεις εσυ βαζεις. Μεσος ορος κοστους που ρωτησα μερικους .. κοντα στο 200-250αρι για αλλαγη σε ολο τον φωτισμο μεσα, οχι μονο στο καντραν..

graphe36
31-10-11, 23:34
Για το θεμα με τις ενοχλήσεις για τους απεναντι ισχυει οτι ειπε ο προλαλησαν. Οσον αφορα την αξιοπιστια εγω φοραω απο Ebay κενεζικα και εδω και 4 χρονια δεν εχουν παθει το παραμικρο. Σιγουρα με καποιο original το αποτελεσμα θα ειναι μακραν καλυτερο αλλα ακομα και με αυτα σε σχεση με τις απλες λαμπες αλογονου που φοραγε (και φοραγα philips diamond οτι καλυτερο) το xenon ειναι μακραν αποτελεσματικοτερο.

graphe36
31-10-11, 23:36
Στο καντραν βαζεις οτι χρωμα θες. Με τους πορτοκαλι πλαστικους ανακλαστηρες που εχει μεσα ομως τι κανουμε? Αυτοι διαχέουν το φως στο καντραν. Αμα τους βγαλουμε πως θα απλωνει το φως στα οργανα?

panosz3
31-10-11, 23:41
οκ!!θα το κοιταξω λοιπον!!:thnx:

panosz3
31-10-11, 23:42
βασικα αυτουσ εννοω το φως του καντραν που ειναι πορτοκαλι!!

SoNiC_77Gr
31-10-11, 23:48
Στο καντραν βαζεις οτι χρωμα θες. Με τους πορτοκαλι πλαστικους ανακλαστηρες που εχει μεσα ομως τι κανουμε? Αυτοι διαχέουν το φως στο καντραν. Αμα τους βγαλουμε πως θα απλωνει το φως στα οργανα?

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως ειναι το εσωτερικο του καντραν στο Ζ3, γιατι το εχω ψαξει μονο για το δικο μου (Ε46). Αν εχει ανακλαστηρα κ ειναι ηδη βαμμενος πορτοκαλι τοτε η μονη σκεψη που μ ερχεται ειναι η να το βαψει η να τον αλλαξει (αν υπαρχει!) με καποιον αλλο aftermarket.. Που απο Ελλαδα πολυ χλωμο το βλεπω να βρισκει...

graphe36
01-11-11, 00:20
Ουτε και εγω ξερω πως ειναι του Z3 αλλα σε Ε30 και Ε36 ετσι ειναι. Δυστηχως δεν ειναι βαμμενος ειναι πορτοκαλι πλαστικο μασιφ πορτοκαλι.

katsaraios
01-11-11, 00:41
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1278

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=532040&highlight=blue+cluster+lights

η διαδικασια σε γνωστο ιδιωτη φιλο ηλεκτρονικο κοστιζει 50 ευρω χωρις τα υλικα μονο για καντραν

graphe36
01-11-11, 01:57
Ωραια στο συγκεκριμενο καντραν για τον οπίσθιο φωτισμο χρησιμοποιεί ηδη Led. Εκει τα πραγματα ειναι αρκετα ευκολα καθως μπορουμε να προχωρισουμε απλως σε αντικατασταση με αλλα του επιθυμητου χρωματος. Βεβαια τα συγκεκριμενα led απο οτι ειδα ειναι τεχνολογίας SMD πραγμα που κανει πολυ δυσκολη την αντικατασταση τους απο καποιον που δεν εχει πειρα σε ηλεκτρονικα. Θελει σταθμο αποκόλλησης, ειδικο κολλητηρι θερμου αερα, flux κτλ.

Απο την αλλη σε αυτην την περιπτωση αμα τα led ηταν λευκα βάφονται με ειδικο χρωμα βιτρω. Εχω σχετικο οδηγο οπου δειχνω πως αλλαζω χρωμα σε πηγες ηχου (RCD).

Σε καντραν ομως οπου φωτιζεται με κοινους λαμπτήρες πυρακτώσεως μαλλον δεν ειναι τοσο ευκολο.

Μακαρι για το Ζ3 να κανω λαθος.

graphe36
01-11-11, 02:19
Υπαρχει και αλλη πατεντα που βρηκα. Τωρα το θυμήθηκα το εχει κανει ενας φιλος σε ενα mx3. Μπορειτε να αντικαταστήσετε τελοιως τα back panel με τις ενδείξεις με καποια αλλα τα οποια λεγονται plasma clusters. Καταργουμε τελειος τα εργοστασιακά λαμπακια τους δινουμε τροφοδοσια και ετοιμο. Εχουν εντυπωσιακό φωτισμο καθως φέγγουν μονο οι αριθμητικές ενδείξεις. Αλλα οι δεικτες δεν πολυ φαινονται......

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1262464&page=5

Για ζ3 δεν βρηκα αλλα μπορει και να υπαρχει. https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-plasma-speedo-cluster-clocks-dials-140-MPH-BB-/220878190324?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item336d5db6f4#ht_4276wt_1185

BILL007
01-11-11, 08:51
. Εχω σχετικο οδηγο οπου δειχνω πως αλλαζω χρωμα σε πηγες ηχου (RCD).


Μπορείς να μας δώσεις λινκ???:thnx:

Skyline_IS
01-11-11, 09:02
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10250

graphe36
01-11-11, 10:30
Ακριβως. Ευχαριστω!

John.Cr
19-04-12, 00:10
Παιδια Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα θέλω και εγω να αλλάξω τα μαμά φανάρια είναι facelift με λευκά φλας και θέλω να βάλω τα hallo με angel ayes...ποια η γνωμησας???
Υπάρχει κάποιος για ανταλλαγη;;;

BILL007
19-04-12, 11:26
Είναι καλή αισθητική αλλαγή!Προχώρα το φίλε thumb

John.Cr
03-05-12, 10:08
Καλημέρα παιδια...μπωρει να μ πει κάποιος που θα βάλω angel Eye's σε εργοστασιακα φανάρια facelift πόσο κοστίζουν και αν στεγανοποιουν τα φανάρια;;;;

VanVIC
06-05-12, 16:03
Για δές αυτά:
https://img.tapatalk.com/554b6d5f-8394-225b.jpg
τα έχω αγοράσει απο Θεσσαλονίκη απο ένα Internet shop.
Αν σ?ενδιαφέρει να ψάξω να βρώ το σχετικό link. Αυτά έχουν xenon με τα ενδεδειγμένα κάτοπτρα-bulbs αλλά και angel-eyes.

Αν ανοίξεις τα εργοστασιακά για να βάλεις angel-eyes (το έχω κάνει στην autodream) να έχεις κατά νού ότι χρειάζεται πολύ προσεκτική δουλειά στο κλείσιμο για την στεγανοποίηση.

John.Cr
07-05-12, 19:34
Για δές αυτά:
https://img.tapatalk.com/554b6d5f-8394-225b.jpg
τα έχω αγοράσει απο Θεσσαλονίκη απο ένα Internet shop.
Αν σ?ενδιαφέρει να ψάξω να βρώ το σχετικό link. Αυτά έχουν xenon με τα ενδεδειγμένα κάτοπτρα-bulbs αλλά και angel-eyes.

Αν ανοίξεις τα εργοστασιακά για να βάλεις angel-eyes (το έχω κάνει στην autodream) να έχεις κατά νού ότι χρειάζεται πολύ προσεκτική δουλειά στο κλείσιμο για την στεγανοποίηση.

Καλησπέρα φίλε μου,πολυ ωραια τα φαναρια σου...μπορείς να μ πεις πόσο σ κόστισαν αυτα τα φανάρια και που θα μπορέσω να δώσω τα δικα μου;;;

VanVIC
07-05-12, 20:56
Καλησπέρα φίλε μου,πολυ ωραια τα φαναρια σου...μπορείς να μ πεις πόσο σ κόστισαν αυτα τα φανάρια και που θα μπορέσω να δώσω τα δικα μου;;;

Σου έστειλα PM για το απο πού τα αγόρασα.
Τα δικά σου, αφού είναι αυτά με τα λευκά φλάς, βάλε κι εδώ στο forum μια αγγελία και πιστευω οτι θα πωληθούν.
Αναλόγως της τιμής, μπορεί να ενδιαφέρουν κι εμένα για ένα project που έχω κατά νού.

John.Cr
08-05-12, 08:53
Καλημέρα και πάλι φίλε μου...δεν ξερω να βάζω αγγελίες σε forum αλλα θα το προσπαθήσω...θα με εξυπηρετούσε πλήρως αν βρισκόταν κάποιος να τα έκανα ανταλαξω με φανάρια σαν τα δικα σου...