PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευθυγράμμιση Ζ4 Ε85



stef
30-10-11, 23:34
Την προηγούμενη εβδομάδα που άλλαξα λάστιχα και έκανα και ζυγοστάθμιση, μου ανέφερε ο λαστιχάς πως χρειάζομαι και ευθυγράμμιση
Βέβαια σε αυτόν δεν το εμπιστευόμουν και έτσι δεν έκανα
Το αμάξι έχει συνολικά 52,000 χλμ και δεν νομίζω να έχει γίνει ποτέ!
Τουλάχιστον όσο το έχω εγώ
Πρέπει να κάνω ευθυγράμμιση και εαν ναι σε ποιον?
Θυμάμαι από τον πατέρα μου ότι είναι ένας στον Ν.Κόσμο -Δάφνη πολύ καλός
Γνωρίζω ότι η ευθυγράμμιση είναι μια ολόκληρη επιστήμη μιας και μπορεί να χαλάσει η γεωμετρία στησίματος όλου του αυτοκινήτου

m-power_01
30-10-11, 23:43
Εντάξει μην τρελαίνεσαι... πήγαινε σε όποιον νομίζεις, εσύ απλώς βεβαιώσου ότι όταν θα το βάλει στο pc θα διαλέξει το σωστό μοντέλο με τις σωστές ζάντες κλπ. Απο κει και πέρα κοίτα να στο φέρει μέσα στα όρια που λέει ο κατασκευαστής και με όσο το δυνατόν καλύτερη συμμετρία.

stef
30-10-11, 23:45
το σωστό μοντέλο με τις σωστές ζάντες κλπ.

Εννοείς απλά διάμετρο ζαντών ή και πλάτος τους?

m-power_01
30-10-11, 23:51
Εννοείς απλά διάμετρο ζαντών ή και πλάτος τους?

όταν θα του ζητηθεί να διαλέξει μοντέλο

BMW > Z4 E85 > (ισως κυβισμός)> ζάντες >πακέτο ανάρτησης

αυτή κάπως θα είναι διαδικασία των παραμέτρων που θα περάσει ο μάστορας. Κόιτα να μην γίνει κάποιο λάθος. Είτε στο μοντέλο ,είτε στις ζάντες ,είτε στην ανάρτηση πχ αν έχεις Μπακ ή όχι.

stef
30-10-11, 23:53
Το θέμα είναι να έχει αυτός στο pc του Ζ4 2.5 Si και όχι απλά 2.5i... σωστά?

m-power_01
30-10-11, 23:57
Το θέμα είναι να έχει αυτός στο pc του Ζ4 2.5 Si και όχι απλά 2.5i... σωστά?

Δεν νομίζω ότι έχετε διαφορά στην ευθυγράμμιση. Βασικά νομίζω όλα τα Ζ την ίδια έχουν

m-power_01
31-10-11, 00:01
Επίσης όταν θα βάλει ένα τσουτσούνι για να κρατάει ίσιο το τιμόνι βεβαιώσου ότι είναι ίσιο.
Πολλές φορες επειδή το βάζουν από ρουτίνα , μπορεί να χάνει λίγο... Αν κρίνω από το detailing μαλλον είσαι σχολαστικός. Εγώ τους ζητάω όμορφα και ευγενικά να το βάλω εγώ στην θέση που νομίζω.

Stamatis
31-10-11, 00:03
Επίσης όταν θα βάλει ένα τσουτσούνι για να κρατάει ίσιο το τιμόνι βεβαιώσου ότι είναι ίσιο.
Πολλές φορες επειδή το βάζουν από ρουτίνα , μπορεί να χάνει λίγο... Αν κρίνω από το detailing μαλλον είσαι σχολαστικός. Εγώ τους ζητάω όμορφα και ευγενικά να το βάλω εγώ στην θέση που νομίζω.

δηλαδή ρε Σπύρο τι τους λες;

Συγνώμη κύριε, μπορώ να βάλω το τσουτσούνι σας εγώ στη θέση που νομίζω;

m-power_01
31-10-11, 00:08
δηλαδή ρε Σπύρο τι τους λες;

Συγνώμη κύριε, μπορώ να βάλω το τσουτσούνι σας εγώ στη θέση που νομίζω;

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: αχαχαχαχα κάπως έτσι!
Και εγώ που νόμιζα ότι τραβιόνταν από ευγένεια...:th_Laie_67-1:

*Το πιστεύεις ότι είχα πάθει ψύξη και ήμουν σαν σίγμα τελικό, και περίμενα να ''φτιάξω'' για να πάω για ευθυγράμμιση? Μην τυχόν και το βάλει μόνος του στραβά...

stef
31-10-11, 00:22
Επίσης όταν θα βάλει ένα τσουτσούνι για να κρατάει ίσιο το τιμόνι βεβαιώσου ότι είναι ίσιο.
Πολλές φορες επειδή το βάζουν από ρουτίνα , μπορεί να χάνει λίγο... Αν κρίνω από το detailing μαλλον είσαι σχολαστικός. Εγώ τους ζητάω όμορφα και ευγενικά να το βάλω εγώ στην θέση που νομίζω.

Ναι κατάλαβα τι λες
ΟΚ θα το προσέξω ιδιαίτερα αυτό

m-power_01
06-11-11, 20:07
Πες μας νέα και εντυπώσεις!

stef
06-11-11, 20:46
Λοιπόν η ευθυγράμμιση έγινε χτες
Μετά η γνωστή βόλτα για να δω τα καινούρια λαστιχάκια και η ευθυγράμμιση τι κάνουν....
Το τιμόνι είναι ΑΨΟΓΟ
Ακούει κανονικά και για πλάκα δίνει απίστευτη αίσθηση ανά πάσα στιγμή που βρίσκονται οι τροχοί
Τα λάστιχα μ@μάνε και είναι πολύ πιο μαλακό το αυτοκίνητο γενικά από τότε που έβγαλα τα βρωμοrunflat!!!
Θέλω να ευχαριστήσω τον Σπύρο για τον μάστορα που μου πρότεινε
Ήταν πράγματι πολύ καλός


Υ.Γ: Χρωστάω καφέ!

m-power_01
06-11-11, 20:49
Λοιπόν η ευθυγράμμιση έγινε χτες
Μετά η γνωστή βόλτα για να δω τα καινούρια λαστιχάκια και η ευθυγράμμιση τι κάνουν....
Το τιμόνι είναι ΑΨΟΓΟ
Ακούει κανονικά και για πλάκα δίνει απίστευτη αίσθηση ανά πάσα στιγμή που βρίσκονται οι τροχοί
Τα λάστιχα μ@μάνε και είναι πολύ πιο μαλακό το αυτοκίνητο γενικά από τότε που έβγαλα τα βρωμοrunflat!!!
Θέλω να ευχαριστήσω τον Σπύρο για τον μάστορα που μου πρότεινε
Ήταν πράγματι πολύ καλός


Υ.Γ: Χρωστάω καφέ!

Χαίρομαι για αυτά που διαβάζω! Είχες αποκλίσεις τελικά ? Σε τι κατάσταση βρισκόταν?

υ.γ Να γίνει ο καφές

kplc16
06-11-11, 20:51
Σπυρο το τσουτσουνι εχει το ιδιο μηκος σε ολες τις μηχανες;
Το βαζεις αναμεσα στο τιμονι και τη πλατη του καθισματος;
Ειναι ενσυρματο η ασυρματο;

m-power_01
06-11-11, 20:54
Σπυρο το τσουτσουνι εχει το ιδιο μηκος σε ολες τις μηχανες;
Το βαζεις αναμεσα στο τιμονι και τη πλατη του καθισματος;
Ειναι ενσυρματο η ασυρματο;

Δεν είναι καμία επιστήμη Νίκο. Σιδηροκατασκευή είναι ...κάτι σαν τα αντικλεπτικά που βάζουν στα τιμόνια. Υπάρχουν δύο. Ένα που πατάει στο φρένο και κομλπάρει στο κάθισμα και ένα που κομπλάρει το τιμόνι να το κρατάει στην θέση μηδέν. Ανάλογα τι εργασία θα κάνει χρησιμοποιεί το ανάλογο.

kplc16
06-11-11, 21:04
αν καταλαβα καλα δεν εχει ηλεκτρονικο η ηλεκτρικο μερος

m-power_01
06-11-11, 21:12
όχι τίποτα ένα μεταλλικό μπαστούνι. Τίποτα παραπάνω. Το μόνο ηλεκτρονικό είναι οι σένσορες στους τροχούς. Στα πρώτα μηχανήματα λειτουργούσαν με δέσμες φωτός, μετά ηλελτρονικά ενσύρματα και τώρα πλέον ασύρματα

stef
06-11-11, 23:17
Χαίρομαι για αυτά που διαβάζω! Είχες αποκλίσεις τελικά ? Σε τι κατάσταση βρισκόταν?

υ.γ Να γίνει ο καφές

Στον πίσω άξονα δεν είχα ιδιαίτερες αποκλίσεις
Στον μπροστινό τα πράγματα ήταν χειρότερα, ειδικά στον μπροστινό δεξί τροχό thumb

fanisk
07-11-11, 01:31
Στον πίσω άξονα δεν είχα ιδιαίτερες αποκλίσεις
Στον μπροστινό τα πράγματα ήταν χειρότερα, ειδικά στον μπροστινό δεξί τροχό thumb

Αμα πηγαινεις τερμα δεξια με 40 και πεφτεις στα καπακια απο τα φρεατια αυτα παθαινεις.. πατα το λιγο :hystericalbs1:

Snoo
07-11-11, 10:32
Πμ τα στοιχεία του μηχανικού παρακαλώ :thanks:

mse36
07-11-11, 11:58
Μπορώ να έχω κι εγώ τα στοιχεία για το τσουτσούνι του μηχανικού? Φτου,γμτ με μπερδέψατε, το τηλέφωνο-διεύθυνση εννοώ.....:hystericalbs1:
:thanks: