PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ABS λαμπακια καντραν



G_kaliteros
28-01-10, 04:13
καλησπερα παιδια εδω και αρκετο καιρο οταν βαζω μπροστα και ξεκιναω
καμια φορα π.χ στο πολυ κρυο αναβουν για 1-2 δευτερο.. τα λαμπακια abs-esp και σβηνουν παλι! απο οτι ρωτησα μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αισθητηρας στροφαλου-η δυναμο υπαρχει τετοια περιπτοση?? και να παω να το δει να μου πει αμεσα κιολας μην μηνο στο δρομο!! εχει τύχει ποτε σε κανεναν κατι αντιστοιχο??


ευχαριστώ..:thumbsup:

320d
28-01-10, 07:32
ή αισθητήρες abs..

καλό θα είναι να σηκώσεις το αμάξι και να καθαρίσεις τους αισθητήρες που είναι πάνω στο άκρο..

Nickolas_s2k
28-01-10, 11:29
Καλησπερα φιλε μου..το προβλημα σου εχει να κανει κατα 99% με το δυναμο!μπορει μαλιστα να σου αναψει και το λαμπακι της μπαταριας σε συνδυασμο με του abs esc..υπαρχουν τρεις περιπτωσεις..η να σου αναβουν μονο τα abs esc στιγμιαια καθως ειναι τα πρωτα που επηρεαζονται απο μειωμενη ταση η να σου αναβει μονο το λαμπακι της μπαταριας στιγμιαια η να σου αναψουν ολα μαζι..Ακριβως το ιδιο μου κανει και εμενα συνηθως οταν εχει πολυ υγρασια η κρυο αλλα γενικα το κανει οποτε του ρθει!!στη Bmw μου μετρησανε την ταση και ολα ηταν φυσιολογικα ομως το αμαξι ειχε ηδη δουλεψει για αρκετη ωρα..αν μπορεις μετρα την ταση με ενα πολυμετρο την ωρα που βαζεις το αμαξι μπροστα το πρωι..και δες αν ειναι πεσμενη..στη Bmw παντως μου ειπανε 1000% δυναμο..και οτι αν αρχισει να μου αναβει το λαμπακι της μπαταριας ενω ειμαι εν κινησει να παω να το αλλαξω για να μη μεινω στο δρομο..ελπιζω να βοηθησα!

Kostas_1
28-01-10, 11:41
καλησπερα παιδια εδω και αρκετο καιρο οταν βαζω μπροστα και ξεκηναω
καμια φορα π.χ στο πολυ κρυο αναβουν για 1-2 δευτερο.. τα λαμπακια abs-esp και σβηνουν παλη! απο οτι ρωτησα μου ειπαν οτι μπωρει να ειναι αισθητηρας στροφαλου-η δυναμο υπαρχει τετοια περιπτοση?? και να παω να το δει να μου πει αμεσα κιολας μην μηνο στο δρομο!! εχει τυχη ποτε σε κανεναν κατι αντιστιχο??

ευχαριστο..:thumbsup:

Ναι. μου ειχε συμβει στο Ε46.

Η αιτια ηταν:


ή αισθητήρες abs..

καλό θα είναι να σηκώσεις το αμάξι και να καθαρίσεις τους αισθητήρες που είναι πάνω στο άκρο..

Με ενα καθαρισμα, όπως ειπωθηκε εστρωσαν....

bill_m3
28-01-10, 15:40
καλησπερα παιδια εδω και αρκετο καιρο οταν βαζω μπροστα και ξεκηναω
καμια φορα π.χ στο πολυ κρυο αναβουν για 1-2 δευτερο.. τα λαμπακια abs-esp και σβηνουν παλι! απο οτι ρωτησα μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αισθητηρας στροφαλου-η δυναμο υπαρχει τετοια περιπτοση?? και να παω να το δει να μου πει αμεσα κιολας μην μηνο στο δρομο!! εχει τυχη ποτε σε κανεναν κατι αντιστιχο??


ευχαριστο..:thumbsup:

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ σήμερα!!!!!!

bill_m3
28-01-10, 15:42
Ναι. μου ειχε συμβει στο Ε46.

Η αιτια ηταν:



Με ενα καθαρισμα, όπως ειπωθηκε εστρωσαν....

...και κύριε Κώστα, που ακριβώς ???

Kostas_1
28-01-10, 15:53
...και κύριε Κώστα, που ακριβώς ???

Δεν θυμαμαι γμτ.
Στους τροχους ηταν αλλα δεν θυμαμαι....κοιταξα και στο bmwfans.info μηπως θυμηθω, αλλα δεν....

Πανε και 5 χρονια τωρα...

330compressor
28-01-10, 18:38
Μπράβο στα παιδιά πολύ ενημερωμένα τα βρίσκω είναι γάτες με πέταλα !!!! φίλε η δυναμό η αισθητήρας abs που είναι πάνω από τον τροχό……

bill_m3
28-01-10, 19:07
Μπράβο στα παιδιά πολύ ενημερωμένα τα βρίσκω είναι γάτες με πέταλα !!!! φίλε η δυναμό η αισθητήρας abs που είναι πάνω από τον τροχό……

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: έχουν πρόβλημα ή απλά τα καθαρίζουμε και οκ???

Να το κοιτάξουμε άμεσα???

G_kaliteros
28-01-10, 20:14
ευχαριστώ πολυ ολα τα παιδια!!!
bill987 ξεκιναμε με καθαρισμο αισθητήρα abs και βλεπουμε για δυμαμο!!
αλλα εχω ενα προβλημα δεν ξερω καν που ειναι η αισθητηρες??...για να τους καθαρισω!!!
Α και κατι ακομα αμα ειναι δυναμο π.χ επισκευαζουν τον ιδιο? ή αλλαγη αμεσως?

Kostas_1
29-01-10, 11:02
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: έχουν πρόβλημα ή απλά τα καθαρίζουμε και οκ???

Να το κοιτάξουμε άμεσα???


ευχαριστώ πολυ ολα τα παιδια!!!
bill987 ξεκιναμε με καθαρισμο αισθητήρα abs και βλεπουμε για δυμαμο!!
αλλα εχω ενα προβλημα δεν ξερω καν που ειναι η αισθητηρες??...για να τους καθαρισω!!!
Α και κατι ακομα αμα ειναι δυναμο π.χ επισκευαζουν τον ιδιο? ή αλλαγη αμεσως?

Σωστα. Συνηθως ενα απλο καθαρισμα και εισαι ΟΚ.
Καποιοι ασχετοι σε αντιπροσωπια ελεγαν για αλλαγη....

Για δυναμο δεν ξερω, αν και εχω ακουσει και για δυνατοτητα επισκευης...

NickE60
29-01-10, 11:18
μερικές χρήσιμες οδηγίες... καλό θα είναι να καθαρίσεις και τις επαφές στο φισάκι με ένα σπρευ καθαρισμου επαφων.

bill_m3
29-01-10, 12:01
μερικές χρήσιμες οδηγίες... καλό θα είναι να καθαρίσεις και τις επαφές στο φισάκι με ένα σπρευ καθαρισμου επαφων.

Απ΄οτι κατάλαβα δεν είναι και κάτι εύκολο.......

BILL007
29-01-10, 12:03
Απ΄οτι κατάλαβα δεν είναι και κάτι εύκολο.......

Πας σε ένα συνεργείο που ασχολούνται με BMW,τους δίνεις και ενα 20άρι-30άρι περιμένεις κανα μισαωράκι και δεν ανησυχείς για τίποτα...

Αμα τα κάνουμε όλα μόνοι μας οι άνθρωποι αυτοί τι θα κάνουν?thumb

NickE60
29-01-10, 12:20
'Οποιος έχει εμπιστοσύνη στα χέρια του, το κάνει μόνος του. Απ' την άλλη σχηματίζει μια εικόνα για το τι πρέπει να κάνει το συνεργείο που θα το πάει, έτσι για να ξέρει. Δεν έχουμε σκοπό να καταργήσουμε τα συνεργεία, σε καμία περίπτωση!! Κάθε άλλο! thumb

bill_m3
29-01-10, 12:33
'Οποιος έχει εμπιστοσύνη στα χέρια του, το κάνει μόνος του. Απ' την άλλη σχηματίζει μια εικόνα για το τι πρέπει να κάνει το συνεργείο που θα το πάει, έτσι για να ξέρει. Δεν έχουμε σκοπό να καταργήσουμε τα συνεργεία, σε καμία περίπτωση!! Κάθε άλλο! thumb

Συμφωνώ απόλυτα Νίκο, απλά αν ήταν κάτι εύκολο θα το έκανα μόνος μου!!!

G_kaliteros
29-01-10, 13:45
και θα παμε να πουμε καθαρισμο στης επαφες π.χ? και στους αισθητηρες?
abs

NickE60
29-01-10, 13:49
και θα παμε να πουμε καθαρισμο στης επαφες π.χ? και στους αισθητηρες?
abs

το καλύτερο θα ήταν να το διαγνώσει κιόλας ώστε να φανεί η δυσλειτουργία.

bill_m3
29-01-10, 13:51
το καλύτερο θα ήταν να το διαγνώσει κιόλας ώστε να φανεί η δυσλειτουργία.

Νίκο δηλαδή αυτό το στιγμιαίο άναμμα που κάνουν τα λαμπάκια είναι βλάβη??
Δλδ θα φαίνεται στην διάγνωση???????

BILL007
29-01-10, 14:37
Νίκο δηλαδή αυτό το στιγμιαίο άναμμα που κάνουν τα λαμπάκια είναι βλάβη??
Δλδ θα φαίνεται στην διάγνωση???????

κατά 99.99999999999% το έχει καταγράψει σαν βλάβη στο log ;)

Nickolas_s2k
29-01-10, 14:50
επαναλαμβανω οτι το πιθανοτερο ειναι απο δυναμο το προβλημα φιλε μου και οχι απο καποιον αισθητηρα διοτι η πλακετα του abs esc ειναι το πρωτο πραγμα που επηρεαζεται απο χαμηλη ταση..παντως δεν αποκλειω τους αισθητηρες..αν παντως σου εχει αναψει ταυτοχρονα και λαμπακι μπαταριας ειναι σιγουρα το δυναμο..εμενα λαμπακι μπαταριας μου χει αναψει μια φορα μονο στιγμιαια μαζι με abs esc..ολες τις υπολοιπες φορες αναβουν μονο τα abs esc στιγμιαια μολις βαζω μπρος και το προβλημα βρεθηκε στο δυναμο!

Nickolas_s2k
29-01-10, 14:54
ξεχασα να αναφερω οτι το κανει οποια πρωινα του κατεβει..υπαρχουν πολλες μερες που δεν το κανει καθολου..

G_kaliteros
29-01-10, 16:17
και εμενα οποτε του κατεβει το κανει... μπαταριας δεν μου αναβει καθολου οχι
η δεν το εχω δει θα το δω και αυτο αν αναβει... το μονο που εχω δει ειναι π.χ οτι σταματαει και το κλιμα.. με αυτο οταν το κανει.. αφτα να φανταστο ειναι σημπτοματα για δυναμο? οχι οτι θα με αφησει καπου?

Nickolas_s2k
29-01-10, 16:42
και εγω της μπαταριας ετυχε να το δω..και μονο μια φορα μου χει αναψει..ολα αυτα ειναι καθαρα συμπτωματα για δυναμο(η ταση δεν ειναι αυτη που πρεπει κατα την εκκινηση της μηχανης-μετα ομως στρωνει)Απλα σε περιπτωση που αρχισει να σου αναβει λαμπακι μπαταριας εν κινησει αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα το δυναμο τα φτυνει και καλο ειναι να το πας συνεργειο μη σε αφησει στο δρομο..δεν εχεις βεβαια να χασεις και τπτ να το βαλεις στον εγκεφαλο να δεις τι θα δειξει και εκει μην ειναι οντως κανας αισθητηρας..

G_kaliteros
29-01-10, 16:45
το δυναμο δεν το επισκευαζουν καπακια αλαγη? δεν
το καταλαβενω αυτο.. ποσο σου πηγε εσενα? αλαγη?
απλος μου κανει εντηποση γιατι ειναι πολυ καιρος που το κανει αφτο οποτε θελει
δεν ειχα ποτε προβλημα καπου αλου!! για να μπω στο κοπο να το παω για να δω τι ειναι!!
τωρα θα παω σιγα σιγα!!

Nickolas_s2k
29-01-10, 16:57
δεν το αλλαξα..δεν βρισκω το λογο να το αλλαξω ακομα..εμενα μου το κανει απο σεπτεμβρη οποτε του καπνισει αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω καπου αλλου προβλημα δεν το αλλαζω μεχρι να τα φτυσει..τα δυναμο επισκευαζονται αλλα απο οτι εχω ακουσει μετα απο μερικους μηνες χαλανε παλι..οποτε αν τελικα προκυψει θεμα αλλαγης θα βαλω καινουργιο..στο ebay που κοιταγα παιζουν κοντα στα 200 καινουργια..

G_kaliteros
29-01-10, 17:01
αυτο θα κανω και εγω θα παω να δω τι ειναι και οταν τα φτυσει θα
το αλλαξω μεχρι τοτε αστο... απο το e0bay θα ειναι γνησιο? αυτο ειναι
το προβλημα..παντως θα ενημερωσο απο δευτερα για το τη ειναι τελικα!!

Nickolas_s2k
29-01-10, 17:04
εγινε φιλαρακι μου..πηγαινε δες τι ειναι και ενημερωσε μας!

bill_m3
29-01-10, 17:37
αυτο θα κανω και εγω θα παω να δω τι ειναι και οταν τα φτυσει θα
το αλλαξω μεχρι τοτε αστο... απο το e0bay θα ειναι γνησιο? αυτο ειναι
το προβλημα..παντως θα ενημερωσο απο δευτερα για το τη ειναι τελικα!!


Και εγώ μάλλον την Τρίτη θα το πάω, (δεν πίστευα ότι είναι κάτι ...) επομένως βλέποντας και κάνοντας......

Ευχαριστούμε παίδες!

bill_m3
02-02-10, 18:33
Ρε παιδιά ένα περίεργο πράγμα,, από εχθές το πρωί σταμάτησε να το κάνει αυτό!!

Το έχω βάλει μπροστά τουλάχιστον 20 φορές και δεν άναψαν σε καμία .....

Αν προλάβω αύριο θα πάω μια βόλτα να δω τι παίζει!

Nickolas_s2k
02-02-10, 22:57
μαλλον ειναι συνενοημενα..εμενα εχει να μου το κανει καμια 10αρια μερες οσες φορες και αν το χω βαλει μπρος!!!τι να πει κανεις..αβυσος η ψυχη των ηλεκτρονικων...

Tsakirakos
20-03-10, 20:22
Το ιδιο μου εκανε και εμενα... Αλλαξα το δυναμο τελικα και σωθηκα...

Tsakirakos
20-03-10, 20:23
αααα.... επισης προσεξε μηπως σου σβηνει και την οθονη του κλιματισμου ταυτοχρονα...εμενα μου το εκανε ταυτοχρονα.

G_kaliteros
21-03-10, 20:15
και μενα δυναμος ειναι λογικα... ποσο εχει κοστος αυτο ρε παιδια για αλαγη?
απο εδω? και απο τη χαλανε ετσι ξαφνικα?

Tsakirakos
21-03-10, 20:17
στην αντιπροσωπεια ηθελαν 680 ευρω για το valeo που φοραει το δικο μου. εγς το πηρα απο εξω καινουριο με περαστικα 370...

G_kaliteros
21-03-10, 20:23
valeo δεν φοραει απο τη μανα του? η κανω λαθος?
και για μπος ελεγα καμια γνωμη? σε λιγο καιρο θελω σερβις μπας και το αλαζα
να τελειωνα!! αλλα με τοσα λεφτα που θελουν δεν με βλεπω!! εσενα σε αφησε τελειως?

Tsakirakos
21-03-10, 20:53
επι 1 ωρα περιπου σε ταξιδι αναψε λαμπακι μπαταριας... σιγα σιγα μου αναψε καμια 10αρια ακομη λαμπακια και μετα ξαφνικα αρχισε να φορτιζει... την αλλη μερα το αλλαξα και σωθηκα. valeo φοραει απο τη μανα του...