PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδικα καθισματα, καροτσια, εξοπλισμος για τους μικρους μας φιλους



Stathis
30-10-11, 10:48
ανοιγω αυτο το θεμα καθως δεν θυμαμαι να εχουμε ασχοληθει με αυτο στο παρελθον, ειναι ομως κατι που εχει απασχολησει σιγουρα τους γονεις του φορουμ μας, αλλα και θα απασχολησει σιγουρα στο μελλον τους περισσοτερους απο εμας, αν οχι ολους.

τι χρειαζεται λοιπον να παρει ο νεος γονιος ωστε να μεταφερει το παιδι με ανεση και ασφαλεια στο αυτοκινητο ή και αλλου?

ποια ειναι τα κορυφαια προϊοντα?

ποια ειναι αυτα με καλη σχεση τιμης ποιτητας?

ποια θα προτεινατε εσεις που εχετε ηδη εμπειρια στο θεμα?

ευχομαι και ελπιζω να δουμε πολλες πληροφοριες ωστε μελλοντικα να κανουμε μια ξεχωριστη ενοτητα "παιδι και αυτοκινητο" η οποια θα αποτελεσει οδηγο για τους νεους γονεις με τη βοηθεια των παλιοτερων.

επιπροσθετα εκτος απο πολυτιμες συμβουλες και καθοδηγηση, ισως μπορουμε να φτιαξουμε ενα ξεχωριστο χωρο οπου θα μπορει οποιο μελος επιθυμει να πωλησει ή να προσφερει εξοπλισμο που δεν τον εχει πλεον αναγκη.

ολες οι ιδεες καλοδεχουμενες.

για παμε λοιπον...:warriorsmiley:

Stamatis
30-10-11, 11:01
Το καλυτερο καροτσι ειναι το Stokke.
Ειναι ψηλο και το μωρο ειναι σε ασφαλη θεση μακρυα απο το εδαφος.
Βολικο στο τραπεζι, ιδανικο για αλλαξιερα, με αξεσουαρ που λυνουν τα χερια.
Το καλαθι γινεται επισης καθισμα για το αυτοκινητο και η βαση του σπαει για το πορτμπαγκαζ.
Οταν το παιδι μεγαλωσει, το καροτσι αλλαζει θεση και κατευθυνση και κατεβαινει κατω για να μπορει να κατεβαινει και να περπαταει.

Ολοι μου οι φιλοι εχουν παρει αυτο και κυριολεκτικα το θεωρουν τοπ.

Nino
30-10-11, 11:02
:original:Με το καλο!!!
Τα συγχαρητηρια μου!!!

Stamatis
30-10-11, 11:04
(και επειδη σε οποιον δεν εδωσε ο θεος παιδια δινει ο διαβολος βαφτηστηρια, ειναι ιδανικο για επισκεψεις σε σπιτια με σκυλο, καθως το υψος του απαγορευει στο ζωο να τριβεται με το μωρο- εκτος απο τον δικο μου σκυλο φυσικα οπου θεωρει τα παντα μεζεδακι και εχει αλμα 1 μετρο)

Stathis
30-10-11, 11:08
για το recaro babyzen τι λετε το εχει δοκιμασει κανεις?

https://www.mypram.de/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=131992728322880&ls=en&nochache=1319927332-23384&rubnum=recaro2009.recarobabyzen&artnum=5802.21086.00&id=2&gesamt_zeilen=Tshowrub--recaro2009.recarobabyzen

PANOSDERMEISTER
30-10-11, 11:16
Καλημερα,
Τα παιδικα καθισματα αυτοκινητου διαχωριζονται βαση των κιλων του παιδιου.
Νεογεννητο το μωρο θα πρεπει να μπαινει σε καθισματακι το οποιο τοποθετειται αναποδα στο πισω καθισμα ωστε το μωρο να κοιταει προς τα πισω.Καλο ειναι να παρεις και βαση για το καθισματακι ετσι ωστε να παιρνει κλιση και να κοιμαται, και να μην κανει κανενα σημαδι το αυτοκινητο..Μετα απο καποιους μηνες και αναλογα με την σωματικη αναπτυξη του παιδιου θα χειαστει να το αλλαξεις με καποιο μεγαλυτερο το οποιο στο εξης τοποθετηται κανονικα με το παιδι να βλεπει μπροστα(για να μαθαινει κιολας.!!!Η κορη μου 4 χρονων τωρα και μου βαζει χερι οταν το πατησω λιγο παραπανω!!!!!!!!!).Μεγαλη ποικιλια και επιλογες εχει η chicco.Πιο racing η σειρα της RECARO η οποια ειναι φοβερη αλλα πιο ακριβη απο τα υπολοιπα(τουλαχιστον ετσι ηταν οταν εψαχανα εγω για καθισματακι αυτοκινητου και καροτσακι.
Οσο αναφορα το καροτσακι του υπαρχουν σετ με καροτσακι,πορτ μπεμπε(για να κοιμαται) και καθισματακι αυτοκινητου(για νοεγεννητο)
Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου

Stamatis
30-10-11, 11:19
για το recaro babyzen τι λετε το εχει δοκιμασει κανεις?

https://www.mypram.de/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=131992728322880&ls=en&nochache=1319927332-23384&rubnum=recaro2009.recarobabyzen&artnum=5802.21086.00&id=2&gesamt_zeilen=Tshowrub--recaro2009.recarobabyzen

Θα πρεπει να ριχνεις το μισο καθισμα στο polo για να χωρεσει ο σκελετος.
Για το bmw δεν κουβεντιαζουμε καν.

Stathis
30-10-11, 11:24
ευχαριστουμε πανο, ειναι πιο ακριβα τα ρεκαρο οντως, αλλα στο εξωτερικο βρισκεις πολυ καλες προσφορες σε σχεση με εδω.
π.χ. το καθισματακι της ρεκαρο για μωρακι το εχω δει απο 150-200 ευρω εδω, ενω στη γερμανια 90-100 με δωρεαν μεταφορικα!

εσυ χρησιμοποιεις chicco απ οτι καταλαβα και εισαι ευχαριστημενος.

βαλτε και κανενα λινκ με τα καταστηματα που επισκεφτηκατε και απο ποια μεινατε ευχαριστημενοι και θα τα προτεινατε.

Stathis
30-10-11, 11:26
Θα πρεπει να ριχνεις το μισο καθισμα στο polo για να χωρεσει ο σκελετος.
Για το bmw δεν κουβεντιαζουμε καν.

οχι ρε, αντιθετως ειναι το μονο που χωραει σε μικρα αυτοκινητα οπως fiat 500, smart κλπ...

Monsta
30-10-11, 11:31
Το καλυτερο καροτσι ειναι το Stokke.
Ειναι ψηλο και το μωρο ειναι σε ασφαλη θεση μακρυα απο το εδαφος.
Βολικο στο τραπεζι, ιδανικο για αλλαξιερα, με αξεσουαρ που λυνουν τα χερια.
Το καλαθι γινεται επισης καθισμα για το αυτοκινητο και η βαση του σπαει για το πορτμπαγκαζ.
Οταν το παιδι μεγαλωσει, το καροτσι αλλαζει θεση και κατευθυνση και κατεβαινει κατω για να μπορει να κατεβαινει και να περπαταει.

Ολοι μου οι φιλοι εχουν παρει αυτο και κυριολεκτικα το θεωρουν τοπ.


Αν δεν είχες γράψει τη τελευταία πρόταση, θα σου λεγα ότι έχεις κάνει Φιλιππινέζος.





Καλο ειναι να παρεις και βαση για το καθισματακι ετσι ωστε να παιρνει κλιση και να κοιμαται, και να μην κανει κανενα σημαδι το αυτοκινητο.




Αυτό ΜΗ το αμελήσετε. Από το βάρος του καθίσματος και του παιδιού θα γίνει σίγουρα σημάδι και στις δερμάτινες επενδύσεις θα ξεχειλώσει και το δέρμα. Αυτές οι βάσεις κατασκευάζονται συνήθως από ένα σκληρό και παχύ λάστιχο το οποίο είναι και αντιολισθητικό.

Stamatis
30-10-11, 11:32
οχι ρε, αντιθετως ειναι το μονο που χωραει σε μικρα αυτοκινητα οπως fiat 500, smart κλπ...
Κατι μου λεει οτι το παιδι θα εχει 3 καροτσια στο τελος, οποτε δεν θα επιμεινω.
Θα εχουμε σπορ, λιμουζινα και αναπαλαιωμενο παλιο με σουστες.

Ρε που μπλεξαμε.

PANOSDERMEISTER
30-10-11, 11:33
Chicco εχω και δεν εχω κανενα παραπονο απο θεμα ποιοτητας.Οσο αναφορα το θεμα με το εξωτερικο που ειπες εχεις δικιο αλλα δεν το φροντισα νωριτερα για να δω τι παιζει και ετσι τα πηρα ολα απο το Λητω στην κατω Κηφισια.

Οvelix (o γνωστος....)

Z4 DCT
30-10-11, 12:20
Κατ αρχήν ΕΥΧΟΜΑΙ ολόψυχα τα καλύτερα για το παιδάκι σου!!!!:thumbsup:
Καθισματακια έχω αλλάξει μέχρι τώρα γύρω στα 8....
Κατέληξα μετα απο πολλούς ελέγχους στα....
Bebe comfort για το πρώτο κάθισμα ( που Κοιτά προς τα πίσω), και για το εμπρός!!!! Είναι απίστευτα σε ποιότητα και προδιαγραφές ασφαλείας!
Μετα τα 4 έτη πήγα σε bmw.....
Τα καθίσματα που σου λέω έχουν αξιοθαύμαστη συμπεριφορά σε δοκιμεςthumb

Και Πάλι Στάθη......χάρηκα παρα πολυ....Μπαμπά.

Το όψιν ότι το πρώτο ανάποδο καθίσματακι κουμπωνει και σε καρότσι .... Loola....

Kostas_1
30-10-11, 12:28
Αντε με το καλο!!!!!

Οσο για το θεμα, .....δεν θυμαμαι νομιζω chicco ειχα. Παντως ημουν ευχαριστημενος

Nino
30-10-11, 12:53
Αντε με το καλο!!!!!

Οσο για το θεμα, .....δεν θυμαμαι νομιζω chicco ειχα. Παντως ημουν ευχαριστημενος

και εγω chicco ειχα και μαλιστα υπαρχουν δυο διαθεσιμα (δωρεαν) για 0-13 κιλα τα οποια γινονται και baby basket (μεταφορα μωρου).

YiorgosXania
30-10-11, 12:56
εγώ έχω BMW και έχει βολέψει πολύ τον μεγάλο μου 5 ετών και σε ένα χρόνο την μικρή μου. Προσωπικά το διάλεξα γιατί τότε ήταν το μοναδικό 9-25 κιλά όλα τα άλλα είναι 9-18 κιλά. Οσες ώρες και αν έχω ταξιδέψει δεν έχει παραπονεθεί ποτέ ... με απόδειξη ότι κοιμάτε ;)
https://www.bmw.es/es/es/owners/accessories/seasonal_campaigns/spring_2008/_shared/img/kids/junior_seat_I.jpghttps://4.bp.blogspot.com/-SaykbdEZNLM/TZ2INpwSezI/AAAAAAAAGN8/SN20tduZPv0/s1600/BMW_ChildSeat_ISOFIX_150-5056_img.jpg έχει ρύθμιση κλίσης και ύψους της πλάτης.

Stamatis
30-10-11, 12:58
Αντε με το καλο!!!!!

Οσο για το θεμα, .....δεν θυμαμαι νομιζω chicco ειχα. Παντως ημουν ευχαριστημενος

Ειχε μοντελο τοτε να μπαινει σε γαϊδαρο η τσικο;
Η σου ειχε δανεισει ο Καραϊσκακης το δικο του;

PANOS-E60
30-10-11, 13:02
Στάθη τις καλύτερες ευχές μου, με το καλό να το δεχτείτε :original:

Είμαι παλιός στο σπορ και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα πιά ... χα χα ! Νομίζω chicco είχαμε, αλλά πώρα έχουν εξελιχθεί πολύ τα προιόντα αυτά, καλά κάνεις να το ψάχνεις.

Kostas_1
30-10-11, 14:20
Ειχε μοντελο τοτε να μπαινει σε γαϊδαρο η τσικο;
Η σου ειχε δανεισει ο Καραϊσκακης το δικο του;

Ειχε και για γαιδαρο και για μουλαρι.
Με μια μικρη πατεντα ομως.

Vasilis
30-10-11, 14:36
MacLaren καρότσι απαραίτητα!

Ελαφρύ ,εύκολο στη μετακίνηση ...χωράει παντού!

Όλοι παίρνουμε τα μεγάλα,ογκώδη με ΄΄αναρτήσεις ΄΄ αλλα πολλά...

Οι 99 στους 100 καταλήγουμε με το κορυφαίο MacLaren!





Recaro κάθισμα αυτοκινήτου thumb


Όσον αφορά το κάθισμα ....ΟΠΟΊΟ ΜΑ ΟΠΟΊΟ κ να επιλεξεις να θυμάσαι ότι το παιδι ΠΡΕΠΕΙ να το βγάζεις απ αυτο ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΝΑ 2Ωρο!! απαραίτητα!

Απο γιατρό που ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα κ ήτο κατηγορηματικός!



Τις καλυτερες ευχές μου...με το καλό να το πάρετε στην αγκαλιά σας κ ν αλλάξει ΟΛΗ σας η ζωή!:thumbsup: :thumbsup:

gnx
30-10-11, 14:51
Στάθη με το καλό !

Τα νεογέννητα μπαίνουν σε rear facing μέχρι να μη χωράνε βασικά, κάπου 9 μηνών.

Μετά, που το παιδί γυρνά εμπρός, τα καθίσματα είναι μέχρι 4 ετών, 20-22 κιλά. Το isofix δεν συνιστάται για βάρος πάνω από 18 κιλά.

Το καλό με το BMW κάθισμα είναι ότι είναι και για μεγαλύτερα παιδιά οπότε έχεις το ίδιο μέχρι να πάει σχολείο. Το BMW βγαίνει και isofix. Το μονο αλλο isofix κατηγορίας 1-3 που θυμαμαι να υπάρχει είναι το ισπανικό jane.

nikos ///M
30-10-11, 15:53
εγώ έχω BMW και έχει βολέψει πολύ τον μεγάλο μου 5 ετών και σε ένα χρόνο την μικρή μου. Προσωπικά το διάλεξα γιατί τότε ήταν το μοναδικό 9-25 κιλά όλα τα άλλα είναι 9-18 κιλά. Οσες ώρες και αν έχω ταξιδέψει δεν έχει παραπονεθεί ποτέ ... με απόδειξη ότι κοιμάτε ;)
https://www.bmw.es/es/es/owners/accessories/seasonal_campaigns/spring_2008/_shared/img/kids/junior_seat_I.jpghttps://4.bp.blogspot.com/-SaykbdEZNLM/TZ2INpwSezI/AAAAAAAAGN8/SN20tduZPv0/s1600/BMW_ChildSeat_ISOFIX_150-5056_img.jpg έχει ρύθμιση κλίσης και ύψους της πλάτης.


μηπως μπορεις να μας πεις την τιμουλα του?

Z4 DCT
30-10-11, 17:04
μηπως μπορεις να μας πεις την τιμουλα του?
Γυρω στα 450+ τοπ ειχα παρει εγω σε isofix

doctore
30-10-11, 17:09
μηπως μπορεις να μας πεις την τιμουλα του?


Και εγω τέτοιο έχω. Αυτά χρησιμοποιεί η BMW και η Porsche.
450€ πριν 4 χρόνια !

m-power_01
30-10-11, 17:16
Η αλήθεια είναι ότι με λίγα παραπάνω... παίρνεις ολοκληρωμένη λύση. Καροτσάκι τρίκυκλο, ευέλικτο, που μετατρέπεται σε κούνια με εξαιρετική εργονομία για νανούρισμα ,ανάκλιση,και αντέχει παιδιά πολύ μεγαλυτερης ηλικίας. Επίσης έχει ηλεκτρική ανύψωση για να μην κινδυνεύει από μικρά περίεργα παιδάκια ή από σαλταδόρικα σκυλιά σαν του Σταμάτη! Πιστεύω ότι είναι ένα θέμα το παιδί, το οποίο δεν σηκώνει περικοπές! Ο πατέρας μου ήταν πολύ σχολαστικός και κουβαρντάς συνάμα σε τέτοια θέματα! Οπότε πιστεύω ότι πρέπει να πας κατευθείαν στον Μανωλά...άσε τα ebay με τα ρεκάρο και τα μακλάρεν! Στην τιμή των 775 ευρώ παίρνεις ότι καλύτερο!







































































https://www.pmalonas.gr/StockImages/product.large.160.jpg

m-power_01
30-10-11, 17:23
και για πορτ μπεμπέ ...προτίμησε κάτι κλασικό ,επειδή ήμουν λίγο βαρύς !και σε δελεαστική τιμή 12.30 ευρώ μόλις
https://www.pmalonas.gr/StockImages/product.large.175.jpg

Stathis
30-10-11, 18:15
σε κατι τετοια σε εβαζε ο πατερας σου σΙπυρο, γι αυτο μας βγηκες ετσι... χαχαχαχα

Stamatis
30-10-11, 18:42
Σταθη, οσο ακομα δεν εχετε πολυ "βαρος", καντε ενα ταξιδακι στο Λονδινο, μπειτε στο Harrods και προετοιμαστειτε.
Η μπες στη σελιδα τους και χαζεψε.
Και αποψη θα σχηματισεις και ιδεες θα παρεις.

Στελνουν και παντου, οποτε νομιζω οτι βρηκες που θα περασεις την επομενη ωρα.

Z4 DCT
30-10-11, 19:19
Ελα Σταθη............... https://www.bebeconfort.com/Service/News/Best-in-test.aspx

Stathis
30-10-11, 19:20
μια πολυ καλη σελιδα με ωραιες ιδεες και συμβουλες...

https://shopping-mommy.blogspot.com/

Z4 DCT
30-10-11, 19:30
Πριν παρω το bmw (μετα τα 4,5) ειχα αυτα τα δυο......πρωτα αυτο που μπαινει αναποδα (πολυ βολικο και αδφαλες) και μετα πηρα δυο απο τα αλλα...

https://www.bebeconfort.com/products/car-seats/infant/creatisfix.aspx

https://www.bebeconfort.com/products/car-seats/toddler/iseos-tt.aspx .....isofix

Leonidas_E39
30-10-11, 19:39
Σταθη με το καλο να υποδεχθειτε το νεο μελος .

Εγω και τα 3 παιδια τα μεγαλωσα αρχικα με ενα Graco αναποδης φορας το οποιο ειχε δικη του βαση για το αμαξι και κουμπωνε επανω σε αυτη. Το καθισματακι γινοταν πορτ μπεμπε για κουβαλημα του μωρου και μπορουσε να μπει στο καροτσι το οποιο ηταν της ιδιας εταιριας.

Μεταβαινοντας σε μεγαλύτερο καθισματακι πηγα σε ενα chicho το οποιο ειχε ρυθμιση για την κλίση πραγμα που βολευει τον υπνο του μωρου.

Αυτη την στιγμή η μεγάλη μου καθεται σε ενα σκαμπουδακι της chicho και τα δύο μικροτερα σε καθισματακια Nanny's .

nikos valvetronic
30-10-11, 21:31
Εγω απο καροτσακια ειχα παρει και τα 2 της peg-perego και δεν ειχα
κανενα προβλημα σε ποιοτητα.Το μονο που θα ηθελα ηταν μεγαλυτερους τροχους για να μη σκαλωνει με το παραμικρο σε πετραδακια,πλακακια κ.τ.λ.
Οταν πηρα το πρωτο θυμαμαι χαλβαδιαζα ενα τριτροχο τερατακι με μπροστινο τροχο που διπλωνε σαν τα Mercedes στο στριψιμο ειχε φρενο στους πισω τροχους με μανετα στο χερουλι,ποτηροθηκη και ρολοι! Κοστιζε 650 ευρω.
Η γυναικα μου βεβαια ουτε καν το συζητησε οχι για την τιμη αλλα γιατι
αυτο δεν μαζευε σχεδον καθολου...Τριχες,το εργαλειο ηταν αλλου,μονο
καμπερ δε ρυθμιζες!

S8N
30-10-11, 21:41
Στάθη, τα θερμά μου συγχαρητήρια! Με το καλό να έρθει το νέο μέλος, το οποίο να είσαι βέβαιος πως θα φέρει και ανυπολόγιστη χαρά στη ζωή σας! Αν θες μια συμβουλή, στον προγραμματισμό σου υπολόγιζε και ένα δωράκι για τη γυναίκα σου!

Όσον αφορά τα καρότσια, το Stokke είναι πράγματι εξαιρετικό αλλά ογκώδες. Εμείς καταλήξαμε στο Inglesina zippy το οποίο έρχεται με ένα κάρο αξεσουάρ, από πορτ-μπεμπέ και τσάντες μέχρι θήκες μπιμπερόν, αδιάβροχη κουκούλα, θήκη για τα πόδια τις κρυες μέρες, ομπρέλλα κλπ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το μόνο θέμα είναι πως δεν υπάρχει isofix βάση για το port-bebe αλλά κοινή. Αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι ελάχιστα αυτοκίνητα έχουν isofix γάντζους στα μπροστινά καθίσματα, οπου το βρέφος κάθεται ανάποδα.

Ένα θέμα που αντιμετώπισα εγώ ήταν πως η 5άρα δεν είχε απενεργοποίηση αερόσακκου στον βασικό εξοπλισμό. Ως εκ τούτου, ο μικρός καθόταν αναγκαστικά ανάποδα και πίσω μου ώστε να τον επιβλέπει όσο μπορεί η γυναίκα μου από τη θέση του συνοδηγού αφού η αδερφή του προσπαθούσε μονίμως να του βγάλει τα μάτια. Δυστυχώς τα port-bebe πιανουν πολύ χώρο, τόσο που ακόμη και στην 5άρα έβρισκε οριακά στην πλάτη του καθίσματος του οδηγού. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή με το Polo πρωτού καταλήξεις σε Stokke, Inglesina, McLaren ή ο,τιδήποτε άλλο.

Το θέμα του καθίσματος είναι πολύ πιο απλό, αφού εκεί θα έχεις βάση isofix. Από την ηλικία των 9 μηνών μπορείς να ξεφορτωθείς το port-bebe και να το βάλεις σε καθισματάκι με πρόβλεψη για βρέφη. Εγώ δοκίμασα πολλά, από Chicco και bebe confort μέχρι Peg Perego και Recaro. Τα Recaro είναι σε άλλη κατηγορία. Επειδή θα τα χάσεις με τα μοντέλα και τις δυνατότητες, προτείνω το Young Sport σαν το πιο ολοκληρωμένο. Έχω αγοράσει 2 τέτοια και ένα Young Expert Plus (έχει μεγαλύτερη ανάκλιση) και είμαι κατευχαριστημένος.

Μια συμβουλή ως προς τις τιμές:

Αγόρασα το Inglesina zippy με όλα τα συμπαρωμαρτούντα προς 500+ ευρώ το 2008. Ο αδερφός μου το έφερε από Ιταλία μέσω κάποιου ξένου site στα 300 συμπ. των μεταφορικών.

Όταν έψαχνα για καθισματάκι, πήρα το 1ο Young Sport από το Λητώ έναντι 340 ευρώ. Το 2ο μου ήρθε από γερμανικό ebay shop με 207 ευρώ συμπ. των μεταφορικών. Νιώθω άσχημα όταν δε στηρίζω τους συμπατριώτες μου, αλλά δε μπορώ να νιώθω και κορόιδο.

Και πάλι συγχαρητήρια! Και θυμήσου: Αποστειρωτή AVENT και πιπίλες NUK.

Stunt Mike
30-10-11, 22:21
Εγω πηρα απ'την αρχη το καροτσι 3 σε 1 της Chicco.Περιελαμβανε μαζι το πορτ μπεμπε και καθισμα αυτοκινητου μεχρι 13kg το οποιο φυσικα μπαινει και πανω στο καροτσι,με δυνατοτητα να κοιταει μπρος ή πισω το μωρο οταν το πας βολτα.Φυσικα ειχε πολυ συμπρακαλο μαζι οπως κουβερτα για τα ποδια,αδιαβροχο,σιτα κουνουπιων,τσαντα μεγαλη στο χρωμα του καροτσιου κι ολα αυτα στην τιμη των 480Ε.Σημερα που ο γιος ειναι 9 μηνων και 9.5kg αρχιζω να ψαχνω για μεγαλυτερο καθισμα αυτοκινητου,με δυνατοτητες ανακλισης της πλατης κι απ'οτι εχω δει μεχρι τωρα,μαλλον σε Chicco θα καταληξω παλι....

nikos valvetronic
30-10-11, 22:37
Καθισματακια πηρα δυο youngsport της RECARO και μπορω να πω οτι ειναι
αφθαρτα.Πολυ ποιοτικα τα βελουδα τους και οι μηχανισμοι τους.Μειονεκτημα
οτι αφηνουν το ιχνος τους στο καθισμα του αυτοκινητου γιατι απο κατω και
στην πλατη δεν ειναι επιπεδα,εχουν εξογκωματα.Και τα δυο απο τα ΛΗΤΩ
στα 330 ευρω το 2006 και το 2008.

S8N
30-10-11, 22:49
Μιας και τ' ανεφερε ο Νίκος, η RECARO έχει προστατευτικα καλυματα για τα καθίσματα και τις πλάτες. Η 4άδα κοστίζει γυρω στα 35 ευρώ. Μετα από τόσους μήνες στο BMW δεν εχει μεινει το παραμικρό σημάδι.thumb

Stathis
30-10-11, 22:56
μπραβο παιδια πολυ καλες πληροφοριες.
βαζετε και κανενα λινκ...

S8N
30-10-11, 23:04
Αύριο το απόγευμα θα κοιτάξω να βάλω και link και φωτογραφίες.

Stamatis
30-10-11, 23:04
https://92.52.123.97/baby-and-child/baby-transport/reviews/child-car-seats/

Which...

το ποιό έγκυρο περιοδικό, έχει κάνει δοκιμή στα καθισματάκια.

Αξίζει να πληρώσεις τη συνδρομή - γιατί θα δείς-

Z4 DCT
31-10-11, 09:58
Και θυμήσου: Αποστειρωτή AVENT και πιπίλες NUK.


thumbthumb

Ptboul
31-10-11, 10:06
Και πάλι συγχαρητήρια! Και θυμήσου: Αποστειρωτή AVENT και πιπίλες NUK.

Δε βολεύει η avent οικονομικά, γιατί αναγκαστικά κ τα μπιμπερό πρέπει να είναι αβεντ για να μπαίνουν στον αποστειρωτή. Τα έχουν φτιάξει έτσι ώστε να τα χρυσοπληρώνεις.

Καλύτερα κατσαρόλα με ζεματιστό νερό ή αποστειρωτή chicco ή κάποιον γιουΝιβέρσαλ τέλος πάντων.

Γενικά όσο λιγότερα παίρνεις από όλες αυτές τις μλκιούλες τόσο το καλύτερο. Τρελή βιομηχανία.

Eleni
31-10-11, 15:33
Σταθη, τα θερμα μου συγχαρητηρια σε σενα και την γυναικα σου!

Ενα πολυ ευχρηστο link που μπορεις να το χρησιμοποιησετε, κανεις δωρεαν εγραφη,
https://www.babycenter.com/

και μπορεις να βρεις οτι πληροφοριες φανταστεις απο την συλληψη μεχρι την παιδικη ηλικια, απο τις περισσοτερες ειδικοτητες γιατρων.

αλλο ενα link που εχει ιδεες και λυσεις
https://www.onestepahead.com/home.jsp?siteId=117

fast-enough
31-10-11, 16:12
Στάθη συγχαρητήρια και από εμένα! Να είσαστε όλοι υγιείς και ευτυχείς.
Αν με το καλό καταλήξεις σε καθισματάκι, μέσα από τα διάφορα που θα δεις, ρίξε μια ματιά στο ακόλουθο ιντερνετικό κατάστημα, από το οποίο αγόρασα τα 2 καθισματάκια που έχουμε και τώρα πάω για το τρίτο.
https://www.kindersitze.de
Για την ιστορία εγώ είχα διαλέξει το Recaro Young Profi Plus μαζή με τη βάση του ISOFIX για τον πρώτο καιρό και μετά αγόρασα το Recaro Young Sport το οποίο είναι group 1-3 από 9 μέχρι 36 κιλά (μέχρι 12 ετών περίπου).
Το young profi plus κουμπώνει με τους κατάλληλους αντάπτορες και στο καρότσι McLaren τα οποία θεωρώ τα καλύτερα λόγω μεγέθους, βάρους και ευκολίας στη χρήση. Έχουν το ελαφρύτερο καρότσι για χρήση από νεογέννητα...

aristent
31-10-11, 17:27
Σταθη ,ειμαι παλιος σ'αυτα και δεν μπορω να βοηθησω, αφου δεν ειμαι ψαγμενος με τα σημερινα δεδομενα,που λογικα εχουν εξελεχθει αρκετα σε σχεση με 15χρονια πριν.....

.....αλλα ευχομαι και εγω με το καλο να γεννηθει το μωρακι σας(ποτε με το καλο το υπολογιζετε?).....και οπως λεει και συνονοματος μου μη ξεχασεις το δωρακι στη συζυγο!!!:thumbsup:

S8N
31-10-11, 23:31
Δε βολεύει η avent οικονομικά, γιατί αναγκαστικά κ τα μπιμπερό πρέπει να είναι αβεντ για να μπαίνουν στον αποστειρωτή. Τα έχουν φτιάξει έτσι ώστε να τα χρυσοπληρώνεις.

Καλύτερα κατσαρόλα με ζεματιστό νερό ή αποστειρωτή chicco ή κάποιον γιουΝιβέρσαλ τέλος πάντων.

Γενικά όσο λιγότερα παίρνεις από όλες αυτές τις μλκιούλες τόσο το καλύτερο. Τρελή βιομηχανία.

Πάνο, εγώ στον Avent έβαζα τα μεγάλα μπιμπερό της Chicco και χώραγαν άνετα, μαζί με πιπίλες κλπ. Η κατσαρόλα δε συμφέρει, μετά από 6 μήνες αποστείρωσης θα έχεις καταναλώσει όση ενέργεια χρειάζεται κι ο Σπούτνικ για να τεθεί σε τροχιά. Άσε την πιθανότητα ατυχήματος με το ζεματιστό νερό...

Συμφωνώ με τη βιομηχανία με τις μλκιούλες! Δύο πράγματα όμως είναι απαραίτητα: Βραστήρας + αποστειρωτής.

Z4 DCT
01-11-11, 06:21
Πάνο, εγώ στον Avent έβαζα τα μεγάλα μπιμπερό της Chicco και χώραγαν άνετα, μαζί με πιπίλες κλπ. Η κατσαρόλα δε συμφέρει, μετά από 6 μήνες αποστείρωσης θα έχεις καταναλώσει όση ενέργεια χρειάζεται κι ο Σπούτνικ για να τεθεί σε τροχιά. Άσε την πιθανότητα ατυχήματος με το ζεματιστό νερό...

Συμφωνώ με τη βιομηχανία με τις μλκιούλες! Δύο πράγματα όμως είναι απαραίτητα: Βραστήρας + αποστειρωτής.

Πεστου τα του τσοπανοβλαχου......ακου κατσαρολα....σκατιαρη

scania124
01-11-11, 06:48
Σταθη με το καλο να δεχτητε το παιδακι σας!!!!θα αλλαξει ολη σας η ζωη!!!!:original: :original:


τωρα στο θεμα......μην ακους κανεναν απο τους παραπανω.....:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

παιδικο καθισμα-maxi cosi
καροτσι-quinny

:thanks:

joseph
01-11-11, 08:02
Καταρχην συγχαρητηρια σε σενα και την γυναικα σου, και ευχομαι το μωρο να ειναι γερο και ευτυχισμενο.

Οσο αναφορα τα εξεσουαρ για το μωρο, εγω ειχα chicco, ειτε αφορα καθισμα ειτε καροτσι και ειμαι ικανοποιημενος, οπως και να εχει αξιζει το ψαξιμο μιας και οι επιλογες ειναι πολλες!

Ptboul
01-11-11, 08:28
Όταν είχαμε πάει να ψωνίσουμε τα παρελκόμενα, έτσι μας είπαν στο κατάστημα, ότι τα προϊόντα της αβέντ συνεργάζονται μόνο μεταξύ τους. Δεδομένου ότι ήταν πανάκριβα, τα απορρίψαμε χωρίς δεύτερη σχέση.

Μιλάω για την γενικότερη φιλοσοφία (όπως ισχύει παντού) της υπερκατανάλωσης και της γέννησης αναγκών από το πουθενά.

Πάντως αυτό που μπορώ με αρκετή βεβαιότητα να πω, είναι τα μπιμπερό της Dr Brown με την πατέντα κατά των κολικών, βοηθούν αρκετά.

Τέλος, σύντομα θα ρθει καιρός που θα μπαίνει τσικάΛι για όλους στο σπίτι επάνω στη φωτιά, κάπου στο χωριό κ θα πλένουμε με πράσινο σαπούΝι στη σκάφη.

S8N
01-12-11, 17:23
Φωτογραφίες -άθλιες, μέσω κινητού- από τα προστατευτικά της RECARO για τα δερμάτινα καθίσματα:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2500.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2501.jpg

Μπαίνουν και στο κάθισμα αλλά και στην πλάτη (έρχονται σε σετ των 2 ή των 4).

Μη τα βλέπετε λεπτά, είναι αρκετά αφρώδη και πολύ ανθεκτικά.

Stunt Mike
01-12-11, 17:51
Κι εγω σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο για καθισμα 9-18kg καθως και διλημματα αναμεσα σε Recaro και Besafe,κατεληξα στο Recaro young sport .Ακουσα κι εγω διαφορα που λενε οτι μεχρι 4 χρονων καλο ειναι το παιδι να κοιταει προς τα πισω,αλλα αυτο ειναι αδυνατον καθοτι τα ποδαρακια τους βρισκουν πανω στο καθισμα.Ασε που γκρινιαζουν συνηθως γιατι δεν βλεπουν μπροστα.Τελικα κατεληξα στο Recaro, παρολο που ηταν ελαχιστα ακριβοτερο(288Ε στον Καφουνη(kids.com) εναντι 274Ε του Besafe) λογω μακραν καλυτερης ποιοτητας υφασματων και οτι ηταν 9-36kg..Η αληθεια ειναι ομως οτι το Besafe ειχε ενα μεγαλο πλεονεκτημα:ο αυχενας ειχε ελατηριακι απο πισω που ακολουθουσε την κινηση του κεφαλιου του μωρου σε φρεναρισμα-ατυχημα καθως και πιο ευκολο μηχανισμο ζωνης(απο μπροστα στο καθισμα,ενω ολα τ'αλλα το περνανε απο μεσα.)

330Ci
01-12-11, 19:57
Μια παρατήρηση λιγάκι off-topic: όποιος θέλει να αγοράσει καρότσι, κάθισμα κλπ κλπ προσωπική μου άποψη να μην τα πάρει καινούργια. Υπάρχουν πολλά φορουμς για γονείς (π.χ. parents.gr) στα οποία βρίσκει κανείς μεταχειρισμένα μεν, σε τιμές ξεφτίλα δε. Και είναι λογικό, γιατί μετά τα 2 χρόνια, ένα κάθισμα π.χ. 0-3 είναι παντελώς άχρηστο. Γιατί να πληρώσεις 150-200 ευρώ για ένα κάθισμα, όταν μπορείς να το πάρεις με ένα 50άρικο; Χώρια που απο τη φύση τους είναι πράγματα που δύσκολα χαλάνε και μόνο με ένα πλύσιμο γίνονται καινούργια. Επίσης, επειδή τα έχω πρόσφατα: στο καρότσι περιπάτου το Α και το Ω είναι το βάρος. MacLaren και τα μυαλά στα κάγκελα. Απλό, αθάνατο και χωρίς να κοψομεσιάσεζαι..

GEO316
01-12-11, 20:07
Δεν ειναι καθολου off topic φιλε 330.Αυτο ακριβως ηθελα να ρωτησω,εαν υπαρχουν sites αν ξερει κανενας για αυτες τις αγορες.
ΕΓΩ συγγνωμη για το off topic αλλα να με συμπαθατε μολις πριν μια εβδομαδα εμαθα
πως θα γινω πατερας :sm-scared5::sm-scared5::electrician2:

Stathis
01-12-11, 20:26
πολυ καλη ιδεα, ανοιξα νεα ενοτητα "παιδι και αυτοκινητο".
εκει μπορουν να μπαινουν και αλλα σχετικα θεματα, οπως και αγγελιες-προσφορες μελων.
αν θυμαμαι καπου πιο πισω ο γιαννης (νινοχ3) προσφερε καποια ειδη για οποιον τα εχει αναγκη...

Nikosg
01-12-11, 22:00
Στάθη με το καλό δεν υπάρχει καλύτερο κάθισμα απο το Toby της maxi-cosi έχω αγοράσει και άλλα και ήταν μάπα. Σε 3πορτο αμάξι τελικά κανένα καλύτερο δεν συζηταω που αν δεις το πως δένει και το ίδιο στο αυτοκίνητο αλλά και το παιδί πως δένεται θα καταλάβεις.

nikos1400
02-12-11, 00:45
Δεν ειναι καθολου off topic φιλε 330.Αυτο ακριβως ηθελα να ρωτησω,εαν υπαρχουν sites αν ξερει κανενας για αυτες τις αγορες.
ΕΓΩ συγγνωμη για το off topic αλλα να με συμπαθατε μολις πριν μια εβδομαδα εμαθα
πως θα γινω πατερας :sm-scared5::sm-scared5::electrician2:

σορρυ για το οφφ-τοπικ αλλα,
με το καλο !!

και μην αγχωνεσαι...
:original:

Ptboul
02-12-11, 08:29
Φωτογραφίες -άθλιες, μέσω κινητού- από τα προστατευτικά της RECARO για τα δερμάτινα καθίσματα:


Άρη πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα ακριβώς το ίδιο κάθισμα (ίδιο χρώμα κιόλας μιας κ για το μπλε-γκρι έπρεπε να περιμένω) και το μόνο που μου είπαν (στο Λητώ) και αγόρασα έξτρα ήταν ένα πετσετέ κάλυμμα της ρεκάρο για το καλοκαίρι.

Αυτά που τα βρήκες;;

ps: Σου αρέσει το κάθισμα; Εγώ από την 2η μέρα άνετα το πέταγα όπως ήταν αλλά λυπάμαι τα χρήματα που έδωσα.

Stathis
03-12-11, 16:35
σημερα που οι γνωστοι γληγοροι του φορουμ λυσαγανε στα μεγαρα, εκανα μια βολτα στα μαγαζια με τη γυναικα μου.
οσο και να τα βλεπεις απο το νετ, αλλο ειναι να δεις απο κοντα.

το ρεκαρο λοιπον μαλλον απορρίφθηκε καθως ηταν μπελαλιδικο στο ανοιξε κλεισε.
επισης το βρεφικο καθισματακι της ρεκαρο απορριφθηκε γιατι το υλικο του (ενα βελουτε) δεν μου αρεσε καθολου. με ανατριχιαζε στην αφη του μαλιστα.
το μακ-λαρεν (που ειναι το ρεκαρο ουσιαστικα), εχει πολυ καλυτερο υλικο για οποιον θελει να χρησιμοποιησει το babyzen.

απο τα υπολοιπα που ειδα μου αρεσε το concord, πολυ καλη ποιοτητα, ευκολο ανοιξε-κλεισε μικρο βαρος και μεγαλοι τροχοι πισω.
μεινεκτημα οι μικροι τροχοι εμπρος.
το βρεφικο καθισματακι που το συνοδευει οπως και το πορτ-μπεμπε τα ειδα πιο ευχρηστα απο τα ρεκαρο και με καλυτερα υλικα.

τελος στο δρομο ειδα και μια κυρια που ορκιζοταν στο bebe confort hich trek με τις τρεις ροδες.
παροτι ογκωδες μας ανεφερε οτι δεν την κουραζει καθολου, τσουλαει σχεδον μονο του (οι μεγαλες ροδες κανουν δουλεια τελικα), ενω εχει και το φρενο στο χερι.
στο μαγαζι που πηγα δεν το ειχαν να το δω, αλλα και τα καθισματακια που το συνοδευουν μου φανηκαν μετρια σε σχεση με του κονκορντ.

την αλλη εβδομαδα θα παω να δω και αλλες μαρκες οπως τα τσικο και τα στοουκ που πολλοι λενε οτι ειναι τα καλυτερα.

αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα μαγαζια αυτου του ειδους ειναι οπως ειπε και ο αρης πιο πανω της λογικης "take no prisoners!"

το σετ του ρεκαρο το ειχαν 1500 ευρω, ενω απο τη γερμανια μου το στελνουν με 1000 και δωρεαν μεταφορικα!
οσο και να θες να υποστηριξεις την ελληνικη επιχειρηση η διαφορα ειναι τεραστια...

αυτα προς το παρον.

asot
03-12-11, 18:03
To 2001, σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό (σε ένα αεροδρόμιο για την ακρίβεια) είδα τρικυκλο καρότσι της QUINNY (Ολλανδική)
Με το που έμεινε έγκυος η σύζυγός μου (γέννησε καλοκαίρι 2002) δεν διανοήθηκα οτι θα μπορουσα να πάρω κάτι αλλο εκτός απο το Quinny Freestyle.
Το παρήγγειλα από Γερμανια (μέσω internet), πλήρωσα σχεδόν τα μισα λεφτά (για πληρες σετ) απ οτι μου ζητούσαν να το φέρουν οι έλληνες έμποροι και το ΚΑΤΑ-ΦΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ εγώ με την οικογένεια μου (μέχρι το 2005) και 4 ακόμα φίλοι, οι οποίοι το έχουν δανειστεί διαδοχικά μέχρι και σήμερα, καθότι κυκλοφορεί απροβλημάτιστα και είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση (και από υλικά και λειτουργικά).
Μεγάλες ροδες και τρικυκλο (θα κοιτούσα ίσως και stokke τώρα, δείχνει αξιοπρεπες)

Στο κάθισμα αυτοκινήτου, οταν η Britax-Romer έβγαζε κάθισμα με ISOFIX, οι άλλοι αναρωτιόντουσαν τι είναι αυτό...

Z4 DCT
03-12-11, 18:08
τελος στο δρομο ειδα και μια κυρια που ορκιζοταν στο bebe confort hich trek με τις τρεις ροδες.
παροτι ογκωδες μας ανεφερε οτι δεν την κουραζει καθολου, τσουλαει σχεδον μονο του (οι μεγαλες ροδες κανουν δουλεια τελικα), ενω εχει και το φρενο στο χερι.
.

Τωρα μιλας σωστά...και πας στο σωστό εργαλείο.......η εταιρεία είναι πολύ σοβαρή.....με πολλές έρευνες επάνω στο αντικείμενο (παιδικό κάθισμα)....ελεγμένα και δοκιμασμένα...

3 πηρα,...
εχει δικιο η κυρια για το 3κυκλο...παει παντού και εύκολα...ειδικά σε πλακόστρωτο δρόμο ειναι άπιαστο!!!
Εχει ομως το μειονέκτημα οτι πιανει περισσότερο χωρο στο πορτ μπαγκαζ.....
εγω γι αυτο ειχα παρει το loola....της ιδιας εταιρείας...thumb

Θα τα δεις....ειναι πολυ πολυ μελετημένα ολα της τα είδηthumbthumb

Thomelef
03-12-11, 19:23
όταν πετάξεις το βρεφικό μετά τον έβδομο - όγδοο μήνα, μην πάρεις τπτ άλλο εκτός απο αυτό για κάθισμα στάθη...
θα με θυμηθείς.
ψάξαμε και εγώ δεν ξέρω ανάμεσα απο πόσες μάρκες και τους κωδικούς τους.
καλύτερο κάθισμα και μάλιστα με διαφορά, δεν υπάρχει...
καταρχήν έχει καστάνια, έτσι ώστε να μπορείς να καργάρεις το καθισματάκι στο κάθισμα του αυτοκινήτου, σφύγγωντας την ζώνη ασφαλείας.
εγώ το έχω τόσο σφυγμένο, που δεν κουνιέται, ούτε για πλάκα...
το άλλο πολύ καλό που έχει, είναι ότι περιστρέφεται προς την μεριά της πόρτας,πράγμα που κάνει την τοποθέτηση του μωρού παιχνιδάκι, ακόμα και για την γυναίκα...
είναι μεγάλο με πολύ καλά μαξιλαράκια παντού, είναι πολύ άνετο και ψηλό σε σημείο που το μωρό βλέπει ανετότατα έξω απο το παράθυρο, και σε σχετικά καλή τιμή...
πραγματικά θα με θυμηθείς αν το πάρεις...

https://www.maxi-cosi.com/products/car-seats/toddler/axiss.aspx
μελέτησε το.

gnx
03-12-11, 19:56
https://www.britax-roemer.com/car-seats/overview-car-seats

Stathis
03-12-11, 21:06
μετα απο 4ωρη μελετη κατεληξα οτι η concord ειναι μαλλον η κορυφαια σε ποιοτητα και ευχρηστια. εχει και τα περισσοτερα βραβεια στα τεστ που κανουν τα περιοδικα και οι οργανισμοι ασφαλειας.
προσφατα εβγαλε και μοντελο απο carbon :shok: με αλμυρη τιμη!

η bebe confort ειναι στα ιδια επιπεδα με καλυτερο καροτσι (οπως φαινεται δεν το εχω μελετησει απο κοντα αυτο).

ειδα και τις britax-romer, teutonia, QUINNY.
ωραια προϊοντα θα δω που τα πουλανε στην ελλαδα να τα δω απο κοντα.

οσο για το καθισμα υπαρχει παντα και η λυση της bmw.

το maxi cosi που λες θωμα φαινεται ενδιαφερον με τη λειτουργια που γυριζει, ισως το σκεφτω για το πολο, καθως στη bmw δεν ενδιαφερει... thumb

gnx
03-12-11, 21:09
Εγω Σταθη δύο romer που ειχα αγορασει, τα ειχα παρει απο το Σαρακάκη και ηταν Χόντα. Το ιδιο ακριβως καθισμα πουλούσε τότε η Subaru και η Peugeot.

Stathis
03-12-11, 21:15
να βαλω σε πενβε καθισμα χοντα, ω μοντιε κελ νεκαντανς! :th_Laie_67-1:
αντε να μπαινουνε οι χονταιοι μετα να λενε οτι εκτος απο μοτερ εχουν και καλυτερα καθισματακια.... χαχαχαχαχχαχα

S8N
03-12-11, 23:51
Άρη πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα ακριβώς το ίδιο κάθισμα (ίδιο χρώμα κιόλας μιας κ για το μπλε-γκρι έπρεπε να περιμένω) και το μόνο που μου είπαν (στο Λητώ) και αγόρασα έξτρα ήταν ένα πετσετέ κάλυμμα της ρεκάρο για το καλοκαίρι.

Αυτά που τα βρήκες;;

ps: Σου αρέσει το κάθισμα; Εγώ από την 2η μέρα άνετα το πέταγα όπως ήταν αλλά λυπάμαι τα χρήματα που έδωσα.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κάθισμα. Και η μικρή βολεύεται θαυμάσια. Σκέπτομαι να πάρω ένα ίδιο για τον μπέμπη. Εσένα τι σ' έχει απογοητεύσει?

Τα προστατευτικά τα πήρα από Demon tweaks στην Αγγλία.

https://www.ebay.de/itm/Recaro-Car-Seat-Protector-Black-/170614473726?pt=UK_Baby_CarSeats_EH&hash=item27b96a43fe

Ptboul
05-12-11, 08:40
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κάθισμα. Και η μικρή βολεύεται θαυμάσια. Σκέπτομαι να πάρω ένα ίδιο για τον μπέμπη. Εσένα τι σ' έχει απογοητεύσει?

Τα προστατευτικά τα πήρα από Demon tweaks στην Αγγλία.

https://www.ebay.de/itm/Recaro-Car-Seat-Protector-Black-/170614473726?pt=UK_Baby_CarSeats_EH&hash=item27b96a43fe

Πολύ ωραία, θα παραγγείλω κ εγώ ένα γιατί το κάθισμα έχει κάνει αυλακιές.

Το κάθισμα αρέσει στον μπέμπη κ βολεύεται φοβερά στο ταξίδι αφού όμως πρώτα μου έχει βγει το λάδι κ θέλω 5' λεπτά κάθε πρωί για να τον τοποθετήσω.

1.Τα λουράκια στρίβουν κ δεν ισιώνουν ποτέ!
2.Το βάλε βγάλε εξαιρετικά απρόσιτο
3.Το άνοιξε κλείσε την ζώνη πρέπει να είσαι μαΣίστας, απορώ ποιος σκέφτηκε το σύστημα αυτό;; Το δοκίμασε να το κλείσει μόνος του;;
4.Θέλεις να τον βολέψεις - να τον τοποθετήσεις λίγο πιο όρθια στο κάθισμα κ βρίσκουν οι ώμοι του στα πλαϊνά προστατευτικά.

και άλλα που δε μου έρχονται τώρα.

NICK_M3
05-12-11, 10:33
οοοο πολύ ωραίο το thread!!!!

τώρα το είδα !!!!!!

πρέπει να αρχίσω να κοιτάω και εγώ για να δώ τι παίζει με τα καθισματάκια...
μου έχουν πεί mclaren καρότσι και maxi-cosi κάθισμα...είδωμεν...

σε 5,5 μήνες σκάει μύτη το μπεμπέ ( δεν ξέρουμε ακόμη τι είναι...) κ θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ιδιαιτέρως για το αμάξι!!!!!

αντε να το δούμε και αυτό...νέο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στην ζώη μας...

Ptboul
05-12-11, 10:39
πρέπει να αρχίσω να κοιτάω και εγώ για να δώ τι παίζει με τα καθισματάκια...
μου έχουν πεί mclaren καρότσι και maxi-cosi κάθισμα...είδωμεν...

σε 5,5 μήνες σκάει μύτη το μπεμπέ ( δεν ξέρουμε ακόμη τι είναι...) κ θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ιδιαιτέρως για το αμάξι!!!!!

αντε να το δούμε και αυτό...νέο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στην ζώη μας...

500 άτομα να ρωτήσεις, 500 διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις.

Ενημερώσου πρώτα από το Internet, διάβασε σχετικά φόρα, διαμόρφωσε μια πρώτη άποψη, οπλίσου με υπομονή κ αντοχή (εγώ δεν έχω) κ βγείτε στα μαγαζιά. Να τα δείτε κ να τα τσεκάρετε όλα live.

Με το καλό να έρθει το μωρό :original:

NICK_M3
05-12-11, 10:45
500 άτομα να ρωτήσεις, 500 διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις.

Ενημερώσου πρώτα από το Internet, διάβασε σχετικά φόρα, διαμόρφωσε μια πρώτη άποψη, οπλίσου με υπομονή κ αντοχή (εγώ δεν έχω) κ βγείτε στα μαγαζιά. Να τα δείτε κ να τα τσεκάρετε όλα live.

Με το καλό να έρθει το μωρό :original:

Γιατι ρε με κόβεις να έχω εγώ υπομονή?????!!!!!
κατάλαβα..την γ@μηκαμε.....

ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!

Stathis
05-12-11, 11:39
με τις καλυτερες ευχες μου νικο.
προσωπικα καθοτι "τελειομανης" εχω πελαγοδρομησει!
τα μοντελα ειναι ατελειωτα, οι επιλογες επισης, οπως και οι γνωμες.
χθες διαβασα αλλες 12 ωρες (χεχεχε αν ειχα διαβασει τοσο στις πανελληνιες, θα ειχα μπει στο γεϊλ) και εβγαλα καποια ακομα συμπερασματα.

κατ΄αρχας οι γνωμες των ειδικων διαφερουν απο αυτες των χρηστων, αρκετα συχνα.
για προϊοντα δηλαδη που οι κριτικες εχουν γραψει μετρια σχολια, διαβαζεις καλες κριτικες απο γονεις.
προφανως διοτι ο καθε ανθρωπος βολευεται διαφορετικα με ενα προϊον, ενω ρολο παιζει επισης το γουστο ή και η τιμη.
ετσι πολλοι γονεις δηλωνουν απολυτα ικανοποιημενοι απο ενα προϊον ισως γιατι δεν εχουν δοκιμασει καποιο πιο καλο, ή και γιατι ακομα και τα λεγομενα πιο χαμηλα μοντελα βρισκονται πια σε πολυ καλα επιπεδα.
οι επαγγελματιες που εχουν πιο σφαιρικη αποψη μπορουν να δωσουν πολυτιμες συμβουλες, μπορει ομως και να σε μπερδεψουν χειροτερα.

μετα λοιπον απο αρκετες ωρες ψαξιμο κατεληξα οτι, οπωσδηποτε πριν την αγορα θα πρεπει να δουμε απο κοντα τα προϊοντα και να δοκιμασουμε την ευχρηστια τους καταλήγοντας σε αυτο που μας κανει καλυτερα.

για παραδειγμα, ημουν ετοιμος να παραγγειλω το σετ της ρεκαρο babyzen, αλλα μολις ειδα απο κοντα τον τροπο που ανοιγοκλεινει καθως και το υλικο του καθισματος, το απερριψα αμεσως (η υφη του καθισματος μου δημιουργει την ιδια αισθηση οπως τριβουμε το φελιζολ, μπρρρρ).

οσον αφορα το καροτσακι μπορουμε να πουμε οτι ειναι αρκετα πολυπλοκη επιλογη, καθως θα πρεπει διαλεξουμε καποιο που:
- να καταλαμβανει μικρο χωρο στο αυτοκινητο (εκτος αν εχουμε καγιεν).
- να ειναι ελαφρυ για να μπορει να το σπρωχνει ευκολα η γυναικα ειδικα οταν μεγαλωσει το παιδι και του φορτωνει πανω και ψωνια.
- να ανοιγοκλεινει ευκολα απο τη γυναικα με μια κινηση αν ειναι δυνατον χωρις να χρειαζεται να βγει το καθισμα του ή οι ροδες κλπ
- να συνδυάζεται με καλο βρεφικο καθισματακι και πορτ-μπεμπε για τους πρωτους μηνες.
- να εχει μεγαλους τροχους ωστε να τσουλαει πιο ανετα σε κακο εδαφος (που οι πολεις μας ειναι γεματες) και να μπορει να το παρει κανεις σε μια εκδρομουλα στο βουνο ή στη θαλασσα.

δυστυχως το καροτσι που να συνδυαζει ολα τα παραπανω δεν υπαρχει!

εκει που υπερτερει το ενα, μειονεκτει το αλλο.

επειτα απο πολλες ωρες ψαξιμο στο νετ (βιντεο, κριτικες, τεστ οργανισμων ασφαλειας κλπ) και αρκετες στα μαγαζια (εχω ακομα δουλεια εδω, δεν τα εχω δει ολα), κατεληξα οτι στα καροτσια τοπ ειναι η britax με το B-smart και η concord με το Νeo.
https://www.britax.co.uk/ https://www.concord.de/en/

πολυ κοντα το bebe confort hich trek και τα quinny speedi & buzz.
https://www.bebeconfort.com/ https://www.quinny.com/ot-en

το μακ-λαρεν το προτιμουν πολλοι λογω του χαμηλου βαρους και ογκου που καταλαμβανει στο αυτοκινητο, αλλα δε νομιζω οτι κανει για νεογεννητο καθως δεν προσαρμοζονται ευκολα πανω αυτα που χρειαζονται για τη μεταφορα του μωρου τον πρωτο καιρο.
στην ιδια κατηγορια ειναι και το hauck capri ενα πολυ φθηνο καροτσι αλλα με πολυ χαμηλο βαρος και εξαιρετικο value for money. https://www.hauckuk.com/en/home.html
τελος πολυ καλο value for money εχει και το inglesina zippy (ολα τα αξεσουαρ συμπεριλαμβανονται και εχει καλη τιμη), αλλα δυστυχως το περιοριζουν οι σχετικα μικροι τροχοι (μεγαλυτεροι απο του μακ-λαρεν παντως). https://www.inglesina.com/en

τελος το εντυπωσιακο stokke εχει το πλεονεκτημα του ωραιου σχεδιασμου, ενω τοποθετει το βρεφος ψηλοτερα απο ολα τα υπολοιπα (το βασικο πλεονεκτημα του), αλλα ειναι εφιαλτης στο ανοιξε-κλεισε και την αποθηκευση.
για να κλεισει πρεπει να βγει το καθισμα, ενω ολα αυτα θα βολευτουν ευκολα μονο σε πολυ μεγαλο χωρο αποσκευων. αν υπαρχει εχει καλως, διαφορετικα αποριπτεται εξ αρχης.
α, ειναι και απο τα πιο ακριβα της αγορας.

οσον αφορα το πρωτο καθισματακι το καλυτερο συμφωνα με ολους τους διεθνεις οργανισμους ασφαλειας ειναι το britax BABY-SAFE plus SHR II.
δευτερη επιλογη τα concord air & intense.
μπορει να τοποθετηθουν με ή χωρις βαση isofix.

στα ιδια επιπεδα αν και προσωπικα θα τα τοποθετουσα ενα σκαλι πιο κατω τα βρεφικα της maxi cosi & bebe confort.

απο κει και περα το ρεκαρο δεν μου αρεσε σαν υφασμα οπως ειπα, αλλα υπαρχει και το μακ-λαρεν που ειναι ιδιο ακριβως με καλυτερα υλικα.

τελος το πορτ μπεμπε.
μακραν το καλυτερο ειναι της concord το οποιο προσφερει την καλυτερη προστασια απ΄ολα ενω ειναι πιστοποιημενο να χρησιμοποιειται στο πισω καθισμα εγκαρσια για τη μεταφορα του βρεφους.

εν τελει τι?

τελικα με οσα εχω δει ως τωρα (εχω ακομα δουλεια βεβαια), θα επελεγα μαλλον το σετ της concord καθως εχει ενα απο τα 2-3 τοπ καροτσια, εξαιρετικο βρεφικο καθισματακι (το δευτερο καλυτερο μετα το britax), αλλα τοπ πολυχρηστικο πορτ-μπεμπε.
σαν μεμονωμενα κομματια το καθενα δεν ειναι το καλυτερο (εκτος του πορτ-μπεμπε), αλλα συνολικα εκτιμω οτι αποτελει την καλυτερη προταση.

αν ζουσα σε ξενη χωρα θα επαιρνα το britax.
τοπ καροτσι (b-smart), τοπ καθισμα, μετριο πορτ μπεμπε και απο τιμες πιο οικονομικα απο τα concord.
δυστυχως ομως στην ελλαδα επισημα ερχονται μονο τα καθισματακια, πραγμα που σημαινει οτι δεν εχεις την ευκαιρια να δοκιμασεις ολα τα υπολοιπα.
να αγορασεις βασιζομενος στο ιντερνετ και στις εξαιρετικες κριτικες ειδικων και γονεων?
δεν ξερω, ειναι κι αυτο μια λυση βεβαια.

αυτα προς το παρον, η μελετη συνεχιζεται...

NICK_M3
05-12-11, 13:18
ωωωωωωχχχχχχχ

ευχαριστώ στάθη μου....πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο μου φαίνεται και θα βασιστώ σε αυτά που έγραψες πιο πάνω....

ρε πουστ! μου κ στο παιδικό καθισματάκι τόσο ψάξιμο????? ελεος !!!!!!

Stathis
05-12-11, 15:17
μολις γυρισα απο μια ακομη ερευνα, με πολυ καλα συμπερασματα αλλα και ανατροπες..
περισσοτερα το βραδυ.

ψηλε, οταν ξεμπερδεψεις μ΄αυτα η ρυθμιση αναρτησης στο Μ3 θα σου φαινεται παιχνιδι! χαχαχα
πολυς ο ογκος της πληροφοριας που πρεπει να αφομοιωθει σε μικρο διαστημα...

Stamatis
05-12-11, 16:26
Νικο με το καλο και το δικο σας να ερθει.


Παιδια σας το ξαναλεω:
Το which ειναι το πιο εγκυρο μερος να κοιταξετε για δοκιμες στα καροτσακια.
Προκειται για εναν οργανισμο που "εχει κλεισει σπιτια".
Αγοραζουν και δοκιμαζουν απο φρυτεζες εως αυτοκινητα.
Εχουν τη φημη του πιο αξιοπιστου κριτη.
Πληρωστε τη μια λιρα που ζητανε και βγαλτε συμπερασματα.

Www.which.co.uk

Επωφεληθειτε απο την συνδρομη και κοιταξτε και οτιδηποτε αλλο εχετε σκοπο να αγορασετε.

Stamatis
05-12-11, 16:27
https://www.which.co.uk/baby-and-child/

Stathis
05-12-11, 17:23
θελει διευθυνση αγγλιας...;)

εγω κοιταξα αρκετες σελιδες, αυτες που βρηκα πιο κατατοπιστικες ηταν η https://www.madeformums.com και η www.adac.de

Stamatis
05-12-11, 17:34
θελει διευθυνση αγγλιας...;)

εγω κοιταξα αρκετες σελιδες, αυτες που βρηκα πιο κατατοπιστικες ηταν η https://www.madeformums.com και η www.adac.de




26-28 Trebovir Road, Earl's Court, London, SW5 9NJ, United Kingdom

Thomelef
05-12-11, 18:14
οοοο πολύ ωραίο το thread!!!!

τώρα το είδα !!!!!!

πρέπει να αρχίσω να κοιτάω και εγώ για να δώ τι παίζει με τα καθισματάκια...
μου έχουν πεί mclaren καρότσι και maxi-cosi κάθισμα...είδωμεν...

σε 5,5 μήνες σκάει μύτη το μπεμπέ ( δεν ξέρουμε ακόμη τι είναι...) κ θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ιδιαιτέρως για το αμάξι!!!!!

αντε να το δούμε και αυτό...νέο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στην ζώη μας...
άιντε αγόρι μου!!!
να'χει και μια καλή φιλενάδα η μαλένα...
πίξαμε στην @@ σε αυτό το φόρουμ ρε γμτ...:th_Laie_67-1:


ωωωωωωχχχχχχχ

ευχαριστώ στάθη μου....πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο μου φαίνεται και θα βασιστώ σε αυτά που έγραψες πιο πάνω....

ρε πουστ! μου κ στο παιδικό καθισματάκι τόσο ψάξιμο????? ελεος !!!!!!

γμσ τα...τα φιλαράκια σου απο την turner - vac - supersprint - ca - evolve, δεν έχουν τπτ???

Stathis
05-12-11, 19:24
26-28 Trebovir Road, Earl's Court, London, SW5 9NJ, United Kingdom

ok done, με αλλη διευθυνση βεβαια καθως αυτη που εβαλες ηταν μουφα.

Stamatis
05-12-11, 21:04
ok done, με αλλη διευθυνση βεβαια καθως αυτη που εβαλες ηταν μουφα.

Πλάκα κάνεις;
https://maps.google.com/maps?client=safari&rls=en&q=26-28+Trebovir+Road,+Earl's+Court,+London,+SW5+9NJ,+U nited+Kingdom&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x48760f8c8ae27669:0x855e5ece4a0fcade,26-28+Trebovir+Rd,+London+SW5+9NJ,+UK&ei=riPdTpWwEuep4gT037z7CQ&sa=X&oi=geocode_result&ct=title&resnum=1&ved=0CBwQ8gEwAA

αφού εκεί έμενα! :shok:

Stathis
05-12-11, 21:23
τελικα αυτο σαϊτ ή πρεπει να τα παιρνει χοντρα απο μερικες εταιριες, ή πανε με την οπισθεν (ως αγγλοι χεχεχε) και τα βλεπουν αλλιως...
τους επιασα φαουλ και με αντιφασεις σε αρκετα μετα απο ενα συντομο 2ωρο διαβασμα.
το αλλο που εβαλα που ειναι δωρεαν τα λεει καλυτερα.

Stamatis
05-12-11, 21:29
Πάει και το which λοιπόν.
χάλασε και αυτό.
παλιά ηταν το πιο έγκυρο.
Ειδικά στα θέματα αυτοκίνησης. (είχαν πεί το μυθικό - Rover 114 - Verdict: the team that built it should have been strangled at birth).

z3 2.2
05-12-11, 21:37
χεστα καθισματακια!!!!
ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΠΑΜΠΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με το καλο να ερθει το παιδακι.
να προσεχεις πολυ τη γυναικα σου
να απολαυσεις οσο μπορεις αυτους υπεροχους 9 μηνες,
να χαιδευεις και να μιλας στο παιδακι στην κοιλια!
να του βαζεις μουσικη να ακουει
και τελος....
να μην χασεις την ευκαιρια να εισαι μεσα στη γεννα

και για την ιστορια inglesina zippy καροτσακι με ολη του την προικα,αθανατο!
εμενα μου το εδωσαν και η κορη μου ειναι η τριτη που το χρησιμοποιει!

και καθισματακι απο τα 9 κιλα μεχρι και τα 36 recaro young sport

YiorgosXania
05-12-11, 22:39
μηπως μπορεις να μας πεις την τιμουλα του?

βγάζει προσφορές για το κάθισμα ...εγω το είχα πάρει 220 ευρώ και ετυχα σε προσφορά. το έχουμε λερώσει-καθαρίσει πολλές φορές και το έχω 4,5 χρόνια χωρίς την παραμικρή φθορά. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
η τελική επιλογή δική σου.

Stathis
12-12-11, 19:06
απο εκει που μειναμε λοιπον σειρα των δοκιμων ειχε το καροτσι της bebe confort hich trek.
https://www.bebeconfort.com/
μπορειτε να το δειτε στα καταστηματα Lapin.

https://www.youtube.com/watch?v=f63XsTuo9ck

ωραιο καροτσι, μεγαλο με μεγαλες ροδες και μπροστινο φρενο που ενεργοποιειται απο μια μανετα στο μπρατσο.

μολις το ειδα ενθουσιαστηκα, αλλα η γυναικα ειχε αλλη αποψη.

κανω μια παρενθεση εδω για να επαναλλαβω ποσο σημαντικο ειναι σε αυτες τις αγορες να δοκιμαζει και η γυναικα τα διαφορα προϊοντα.

το καροτσι λοιπον δεν αρεσε στη γυναικα μου διοτι της φανηκε βαρυ (παροτι αδειο) δεν το μετακινουσε με ευκολια, ενω δεν "σουζαριζε" τον εμπρος τροχο ευκολα, πραγμα που σημαινει οτι στα πεζοδρομια θα ζοριζοταν περισσοτερο!
ομολογω οτι αυτο ηταν το τελευταιο που θα μου περνουσε απο το μυαλο!
αρα βλεπουμε ποσο σημαντικο ειναι να σκεφτονται δυο μυαλα, αντι για ενα...

στο ιδιο καταστημα ειδαμε και το quinny buzz.
https://www.quinny.com/ot-en

https://www.youtube.com/watch?v=-3niAfNKed8

αυτο το συμπαθησε πολυ περισσοτερο η γυναικα αφου το σηκωνε για πλακα στις δυο ροδες (:th_Laie_67-1:)!
το buzz εχει και το πιο ευκολο ισως μηχανισμο ανοιξε-κλεισε της αγορας.
οταν ειναι κλειστο αρκει να βγει μια ασφαλεια και το καροτσι ανοιγει μονο του προς τα επανω, καθως ο μηχανισμος εχει μεσα του ενα ελατηριο που τον ενεργοποιει.
το αρνητικο ειναι οτι για να κλεισει εχει δυο κουμπια τα οποια για να τα πατησεις πρεπει να πας απο την εμπρος μερια του καροτσιου και τα το σπρωξεις προς τα κατω μεχρι να κουμπωσει.
δεν ειναι κατι δυσκολο.
κατα τα αλλα το buzz ειναι πολυ ευελικτο ειναι το μονο που γινεται τριτροχο ή τετρατροχο (με την αγορα επιπλεον εξαρτηματος), εχει καλα περιφερειακα και συνδυαζεται με τα κορυφαια ειδη της maxi cosi.

να σημειωσω εδω οτι εχει ηδη παρουσιαστει το νεο μοντελο της quinny το moodd το οποιο ειναι ακομα καλυτερο απο το buzz βελτιωνοντας τις αδυναμιες του προκατοχου του (π.χ. κλεινει απο την πισω πλευρα με δυο πιο ευχρηστους διακοπτες), αλλα δυστυχως δεν ειναι ακομα διαθεσιμο στα καταστηματα, ουτε καν στο εξωτερικο.

https://www.youtube.com/watch?v=BfSejBa_fvE

ετσι οι επιλογες μας περιοριστηκαν αναμεσα στο σετ quinny + maxi cosi και το σετ concord neo.

πηγαμε στο λητω οπου εχουν και τις δυο μαρκες για να τις δουμε απο κοντα.

το quinny εχει λιγο πιο φαρδυ μετατροχιο στα 65 εκατοστα, ετσι σε λιγο πιο μικρο πορτ-μπαγκαζ θα χορεσει βγαζοντας τις ροδες οι οποιες ξεκουμποωνουν απο ενα κουμπι στο κατω μερος του βραχιονα (δεν ειναι ορατο δηλαδη).

το κονκορντ με μετατροχιο 62 εκατοστα δειχνει να βολευται καλυτερα, ενω ο μηχανισμος αναδιπλωσης του ειναι ισως ο καλυτερος της αγορας μετα του quinnny.
κλεινει τραβοντας προς τα επανω δυο διακοπτες και πεφτει εμπρος.
το ανοιγμα ειναι επισης πολυ ευκολο.

τελος τα υφασματα στα καθισματακια της κονκορντ δειχνουν πολυ καλυτερα απο αυτα της μαξι κοζι, αφου ενα καθισμα τυπου pebble που μας εδειξαν ειχε ηδη κανει "γκρομπαλακια".
μολις το ειδε αυτο η γυναικα, το εριξε αμεσως σε δευτερη μοιρα.

ετσι ο κυβος εριφθη για το κονκορντ.

https://www.youtube.com/watch?v=8esTOP7GN9c

ψαχνοντας το νετ την καλυτερη τιμη και για να δω τι με συμφερει, επεσα πανω στη Jane.

προκειται για ισπανικη φιρμα αλλα ειναι φως φαναρι πως τα προϊοντα της ειναι σχεδον ομοια με της κονκορντ (ποιος φτιαχνει για ποιον δεν ξερω), αλλα ετσι οπως τα ειδαμε μας αρεσαν πολυ περισσοτερο!
https://www.johnstonprams.co.uk/

η Jane βγαζει αρκετα πολυ-καροτσια, τα πιο ενδιαφεροντα ομως ειναι 3.
το slalom R ειναι ενα εντυπωσιακο καροστι φουλ χαϊ τεκ το οποιο διαθετει μεχρι και εμπρος δισκοφρενο!!!

https://www.youtube.com/watch?v=3_AA8DBiM1Y

ακολουθει το Rider το οποιο ειναι ουσιαστικα το concord neo με αλλο κατω τμημα και πισω αναρτηση με ρυθμιζομενο αμορτισερ!!!
ανοιγει και κλεινει με τον ακριβως τροπο οπως το neo.

https://www.youtube.com/watch?v=tP_m4qJquLw

τελος το πιο νεο μοντελο ειναι το τριτροχο Trider, παρομοιο με το Rider αλλα με διαφορετικο κατω πλαισιο, εναν τροχο λιγοτερο και εντυπωσιακα χρωματα.

https://www.youtube.com/watch?v=dRayOmCb01A

επισης τα περιφερειακα της Jane ειναι πανομοιοτυπα με αυτα της κονκορντ.
π.χ. το καθισματακι Jane strata ειναι το concord intense, ενω στα πορτ μπεμπε το strata transporter ειναι το concord sleeper και το αναδιπλουμενο Jane micro ειναι το concord scout.

οπως προανεφερα δεν ξερω ποιος φτιαχνει για ποιον, αλλα ειναι εμφανες οτι προκειται για καποια σχεση αντιστοιχη με την vw-seat.

αυτο που δεν εχει η vw, εεεε η κονκορντ ηθελα να πω, ειναι το 2-1 πορτ-μπεμπε + βρεφικο καθισμα matrix light.

προκειται γι αυτο που λεει ο προσδιορισμος 2-1, ενα πορτ μπεμπε το οποιο κλεινει σε 4 θεσεις ωστε να μεταβληθει σε καθισματακι αυτοκινητου για τον πρωτο καιρο.
τοποθετειται δε και οριζοντια στο καθισμα (με το μωρο σε εντελως ξαπλωτη θεση) και καθετα με αναποδη φορα φυσικα, μεσω των ζωνων ασφαλειας.
παροτι δεν διαθετει βαση isofix αυτο δεν το εμποδισε να κερδισει πολλα βραβεια και να ανακυρηχθει "best buy" στα σχετικα σαϊτ που εχουμε αναφερθει και πιο πριν.

στην ελλαδα η Jane υπο-αντιπροσωπευται, μονο τα καταστηματα prenatal εμπορευνονται ενα μοντελο το Rider σε δυο χρωματα, κοκκινο και λαϊμ.

σε επισκεψη μας μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα και ευκολια του σετ (Rider + matrix light) και μαλλον αυτη θα ειναι η τελικη επιλογη μας...
και αν οχι αυτη ακριβως, σιγουρα καποιο αλλο μοντελο της Jane (Trider)...

μεινετε συντονισμενοι

asot
13-12-11, 08:25
Jane Rider + matrix light
729 + ταχυδρομικά (κανα 60άρι)
https://www.online-cart.de/shop/article_002-ja-3-2.001/Jane-Rider-Matrix-Light-Molten-Red.html?sessid=JioGbpmScf7U1SwYP316jCtQfBwxqDeZKs QdS1WQML4o75cXID4TMIkwLzgXufLW&shop_param=cid%3D180%26aid%3D002-ja-3-2.001%26

Πόσο πάει στην Ελλάδα?

Stathis
13-12-11, 09:36
829 απο prenatal.

manos///3
13-12-11, 10:28
Σαν καθισμα αυτοκινητου μετα το 9ο μηνα προτεινω recaro young sport. Αγοραστε το απο εξω μιας και οι εισαγωγεις βαρανε στα αυτια..

Τωρα για τα καροτσια , δε λεω πρακτικα και ποιοτικα ειναι , αλλα θα τα χρησιμποιησετε για ενα χρονο το πολυ. Μετα θα σας βολεψουν τα καροτσια-ομπρελες , πολυ ελαφρια και ευκολα στο κλεισιμο/μεταφορα..

Τα καροτσια οπωσδήποτε με μεγαλες ροδες, πλεονεκτημα για τα πεζοδρομια..

Stathis
13-12-11, 10:47
ψαχνοντας το νετ την καλυτερη τιμη και για να δω τι με συμφερει, επεσα πανω στη Jane.

προκειται για ισπανικη φιρμα αλλα ειναι φως φαναρι πως τα προϊοντα της ειναι σχεδον ομοια με της κονκορντ (ποιος φτιαχνει για ποιον δεν ξερω), αλλα ετσι οπως τα ειδαμε μας αρεσαν πολυ περισσοτερο!
https://www.johnstonprams.co.uk/

η Jane βγαζει αρκετα πολυ-καροτσια, τα πιο ενδιαφεροντα ομως ειναι 3.
το slalom R ειναι ενα εντυπωσιακο καροστι φουλ χαϊ τεκ το οποιο διαθετει μεχρι και εμπρος δισκοφρενο!!!

ακολουθει το Rider το οποιο ειναι ουσιαστικα το concord neo με αλλο κατω τμημα και πισω αναρτηση με ρυθμιζομενο αμορτισερ!!!
ανοιγει και κλεινει με τον ακριβως τροπο οπως το neo.

τελος το πιο νεο μοντελο ειναι το τριτροχο Trider, παρομοιο με το Rider αλλα με διαφορετικο κατω πλαισιο, εναν τροχο λιγοτερο και εντυπωσιακα χρωματα.

επισης τα περιφερειακα της Jane ειναι πανομοιοτυπα με αυτα της κονκορντ.
π.χ. το καθισματακι Jane strata ειναι το concord intense, ενω στα πορτ μπεμπε το strata transporter ειναι το concord sleeper και το αναδιπλουμενο Jane micro ειναι το concord scout.

οπως προανεφερα δεν ξερω ποιος φτιαχνει για ποιον, αλλα ειναι εμφανες οτι προκειται για καποια σχεση αντιστοιχη με την vw-seat.

αυτο που δεν εχει η vw, εεεε η κονκορντ ηθελα να πω, ειναι το 2-1 πορτ-μπεμπε + βρεφικο καθισμα matrix light.


μετα απο ερευνα το λυσαμε κι αυτο το μυστηριο...


The Rider shares some parts with ConcordΆs multi ward winning Neo stroller (Jane own Concord)
αρα η μητρικη εταιρια ειναι η Jane...:original:

Stathis
16-12-11, 13:02
Which? suspends Best Buy award for Britax child car seat

https://www.which.co.uk/media/images/in-content2/britax-baby-safe-ii-shr-274234.gif

Baby-Safe Plus II SHR could suffer handle failure

12 December 2011

Which? has suspended its Best Buy recommendation on the Britax Baby-Safe Plus II SHR infant carrier following reports of handle failure from parents.

We've had reports of single-hand-release handle failures

Britax aware of the problem

After this issue was flagged to us, we approached Britax and found it was already aware of the issue. Despite consumers also reporting that the seat has been recalled (and that Mothercare and Halfords were asked to remove seats from shelves), Britax says this is not the case and no recall has been made to date.

Modified handle design for Baby-Safe Plus II SHR

However, Britax considers this a serious enough problem for its designers to have made a modification. It tells us the modified version of the Baby-Safe Plus II SHR includes an additional label on the handle to help users avoid the failure.

But Britax has so far declined to tell us how many seats of the old design are currently in circulation, or still available for sale, without asking us to sign a non-disclosure agreement.

David Evans, Which? child car seat expert said:
'As things stand, we can't confidently advise consumers to buy the Baby-Safe Plus II SHR, as it could lead to them owning a seat that may exhibit this problem. We have therefore decided to suspend Britax's Best Buy recommendation for this seat until we are happy that Britax has fully investigated the issue and is protecting the interests of consumers who have already bought one.'

If you own one of these seats and you experience the problem, our advice is to return the seat to the retailer and ask for a replacement seat (of the modified design) or a refund.

No handle failures like those reported occurred to any of the seats we tested earlier in 2011. Apart from the issues raised by consumers, the Baby-Safe Plus II SHR is still an excellent seat in terms of crash protection and ease of use.
We'll keep you informed of progress in our discussions with Britax.

Read more: https://www.which.co.uk/news/2011/12/which-suspends-best-buy-award-for-britax-child-car-seat-274228/#ixzz1ghLoyEav

Stathis
27-12-11, 14:38
https://www.youtube.com/watch?v=ftzlGEEu9Oc

NICK_M3
26-01-12, 08:49
μετά απο πολύ ψάξιμο κ εξω και εδω κατέληξα κ εγω στα εξής 2

maxi cosi + quinny buzz
ή
matrix light + Jane rider ( ρυθμιζόμενο αμορτισερ???!!!!?!?!?! χαχαχαχαχαχα ψοφάω τωρααααα!!!! )

θα τα δούμε απο κοντά σύντομα κ θα γίνει η τελική επιλογή....

αντε να δούμε....

NICK_M3
26-01-12, 08:52
τα φιλαράκια σου απο την turner - vac - supersprint - ca - evolve, δεν έχουν τπτ???

νομίζεις οτι δεν ρώτησα????χαχαχαχαχαχα:hysterica lbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
26-01-12, 09:14
Κι εγω σε αυτα τα δυο ειχα καταληξει ψηλε και τελικα προτιμησα το jane.
Αλλη ποιοτητα!
Δες και το trider (το τρικυκλο) που δεν εχει ερθει στην ελλαδα ακομα.
Επισης εχουν και αξεσουαρ για μπαξιματα, αλλοι τροχοι αλλο ελατηριο στο αμορτισερ κλπ...
Χαχαχαχα μην ξεχναμε το κουσουρι μας.

Το κουϊνι το απερριψα κυριως διοτι κλεινει πιο δυσκολα (θελει να πας απο μπροστα), αλλα και γιατι στη γυναικα δεν αρεσε το υφασμα του μαξι κοζι που εκανε κομπακια.
Ειναι ομως κορυφαια επιλογη επισης.
Αν απο πλευρας χρονου εχεις ανεση κοιταξε και το νεο μοντελο της κουϊνι το μοντ που ειναι βελτιωμενο και με απιθανα χρωματα...

Stathis
26-01-12, 09:31
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/ff6b9e75.jpg

Z4 DCT
26-01-12, 09:33
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/ff6b9e75.jpg

:shok::shok::shok:


Ωρε ατομο........thumbthumb

bill_m3
26-01-12, 10:13
Έχεις γράψει!!!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

NICK_M3
26-01-12, 10:37
Κι εγω σε αυτα τα δυο ειχα καταληξει ψηλε και τελικα προτιμησα το jane.
Αλλη ποιοτητα!
Δες και το trider (το τρικυκλο) που δεν εχει ερθει στην ελλαδα ακομα.
Επισης εχουν και αξεσουαρ για μπαξιματα, αλλοι τροχοι αλλο ελατηριο στο αμορτισερ κλπ...
Χαχαχαχα μην ξεχναμε το κουσουρι μας.

Το κουϊνι το απερριψα κυριως διοτι κλεινει πιο δυσκολα (θελει να πας απο μπροστα), αλλα και γιατι στη γυναικα δεν αρεσε το υφασμα του μαξι κοζι που εκανε κομπακια.
Ειναι ομως κορυφαια επιλογη επισης.
Αν απο πλευρας χρονου εχεις ανεση κοιταξε και το νεο μοντελο της κουϊνι το μοντ που ειναι βελτιωμενο και με απιθανα χρωματα...

τα έχει όλα κ η ρένα κ εχουμε καταλήξει σε αυτά..προηγείται το rider γιατι τα τριποδα δεν της αρέσουν...να τα δούμε κ απο κοντά με το καλό...

NICK_M3
26-01-12, 10:39
Επισης εχουν και αξεσουαρ για μπαξιματα, αλλοι τροχοι αλλο ελατηριο στο αμορτισερ κλπ...
Χαχαχαχα μην ξεχναμε το κουσουρι μας.


ΤΙ ΕΙΠΕΣ??????χαχαχαχαχαχα

θέλω Info ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ !!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::whistle:

Stathis
26-01-12, 13:32
ΤΙ ΕΙΠΕΣ??????χαχαχαχαχαχα

θέλω Info ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ !!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::whistle:

https://www.concord.de/fileadmin/user_upload/PRODUCTS_2011/2_MOVING/3_ACCESSORIES/6_PNEUMATIC-SET/WEB/PS00002_Pneumatic_web.jpg
https://www.concord.de/fileadmin/user_upload/PRODUCTS_2011/2_MOVING/3_ACCESSORIES/6_PNEUMATIC-SET/WEB/PS00002_Pneumatic_web.jpg

https://www.kiddicare.com/wcsstore/ConsumerDirect/images/catalog/KC22893/KC22893_l.jpg
https://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_366+202_10751_-1_14552_126143_10001_14552

και σολισιόν αν σε πιασει λαστιχο...:original:
https://www.kiddicare.com/wcsstore/ConsumerDirect/images/catalog/KC20705/KC20705_l.jpg
https://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_933_10751_-1_14552_114838_10001_14552

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Ptboul
26-01-12, 13:37
Μη τα δουν ο ΓΙΑΝΝΗΣ και ο ΦάΝης!

fanisk
26-01-12, 13:42
:hystericalbs1:

Nino
26-01-12, 13:47
Τέτοια γράφετε και μετα το κράτος θα βάλει να περνάνε ΚΤΕΟ και τα καροτσακια!!

Thomelef
26-01-12, 18:45
τι τα δείχνεις του τρελού ρε στάθη...
εδώ έχει κάνει άνω κάνω ολόκληρη kw για τα κωλοελατήρια τους. φαντάσου τώρα τον μλκ, να ψάχνει κιλά ελατηρίων για τα αμορτισέρ, και οφσετ για τις ρόδες του καροτσιού...
είναι ικανός κάθε μήνα να στέλνει στο βουλκανιζατέρ την ρένα, για να ρυθμίζουν το καρότσι.
ρεεεεεεεεεεεεεεε ο άνθρωπος θα κρατάει data με p.box στους διαδρόμους απο τα σουπερ μάρκετ, και τα τζάμπο που είναι στενά θα τα έχει και καλά σαν καρτοδρόμιο για ντρίφτ.

Z4 DCT
26-01-12, 20:44
https://www.concord.de/fileadmin/user_upload/PRODUCTS_2011/2_MOVING/3_ACCESSORIES/6_PNEUMATIC-SET/WEB/PS00002_Pneumatic_web.jpg
https://www.concord.de/fileadmin/user_upload/PRODUCTS_2011/2_MOVING/3_ACCESSORIES/6_PNEUMATIC-SET/WEB/PS00002_Pneumatic_web.jpg

https://www.kiddicare.com/wcsstore/ConsumerDirect/images/catalog/KC22893/KC22893_l.jpg
https://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_366+202_10751_-1_14552_126143_10001_14552

και σολισιόν αν σε πιασει λαστιχο...:original:
https://www.kiddicare.com/wcsstore/ConsumerDirect/images/catalog/KC20705/KC20705_l.jpg
https://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_933_10751_-1_14552_114838_10001_14552

:hystericalbs1::hystericalbs1:


Ωρε μανουλα τουμπαναρεςςςςςςςς..........τι αξεσουαρια ειναι αυτα ρε γμτ!!!!!!!........μεγαλωσε και ο μικρος

NICK_M3
27-01-12, 08:43
τι τα δείχνεις του τρελού ρε στάθη...
εδώ έχει κάνει άνω κάνω ολόκληρη kw για τα κωλοελατήρια τους. φαντάσου τώρα τον μλκ, να ψάχνει κιλά ελατηρίων για τα αμορτισέρ, και οφσετ για τις ρόδες του καροτσιού...
είναι ικανός κάθε μήνα να στέλνει στο βουλκανιζατέρ την ρένα, για να ρυθμίζουν το καρότσι.
ρεεεεεεεεεεεεεεε ο άνθρωπος θα κρατάει data με p.box στους διαδρόμους απο τα σουπερ μάρκετ, και τα τζάμπο που είναι στενά θα τα έχει και καλά σαν καρτοδρόμιο για ντρίφτ.

αει ρε βλάκα πρωί πρωί!!!!

μα είναι δυνατόν να μήν μάθεις τα κιλά απο το ελατήριο
για να δείς καθώς μεγαλώνει το παιδάκι πως θα σβήνει του κραδασμούς????
εεεεε???? να μην μετρήσεις μία φορά έτσι το αμορτισέρ να δεις τα κιλά του...ετσι για να ξέρεις...
κ είμαι υπερβολικός κατα τα άλλα....

όσο για το σούπερ μάρκετ, με τα λάστιχα αντι για τα πλαστικά θα στρίβει μπούνια το καρότσι...
δυσκολεύομαι λίγο τώρα με τα κοροτσάκια που έχουν
κ η ρένα απο πίσω φωνάζει γιατι κάνω μπαντιλίκια μεσα στα μαγαζια....

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα


υ.γ. Είδε η ρένα το αμορτισερ..
Ρενα : τι είναι αυτό αγάπη μου???
Νίκος : είναι αναρτηση αγάπη μου
Ρενα : τι εννοείς ακριβώς χαρά μου?
Νικος : να..πως έχει το αμάξι αμορτισέρ/ελατήρια κ πάει στο δρόμο
Ρένα : ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ !!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:hyste ricalbs1::th_Laie_67-1:

Thomelef
27-01-12, 15:05
αντε βρε μλκ...σαν και σένα θα το κάνεις το καυμμένο το νινί.
θα βγάζει η ρένα βόλτα το μωρό, και αυτό θα λέει απο μέσα του...πω ρε γμτ.
σήμερα θα δουλέψει χαμηλή πίεση το εργαλείο...άντε να έρθει το σκ να το πάρει ο μπαμπάς, να δουλέψει με υψηλή...:th_Laie_67-1:

NICK_M3
27-01-12, 18:37
αντε βρε μλκ...σαν και σένα θα το κάνεις το καυμμένο το νινί.
θα βγάζει η ρένα βόλτα το μωρό, και αυτό θα λέει απο μέσα του...πω ρε γμτ.
σήμερα θα δουλέψει χαμηλή πίεση το εργαλείο...άντε να έρθει το σκ να το πάρει ο μπαμπάς, να δουλέψει με υψηλή...:th_Laie_67-1:

ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::whistle::whistle:

Stathis
26-04-12, 22:13
μιας και ο μικρος μου σημερα κλεινει τους 3 μηνες ας ασχοληθω λιγο με το αγαπημενο μου θεμα στο φορουμ αυτων των μικρων μας φιλων.


θα γραψω λοιπον λιγες εντυπωσεις απο τη χρηση του σετ της jane.

https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSMQeLnfpFZFX0E1NagMhwsl1SL7bcpb 2rMwXvG7DmTU3JDmeoUMPmVW6R9Yw

το καθισματακι-πορτ μπεμπε matrix light να πω την αληθεια στην αρχη με δυσκολεψε λιγο.
στα δυο σημεια που πιανει με τις ζωνες στο καθισμα και τα σχετικα χερουλια ωστε να τοποθετηθει εγκαρσια (συμφωνα με τις τελευταιες μελετες η σωστη θεση για νεογεννητο), ειναι λιγο δυσχρηστα στην αρχη για να συνηθισεις και να κουμπωνεις-ξεκουμπωνεις τις ζωνες καθε φορα που πρεπει να βγει απο το αυτοκινητο.
βεβαια τωρα πια δεν με ενοχλουν καθολου, τα εμαθα και τα κανω σε δευτερολεπτα.
στην αρχη σιχτίρισα παντως.

προφανως σιχτιρισαν και αλλοι και ετσι η jane απο τελος απριλιου θα προσφερει βαση isofix ειδικα γι αυτο το καθισμα.

https://www.bambinodirect.co.uk/imageupload/showimage.aspx?id=190661

https://www.bambinodirect.co.uk/Jane_Matrix_Light_2_Isofix_Base__5093-x09/version.asp

σιγουρα θα κανει την τοποθετηση πολυ πιο ευκολη αυτη η βαση.

ενα αλλο θεμα ειναι οτι το πορτ-μπεμπε ειναι λιγο βαρυ.
π.χ. η γυναικα μου δεν μποrει να το σηκωσει ευκολα ουτε μονο του (ποσο μαλλον με τον παιδαρο που φτανει αισιως τα 6,5 κιλα...)
καλο θα ειναι αν ενδιαφερθειτε να αποκτησετε κατι τετοιο να κανετε εκ των προτερων ενα τεστ με τη συζυγο.

τελος το καροτσι με εχει ικανοποιησει τα μεγιστα, εκτος απο το βαρος του και παλι μιας και η γυναικα το σηκωνει με δυσκολια για να το βαλει στο πορτ μπαγκαζ.
αυτο ηταν κατι που δεν το ειχα σκεφτει καν.
οποτε καντε και μια δοκιμη σε αυτο πριν την αγορα σας...thumb

συνεχιζεται....

Z4 DCT
27-04-12, 08:05
μιας και ο μικρος μου σημερα κλεινει τους 3 μηνες

Κατ αρχήν ξεκινάω απ αυτό!!!!!.......να τους κανει 1500!!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup: και να τον χαίρεστε!!!

Z4 DCT
27-04-12, 08:06
μιας και ο μικρος μου σημερα κλεινει τους 3 μηνες ας ασχοληθω λιγο με το αγαπημενο μου θεμα στο φορουμ αυτων των μικρων μας φιλων.


θα γραψω λοιπον λιγες εντυπωσεις απο τη χρηση του σετ της jane.

https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSMQeLnfpFZFX0E1NagMhwsl1SL7bcpb 2rMwXvG7DmTU3JDmeoUMPmVW6R9Yw

το καθισματακι-πορτ μπεμπε matrix light να πω την αληθεια στην αρχη με δυσκολεψε λιγο.
στα δυο σημεια που πιανει με τις ζωνες στο καθισμα και τα σχετικα χερουλια ωστε να τοποθετηθει εγκαρσια (συμφωνα με τις τελευταιες μελετες η σωστη θεση για νεογεννητο), ειναι λιγο δυσχρηστα στην αρχη για να συνηθισεις και να κουμπωνεις-ξεκουμπωνεις τις ζωνες καθε φορα που πρεπει να βγει απο το αυτοκινητο.
βεβαια τωρα πια δεν με ενοχλουν καθολου, τα εμαθα και τα κανω σε δευτερολεπτα.
στην αρχη σιχτίρισα παντως.

προφανως σιχτιρισαν και αλλοι και ετσι η jane απο τελος απριλιου θα προσφερει βαση isofix ειδικα γι αυτο το καθισμα.

https://www.bambinodirect.co.uk/imageupload/showimage.aspx?id=190661

https://www.bambinodirect.co.uk/Jane_Matrix_Light_2_Isofix_Base__5093-x09/version.asp

σιγουρα θα κανει την τοποθετηση πολυ πιο ευκολη αυτη η βαση.

ενα αλλο θεμα ειναι οτι το πορτ-μπεμπε ειναι λιγο βαρυ.
π.χ. η γυναικα μου δεν μποrει να το σηκωσει ευκολα ουτε μονο του (ποσο μαλλον με τον παιδαρο που φτανει αισιως τα 6,5 κιλα...)
καλο θα ειναι αν ενδιαφερθειτε να αποκτησετε κατι τετοιο να κανετε εκ των προτερων ενα τεστ με τη συζυγο.

τελος το καροτσι με εχει ικανοποιησει τα μεγιστα, εκτος απο το βαρος του και παλι μιας και η γυναικα το σηκωνει με δυσκολια για να το βαλει στο πορτ μπαγκαζ.
αυτο ηταν κατι που δεν το ειχα σκεφτει καν.
οποτε καντε και μια δοκιμη σε αυτο πριν την αγορα σας...thumb

συνεχιζεται....


Σταθη με το isofix θα σου λυθουν τα χερια.....και ειναι και σκαλες ασφαλεστεροthumb

Stathis
11-09-12, 11:15
πηρα για το allroad το παρακατω καθισματακι της concord.

https://kidscom.gr/datafiles/1314l.jpg

https://kidscom.gr/product/1314/%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BA% CE%AC%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1_%CE%B1%CF%85%C F%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF% 85_concord_ultimax_isofix_sahara

μου εκαναν μια καλη τιμη απο το καταστημα η οποια προσεγγιζε αυτη του εξωτερικου και προχωρησα στην αγορα.

οι εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες οσον αφορα την ποιοτητα, την ευχρηστια και την ανεση μιας και ο μπεμπης στα ταξιδια που καναμε δεν γκρινιαξε καθολου.

η μονη ενσταση ειναι οτι αυτο το καθισμα ο κατασκευαστης το δινει απο νεογεννητο εως σχεδον 4 ετων!
κατι τετοιο δεν ισχυει στην πραξη.

η θεση που εχει το καθισμα οταν βλεπει προς τα πισω δεν ρυθμιζεται σε κλιση, φερνει δε το παιδακι σε σχετικα ορθια θεση με αποτελεσμα το κεφαλι του που δεν εχει ακομα τη δυνατοτητα να το στηριζει καλα, γερνει εμπρος.
ακομα και σε παιδακι 5 μηνων αυτο ηταν εμφανες και δεν θα το συνιστουσα με τιποτα για παιδι κατω των 6-7 μηνων.

οταν το γυρισουμε στην εμπροσθια θεση εχει ρυθμισεις που το καθιστουν λειτουργικο οσο το παιδι μεγαλωνει.


για το πενβε τωρα αποφασισα να προμηθευτω το καθισμα που δινει η εταιρια και συγκεκριμενα το Junior Seat I-II.

https://www.bmw.lu/_common/shared/owners/accessories/transport/teaser/standard/junior-seat-layer.jpg

η πρωτη ψυχρολουσια ηρθε απο την αντιπροσωπεια οπου το χρεωνουν 485 ευρω!!!
η τιμη του στο διαδικτυο ειναι 269 +22 μεταφορικα!
https://www.ebay.de/itm/Original-BMW-Kindersitz-Junior-Seat-I-II-Schwarz-Anthrazit-ohne-ISOFIX-/160864551538?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3 D1%26asc%3D14%26meid%3D1966078887075052059%26pid%3 D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26#ht_1168wt_1163

νομιζω τεραστια διαφορα που δεν δικαιολογειται.

εχει δοκιμασει κανεις αυτο καθισμα? υπαρχουν εντυπωσεις?

Stamatis
11-09-12, 11:33
Jane
Κανει και για μετα...

Stathis
11-09-12, 11:58
ποιο μοντελο λες προεδρα?

Stamatis
11-09-12, 12:46
Ενα που ειναι απο 1 μεχρι 6.
Εχει εσωτερικα μαγουλα και πλατη που βγαινουν οσο μεγαλωνει το παιδι.
Μοντελο δεν θυμαμαι.

Stathis
03-04-13, 12:59
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/644274_182398915244580_389834159_n.jpg

ntinos
07-08-13, 09:44
Απευθυνομαι (κυριως) σε οσους εχουν σχετικη εμπειρια

Ειμαι σε φαση αναζητησης παιδικου καθισματος αυτοκινητου, εχω κατα 95% καταληξει, και θα ηθελα να μαθω τι προσφερει η βαση isofix, και ποσο απαρατητη (η όχι) ειναι

:thnx:

m-power_01
07-08-13, 09:46
Ο σΙταθης πρέπει να έχει κανει διατριβή.
Λογικά μετά τα καρότσια πρέπει να ασχολήθηκε με αυτά

gnx
07-08-13, 09:48
Η βάση isofix προσφέρει πρακτικότητα, βασικά, όταν βάζεις - βγάζεις κάθισμα απο το αμάξι. Ενα σωστά δεμένο συμβατικό κάθισμα προσφέρει την ίδια ασφάλεια. Το σύστημα isofix συνίσταται για παιδια μέχρι 18 κιλά εάν δεν απατώμαι, ο μικρός μου ειναι 9 ετων πλέον.

Ντίνο, με το καλο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ntinos
07-08-13, 10:03
Βρηκα το καθισματακι (για νεογεννητο μεχρι ενος χρονου περιπου) εδω σε καταστημα 179 ευρο λεει η κυρια, εκπτωση δεν εχει μιας και η τιμη επεσε απο τα 220.
Η βαση isofix, 181 ευρω, επισης χωρις εκπτωση, συνολο 360 ευρω.

Θα σε χτυπησουν σε ευαίσθητο σημειο....





google & Cybex aton shopping in germany, 220 ευρω (καθισμα+βαση) μαζι με τα μεταφορικα.

Ptboul
07-08-13, 10:05
Ντινάκο είναι πως θα το δεις το θέμα. Αν είσαι 'υστερικός' θα πάρεις isofix (σου γμαει το κάθισμα) αν είσαι πιο χαλαρός θα πάρεις το κανονικό για να μπορείς να το βάζεις και σε αμάξι που δεν διαθέτει βάση στήριξης isofix.

Η αλήθεια είναι πως (σε αντίθεση με αυτό που λέει ο Γιώργης) το isofix είναι λίγο πιο σταθερό σε σχέση με το συμβατικό όσων αφορά το κούνιμα. Γιατί από ασφάλεια είναι μια χαρά. Είναι δηλ. σαν να φοράς ζώνη ασφαλείας.

Προσωπικά πιστεύω πως το isofix επινοήθηκε για αυτούς που δεν μπορούν να τοποθετήσουν σωστά ένα παιδικό κάθισμα ή βαριούνται το βάλε - βγάλε και το μπέρδεμα με τις ζώνες.

ntinos
07-08-13, 10:08
Ντινάκο είναι πως θα το δεις το θέμα. Αν είσαι 'υστερικός' θα πάρεις isofix (σου γμαει το κάθισμα) αν είσαι πιο χαλαρός θα πάρεις το κανονικό για να μπορείς να το βάζεις και σε αμάξι που δεν διαθέτει βάση στήριξης isofix.

Η αλήθεια είναι πως (σε αντίθεση με αυτό που λέει ο Γιώργης) το isofix είναι λίγο πιο σταθερό σε σχέση με το συμβατικό όσων αφορά το κούνιμα. Γιατί από ασφάλεια είναι μια χαρά. Είναι δηλ. σαν να φοράς ζώνη ασφαλείας.

Προσωπικά πιστεύω πως το isofix επινοήθηκε για αυτούς που δεν μπορούν να τοποθετήσουν σωστά ένα παιδικό κάθισμα ή βαριούνται το βάλε - βγάλε και το μπέρδεμα με τις ζώνες.


Αυτο που βρισκω θετικο στη βαση, ειναι οτι δεν χρειαζεται να δενεις το καθισμα με ζωνη (ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???), δεδομενου δε πως το συγκεκριμενο καθισματακι κουμπωνει στο καροτσι.
Δλδ, ξεκουμπωνεις απο το καριτσι, το κοτσαρεις στην isofix και τουμπαλιν

Stamatis
07-08-13, 10:09
Το καθισμα το δενεις, οπως και να εχει.

Ptboul
07-08-13, 10:11
Σωστά τα λες, με λίγα λόγια προσφέρει ευκολία και μόνο το isofix. Από ασφάλεια είναι το ίδιο.

Το παν σε κάθε περίπτωση είναι η ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. Κάνουμε έλεγχο με το χέρι 2-3 φορές, ξανα- σφίγγουμε αν χρειάζεται κλπ.

ntinos
07-08-13, 10:16
Το καθισμα το δενεις, οπως και να εχει.

Νομιιιζω, πως δεν ειναι απαιτητο.

Για το "φοβο των Ιουδαιων" μονο ισως...

Nino
07-08-13, 10:46
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10617&highlight=%F0%E1%E9%E4%E9%EA%E1+%EA%E1%E8%E9%F3%EC %E1%F4%E1

fast-enough
07-08-13, 10:51
Εξαρτάται από το κάθισμα. Αν είναι γυρισμένο μπροστά, θα μπορούσες να το δέσεις. Αν είναι προς τα πίσω, δύσκολα.
Το θέμα είναι γιατί να το δέσεις;

Ντίνο αν χρειάζεσαι έχω καθισματάκι 0 (μέχρι 9 κιλά) μαζί με τη βάση isofix από τη Recaro.
για τιμή το συζητάμε αν θες.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16239&highlight=recaro

Stamatis
07-08-13, 11:02
Νομιιιζω, πως δεν ειναι απαιτητο.

Για το "φοβο των Ιουδαιων" μονο ισως...

Ακριβως για τους Ιουδαιους το λεω.
Διαβασε στο which? τα τεστ και θα καταλαβεις.

ntinos
07-08-13, 11:28
Εξαρτάται από το κάθισμα. Αν είναι γυρισμένο μπροστά, θα μπορούσες να το δέσεις. Αν είναι προς τα πίσω, δύσκολα.
Το θέμα είναι γιατί να το δέσεις;

Ντίνο αν χρειάζεσαι έχω καθισματάκι 0 (μέχρι 9 κιλά) μαζί με τη βάση isofix από τη Recaro.
για τιμή το συζητάμε αν θες.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16239&highlight=recaro

Ευχαριστω ομως εχω αποφασισει ποιο θα παρω

ntinos
07-08-13, 12:22
Να το ζεστανουμε λιγο ???




(Ας μεταφερει καποιος και το νημα για το IsoFix εδω που ανοιξα νωριτερα...)

Stathis
07-08-13, 12:28
Μιας και ο καλος μας φιλος ντινος θυμηθηκε αυτο το θεμα, ας το θυμηθω κι εγω.

Για το πενβε τελικα δεν αγορασα καθισματακι, αλλα αγορασα ενα δευτερο κονκορντ για το allroad.
To πρωτο που ειχα παρει μπηκε και εμεινε στο πολο.
Γενικα οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες.
Το εχω βαλει και στο πενβε μερικες φορες, η τοποθετηση ειναι ευκολη και γΛηγορη.

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/photo3_zps41fbd80d.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/image1_zps9fbf0b93.jpg


Η ελλειψη χωρου γινεται ακομα πιο αισθητη στο μεγαλο -εξωτερικα- κουπε, ο μικρουλης ερχεται πιο κοντα μας σε σχεση με το αουντι, καλο αυτο.
Μειον ειναι το μικρο ανοιγμα του πορτ μπαγκαζ, το οποιο παροτι τεραστιο δεν δεχεται τα μεγαλα αντικειμενα ευκολα.
Το καροτσι π.χ. χρειαζεται να αποσυναρμολογηθει για να μπει, οχι κατι τραγικο βεβαια, αλλα λιγο ενοχλητικο αν εχεις μαθει να το χωνεις μεσα στο φορτηγο allroad με μιση κινηση.

Μιας και λεω για καροτσι θυμηθηκα τα λογια των πιο παλιων στο αθλημα που λεγανε οτι ολοι αγοραζουμε σουπερ ντουπερ καροτσια και τελικα καταληγουμε σε ενα απλο και ελαφρυ.
Η αληθεια αυτη ειναι.
Μας εκαναν δωρο ενα απλο μοντελο απο τα mothercare που δειχνει σαν μακ λαρεν, η γυναικα δεν το αλλαζει με τιποτα.
Πηρε πλεον τη θεση του μονιμα στο πολο, το jane το αφησαμε μονιμα στο εξοχικο για να μην μου τρωει το μισο πορτ μπαγκαζ καθε φορα που ερχομαστε.
Τελικα less is more.

Stathis
07-08-13, 12:51
για τον προβληματισμο του ντινου.

το καθισμα με isofix εχει το καλο της πιο σωστης στηριξης, αλλα επιτρεπει κιολας το ευκολοτερο βαλε-βγαλε.
με ενα κλικ το εβαλες, με αλλο ενα το πηρες και το κουμπωσες στο καροτσι.

αυτα λεει η θεωρια.
στην πραξη η κινηση αυτη δεν ειναι ευκολη για τις μαμαδες και ειδικα τις πιο μικροσωμες.
δεν μιλαω για κατηγοριες που θα σηκωναν με σχετικη ευκολια ολο το αυτοκινητο.

οι πιο μικροκαμωμενες λοιπον ειναι δυσκολο να σηκωσουν ολο το καθισματακι με το μωρο μεσα. μιλαμε για αρκετο βαρος για γυναικα, η δικη μου τουλαχιστον δεν μπορουσε.
ετσι εκανε διπλο κοπο, να βγαλει το μωρο απο μεσα, να τη βοηθησει καποιος να βγαλει μετα το καθισμα να το βαλει στο καροτσι και να ξαναβαλει το μωρο μεσα.
οσο ημουνα εγω μαζι δεν υπηρχε θεμα, αλλα οταν ηθελε να βγει μονη της τραβαγε ταλαιπωρια.

ενα αλλο επισης σημαντικο θεμα (ισως το πιο σημαντικο απ ολα) ειναι οτι τα καθισμακια isofix δεν τοποθετουνται στο εμπρος καθισμα (αναποδα), αλλα μπαινουν μονο στο πισω αφου εκει υπαρχουν οι βασεις (δεν ξερω κανενα αμαξι να εχει μπροστα βασεις).
αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειον για τις μαμαδες.
η ευκολια να ελεγχει το μωρο και να ειναι διπλα της ειναι τεραστια.
το εχει υπο την προστασια της, αν κλαψει μπορει να το κουμανταρει, γενικα η σωστη θεση αυτη ειναι.
αρα μπορουμε να παρουμε ενα καθισματακι που να μπορει να μπαινει και μπροστα με ζωνη και πισω με ισοφιξ οταν ο μπαμπας ειναι μαζι (ή η μαμα ειναι αθλητρια της παλης).

Nikos
07-08-13, 12:56
Φιλαρα ναουμ, τα ειχαμε ξαναπει ναουμ, αλλα οταν εχεις τις καψες με το νινι δεν ακους κανεναν γενικως....(οχι εσυ αλλα οι περισσοτεροι)....
Χαριζα σε φιλο τα δυο ρεκαρο που εχω , απο 1 ετους εως 4.5 ετων και το δευτερο για παιδια εως 10 ετων και δε τα ηθελε η γυναικα του γιατι ηθελε το καμαρι της να μη κατσει πανω σε μεταχειρισμενα καθισματα.
Λυσσαξε, τα εχωσε και πηρε μια μπουρδα πανακριβη χωρις να βολευεται ο μικρος. Ενα Σαββατο που ηρθε σπιτι ο φιλος μου χωρις την τρελλη και πειστηκε να δοκιμασει το δικο μου, ο σπορος απογειωθηκε απ τη χαρα και εκτοτε βολταρει και κοιμαται ανετα και με ασφαλεια στη μεταχειρω.
Για το καροτσακι, ειχα κανει χρυσους καποιους που δεν εχουν και ιδιαιτερη οικονομικη ανεση να μην αγορασουν και να τους χαρισω τα δικα μας τα παλια και να ξοδεψουν τα χρηματα τους καπου πιο χρησιμα αλλα η μαρμελαδα στ'αυτια ηταν πολλη και η κουφαμαρα περισσοτερη.
1200 ευρω για πολυμορφικο καροτσι το οποιο εχει καταληξει σε μια αποθηκη μιας και καθε φορα χρειαζεται owners manual μονο και μονο για να βγαλεις το φρενο. Για να το πας δε βολτα θελει αδεια απο την πολιτικη αεροπορια.
Ειδικα τα ακριβα καροτσια ειναι κυριολεκτικα αχρηστα μιας και η χρηση τους περιοριζεται σε λιγους μονο μηνες, αντε ενα χρονο το πολυ και στη συνεχεια ολοι αποζητουν ελαφρες και απλες λυσεις.
Οπως το σκαφος και το εξοχικο , τα "καλυτερα καροτσια / καθισματα" ειναι αυτα των φιλων σου .
Στα παιδικα καθισματα αυτοκινητου, οπως το εχουμε ξανασυζητησει, το παν ειναι οι καλες επιδοσεις στις πλαγιες συγκρουσεις μιας και εκει εντοπιζονται οι συχνοι θανατηφοροι τραυματισμοι βρεφων / παιδιων.
Σε οτι αφορα την ανεση και ειδικοτερα για παιδια εως 4 ετων περιπου, απαραιτητη ειναι η ανακληση του καθισματος προς τα μπροστα ωστε να μη γερνει το κεφαλι του (σα μεθυσμενος που κοιμαται σε τοιχο) οταν κοιμαται. Και αυτα γενικως κοιμουνται πολυ και ολες τις ωρες .

ntinos
07-08-13, 13:06
για τον προβληματισμο του ντινου.

το καθισμα με isofix εχει το καλο της πιο σωστης στηριξης, αλλα επιτρεπει κιολας το ευκολοτερο βαλε-βγαλε.
με ενα κλικ το εβαλες, με αλλο ενα το πηρες και το κουμπωσες στο καροτσι.

αυτα λεει η θεωρια.
στην πραξη η κινηση αυτη δεν ειναι ευκολη για τις μαμαδες και ειδικα τις πιο μικροσωμες.
δεν μιλαω για κατηγοριες που θα σηκωναν με σχετικη ευκολια ολο το αυτοκινητο.


οι πιο μικροκαμωμενες λοιπον ειναι δυσκολο να σηκωσουν ολο το καθισματακι με το μωρο μεσα. μιλαμε για αρκετο βαρος για γυναικα, η δικη μου τουλαχιστον δεν μπορουσε.
ετσι εκανε διπλο κοπο, να βγαλει το μωρο απο μεσα, να τη βοηθησει καποιος να βγαλει μετα το καθισμα να το βαλει στο καροτσι και να ξαναβαλει το μωρο μεσα.
οσο ημουνα εγω μαζι δεν υπηρχε θεμα, αλλα οταν ηθελε να βγει μονη της τραβαγε ταλαιπωρια.

ενα αλλο επισης σημαντικο θεμα (ισως το πιο σημαντικο απ ολα) ειναι οτι τα καθισμακια isofix δεν τοποθετουνται στο εμπρος καθισμα (αναποδα), αλλα μπαινουν μονο στο πισω αφου εκει υπαρχουν οι βασεις (δεν ξερω κανενα αμαξι να εχει μπροστα βασεις).
αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειον για τις μαμαδες.
η ευκολια να ελεγχει το μωρο και να ειναι διπλα της ειναι τεραστια.
το εχει υπο την προστασια της, αν κλαψει μπορει να το κουμανταρει, γενικα η σωστη θεση αυτη ειναι.
αρα μπορουμε να παρουμε ενα καθισματακι που να μπορει να μπαινει και μπροστα με ζωνη και πισω με ισοφιξ οταν ο μπαμπας ειναι μαζι (ή η μαμα ειναι αθλητρια της παλης).

Εχουμε καταληξει σε καθισματακι (https://cybex-online.com/en/carseats/aton2.html) (για βρεφος εως καποιων μηνων) εχει βαρος 3,7κιλα, τοποθετειται και χωρις βαση αλλα ουτως η αλλιως η γυναικα που που ειναι σαν αυτη της φωτος θα το εχει χαλαρα :p

Stathis
07-08-13, 13:08
ναι ρε φιλαρα μου ναουμε, εχεις δικιο, οι γυναικες ειναι λιγο μυστηριες σ αυτα.
δεν παιρνω καθισμα μεταχειρο, αλλα του δινω να φαει κοψιδια απο εξι μηνων (ξαδερφη της γυναικας μου.)
τι να πεις, αβυσσος και αναβυσσος...

ντινο, με το καλο φιλε, αλλαζει η ζωη προς το πολυ καλυτερο.

πολυ καλο το cybex, σκεφτομουν να παρω το pallas αλλα κατεληξα στη σιγουρη λυση που ειχα δοκιμασει.

hades7
07-08-13, 13:11
τυπε σταθη σε ευχαριστουμε φιλε για το οφθαλμολουτρο που απλοχερα μας χαρισες

ntinos
07-08-13, 13:16
ναι ρε φιλαρα μου ναουμε, εχεις δικιο, οι γυναικες ειναι λιγο μυστηριες σ αυτα.
δεν παιρνω καθισμα μεταχειρο, αλλα του δινω να φαει κοψιδια απο εξι μηνων (ξαδερφη της γυναικας μου.)
τι να πεις, αβυσσος και αναβυσσος...

ντινο, με το καλο φιλε, αλλαζει η ζωη προς το πολυ καλυτερο.

πολυ καλο το cybex, σκεφτομουν να παρω το pallas αλλα κατεληξα στη σιγουρη λυση που ειχα δοκιμασει.

:thnx:

To pallas ειναι για μεγαλυτερα, δεν κανει για νεογεννητα, και δεν προσαρμοζεται στο καροτσι.

Στο καροτσι που πηραμε, cybex η maxi cosi μπανουν απο οσο εψαξα/ενημερωθηκα

Nikos
07-08-13, 13:16
τυπε σταθη σε ευχαριστουμε φιλε για το οφθαλμολουτρο που απλοχερα μας χαρισες

Ευτυχισμενες οικογενειακες στιγμες Αρουλη....ειδες πως μεγαλωσε το καμαρι του ?

gnx
07-08-13, 13:17
ενα αλλο επισης σημαντικο θεμα (ισως το πιο σημαντικο απ ολα) ειναι οτι τα καθισμακια isofix δεν τοποθετουνται στο εμπρος καθισμα (αναποδα), αλλα μπαινουν μονο στο πισω αφου εκει υπαρχουν οι βασεις (δεν ξερω κανενα αμαξι να εχει μπροστα βασεις).

Εμ Άουντι μου θέλατε... Στο Ζ4 έχω βάσεις isofix μπροστά αλλά εκεί δεν μπαίνει rear facing κάθισμα για το φόβο του αερόσακου.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Stathis
07-08-13, 13:18
Εμ Άουντι μου θέλατε... Στο Ζ4 έχω βάσεις isofix μπροστά αλλά εκεί δεν μπαίνει rear facing κάθισμα για το φόβο του αερόσακου.



Sent from my iPhone using Tapatalk

χαχαχαχαχαχααχ ρε εξυπνακια, εχει πισω θεσεις στο Ζ4?
χαχαχαχααχαχαχα:th_Laie_67-1:

Nikos
07-08-13, 13:20
Στο Ζ4 η μονη εναλλακτικη που εχεις ειναι στο πορτ μπαγκαζ ομως ....η σε σχαρα πανω στο πισω καπω σα δερματινη βαλιτσα σε MG

hades7
07-08-13, 13:23
νικολα μου παλια, τοτενες δηλαδης ηξερες θα βγεις μια τσαρκα στην πιατσα και θα βρεις τα φιλαρακια σου σε κανα σφαιρηστηριο(sic) σε κανα κωλαδικο σε καμια παμπ να μπεκροπινουν ετσι ηταν οι ανδροπαρεες καποτε.ετσι και εδω ηθελες να τα πεις ναουμε με τους κολλλλητους σου εμπαινες μια επικαιρωτητα εμπαινες ενα ποδοσφαιρικα αθλητικα εμπαινες ενα φορ γιορ βιουινγκ πλειζορ ονλυ.τωρα για να τους τρακαρεις πρεπει να κανεις μπουκα σε σνουπι κουκινγκ,παιδικα καθησματακια καροτσια εξοπλισμος και τα ρεστα,θα τρελαθω

το παιδακι δεν το χω δει φιλε το σερνει ο μπαμπας του στην βιλεφρανς σουρ μερ της ευβοιας

ntinos
07-08-13, 13:26
Ευτυχισμενες οικογενειακες στιγμες Αρουλη....ειδες πως μεγαλωσε το καμαρι του ?

:hystericalbs1:

Ptboul
07-08-13, 13:29
χαχαχαχαχαχααχ ρε εξυπνακια, εχει πισω θεσεις στο Ζ4?
χαχαχαχααχαχαχα:th_Laie_67-1:

Άφού το λέει το παιδί
έχω βάσεις isofix μπροστά

Νίκο έχεις τεράστιο δίκιο στην παρατήρηση σου*, όμως η νεο - Ελληνίδα νεο -μάνα είναι μεγάλη κότα και αυτά που λες είναι πταίσματα μπροστά στην παιδεία που δίνει στο εκκολαπτόμενο βλαστάρι της.




*μόνη προϋπόθεση για εμένα είναι να τα δίνεις καθαρά και να σου επιστρέφονται καθαρά (τα συμπράγκαλα)

ntinos
07-08-13, 13:29
νικολα μου παλια, τοτενες δηλαδης ηξερες θα βγεις μια τσαρκα στην πιατσα και θα βρεις τα φιλαρακια σου σε κανα σφαιρηστηριο(sic) σε κανα κωλαδικο σε καμια παμπ να μπεκροπινουν ετσι ηταν οι ανδροπαρεες καποτε.ετσι και εδω ηθελες να τα πεις ναουμε με τους κολλλλητους σου εμπαινες μια επικαιρωτητα εμπαινες ενα ποδοσφαιρικα αθλητικα εμπαινες ενα φορ γιορ βιουινγκ πλειζορ ονλυ.τωρα για να τους τρακαρεις πρεπει να κανεις μπουκα σε σνουπι κουκινγκ,παιδικα καθησματακια καροτσια εξοπλισμος και τα ρεστα,θα τρελαθω

το παιδακι δεν το χω δει φιλε το σερνει ο μπαμπας του στην βιλεφρανς σουρ μερ της ευβοιας

Εκει που ησουν ημουνα και δω που ειμαι θα ρθεις

Ετσι πρεπει να σου απαντησει καποιος thumb

Nikos
07-08-13, 13:31
νικολα μου παλια, τοτενες δηλαδης ηξερες θα βγεις μια τσαρκα στην πιατσα και θα βρεις τα φιλαρακια σου σε κανα σφαιρηστηριο(sic) σε κανα κωλαδικο σε καμια παμπ να μπεκροπινουν ετσι ηταν οι ανδροπαρεες καποτε.ετσι και εδω ηθελες να τα πεις ναουμε με τους κολλλλητους σου εμπαινες μια επικαιρωτητα εμπαινες ενα ποδοσφαιρικα αθλητικα εμπαινες ενα φορ γιορ βιουινγκ πλειζορ ονλυ.τωρα για να τους τρακαρεις πρεπει να κανεις μπουκα σε σνουπι κουκινγκ,παιδικα καθησματακια καροτσια εξοπλισμος και τα ρεστα,θα τρελαθω ναουμε

Παλι καλα να λες....σε λιγο θα τους ψαχνεις στα τοπικα ΚΑΠΗ που θα τα κλεισει η Τροικα, οποτε μας βλεπω να τα λεμε σε κανα παγκακι στο Πεδιο του Αρεως που θα μαζευομαστε με το ΚΤΕΛ μιας και δε θα εχουμε αυτοκινητα αφου θα μας τα παρει ο Στουρναρας.
Εγω παρατηρω καθημερινα αυτο το ερημο chat και μαυριζει η ψυχη μου ....που ειναι τα gossip ρεπορταζ του Σπυρου, τα ξεκωλλα και τα διαλλειματα για γαρα του μπουλι , τα ψαγμενα λινκς στο γιουτιουμπ για τη μαχη του Σωμ κλ κλπ.....

Ptboul
07-08-13, 13:31
Εκει που ησουν ημουνα και δω που ειμαι θα ρθεις

Ετσι πρεπει να σου απαντησει καποιος thumb

Ο χαντές είναι πολίτης του κόσμου. Τέτοιο κορμί πρέπει να το γευτούν και άλλες :hystericalbs1:

οπότε μην τον περιμένεις, έχει βγάλει την υποχρέωση μέσω άλλου μέλους της οικογενειας του.

Stathis
07-08-13, 13:33
σπαμαρετε σε σοβαρο θεμα, θα πεσει σκουπα.

Nikos
07-08-13, 13:59
*μόνη προϋπόθεση για εμένα είναι να τα δίνεις καθαρά και να σου επιστρέφονται καθαρά (τα συμπράγκαλα)

Δεν ειναι παντα ετσι ομως ....καποτε δανεισα ενα αλλο καθισματακι και δεν ειχαν καν τη λεπτοτητα να πλυνουν το πολυ ευκολα αφαιρουμενο υφασμα και ετσι μου επεστραφει μετα απο μερικους μηνες ,με τρεις πιτσες και πεντε μπυρες που ελεγε και ο μεγας Χαρυ. Φυσικα πηγε για πεταμα ενω θα μπορουσε να φανει χρησιμο σε καποιο αλλο φιλο . Καποιοι "το'χουν" ....καποιοι αλλοι οχι .

ntinos
07-08-13, 15:22
Δεν ειναι παντα ετσι ομως ....καποτε δανεισα ενα αλλο καθισματακι και δεν ειχαν καν τη λεπτοτητα να πλυνουν το πολυ ευκολα αφαιρουμενο υφασμα και ετσι μου επεστραφει μετα απο μερικους μηνες ,με τρεις πιτσες και πεντε μπυρες που ελεγε και ο μεγας Χαρυ. Φυσικα πηγε για πεταμα ενω θα μπορουσε να φανει χρησιμο σε καποιο αλλο φιλο . Καποιοι "το'χουν" ....καποιοι αλλοι οχι .

Μια πιτσα και 8 μπυρες ειχε καταναλωσει ο Χαρυ thumb

Nikos
07-08-13, 15:30
Μια πιτσα και 8 μπυρες ειχε καταναλωσει ο Χαρυ thumb

Εσυ τον ειχες πετυχει σε διαιτα Ντινο thumb

ntinos
07-08-13, 15:56
Οχι σε διαιτα, στην πρασινη κασσετα ;-)
(μπορει και στην κοκκινη, δεν ειμαι σιγουρος) :D

gnvsls
22-08-13, 00:32
Καλησπερα παιδια!ειμαι στην αναζητηση καροτσιου για το νεο μελος και εχει πεσει το ματι μου στην εταιρεια hauck και συγκεκριμενα στο μοντελο malibu!
Το γνωριζει κανεις ή ειναι κατοχος για να μαθουμε καμια πληροφορια???
Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι γερμανικη εταιρεια και με σχετικα καλα σχολια σε ξενα forum.

Stathis
22-08-13, 07:09
Γνωστη εταιρια με πολυ καλες κριτικες στο εξωτερικο, σχετικα αγνωστη στην ελλαδα.
Προχωρα!
Και με το καλο το νεο μελος!

Alex_
22-08-13, 21:29
εγω εχω αυτο χωρις το ηλεκτρικο μοτορι, σου δινει στην τιμη του ενος το παιδικο καθισμα που μπαινει στο αμαξι με την πλατη οπως πρεπει μεχρι την ηλικια ενος ετους κ στο καριτσι οπως κ το πορτ μπεμπε + μετα το ετος που βαζεις το κανονικο καθισμα στο καροτσι οπου γυριζει κ μπροστα αλλα κ σε εσενα για να βλεπεις το παιδι κ το καλυτερο κατεβενει εντελως οριζοντια οταν κοιμαται σαν κρεβατι...
διπλωνει πολυ ευκολα κ οι ροδες μπορουν να βγουν για να πιανει λιγοτερο χωρο//το πηρα απο τα λητω, αν μπεις στην σελιδα τους θα το δεις κ ειμαι πολυ ευχαριστιμενος..


https://www.youtube.com/watch?v=PQ8qwz2Pm4Y

Nino
16-04-14, 12:37
Φουσκωτό παιδικό κάθισμα εξελίσσει η Volvo




Πρόκειται για το πρωτότυπο μιας νέας γενιάς καθισμάτων που έχουν τη δυνατότητα να φουσκώνουν και να ξεφουσκώνουν με αποτέλεσμα, την ευκολότερη μεταφορά τους και την προσαρμογή τους σε άλλο αυτοκίνητο, χωρίς ωστόσο να μειώνεται στο ελάχιστο η προστασία που παρέχουν ή η λειτουργικότητά τους.
https://auto.in.gr/news/world/article/?aid=1231311506

Alex_
16-04-14, 17:00
ωραιο κ πρακτικο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι υγειινο για το παιδι μια που δεν θα υπαρχει καλος αερισμος, εδω σε αεριζομενα καθισμτα χωρις συνθετικα υλικα βαζεις τα παιδια κ ιδρωνουν πολλες φορες στην πλατουλα... αλλα μαλλον θα το εχουν προβλεψει κ αυτο !!

ntinos
09-06-14, 10:37
Περναει γρηγορα ο καιρος, ο γιοπγιορικος μας το τιγκαρισε το πρωτο καθισματακι.

Προτασεις για το επομενο ? (9-18 ή 9-36 κιλα?)

:thnx:

Alex_
09-06-14, 11:23
Περναει γρηγορα ο καιρος, ο γιοπγιορικος μας το τιγκαρισε το πρωτο καθισματακι.

Προτασεις για το επομενο ? (9-18 ή 9-36 κιλα?)

:thnx:

ενα απο τα πιο σημαντικα για εμενα ηταν οταν κοιμηθει η μικρη να μπορω να του δωσω μια επιπλεον κλιση ωστε να ειναι πιο ανετη στον υπνο οποτε πηγα σε αυτο

https://www.kiwyworld.com/collezione/sp1-sa-ats/

κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος ειναι 9-18, το 9-36 το σκεφτικα αλλα ειναι δεσμευτικο κ δεν ξερεις αν θα εχει βγει εως τοτε κατι που να ειναι κ πιο λειτουργικο κ πιο ωραιοthumb

Γενικα εχει διαφορα μοντελα η μαρκα αυτη οποτε ριξε κ μια ματια στα κ στα 9-36 αν ενδιαφερεσαι γιατι ειναι πολυ ωραια εκτος απο την ασφαλεια που δινουν -αυτοματοι τεντωτηρες ζωνων, αποροφηση κραδασμων κτλ τα οποια ειναι κ στα καθισματα 9-18thumbthumb



https://www.youtube.com/watch?v=zdVEZXpS3eA&list=UUNzYPyNuD2pLEqwFO9RfWXA

Alex_
09-06-14, 11:38
περασε ο χρονος του edit:doh:
εδω λεει για την ασφαλειια κ τα υλικα εαν πατησεις στις φωτο επανω


το εχει κ στα ελληνικα αν μεις απο εδω
https://www.kiwyworld.com/tecnologia.html

ntinos
09-06-14, 11:55
Ευχαριστω Αλεξ. Δεν γνωριζα αυτη την μαρκα θα την κοιταξω (απο που τα ψωνιζουμε αυτα?)

Και εγω για 9-18 σκεφτομαι, μεχρι στιγμης βλεπω τα romer & concord. Εχεις αποψη για αυτα, τα ειχες δει καθολου ?

Alex_
09-06-14, 12:35
βασικα οταν ηταν να παρουμε καθισματακι ειχα δει τοσα πολλα που δεν θυμαμαι πλεον καμια μαρκα, αυτο που θυμαμαι ηταν οτι για αρχη σκεφτομουν της BMW αλλα τελικα εκτος το οτι δεν ηταν λειτουργικο καθολου..δεν ειχε ανακληση το καθισμα οπου ηταν βασικο για εμενα ηταν κ πανακριβο οποτε ειχαμε καταληξει σε ενα σουηδικο οπου γυρνουσε το καθισμα δεξια-αριστερα ωστε να το βγαζεις πιο ευκολα, τελικα κανοντας μια τελευταια βολτα απο τα prenatal (στην θεσ/νικη) ειδαμε αυτο που σου εδειξα το οποιο ουτε εγω το ηξερα αλλα μας αρεσε κ σαν χρωμα-ντιζαϊν αλλα το κυριοτερο ξαπλωνε αρκετα απο ολα τα υπολοιπα, ειχε πολυ ασφαλεια με ολα αυτα που εχει-πλευρικη υποστηριξη κ την αναρτηση-προεντατηρα στην απιδικη ζωνη οπου ειναι σημαντικο + οτι ηταν κ σχετικα καλη η τιμη σε σχεση με αυτα που προσφερε 250? 300? δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως,
αυτα που μου λες πιθανον να τα ειχαμε δει αλλα δεν τα θυμαμαι καθολου για να να σου πω τι κ πως γιατι εχει 1,5 χρονο που εχω το καθισμα!

zgouriazmenos
09-06-14, 18:25
Πρόσφατα έμπαξα αυτό:
https://www.qualito.gr/product_detail.jsp?prdId=A157&extLang=
Cam Viaggiosicuro Isofix A157
Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι άνετο στα ταξίδια (τουλάχιστον έτσι δείχνει ο μικρός) και με καλή ανάκληση.

zaharias
10-03-18, 10:14
Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι ειμαι σε αναζητηση παιδικου καθισματος και εχω μπερδευτει στο τί να επιλεξω..
Ο μικρος δειχνει οτι θα γινει ψηλος (ειναι 3,5 μηνων κοντευει 6κιλα και 65cm).
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθισματακι πρεπει να βλεπει προς τα πισω και παντα τοποθετημενο στο πισω καθισμα.
Προς το παρον εχω ενα δανεικο Chicco αλλα θελω να παρω ενα καινουργιο.
Να δω κατι απο αυτα τα γκρουπ σε πρωτη φαση και παραπισω το αλλαζω οταν πρεπει..???
Group 0,0+1 (0 Έως και 18 Κιλά)
Group 0,0+1,2 (0 Έως και 25 Κιλά)
Καροτσι relax κτλ εχω ηδη, οποτε το καθισματακι θα ειναι μονιμα στο αμαξι (Toyota Auris 5d του 2011 με isofix). Το αναφερω γιατι δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω με βαση isofix ή οχι.

nikosk81
10-03-18, 17:28
Εγώ είχα πάρει το britax first line 0 ως 18kg. Πολύ στιβαρό κάθισμα. Είναι στο 2ο παιδί (είναι 16kg ο μικρός) και είναι σαν τη μέρα που το πήρα. Δεν έχει φθαρεί καθόλου το ύφασμα. Εγώ είχα πάρει το cowmooflage.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/03/2692d55e8a84c37704aa01944b03886e-1.jpg
Έχω δει και άλλες μάρκες σε γνωστούς και φίλους , αλλά αν αγόραζα τώρα, πάλι το ίδιο θα έπαιρνα. Πρόσφατα πήρα το Recaro Young (8_36.kg) για το μεγάλο μου και το britax είναι κλασεις ανώτερο.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaharias
10-03-18, 18:39
Η αλήθεια ειναι οτι κι εγω δεν διάβασα και τις καλύτερες κριτικές για τα ρεκαρο (ενώ τα ειχα πολυ ψηλά στο μυαλό μου).

nick12
12-12-18, 13:21
Τα Britax ειναι κορυφη στο ειδος τους αυτο ειναι δεδομενο,το first class οντως στιβαρο καθισμα εχει ομως ενα πολυ σημαντικο μειονεκτημα..Ειναι αναποδο μονο ως 13 κιλα.Το παιδι πρεπει να ειναι rear facing το λιγοτερο εως 18 κιλα ακομα καλυτερα και παραπανω.Υπαρχουν αξιολογα καθισματα μεχρι 25 κιλα αναποδα. Το joie every stage (https://perpatoura.com/el/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CE%BF%CF%85/233-joie-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CE%BF%CF%85-every-stage-fx-ember-0-36kg.html) ειναι value for money γιατι ειναι 0-36 εως 18 κιλα αναποδο,το Britax romer dualfix isize (https://www.peramax.gr/product/dualfix-i-size/), το Condord reverso plus isize (https://www.tresjoli.gr/index.php?route=product/product&product_id=171) γενικα υπαρχουν πολλα καθισματα με πολυ καλη βαθμολογια στο adac (https://www.adac.de/) και στο plus test (https://www.babyandco.com/blog/product-reviews/plus-test-car-seats) . γενικα οι Σουηδοι ειναι πολυ μπροστα στο οδικη ασφαλεια.Οταν ειχαμε παει στην Σουηδια με την WorldVentures (www.reporter.com.cy/local-news/article/241087/) ειχαμε παθει την πλακα μας με το ποσο σοβαρα βλεπουν τους κινδυνους της αυτοκινησης αν δεν τηρεις τα μετρα προστασιας...Οσο για το isofix ,φυσικα και αν το αμαξι διαθετει χωρις σκεψη διαλεγεις καθισμα με isofix

ΔημήτρηςΜ3
13-12-18, 00:49
Ζάχο εγώ για Bmw καθισματάκι είμαι αλλά δε ξέρω ποιο να πάρω isofix Βεββαια !