PDA

Επιστροφή στο Forum : Χτυπημα στον πισω προφυλακτηρα σε Ζ4 Ε89



Karizma Z4
28-10-11, 13:25
Πριν απο 2 μερες και μερα μεσημερι ειχα βγει για εναν καφε στην περιοχη που μενω και ειχα σταθμευσει την Ζετουλα μου σε κοντινη αποσταση απο την καφετερια που καθομουν.

Οταν γυρισα βρηκα τον πισω προφυλακτηρα του αυτοκινητου μου χτυπημενο :thumbsdown: Ρωτησα και εμαθα για το συμβαν και μου ειπαν πως ο κυριος που διανεμει ετοιμο παγο στις τοπικες επιχειρησεις ηταν ο δραστης του γεγονοτος,μιας και οταν ηρθε για να παραδωσει παγο στην καφετερια που ημουν και εγω δεν υπολογισε τα φρενα του και την αποσταση απο το αυτοκινητο μου και ηρθε και του εδωσε ενα ωραιο "χαδακι" με το δικο του!Οι μαρτυρες λενε πως οταν με ακουμπησε δεν φιλοτιμηθηκε καν να το τραβηξει λιγο πισω για να δει την ζημια που εκανε,αλλα παρεμεινε ετσι μεχρι να ξεφορτωσει και να ξεπαρκαρει να φυγει.Ρωτησα και εμαθα για το τι "κουμασι" ειναι και δυστυχως δεν πηρα τις καλυτερες κριτικες...Δεν θελω μπλεξιματα και παρατραγουδα,ειδικα αυτη την περιοδο και ετσι το περναω στο "ντουκου"...Ετσι κατοπιν προτροπης της οικογενειας μου αποφασισα να μην ζητησω τα ρεστα και εξηγησεις και να επωμιστω τα εξοδα της ζημιας μονος μου.

Στις φωτογραφιες που παραθετω φαινεται καθαρα η ζημια!Σε αλλα σημεια εχει μεινει μαυριλα απο τον προφυλακτηρα του αυτοκινητου που με ακουμπησε και σε αλλα διακρινονται μια γερη γρατζουνια που συνοδευεται απο μαυριλα,καθως και ενα μικρο "βυζακι" που εχει πεταχτει,ισως απο τοπικη πιεση στο σημειο κατα την προσκρουση.

Οποιαδηποτε βοηθεια για το τι λυσεις υπαρχουν για να επανερθει στην πρωτερη κατασταση ο προφυλακτηρας ειναι ευπροσδεκτη.Οι καιροι ειναι δυσκολοι για να πεταμε χρηματα,ποσο μαλλον οταν δεν φταιμε...Ακουω γνωμες!

Υ.Γ 1 : Δεν με πειραξε τοσο το γεγονος σαν ατυχη στιγμη,αλλα η αδιαφορια του συγκεκριμενου ανθρωπου ως προς το λαθος που εκανε.Δεν σεβαστηκε οτι υπαρχουν ανθρωποι που "πονανε" και νοιαζονται παραπανω τις ροδες που καβαλανε!Αλλα οπως ειπα εφοσον ειναι επιθυμια της οικογενειας μου,δεν προκειται να δωσω συνεχεια στο θεμα!Και οπως μαθαμε ο "κυριος" δεν εχει καν ασφαλεια στο συγκεκριμενο αυτοκινητο!Οπως και να εχει μου εκανε ενα δωρο για την γιορτη μου που δεν θα το ξεχασω ευκολα :ranting2:

Υ.Γ 2: Περιμενω την γνωμη καποιων ειδικων εδω μεσα πως και πως!!!(Monsta για σενα χτυπαει η καμπανα!!!thumb

PATSIMINI
28-10-11, 13:41
Μη στενοχωριεσαι δεν ειναι τοσο μεγαλο...θα το φτιαξεις και θα εισαι μια χαρα!!!αν σου πω εγω τι μου ετυχε θα παθεις πλακα απλα!!!

Stamatis
28-10-11, 13:43
Ιδια περιπτωση με το δικο μας το polo.
Επισκευαστηκε απο τον Μονστα.
Δεν βλεπουμε πουθενα διαφορα και το αποτελεσμα τελειο.
https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/8ac7c250.jpg

scania124
28-10-11, 13:44
περαστηκα!!!!!!!!!

εγω παντως δεν θα του την χαριζα.........και ειναι και ανασφαλιστος!!!!!!!:ranting2:

Karizma Z4
28-10-11, 13:45
Ελπιζω στην τελευταια φωτογραφια να διακρινεται η αλλαγη στην καμπυλη του προφυλακτηρα,δηλαδη το "βυζακι" που εχει πεταξει:wink:

Karizma Z4
28-10-11, 13:47
Αυτο που θελω να ρωτησω εγω συγκεκριμενα για το "βυζακι" ειναι αν γινεται καποιου ειδους θερμικη επεξεργασια τοπικα για να ερθει στην κανονικη του μορφη και παλι!Ο προφυλακτηρας ειναι πλαστικος φυσικα!

Samaro
28-10-11, 13:48
Ευτυχώς δεν φαίνεται να είναι μεγάλη η ζημιά !
Στη θέση σου όμως, δεν θα το άφηνα το θέμα έτσι αδιαμαρτύρητα. Ιδιαίτερα αν είχα και μαρτυρες.
Το γεγονός οτι είναι κάποιος "κουμάσι" είναι ένας λόγος παραπάνω, για να μάθει πως δεν μπορεί να αδιαφορεί για την περιουσία του άλλου.
Η αδιαφορία σου, θα τον οδηγήσει σίγουρα και σε επόμενες παρόμοιες η χειρότερες συμπεριφορές.

Driver M
28-10-11, 14:03
Eπειδή είναι σχετικά διάσπαρτα τα σημεία που έχεις τα χτυπηματακια , δεν ξέρω πόσο ακριβώς θα σου πάει η τοπική (αν θα θεωρηθεί ένα κομμάτι δηλαδή).
Ειδάλλως γύρω στα 60-80 ευρώ το κομμάτι έχει.

Αν πας για ολική βαφή προφυλακτήρα, που δε νομίζω να χρειάζεται βέβαια, υπολόγισε 150-200 ευρώ.

Stamatis
28-10-11, 14:15
Ελπιζω στην τελευταια φωτογραφια να διακρινεται η αλλαγη στην καμπυλη του προφυλακτηρα,δηλαδη το "βυζακι" που εχει πεταξει:wink:


Εμας ηταν αναποδα.
Ειχε βαθουλωμα προς τα μεσα.
Δεν ξερω την τεχνικη που ακολουθησαν στην επισκευη αλλα μπορω να πω οτι δεν διακρινεται τιποτα πλεον.
Μη στεναχωριεσαι ειναι απλο το θεμα και ουτε να ανακατευτεις με κουμασια.
Περαστικα και γρηγορα να το χαρεις αψεγαδιστο.

Konstantinos E60
28-10-11, 14:17
Γιατι να τον αφήσεις τον "λεβέντη" δεν μπορω να το καταλάβω !! Εχεις μάρτυρες και το σκεφτεσαι ? Βρες τον και πες του για την ζημιά και αν δεν το δεχτει κινησου δικαστικά.Δεν ειναι τοσο το κόστος (αν και τα 150-200 δεν ειναι αμελητεα πλεον) αλλα ο τσαμπουκάς και η αδιαφορία για την περιουσία του αλλου !!

Stamatis
28-10-11, 14:25
Γιατι να τον αφήσεις τον "λεβέντη" δεν μπορω να το καταλάβω !! Εχεις μάρτυρες και το σκεφτεσαι ? Βρες τον και πες του για την ζημιά και αν δεν το δεχτει κινησου δικαστικά.Δεν ειναι τοσο το κόστος (αν και τα 150-200 δεν ειναι αμελητεα πλεον) αλλα ο τσαμπουκάς και η αδιαφορία για την περιουσία του αλλου !!

Και μετα αντι για τοπικο να θελει ολικο;

super duper
28-10-11, 14:41
συμφωνω με τον κωνσταντινο, εαν τον αφησεις εσύ ειναι σίγουρο οτι ολο και καποιον αλλο χριστιανό θα χτυπησει. Καλύτερα να του εξηγησεις και αναλογα να πράξεις. για την ζημια δεν ξερω να σου πω (αλλοι είναι πιο ειδικοί), επειδη ομως το αυτοκινητο ειναι πραγματικά κουκλί χτυπάει ασχημα
παντα φιλικά

georgepap
28-10-11, 14:42
Εαν ειναι ''μεγαλος κουμας'' αστον να παει στο δι@ολο...!!
Καλυτερο ειναι να τα βρει απο αλλον και οχι απο σενα.....
Πηγαινε φτιαξτο με δικα σου εξοδα μιας και η ζημια ειναι μικρη απ"οτι φαινεται!!

m-power_01
28-10-11, 14:46
Έλα ρε αδερφέ... Πάρε λίγο blanco και βάλε! Λευκό δεν φαίνεται... Άμα δεν είσαι καλλιτέχνης ,πές μου να σου στείλω τον βοηθό μου!
* στο βυζάκι βάλε αυτοκόλλητο No fear και θα φαίνεται τίποτα.(το έχουμε κάνει και στου Γιάννη , στη μαύρη θύελλα, με κάρβουνο και No Fear)

Konstantinos E60
28-10-11, 15:20
Και μετα αντι για τοπικο να θελει ολικο;

Οπως το βλεπει ο καθενας Σταμ.Εγω παντως δεν θα του την χαριζα !

aristent
28-10-11, 18:05
Δημητρη πολυχρονος κατ'αρχην!!!

Κριμα που εγινε η ζημια:thumbsdown:.....εαν δεν θελεις να συγχιστεις αλλο,προχωρα και επισκευασε την με δικα σου χρηματα.

Σε περιπτωση ομως(για την τιμη των οπλων), που πας να βρεις τον υπαιτιο,πες του απλα και ηρεμα οτι εκανε ζημια στο οχημα σου η οποια κοστιζει τοσο ,πχ.350ευρω(να εισαι συγκεκριμενος στο ποσο και αν ειναι δυνατον παρε και μια γραπτη προσφορα μαζι σου),για να μην μπλεξουμε με ασφαλιστικες/δικηγορους κλπ.του λες να σου δωσει τα 200..... δες τις αντιδρασεις του και εαν σου πει οτι μα-μου δε ξερω τιποτα και δε πα να εχεις μαρτυρα το Θεο τον ιδιο και κανε οτι θες!!!!....,φυσικα μην καθησεις ουτε λεπτο να τσακωθεις!!!thumb

Οπωσδηποτε παρε μια συμβουλη απο δικηγορο(οχι δικομανη γιατι κατι τετοιες εποχες ολοι ψαχνουν για εσοδα.....) η ακομα καλυτερα εαν εχεις φιλο δικηγορο για να μην εχεις και οικονομικη επιβαρυνση θα ηταν ακομα καλυτερα να τον πας απο εκει να του τα πει σε δικο του τονο, που συνηθως ψαρωνει οφειλετες....οχι οτι πιανει παντα,ειδικα τωρα που ολοι ειναι ζαμανφου.....αλλα μια προσπαθεια δε βλαπτει.thumb

Τελος για την ζημια,οπως ισως να γνωριζεις απο εδω μεσα,πριν λιγο καιρο,ειχα παρομοιο και λιγο χειροτερο χτυπημα !!!:ranting2:

Το κακο ειναι οτι δεν εχω τον Μονστα(100% σιγουρια) κοντα και ετσι στην τοπικη επισκευη που μου εγινε εδω στη Λαρισα, το αποτελεσμα σε καποια σημεια ηταν μετριο:thumbsdown:.....επρεπε απο την αρχη να παω για ολικη στον προφυλακτηρα......

καλα ξεμπερδεματα και καλα ξεματιασματα!!!!:thumbsup:

spar@
28-10-11, 18:13
Έλα ρε αδερφέ... Πάρε λίγο blanco και βάλε! Λευκό δεν φαίνεται... Άμα δεν είσαι καλλιτέχνης ,πές μου να σου στείλω τον βοηθό μου!
* στο βυζάκι βάλε αυτοκόλλητο No fear και θα φαίνεται τίποτα.(το έχουμε κάνει και στου Γιάννη , στη μαύρη θύελλα, με κάρβουνο και No Fear)

στο βυζακι θα βαλουμε αυτοκολλητο ρογα στην κορυφη, απλα δεν πρεπει να τον αφησεις ετσι εκανε που εκανε την βλακεια δεν θα στο αφησει και ετσι, πηγαινε στο μαγαζι του και πες του ρε φιλε μου το χτυπησες και δεν φτανει αυτο το αφησες και με ενα βυζι, ζητα να σου κανει κιαλλο ενα να γινει ωραιο το αμαξι σου μετα... αν θες με θερμομπιστολο μετα τα κανουμε οσο μεγαλα θες...το αυτοκινητο σου μετα οσοι το βλεπουν θα λενε οτι ειναι μ..ναρα!!!
οσο για τα αυτοκολλητα no fear ειπαμε δεν θα το κανουμε και καγκουρικο, ελεος... θα βαλουμε ενα τεραστιο αυτοκολλητο AC SCHNITZEL

Z4 DCT
28-10-11, 19:14
Εγω νομιζω οτι η ζημια δεν ειναι μεγαλη, αλλα τον πρωτο λογο εχει ο Μονστα....μιας και τον επικαλεστικε και ο Δημητρης......αν και ξερω οτι σαν επαγγελματιας, θελει να δει την ζημια σιγουρα απο κοντα για να βγαλει πορισμα.....αλλα ξερωντας και τον Δημητρη νομιζω οτι μονο ο μονστα μπορει να τον βγαλει απο το αγχος μεχρι την Δευτερα.......Κωστα δωσε τα φωτα σου.......

hades7
28-10-11, 19:16
Βάλε ένα φίλο σου να δηλώσει ότι σε χτύπησε και τελείωσε η ιστορία ανεμακτα για ολους

Stamatis
28-10-11, 19:22
θα πληρώσει ο φιλος του επασφάλιστρο που θα κοστίζει παραπάνω απο τη ζημιά, στην επόμενη ανανέωση του συμβολαίου του.

Thomelef
28-10-11, 19:43
Βάλε ένα φίλο σου να δηλώσει ότι σε χτύπησε και τελείωσε η ιστορία ανεμακτα για ολους

xaxaxa...τι θυμήθηκα τώρα!!!κουμπάρος πελάτη μου, είχε πάρει SL55 AMG, και το
είχε ακόμα με την προσωρινή ασφάλεια, μιάς και το αμάξι ήταν δεν ήταν μιας
εβδομάδας όταν έγινε το περιστατικό...ο τύπος λοιπόν, έφυγε απο τον δρόμο
σπάζοντας τον προφυλακτήρα απο το χαντάκι που έπεσε. τι κάνει λοιπόν???παίρνει
τον πελάτη μου, και του λέει να πάει ο οδηγός με το φορτηγό που είχε μικτή,
να πάει να τον ακουμπήσει, και να κάνουν υπέυθυνη δήλωση μαζί με την τροχαία...
πάει εκεί ο οδηγός που λέτε, και αφού του δίνει οδηγείες ο μερσεντεδάκιας,
ξές...εδώ θα το φέρεις, σιγά σιγά κτλ κτλ, λέει ο οδηγός εντάξει και μπαίνει
στο φορτηγό...παίρνει φόρα ο μλκς, και το καρφώνει επάνω στο μερκ με καμμιά
60άρα χιλ, και το κάνει μπουρδέλο τελείως...χαχαχαχαχαχαχα!!!μ ιλάμε για
πολύ γέλιο.

Monsta
28-10-11, 20:15
Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δημήτρη, η ζημΝιά δεν είναι τίποτα το σοβαρό. Το βυζάκι που έχει δημιουργηθεί είναι λόγω της σύγκρουσης, όπου ο προφυλακτήρας σου βρήκε στο σίδερο από μέσα. Θα επανέλθει μετά από συγκεκριμένη διαδικασία που εφαρμόζουμε, θα βαφτεί και θα είναι σα να μην έγινε.

Όσο για τις τιμές, όπως και οι περισσότερες επιχειρήσεις, έτσι και μεις, έχουμε κάνει το ανάλογο κουρεματάκι. :thumb: :)

aristent
28-10-11, 20:27
τωρα που το θυμηθηκα,η BMW νομιζω οτι κατι λεει για σχεδον αυτοματη επαναφορα μεσα σε μια εβδομαδα των πλαστικων προφυλακτηρων απο μικροσυγκρουσεις!!!

.....να επανερχοταν και οι γρατζουνιες μονες τους.....:original:

Monsta
28-10-11, 21:25
τωρα που το θυμηθηκα,η BMW νομιζω οτι κατι λεει για σχεδον αυτοματη επαναφορα μεσα σε μια εβδομαδα των πλαστικων προφυλακτηρων απο μικροσυγκρουσεις!!!

.....να επανερχοταν και οι γρατζουνιες μονες τους.....:original:


^^ :hystericalbs1: ^^

Τώρα σου αλλάζει ''μόνο του'' και τους πολλαπλασιαστές. Δε χρειάζεται καν να πας συνεργείο.

aristent
28-10-11, 21:27
^^ :hystericalbs1: ^^

Τώρα σου αλλάζει ''μόνο του'' και τους πολλαπλασιαστές. Δε χρειάζεται καν να πας συνεργείο.

αληθεια, καπου το ακουσα!!!:thumbsup:

για τα πλαστικα μονο,οχι για τα μπουζι!!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

stef
28-10-11, 21:28
^^ :hystericalbs1: ^^

Τώρα σου αλλάζει ''μόνο του'' και τους πολλαπλασιαστές. Δε χρειάζεται καν να πας συνεργείο.

:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Χα χα και σου βάζει και αυτόματα turbo χωρίς επιβάρυνση!!!

xxxvagos
28-10-11, 21:41
καλα κανεις, αστον να παει στο καλο..εχει δικιο η οικογενια σου

μη μπλεκεις σε διαλογους του τυπου "αυτος με ειπε, οχι ο αλλος με ειπε" κτλ...

Ζ4 εχεις, κανε ενα κουραγιο και δωσε ενα κατοσταρικο τζαμπα, πες οτι το κανεις δωρο στην οικογενεια του

θα στο γυρισει πισω η ζωη αυτο το κατοσταρικο να σαι σιγουρος

Monsta
28-10-11, 21:44
Το άκουσες στο Ράδιο Αρβύλα.

Μέχρι στιγμής συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Για να δουλεύουν τα συνεργεία τους. Τα φτιάχνουν τόσο ψεύτικα (κλιπάκια από γρίλιες / τριμ, βάσεις προφυλακτήρων, σκληρά εξωτερικά πλαστικά) λες το κάνουν επίτηδες για να πουλάνε ανταλλακτικά. Εδώ με το παραμικρό σπασιματάκι σε προφ/ρα τον πάνε κατευθείαν για αλλαγή.

Karizma Z4
29-10-11, 00:28
θα βαλουμε ενα τεραστιο αυτοκολλητο AC SCHNITZEL

Hoffman ή αλα κρεμ ;;; :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Karizma Z4
29-10-11, 00:30
Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δημήτρη, η ζημΝιά δεν είναι τίποτα το σοβαρό. Το βυζάκι που έχει δημιουργηθεί είναι λόγω της σύγκρουσης, όπου ο προφυλακτήρας σου βρήκε στο σίδερο από μέσα. Θα επανέλθει μετά από συγκεκριμένη διαδικασία που εφαρμόζουμε, θα βαφτεί και θα είναι σα να μην έγινε.

Όσο για τις τιμές, όπως και οι περισσότερες επιχειρήσεις, έτσι και μεις, έχουμε κάνει το ανάλογο κουρεματάκι. :thumb: :)

Κωστα την Δευτερα θα περασω απο το μαγαζι για να κανεις και μια εκτιμηση απο κοντα!