PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΜW e30 3.5lt drift project..



Σελίδες : [1] 2

nik200
28-10-11, 08:20
μετα απο καποιους μηνες απουσιας απο τις πιστες, μετα την πωληση του kadett, το νεο project ξεκιναει...και αυτη την φορα ειναι bmw!

χτες λοιπον αγοραστηκε ενα πεντακαθαρο (απο καροτσα) ε30 του 86 με μ30 μοτερ (πομονα) 12v που ειναι απο ρεκτιφιε και ειναι πολυ καλο..με κολλημενο διαφορικο απο 18αρι..και φουλ επιπλωμενο μεσα...

αυτο που παρατηρησα απο τις πρωτες δοκιμες ειναι φυσικα το βαρος μπροστα του αυτοκινητου και οποτε η πρωτη κινηση θα ειναι η ενισχυση του μπροστινου μερους..καθως και αλλες βασεις μηχανης (γιατι αυτες που εχει τωρα ειναι αστειες!)..και μια σωστη θολομπαρα (γιατι επισης αυτη που εχει ειναι για γελια)..

επειτα σειρα εχουν τα καθισματα οπου θα αφαιρεθουν τα μαμα bucket που πραγματι ειναι πανεμορφα και σε πολυ καλη κατασταση και θα μπουν 2 momo μη ανακλινομενα full bucket (μπανιερες) που τωρα καθονται στο μπαλκονι μου!..παραλληλα θα μπει και το υδραυλικο χειροφρενο της d2 που ειχα στο kadett..οπως και το τιμονι απο το kadett..θα αντικαταστησει το μ3 ε30 τιμονι που φοραει τωρα το αμαξι..

αυτα λοιπον για αρχη...και σιγα σιγα θα ενημερωνω για την πορεια του project..

και μερικες φωτο του αμαξιου...

Dr. Yamastura
28-10-11, 08:29
Καλορίζικο,καλοτάξιδο και εύχομαι πολλες δάφνες στο χώρο του ντριφτ!!:thumbsup: Πάντα δεύτερες ή τρίτες θέσεις(εναλλαγή με Μιχάλη) και πρωτιές εγώ:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Σύντομα θα δοκιμαστεί και αυτό στο καρτόδρομο,από όλους!!:rally:χαχαχαχα
Ομορφούλι είναι!!

Leonidas_E39
28-10-11, 09:10
Καλοριζικο Νικολα και καλα ντριφταρισματα. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

ziaba
28-10-11, 09:14
καλόριζικο νικ κ καλές δοκιμές

zaharias
28-10-11, 09:45
Μπραβο Νικ.. Φαινεται πολυ καλο.. Να το χαρεις.. Αναμενουμε βιντεο.. :)

Bassakos
28-10-11, 09:48
καλοριζικο Νικο! ομορφο ειναι!
ευχομαι καλες παντες και να το κανεις οπως ακριβως το θελεις!

Stunt Mike
28-10-11, 10:14
Καλοριζικο ρε ''πομονα lover''!!!Αυτη η μοτερουκλα θα καιει πολυυυυυυυ λαστιχο!!Αντε να το φτιαξεις οπως θες και να παμε να ξεδωσουμε σε καμια πιστα ολη η παρεα!

Thomelef
28-10-11, 10:24
πωπω ρε νίκο!!!λαχείο χτύπησες με αυτό το μοτέρ...είναι και αυτή που είναι η
καρότσα του Ε30, νομίζω πως έκανες την καλύτερη επιλογή...καλορίζικο αγορίνα,
και εύχομαι γρήγορο γδύσιμο και πρώτο τεστάρισμα στην πίστα...

gnx
28-10-11, 10:24
Καλορίζικο το προτζεκτ!

stefm5
28-10-11, 10:28
να σου ζήσει νικ! 230 κιλά μοτέρ ο Μ30 αλλα ασπαστος...μήπως να εβαζες και έρμα πίσω

nikos1400
28-10-11, 10:38
καλοταξιδο Νικο !
:thumbsup:

oldcarskickass
28-10-11, 10:59
Πέρα από τις θολόμπαρες ΜΗΝ αμελήσεις να το δέσεις και από κάτω.

Υπάρχει ένα κατάστημα (αμερική) που δίνει κάτι φοβερές μπάρες και για τα εμπρός ψαλίδια αλλά και μια φοβερή πίσω.

Μου είχε στείλει ο TSAF και νομίζω αυτή φόραγε και αυτός ή στο Ε30 με το Μ3 μοτέρ και στο κάμπριο της μητέρας του.

Επίσης πάρε από την BMW την ενίσχυση που είχαν τα κάμπριο από κάτω,δεν μπορώ να το βρω τώρα στο bmwfans.info, αλλά δεν είναι ακριβό.

soc12r
28-10-11, 11:11
καλόριζικο Nik και καλα ντριφταρισματαthumbthumb

nik200
28-10-11, 11:20
επισης στην πορεια θα γινουν και αλλες δυο αλλαγες οι οποιες ειναι εξισου σημαντικες..

1)αλλαγη κρεμαγιερας απο ε36 γιατι του ε30 ειναι αρκετα αργη..
2)αλλαγες στην αναρτηση πισω οπωςδηποτε διοτι οταν χαμηλωνει το ε30 αποκταει καμπερ, κατι το οποιο ειναι τελειως λαθος για drift..φυσικα με την αναρτηση θα πειραματιστουμε αρκετα μεχρι να βρουμε το ιδανικο..και φυσικα θα παμε σε αμιγως driftadikh λυση..ειτε φτιαχτες, ειτε καποια καλη aftermarket..ιδωμεν..

m-power_01
28-10-11, 12:12
Μεγειές Νικ!
Να βάλεις οπωσδήποτε την κρεμαγιέρα... Αλλά κράτα λίγο της μάνας του (μεγάλο σχολείο)
Αν θες να δεις πως είναι Ε30 με κρεμαγιέρα απο 36 πες μου να ερθω μια μέρα μετο 30αρι.

Επίσης ότι βγάζεις απο το αυτοκίνητο παρακαλώ ενημέρωνε με!

PANOS-E60
28-10-11, 12:51
Ρε συ Νικο, αυτό είναι γιά βιτρίνα ! Πίστα θα τι βαλεις εσύ ...? :th_Laie_67-1:

Με γειά και να το χαρείς όπως θέλεις !

Dr. Yamastura
28-10-11, 13:15
Μεγειές Νικ!
Να βάλεις οπωσδήποτε την κρεμαγιέρα... Αλλά κράτα λίγο της μάνας του (μεγάλο σχολείο)
Αν θες να δεις πως είναι Ε30 με κρεμαγιέρα απο 36 πες μου να ερθω μια μέρα μετο 30αρι.

Επίσης ότι βγάζεις απο το αυτοκίνητο παρακαλώ ενημέρωνε με!

Έχει να βγάλει.......ουουουου.....:thumbsup:

m_power_lunatic
28-10-11, 17:52
Καλοριζικο Νικολα,το εχω δει απο κοντα στην Δουκισης Πλακεντιας μια μερα πισω απο τα Βριλησσια και φαινοτανε καλο το αμαξι,ελπιζω να φυγουνε τα αυτοκολλητα και οι λευκες καρδιες και ζαντες!!!!!!!!

Aκολουθω και εγω προσεχως με δικο μου track day project διαφορετικης φιλοσοφιας και προσανατολισμου.

m_power_lunatic
28-10-11, 18:21
Νικο πες μου κατι,ποσο καιρο ειναι 3,5λιτρο το αμαξι ξερεις???

Μηπως ειναι φτιαγμενο προσφατα και ο προηγουμενος το ειχε παρει εντελως νορμαλ απο εναν στην Αγ.Παρασκευη δημοσιογραφο του ειδικου τυπου που το ειχε στον Πειραια???Ειναι χωρις οροφη????Ειναι φταιγμενο τον τελευταιο χρονο????

Εχω την εντυπωση οτι το σασι το ξερω οταν ητανε νορμαλ και ειχα παει να το παρω απο τον προ-προηγουμενο ιδιοκτητη του.Αν ειναι αυτο θα φοβηθω τον εαυτο μου πραγματικα!!!!!!!!!!

saikoe39
28-10-11, 23:06
Καλοταξιδο....ο προηγουμενος που το ειχε ειναι φιλος αλλα δεν ξερω ποιος το ειχε πριν κλπ..
Παντως το μοτερ του ειναι οντως φρεσκο...!

nik200
29-10-11, 04:53
καλα ο lunatic..ολη την μερα 30αρια πρεπει να βλεπει..:th_Laie_67-1:..και εχεις δικιο για το μερος!και ναι αυτο το αμαξι ηταν 318..το 3.5λτ ειναι προσφατη μετατροπη...

φιλε saiko ειναι μικρος ο κοσμος..και πραγματι ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει φτιαξει το μοτερ παλι γιατι ηταν στα μαυρα χαλια (ντουμανια απο πισω!!)..και ειναι και πολυ καλο παιδι..και δεν το λεω για τους τυπους..εμενα μου φερθηκε σπαθι..

εγω το αμαξι το εμαθα πριν καιρο οταν το ειχε ενας αλλος ερασιτεχνης "driftas" (γνωστο "ρεμαλι" και αυτος, παντα με την καλη εννοια)!!,ο προπρο-ηγουμενος ιδιοκτητης που ειναι και φιλος..και το ειχα δει απο τοτε το αμαξι και μου αρεσε..

Thomelef
29-10-11, 08:03
πάντως με ένα σεβαστό badjet νίκο, έχεις πολύ σοβαρή πλατφόρμα για να ασχοληθείς.
αν το πιάσεις ζεστά το θέμα και με την ησυχία σου, μπορείς άνετα να σταθείς δίπλα στα
τέρατα που συμμετάσχουν στις καλές διοργανώσεις...άραγε τι μπορεί να βγάλει το
συγκεκριμένο μοτέρ με ατμο βελτίωση???δλδ εκκεντροφόρια, αύξηση συμπίεσης, ίσως
κατάργηση στα air flow, εξάτμιση απο μπροστά μέχρι πίσω κτλ???θα ήταν ώντος πολύ
καλή φάση να δούμε ένα τέτοιο πρότζεκτ. ξέρω πως είναι μεγάλες οι δαπάνες, αλλά
απο την άλλη το συγκεκριμένο αμάξι πιστεύω πως το αξίζει...επίσεις το καλό είναι
ότι ήδη έχεις αρκετά και σημαντικά πράγματα στα χέρια σου για την δουλειά, όπως
το χειρόφρενο, και τα καθήσματα...περιμένω με αγωνία λοιπόν να δώ την εξέλιξη...
:popcorn::popcorn:

nik200
29-10-11, 09:04
πάντως με ένα σεβαστό badjet νίκο, έχεις πολύ σοβαρή πλατφόρμα για να ασχοληθείς.
αν το πιάσεις ζεστά το θέμα και με την ησυχία σου, μπορείς άνετα να σταθείς δίπλα στα
τέρατα που συμμετάσχουν στις καλές διοργανώσεις...άραγε τι μπορεί να βγάλει το
συγκεκριμένο μοτέρ με ατμο βελτίωση???δλδ εκκεντροφόρια, αύξηση συμπίεσης, ίσως
κατάργηση στα air flow, εξάτμιση απο μπροστά μέχρι πίσω κτλ???θα ήταν ώντος πολύ
καλή φάση να δούμε ένα τέτοιο πρότζεκτ. ξέρω πως είναι μεγάλες οι δαπάνες, αλλά
απο την άλλη το συγκεκριμένο αμάξι πιστεύω πως το αξίζει...επίσεις το καλό είναι
ότι ήδη έχεις αρκετά και σημαντικά πράγματα στα χέρια σου για την δουλειά, όπως
το χειρόφρενο, και τα καθήσματα...περιμένω με αγωνία λοιπόν να δώ την εξέλιξη...
:popcorn::popcorn:

συμφωνω..το αμαξι ειναι μια πολυ καλη βαση..για καλα αποτελεσματα και πολυ παιχνιδι..

προς το παρον και αφου γδυθει το αμαξι..θα αρχισουμε να ψαχνομαστε με την αναρτηση καθως αυτη παιζει ενα μεγαλο ρολο σε ενα driftcar..και παραλληλα θα μπει και η κρεμαγιερα απο ε36 που υπαρχει ηδη...

στα ζωτικα μερη του αυτοκινητου (αναρτηση-μοτερ) θα μπουν σωστες και επωνυμες λυσεις..ενω σε αλλα σημεια λιγοτερης σημασιας θα μπορουσαν να γινουν και καποιες πατεντες προκειμενου το κοστος να μην ειναι υπερογκο..γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και αυτος ειναι και ο λογος που πηρα ε30 και οχι ε36..

μοτερικα τωρα εγω θα επαιζα με τουρμπινα για χαλαρα 400 αλογα..σε μικρες πιεσεις για φουλ αξιοπιστια..το εχει κανει εξαλλου γνωστος μου!!!

σιγα σιγα πιστευω οτι θα δουμε ομορφα πραγματα απο το 30αρι...

Stunt Mike
29-10-11, 09:32
πάντως με ένα σεβαστό badjet νίκο, έχεις πολύ σοβαρή πλατφόρμα για να ασχοληθείς.
αν το πιάσεις ζεστά το θέμα και με την ησυχία σου, μπορείς άνετα να σταθείς δίπλα στα
τέρατα που συμμετάσχουν στις καλές διοργανώσεις...άραγε τι μπορεί να βγάλει το
συγκεκριμένο μοτέρ με ατμο βελτίωση???δλδ εκκεντροφόρια, αύξηση συμπίεσης, ίσως
κατάργηση στα air flow, εξάτμιση απο μπροστά μέχρι πίσω κτλ???θα ήταν ώντος πολύ
καλή φάση να δούμε ένα τέτοιο πρότζεκτ. ξέρω πως είναι μεγάλες οι δαπάνες, αλλά
απο την άλλη το συγκεκριμένο αμάξι πιστεύω πως το αξίζει...επίσεις το καλό είναι
ότι ήδη έχεις αρκετά και σημαντικά πράγματα στα χέρια σου για την δουλειά, όπως
το χειρόφρενο, και τα καθήσματα...περιμένω με αγωνία λοιπόν να δώ την εξέλιξη...
:popcorn::popcorn:

Μ'αυτα θα ξεπερασει τα 3000ευρω οποτε μαλλον καλυτερα να προχωρησει σ'ενα πρωτο σταδιο τουρμπισματος σ'ενα μοτερ που ειναι ''φρεσκαρισμενο'' ηδη και σε γενικες βασεις,αξιοπιστο.....300+hp και 40+kg ροπης σε καροτσα 1100kg,στημενη για drift,παιζει αααανετα με τα μεγαλα παιδια της κατηγοριας!:warriorsmiley:

kloukakis
29-10-11, 15:37
Κουφαλίτσα.....
Ωραίος ρε Νικ είχες υπομονή μέχρι να φύγει το αυντι και δεν το σκότωσες όπως όπως για να πάρεις driftcar! Τώρα θα το φτιάξεις με την ησυχία σου και το αποτέλεσμα είμαι σίγουρος πως θα είναι τουλάχιστον το αναμενόμενο!! Ανυπομονώ για βολτούλα!! Άντε και στα δικά μας...

jannisa
29-10-11, 18:15
Στεγνά θα τα 'βαζα:

https://www.pistonheads.com/sales/1375478.htm

nik200
30-10-11, 07:50
Στεγνά θα τα 'βαζα:

https://www.pistonheads.com/sales/1375478.htm

πολυ ωραιο και φτηνο..αλλα μετα το αμαξι θα γινει "κραχτης" για αστυνομια, και θα με σταματανε συνεχεια..κατι το οποιο φυσικα δεν θελουμε..ιδιως οταν θα γδυθει τελειως το αμαξι..

takis1983
30-10-11, 08:11
καλοριζικο φιλε νικ! αντε κ καλα ντριφταρισματα με μπολικο καπνο!

mse36
30-10-11, 12:15
Tελικά έτσι όπως είναι τα πράγματα, μας βλέπω να ''σκοτώνουμε'' ότι είχαμε μέχρι τώρα, να αγοράζουμε ένα κουβά 1000cc με κοτσαδούρα ( και τρείλερ ) για να τραβά το νέο μας ''καμάρι'' ( Ε30! ) στην πίστα κάθε Κυριακή! thumb
Νίκο, καλά driftαρίσματα!

nik200
30-10-11, 12:49
και η πρωτη βελτιωση...το μαμα τιμονι μ3 αλλαχτηκε με ενα aftermarket...το σωστο τιμονι κανει μεγαλη διαφορα στην πιστα και δεν μπαινει για ομορφια..

Stunt Mike
30-10-11, 13:37
Ο λαος σου θελει φωτο εν δρασει!!!Παμε για γυρισμα??Action!

Dr. Yamastura
30-10-11, 22:16
και η πρωτη βελτιωση...το μαμα τιμονι μ3 αλλαχτηκε με ενα aftermarket...το σωστο τιμονι κανει μεγαλη διαφορα στην πιστα και δεν μπαινει για ομορφια..

Βαθύκωνο,Χωστό πρέπει να βάλεις ρε Νικ!
Αυτο δεν νομίζω να έχει διαφορά....

nik200
31-10-11, 09:01
Βαθύκωνο,Χωστό πρέπει να βάλεις ρε Νικ!
Αυτο δεν νομίζω να έχει διαφορά....

για αρχη αυτο και βλεπουμε...ηδη που το εβγαλα μια βολτα χτες εχει αρκετη διαφορα..σε παρακαλω εχει και ιστορια το τιμονι μου..ηταν στον kadettaro!

nik200
02-11-11, 11:03
νεες εξελιξεις....

1)βγηκαν τα πισω καθισματα για ελαφρωμα...

2)εγιναν παραγγελια οι βασεις των bucket...σε λιγες μερες θα τις εχω στα χερια μου και θα τοποθετηθουν τα momo...

αυτα προς το παρον!

Panos 316T
02-11-11, 12:18
βλέπω καυτή πεντάδα να κατεβαίνει...όχι για μπάσκετ...
αλλά να κάνει drift show στην υφήλιο!

κάτι σαν τους The Harlem Globetrotters :th_Laie_67-1:

καλή επιτυχία Νικολή thumb

nik200
02-11-11, 15:20
βλέπω καυτή πεντάδα να κατεβαίνει...όχι για μπάσκετ...
αλλά να κάνει drift show στην υφήλιο!

κάτι σαν τους The Harlem Globetrotters :th_Laie_67-1:

καλή επιτυχία Νικολή thumb

σιγα σιγα φιλε θα γινει σωστο το αμαξι..αντε γιατι πολυ 36αρι εχει πεσει (χιχιχιχ)
ε30 ruless..δεν σου λεω αλλα..γιατι θα ρθεις πιστα να τα δεις!!

nik200
07-11-11, 07:13
new update..

εγινε παραγγελια αλουμινενια ρυθμιζομενη θολομπαρα μπροστα καθως πισω εχει ηδη το αμαξι..σε καμια βδομαδα..οπως και οι βασεις των καθισματων θα ειναι στα χερια μου..και προχωραμε..

Stamatis
07-11-11, 07:47
Πληροφοριες για τις βασεις;
Universal η καποιες της ΜΟΜΟ spec για bmw?

nik200
07-11-11, 08:23
Πληροφοριες για τις βασεις;
Universal η καποιες της ΜΟΜΟ spec για bmw?

ειναι της omp και μπαινουν σε ολα τα "καλα" bucket καθισματα..momo-sparco-omp..και φυσικα οταν τις παραγγελνεις λες..το μοντελο-ειναι δηλαδη για bmw e30..το κοστος ειναι 70 ευρω εκαστη...και ειναι η καλυτερη λυση για να μην τρυπας το πατωμα...στο κατω κατω..φτιαχτες βασεις για bucket οπουδηποτε και αν πας..40-50 ευρω θα στα παρουν..

υπαρχουν και καποια bucket..τα οποια παιρνουν βασεις οι οποιες πιανουν στο πλαι τους..και ειναι ακομα καλυτερα..καθως το καθισμα βιδωνεται πιο ψηλα..και αρα δεν παλαντζαρει καθολου!!!ψιλα γραμματα θα μου πειτε αλλα κι ομως κανουν διαφορα!

nik200
07-11-11, 08:39
το σοβαρο θεμα με το αμαξι ειναι οι βασεις μηχανης...οι οποιες προς το παρον ειναι αστειες για το βαρος του 3.5λτ..

και εδω θελω τα φωτα σας..με δεδομενο το γεγονος οτι το μπροστινο τμημα του ε30 ειναι αρκετα μαλακο..χρειαζομαι βασεις γερες μεν αλλα οχι κουτσουρα δε..για να μην αδυνατιζουν τα ραμφη του αυτοκινητου..απο ερευνα που εκανα..βρηκα 3 λυσεις οι οποιες ειναι και οι πιο καλες...

1)βασεις μ3 ε36..
2)βασεις εξακυλιδρου ε36
3)βασεις alpina απο β6 3.5λτ

ακουω γνωμες...

BILL007
07-11-11, 10:44
Βάσεις alpina απο Β6...Θέλει σκέψη?:D

Σε κάθε άλλη περίπτωση νομίζω και η βάση απο ένα απλό 6κύλινδρο θα έκανε δουλειά ;)

mike21
07-11-11, 11:08
το σοβαρο θεμα με το αμαξι ειναι οι βασεις μηχανης...οι οποιες προς το παρον ειναι αστειες για το βαρος του 3.5λτ..

και εδω θελω τα φωτα σας..με δεδομενο το γεγονος οτι το μπροστινο τμημα του ε30 ειναι αρκετα μαλακο..χρειαζομαι βασεις γερες μεν αλλα οχι κουτσουρα δε..για να μην αδυνατιζουν τα ραμφη του αυτοκινητου..απο ερευνα που εκανα..βρηκα 3 λυσεις οι οποιες ειναι και οι πιο καλες...

1)βασεις μ3 ε36..
2)βασεις εξακυλιδρου ε36
3)βασεις alpina απο β6 3.5λτ

ακουω γνωμες...

Εγώ έχω βάλει βάσεις απο F89(τράκτορα)τέλειο αποτέλεσμα και πάμφθηνες

nik200
07-11-11, 11:32
Εγώ έχω βάλει βάσεις απο F89(τράκτορα)τέλειο αποτέλεσμα και πάμφθηνες

μορε και εγω κατι βασεις για καραβια ειχα στο kadett...χωρις πλακα!

nik200
16-11-11, 08:30
καινουργιες εξελιξεις..

1)χτες παρελαβα και τοποθετησα την μπαρα θολων μπροστα..ειναι ρυθμιζομενη στην μεση, αλουμινιου, και φυσικα για ε30...οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες απο μια βολτα που εβγαλα το αμαξι-και απο μερικες σβουρες καθως το μουτρο εχει δεσει πολυ..και το τιμονι βελτιωθηκε..το αμαξι να υπενθυμισω φοραγε μπαρα θολων αλλα επιανε στις 2 βιδες τις αναρτησης και οχι στις 3..απο οτι αποδεικνυεται ειναι λαθος να πιανει μονο στις δυο (πραγμα λογικο)..ιδιως στα ευπαθη ε30 με βαρος μπροστα!

2)πουληθηκε το σαλονι χτες του αυτοκινητου..και τωρα περιμενω τις βασεις των bucket που εχουν παραγγελθει..λογικα αυτη την βδομαδα θα τις εχω στα χερια μου και θα μπουν και τα momo μεσα στο αμαξι!οι βασεις μια και ειναι για ε30 πρεπει να μπαινουν στις μαμα βιδες..οποτε δεν θα χω προβλημα στην τοποθετηση μονος μου..για να δουμε ομως..

υγ..σε αυτο το αμαξι, παλευω οσο το δυνατον γινεται τα περισσοτερα να τα βαλω μονος μου ουτως ωστε να ξερω και ακριβως τι συμβαινει..και πως φτιαχνεται..ειναι μια χρονοβορος διαδικασια αλλα αξιζει καθως μαθαινεις πολλα τοσο για το αμαξι οσο και γενικα..φυσικα δεν ειναι η δουλεια μου και οπου χρειαστει θα παω σε μαστορα...αλλα μονο αμα χρειαστει...

Stamatis
16-11-11, 08:33
Οι μαστορες χαλανε τη διασκεδαση.

nik200
16-11-11, 10:10
Οι μαστορες χαλανε τη διασκεδαση.

και τα αυτοκινητα μας...

nik200
18-11-11, 11:47
και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

χτες παρελαβα τις βασεις καθισματων της omp..και καθως δεν ειχα τις αλενοβιδες να στερεωσω πανω στις ραγες του καθισματος αγορασα σημερα 8..και ενα 5αρι αλεν..

εκατσα λοιπον και εβαλα και τα καθισματα..σημερα..και οποτε το 30αρι εχει και bucketakia πλεον!!!

nikos-Mpacket
18-11-11, 11:55
Νικολα βαζε και καμμια φωτογραφια να "συμμετεχουμε" και εμεις στο προτζεκτ.

TSAF
18-11-11, 11:56
και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

χτες παρελαβα τις βασεις καθισματων της omp..και καθως δεν ειχα τις αλενοβιδες να στερεωσω πανω στις ραγες του καθισματος αγορασα σημερα 8..και ενα 5αρι αλεν..

εκατσα λοιπον και εβαλα και τα καθισματα..σημερα..και οποτε το 30αρι εχει και bucketakia πλεον!!!

2? Για drift θες 2?

nik200
18-11-11, 12:00
2? Για drift θες 2?

αναγκαστικα βαζω και 2ο..γιατι στην πιστα πχ...οταν ειχα το kadettaki και ειχα το μαμα καθισμα συνοδηγου..ο συνοδηγος κρατιοταν απο παντου για να μην πεσει πανω μου,και φυσικα για να βαζω και κανενα ανθρωπο σε μια κοντινη βολτιτσα!

m-power_01
18-11-11, 12:00
Να έχει και παρέα !!! Δεν είναι παρτάκιας

nikos1400
18-11-11, 14:24
Νικοοοο....!

:worthlesswithoutpic


:thumbsup::thumbsup:

:thanks:

Bassakos
18-11-11, 15:25
βαλε καμια φωτο ντε! να περνουμε ματι! :whistle:


καινουργιες εξελιξεις..

1)χτες παρελαβα και τοποθετησα την μπαρα θολων μπροστα..ειναι ρυθμιζομενη στην μεση, αλουμινιου, και φυσικα για ε30...
στειλε μου με ΠΜ απο που την πηρες και ποσο ! με ενδιαφερει!

nik200
18-11-11, 17:34
εχετε δικιο..αυριο πρωι θα εχετε και φωτος....

nik200
19-11-11, 12:05
οριστε τα καθισματα..και η μπαρα θολων..για να σας προλαβω..τα σκισμιματα στου συνοδηγου θα φτιαχτουν!

Stunt Mike
19-11-11, 15:19
Αντε να μπει και το χειροφρενακι και οι βασεις στο μοτερ συντομα για να παμε να δουμε τι κανει το εργαλειο στην πιστα!

race850i
19-11-11, 16:16
το σοβαρο θεμα με το αμαξι ειναι οι βασεις μηχανης...οι οποιες προς το παρον ειναι αστειες για το βαρος του 3.5λτ..

και εδω θελω τα φωτα σας..με δεδομενο το γεγονος οτι το μπροστινο τμημα του ε30 ειναι αρκετα μαλακο..χρειαζομαι βασεις γερες μεν αλλα οχι κουτσουρα δε..για να μην αδυνατιζουν τα ραμφη του αυτοκινητου..απο ερευνα που εκανα..βρηκα 3 λυσεις οι οποιες ειναι και οι πιο καλες...

1)βασεις μ3 ε36..
2)βασεις εξακυλιδρου ε36
3)βασεις alpina απο β6 3.5λτ

ακουω γνωμες...

Νικο για διαλεξεις βασεις μηχανης πρεπει να ξερεις τι Μ30 ειναι.
Τα Μπλοκ των Ε28/24 εχουν διαφορετικες υποδοχες απο αυτα των Ε34/32 και στελνουν τα Μοτερ και σε διαφορετικα σημεια -μπρος/πισω-(πολυ σημαντικο για το κεντρο βαρους)

ααα και βγαλε την φιλτροχοανη, χανει αποδοσηthumb

ααα και κατι αλλο....... σε ζηλευω ρεεεε:rally:

Nick bmwlover
19-11-11, 16:31
Μπραβο Νικολα,αντε με το καλο!!!

nik200
19-11-11, 18:46
Νικο για διαλεξεις βασεις μηχανης πρεπει να ξερεις τι Μ30 ειναι.
Τα Μπλοκ των Ε28/24 εχουν διαφορετικες υποδοχες απο αυτα των Ε34/32 και στελνουν τα Μοτερ και σε διαφορετικα σημεια -μπρος/πισω-(πολυ σημαντικο για το κεντρο βαρους)

ααα και βγαλε την φιλτροχοανη, χανει αποδοσηthumb

ααα και κατι αλλο....... σε ζηλευω ρεεεε:rally:

φιλε θα το ψαξω...
και επισης..στοχος του project ειναι να γινουν απλες-σωστες λυσεις που να δουλευουν και οχι να φτιαχτει το υπερ-αμαξι...και να φυγει μια περιουσια..πιστευω οτι τετοιες λυσεις αξιζουν και γιαυτο τις γραφω ουτως ωστε αν πραγματι δουλευουν-δουλεψουν να μπορουν να τις κανουν και αλλοι..στο κατω κατω τα forum αυτο το σκοπο εχουν..να πληροφορουμαστε μεταξυ μας..

z3 2.2
19-11-11, 19:01
θελω να το κανω βολτα.................

stefm5
19-11-11, 22:26
φιλε θα το ψαξω...
και επισης..στοχος του project ειναι να γινουν απλες-σωστες λυσεις που να δουλευουν και οχι να φτιαχτει το υπερ-αμαξι...και να φυγει μια περιουσια..πιστευω οτι τετοιες λυσεις αξιζουν και γιαυτο τις γραφω ουτως ωστε αν πραγματι δουλευουν-δουλεψουν να μπορουν να τις κανουν και αλλοι..στο κατω κατω τα forum αυτο το σκοπο εχουν..να πληροφορουμαστε μεταξυ μας..

από την φωτογραφία που είδα, ο Μ30 είναι ο Β34 από Ε23/Ε24/Ε28

nikos1400
19-11-11, 23:41
Ειμαι σιγουρος Νικο οτι εχεις δει αυτα εδω.
https://www.e30.de/335i/00.htm
Και ειδικα αυτο.
https://www.e30.de/335i/06.htm

Stunt Mike
20-11-11, 21:20
Απ'οτι βλεπω η Αλπινα εβγαζε μεταλλικες βασεις που πηγαιναν αρκετα πισω,φοβερο πλεονεκτημα για τη χρηση που το θελει ο Νικος δλδ....Ενω στις αλουμινενιες βασεις της Αλπινα εκαναν το ακριβως αντιθετο...

nik200
21-11-11, 08:17
και μια νεα εξελιξη..(την οποια ομως δεν περιμενα)

χτες λοιπον και καθως ξυπναω το πρωι παω να παρω το 30αρι να το κανω μια βολτιτσα...βλεπω..καθρεφτης σπασμενος οδηγου (ευτυχως μονο το τζαμακι), γρατζουνιες σε πορτα και φτερο και κοπανημενη ζαντα μπροστα αριστερα και τους τροχους περισσοτερο "κομμενους" απο οσο το ειχα αφησει..παω να γυρισω τιμονι για να ερθει στα ισια του..και ενω ο δεξις τροχος γυρισε ο αριστερος εμεινε στραβα...need i say more...

περαστικα μου λοιπον...ευτυχως οι γρατζουνιες φευγουν αλλα οτι εχει παρει απο κρεμαγιερα-ψαλιδι-ζαντα πρεπει να φτιαχτουν..

nikos1400
21-11-11, 08:25
και μια νεα εξελιξη..(την οποια ομως δεν περιμενα)

χτες λοιπον και καθως ξυπναω το πρωι παω να παρω το 30αρι να το κανω μια βολτιτσα...βλεπω..καθρεφτης σπασμενος οδηγου (ευτυχως μονο το τζαμακι), γρατζουνιες σε πορτα και φτερο και κοπανημενη ζαντα μπροστα αριστερα και τους τροχους περισσοτερο "κομμενους" απο οσο το ειχα αφησει..παω να γυρισω τιμονι για να ερθει στα ισια του..και ενω ο δεξις τροχος γυρισε ο αριστερος εμεινε στραβα...need i say more...

περαστικα μου λοιπον...ευτυχως οι γρατζουνιες φευγουν αλλα οτι εχει παρει απο κρεμαγιερα-ψαλιδι-ζαντα πρεπει να φτιαχτουν..

και φυσικα ουτε σημειωμα ουτε τιποτα...
:thumbsdown:

Stamatis
21-11-11, 08:28
Ωραιος ******ης.
Κριμα.

nik200
21-11-11, 08:29
και φυσικα ουτε σημειωμα ουτε τιποτα...
:thumbsdown:

να βρισεις-να φωναξεις?..δεν εχει νοημα..οτι εγινε εγινε τωρα..

Stunt Mike
21-11-11, 09:53
Ελα και σου'χω κρεμαγιερα για την αμαξαρα σου φιλαρακι!!!! ;)

oldcarskickass
21-11-11, 09:55
Κρίμα ρε γμτ κρίμα.

Την ίδια πατάτα είχα κάνει και εγώ (χτύπησα παρκαρισμένο), εν πρώτοις σηκώθηκα και έφυγα, μετά το ξανασκέφτομαι και λέω τι διάολο αφού δεν φταίει ο τύπος, και πέφτει το σημείωμα, ήταν γυναίκα βέβαια και μου έπρηξε τα @@ αλλά δεν πειράζει, εγώ θεωρώ ότι έκανα το σωστό!!

Δες το και αλλιώς ευκαιρία να αλλάξεις κρεμαγιέρα με άλλη από Ε36 ή πιο κοντή.

nik200
24-11-11, 18:39
το αμαξι επιτελους φτιαχτηκε...

τα θυματα του (ακυρηχτου) πολεμου..ηταν το ψαλιδι και το ακρομπαρο..τα οποια αλλαχτηκαν και το αμαξι πηγε για ευθυγραμμιση..επιτηδες δεν πηγα στο μαστορα που παει και ο χρηστος και ο μιχαλης καθως με την δικια μου-πατεντα αναρτηση-δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια ιδιως στα ε30 για να παιξεις με καμπερ..οι τιμες που εχει το αμαξι ειναι 2.15 μοιρες μπροστα και πισω οπου μπροστα ειναι ευεργετικο αλλα πισω ειναι καταστροφικο καθως κραταει το πισω μερος πολυ..δυστυχως αν δεν μπει coilover δεν μπορω να παιξω παραπανω με γωνιες..

nik200
25-11-11, 09:53
και τωρα μια ακομα ερωτηση..

τα φρενα απο το 318 δεν φτανουν ουτε για αστειο-δισκοι μπροστα-ταμπουρα πισω..στο συνεργειο που πηγα χτες μου ειπαν τα εξης..οτι η μονη διαφορα στα φρενα για ε30 (και τα εξακυλινδρα) ειναι απλα αεριζομενοι δισκοι-απο τους απλους δικους μου..επισης του μ3 δεν μπαινουν ευκολα και θελει πατεντα..και οτι για γερο φρενο μαλλον θα παω σε κατι aftermarket..εχει ασχοληθει κανεις με την αναβαθμιση των φρενων του ε30?για δωστε τα φωτα σας ρε παλικαρια..

TSAF
25-11-11, 09:56
Nick αμα θες υπαρχει αυτο εδω το οποιο σε αυτα τα λεφτα ειναι πραγματικα ΤΣΑΜΠΑ

https://www.s14.net/forums/showthread.php?t=54024

nik200
25-11-11, 10:00
Nick αμα θες υπαρχει αυτο εδω το οποιο σε αυτα τα λεφτα ειναι πραγματικα ΤΣΑΜΠΑ

https://www.s14.net/forums/showthread.php?t=54024

δεν καταλαβα ακριβως τι πουλαει???m3 ειναι ολα αυτα??aftermarket???τι ειναι??

Bassakos
25-11-11, 10:26
στο θεμα φρενων, μπαινουν και απο VW G60 φρενα τα οποια ειναι 280mm (4x100)
η αν θες κατι ποιο extreme τοτε πας σε 4πιστονα , δαγκανες απο το παλιο rx7 και δισκους 280mm απο VW G60 4Χ100 καρε
googlαρε το και θα βρεις το How to

TSAF
25-11-11, 10:40
δεν καταλαβα ακριβως τι πουλαει???m3 ειναι ολα αυτα??aftermarket???τι ειναι??

Ολα αυτα ειναι γνησια μπροστα και πισω ακρα απο Ε30 Μ3. Ενα σετ που ειχα εγω το ειχα δωσει κοντα στα 2700 euro το 2008.

nik200
25-11-11, 19:32
φιλε tsaf ειναι αρκετα ακριβα αυτα για εμενα..και μαλλον θα παω σε καποια πατεντα οπως αυτη που αναφερθηκες για τα φρενα.....ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση ολους!


και κατι αλλο να προσθεσω..

οσοι εχουν παλια μοτερ ατμοσφαιρα..μην βγαζετε καζανια απο την εξατμιση σας...εμενα πχ..το 30αρι εχει αφησει μονο ενα καζανι απο κατω (τελικο)..και το αμαξι εχει χασει τις ροπες του χαμηλα..μην βγαζετε λοιπον το μεσαιο ποτε..εγω λογικα οταν ασχοληθω με την εξατμιση θα προσθεσω ενα ελευθερο καζανι (μεσαιο)..και πιστευω οτι θα βελτιωθει αρκετα το αμαξι...

Bassakos
25-11-11, 20:09
παθων Νικο, οταν πηρα το Ε30 με Μ50Β25 ειχε ΜΟΝΟ ενα τελικο, το αμαξι εκανε τρελο θορυβο και στις μεσαιες ηταν τελειως ψοφιο, αλλαξα εξατμιση με αλλη με 2 καζανια και ειναι λες και πηρε 10 αλογα! και ροπη κερδισε και δυναμη, θα δεις μεγαλη διαφορα

mk52
25-11-11, 20:39
και τωρα μια ακομα ερωτηση..

τα φρενα απο το 318 δεν φτανουν ουτε για αστειο-δισκοι μπροστα-ταμπουρα πισω..στο συνεργειο που πηγα χτες μου ειπαν τα εξης..οτι η μονη διαφορα στα φρενα για ε30 (και τα εξακυλινδρα) ειναι απλα αεριζομενοι δισκοι-απο τους απλους δικους μου..επισης του μ3 δεν μπαινουν ευκολα και θελει πατεντα..και οτι για γερο φρενο μαλλον θα παω σε κατι aftermarket..εχει ασχοληθει κανεις με την αναβαθμιση των φρενων του ε30?για δωστε τα φωτα σας ρε παλικαρια..

δεσ αυτα ..νομιζω θα σε καλυψουν και απο τιμη ειναι τζαμπα

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Series-E30-Wilwood-Brake-Kit-4-Pot-Calipers-RACE-/120641464678?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c16caa966#ht_2500wt_1199

Stunt Mike
25-11-11, 20:49
Νικο τωρα που θα βαλω τις 4πιστονες σου χαριζω τις δαγκανες μου κι απλως ψαχνεις να βαλεις μεγαλυτερη δισκοπλακα πλεον(εμενα φοραει 300x22mm).Ξερει κανεις να μας πει αν μπαινουν οι δαγκανες απο Ε36 στο Ε30?

m-power_01
26-11-11, 11:16
Νικο τωρα που θα βαλω τις 4πιστονες σου χαριζω τις δαγκανες μου κι απλως ψαχνεις να βαλεις μεγαλυτερη δισκοπλακα πλεον(εμενα φοραει 300x22mm).Ξερει κανεις να μας πει αν μπαινουν οι δαγκανες απο Ε36 στο Ε30?

Με μια μοκετα πορτ μπαγκαζ θα λυθεί η γλώσσα μου.

Harisp
26-11-11, 12:10
εχει ασχοληθει κανεις με την αναβαθμιση των φρενων του ε30?για δωστε τα φωτα σας ρε παλικαρια..

4πίστονα από την 750 e32...

nik200
26-11-11, 12:38
Με μια μοκετα πορτ μπαγκαζ θα λυθεί η γλώσσα μου.

εφτασεεεεε....ιιιιι...!!!

ρε σπυρο..ελα μια μερα απο το σπιτι να σου δειξω τι εχω..και αν αυτο ειναι μοκετα πορτ μπαγκαζ...

m-power_01
26-11-11, 12:44
εφτασεεεεε....ιιιιι...!!!

ρε σπυρο..ελα μια μερα απο το σπιτι να σου δειξω τι εχω..και αν αυτο ειναι μοκετα πορτ μπαγκαζ...

δεν σε ειδα χτες στο καφε... είδατε ότι πάω εγώ και αλλάξατε στέκι! :th_Laie_67-1:
Λοιπόν, για τα φρένα πριν κάνεις τίποτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ζάντες θα βάλεις

race850i
26-11-11, 13:33
Νικο έχεις τετραμπουλα με abs η χωρίς;

m-power_01
26-11-11, 13:40
Χωρίς

race850i
26-11-11, 15:15
δεν σε ειδα χτες στο καφε... είδατε ότι πάω εγώ και αλλάξατε στέκι! :th_Laie_67-1:
Λοιπόν, για τα φρένα πριν κάνεις τίποτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ζάντες θα βάλεις

μαλλον πρεπει να ξεκαθαρισει τι δαγκανα θα βαλει για να ξερει αν θα μπει η οποιαδηποτε ζαντα.

Stunt Mike
26-11-11, 15:38
Μα οι δαγκανες οι δικιες μου μπαινουν και με 15αρες ζαντες...Δεν νομιζω να'χει προβλημα....

Bellof-3
27-11-11, 02:37
Μα οι δαγκανες οι δικιες μου μπαινουν και με 15αρες ζαντες...Δεν νομιζω να'χει προβλημα....

λογικα μπαινουν αλλα θα χρειαστουν αποστατες... αυριο θα ψαξω για να καλο site που μου ειχε δωσει φιλος με φοβερα αγωνιστικα πολυπιστονα συστηματα για bmw

nik200
28-11-11, 12:44
και για να μην ξεχναμε πανω απο ολα οτι ειμαστε ανθρωποι..να ευχαριστησω και απο εδω τον φιλο χρηστο για τον καθρεφτη οδηγου που μου χαρισε..να σαι καλα χρησταρα..

m-power_01
28-11-11, 15:39
Δεν είπες ακόμα τι ζάντες θα φοράς!

nik200
28-11-11, 15:53
παλικαρια για αρχη 15αρια..αλλα δεν απαντησα διοτι πολυ απλα θα ξερω επ' ακριβως μονο οταν το αμαξι μπει πιστα...δηλαδη πολυ συντομα!!!

m-power_01
29-11-11, 02:40
Άρα και εγώ πολύ σύντομα θα σου απαντήσω ! Χαχαχα

manos///3
29-11-11, 10:41
Νικο τωρα ειδα το θρεντ σου..Ενα μεγαλο μπραβο για το μερακι σου!!!

Σπυρο το δικο σου αντιστοιχο θρεντ που ειναι?

nik200
30-11-11, 10:03
τα καινουργια δεδομενα...

1) μπηκε η ζωνη οδηγου 4 σημειων..αφου μου εβγαλε την ψυχη χτες το βραδυ...

2) αγοραστηκαν τα ρακορ-μουφες για να μπει η συνδεσμολογια του υδραυλικου χειροφρενου...και αυριο θα τοποθετηθει και το υδραυλικο χειροφρενο πανω στο αμαξι..αναγκαστικα θα παιξω με ταμπουρα για αρχη..γιατι τα συνεργεια μας..ειναι λιγο ντιβες (και θα κανω να το δω το αμαξι κανα μηνα..)..οποτε οταν εχουν χρονο θα μπουν και οι δισκοι..αν υπαρχει το κυκλωμα του υδραυλικου ειναι πολυ λιγη δουλεια μετα...

m-power_01
30-11-11, 17:39
Νικο τωρα ειδα το θρεντ σου..Ενα μεγαλο μπραβο για το μερακι σου!!!

Σπυρο το δικο σου αντιστοιχο θρεντ που ειναι?
Θα γίνει και αυτό , προχωράμε ...


τα καινουργια δεδομενα...

1) μπηκε η ζωνη οδηγου 4 σημειων..αφου μου εβγαλε την ψυχη χτες το βραδυ...

2) αγοραστηκαν τα ρακορ-μουφες για να μπει η συνδεσμολογια του υδραυλικου χειροφρενου...και αυριο θα τοποθετηθει και το υδραυλικο χειροφρενο πανω στο αμαξι..αναγκαστικα θα παιξω με ταμπουρα για αρχη..γιατι τα συνεργεια μας..ειναι λιγο ντιβες (και θα κανω να το δω το αμαξι κανα μηνα..)..οποτε οταν εχουν χρονο θα μπουν και οι δισκοι..αν υπαρχει το κυκλωμα του υδραυλικου ειναι πολυ λιγη δουλεια μετα...

Έχεις τα άκρα; Μόνο τοποθέτηση θές ;

nik200
30-11-11, 21:23
Έχεις τα άκρα; Μόνο τοποθέτηση θές ;

οχι δεν εχω βρει ακομα σπυρο..βασικα δεν εχω ασχοληθει...θα γινει σιγα σιγα απλα πρωτα προεχουν οι βασεις μηχανης που θα ασχοληθω απο εβδομαδα...μολις τελειωσω και με αυτο σειρα εχουν αυτα...

Stunt Mike
30-11-11, 22:07
Ρε μου φαινεται οτι μεχρι να τελειωσουν τα δικα σας θα'χω αρχισει κι εγω το λιωσιμο!!Αντε βιαστειτε να παιξουμε λιγακι!!!Γιατι το δικο μου παει για....Καλα Χριστουγεννα!!! :(

m-power_01
01-12-11, 02:26
οχι δεν εχω βρει ακομα σπυρο..βασικα δεν εχω ασχοληθει...θα γινει σιγα σιγα απλα πρωτα προεχουν οι βασεις μηχανης που θα ασχοληθω απο εβδομαδα...μολις τελειωσω και με αυτο σειρα εχουν αυτα...

για ρίξε μία ματιά
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9576

nik200
01-12-11, 10:21
Ρε μου φαινεται οτι μεχρι να τελειωσουν τα δικα σας θα'χω αρχισει κι εγω το λιωσιμο!!Αντε βιαστειτε να παιξουμε λιγακι!!!Γιατι το δικο μου παει για....Καλα Χριστουγεννα!!! :(

τι τα θελες τα τουρμπα μιχαλη....:ranting2:

nik200
02-12-11, 12:17
ετοιμο και το υδραυλικο χειροφρενο..

τωρα παιδευομαι λιγο με το που ακριβως θα το τοποθετησω..ωστε να ερχεται ακριβως στο χερι μου..το 30αρι εχει καποια καλωδια ακριβως εκει που μπαινει το χειροφρενο οποτε θελει μια φτιαχτη βαση για να πατησει χωρις να υπαρχει κινδυνος να πατησει πανω στα καλωδια..τωρα λοιπον στρωνουμε και φρενα προσεκτικα προκειμενου μην τα καψουμε κατευθειαν...σε αντιθεση με οτι πιστευουν οι περισσοτεροι τα υδραυλικα κυκλωματα χειροφρενων ειναι λιγο ευαισθητα-συν οτι αμα τα χοντρο-ζορισεις ευκολα μενεις και τελειως απο φρενο..πραγμα πολυ επικυνδινο!οι φωτος θα ακολουθησουν οταν βρεθει και η τελικη θεση που θα μπει..

m-power_01
02-12-11, 14:53
Νίκο νομίζω ότι απο εκει περνάνε μόνο τα εξής καλώδια.
Για τα πίσω ηχεία, ηλεκτρική κεραία, κεραία συναγερμού. Και ένα ψιλό που στέλνει ρεύμα στο λαμπάκι στο πίσω τασακι. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Αλλά νομίζω ότι απο εκει δεν περνάει κάποιο καλώδιο που να χρειάζεσαι!

spar@
02-12-11, 20:42
οο τα ξερω ολα.... πφφφ και που ξερεις ρε μαστορα τι χρειαζεται ο ανθρωπος? κεραια δεν θελει? μπορει να θελει να ντριφταρει και να ακουει οπως θα παιρνω τις στροφες απο ντερτι εφεμ...
μπορει να θελει να χει λαμπακι στο πισω τασακι για να πεταει την σταχτη του ο μηχανικος που θα του κολλαει το cage...
απαπα....

nik200
10-12-11, 18:29
λοιπον..ο απολογισμος της πιστας-τα συμπερασματα δηλαδη...

-η κρεμαγιερα επειγοντως αλλαγη..δεν βοηθαει καθολου..πολλες στροφες ρε παιδι μου..συνηθιζεται μεν αλλα γιατι να κανουμε την ζωη μας δυσκολη..

-οι βασεις μηχανης δεν με προβληματισαν στην πιστα αλλα απο τα videakia βλεπω οτι το αμαξι φευγει λιγο με τα 4..και φαινεται το βαρος μπροστα...μια καλη λυση ειναι ενα πολυεστερικο καπω για να γλιτωσουμε βαρος..

-η αναρτηση παρα το γεγονος οτι δεν ειναι κακη..επ ουδενι δεν μπορει να προσφερει την ακριβεια μιας coilover..θα το δουμε κι αυτο σιγα σιγα αν θα αλλαχτει η οχι..

-το μοτερ που ειχα τις επιφυλαξεις μου..αποδειχτηκε εκπληκτικο και στο τερμα γκαζι το αμαξι πραγματικα πεταγε...δεν εχω κανενα παραπονο..

-τα φρενα σταθηκαν στο υψος τους..αλλα φανηκαν σε καποιες στιγμες να ζεσταινονται τα ταμπουρα πισω..ουσιαστικο προβλημα βεβαια δεν ειχα..αλλα το σετακι δισκων πισω ειναι αρκετα αναγκαιο..

-το κολλημενο διαφορικο σε αυτο το αμαξι ειναι αρκετα αποτομο-πολυ περισσοτερο απο ενα μπλοκε αλλα αμα γινει πιο γρηγορη η κρεμαγιερα το προβλημα θα παψει να υφισταται...

overall, εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το αμαξι..αν και σε καποια σημεια η εμπειρια μου με βοηθαει να καλυψω καποιες αδυναμιες του..σιγα σιγα παντως θα διορθωθουν τα παραπανω..και το αμαξι θα γινει πραγματικο παιχνιδι..και θα με βοηθησει περαιτερω οδηγικα...

m-power_01
10-12-11, 19:55
Νίκο το αμάξι είναι μόνο πίστας ή κυκλοφορείς εκεί τριγύρω ;

nik200
10-12-11, 20:02
Νίκο το αμάξι είναι μόνο πίστας ή κυκλοφορείς εκεί τριγύρω ;

το αμαξι ειναι και για να παω και για ενα καφε..η μεχρι την δουλεια που ειναι κοντα..απο αναρτηση πχ..θα μπορουσα και πιο σκληρο..λογου χαρη

nik200
10-12-11, 20:11
πηρα απο το video του χρηστου και εβαλα μονο τα σημεια που ειναι το αμαξι μου, για να παρατηρησω τι ακριβως κανει απο εξω..και ετσι βγηκαν εν μερει και τα πιο πανω συμπερασματα..για πειτε και εσεις μια γνωμη μηπως κατι δεν βλεπω εγω..

https://www.youtube.com/watch?v=vmwnodA3ofw&list=HL1323544153&feature=mh_lolz

Stunt Mike
10-12-11, 21:01
λοιπον..ο απολογισμος της πιστας-τα συμπερασματα δηλαδη...

-η κρεμαγιερα επειγοντως αλλαγη..δεν βοηθαει καθολου..πολλες στροφες ρε παιδι μου..συνηθιζεται μεν αλλα γιατι να κανουμε την ζωη μας δυσκολη..
Ειναι και η 1η βελτιωση που κανουν ολοι στα Ε30

-οι βασεις μηχανης δεν με προβληματισαν στην πιστα αλλα απο τα videakia βλεπω οτι το αμαξι φευγει λιγο με τα 4..και φαινεται το βαρος μπροστα...μια καλη λυση ειναι ενα πολυεστερικο καπω για να γλιτωσουμε βαρος..
Ισως να πρεπει να βαλεις τις βασεις της Alpina που πανε το μοτερ λιιιιγο πιο πισω
-η αναρτηση παρα το γεγονος οτι δεν ειναι κακη..επ ουδενι δεν μπορει να προσφερει την ακριβεια μιας coilover..θα το δουμε κι αυτο σιγα σιγα αν θα αλλαχτει η οχι..
Νομιζω ας μπει σε 2η μοιρα λογω κοστους.Εμενα μ'αρεσε οπως το'δα παντως
-το μοτερ που ειχα τις επιφυλαξεις μου..αποδειχτηκε εκπληκτικο και στο τερμα γκαζι το αμαξι πραγματικα πεταγε...δεν εχω κανενα παραπονο..
Γαζωνει Νικολα!!Πολλη ροπηthumb
-τα φρενα σταθηκαν στο υψος τους..αλλα φανηκαν σε καποιες στιγμες να ζεσταινονται τα ταμπουρα πισω..ουσιαστικο προβλημα βεβαια δεν ειχα..αλλα το σετακι δισκων πισω ειναι αρκετα αναγκαιο..
Εννοειται πισω δισκοφρενα αμεσα,για να μην κουραζονται κι απ'το χειροφρενο τοσο πολυ αλλα και μπροστα μεγαλυτερα.
-το κολλημενο διαφορικο σε αυτο το αμαξι ειναι αρκετα αποτομο-πολυ περισσοτερο απο ενα μπλοκε αλλα αμα γινει πιο γρηγορη η κρεμαγιερα το προβλημα θα παψει να υφισταται...
Ειναι πολυ πιο βαρυ απ'το καντετ και φαινονται οι αδυναμιες του κολλημενου,ειδικα τωρα που'χεις και πολυ βαρος μπροστα.Παντα θα'ναι προβλημα πιστευω...
overall, εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το αμαξι..αν και σε καποια σημεια η εμπειρια μου με βοηθαει να καλυψω καποιες αδυναμιες του..σιγα σιγα παντως θα διορθωθουν τα παραπανω..και το αμαξι θα γινει πραγματικο παιχνιδι..και θα με βοηθησει περαιτερω οδηγικα...

Σε γενικες γραμμες τ'αμαξι παιζει παρα πολυ καλα,παρα τις αδυναμιες του και μ'ενα roll cage ανετα θ'αγχωσει καποιους στη κατηγορια των 16 ειδικα σε κλειστες πιστες...Αντε ρε να παμε σε κανα αγωνα!!

Stunt Mike
10-12-11, 21:09
Μπαχαλο το'κανα το ποστ....η γνωμη μου ειναι αναμεσα στα σχολια του Νικου....sorry

nik200
15-01-12, 21:09
νεα info...

1) βρεθηκε αναρτηση για το αμαξι...η οποια ειναι coilover αλλα τα χαρακτηριστικα της ειναι custom...καθως ηταν τοποθετημενη σε αλλο ε30 με μ30 ενος φιλου!!δηλαδη ειναι revalved ηδη για το δικο μου αμαξι!!!

2) επισης ο φιλος stunt mike..μου εδωσε την κρεμαγιερα του..απο το ε36..καθως αυτος θα την αλλαξει..τον ευχαριστω πολυ...

stay tuned..καθως σιγα σιγα θα τοποθετηθουν!

nik200
15-01-12, 21:12
εχω ξεχασει να δειξω και το δευτερο βιντεακι..που τραβηξαμε με τον χρηστο και απλα εχω κοψει και εχω βαλει τα δικα μου περασματα παλι για να βγαινουν συμπερασματα για το αμαξι..njoy


https://www.youtube.com/watch?v=39sSR0ZQf10&feature=channel_video_title

m-power_01
15-01-12, 21:13
νεα info...

1) βρεθηκε αναρτηση για το αμαξι...η οποια ειναι coilover αλλα τα χαρακτηριστικα της ειναι custom...καθως ηταν τοποθετημενη σε αλλο ε30 με μ30 ενος φιλου!!δηλαδη ειναι revalved ηδη για το δικο μου αμαξι!!!

2) επισης ο φιλος stunt mike..μου εδωσε την κρεμαγιερα του..απο το ε36..καθως αυτος θα την αλλαξει..τον ευχαριστω πολυ...

stay tuned..καθως σιγα σιγα θα τοποθετηθουν!


Τώρα θα δεις ένα άλλο αμάξι !

nikos1400
15-01-12, 21:16
νεα info...

1) βρεθηκε αναρτηση για το αμαξι...η οποια ειναι coilover αλλα τα χαρακτηριστικα της ειναι custom...καθως ηταν τοποθετημενη σε αλλο ε30 με μ30 ενος φιλου!!δηλαδη ειναι revalved ηδη για το δικο μου αμαξι!!!

2) επισης ο φιλος stunt mike..μου εδωσε την κρεμαγιερα του..απο το ε36..καθως αυτος θα την αλλαξει..τον ευχαριστω πολυ...

stay tuned..καθως σιγα σιγα θα τοποθετηθουν!

Νικο !
μαλλον τα ξερεις ήδη αλλα,
https://www.e30tech.com/forum/showthread.php?t=21391

nik200
15-01-12, 21:21
Νικο !
μαλλον τα ξερεις ήδη αλλα,
https://www.e30tech.com/forum/showthread.php?t=21391

πολυ ωραιος οδηγος νικολα...τα diy ειναι παντα βοηθητικα...οσο και να ξερεις..μπραβο!

nik200
20-02-12, 20:28
νεες εξελιξεις...

1) δυστυχως η αναρτηση που εγραψα πιο πανω..δεν πωλειται πλεον..

2) ο μ30 βγαινει και θα πουληθει..και ειμαι στην ευρεση μ3 286 μοτερ (s50b30)...καθως μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα οτι ειναι το ιδανικο μοτερ για αυτο το αμαξι..καθως ειναι σαφως πιο ελαφρυ απο το μ30 (50 κιλα γυρω...!!) χαμηλωνοντας αισθητα και το βαρος του ε30..σκεφτειται οτι το 286 μοτερ κανει παπαδες στο 36αρι..σκεφτειτε τι πανηγυρι εχει να γινει στο ε30 που ειναι και 200 κιλα κατω!!!!

3) με αυτο το μοτερ η συγκεκριμενη αναρτηση σαφως και θα θελει αλλαγη αλλα για αρχη θα ειναι μια χαρα..καθως τα μουτρα θα χουν ελαφρωσει αρκετα...

4) παραλληλα θα μπει και στο ε30 η κρεμαγιερα απο το ε36 που μου παραχωρησε ο stunt mike..

5) ψαχνομαι λοιπον για καλο μοτερακι...οποιος ξερει κατι ας πει...και εχω παρει ηδη καποιες προσφορες...

m_power_lunatic
20-02-12, 20:41
Σαφως και η καλυτερη αποφαση που μπορουσες να παρεις για τα μηχανικα σου μερη,ολοι ξερουνε νομιζω ποσο υπερμαχος ειμαι αυτου του μοτερ που το χαρηκα σχεδον 5 χρονακια,μονο βρες καλο μοτερ και με συστασεις και αν γινεται να το βολταρεις πανω σε καροτσα γιατι το πιο καινουργιο ειναι του 95 και καμια 400.000χλμ στην πλατη τους ασχετα του τι λενε τα κοντερ στα 36αρια.

Stunt Mike
20-02-12, 20:44
Ακριβως γι'αυτο του λεω να παρει 4κυλινδρο τουρμπατο ετοιμο!! ;) 318is power Νικολά!
Και με σαφως μικροτερο κοστος.....

kloukakis
20-02-12, 21:59
Ακριβως γι'αυτο του λεω να παρει 4κυλινδρο τουρμπατο ετοιμο!! ;) 318is power Νικολά!
Και με σαφως μικροτερο κοστος.....

Καλά το λέω οτι είσαι κρυφωτετρακύλινδορς.....

nik200
20-02-12, 23:22
Ακριβως γι'αυτο του λεω να παρει 4κυλινδρο τουρμπατο ετοιμο!! ;) 318is power Νικολά!
Και με σαφως μικροτερο κοστος.....

το turbo ειναι μια λυση..αλλα θελει πολλα λεφτα συνεχεια για να ειναι σωστο και αξιοπιστο..στο κατω κατω με 300 αλογα στο 30αρι δεν χρειαζομαι κατι παραπανω...με το αναλογο στησιμο το αμαξι θα σκοτωνει...ακομα και σε αγωνες αν χρειαστει..αρα ποιος ο λογος?

Stunt Mike
20-02-12, 23:40
το turbo ειναι μια λυση..αλλα θελει πολλα λεφτα συνεχεια για να ειναι σωστο και αξιοπιστο..στο κατω κατω με 300 αλογα στο 30αρι δεν χρειαζομαι κατι παραπανω...με το αναλογο στησιμο το αμαξι θα σκοτωνει...ακομα και σε αγωνες αν χρειαστει..αρα ποιος ο λογος?

Γιατι στην συγκεκριμενη τουρμπατη λυση,με τα ιδια χρηματα θα'χεις ενα μοτερ με 0χλμ,φτιαγμενο οπως το θες εσυ και με την ιδια δυναμη και ροπη περισσοτερη.Με σωστη συντηρηση δεν θα ξανασχοληθεις για τα επομενα 3-4 χρονια με θεματα μηχανικα....Στη λυση του Μ3 ομως θα δωσεις τα ιδια χρηματα για ενα μοτερ στην παλετα,18+ ετων,με αγνωστη χρηση-συντηρηση και με ακριβα προβληματα...Στο ιδιο διλημμα ειχα μπει κι εγω πριν μερικους μηνες αν θυμασαι και τοτε....

Stunt Mike
20-02-12, 23:43
Καλά το λέω οτι είσαι κρυφωτετρακύλινδορς.....

Αφου και το project μου 4κυλινδρο θα δουλευει,με 2 απενεργοποιημενους κυλινδρους,που θα μπαινουν σε λειτουργια οταν θα υπαρχουν αυθαδεις αντιπαλοι στην πιστα!thumb

Bassakos
20-02-12, 23:59
με το καλο Νικο να βρεις μοτερ! πολυ καλα κανεις και το αλλαζεις ;)

nik200
21-02-12, 09:35
Γιατι στην συγκεκριμενη τουρμπατη λυση,με τα ιδια χρηματα θα'χεις ενα μοτερ με 0χλμ,φτιαγμενο οπως το θες εσυ και με την ιδια δυναμη και ροπη περισσοτερη.Με σωστη συντηρηση δεν θα ξανασχοληθεις για τα επομενα 3-4 χρονια με θεματα μηχανικα....Στη λυση του Μ3 ομως θα δωσεις τα ιδια χρηματα για ενα μοτερ στην παλετα,18+ ετων,με αγνωστη χρηση-συντηρηση και με ακριβα προβληματα...Στο ιδιο διλημμα ειχα μπει κι εγω πριν μερικους μηνες αν θυμασαι και τοτε....

αμαξι turbo που μπαινει πιστα για drift που θα δουλευει κοκκινα ολη μερα..δεν θα ξανα-ασχοληθεις..τι λες βρε mike?μακαρι να σου βγει εσενα ετσι σου ευχομαι απο καρδιας..(και αμα δεν σου βγει τα φιλαρακια εκει θα ειναι να βοηθησουν!)

το μ3 θα ανοιχτει οπωςδηποτε..και ας δωσω ενα καρο λεφτα..θα χω το κεφαλι μου ησυχο ετσι..λεφτα υπαρχουν....:hystericalbs1::hystericalbs1: :ranting2:

kloukakis
21-02-12, 09:49
αμαξι turbo που μπαινει πιστα για drift που θα δουλευει κοκκινα ολη μερα..δεν θα ξανα-ασχοληθεις..τι λες βρε mike?μακαρι να σου βγει εσενα ετσι σου ευχομαι απο καρδιας..(και αμα δεν σου βγει τα φιλαρακια εκει θα ειναι να βοηθησουν!)

το μ3 θα ανοιχτει οπωςδηποτε..και ας δωσω ενα καρο λεφτα..θα χω το κεφαλι μου ησυχο ετσι..λεφτα υπαρχουν....:hystericalbs1::hystericalbs1: :ranting2:

Τι λες μωρέ και εσυ? Λες και δεν έχεις Μ και δεν ξέρεις. Τα Μ ανταλλακτικά εκτός απο ακριβά είναι και σπάνια να πεις οτι θα βρεις εύκολα μεταχειρισμένο. Μια αντλία νερού να αλλάξεις δεν το γλυτώνεις το 300. Ένα Μ42 να σπάσεις σε κομμάτια με 600Ε την άλλη μέρα παίζεις. Να ανοίξεις και να το κάνεις τι? Αν το ανοίξεις να αλλάξεις πράγματα απο μέσα μιλάμε για ένα σέρβις εύκολα 1500Ε+ αγορά μοτερ. Και όπως έλεγες εσυ...ΑΝ πάθει κάτι? Εγγύηση δύσκολα θα πάρεις και δύσκολα θα την τηρήσουν σε αμάξι που μπαίνει πίστα.

Φυσικά το Μ θα μαμάει στο 30αρι, αλλά θα ξεφύγεις πολύ σε κόστος ότι και να λέμε. Ασε που αν το θέλεις και για καθημερινή χρήση το Μ θα καίει και θα έχει έξοδα συντήρησης ενος Μ... Δεν λέω να βάλεις Μ42 ντε και καλά, αλλά ξανασκέψου τοthumb

nik200
21-02-12, 10:08
Τι λες μωρέ και εσυ? Λες και δεν έχεις Μ και δεν ξέρεις. Τα Μ ανταλλακτικά εκτός απο ακριβά είναι και σπάνια να πεις οτι θα βρεις εύκολα μεταχειρισμένο. Μια αντλία νερού να αλλάξεις δεν το γλυτώνεις το 300. Ένα Μ42 να σπάσεις σε κομμάτια με 600Ε την άλλη μέρα παίζεις. Να ανοίξεις και να το κάνεις τι? Αν το ανοίξεις να αλλάξεις πράγματα απο μέσα μιλάμε για ένα σέρβις εύκολα 1500Ε+ αγορά μοτερ. Και όπως έλεγες εσυ...ΑΝ πάθει κάτι? Εγγύηση δύσκολα θα πάρεις και δύσκολα θα την τηρήσουν σε αμάξι που μπαίνει πίστα.

Φυσικά το Μ θα μαμάει στο 30αρι, αλλά θα ξεφύγεις πολύ σε κόστος ότι και να λέμε. Ασε που αν το θέλεις και για καθημερινή χρήση το Μ θα καίει και θα έχει έξοδα συντήρησης ενος Μ... Δεν λέω να βάλεις Μ42 ντε και καλά, αλλά ξανασκέψου τοthumb

ακομα και με ανοιγμα του μοτερ και αγορα..και παλι ειμαι σε πολυ λιγοτερα χρηματα απο οσα ειναι να κανω τουρμπο ενα 6κυλινδρο πχ..και εχω ενα μαμα μοτερ χωρις να εχει βαλει χερι μεσα κανεις..και εννοω απο πειραγμα..

ειμαι κατα των τουρμπο καθως δεν εχω τον χρονο να ασχολουμαι ολη την μερα..ποιο κολλαρο τρυπησε, η τουρμπινα αν καιει λαδι, αν ζεσταθηκε το μοτερ, αν τρυπησε η πολλαπλη και πολλα πολλα αλλα..προτιμω να ευχαριστιεμαι το αυτοκινητο στην πιστα παρα να ασχολουμαι με τα μικροπροβληματακια που θα βγαζει...καθως δεν ειμαι μηχανικος να τα ξερω ολα..προτιμω το αμαξι να αποδιδει λιγο λιγοτερο και να το εχω συνεχεια παρα να ταλαιπωρουμαι...

kloukakis
21-02-12, 10:19
Ναι ρε οκ καλά τα λες, αλλά αν γίνει καλή δουλίτσα ούτε τουρμπάτος θα έχεις θέματα. έλεγα για την έτοιμη λύση που σου πρότεινε ο Μικε. Καλά χρήματα λιγότερο βάρος στη μούρη και όλα έτοιμα.... δες το και αυτό.

TSAF
21-02-12, 10:31
6 cyl S50 B30 is the king Nik.

TSAF
21-02-12, 10:37
Οτι και εαν αποφασισεις να βαλεις, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα dry sump.

ziaba
23-02-12, 08:10
νικ δες κ για s38 (πιο δυνατό κ πιστευω θα ναι λιγότερο μαμημενο από τ s50, ποιος πάει m5 στ πίστα εκτός από τον doc :-)) + θα μπεί πανευκολα σε σένα (που φορας ήδη το m30) αλλά το κακο είναι ότι είναι πιο ακριβό

nik200
23-02-12, 08:44
νικ δες κ για s38 (πιο δυνατό κ πιστευω θα ναι λιγότερο μαμημενο από τ s50, ποιος πάει m5 στ πίστα εκτός από τον doc :-)) + θα μπεί πανευκολα σε σένα (που φορας ήδη το m30) αλλά το κακο είναι ότι είναι πιο ακριβό

ειναι και αυτο υπο σκεψη..καθως μου κανουν λιγο τον δυσκολο στον s50..
s38 καλο ομως εχει φτιαξει φιλος....και το αμαξι σκοτωνει..

zaharias
23-02-12, 09:21
https://www.youtube.com/watch?v=gg14NZyVarI

zaharias
23-02-12, 09:43
Τα Μ50, τα βρισκεις πιο φθηνα Νικο.. σκεψου και αυτη τη λυση.. Σιγουρα, θα εχουν φθηνοτερα ανταλλακτικα, αλλα αμα παιξεις με τουρμπο.. οπως στο βιντεο ^ δεν ξερω σε τι επιπεδα θα φτασει το κοστος του project και ποσα εσυ θελεις να διαθεσεις.. και αν σου κανει στη τελικη για αυτο που θελεις..

Παντως το S50 γ@μ@ει.. αλλα οτι εχει σχεση με ///Μ.. τσουζει..

Παρε τιμες απο εδω και θα δουμε και απο Αγγλια..

nikos1400
23-02-12, 09:54
βεβαια, ο Νικος ειπε κατι οτι δεν θελει πονοκεφαλους.

με ατμοσφαιρικο Μ ας πουμε οτι αλλαζει τρομπα νερου, ισως ψυγειο κολλαρα ψυγειου, καμμια ρυθμιση βαλβιδων (?), λαδια φυσικα. τι αλλο ??
εννοειται υποθετουμε οτι βρισκει μοτερ χωρις εμφανη σημαδια κοπωσης ή προβλημα.

ενα τουρμπισμενο μοτερ (αλλο απο το δικο του) παλι τι θα θελει ??
:confused:



S S S S, σερβισακι και σκισιμο all day every day...
:thumbsup:

nik200
23-02-12, 10:00
οπως ειπε ο νικολας..θελω να τα σκασω..μια και καλη και μετα να σκιζω..δεν μπορω να ασχολουμαι ολη μερα τι κανει το μοτερ..γιαυτο και προτιμω να πληρωσω κατι παραπανω...και μετα να μην εχω ουσιαστικα προβληματα..λαδακια, νερακια..και πιστουλα..

TSAF
23-02-12, 10:48
S50 B30 η B32 εισαι οκ γιατι τα ηλεκτρικα τους ειναι πανευκολα. Για S54 θες αρκετα χρηματα για να ξεκλειδωσεις τον εγγεφαλο. Βεβαια ειναι και πιο καινουργιο και πιο εκρηκτικο το μοτερ αλλα αυτα ετσι ειναι. Παιξε με S50 B30 η Β32 αλλαξε τους τα μεταλλα και την τρομπα λαδιου και εισαι κομπλε.

nik200
24-02-12, 18:05
αρχιζω και κλινω προς s38.....

mk52
24-02-12, 19:37
αρχιζω και κλινω προς s38.....

κλεισε μια και καλη και μην το σκεφτεσαι.ειναι οτι καλυτερο για μετατροπη σε 30αρι ειδικα για ντριφτ ...σκεψου οτι αυτο το μοτερ δε χρειαζεται να γυρναει 8αρες για να βγαλει δυναμη οπως τα s50 ,και πιστευω οτι ειναι και μακραν πιο αξιοπιστο

Akis 330Ci
24-02-12, 20:29
αρχιζω και κλινω προς s38.....

Tα μαθαινω ολα κουφ@λ@ !! Μπορει να μην μιλαω καθολου, αλλα ολα τα ξερω....εχω τις πηγες μου....!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΥΓ: Εισαι τυχερος σημερα με το Μ3 που δεν ειχατε ευθεια να σε παταγε ο καγκουρας με το ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΙΑΡΙΚΟ-ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ GETZ..... χαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1:

Με το καλο φιλαρακι...! Αντε να δουμε το 30αρι και να μην το αναγνωριζουμε! Δεν πιστευω να παρατησεις το 46αρι τωρα...!

stefm5
24-02-12, 21:03
αρχιζω και κλινω προς s38.....

γαμηστερό μοτέρ
είχα και 3,6 και 3,8
αλλά πού θα βρεις; υπάρχουν ελάχιστα και ακόμη πιο λίγα σε καλή κατάσταση...

Dr. Yamastura
24-02-12, 21:18
έχω εγώ να του δώσω να διαλέξει!!χαχαχα
Θες κάτι σε 3άρα,σε 5άρα??!!χαχαχα

stefm5
24-02-12, 21:36
https://www.car.gr/parts/view/2104797/

nik200
25-02-12, 08:47
ΥΓ: Εισαι τυχερος σημερα με το Μ3 που δεν ειχατε ευθεια να σε παταγε ο καγκουρας με το ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΙΑΡΙΚΟ-ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ GETZ..... χαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1:

Με το καλο φιλαρακι...! Αντε να δουμε το 30αρι και να μην το αναγνωριζουμε! Δεν πιστευω να παρατησεις το 46αρι τωρα...!

δεν ηταν getz φιλε...ηταν παλιο atos με δυο μπουκες (την μια ακαπνη φυσικα!!!), γεματο ελληνικες σημαιες και εγραφε "κωστας ο μακεδονας" στο πλαι...:th_Laie_67-1:

θα ριξουμε πολυ γελιο παντως το βλεπω!!!το 46αρι αφου ξερεις οτι το αγαπαω...

nik200
01-03-12, 09:40
και η διαδικασια ψαξιματος s38b36 αρχισε....

βρεθηκε τροπετο μ5 ε34 με 3.6lt...τωρα θα παμε μαζι με το μηχανικο να δουμε αν τα μηχανικα μερη αξιζουν...για να δουμε..

Bassakos
01-03-12, 10:45
αντε με το καλο

ziaba
04-03-12, 17:20
και η διαδικασια ψαξιματος s38b36 αρχισε....

βρεθηκε τροπετο μ5 ε34 με 3.6lt...τωρα θα παμε μαζι με το μηχανικο να δουμε αν τα μηχανικα μερη αξιζουν...για να δουμε..

ωραιος πολύ καλη επιλογη νικ:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
+ θα μπει πανευκολα στο 30αρι σουthumbthumb

nik200
04-03-12, 19:00
και η διαδικασια ψαξιματος s38b36 αρχισε....

βρεθηκε τροπετο μ5 ε34 με 3.6lt...τωρα θα παμε μαζι με το μηχανικο να δουμε αν τα μηχανικα μερη αξιζουν...για να δουμε..

δυστυχως το μοτερ ηταν σπασμενο...παμε για αλλα..

ziaba
05-03-12, 11:55
ψάξε για 38αρι που ναι πιο καινούριο + δυνατό

νικ γιατί δε σκέφτεσαι κ προς v8 μεριά που είναι πανφτηνά (εκτός από το κιβώτιο), έχουν τρελή ροπή (40kg), στροφαρουν πολύ + θα χεις πολύ καλυτερο ζύγισμα στ 30αρι (σε σχέση με το big straight six) ότι πρέπει για driftοκαταστάσεις

nikos1400
05-03-12, 14:12
ψάξε για 38αρι που ναι πιο καινούριο + δυνατό

νικ γιατί δε σκέφτεσαι κ προς v8 μεριά που είναι πανφτηνά (εκτός από το κιβώτιο), έχουν τρελή ροπή (40kg), στροφαρουν πολύ + θα χεις πολύ καλυτερο ζύγισμα στ 30αρι (σε σχέση με το big straight six) ότι πρέπει για driftοκαταστάσεις

πλακα πλακα, ευκαιρια ειναι...
:D

ziaba
05-03-12, 18:19
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10433

Stunt Mike
05-03-12, 21:28
Θελει πολλη εξτρα δουλεια για να μπει πανω το V8 σε σχεση με το Μ5 Ε34....καρτερ,εξατμιση,πατεντ ες σασμαν,φτιαξιμο κεντρικου,διαφορικο.....

nik200
06-03-12, 10:14
βρε παιδια...ακουστε με...

τοσα χρονια καταφερνω να χαλαω μοτερια συμβατικα..καθημερινα, ποταπα, τραγικα (οπως ειπε και η τζουλια....)..μια φορα εχω αχτι να χαλασω και ενα καλο μοτερ....

και τωρα ο πραγματικος λογος ή τι ακριβως σκεφτομαι..πιστευω οτι μονο τα m μοτερ εχουν αυτο το top end στον κοφτη..και συγκριμενα ποτε δεν το ειχα πλην του μ3 μου..οποτε ειπα μια φορα να αλλαζω ταχυτητα προς τα πανω και να τρελαινεταιιιιιι....ετσι για το γαμωτο ρε παιδι μου....

υγ...ευχαριστω ολους οσους υποστηριζουν την επιλογη μου..και αυτο το project...ολους τους φιλους εδω που μπορει να μην γνωριζομαστε αλλα δεν παιζει ρολο..ολους αυτους που μας βοηθανε στην τρελλα μας..που μας δινουν κουραγιο στις δυσκολιες και αντιξοοτητες που περναμε για να φτιαξουμε αυτα τα αμαξια...να ειστε καλα ολοι...

TSAF
06-03-12, 10:17
Θελει πολλη εξτρα δουλεια για να μπει πανω το V8 σε σχεση με το Μ5 Ε34....καρτερ,εξατμιση,πατεντ ες σασμαν,φτιαξιμο κεντρικου,διαφορικο.....

Για το M5 εκτος του καρτερ, ολα τα υπολοιπα θελουν δουλεια επισης. Ε30 να ειναι το καροτσι και ολα μεσα ειναι ευκολα. χεχεχεχεχε

nik200
06-03-12, 12:08
Για το M5 εκτος του καρτερ, ολα τα υπολοιπα θελουν δουλεια επισης. Ε30 να ειναι το καροτσι και ολα μεσα ειναι ευκολα. χεχεχεχεχε

πχ..τα χταποδια..δεν μπαινουν ευκολα....στο ε30 με μ5 μοτερ..

m_power_lunatic
06-03-12, 12:55
πχ..τα χταποδια..δεν μπαινουν ευκολα....στο ε30 με μ5 μοτερ..

Χρειαζεται χταποδι απο Μ5 Ε28 το οποιο ΔΕΝ βρισκεται ποτε.....ποτε ομως.

Φτιαχνεται replica και μπαινει το μοτερ.Το μοτερ απο το Μ3 Ε36 μπαινει κουτι παντως στο Ε30 γενικα και ειναι οτι πρεπει για το καροτσι αυτο και πολυ αξιοπιστο.

Οτι αποφασισεις Νικολα.

TSAF
06-03-12, 13:27
Χρειαζεται χταποδι απο Μ5 Ε28 το οποιο ΔΕΝ βρισκεται ποτε.....ποτε ομως.

Φτιαχνεται replica και μπαινει το μοτερ.Το μοτερ απο το Μ3 Ε36 μπαινει κουτι παντως στο Ε30 γενικα και ειναι οτι πρεπει για το καροτσι αυτο και πολυ αξιοπιστο.

Οτι αποφασισεις Νικολα.

Well said John & αμα θες να ειναι ολα τελεια θες και την "ψυξη" απο το Ε28 Μ5.thumb

stefm5
06-03-12, 18:10
εγώ είχα βάλει μηχανικά από Μ5 Ε34 στο Ε28 μου με τα ψυκτικά και τα χταπόδια του Ε34 μιας και χταπόδια από Ε28 ούτε για δείγμα.
το χταπόδι ήταν το πιό δύσκολο κομμάτι της υπόθεσης αλλά το έβαλα αλλάζοντας κατεύθυνση στους συλλέκτες

stamatis m3 e30
06-03-12, 21:05
Για το M5 εκτος του καρτερ, ολα τα υπολοιπα θελουν δουλεια επισης. Ε30 να ειναι το καροτσι και ολα μεσα ειναι ευκολα. χεχεχεχεχε

Πλεον το v8 μπαινει χαλαρα και μπαμ μπαμ πανω σε 30αρι....ασε που τα τουρμπιζουν κιολας......380 τροχο στο 0.6:thumbsup:

nik200
22-03-12, 11:53
καινουργια εξελιξη...

εχει βρεθει ενα 3.8λτ μ5 μοτερ...ναι αυτο με τα 340 αλογα...το οποιο θα ελεγχθει την εβδομαδα που μας ερχεται...δεν μ ακουγεται κακο...

nik200
18-04-12, 10:21
καινουργια εξελιξη...

εχει βρεθει ενα 3.8λτ μ5 μοτερ...ναι αυτο με τα 340 αλογα...το οποιο θα ελεγχθει την εβδομαδα που μας ερχεται...δεν μ ακουγεται κακο...

δυστυχως το μοτερ που βρεθηκε ηταν μαπα, πεσμενη συμπιεση και θεμα στον στροφαλο οποτε αποριφθηκε μονομιας..:ranting2:

το ψαξιμο συνεχιζεται..

ενω ταυτοχρονα ψαχνομαι να πονταριστει σωστα και σοβαρα ολη η καροτσα προκειμενου να αντεξει τα φορτια των "βαριων" μοτερ που θελουμε να βαλουμε επανω..πραγμα εκ των ων ουκ ανευ στα αγωνιστικα 30αρια..η δουλεια αυτη μονο ευκολη δεν ειναι και θελει και καλο μαστορα..τωρα απο τιμες παιζουμε γυρω στο 1000αρικο...για σοβαρη δουλεια...εχει κανει κανεις κατι παρομοιο???εχετε να προτεινετε κανενα καλο φανοποιο??

nik200
11-05-12, 21:08
εχουμε και μια θετικη εξελιξη...

στο πνευμα των καιρων-χωρις να ξεφευγουμε τρελλα οικονομικα βρεθηκε μοτερακι 3.5λτ σε πολυ καλη κατασταση μετα απο ελεγχο που εγινε..το μοτερ αυτο ειναι πιο συγχρονο απο αυτο που ειχα και ειναι εποχης 89-92 και βγηκε απο 7αρα...στο μοτερακι για αρχη απλα θα αλλαχτουν τα μεταλλα στροφαλου για να γινει αφογο καθως απο συμπιεσεις πανω ειμαστε ηδη παρα πολυ καλα..σασμαν θα κρατηθει το ηδη υπαρχον..καθως ειναι σε αψογη κατασταση και καλως εχοντων των πραγματων το αμαξι θα μπει στο συνεργειο απο την επομενη δευτερα..παραλληλα με την μετατροπη θα μπει και σωστη εξατμιση για να βγουν και μερικα αλογακια ακομα (και φυσικα λιγος ηχος...)..για αρχη το μοτερ θα παραμεινει "μαμα"..και αφου αποδειξει την αξιοπιστια του ισως προχωρησουμε σε ενα πρωτο σταδιο να βγουν και μερικα αλογακια ακομα..

αυτα λοιπον προς το παρον...και stay tuned...

nikos1400
11-05-12, 21:12
staying tuned
thumb
Νικο ποσο πισω θα μπει το μοτερ ?

nik200
11-05-12, 21:15
staying tuned
thumb
Νικο ποσο πισω θα μπει το μοτερ ?

δεν θα κοπει τιποτα....βασεις μηχανης θα μπουνε απο β6 alpina...νικολα μην ξεχνας το ψυγειο νερου το εχω μεσα στην μετωπη (εκει που ειναι τα φαναρια δηλαδη)!!

Akis 330Ci
11-05-12, 21:19
Μπραβο ρε Νικο αντε επιτελους!
Θα σε παρω αυριο να παμε για καφε στο γνωστο στεκι να τα πουμε απο κοντα αγαπουλα!

nikos1400
11-05-12, 21:40
δεν θα κοπει τιποτα....βασεις μηχανης θα μπουνε απο β6 alpina...νικολα μην ξεχνας το ψυγειο νερου το εχω μεσα στην μετωπη (εκει που ειναι τα φαναρια δηλαδη)!!

γλυκοκοιταζα τις βασεις του e30.de για την πιο "πισω" θεση του μοτερ,
στην περιπτωση που εβρισκα ετοιμο 3.5 ή και αν εβαζα πανω Μ30 μετα την αγορα του Ε30.
θελει (λεει) λιιιιγο χτυπημα στον καθρεφτη για να μπει αλλα εχει την πιο καλη κατανομη βαρους, να μην ειναι πολυ μπροστοβαρο.
ειναι βεβαια ενα 200+ ευρω αυτα...
γινονται και φτιαχτες βεβαια, αν υπαρχει μαστορας.

Stunt Mike
11-05-12, 22:25
Αντε ρε να κανουμε την πρωτη εμφανιση πιστουλα,μαζι!! ;)
Υ.γ Μην χασεις το 4.27 ρε!!

stefm5
11-05-12, 23:47
εχουμε και μια θετικη εξελιξη...

στο πνευμα των καιρων-χωρις να ξεφευγουμε τρελλα οικονομικα βρεθηκε μοτερακι 3.5λτ σε πολυ καλη κατασταση μετα απο ελεγχο που εγινε..το μοτερ αυτο ειναι πιο συγχρονο απο αυτο που ειχα και ειναι εποχης 89-92 και βγηκε απο 7αρα...στο μοτερακι για αρχη απλα θα αλλαχτουν τα μεταλλα στροφαλου για να γινει αφογο καθως απο συμπιεσεις πανω ειμαστε ηδη παρα πολυ καλα..σασμαν θα κρατηθει το ηδη υπαρχον..καθως ειναι σε αψογη κατασταση και καλως εχοντων των πραγματων το αμαξι θα μπει στο συνεργειο απο την επομενη δευτερα..παραλληλα με την μετατροπη θα μπει και σωστη εξατμιση για να βγουν και μερικα αλογακια ακομα (και φυσικα λιγος ηχος...)..για αρχη το μοτερ θα παραμεινει "μαμα"..και αφου αποδειξει την αξιοπιστια του ισως προχωρησουμε σε ενα πρωτο σταδιο να βγουν και μερικα αλογακια ακομα..

αυτα λοιπον προς το παρον...και stay tuned...

νίκο το μόνο πιο σύγχρονο που έχει είναι η μονάδα διαχείρισης
όλα τα περιφερειακά είναι ίδια
αποδίδει 500 στροφές πιό ψηλά την ελαφρώς μειωμένη ιπποδύναμη (211 έναντι 218) και την ροπή λόγω προσθήκης καταλύτη
από την εμπειρία μου και στα δύο μοτέρ, το παλιό έμοιαζε πιο δυνατό
καλοφόρετο!

nik200
12-05-12, 00:19
γλυκοκοιταζα τις βασεις του e30.de για την πιο "πισω" θεση του μοτερ,
στην περιπτωση που εβρισκα ετοιμο 3.5 ή και αν εβαζα πανω Μ30 μετα την αγορα του Ε30.
θελει (λεει) λιιιιγο χτυπημα στον καθρεφτη για να μπει αλλα εχει την πιο καλη κατανομη βαρους, να μην ειναι πολυ μπροστοβαρο.
ειναι βεβαια ενα 200+ ευρω αυτα...
γινονται και φτιαχτες βεβαια, αν υπαρχει μαστορας.

νικολα, καλυτερα μην χτυπηθει ο καθρεφτης καθολου, καθως με αυτο το μοτερ εκει ακριβως κοβεται..λογω φυσικα του βαρους του μοτερ...αν προκειται να το ενισχυσεις κανε οτι θες στο καθρεφτη...αλλα χωρις ενισχυση μην πειραζεις τιποτα καθως το πρωτο που θα την ακουσει ειναι αυτο!

nik200
12-05-12, 08:53
νίκο το μόνο πιο σύγχρονο που έχει είναι η μονάδα διαχείρισης
όλα τα περιφερειακά είναι ίδια
αποδίδει 500 στροφές πιό ψηλά την ελαφρώς μειωμένη ιπποδύναμη (211 έναντι 218) και την ροπή λόγω προσθήκης καταλύτη
από την εμπειρία μου και στα δύο μοτέρ, το παλιό έμοιαζε πιο δυνατό
καλοφόρετο!

πραγματικα useful post..να σαι καλα φιλε stef..thumb

εγω ουτως η αλλως θα το δουλεψω χωρις καταλυτη:whistle:..οποτε θα κερδιζει απο εκει..ας μην ξεχναμε οτι τα παλια μοτερ ηταν φιμωμενα ελαχιστα..οποτε μολις τους εβγαζες τον καταλυτη πηγαιναν τα ιδια με πριν!:thumbsup:

stefm5
12-05-12, 12:00
υπήρχε μια έκδοση του νέου κινητήρα από το 1988 και μετά, πάλι χωρίς καταλύτη, με απόδοση 220 ίππους
είχα ξετρυπώσει μια Ε32 7άρα στον οδδυ με τρακάρισμα στο πίσω μέρος και είχε αυτό το μοτέρ.
το πήρα και το έβαλα στο Ε28 του πατέρα μου και πραγματικά ήταν ο καλύτερος Μ30

m_power_lunatic
12-05-12, 14:07
Oπως αναφερθηκε πιο πανω και απο μενα και απο τον Νικο,επειδη βλεπω πολλους να την ''ψαχνετε'' στα Ε30 με μεγαλα μοτερ κτλ αν το αμαξι που εχετε ειναι αξιολογο και οχι σαπακι-ερειπιο,μην ξεκινησετε να βαλετε μοτερ αν το αμαξι δεν περασει απο φανοποιο να ενισχυθει και να ελεγχθει η συγκλιση των θολων και η κατασταση του τροπετου (καθρεφτης κτλ).

Θεωρω σχεδον αδυνατο να υπαρχει Ε30 με αναρτηση καποια χρονια στη ζωη του και να μην εχει θεμα μπροστα.Η μονη περιπτωση ειναι να ητανε ολα αυτα τα χρονια με εργοστασιακα αμορτισερ και ελατηρια (sedan πιθανο,coupe χλωμο αλλα οχι αδυνατο).

Δοκιμαστε να βαλετε μπαρα θολων σε ενα (με αναρτησεις πολλα χρονια) και θα με θυμηθειτε και αν καποιο φοραει μπαρα θολων και εχει αναρτησεις ολα αυτα τα χρονια δοκιμαστε να περασετε το χερι σας απο πισω απο την μπαρα θολων (μεταξυ μπαρας και πλαστικου καλυμματος) και θα δειτε οτι απο την μια μερια το χερι περναει πιο ευκολα και απο την αλλη δυσκολοτερα ή χειροτερα η μπαρα εχει γινει μπανανα (το εμπειρο ματι το βλεπει),θελω να πω οτι ακομα και με μπαρα θολων ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ η συγκλιση του τροπετου και των θολων λυγιζει και την μπαρα.

Μια πληροφορια κατα 90% αληθινη που εχω καταληξει μετα απο ψαξιμο (ας το επιβεβαιωσει αν το ξερει καποιος αλλος επισης) ειναι το γεγονος οτι σε Μ3 Ε30 (ισχυει και σε απλα Ε30) η διαφορα μεταξυ κεντρου θολων απο ακρη σε ακρη σε αμαξι με 0 χλμ (το ειχανε μετρησει σε ενα SPORT EVO με 0χλμ κατι Γερμανοι) ειναι στα 1,001 εκ και αν δεν απατωμαι στις μητρες μιας καλιμπρας για το Ε30 σε αντιγραφο που εχω και εκει ειχα διαβασει το ιδιο νουμερο.

Με πασα επιφυλαξη το τελεταιο,θα ανοιξω το αρχειο μου το σου-κου και θα το επιβεβαιωσω.

Μη βγειτε εξω με τη ζεστη και αρχιζετε να μετρατε,υπαρχουνε ειδικα εργαλεια μετρησης για ακριβεια αν και μια ιδεα μπορειτε να παρετε με ενα απλο μετρο.Επισης μην πανικοβληθει κανεις αν δει καμια διαφορα 2εκ....προφανως μοιραζεται σε ισο μηκος σε καθε πλευρα εκτος και αν εχει χτυπησει και δεν εχει επισκευαστει σωστα.Επισης αν υπαρχει καποια διαφορα σημαντικη ας πουμε θα δειτε μικροσχισμες γυρω απο τους θολους-ριγματακια και δεν κολλανε σωστα διαφορες περιφερειακες κολλησεις,βασουλες κτλ.

Κατι αλλο βασικο,το στραβο (απο σασι) δεν σημαινει οτι το αμαξι παει στραβα στο δρομο,αυτο εναι θεμα ευθυγραμμισης και ενα στραβο καροτσι Ε30 μπορει να πηγαινει ευθυβολα.Η ευθυγραμμιση μετραει τα παντα (αναρτησεις,ψαλιδια,γεφυρε κτλ) εκτος σασι και η φανοποιια μετραει τα παντα (σταθερα σημεια του σασι) ως προς την συμμετρια τους.

Αν καποιος εχει γνωσεις επι των παραπανω θα χαρω να διαβασω και αλλες πληροφοριες ή αν εχω αναφερει κατι λαθος ας το διορθωσει καποιος.

m_power_lunatic
12-05-12, 14:35
Υπαρχουνε και καποιες αναφορες για 1,002 εκ και για 0,998εκ αλλα πολυ λενε οτι εξερταται απο τη χρονολογια του Ε30 (μαλλον στο facelift μπορει να αλλαξε ελαφρως).Αν δεν κανω λαθος παλι το 1,001εκ πρεπει να ειναι για Μ3 Ε30 για αυτο το θυμομουνα.Μην ξεχναμε οταν σχεδιαστηκε το Ε30 (1983 και πισω) δεν υπηρχε CAD/CAM νομιζω.

Παντως ακομα και οι ξενοι με τους εκπληκτικους δρομους αναφερουνε οτι ακομα και μετα απο σαμαρακι ή μεγαλη λακουβα εχουνε δει διαφορες ζημιες.Γενικως οποιος ασχοληθει με Ε30 να ετοιμαζεται να γνωρισει το νεο του κολλητο......τον προσωπικο του,καταδικο του.......φανοποιο του!

Bassakos
12-05-12, 14:50
δλδ οσοι εχουν Ε30 ειναι κολλητοι με τον φανοποιο τους?

ναι θα συμφωνησω οτι κανοντας μια μετατροπη, πρεπει να προσεξεις και να ενισχυσεις το πλαισιο οπου ειναι απαραιτητο, (σε Ε30 και οχι μονο) αλλα οτι με μια λακουβα θα σχιστει ο θολος σε Ε30, ειναι λιγο εως πολυ εκτος πραγματικοτητας για εμενα

m_power_lunatic
12-05-12, 14:56
δλδ οσοι εχουν Ε30 ειναι κολλητοι με τον φανοποιο τους?

ναι θα συμφωνησω οτι κανοντας μια μετατροπη, πρεπει να προσεξεις και να ενισχυσεις το πλαισιο οπου ειναι απαραιτητο, (σε Ε30 και οχι μονο) αλλα οτι με μια λακουβα θα σχιστει ο θολος σε Ε30, ειναι λιγο εως πολυ εκτος πραγματικοτητας για εμενα

Ρε εσυ σε ταφρο οχι σε λακουβα καθημερινης καταστασης...αυτα που αναφερω ειναι για αμαξια που χρησιμοποιουνται οπως πρεπει....δηλαδη το Μ3 Ε30 οπως πρεπει να οδηγηθει,ενα βελτιωμενο Ε30 με μεγαλο κινητηρα οπως πρεπει να χρησιμοποιηθει.......ΑΝ πας βολτα,χαλαρα,κυριλε,δεν πιεζεις κτλ σαφως και δεν θα παθει τιποτα...

Κατι τελευταιο να μην παρεξηγηθω.....αν χανει μπροστα και εχει συγκλιση ΔΕΝ ειναι αχρηστο το αμαξι,η χρηση και τα χλμ το προτκαλουνε αυτο και ειναι φυσιολογικοτατο.....σε ακραιες καταστασεις ομως τα πραγματα χειροτερευουνε......και βεβαια μετα απο 25 προς 30 χρονια κυκλοφοριας ειναι αναμενομενα αλλα σε καθε ανακατασκευη πρεπει να διορθωνεται στα αρχικα επιπεδα.Ειναι προς τιμην του Ε30 οτι απο εκει και πισω παρουσιαζει ελαχιστες στρεβλωσεις το σασι....

nik200
12-05-12, 15:01
για να κανουμε και λιγο χαβαλε...

ο μηχανικος μου, μου ειπε οτι σε 6 μηνες θα κοπει το αμαξι μπροστα...και ακομα δεν εχει δει καν το αμαξι....:shok::hystericalbs1:

m_power_lunatic
12-05-12, 15:06
δλδ οσοι εχουν Ε30 ειναι κολλητοι με τον φανοποιο τους?

ναι θα συμφωνησω οτι κανοντας μια μετατροπη, πρεπει να προσεξεις και να ενισχυσεις το πλαισιο οπου ειναι απαραιτητο, (σε Ε30 και οχι μονο) αλλα οτι με μια λακουβα θα σχιστει ο θολος σε Ε30, ειναι λιγο εως πολυ εκτος πραγματικοτητας για εμενα

Φοβαμαι οτι θα στεναχωρηθεις με αυτο που θα σου πω.......χρονια 2003,ειμαι συνοδηγος σε Μ3 Ε36 ετους 1994 (9 χρονια αμαξι),φοραει αναρτηση.....πεφτει σε απανωτα σαμαρακια οχι ταφρους αλλα ανωμαλου υψους.Μετα απο λιγα μετρα το αμαξι κανει σαν ντιβανι απο το πισω μερος.......το παμε σε φανοποιο,βγαζουμε την μοκετα δεξια και εχει σκιστει ο θολος.......νομιζω οτι δεν πρεπει να σου πω κατι αλλο... ξεχασα να σου πω οτι ητανε γνησιο ελληνικο Μ3 Ε36 αντιπροσωπειας.....ασημενιο, απο τα πρωτα που ηρθανε Ελλαδα.

nikos1400
12-05-12, 15:06
Γιαννη καπου πρεπει να'ναι ποσταρισμενο και το εγγραφο με τις αποστασεις. Θα το ψαξω σε λιγο.
Και εγω οταν ανεβηκα για το δικο μου (πλεον) κρατουσα ενα μετρο
και μετρησα τις μεσα βιδες των θολων, και την πιο μεσα προς τη γωνια μεχρι τη γωνια.
Εγω τα βρηκα μια χαρα, βεβαια ενας φανοποιος που συζητουσαμε για μπαρα θολων μου ειπε οτι βρηκε μια διαφορα 5-6 χιλιοστα.
Δεν με ανησυχει η διαφορα, (και δεν εχω κανενα παραπονο απο το αμαξι) αλλα ακομα με προβληματιζει ΤΙ ενισχυση ειναι προτιμοτερη.

Βεβαια ειμαστε οφφ-τοπικ...

m_power_lunatic
12-05-12, 15:12
Γιαννη καπου πρεπει να'ναι ποσταρισμενο και το εγγραφο με τις αποστασεις. Θα το ψαξω σε λιγο.
Και εγω οταν ανεβηκα για το δικο μου (πλεον) κρατουσα ενα μετρο
και μετρησα τις μεσα βιδες των θολων, και την πιο μεσα προς τη γωνια μεχρι τη γωνια.
Εγω τα βρηκα μια χαρα, βεβαια ενας φανοποιος που συζητουσαμε για μπαρα θολων μου ειπε οτι βρηκε μια διαφορα 5-6 χιλιοστα.
Δεν με ανησυχει η διαφορα, (και δεν εχω κανενα παραπονο απο το αμαξι) αλλα ακομα με προβληματιζει ΤΙ ενισχυση ειναι προτιμοτερη.

Βεβαια ειμαστε οφφ-τοπικ...

Νικολα πολλοι βαζουνε του cabrio τις ενισχυσεις στους θολους,τις εβαλε φιλος σε Μ3 Ε30 με V8 M5 E39 κινητηρα.

Bassakos
12-05-12, 15:20
Ρε εσυ σε ταφρο οχι σε λακουβα καθημερινης καταστασης...αυτα που αναφερω ειναι για αμαξια που χρησιμοποιουνται οπως πρεπει....δηλαδη το Μ3 Ε30 οπως πρεπει να οδηγηθει,ενα βελτιωμενο Ε30 με μεγαλο κινητηρα οπως πρεπει να χρησιμοποιηθει.......ΑΝ πας βολτα,χαλαρα,κυριλε,δεν πιεζεις κτλ σαφως και δεν θα παθει τιποτα...


εμα λεω και εγω, τι μου λεει τωρα? thumb

στο θεμα με το Ε36 Μ3 που λες, δεν στεναχωρηθηκα καθολου!
οι Ε36ακιδες πρεπει να στεναχωρεθουν :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bassakos
12-05-12, 15:21
Νικολα πολλοι βαζουνε του cabrio τις ενισχυσεις στους θολους,τις εβαλε φιλος σε Μ3 Ε30 με V8 M5 E39 κινητηρα.

+ 100000!

Bassakos
12-05-12, 15:25
Γιαννη καπου πρεπει να'ναι ποσταρισμενο και το εγγραφο με τις αποστασεις. Θα το ψαξω σε λιγο.
Και εγω οταν ανεβηκα για το δικο μου (πλεον) κρατουσα ενα μετρο
και μετρησα τις μεσα βιδες των θολων, και την πιο μεσα προς τη γωνια μεχρι τη γωνια.
Εγω τα βρηκα μια χαρα, βεβαια ενας φανοποιος που συζητουσαμε για μπαρα θολων μου ειπε οτι βρηκε μια διαφορα 5-6 χιλιοστα.
Δεν με ανησυχει η διαφορα, (και δεν εχω κανενα παραπονο απο το αμαξι) αλλα ακομα με προβληματιζει ΤΙ ενισχυση ειναι προτιμοτερη.

Βεβαια ειμαστε οφφ-τοπικ...

ενα μετρο ειναι Νικο, στους θολους ειναι ενα μετρο οπως ειπε ο Γιαννης, απο κεντρο σε κεντρο, τωρα αν εχεις φυγει ενα ποντο δεν λεει κατι

mike21
12-05-12, 15:26
Καλοφόρετο να είναι αλλά ξέφυγες απο τον αρχικό στόχο,βέβαια είναι ακριβά τα Μ5 αλλά ειδικά για κάποιον που κατέχει το σπόρ αξίζει τον κόπο και την αναμονή.

nikos1400
12-05-12, 15:29
Νικολα πολλοι βαζουνε του cabrio τις ενισχυσεις στους θολους,τις εβαλε φιλος σε Μ3 Ε30 με V8 M5 E39 κινητηρα.

ακουσα και την αποψη για αποφυγη απο "κολλησεις-συγκολλησεις", και καλα να μην μπει "θερμοκρασια" στο αμαξι,
αλλα δεν το συζητησα ακομα σε βαθος και με αλλους. ητανε ενας απο τους "παλιους" φανοποιους που μου το ειπε αυτο.
δεν μου διευκρινισε ΠΩΣ θα "φτιαξει" το θολο και για να μπει η μπαρα,
αλλα ουτως ή αλλως δεν ξαναπαω σε αυτον. ειμαι τυχερος στο θεμα μηχανικου, αλλα δε βρηκα ακομα αντιστοιχο φανοποιο.

παντως προσωπικα θα προτιμησω μπαρες θολων μπρος-πισω συν την κατω μπαρα απο το καμπριο που λες, μετα, τις υπολοιπες ενισχυσεις του καμπριο και καποια χιαστι κατω.

m_power_lunatic
12-05-12, 17:08
Για να παραμεινουμε στο θεμα της ενισχυσης στα Ε30 που φορανε τα δυνατα μοτερ οπως ολοι εδω μεσα εγω απο την μικρη μου εμπειρια θα πω το εξης.

Το δικο μου το πηρα μονο με μπροστινη διπλη μπαρα θολων.Στη συνεχεια εβαλα την πισω (αισθητη διαφορα,εγινε μονοκοματο ολο το αμαξι) και προσφατα εβαλα την απο κατω στα τουνελ απο το cabrio.Aυτα θεωρω οτι ειναι απαραιτητα και η διαφορα ειναι αισθητη και στα 3.

Μετα για πιο εντονες ενισχυσεις,οι ενισχυσεις του cabrio στους θολους,η μπροστινη χιαστι που πιανει σε ραμφη και γεφυρα μπροστα (χωρις να ξερω,η λογικη και οι κριτικες απο το εξωτερικο ειναι πολυ καλες) και τελος για να μην ανοιγει η γεφυρα πισω (η ιδια η γεφυρα,οχι το πατωμα) (οπως και στα Ζ3) μπαρα ενισχυσης πισω γεφυρας.Αυτα θεωρω θωρακιζουνε στο μεγιστο καθε Ε30 ακομα και χωρις ραψιμο,εξτρα πονταρισμα.

Θα βαλω φωτογραφιες σε αυτο το thread απο εξτρα πονταρισμα απο αγωνιστικα DTM αυτοκινητα για να δουμε ολοι μαζι ποια θεωρει το εργοστασιο ευπαθη σημεια.

Επισης αν ο κανονισμος στην κατηγορια του Νικου στο drift απαιτει cage,το καλυτερο θα ητανε Νικο να περασεις το cage μεχρι τους θολους.Εκει εισαι παρα πολυ δυνατος μπροστα και δεν θελεις καν μπαρα θολων,αυτο το σκεπτικο εχουνε και τα DTM M3 E30 μπροστα.To cage να πιανει μεχρι τους θολους (και στα 106 RALLYE) και σε αλλα πολλα.

nik200
12-05-12, 19:04
Το δικο μου το πηρα μονο με μπροστινη διπλη μπαρα θολων.Στη συνεχεια εβαλα την πισω (αισθητη διαφορα,εγινε μονοκοματο ολο το αμαξι) και προσφατα εβαλα την απο κατω στα τουνελ απο το cabrio.Aυτα θεωρω οτι ειναι απαραιτητα και η διαφορα ειναι αισθητη και στα 3.

Μετα για πιο εντονες ενισχυσεις,οι ενισχυσεις του cabrio στους θολους,η μπροστινη χιαστι που πιανει σε ραμφη και γεφυρα μπροστα (χωρις να ξερω,η λογικη και οι κριτικες απο το εξωτερικο ειναι πολυ καλες) και τελος για να μην ανοιγει η γεφυρα πισω (η ιδια η γεφυρα,οχι το πατωμα) (οπως και στα Ζ3) μπαρα ενισχυσης πισω γεφυρας.Αυτα θεωρω θωρακιζουνε στο μεγιστο καθε Ε30 ακομα και χωρις ραψιμο,εξτρα πονταρισμα.

Θα βαλω φωτογραφιες σε αυτο το thread απο εξτρα πονταρισμα απο αγωνιστικα DTM αυτοκινητα για να δουμε ολοι μαζι ποια θεωρει το εργοστασιο ευπαθη σημεια.

Επισης αν ο κανονισμος στην κατηγορια του Νικου στο drift απαιτει cage,το καλυτερο θα ητανε Νικο να περασεις το cage μεχρι τους θολους.Εκει εισαι παρα πολυ δυνατος μπροστα και δεν θελεις καν μπαρα θολων,αυτο το σκεπτικο εχουνε και τα DTM M3 E30 μπροστα.To cage να πιανει μεχρι τους θολους (και στα 106 RALLYE) και σε αλλα πολλα.

μπραβο ρε lunatic..πολυ σωστα και ψαγμενα πραγματα λεει το παιδι...σημειωστε τα οι 30αριδες!!!!!!

θα τα εγραφα και εγω αλλα με καλυψες απολυτα..

nik200
12-05-12, 19:16
Καλοφόρετο να είναι αλλά ξέφυγες απο τον αρχικό στόχο,βέβαια είναι ακριβά τα Μ5 αλλά ειδικά για κάποιον που κατέχει το σπόρ αξίζει τον κόπο και την αναμονή.

φιλε mike εχεις δικιο..και εγω ηθελα ενα m5 κατω απο το καπο μου, αλλα θα ηθελα ακριβως τα τριπλα λεφτα για να το κανω σωστο!!!μακαρι οι εποχες να ηταν λιγο καλυτερες...θα συμβιβαστω δυστυχως....

nik200
16-05-12, 15:04
και το αμαξι μπηκε στο συνεργειο...στην ακρη το περιμενει το καινουργιο του μοτερακι...

Stunt Mike
16-05-12, 16:41
Ελα να προχωραει το drift team!!Προβλεπεται εξαιρετικα καπνιστος ο Ιουνιος!!!

nik200
16-05-12, 22:05
ξεχασα να αναφερω οτι θα μπει και κρεμαγιερα απο z3, υδραυλικη φυσικα...

Lambros46
16-05-12, 22:07
ξεχασα να αναφερω οτι θα μπει και κρεμαγιερα απο z3, υδραυλικη φυσικα...

Από ανάρτηση τί θα κάνεις?Θα μείνεις με την ίδια προς το παρών ή έχεις τίποτα σχέδια??

nik200
16-05-12, 22:09
Από ανάρτηση τί θα κάνεις?Θα μείνεις με την ίδια προς το παρών ή έχεις τίποτα σχέδια??

οταν θα το τελειωσω θα δω που ειμαι οικονομικα και η επομενη κινηση ειναι μαλλον d2 αναρτηση..

ξεχασα επισης να αναφερω οτι ισως μπει μπλοκε bmw στο υπαρχον καβουκι και βημα 70%..

Lambros46
16-05-12, 22:16
οταν θα το τελειωσω θα δω που ειμαι οικονομικα και η επομενη κινηση ειναι μαλλον d2 αναρτηση..

ξεχασα επισης να αναφερω οτι ισως μπει μπλοκε bmw στο υπαρχον καβουκι και βημα 70%..

Άντε να τελειώσεις με το καλό και έχω 4 14άρες https://img441.imageshack.us/img441/1605/47207121.jpg με μπόλικο λάστιχο που σπαρταράνε για κάψιμο
:thumbsup:

Bassakos
17-05-12, 00:24
με το καλο Νικο να το τελειωσεις!!!

nik200
17-05-12, 10:22
ατακα μηχανικου μου...

ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ, ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΤΟ ΑΕΡΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΝΑ ΠΑΛΑΝΤΖΑΡΕΙ..?????? εισαι τρελλος??:thumbsup::thumbsup:

Bassakos
17-05-12, 12:03
ναι εισαι!!!!!! λοοοολ

nik200
19-05-12, 15:30
και ιδου το μοτερακι (ο θεος να το κανει)..μεσα στο μηχανοστασιο του ε30..

Akis 330Ci
19-05-12, 15:55
Μπραβο μ@μω την τρελα μου! Αντε και ενα χαρμοσυνο νεο μεσα στα καταθλιπτικα που ακουμε καθε μερα!!! Ευχομαι καλα καψιματα αδερφε!!Θελω να ψησω αυγα με μπε'ι'κον στο καπακι σου!! να το πεθανεις στο παντιλικι, στον κοφτη ,να πεφτει η μουτζα απο συνταξιουχους στο δρομο συννεφο!!! Αυτα απο μενα...! χαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

nik200
26-05-12, 21:00
νεα info...

το μοτερ εχει μπει στην θεση του και ο εγκεφαλος ενω μας παιδεψε λιγο να τα συνδεσουμε ολα σωστα..και οχι με την φαλτσετα κοψε ραψε...τελειωσε και αυτος..τωρα απο βδομαδα θα μπουν σασμαν (το υπαρχον), αξονας μεταδοσης (ο σωστος αυτη την φορα..), διαφορικο και στο τελος η καινουργια εξατμιση, με τα δυο της καζανια και τους διπλους σωληνες (γιατι μονο ετσι αποδιδουν σωστα και "ροπατα" αυτα τα μοτερ..)...κατα δευτερα θα βαλουμε το αμαξι μπροστα (thumbthumb)..και μαλλον κατα τεταρτη καλως εχοντων των πραγματων θα το εχω στα χερια μου, συμφωνα παντα με τον μηχανικο...

Akis 330Ci
27-05-12, 11:04
Φημες λενε, πως αν πηγαινε ο Χρηστος το Μ3 εκει τωρα, θα το επερνες τον 15αυγουστο...! χαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1:

aggelosmk2
27-05-12, 16:11
Μπράβο ρε Νικόλα....δώσε μας πόνο λεβέντη μου !!!!!

Άντε με το καλό να τελειώσει ,να μπεις στη πίστα κ να μας κάψεις τα εγκεφαλικά κύτταρα απο τα ντουμάνια των ελαστικών.....! :hyper:

Τα λέμε στον καφέ thumb

nik200
27-05-12, 16:54
Μπράβο ρε Νικόλα....δώσε μας πόνο λεβέντη μου !!!!!

Άντε με το καλό να τελειώσει ,να μπεις στη πίστα κ να μας κάψεις τα εγκεφαλικά κύτταρα απο τα ντουμάνια των ελαστικών.....! :hyper:

Τα λέμε στον καφέ thumb

τωρα που θα παιρνει και την 2α...ουυ ντουμανια...χιχχιιιχιχι:th_Lai e_67-1::shok:

nik200
31-05-12, 11:06
new details...

επειδη καθε γιοφυρι που σεβεται τον εαυτο του...πρεπει να αργησει λιγο..αποκτησα και εγω προβλημα εκ του μη οντως...

δυστυχως μια και το μοτερ ηταν πανω σε 30αρι το οποιο τουμπαρε..ενα απο τα πραγματα τα οποια εφυγαν πανω απο το μοτερ εκεινη την ωρα ηταν και το "ματι" του στροφαλου...με αποτελεσμα να μην μπορουμε να βαλουμε το μοτερ μπροστα...ψαχνουμε λοιπον για ματι απο μ30 με τον μηχανικο μου..

και επειδη τα thread ανοιγονται και για να μαθαινουμε 5 πραγματα..οριστε τι ακριβως ειναι το "ματι" στροφαλου..

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=226

Stunt Mike
31-05-12, 12:12
new details...

επειδη καθε γιοφυρι που σεβεται τον εαυτο του...πρεπει να αργησει λιγο..αποκτησα και εγω προβλημα εκ του μη οντως...


Μακαρι να'ναι μονο αυτη η καθυστερηση αγορι! thumb Τι να πει και το δικο μου γιοφυρι με τοσους μηνες αναμονη!Καλως ηρθες στον κοσμο του ''περιμενε'' που λεει και γνωστος αγωνιζομενος!

nik200
07-06-12, 10:20
λοιπον..

επιτελους βλεπουμε φως στο τουνελ (εγω και η νικολουλη...)...

1) η new "πομονα" πηρε μπρος..αντρικα..χωρις εξατμισεις και αηδιες...μονο που δεν επεσε το συνεργειο απο τον συντονισμο..:whistle::whistle:

2) δοκιμασα και τον καινουργιο μου τιμονακι (κρεμαγιερα)...1.5 στροφη σε καθε ακρη!!!ε ρε τι κανει η ζ3 κρεμαγιερα!!!:thumbsup:

3) εχει γινει αψογη δουλεια με τα ηλεκτρικα...και στο χωρο του μοτερ δεν φαινεται ουτε καλωδιο να περισσευει..ολα στην θεση τους!!

4) στο ταμπλο εχει καταργηθει ο ενας αεραγωγος απο τους μεσαιους και στην θεση του εχουν μπει οργανα θερμοκρασιας λαδιου-νερου..ετσι για να ξερουμε και τι γινεται στο ταλαιπωρο μοτερακι μας..επισης εχω και οικονομομετρο...(ε ρε κατι κλαματα που θα ριχνω στο τερμα γκαζι....:hystericalbs1:)

5) περα απο τα παραπανω που εχουν τελειωσει..περιμενω να ερθει ο κεντρικος αξονας (6 κυλινδρος σωστος αυτη την φορα..για τον φοβο των ιουδαιων...)..καθως και το σασμαν ηθελε κατι ψιλοπραγματακια..ευτυχως οχι μεσα...

6) μετα τον κεντρικο..θα μπει το διαφορικο..ακομα δεν εχω αποφανθει αν θα βαλω μπλοκε στο υπαρχον μικρο καβουκι...

7) και τελος μπαινει η καινουργια εξατμιση που ειναι ετοιμη..και το αμαξι ειναι ετοιμο να βγει..

το project εχει αργησει..αλλα οσα εχουν γινει..εχουν γινει σωστα και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα...γιατι στο παρελθον οταν ειχα κανει παρομοια δουλεια..δυο μηνες παιδευομουν με παιδικες ασθενειες...οποτε καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε....

StratosZ4
07-06-12, 10:24
Μπραβο ρε Νικ!!!
Αντε με το καλο να βγει στους δρομους για να το χαρεις...στις πιστες!!:thumbsup:

TSAF
07-06-12, 10:28
μια χαρα, αντε με το καλο.

BILL007
07-06-12, 10:45
nik απο δεσίματα τι έκανες?έβαλες κλουβί?

Bassakos
07-06-12, 10:50
μπραβο Νικολα!!! επιτελους να δουλεψει σωστα το αμαξακι! thumb

nik200
07-06-12, 11:00
nik απο δεσίματα τι έκανες?έβαλες κλουβί?

οσαναφορα τα δεσιματα..επειδη το αμαξι θελω να γινει οσο πιο "incognito" γινεται...(το 318 απο πισω δεν βγαινει...ιχιχιχ)..σκεφτομαι για αρχη να ενισχυσω τους θολους μπροστα ενωνοντας τους με τον καθρεφτη..με προσθετες μπαρες (και στο καθρεψτη ομως!!)..και κατι παρομοιο και με τα ραμφη μπροστα...οπως εχω δει σε αρκετα projects e30 του εξωτερικου..για roll cage το σκεφτομαι ακομα..

BILL007
07-06-12, 11:12
για εμένα πριν αρχίσεις να ρίχνεις ξύλο στο πλαίσιο δέστο καλά πρώτα...

Δες και εδω για πίσω ενισχύσεις ;) Έχουν φανταστικά κόλπα για το Ε30 και σε καλές τιμές...

https://dtmfiberwerkz.com/access/strut-braces-c-1072_22_33_79_773.html


Ειδικότερα αυτό εδώ
https://dtmfiberwerkz.com/access/floor-plate-differential-mount-support-assembly-aluminum-p-376.html?osCsid=5r6kle8ijgbjvkm2h6n44nrmb0

nik200
07-06-12, 11:23
για εμένα πριν αρχίσεις να ρίχνεις ξύλο στο πλαίσιο δέστο καλά πρώτα...

Δες και εδω για πίσω ενισχύσεις ;) Έχουν φανταστικά κόλπα για το Ε30 και σε καλές τιμές...

https://dtmfiberwerkz.com/access/strut-braces-c-1072_22_33_79_773.html


Ειδικότερα αυτό εδώ
https://dtmfiberwerkz.com/access/floor-plate-differential-mount-support-assembly-aluminum-p-376.html?osCsid=5r6kle8ijgbjvkm2h6n44nrmb0

πολυ ενδιαφεροντα bill...

DaywalkeR
07-06-12, 11:51
Για ρίξε μια ματιά κι εδώ thumb

https://www.ultraracing.com.my/Catalog.asp?Brand=BMW&Model=E30+3+Series&page=1&fb_source=message

nikos1400
07-06-12, 14:12
για εμένα πριν αρχίσεις να ρίχνεις ξύλο στο πλαίσιο δέστο καλά πρώτα...

Δες και εδω για πίσω ενισχύσεις ;) Έχουν φανταστικά κόλπα για το Ε30 και σε καλές τιμές...

https://dtmfiberwerkz.com/access/strut-braces-c-1072_22_33_79_773.html


Ειδικότερα αυτό εδώ
https://dtmfiberwerkz.com/access/floor-plate-differential-mount-support-assembly-aluminum-p-376.html?osCsid=5r6kle8ijgbjvkm2h6n44nrmb0

ωραια αυτα ρε Μπιλ αλλα οι τιμες του mason eng. ειναι αστα-να-πανε...:(

πιστευω ενας καλος φανοποιος κανει αυτα που χρειαζεται ο Νικος (και καθε Νικος :D) με πολυ λιγοτερα, στο θεμα ενισχυση μπροστα, με ενωση οπως λεει ο Νικος με καθρεφτη, και τα κομματια του καμπριο για τα φτερα μπροστα.


Νικο, οπότε βγαινεις "ευθυγραμμισμενος", "ζυγοσταθμισμενος" με 300 κυβικα παραπανω, ετοιμος για ολα !!
:thumbsup::thumbsup:
:thumbsup:

Stunt Mike
07-06-12, 14:26
Ο Νικος αυτο που πρεπει να βαλει απο ενισχυσεις,ειναι ενα roll cage δεμενο με τους μπροστινους θολους και τη βαση του διαφορικου.Ολα τ'αλλα ειναι δεσιματα για χρηση δρομου....Η επιλογη ειναι δικη του βεβαια,κατα ποσο θα κρατησει τον βολταδικο χαρακτηρα του Ε30 του...

nik200
07-06-12, 14:28
πιστευω ενας καλος φανοποιος κανει αυτα που χρειαζεται ο Νικος (και καθε Νικος :D) με πολυ λιγοτερα, στο θεμα ενισχυση μπροστα, με ενωση οπως λεει ο Νικος με καθρεφτη, και τα κομματια του καμπριο για τα φτερα μπροστα.


το πιασαμε το υπονοουμενο...thumbthumbthumb:thumbsup:

περα απο την πλακα..οταν δοκιμασω κατι τετοιο..θα ενημερωσω..αν με προλαβεις..please inform us...

oldcarskickass
07-06-12, 16:01
Για το cage δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά θεωρώ πως με τα κατάλληλα τεμάχια υλικού και ένα καλό συγκολλητή / μάστορα μπορείς να κάνεις παπάδες, ξεπατικώνοντας ουσιαστικά σχέδια από ίντερνετ, ή πέφτω τόσο έξω;

m-power_01
07-06-12, 16:19
Για το cage δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά θεωρώ πως με τα κατάλληλα τεμάχια υλικού και ένα καλό συγκολλητή / μάστορα μπορείς να κάνεις παπάδες, ξεπατικώνοντας ουσιαστικά σχέδια από ίντερνετ, ή πέφτω τόσο έξω;

Μέσα πεφτεις. Σε παλιά σασσί μπορείς εύκολα να δεις που πάσχουν και να τα ενισχύσεις, ακόμα και χοντροκομενα. Δουλειά θα κάνεις πάντως

oldcarskickass
07-06-12, 16:32
Ναι το λέω με την έννοια ρε συ ότι τόσο παλιά σασί όλο και κάπου θα έχουν πάρει και δεν θα είναι ολόισια.

Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος να βρει τις αρχικές διαστάσεις και να πρεσάρει το σασί στις ενισχύσεις ώστε να έρθει και να κάτσε σωστά.

m_power_lunatic
07-06-12, 16:53
Ναι το λέω με την έννοια ρε συ ότι τόσο παλιά σασί όλο και κάπου θα έχουν πάρει και δεν θα είναι ολόισια.

Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος να βρει τις αρχικές διαστάσεις και να πρεσάρει το σασί στις ενισχύσεις ώστε να έρθει και να κάτσε σωστά.

Λευτερη με ''καλιμπραρισμα'' και με τις μητρες της καλιμπρας για το συγκεκριμενο μοντελο βρισκεις τις αρχικες διαστασεις και το ''τεντωνεις'' και πονταρεις εκει που ποναει.

Να πουμε εδω βεβαια οτι ΔΕΝ πρεπει να το παρακανει καποιος με τα πονταρισματα γιατι αν χτυπησει καπου το αμαξι τοτε η ζημια ειναι πολλαπλη στο πλαισιο.

Για να μεινω στο θεμα του Ε30,η μουρη του θελει δουλεια και απο εκει και περα βαση διαφορικου και πυργακια αναρτησης στους θολους πισω.Το 90% των Ε30 πασχουνε στους θολους και στα ραμφη+καθρεφτη σπανιοτερα.

BILL007
08-06-12, 11:05
ωραια αυτα ρε Μπιλ αλλα οι τιμες του mason eng. ειναι αστα-να-πανε...:(



Εγω διαφωνώ σε αυτό...Δεν ξέρω πόσα λεφτά έχει ο καθένας και τι διαθέτει (στην τελική δικός του λογαριασμός) αλλά 200 ευρώ για πίσω μπάρα plug n' play ειδική κατασκευή για πολλαπλή ενίσχυση είναι μια χαρά όταν η αντίστοιχη schnitzer μπροστινή γνήσια κάνει 300-400 ευρώ (τόσο θυμάμαι για Ε46)

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για το θέμα και κυρίως πιστεύω ότι πάντα όταν μπλέκεις με πατέντες στο τέλος σου στοιχίζουν και περισσότερο χρήμα και περισσότερο τρέξιμο, εκτός και αν το κάνεις μόνος σου,που τότε σου κοστίζει κυρίως άπειρα σε χρόνο, κοινώς αξία ανεκτίμητη...

Εγω εύχομαι τα καλύτερα για το project :rally:

nik200
12-06-12, 12:04
καινουργια και ευχαριστα νεα...

το αμαξι ειναι σχεδον ετοιμο....περα απο καποιες μικρες λεπτομερειες..μεχρι και βολτα με πηγε ο μηχανικος...(γιατι δεν μου το 'δωσε δεν ξερω..μαλλον καταλαβε οτι ειμαι λιγο καφρος..)

1) ολα τα μηχανικα ειναι στην θεση τους...το σασμαν εφτιαξε αρκετα..βιμπραρισμα απο τον κεντρικο δεν υπαρχει..και το διαφορικο μια απο τα ιδια..

2) τωρα τσεκαρουμε οτι το ψυγειο δουλευει σωστα..και ενα ψιλοθεματακι με την εξατμιση οπου χανει ελαφρα..θα φτιαχτει με κολλημα...πανω στο ζουαν του χταποδιου...

3) τα οργανακια δουλευουν ολα σωστα..και βλεπω και θερμοκρασια λαδιου επιτελους....η κρεμαγιερα απλα τα σπαει..μονο αυτο λεω..τα υπολοιπα ελπιζω να φανουν στην πιστα :warriorsmiley:

4) η μπροστα θολομπαρα δεν εχει μπει..αλλα θα μπει πριν το παραλαβω ωστε να σφιχτει και σωστα..ο μηχανικος επιμενει οτι αμα σφιχτει με το αμαξι μη σηκωμενο ειναι το καλυτερο και δεν χρειαζεται και με σηκωμενο το αμαξι..προφανως διοτι στα ε30 ειναι η δυναμη απο το βαρος του μοτερ που καταπονει τις βασεις...κλεινωντας τες προς το κεντρο του αυτοκινητου!

αυριο λοιπον θα το παραλαβω....:rally:

Panos 316T
12-06-12, 12:08
άντε να σε δούμε να σπέρνεις με το εργαλείο!

kostas1.6
12-06-12, 12:28
Άντε μπράβο, καλά καπνίσματα με το εργαλείο, κανονίστε καμιά πιστούλα.

Stunt Mike
12-06-12, 14:32
καινουργια και ευχαριστα νεα...

το αμαξι ειναι σχεδον ετοιμο....περα απο καποιες μικρες λεπτομερειες..μεχρι και βολτα με πηγε ο μηχανικος...(γιατι δεν μου το 'δωσε δεν ξερω..μαλλον καταλαβε οτι ειμαι λιγο καφρος..)

1) ολα τα μηχανικα ειναι στην θεση τους...το σασμαν εφτιαξε αρκετα..βιμπραρισμα απο τον κεντρικο δεν υπαρχει..και το διαφορικο μια απο τα ιδια..

2) τωρα τσεκαρουμε οτι το ψυγειο δουλευει σωστα..και ενα ψιλοθεματακι με την εξατμιση οπου χανει ελαφρα..θα φτιαχτει με κολλημα...πανω στο ζουαν του χταποδιου...

3) τα οργανακια δουλευουν ολα σωστα..και βλεπω και θερμοκρασια λαδιου επιτελους....η κρεμαγιερα απλα τα σπαει..μονο αυτο λεω..τα υπολοιπα ελπιζω να φανουν στην πιστα :warriorsmiley:

4) η μπροστα θολομπαρα δεν εχει μπει..αλλα θα μπει πριν το παραλαβω ωστε να σφιχτει και σωστα..ο μηχανικος επιμενει οτι αμα σφιχτει με το αμαξι μη σηκωμενο ειναι το καλυτερο και δεν χρειαζεται και με σηκωμενο το αμαξι..προφανως διοτι στα ε30 ειναι η δυναμη απο το βαρος του μοτερ που καταπονει τις βασεις...κλεινωντας τες προς το κεντρο του αυτοκινητου!

αυριο λοιπον θα το παραλαβω....:rally:

Βαλε το μπλοκεεεεεεε!!!!!! :viannen_01:
Καλα παει??Να ψαξω για βημα 4.27??

NS-conv
12-06-12, 15:23
καινουργια και ευχαριστα νεα...

το αμαξι ειναι σχεδον ετοιμο....περα απο καποιες μικρες λεπτομερειες..μεχρι και βολτα με πηγε ο μηχανικος...(γιατι δεν μου το 'δωσε δεν ξερω..μαλλον καταλαβε οτι ειμαι λιγο καφρος..)

1) ολα τα μηχανικα ειναι στην θεση τους...το σασμαν εφτιαξε αρκετα..βιμπραρισμα απο τον κεντρικο δεν υπαρχει..και το διαφορικο μια απο τα ιδια..

2) τωρα τσεκαρουμε οτι το ψυγειο δουλευει σωστα..και ενα ψιλοθεματακι με την εξατμιση οπου χανει ελαφρα..θα φτιαχτει με κολλημα...πανω στο ζουαν του χταποδιου...

3) τα οργανακια δουλευουν ολα σωστα..και βλεπω και θερμοκρασια λαδιου επιτελους....η κρεμαγιερα απλα τα σπαει..μονο αυτο λεω..τα υπολοιπα ελπιζω να φανουν στην πιστα :warriorsmiley:

4) η μπροστα θολομπαρα δεν εχει μπει..αλλα θα μπει πριν το παραλαβω ωστε να σφιχτει και σωστα..ο μηχανικος επιμενει οτι αμα σφιχτει με το αμαξι μη σηκωμενο ειναι το καλυτερο και δεν χρειαζεται και με σηκωμενο το αμαξι..προφανως διοτι στα ε30 ειναι η δυναμη απο το βαρος του μοτερ που καταπονει τις βασεις...κλεινωντας τες προς το κεντρο του αυτοκινητου!

αυριο λοιπον θα το παραλαβω....:rally:

Ευχομαι πολλα και απροβληματιστα καπνιστα χλμ... thumb
Μακαρι να βρεθω κατα καρτοδρομο μερια καμια φορα να το δω και απο κοντα...

m-power_01
12-06-12, 16:26
Περιμένω τηλ για καρτόδρομο!
Άντε μεγειες!

S8N
12-06-12, 16:35
Μεγειά, καλορίζικο και καλοπαντιλικιάρικο Νίκο! Ακούγεται μούρλια, το γνώριζα και πριν το αγοράσεις αλλά τώρα πρέπει να κεντάει!

Akis 330Ci
12-06-12, 18:25
Κοσμε, τρεχα να σωθεις!!!!
https://gifsforum.com/images/gif/crash/grand/19215726_accident_gif.gif
https://gifsforum.com/images/gif/crash/grand/Car-Takes-Out-Bystanders1.gif
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχ
Αστειευομαι φυσικα! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Καλοπαντιαστο αδερφε! Επιτελους το ντριφταμαξο ειναι ετοιμο!
:warriorsmiley:

Stunt Mike
12-06-12, 21:18
Πωωωωω!!!!Σακατεμα τελειως!!!

stefm5
13-06-12, 18:39
Κοσμε, τρεχα να σωθεις!!!!
https://gifsforum.com/images/gif/crash/grand/19215726_accident_gif.gif
https://gifsforum.com/images/gif/crash/grand/Car-Takes-Out-Bystanders1.gif
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχ
Αστειευομαι φυσικα! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Καλοπαντιαστο αδερφε! Επιτελους το ντριφταμαξο ειναι ετοιμο!
:warriorsmiley:

αμάν! τί είναι αυτό με τα ποδήλατα; εγκληματίας..

nik200
14-06-12, 20:33
σημερα το πηρα το αμαξι...πρωτες εντυπωσεις....:mpaks:

1) η κρεμαγιερα απο ζ3 γ@μ@ει....εχει γινει μια στοιχειωδης ευθγραμμιση..και μετα απο λιγο θα παιξω κι αλλο....μαζι με αναρτηση που θα αλλαχτει σιγα σιγα...

2) το μοτερ επιτελους μασιφ...ειναι ενα με το υπολοιπο αμαξωμα...οι βασεις κανουν δουλεια...

3) η εξατμιση ειναι λιγο φασαριοζα...αλλα δεν με χαλαει καθολου...

4) η 3η του παιζει πολυ πιο ανετα..αν και αυτο θα φανει στην πιστα....

5) το μοτερακι ακουγεται πολυ ορεξατο...αν και για τον φοβο των ιουδαιων δεν το παρα-παταω...αν και ο μηχανικος επιμενει..."σκιστο"

αυριο οσοι ερθουν ταμ ταμ..θα το δουν και απο κοντα....

chief
14-06-12, 21:05
Αντε μπραβο!!
Να το χαρεις οπως θες Νικο και μακρια απο προβληματα!

aggelosmk2
15-06-12, 01:11
Μπράβο ρε φίλε ! Άντε να σε καμαρώσουμε το γρηγορότερο στις πίστες...!!!

Παίζει να ρθω κ εγώ αύριο Ταμ-Ταμ thumb

wheelman
15-06-12, 13:46
Μπράβο Νίκο,
καλορίζικο και έυχομαι να το χαρείς όπως θέλεις χωρίς προβλήματα,
ελπίζω στο επόμενο event η τριάδα να αποτελείτε απο μέλη του fans_!!!

Nick bmwlover
15-06-12, 15:04
σημερα το πηρα το αμαξι...πρωτες εντυπωσεις....:mpaks:

1) η κρεμαγιερα απο ζ3 γ@μ@ει....εχει γινει μια στοιχειωδης ευθγραμμιση..και μετα απο λιγο θα παιξω κι αλλο....μαζι με αναρτηση που θα αλλαχτει σιγα σιγα...

2) το μοτερ επιτελους μασιφ...ειναι ενα με το υπολοιπο αμαξωμα...οι βασεις κανουν δουλεια...

3) η εξατμιση ειναι λιγο φασαριοζα...αλλα δεν με χαλαει καθολου...

4) η 3η του παιζει πολυ πιο ανετα..αν και αυτο θα φανει στην πιστα....

5) το μοτερακι ακουγεται πολυ ορεξατο...αν και για τον φοβο των ιουδαιων δεν το παρα-παταω...αν και ο μηχανικος επιμενει..."σκιστο"

αυριο οσοι ερθουν ταμ ταμ..θα το δουν και απο κοντα....

Aντε να το δουμε σημερα!!!

Nick bmwlover
16-06-12, 21:27
Aντε να το δουμε σημερα!!!

Nικολα δεν προλαβα να το δω,αν κ σου το ειπα,βιαζοταν εκεινη την ωρα ο Βαγγελης να παμε την βολτα...

nik200
19-06-12, 10:56
πρωτες εντυπωσεις απο το μοτερ...

μια και δεν ειμαι κινητο δυναμομετρο, μπορω απλα να μεταφερω την αισθηση απο το γκαζι του αυτοκινητου..το αμαξι στην 3η πραγματικα σκοτωνει καθως σχεδον απο ρελαντι..γυριζει το αμαξι ανετα..κατι που δεν εκανε πριν καθως επρεπε να ειναι λιγο φορτωμενη η 2α!..την ιδια αισθηση ειχε και ο πρωην ιδιοκτητης που βρεθηκαμε τυχαια και τον πηγα μια βολτιτσα..με το αμαξι δικαβαλο και με τα 15αρια..αρα η λογικη λεει γυρω στα 20 πραγματικα αλογα πανω..και 2-3 κιλα ροπης για να γινεται κατι τετοιο...η 2α παλι ενω στο παλιο μοτερ επαιζε ικανοποιητικοτατα..τωρα ειναι σχεδον αχρηστη...καθως δεν παταει πουθενα και ειναι στον αερα με το 4.10 βημα που φοραει το αμαξι..σαν αισθηση πλεον μου δινει την εντυπωση πως με το πλαι κανει οτι κανει ακριβως και το μ3 ε46 μου..με την μονη διαφορα οτι ενω στο ε30 η 3η σπαει στα 140 στο μ3 φτανει 160....για τα 215 αλογα του μοτερ μου..ειναι ακρως ικανοποιητικο...το αποτελεσμα...το μονο που μενει τωρα ειναι αυτη η αισθηση που εχω να επιβεβαιωθει και στην πιστα....

και 2 tips μηχανολογικα...τα οποια μαθαινω στην πορεια του project

1) μην σφιγγετε ποτε τερμα την ντιζα του γκαζιου..δεν κερδιζετε τιποτα σε αποκριση οπως μπορει ευλογα κανεις να νομιζει..απλα το αμαξι θα βαραει πιο ευκολα υπερστροφιες και μπορει και να την κοψει πολυ πιο ευκολα!!

2)σε εξακυλινδρα μοτερ μετατροπες χρειαζεται οπωςδηποτε διπλη εξατμιση-διπλα χταποδια-διπλα διχαλα..κοινως 2 σωληνες απο μπρος μεχρι πισω...μην τα καταργειτε γιατι ετσι τα αμαξια χανουν τις ροπες τους!!!

υγ...επειδη καμια φορα τα βαζουμε και με την αστυνομια που μας κυνηγαει...δεν θα ξεχασω το γελιο που εκανα χτες οταν ενας αστυνομικος μου ειπε..."φιλε σημερα δεν εχει..αναβαση γιατι εχουν μπει πολλες φωτιες τωρα τελευταια..."..ετσι για να μην νομιζουμε οτι και αυτα τα παιδια δεν εχουν χιουμορ...

Bassakos
23-06-12, 01:12
πως το εξηγεις το θεμα με την διπλη εξατμιση εως πισω?
εργοστασιακα το Μ30 εαν δεις το σχεδιαγραμα της εξατμισης απο Ε28
στο 1το καζανι/καταλυτη , γινονται τα 2 - 1 , με εναν λαμδα μονο!(το ιδιο και σε Μ20 και Μ50 ) οποτε υπαρχει και πληρης εξισορροπηση καυσαεριων αναμεσα στους κυλινδρους , αρα μετα τι να χωριστει σε 2πλη εξατμιση ξανα , τι σε μια μονη (μεγαλυτερης διαμετρου) το ιδιο πιστευω οτι ειναι

στο αμερικα πολυς κοσμος βαζει μονη , χωρις κανενα προβλημα (σε Ε30)
οι φιλοι μας αμερικανοι αναφερουν οτι η αιτια υπαρξης της 2πλης εξατμισης ειναι για χωροταξικους λογους (η μεγαλη σε διαμετρο μονη κρεμετε περισσοτερο μιας και με την διπλη τα καζανια ειναι στενα και φαρδια ) + λιγοτερα Db εναντι της μονης

προσωπικα στο Μ50 ειχα 2πλη 45αρα εξατμιση εως πισω (την φορουσε το αμαξι οταν το αγορασα) την αλλαξα σε μονη 63,5 διαμετρο και ειδα κερδος παντου και σε ροπη και σε δυναμη ψηλα

nik200
23-06-12, 10:13
πως το εξηγεις το θεμα με την διπλη εξατμιση εως πισω?
εργοστασιακα το Μ30 εαν δεις το σχεδιαγραμα της εξατμισης απο Ε28
στο 1το καζανι/καταλυτη , γινονται τα 2 - 1 , με εναν λαμδα μονο!(το ιδιο και σε Μ20 και Μ50 ) οποτε υπαρχει και πληρης εξισορροπηση καυσαεριων αναμεσα στους κυλινδρους , αρα μετα τι να χωριστει σε 2πλη εξατμιση ξανα , τι σε μια μονη (μεγαλυτερης διαμετρου) το ιδιο πιστευω οτι ειναι

στο αμερικα πολυς κοσμος βαζει μονη , χωρις κανενα προβλημα (σε Ε30)
οι φιλοι μας αμερικανοι αναφερουν οτι η αιτια υπαρξης της 2πλης εξατμισης ειναι για χωροταξικους λογους (η μεγαλη σε διαμετρο μονη κρεμετε περισσοτερο μιας και με την διπλη τα καζανια ειναι στενα και φαρδια ) + λιγοτερα Db εναντι της μονης

προσωπικα στο Μ50 ειχα 2πλη 45αρα εξατμιση εως πισω (την φορουσε το αμαξι οταν το αγορασα) την αλλαξα σε μονη 63,5 διαμετρο και ειδα κερδος παντου και σε ροπη και σε δυναμη ψηλα

ωπα κατσε κωστα γιατι με μπερδεψες...

εγω εννοω το εξης για το μ30...στο χταποδι μαμα...γινεται απο 3 σωληνες (κυλινδρους) σε 1 σωληνα το χταποδι...και το ιδιο ισχυει και για τους αλλους κυλινδρους...αρα φευγουν 2 σωληνες και πανε σε μεσαιο και τελικο καζανι...οριστε και με σχεδιαγραμμα..για μ30 735..

https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=GB31&mospid=47344&hg=18&fg=10
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=GB31&mospid=47344&btnr=18_0885&hg=18&fg=20

παμε και στο δικο σου..ε36 325 μ50
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF31&mospid=47430&btnr=18_0177&hg=18&fg=10
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF31&mospid=47430&btnr=18_0178&hg=18&fg=20


εγω οταν πηρα το αμαξι..ενωνονταν απο το χταποδι 3-1, 3-1 (μαμα) και οι δυο αποληξεις μετα κατεληγαν σε 1 σωληνα (ακριβως μετα το χταποδι) και ειχε μονο ενα τελικο το αμαξι...

χωρις μεσαιο το αμαξι ηταν κουφιο...αλλα ηταν και κουφιο και απο την υπαρξη μονου σωληνα...τωρα που ειμαι διπλη σωληνα και μεσαιο...ξυπναει πολυ πιο γρηγορα και κραταει την δυναμη μεχρι πολυ ψηλα...κατι που υποστηριξε ευθαρσως και ο μηχανικος μου..η εξηγηση..προφανως τα κυματα των καυσαεριων με αυτο των τροπο κρατουν περισσοτερη συμπιεση μεσα στα καζανια-μεσαιο και τελικο..πραγμα που με μονη σωληνα θα επρεπε να ειναι πολυ στενοτερη με αποτελεσμα να σφιγγει στα ψηλα..τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι εγω...

steliose36
23-06-12, 12:50
Νικο τουμπανο το εργαλειο!!Μπραβο να το χαρεις οσο περισσοτερο μπορεις!!Χαιρετισμους απο Σανγκαι,θα τα πουμε ελπιζω απο σεπτεμβρη που θα γυρισω σε καμια πιστα!!;)

Bassakos
23-06-12, 13:46
ωπα κατσε κωστα γιατι με μπερδεψες...

εγω εννοω το εξης για το μ30...στο χταποδι μαμα...γινεται απο 3 σωληνες (κυλινδρους) σε 1 σωληνα το χταποδι...και το ιδιο ισχυει και για τους αλλους κυλινδρους...αρα φευγουν 2 σωληνες και πανε σε μεσαιο και τελικο καζανι...οριστε και με σχεδιαγραμμα..για μ30 735..

https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=GB31&mospid=47344&hg=18&fg=10
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=GB31&mospid=47344&btnr=18_0885&hg=18&fg=20

παμε και στο δικο σου..ε36 325 μ50
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF31&mospid=47430&btnr=18_0177&hg=18&fg=10
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF31&mospid=47430&btnr=18_0178&hg=18&fg=20


εγω οταν πηρα το αμαξι..ενωνονταν απο το χταποδι 3-1, 3-1 (μαμα) και οι δυο αποληξεις μετα κατεληγαν σε 1 σωληνα (ακριβως μετα το χταποδι) και ειχε μονο ενα τελικο το αμαξι...

χωρις μεσαιο το αμαξι ηταν κουφιο...αλλα ηταν και κουφιο και απο την υπαρξη μονου σωληνα...τωρα που ειμαι διπλη σωληνα και μεσαιο...ξυπναει πολυ πιο γρηγορα και κραταει την δυναμη μεχρι πολυ ψηλα...κατι που υποστηριξε ευθαρσως και ο μηχανικος μου..η εξηγηση..προφανως τα κυματα των καυσαεριων με αυτο των τροπο κρατουν περισσοτερη συμπιεση μεσα στα καζανια-μεσαιο και τελικο..πραγμα που με μονη σωληνα θα επρεπε να ειναι πολυ στενοτερη με αποτελεσμα να σφιγγει στα ψηλα..τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι εγω...

εισουν κουφιος λογο οτι ειχες ΜΟΝΟ ενα καζανι thumb+ οτι το 2 σε ενα, ΔΕΝ πρεπει να ειναι στο καπακι μετα το 3 σε 1 και 3 σε 1 μιας και το μηκος που εχει το διχαλο παιζει και αυτο το ρολο του , και εμενα με ενα καζανι ηταν διπλη εως πισω και ηταν κουφιο, με 2 καζανια αλλα μονη εξατμιση κερδισα παρα πολυ παντου! και στα σχεδιαγραμματα που μοθ εβαλες
εαν δεις προσεχτικα μετα το διχαλο, υπαρχει ενωση, ειτε μεσα στο 1το καζανι, με εναν λαμδα ειτε με πριν το καζανι,


οποτε!¨ειχες μονη εξατμιση με ενα καζανι, εισαουν κουφιος
ειμουν με 2 πλη εξατμιση με ενα καζανι ειμουν κουφιος

αλλαξες σε διπλη εξατμιση με 2 καζανια, εισαι κομπλε
αλλαξα σε μονη εξαμτιση με 2 καζανια ειμαι κομπλε,
(το ειχα ψαξει πολυ το θεμα μονης σωληνας σε forums)


:mpaks:
αυτον τον καφε να δω ποτε θα ποιουμε!!

nik200
23-06-12, 14:02
εισουν κουφιος λογο οτι ειχες ΜΟΝΟ ενα καζανι thumb+ οτι το 2 σε ενα, ΔΕΝ πρεπει να ειναι στο καπακι μετα το 3 σε 1 και 3 σε 1 μιας και το μηκος που εχει το διχαλο παιζει και αυτο το ρολο του , και εμενα με ενα καζανι ηταν διπλη εως πισω και ηταν κουφιο, με 2 καζανια αλλα μονη εξατμιση κερδισα παρα πολυ παντου! και στα σχεδιαγραμματα που μοθ εβαλες
εαν δεις προσεχτικα μετα το διχαλο, υπαρχει ενωση, ειτε μεσα στο 1το καζανι, με εναν λαμδα ειτε με πριν το καζανι,


οποτε!¨ειχες μονη εξατμιση με ενα καζανι, εισαουν κουφιος
ειμουν με 2 πλη εξατμιση με ενα καζανι ειμουν κουφιος

αλλαξες σε διπλη εξατμιση με 2 καζανια, εισαι κομπλε
αλλαξα σε μονη εξαμτιση με 2 καζανια ειμαι κομπλε,
(το ειχα ψαξει πολυ το θεμα μονης σωληνας σε forums)


:mpaks:
αυτον τον καφε να δω ποτε θα ποιουμε!!

μονο δυναμομετρο ουσιαστικα μπορουμε να δουμε τι γινεται..ή μετρηση επιδοσεων δρομο...με το καθε set up...αλλα ψιλα γραμματα..

καφεδακι...πρεπει να γινει...

GIANNHS M
23-06-12, 14:12
εχεις φωτο απο το αμαξι σου ή που το εφτιαξες?(περιοχη.νομιζω πως γνωρισα το αμαξι σου χωρις εσενα)

nik200
23-06-12, 14:15
εχεις φωτο απο το αμαξι σου ή που το εφτιαξες?(περιοχη.νομιζω πως γνωρισα το αμαξι σου χωρις εσενα)

αν μπεις στο γκαραζ μου..θα δεις φωτο..οπως και στην αρχη του θεματος αυτου εχω μερικες..

GIANNHS M
23-06-12, 14:38
[QUOTE=nik200;289870]αν μπεις στο γκαραζ μου..θα δεις φωτο..οπως και στην αρχη του θεματος αυτου εχω μερικες..[/QUOTE


ναι το ξερω το αμαξι σου.γυμνη αλητεια!!!καλες παντες με το θηριο σου!!!!

nik200
30-06-12, 21:12
για να επανελθω λοιπον στο θεμα των ενισχυσεων στο αμαξωμα..για αρχη σκεφτομαι να βρω αυτα...και συγκεκριμενα το νουμερο 18..το εχει κανει κανεις????

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BB05&mospid=47292&btnr=41_0148&hg=41&fg=10

oldcarskickass
30-06-12, 21:39
1) μην σφιγγετε ποτε τερμα την ντιζα του γκαζιου..δεν κερδιζετε τιποτα σε αποκριση οπως μπορει ευλογα κανεις να νομιζει..απλα το αμαξι θα βαραει πιο ευκολα υπερστροφιες και μπορει και να την κοψει πολυ πιο ευκολα!!


Υπερστροφίες; Τι εννοείς; Να πάει πάνω από τον κόφτη (δε νομίζω τάκη) ή να μην μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές που θέλεις ανάλογα με το πάτημα;

S8N
30-06-12, 22:22
για να επανελθω λοιπον στο θεμα των ενισχυσεων στο αμαξωμα..για αρχη σκεφτομαι να βρω αυτα...και συγκεκριμενα το νουμερο 18..το εχει κανει κανεις????

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BB05&mospid=47292&btnr=41_0148&hg=41&fg=10

Κάτι παρόμοιο πάντως έχει η ULTRA RACING για το Ε30, Νίκο. Σε περίπτωση που δε βρεις εργοστασιακό ανταλλακτικό.

nikos1400
01-07-12, 00:00
Κάτι παρόμοιο πάντως έχει η ULTRA RACING για το Ε30, Νίκο. Σε περίπτωση που δε βρεις εργοστασιακό ανταλλακτικό.

νομιζω βγαζει για hyundai atos, αλλα δεν βγαζει το συγκεκριμενο για Ε30 !
:th_Laie_67-1:
εχεις δει τη "μπαρα"/σωληνα που μπαινει πισω απο το φτερο, ε?

δε βγαζει Αρη για ολα τα μοντελα/μαρκες τις ιδιες ενισχυσεις η εταιρια,
εκτος κι αν αλλαξε κατι πολυ προσφατα.

ο Νικος λεει νομιζω αυτο εδω

https://www.mrmcar.com/tech/brace3.jpg

εδω ο καταλογος της για το Ε30
https://www.ultraracing.com.my/Catalog.asp?Brand=BMW&Model=E30%203%20Series&page=1

αλλα αυτο εδω κατω δεν το εχει για το Ε30
https://kurazmotorsports.com/eshop/image/cache/data/ultra%20racing/Proton%20BLM%20fender-500x500.jpg

S8N
01-07-12, 01:05
Έχεις δίκιο Νίκο, μάλλον εκείνα στο site του MR M θυμάμαι. Δεν ήταν πάντως μπαρα-χωροδικτυωμα αλλά συγκολλητο ελασμα. Αυτά είναι απο το καμπριο;

S8N
01-07-12, 01:10
Τελικά την πρόταση της Turner Motorsport είχα δει για το Ε30, οταν εψαχνα για μπάρα θολων.

nikos1400
01-07-12, 16:05
δεν εχω χρονο να τα ξαναγραψω σορρυ, αλλα ειχαμε συζητησει σε "αδελφο" φορουμ το θεμα
https://www.dirt-e30.com/dirte30/e30_forum/viewtopic.php?f=12&t=1058&start=50
προς Θεου δεν κανω τον ειδικο ε?

με την ευκαιρια, για τις ultraracing ειχα διαβασει καπου για κακη εφαρμογη που χρειαστηκε λιγη δουλεια (τροχισμα) για να κατσει 100% σε περιπτωση x-brace E30.
ειναι δηλαδη ολιγον "κινεζια".