PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ TURBO SPOOL



NIKOS Z3
27-10-11, 11:14
Επειδη οι αποψεις διαφερουν θα ηθελα να μου πει καποιος τις προυποθεσεις για δουλευει το turbo απο χαμηλα π.χ ο ενας λεει μακρυ χταποδι δουλευει απο χαμηλα κοντοι αυλοι εισαγωγης μεσαια μετα ρουλεμαν θρος πολοι παραγοντες τι απο ολα αυτα ισχυει????

Panos 316T
27-10-11, 12:00
Νίκο όλα έχουν την σημασία τους!
άλλα πιο μικρή και άλλα πιο μεγάλη.

Το θέμα είναι που θες να χεις την δύναμη...χαμηλά; μεσαία; ψηλές ;

το κυριότερο ρόλο, φυσικά και παίζει η τουρμπίνα σε άμεση συνάρτηση με τα κυβικά!
πχ έχουμε ένα αυτοκίνητο 1600 κυβικά ,αν θέλεις με το πάτα να τρελαίνεται το αμάξι θα πας σε μια μικρή τουρμπίνα η οποία θα σπουλάρει από χαμηλά.
Το τίμημα είναι να "πέφτεις" από τις μεσαίες και μετά ...και το κάθε εξής...

Βέβαια η τεχνολογία έχει εξελιχθεί με αποτέλεσμα οι νέες τουρμπίνες να σπουλάρουν σε μεγαλύτερο εύρος στροφών.

Πιστεύω τα παραπάνω είναι τα βασικά.

Από κει πέρα το κερασάκι στην τούρτα είναι τα περιφερειακά(down pipe , εισαγωγή ,εξαγωγή ,ρεύματα κ.α.) και η θερμοδυναμική του μοτέρ που πρέπει να βοηθηθεί από αυτά.
πχ μια μεγαλύτερη εξάτμιση θα βοηθήσει στους λιγότερο βαθμούς στο πυρόμετρο και καλύτερη λειτουργία στις ψηλές στροφές...

Επίσης για το χταπόδι, υπάρχουν δύο βασικά συστήματα εξαγωγής. Το χταπόδι 4-2-1 και το χταπόδι 4-1(αυτό φοράω εγώ). Το κάθε ένα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα.
Το 4-2-1 συγκεκριμένα λειτουργεί από τις χαμηλές ως τις μεσαίες στροφές, ενώ το 4-1 χρησιμοποιείται σε κινητήρες που εργάζονται στις υψηλές στροφές.

Το 4-2-1 αποδίδει καλά ως τις 6.500 – 7000 σαλ, και το 4-1 φθάνει ως τις ανώτερες στροφές της F1 και των αγωνιστικών Μοτό, ενώ υστερεί αρκετά έναντι του 4-2-1 στις χαμηλές και μεσαίες.

τώρα όσον αφορά για ισομήκη χταπόδια ,μακροί αυλοί εισαγωγής ναι παίζουν και αυτά το ρόλο τους αλλά εγώ τα θεωρώ "ψείρισμα" για το δικό μας επίπεδο.

άντε να μιλήσουν και οι προφεσόροι του φόρουμ ....

z3outofmind
27-10-11, 12:01
Επειδη οι αποψεις διαφερουν θα ηθελα να μου πει καποιος τις προυποθεσεις για δουλευει το turbo απο χαμηλα π.χ ο ενας λεει μακρυ χταποδι δουλευει απο χαμηλα κοντοι αυλοι εισαγωγης μεσαια μετα ρουλεμαν θρος πολοι παραγοντες τι απο ολα αυτα ισχυει????

που εισαι εσυ ρε φιλε??τελικα τι εκανες το τελιωσες το ζετακι..
εβαλες την γαιδουρο τουρμπινα και απελπιστiκες??
οταν τα λεγαμε σου ειχα πει...μια ειναι η λυση για εμας 2860rs..!!
Με φουλ πιεση και water metha παει 370-380ps..ποσο να παει????
Απο τις 3.000 εισαι στο οφελιμο.....

paganis
27-10-11, 14:34
o αγραφος που εχεις βαλει δεν εχει launch control??? αν εχεις ρυθμισε το και κανε το να δουλεψει...τουλαχιστον ετσι στις εκκινησεις θα εισαι καλυτερος!

NIKOS Z3
27-10-11, 16:53
παρεξηγηθικα ειμαι πολυ ευχαρηστιμενος απλα ρωταω για να εχω αποψη οχι οτι θα με χαλουσε φυσικα να σπουλαρα χιλιες ποιο κατω!!!!

NIKOS Z3
27-10-11, 16:53
ειμαι κομπλε απο δουλεμα !!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=M8qIw5hMIYo&feature=channel_video_title"]https://www.youtube.com/watch?v=M8qIw5hMIYo&feature=channel_video_title

mk52
27-10-11, 18:03
παρεξηγηθικα ειμαι πολυ ευχαρηστιμενος απλα ρωταω για να εχω αποψη οχι οτι θα με χαλουσε φυσικα να σπουλαρα χιλιες ποιο κατω!!!!

πεσ μας τι τουρμπινα φορας για να δουμε αν υπαρχει καποια αντιστοιχης παροχης με καλυτερο spool ....

NIKOS Z3
27-10-11, 18:37
να το ξαναπω δν με απασχολει εμενα ξερω πολλες τουρμπινες που 8α σπουλαραν απο πολυ ποιο χαμηλα απλα θαλω να δω παραμετρους που παιζουν σημασια σε αυτο οπως εξηγησα στο αρχικο ποστ εγω γω φοραω hybridic T3 πατημα τ4 αλουμινι.
https://www.youtube.com/watch?v=RVesyUu8lgU&feature=channel_video_title"]https://www.youtube.com/watch?v=RVesyUu8lgU&feature=channel_video_title

NIKOS Z3
27-10-11, 18:45
πιοι ειναι οι παραγοντες που παιζουν ρολο για να εχουμε μειωμενο Boost threshold? αυτο ρωταω!!!

mk52
27-10-11, 18:59
πιοι ειναι οι παραγοντες που παιζουν ρολο για να εχουμε μειωμενο Boost threshold? αυτο ρωταω!!!

μα αυτο ειναι το θεμα οτι εξαρταται και απο το υλικο του αξονα της τουρμπινας ...για παραδειγμα οι precision με τα κεραμικα αξονακια σπουλαρουν πολυ καλυτερα απο αντιστοιχης παροχης τουρμπινες....τωρα κατα τα αλλα οπως ειπαν και πιο πανω εκτος απο τα κυβικα φυσικα ,ειναι γενικα το μηκος των σωληνωσεων οχι μονο του χταποδιου αλλα και των σωληνωσεων του ιντερκουλερ αλλα ακομα και το ιδιο το ιντερκουλερ σαν μεγεθος,και μετα πας σε πολυ ειδικα κοματια οπως μηκοι αυλων εισαγωγης ροικοτητα κεφαλης,διαρκεια και βυθισμα εκκεντροφορων.....

NIKOS Z3
27-10-11, 19:08
μα αυτο ειναι το θεμα οτι εξαρταται και απο το υλικο του αξονα της τουρμπινας ...για παραδειγμα οι precision με τα κεραμικα αξονακια σπουλαρουν πολυ καλυτερα απο αντιστοιχης παροχης τουρμπινες....τωρα κατα τα αλλα οπως ειπαν και πιο πανω εκτος απο τα κυβικα φυσικα ,ειναι γενικα το μηκος των σωληνωσεων οχι μονο του χταποδιου αλλα και των σωληνωσεων του ιντερκουλερ αλλα ακομα και το ιδιο το ιντερκουλερ σαν μεγεθος,και μετα πας σε πολυ ειδικα κοματια οπως μηκοι αυλων εισαγωγης ροικοτητα κεφαλης,διαρκεια και βυθισμα εκκεντροφορων.....
ε γεια σου αυτα με την τουρμπινα λιγο πολυ ολοι τα ξερουμε εγω ηθελα να αναλυσουμε αυτο που λες με το βυθισμα πχ τι πιστευεις οτι ειναι καλυτερα μεγαλη διαρκεια μικρο ανοιγμα μεγαλο ανοιγμα μικρη διαρκεια τετοιεσ παραμετρους 8ελω να πουμε!!!!

mk52
27-10-11, 19:18
ε γεια σου αυτα με την τουρμπινα λιγο πολυ ολοι τα ξερουμε εγω ηθελα να αναλυσουμε αυτο που λες με το βυθισμα πχ τι πιστευεις οτι ειναι καλυτερα μεγαλη διαρκεια μικρο ανοιγμα μεγαλο ανοιγμα μικρη διαρκεια τετοιεσ παραμετρους 8ελω να πουμε!!!!

κοιτα στο συγκεκριμενο μοτερ πιστευω οτι ετσι οπως ειναι απο τη μανα του εχεις το καλυτερο δυνατο σπουλ γιατι ειναι φτιαγμενο για να αποδιδει στις χαμηλομεσαιες ...οτι και να κανεις δηλ απο κει και περα για να βελτιωσεις το σπουλ θα εχει αρνητικη επιδραση στη μεγιστη δυναμη , στις στροφες που θα βγει αλλα και το φασμα,....και γνωμη μου ειναι να μη κοιτασ το αν θα σπουλαρει στισ 3000 η στισ 4000 ,αλλα απο εκει που θα αρχισει να αποδιδει για ποσο θα κρατησει δυναμη.....χιλιες φορεσ να εχω ενα μοτερ που σπουλαρει στισ 4000 και πριονιζει μεχρι τισ 7000-7500 παρα ενα που θα σπουλαρει στις 2000 και στις 5000 θα εχει κρεμασει

Panos 316T
27-10-11, 20:28
Εξαρταται και τι χρηση θελεις να κανεις...
για drift;για πατηματα;για ταξιδια;

Με πιο αγριο εκκεντροφορο(παλι οπως εχω εγω :D)βοηθαει το 8βαλβιδο μοτερακι να τραβηξει πιο ψηλα, με κοστος τις χαμηλες, καθοτι αναζητουσα
πιο πολυ δυναμη.
Μην ξεχνας οτι η δυναμη βγαινει απο ροπη χ στροφες : μια σταθερα(5252 νομιζω)!
Και δεν μιλησαμε και περι συμπιεσης...

Υγ:που σαι ρε Ζωη;

NIKOS Z3
01-11-11, 08:12
ετσι πιστευω και εγω εσενα ειναι για πατηματα πανο γι αυτο δουλευει ψηλα?

Panos 316T
01-11-11, 09:15
Νίκο κοίταξε ... εγώ είμαι και λίγο αριθμολάγνος...
δεν είναι αυτοσκοπός τα πατήματα όσο για την επιδίωξη της μέγιστης ιπποδύναμης (και αυτό εμπεριέχει ρίσκο)..."φτιάχνομαι" έτσι...χαχαχαχα

όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ ,όταν αναζητάς μέγιστη ιπποδύναμη θα την βρείς μόνο ψηλά.