PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΗ



Vasilis
26-10-11, 09:26
Το ακολουθο μηνυμα μου ρθε με μειλ...τι λετε?

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ:

Το ακόλουθο κείμενο ήρθε στα χέρια μας μέσω email. Θεωρούμε ότι είναι μια λογική λύση (μέσα στον παραλογισμό που επικρατεί) και προτείνουμε να τη δούμε σοβαρά.


Μας το προώθησαν φίλοι που δουλεύουν σε τράπεζες και νομίζω ότι θα έχει νόημα εάν το κάνουμε μαζικά...

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/untitled.jpg

'Εχουμε και λέμε λοιπόν:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΔΕΗ, στον οποίο έχει ενσωματωθεί το.... τέλος «ΜΟΝΙΜΗΣ» εισφοράς (παράνομο και, το βασικότερο, ΑΝΗΘΙΚΟ, λόγω της επιχειρούμενης «συγκεκαλυμμένης» αλητείας).



1. Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείτε, καταθέτοντας στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, τη νόμιμη οφειλή σας. Ως νόμιμη οφειλή ορίζεται, αυτό που πληρώνατε μέχρι σήμερα στη ΔΕΗ. Ειδικότερα,

το «Α» = αυτό που οφείλετε στη ΔΕΗ, για το ρεύμα που καταναλώσατε +
το «Β» = χρεώσεις προς τρίτους (ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ, ΕΤ).


2. Πάτε σε ΑΤΜ «μεγάλης» τράπεζας (μεγάλη = που θα είναι συμβεβλημένη με τις ΔΕΚΟ), με το λογαριασμό της ΔΕΗ ή με τον 12 ψήφιο κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής, ο οποίος αναφέρεται στο λογαριασμό του ρεύματος (στη σελίδα 2/2). Εννοείται, ότι στην τράπεζα που θα επιλέξετε, διατηρείτε τραπεζικό λογαριασμό «συνδεδεμένο» με την κάρτα σας.


3. Ακολουθείτε τις οδηγίες του μηχανήματος, δηλαδή: συνδέεστε με το ΑΤΜ, επιλέγετε «άλλες συναλλαγές», «πληρωμές ΔΕΚΟ», «ΔΕΗ», πληκτρολογείτε τον «κωδικό ηλεκτρονικής συναλλαγής» κι' εκεί, που θα σας ζητηθεί, να ορίσετε το ποσόν πληρωμής, πληκτρολογείτε μόνον το άθροισμα «Α Β» του λογαριασμού. Παίρνετε την απόδειξή σας κι' έτσι, έχετε τακτοποιήσει την οικονομική σας υποχρέωση προς τη ΔΕΗ, η οποία, δεν δικαιούται, σε καμία περίπτωση να κόψει το ρεύμα. Το μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ, «βλέπει», ότι εξοφλήσατε τη νόμιμη, προς τη ΔΕΗ, οφειλή σας. Τέλος, μην παραλείψετε, να στείλετε ... τους «χαιρετισμούς» σας, μ' ένα καλάθι από τα γνωστά εξαιρετικά ... εξωτικά φρούτα στο ΥΠΟΙΚ
(https://messolonghi-press.blogspot.com/2010/08/blog-post_9882.html)

ΠΡΟΣΟΧΗ:



Θα εξοφλήσετε το λογαριασμό μόνο μέσω ΑΤΜ και όχι «εισπρακτικής μηχανής». Γιατί το υπογραμμίζω αυτό? στα ΕΛΤΑ π.χ. υπάρχει εισπρακτική μηχανή, όπου εξοφλούνται οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ. Όμως, η φιλοσοφία της εν λόγω μηχανής, που «σκανάρει-διαβάζει» το λογαριασμό, δεν επιτρέπει «μερική» εξόφληση του λογαριασμού, δηλαδή, ή θα πληρωθεί το σύνολο του λογαριασμού (άρα και το χαράτσι) ή τίποτα. Επιπλέον, όσοι εξοφλείτε τη ΔΕΗ με πάγια εντολή χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού σας, θα πρέπει να την ανακαλέσετε, προσωρινά τουλάχιστον, μέχρι να ξεκαθαρίσει η «βρώμα» με το χαράτσι.


4. Σε περίπτωση που έχετε κατοικία, την οποία εκμισθώνετε σε τρίτο, ανεξάρτητα από το εάν η παροχή του ρεύματος είναι στο δικό σας όνομα ή σε αυτό του μισθωτή (ενοικιαστή), κάνετε το εξής:


α) επισημαίνετε εγκαίρως στον ενοικιαστή σας, να μην πληρώσει κανένα λογαριασμό της ΔΕΗ, που θα περιέχει το χαράτσι,


β) του ζητάτε να σας δώσει τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής καθώς και το ποσόν που αφορά τις χρεώσεις «Α» και «Β» του λογαριασμού. Εξοφλείτε κανονικά το λογαριασμό, όπως αναφέρθηκε παραπάνω (βλ. 2 & 3) και ζητάτε από τον ενοικιαστή σας, να σας καταβάλει με το επόμενο μίσθωμα και το ποσόν που καταβάλατε εσείς, για δικό του λογαριασμό, στη ΔΕΗ.


Απλό δεν είναι;


Και ας τολμήσει-κοπιάσει μετά η ΔΕΗ, να κόψει το ρεύμα, ... θα τους κόψουμε, ... αυτά που εξέχουν. Γιατί άλλο νομιμότητα, συνέπεια και υπευθυνότητα, και άλλο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ από «κακοχυμένους κουραμπιέδες». Τίμια και πολιτισμένα πράγματα (και καμία σχέση με Τσίπρα, Παπαρήγα, «δεν πληρώνω», ΓΕΝΟΠ, κλπ.).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Και δυό λόγια, για τους πιο επιφυλακτικούς και «φοβισμένους»:



i. Ο συνήθης τρόπος, για να διακοπεί η οικιακή ηλεκτρική παροχή, είναι η αφαίρεση μίας ασφάλειας ή το κατέβασμα ενός μικρο-αυτόματου διακόπτη στο μετρητή του ρεύματος (σιγά, μη χρησιμοποιήσει η ΔΕΗ καλαθοφόρο όχημα, για να κόψει την παροχή του ρεύματος από την κολώνα, σε μονοκατοικίες. Χρειάζεται πολύ ... θάρρος από τους υπαλλήλους της, που θα τολμήσουν κάτι τέτοιο). Στο σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων (για λόγους προστασίας, καλαισθησίας, κλπ.), ο εν λόγω μετρητής ευρίσκεται σε κάποιο ερμάριο (κουτί-ντουλάπι).


ii. Ως γνωστόν, ο λογαριασμός της ΔΕΗ εκδίδεται ανά δίμηνο («έναντι» & «εκκαθαριστικός»). Ο εκκαθαριστικός λογαριασμός εκδίδεται μετά την καταγραφή της ένδειξης του μετρητή, από κάποιο συμβεβλημένο με τη ΔΕΗ εργολάβο, μία φορά το 4-μηνο (δηλαδή, τρεις φορές το χρόνο). Επιπλέον, σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ, στο κάτω μέρος, υπάρχει σαφής αναγραφή της ημερομηνίας, που θα γίνει η εν λόγω μέτρηση, στη συνέχεια της οποίας εκδίδεται ο εκκαθαριστικός λογαριασμός (συγκεκριμένα αναγράφεται: «επόμενη μέτρηση π.χ. στις 20.12.2011»). Ετσι, ο κάθε ένοικος, γνωρίζει πάντα την ακριβή ημερομηνία, που θα έρθει ο καταμετρητής (πιτσιρικάς συνήθως), για να καταγράψει τη μέτρηση της ηλεκτρικής κατανάλωσης.


iii. Σε πολλές μονοκατοικίες και ειδικότερα στις παλαιές, το ερμάριο του μετρητή ευρίσκεται εντός του οικοπέδου του σπιτιού, οπότε, κατά κανόνα, η πρόσβαση σε αυτό, είναι δυνατή, μόνο με τη συναίνεση του ιδιοκτήτη του σπιτιού (δηλαδή, θα πρέπει να έχει ξεκλείδωτη την εξώπορτα, κ.ο.κ.). Οπότε, σ' αυτή την περίπτωση, για να κόψει η ΔΕΗ το ρεύμα, θα πρέπει να εφοδιαστεί ... με εισαγγελικό ένταλμα, για να μπει στο σπίτι σας! Συνεχίζω. Σε πιο σύγχρονες όμως μονοκατοικίες, συχνά το ερμάριο του μετρητή ευρίσκεται στο πεζοδρόμιο, π.χ. δίπλα στην εξώπορτα του σπιτιού. Σε αυτή την περίπτωση, βάζετε ένα γερό λουκέτο, κι' έτσι διασφαλίζετε, ότι κανένας δεν θα έχει πρόσβαση στο μετρητή, χωρίς τη συναίνεσή σας. Τέλος, στις πολυκατοικίες-διαμερίσματα, όλοι οι μετρητές ευρίσκονται σε κοινό ερμάριο, το οποίο συνήθως ευρίσκεται σε εξωτερικό κοινόχρηστο χώρο, για να έχει ανεμπόδιστη πρόσβαση ο καταμετρητής. Ισχύει το ίδιο, με την προηγούμενη περίπτωση: βάζετε ένα λουκέτο στο ερμάριο, κρατάει π.χ. το κλειδί ο διαχειριστής ή ο αντικαταστάτης του και οι μετρητές είναι προσβάσιμοι μόνο με τη συναίνεση των ενοίκων.


Κι' επειδή, όπως ανέφερα στο (ii) παραπάνω, η ημερομηνία καταγραφής της ένδειξης του μετρητή γίνεται ανά τετράμηνο, σε συγκεκριμένη ημερομηνία, μεριμνάτε, τη συγκεκριμένη ημέρα (σημειώστε τη στο ημερολόγιό σας), να είναι προσβάσιμος ο μετρητής, για να καταστεί δυνατή η καταμέτρηση. Αλλά ακόμα και αν ξεχάσετε ν' ανοίξετε την εξώπορτα ή να ξεκλειδώσετε το ερμάριο των μετρητών, με αποτέλεσμα, να μην μπορέσει ο καταμετρητής να κάνει τη δουλειά του, ουδέν πρόβλημα. Διαβάζετε μόνος σας την ένδειξη στο μετρητή σας, τηλεφωνείτε στο 10500 (ΔΕΗ) και τους την λέτε.


iv. Τέλος, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που αποφασίσει/καταφέρει η ΔΕΗ να σας κόψει το ρεύμα, ουδέν πρόβλημα. Φωνάζετε τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, σας αντικαθιστά/σηκώνει την ασφάλεια, και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Και την επόμενη φορά, ... φροντίστε όμως, να είστε πιο προσεκτικοί, δηλαδή, εν τη απουσία σας, να μην έχει κανένας πρόσβαση στο μετρητή σας.


Υ.Γ.
Πάντως, όποιος αποφασίσει να πληρώσει το χαράτσι, καλό θα είναι, να μην παραπονεθεί ή καταφερθεί ξανά εναντίον αυτών (ανεξαρτήτως κόμματος), που μας οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση. Εννοώ, εφεξής, δεν θα έχει κανένα απολύτως δικαιολογητικό, να κατηγορεί-βρίζει τον Παπανδρέου (με τους υπουργούς του) ή τον Καραμανλή ή τις Τσιπρο-παπαρήγες, ως κλέφτες, λαμόγια, άχρηστους, κλπ. Ούτε να ζητάει προσφυγή στις κάλπες, να ισχυρίζεται, ότι δεν αντέχει άλλους φόρους ή ότι πληρώνει αυτός, για να τρώνε οι «ημέτεροι», κ.ο.κ. Δεν θα έχει κανένα απολύτως λογικό έρεισμα γι' αυτό, αφού, θα έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τον εαυτό του (= ασυνέπεια λόγων και πράξεών του). Και το κυριότερο, θα έχει χάσει τη μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, να περάσει το πιο ενδεδειγμένο και αποτελεσματικό μήνυμα, σε όλους αυτούς, που τόσα χρόνια μας δουλεύουν κι' εξακολουθούν να μας αντιμετωπίζουν ως όχλο, βοώντα μεν, ανύπαρκτο και γραφικό δε.


Και το μήνυμα αυτό λέει: κύριοι, όλα τα πράγματα έχουν και τα όριά τους, γι' αυτό, ΚΑΤΩ ΤΑ «ΞΕΡΑ» ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ, η ατομική (μικρο)ιδιοκτησία δεν είναι... έγκλημα, ούτε θα μας την αρπάξετε, όπως αρπάζατε τόσα χρόνια τα λεφτά μας!

Stamatis
26-10-11, 09:34
Ειμαι ιδιαιτερα περιεργος να δω το τι θα γινει οταν η ΔΕΗ επιστρεψει στην Τραπεζα τις πληρωμες ως "μη αντιστοιχισμενες".
Το πιο πιθανο ειναι στον επιμενο λογαριασμο να θεωρησει "εναντι" οτι μπηκε και να περιμενει τα υπολοιπα.

konstantinaM3
26-10-11, 11:42
εγω ακουσα να προσφυγουμε στα δικαστηρια κ οτι θα δικαιωθουμε κ να μην το πληρωσουμε το χαρατσι να πληρωσουμε μονο την δεη αυτα που δινουμε....δεν ξερω τι να πω?:( δεν ξερω κ τι να κανουμε ρε γμτ.....

Thomelef
26-10-11, 12:26
εγώ λέω ότι they don't give a f@ck, και θα γίνει αυτό που λέει ο σταμάτης...
θα κάνουν και κάποια ελάφρυνση στους υπαλλήλους της ΔΕΗ για το συγκεκριμένο θέμα, έτσι
ώστε να πούνε στ'@ρχίδι@ μας αφού καλύφτηκε ο κ@λ@ς μας, και να πράξουν τις εντολές
της κυβέρνησης. κοινός, θα λαδωσουν για άλλη μια φορά προκειμένου να πετύχουν τον στόχο
τους. γιατί νομίζετε φωνάζει ο φωτόπουλος και κάνει τον ρομπέν των δασών...θα κάνω θα
ράνω λέει, μέχρι να του πούνε έλα εδώ ρε μλκ...50% για τους υπαλλήλους σας, 70% για τους
υψηλόβαθμους μαχαίρι. @ντε γ@μήσ@υ, και τράβα μάζεψε τα...ΜΛΚ!!!

katsaraios
26-10-11, 13:17
τελικα θα το κανει κανεις??
εγω για το σπιτι στο χωριο το εχω σχεδον αποφασισει να μην πληρωσω,αυτος ο τροπος που λεει το παραδειγμα γινετε ρε παιδια??

konstantinaM3
26-10-11, 13:26
εμενα μου ηρθε 1098 κ δεν εχω να τα πληρωσω κ δεν ειναι κ δικαιο κιολας!λεω πρωτα να μηλισω με εναν δικηγορο κ μετα θα δω τι θα μου πει να κανω....

PANOS-E60
26-10-11, 14:07
τελικα θα το κανει κανεις??
εγω για το σπιτι στο χωριο το εχω σχεδον αποφασισει να μην πληρωσω,αυτος ο τροπος που λεει το παραδειγμα γινετε ρε παιδια??

Δεν θα το ΄λεγα πως θα έχει το σωστό αποτέλεσμα Γιώργο. Είτε πληρώσεις μέσω ΑΤΜ είτε μέσω web banking, βάζεις τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής και το ποσό που θέλεις να πληρώσεις. Εστω ότι βάζεις το (Α + Β) και αγνοείς το (Γ) όπως λέει το mail του Βασίλη. Που ξέρει το σύστημα σε τι αντιστοιχεί αυτό το ποσό ...? Η Τράπεζα δέχεται την πληρωμή και τη δαβιβάζει στη ΔΕΗ αυτούσια. Αυτό σημαίνει ότι τα λεφτά σου πήγαν στο ρεύμα και στα δημοτικά τέλη μόνο ? Δε νομίζω ότι διασφαλίζεται.

Ενδεχομένως αν κοπεί τελικά το ρεύμα σου να πας να κάνεις φασαρία στη ΔΕΗ με την απόδειξη πληρωμής που έχεις. Και αν τα λεφτά έχουν αποδοθεί στο Δημόσιο ? Ξαναλέω, πως διασφαλίζεται ότι εσύ πλήρωσες το (Α + Β) ...?

Αν πας σε γκισέ της ΔΕΗ, θα το δεχτεί ο ταμίας το (Α + Β) ? Ρωτάω ...

Gregory_///M
26-10-11, 14:10
Σήμερα πήγα στη ΔΕΗ για κάποιον προσωπικό λόγο και βρήκα έναν πολύ καλό μου φίλο ο οποίος είναι Τομεάρχης και του εξήγησα το παραπάνω παράδειγμα με τον λογαριασμό...
Του είπα ότι ψάχνουμε όλοι απεγνωσμένα να βρούμε τρόπο να μην το πληρώσουμε!
Αν βρεις τρόπο μου λέει πες και σε εμένα (γιατί δεν έχουν έκτωση ούτε αυτοί που είναι υπάλληλοι της ΔΕΗ), πάντως με τον παραπάνω τρόπο με διαβεβαίωσε πως δεν γίνεται τίποτα...
Θα θεωρηθεί μη πληρωτέο ποσό και θα έρθουν για "κόψιμο".

aristent
26-10-11, 17:52
Αυτο που καταλαβαινω και εγω, ειναι, οτι η αναλυση του λογαριασμου ειναι για δικη μας ενημερωση......ο ταμιας λεφτα θα παραδωσει για τον κωδικο πελατη που τα εισεπραξε και οχι αναλυση για το τι και πως.....αρα μολις μαζευτει ποσο που ειναι ανεξοφλητο και μαλιστα περα του ποσου εγγυησης τοτε η διακοπη ειναι δρομολογημενη....

Vasilis
26-10-11, 17:59
Αυτο που καταλαβαινω και εγω, ειναι, οτι η αναλυση του λογαριασμου ειναι για δικη μας ενημερωση......ο ταμιας λεφτα θα παραδωσει για τον κωδικο πελατη που τα εισεπραξε και οχι αναλυση για το τι και πως.....αρα μολις μαζευτει ποσο που ειναι ανεξοφλητο και μαλιστα περα του ποσου εγγυησης τοτε η διακοπη ειναι δρομολογημενη....

κ για να κανω το δικηγορο του διαβολου ερωτω:


εχω ακουσει , ακομα κ απο γνωστο γνωστου που το πραττει,

οτι πολλοι ,εδω κ αρκετα χρονια ΔΕΝ αποδεχονται να πληρωσουν την ΕΡΤ μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ κ ετσι υποβαλλουν το αντιτιμο για τα υπολοιπα στο Παρακαταθηκων!

Αυτων των ανθρωπων , ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ?

Δεν υπαρχει εξοφληση λογαριασμου της ΔΕΗ, ειναι ακριβως το ιδιο κ ομως δεν κοβει το ρευμα η ΔΕΗ ...γιατι τωρα να ισχυσει κατι διαφορετικο?

Kostas Maras
26-10-11, 18:05
κ για να κανω το δικηγορο του διαβολου ερωτω:


εχω ακουσει , ακομα κ απο γνωστο γνωστου που το πραττει,

οτι πολλοι ,εδω κ αρκετα χρονια ΔΕΝ αποδεχονται να πληρωσουν την ΕΡΤ μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ κ ετσι υποβαλλουν το αντιτιμο για τα υπολοιπα στο Παρακαταθηκων!

Αυτων των ανθρωπων , ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ?

Δεν υπαρχει εξοφληση λογαριασμου της ΔΕΗ, ειναι ακριβως το ιδιο κ ομως δεν κοβει το ρευμα η ΔΕΗ ...γιατι τωρα να ισχυσει κατι διαφορετικο?

Πολύ σωστα είπες Βασιλη.... θα το επιχειρισω να το κάνω και βλέπω μετα!

PANOS-E60
26-10-11, 18:08
Βασίλη μου την έδωσες την απάντηση μόνος σου. Ακολουθούν τη διαδικασία με το ΤΠΚΔ, που σημαίνει εξώδικο στη ΔΕΗ κλπ ... Αρα δεν κόβεται το ρεύμα μέχρι να γίνει δικαστήριο. Τρέχα γύρευε δηλαδή ...

Eleni
26-10-11, 18:09
κ για να κανω το δικηγορο του διαβολου ερωτω:


εχω ακουσει , ακομα κ απο γνωστο γνωστου που το πραττει,

οτι πολλοι ,εδω κ αρκετα χρονια ΔΕΝ αποδεχονται να πληρωσουν την ΕΡΤ μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ κ ετσι υποβαλλουν το αντιτιμο για τα υπολοιπα στο Παρακαταθηκων!

Αυτων των ανθρωπων , ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ?

Δεν υπαρχει εξοφληση λογαριασμου της ΔΕΗ, ειναι ακριβως το ιδιο κ ομως δεν κοβει το ρευμα η ΔΕΗ ...γιατι τωρα να ισχυσει κατι διαφορετικο?
Νομικα πρωτα πρεπει να καταθεσεις αγωγη... και μεχρι να βγει η αποφαση μπορεις να μην πληρωνεις -
το ειχα ψαξει παλια γιατι δεν μενω εκει και δεν ηθελα να κανω προσωρινη διακοπη σαν εξοχικο/δευτερη κατοικια.

oldcarskickass
26-10-11, 18:50
κ για να κανω το δικηγορο του διαβολου ερωτω:


εχω ακουσει , ακομα κ απο γνωστο γνωστου που το πραττει,

οτι πολλοι ,εδω κ αρκετα χρονια ΔΕΝ αποδεχονται να πληρωσουν την ΕΡΤ μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ κ ετσι υποβαλλουν το αντιτιμο για τα υπολοιπα στο Παρακαταθηκων!

Αυτων των ανθρωπων , ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ?

Δεν υπαρχει εξοφληση λογαριασμου της ΔΕΗ, ειναι ακριβως το ιδιο κ ομως δεν κοβει το ρευμα η ΔΕΗ ...γιατι τωρα να ισχυσει κατι διαφορετικο?

Αυτό το έκανα όσο ήμουν φοιτητής - βέβαια η πάγια εντολή για μπακαγιόκο προς τους γονείς ήταν το σύνολο του λογαριασμού. Μετά από κάποιο καιρό όμως αν παρατηρήσεις και τώρα τονίζεται, με κόκκινα αν δεν κάνω λάθος, ότι αν το κάνεις αυτό είσαι ενάντια σε κάποιο νόμο.

Ας σκανάρει κάποιος τον λογαριασμό του ή ας τον δει.

Το πιο πιθανό αν δεν πληρωθούν τα χαράτσια είναι να γίνει το παραπάνω.

ΥΓ:αλλά ναι όντως 5 χρόνια ούτε μου έκοψαν το ρεύμα ούτε είχα πρόβλημα να ξαναγυρίσω το όνομα του χρήστη στον ιδιοκτήτη, ούτε ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε κάποιο πρόβλημα μετά, γιατί του είχα πει ότι δεν πλήρωνα την ΕΡΤ.

konstantinaM3
27-10-11, 15:28
αυτο στεκει????https://sarotiko.blogspot.com/2011/10/sos-4.html

Kostas_1
27-10-11, 15:34
Αντιγραφη ειναι. Τα ιδια πραγματα λεει

konstantinaM3
27-10-11, 15:37
το εβγαλαν κ στο σαρωτικο αρα θα πρεπει να εχει καπου βαση το να μην πληρωσουμε το χαρατσι κ να μην μας κωψουν το τηλ.......

Kostas_1
27-10-11, 15:42
Ελα ρε Κωνσταντινα, απλα το αντιγραφει το ενα μπλοκ απο το αλλο.

Εξυπναδες τους....Οταν θα ερθουν να κοψουν το ρευμα θα αναλαβουν αυτοι τις ευθυνες?

konstantinaM3
27-10-11, 15:56
τι να πω αμα δεν το κανω για να δω τις συναιπιες...αλλιως δεν βγαζουμε ακρη ετσι...

Stamatis
27-10-11, 17:21
ο λογαριασμός θα πληρώσει έναντι, πράγμα που σημαίνει οτι θα μείνει υπόλοιπο για τον άλλο λογαριασμό και θα έρθει στην επόμενη.
Τσεκαρισμένο απο το μηχανογραφικό σύστημα 4 τραπεζών.
Βάζεις 100 ευρώ πχ για 200 σύνολο.
Τον επόμενο θα σου έρθει κατανάλωση+χαράτσι+υπολοιπ ο 100 ευρώ.

Stathis
27-10-11, 18:06
oταν προκειται να τη "σκαπουλαρει" με καποιο τροπο ο ελληνας γινεται τρομερα εφευρετικος!
καταλοιπο της τουρκοκρατιας βεβαια, που συνεβαλε στην επιβιωση.

αν αντι γι αυτο ο καθενας εβαζε το μυαλο να δουλεψει παραγωγικα θα ηταν αλλιως τα πραγματα...

Samaro
27-10-11, 18:12
"Οταν δεν μπορείς να αποφύγεις τον βιασμό χαλάρωσε κι απόλαυσέ το "

thumb

Vasilis
27-10-11, 18:29
oταν προκειται να τη "σκαπουλαρει" με καποιο τροπο ο ελληνας γινεται τρομερα εφευρετικος!
καταλοιπο της τουρκοκρατιας βεβαια, που συνεβαλε στην επιβιωση.

αν αντι γι αυτο ο καθενας εβαζε το μυαλο να δουλεψει παραγωγικα θα ηταν αλλιως τα πραγματα...

Σιταθη...

Εδω δε μιλάμε για λαμογιά απο μεριάς των καταναλωτών!
Λόγω του ότι το 2πλο χαράτσι είναι η λαμογιά στη συγκεκριμένη φάση απο μεριάς κυβέρνησης,εκκρεμεί όπως θα γνωρίζεις μια δικαστική απόφαση της 7ης Νοεμβρίου για να κριθεί η νομιμότητα του χρέους!

Αν ωστόσο τα πληρώσεις κ κριθεί ΠΑΡΆΝΟΜΟ το χαράτσι...κλαφτα τα λεφτά σου!

Δυστυχώς το κράτος μας διδάσκει τις λαμογιες!

Εμείς προσπαθούμε με νόμιμες διαδικασίες να καθυστερήσουμε τις πληρωμές (τις άδικες κ παράνομες) μπας κ γλιτώσουμε κανά φραγκο!thumb

Thomelef
27-10-11, 18:38
oταν προκειται να τη "σκαπουλαρει" με καποιο τροπο ο ελληνας γινεται τρομερα εφευρετικος!
καταλοιπο της τουρκοκρατιας βεβαια, που συνεβαλε στην επιβιωση.

αν αντι γι αυτο ο καθενας εβαζε το μυαλο να δουλεψει παραγωγικα θα ηταν αλλιως τα πραγματα...

+1000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000000000000000000000.
το'χω πεί και θα το λέω μέχρι να πεθάνω...δουλειά, τα πόδια στην πλάτη, και τρέχα σαν
π@@στης αν θέλεις να ξεφύγεις απο την μιζέρια που πλασάρεται κάθε μέρα στο γαμόκουτο
που το λένε τηλεόραση. το μυαλό να δουλεύει, και θετική σκέψη. ο καλός ο καπετάνιος
στην φουρτούνα φαίνεται. έχω πρώην υπάλληλο, που δουλεύει 18 ώρες την ημέρα για να τα
φέρνει βόλτα. κάνει 3 δουλειές, βγάζει όλα του τα έξοδα, και του περισεύουν κιόλα. σε μία
κουβέντα που κάναμε προχθές(επειδή διατηρούμε άριστη σχέση), λόγο του ότι η δουλειά
αρχίζει να τσιμπαει καλούτσικα, αν θα σκεφτόταν το ενδεχόμενο να ξαναέρθει πίσω.
η απάντηση του ήταν κάθετη...αν μιλάμε μου λέει για το παλιό ωράριο με 4 ώρες υπερωρία
+ σαββάτο, μέσα με τα 1000. αν όχι μου λεεί, δε μπορώ...πιο πολές
ώρες, αλλά πιο πολά λεφτά...αυτός είναι ο άνθρωπος που ΘΕΛΕΙ, και δεν μιξοκλαίγεται.
είναι 36 χρονών, και όχι συνταξιούχος 70άρης που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του πλέον.

Stathis
27-10-11, 18:40
ρε φιλε βασιλη δεν διαφωνω, ειναι και παρανομο και καταχρηστικο και μη αναλογικο και κεφαλικο και αντισυνταγματικο το χαρατσι...

αλλα οπως διαβασαμε υπαρχουν καποιοι που απο χρονια εχουν βρει τα κολπα και δεν πληρωνουν ρευμα.
ξερω κι εγω καποιους, αλλος πειραζει το μετρητη, αλλος αμολαει το σκυλο, αλλος τα "βρισκει" με τον υπαλληλο...
εκει αναφερομαι, οχι στη δικαιη διεκδικηση του καθενος να πληρωσει κατι που θεωρει αδικο.

αλλωστε κι εγω θα το προσβαλω δικαστικα (οπως εχω προσβαλει και τις προηγουμενες εισφορες) και αν δικαιωθω εχει καλως.

δεν προκειται ομως να βαλω λουκετο, να παρω σκυλο για να δαγκωσει τον υπαλληλο και τα λοιπα φαιδρα που σκεφτεται ο καθενας.

ναι στην συντεταγμενη μαχη και διεκδικηση των δικαιωματων, οχι στην αυθαιρεσια του καθενος που κανει οτι του κατεβασει ο εγκεφαλος.
αλλωστε το ιδιο κανει και το κρατος σε αυτην την περιπτωση και για αυτο υπαρχουν οι διαμαρτυριες και οι αντιδρασεις.
αν κανουμε ολοι το ιδιο (αυθαιρετουμε οπως νομιζει ο καθενας μας) δεν παμε πουθενα.

paganis
27-10-11, 18:50
oταν προκειται να τη "σκαπουλαρει" με καποιο τροπο ο ελληνας γινεται τρομερα εφευρετικος!
καταλοιπο της τουρκοκρατιας βεβαια, που συνεβαλε στην επιβιωση.

αν αντι γι αυτο ο καθενας εβαζε το μυαλο να δουλεψει παραγωγικα θα ηταν αλλιως τα πραγματα...

...ας βαλουμε λοιπον τον συνταξιουχο να βρει μια εργασια να καλυψει τις παραληψεις , την ανεπαρκεια και την απληστια των κυβερνησεων που περασαν τα τελευταια 30 χρονια! ας βαλουμε τον ανεργο αποφοιτο πανεπιστημιου,,,να δουλεψει για 300 ευρω μηνιατικο και ας βαλουμε και τον εργαζομενο με μισθο πεινας να δουλεψει και μια δευτερη δουλεια για να πληρωσει τα χαρατσια! παραγωγικα και επιχειρηματικα μυαλα , δεν μπορει να εχει ο καθε μεσος ελληνας...που ειναι εξισου μελος της κοινωνιας με εκεινον που καταφερνει να διοικει επιχειρησεις ...ο καθενας στον ρολο του, αλλος εργαζεται σκεπτομενος και αλλος με τον ιδρωτα του! επισης στο περιβαλλον που ζουμε πλεον...δεν ειναι εφικτο για καποιον, με επιχειρηματικη σκεψη να τις υλοποιησει εφοσον δεν εχει το κεφαλαιο απο τους γονεις του ή απο κανα πλουσιο γαμο!

Stamatis
27-10-11, 18:57
Και αυτο σημαινει τι;
Οτι δεν πρεπει να πληρωσουμε τη ΔΕΗ;

Και απο που θα βγουν οι συνταξεις;
Απο τον κωλο του Βενιζελου μαζι με αστρακια και περιστερια;

Stathis
27-10-11, 18:59
...ας βαλουμε λοιπον τον συνταξιουχο να βρει μια εργασια να καλυψει τις παραληψεις , την ανεπαρκεια και την απληστια των κυβερνησεων που περασαν τα τελευταια 30 χρονια! ας βαλουμε τον ανεργο αποφοιτο πανεπιστημιου,,,να δουλεψει για 300 ευρω μηνιατικο και ας βαλουμε και τον εργαζομενο με μισθο πεινας να δουλεψει και μια δευτερη δουλεια για να πληρωσει τα χαρατσια! παραγωγικα και επιχειρηματικα μυαλα , δεν μπορει να εχει ο καθε μεσος ελληνας...που ειναι εξισου μελος της κοινωνιας με εκεινον που καταφερνει να διοικει επιχειρησεις ...ο καθενας στον ρολο του, αλλος εργαζεται σκεπτομενος και αλλος με τον ιδρωτα του! επισης στο περιβαλλον που ζουμε πλεον...δεν ειναι εφικτο για καποιον, με επιχειρηματικη σκεψη να τις υλοποιησει εφοσον δεν εχει το κεφαλαιο απο τους γονεις του ή απο κανα πλουσιο γαμο!

στα περισσοτερα δεν διαφωνω, αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν αυτα με το θεμα που σχολιασα εγω που ειναι η αποφυγη πληρωμης ενος φορου μεσω διαφορων κολπων που σκαρφιζεται ο καθενας.
επαναλαμβανω η αποψη μου ειναι οτι στην αυθαιρεσια της εξουσιας ο πολιτης εχει καταφυγιο τη δικαιοσυνη και φυσικα την ψηφο του.
αν υπαρχει αυθαιρεσια απο ολες τις πλευρες (και κρατους και πολιτων) τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βιωνουμε.

paganis
27-10-11, 19:06
Και αυτο σημαινει τι;
Οτι δεν πρεπει να πληρωσουμε τη ΔΕΗ;

Και απο που θα βγουν οι συνταξεις;
Απο τον κωλο του Βενιζελου μαζι με αστρακια και περιστερια;

αν υποθετικα απο αυριο υπηρχε ''κυβερνηση'' με καλαμπαλικια ,,,θα αρχιζε τις δημευσεις περιουσιων ,οσων καταχραστηκαν και προξενησαν ακομα και με την ανεπαρκεια τους ζημια για το κρατικα ταμεια!ας αρχιζαν απο εκει...και αν δεν εφταναν τα λεφτα ...ευχαριστως να δωσω ολο μου το υστερημα για να σωσω την πατριδα μου!

Stamatis
27-10-11, 19:18
αν υποθετικα απο αυριο υπηρχε ''κυβερνηση'' με καλαμπαλικια ,,,θα αρχιζε τις δημευσεις περιουσιων ,οσων καταχραστηκαν και προξενησαν ακομα και με την ανεπαρκεια τους ζημια για το κρατικα ταμεια!ας αρχιζαν απο εκει...και αν δεν εφταναν τα λεφτα ...ευχαριστως να δωσω ολο μου το υστερημα για να σωσω την πατριδα μου!

Ωραια ολα αυτα.
Τη συνταξη του πατερα μου θα την πληρωσεις τωρα;
Η να στον στειλω σπιτι να τα παρει;

A8hnaios
27-10-11, 19:21
Ρε παιδιά έστω ένα σπίτι έχει τρεις ιδιοκτήτες.ένας με 69% άλλος με 12% κ ο τρίτος με 19% ο 19% μένει μέσα.δε φαίνεται στα συμβόλαια..(δεν έχει κανει αποδοχή) κληρονομιάς. Ποιος πληρώνει;;, αν δε πληρώσουν οι άλλο δύο κόβεται το ρεύμα,;θα έχουν επιπτώσεις με εφορία κτλ;; θα πάει εκεί το χρέος στο δημόσιο; Ευχαριστώ

oldcarskickass
27-10-11, 19:22
στα περισσοτερα δεν διαφωνω, αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν αυτα με το θεμα που σχολιασα εγω που ειναι η αποφυγη πληρωμης ενος φορου μεσω διαφορων κολπων που σκαρφιζεται ο καθενας.
επαναλαμβανω η αποψη μου ειναι οτι στην αυθαιρεσια της εξουσιας ο πολιτης εχει καταφυγιο τη δικαιοσυνη και φυσικα την ψηφο του.
αν υπαρχει αυθαιρεσια απο ολες τις πλευρες (και κρατους και πολιτων) τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βιωνουμε.

Στάθη σωστά μιλάς επί της αρχής φίλε.

Στη φιλοσοφία του όμως αυτό που λες είναι ότι πολεμάς για κάτι σωστό (δλδ το να κηρυχθεί παράνομο το χαράτσι) με σάπια μέσα σε ένα σάπιο και χρονοβόρο σύστημα.

Μου θυμίζεις όταν έκραζα κατάμουτρα ένα καθηγητή γιατί είχε χαθεί μια κόλλα μου από εξέταση (και ως εκ τούτου κόπηκα) και η απάντησή του ήταν ας πρόσεχες (κοινώς στον @@ του), και αυτό ξέρεις γιατί; Γιατί ξέρει ότι ΔΕΝ υπάρχει ΝΟΜΙΜΗ αντίδραση.

Προσωπικά όχι μόνο σκύλο όλη την φιλοζωϊκή θα έβαζα...

paganis
27-10-11, 19:25
Ωραια ολα αυτα.
Τη συνταξη του πατερα μου θα την πληρωσεις τωρα;
Η να στον στειλω σπιτι να τα παρει;

ας περιμενει και εκεινος στην γραμμη,,,οπως και ο δικος μου ο πατερας για 3χρονια ,,μιας και βγηκε θεωρητικα και μονο στην συνταξη(διοτι λεφτα δεν παιρνει) πριν λιγους μηνες! οσο για την συνταξη του πατερα σου...δεν την πληρωνω εγω και εσυ...αλλα την εχει ηδη πληρωσει ο πατερας σου με τις εισφορες του! συνεπως δεν του χρωσταω εγω την συνταξη του...αλλα εκεινοι που διαχειριστηκαν τα λεφτα του...ολα αυτα τα χρονια!

Vasilis
27-10-11, 19:31
Βάζω σε όλους thanks-like γιατί ΌΛΟΙ έχουμε δίκιο !


Κουράγιο λοιπόν φιλαράκια κ Ομόνοια μεταξύ μας!

katsaraios
27-10-11, 19:36
Να πληρωσουμε δλδ και να κανουμε ασφαλιστικα μετρα μετα??
Και οταν η αν βγει αντισυνταγματικο το μετρο θα μας τα δωσει πισω το κρατος???
:thanks:

Kostas_1
27-10-11, 19:50
Οτι θελει ο καθενας ας κανει.

Εγω παντως θα πληρωσω και θα παω δικαστικα.

Kostas_1
27-10-11, 19:58
Ρε παιδιά έστω ένα σπίτι έχει τρεις ιδιοκτήτες.ένας με 69% άλλος με 12% κ ο τρίτος με 19% ο 19% μένει μέσα.δε φαίνεται στα συμβόλαια..(δεν έχει κανει αποδοχή) κληρονομιάς. Ποιος πληρώνει;;, αν δε πληρώσουν οι άλλο δύο κόβεται το ρεύμα,;θα έχουν επιπτώσεις με εφορία κτλ;; θα πάει εκεί το χρέος στο δημόσιο; Ευχαριστώ

Πληρωνει οποιος μενει μεσα και μετα παιρνει απο τους αλλους συνιοδικτητες αναλογικα με το % ιδιοκτησιας. Εκτος κιαν συμφωνησουν διαφορετικα

Monsta
27-10-11, 20:03
Δυστυχώς ορισμένοι εξακολουθούν να επιχειρηματολογούν (χωρίς βέβαια να έχουν κι άδικο) για το 'τι έπρεπε να είχε γίνει'.

Ευτυχώς υπάρχει αρκετός κόσμος που σκέφτεται την επόμενη μέρα.



edit: Εννοείται ότι θα πληρώσω το λογ/μό.

Kostas_1
27-10-11, 20:06
Το νοημα ολο ειναι εδω:


....
ναι στην συντεταγμενη μαχη και διεκδικηση των δικαιωματων, οχι στην αυθαιρεσια του καθενος που κανει οτι του κατεβασει ο εγκεφαλος.
...
αν κανουμε ολοι το ιδιο (αυθαιρετουμε οπως νομιζει ο καθενας μας) δεν παμε πουθενα.

Και οσο νωριτερα το καταλαβουμε, τοσο καλυτερα.

Kostas_1
27-10-11, 20:09
ας περιμενει και εκεινος στην γραμμη,,,οπως και ο δικος μου ο πατερας για 3χρονια ,,μιας και βγηκε θεωρητικα και μονο στην συνταξη(διοτι λεφτα δεν παιρνει) πριν λιγους μηνες! οσο για την συνταξη του πατερα σου...δεν την πληρωνω εγω και εσυ...αλλα την εχει ηδη πληρωσει ο πατερας σου με τις εισφορες του! συνεπως δεν του χρωσταω εγω την συνταξη του...αλλα εκεινοι που διαχειριστηκαν τα λεφτα του...ολα αυτα τα χρονια!

Ρε Λευτερη, σοβαρα τωρα κάνεις οτι δεν καταλαβαινεις?

Δεν μιλαμε στο τι εγινε. Το ξερω και συμφωνουμε.

Για το τωρα μιλαμε.

Samaro
27-10-11, 20:25
Οτι θελει ο καθενας ας κανει.

Εγω παντως θα πληρωσω και θα παω δικαστικα.

Μιά απ΄τα ίδια ! :original:

A8hnaios
29-12-11, 19:32
https://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20111229/engine/2011122900731_120032746_type12128.jpg


50χρονος ηλεκτρολόγος-ηλεκτρονικός έχει καταφέρει να αποκτήσει πλήρη ενεργειακή αυτονομία στο σπίτι του με χρήση αιολικής και ηλιακής ενέργειας, αλλά και να μετακινείται με καύσιμο από σάπια φρούτα... thumb

https://troktiko.eu/2011/12/o-anthropos-pou-den-eiche-anagkh-th-deh/