PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρια



fanisk
25-10-11, 23:50
Φετος εχω μεινει αρκετες φορες απο μπαταρια, παντα ομως κατι ξεχναγα. Μια τα φωτα, μια τα αλαρμ.. ελεγα δεν βαριεσαι ενταξει ειμαστε ακομα αφου κατι ξεχναω και μενει. Σημερα πεταχτηκα σε ενα μαγαζι 5 λεπτα, το αφησα με αλαρμ, γυρισα και πηρα τα @@ μου προφανως :th_Laie_67-1: 5 λεπτα να εκανα?..

Αρα θελω μπαταρια ε? Ειναι η μαμα, νομιζω καλα κρατησε απο το 2003. Τι να παρω ?
Banner..ποια ομως? Ποσα Ah μπορει να σηκωσει το δυναμο μου? Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα υποθετω αν τα σηκωνει.. στο fans βλεπω πως δινει 3 κωδικους, 55, 70 και 80 Ah. Θα παω να δω τι ειναι αυτη που εχω.. αν εχω 70αρα, μπορω να βαλω και 80αρα?

katsaraios
25-10-11, 23:51
70 αρα κανεις ανετα την δουλεια σου...

spar@
25-10-11, 23:54
δωσε 50ευρο και παρε ενα booster να χεις μαζι.....
δεν ειναι καιρος για μπαταριες!!!

fanisk
25-10-11, 23:58
δωσε 50ευρο και παρε ενα booster να χεις μαζι.....
δεν ειναι καιρος για μπαταριες!!!

Το σκεφτηκα Σπυρο αλλα καθε φορα που στριβω θα κοπαναει περα δωθε :thumbsdown:

spar@
25-10-11, 23:59
χαχααχχαχχαχααχ λογικο!

fanisk
26-10-11, 00:02
Καμια γνωμη για τις ελαφριες τυπου Odyssey, Braille ? :whistle: :th_Laie_67-1:

spar@
26-10-11, 00:22
φανη η odyssey εχει 70αρα στα 350ευρο τσαμπα.....ειναι καλυτερες σε αποδοση αλλα και???
οσο για τα κιλα κανεις πλακα πιστευω.....καθε βδομαδα προσθετεις απο 10κιλα μαζι με το αφεντικο μου που τα προσθετει υπουλα, και θελετε μετα ελαφρυες μπαταριες και θα βαλετε και καρμπον πατωμα!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1:

υ.γ mitsuba, και bosch τωρα ειναι οι καλυτερες... varta ηταν αψογες εχω και εγω και δεν λεει να χαλασει...(αν και νομιζω τωρα θα με αφησει)

m-power_01
26-10-11, 00:31
banner κορυφή δεν φανταζεσαι τι εχει τραβήξει. την 69αρα θα παρεις και εισαι οκ!

fanisk
26-10-11, 00:34
banner κορυφή δεν φανταζεσαι τι εχει τραβήξει. την 69αρα θα παρεις και εισαι οκ!

Μισες δουλειες κανεις, τηλ. , λεφτα, που παω, ..πες του να την εχει ετοιμη αυριο.

fanisk
26-10-11, 00:37
φανη η odyssey εχει 70αρα στα 350ευρο τσαμπα.....ειναι καλυτερες σε αποδοση αλλα και???
οσο για τα κιλα κανεις πλακα πιστευω.....καθε βδομαδα προσθετεις απο 10κιλα μαζι με το αφεντικο μου που τα προσθετει υπουλα, και θελετε μετα ελαφρυες μπαταριες και θα βαλετε και καρμπον πατωμα!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1:

υ.γ mitsuba, και bosch τωρα ειναι οι καλυτερες... varta ηταν αψογες εχω και εγω και δεν λεει να χαλασει...(αν και νομιζω τωρα θα με αφησει)

Σιγα τα κιλα που εχω προσθεσει ρε Σπυρο! Τιποτα δεν εχει το αμαξι βαρυτερο απο OEM. Τα modules ειναι γραμμαρια. Επειδη ειμαι της αποψης πως οτι χαλαει καλο ειναι να το αλλαζεις με το ιδιο ή καλυτερο, δεν θα με χαλαγε ελαφρια μπαταρια αν τα λεφτα ηταν καλα. Ωραιες και καλες οι Voltphreaks (εχουν μεχρι και auto cut off για να επαρκει για μιζαρισμα αν ξεχασεις φωτα ανοιχτα) αλλα εχουν και 1200$!

m-power_01
26-10-11, 00:38
Μισες δουλειες κανεις, τηλ. , λεφτα, που παω, ..πες του να την εχει ετοιμη αυριο.

Λεπτομέριες απο το τηλ. Δεχόμαστε και μεταμεσονύκτια.

spar@
26-10-11, 00:43
banner εχεις και συ Σπυρο?? στα δασακια που κανεις τις βρωμοδουλειες σου φοβασαι μην μεινεις???
και αυτες ειναι λιγοτερα κιλα? μια 45αρα τιμη και κιλα....
υ.γ ειμαι skype

m-power_01
26-10-11, 00:48
banner εχεις και συ Σπυρο?? στα δασακια που κανεις τις βρωμοδουλειες σου φοβασαι μην μεινεις???
και αυτες ειναι λιγοτερα κιλα? μια 45αρα τιμη και κιλα....
υ.γ ειμαι skype

φιλε δεν ξέρω τι να κάνω, Τις 45αρες τις θέλει ο Σταμάτης...

spar@
26-10-11, 02:47
Μου είπε ο σταματης να ρωτήσεις Φανη αν πας αύριο αν δίνει τον αριστερό πόλο τον θετικό!

deepBLUE
26-10-11, 03:02
Μια καλη επιλογη ειναι και οι VARTA

///M Arios
26-10-11, 03:33
banner banner banner!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

savvas bmwdakias
26-10-11, 08:02
banner banner banner!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Συμφωνω με τον φιλο.Προσφατα αλλαξα και γω και ακουσα πολυ καλα λογια για την banner.Απλα δες αν ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι σε μενα δεν χωρουσε να φωλιασει στην θηκη της μπαταριας.

m-power_01
26-10-11, 12:37
Συμφωνω με τον φιλο.Προσφατα αλλαξα και γω και ακουσα πολυ καλα λογια για την banner.Απλα δες αν ταιριαζουν οι διαστασεις γιατι σε μενα δεν χωρουσε να φωλιασει στην θηκη της μπαταριας.

Πήρες λάθος μπαταρία φίλε μου! 100%

BILL007
26-10-11, 12:45
Bosch S5 Φάνη και ξερό ψωμί...

Πρώτα απ'ολα δες πόσο σηκώνει το δυναμό σου.Δεύτερον Bosch S5 στα 77ah την είχα πάρει 135 ευρώ πριν απο 2.5-3 χρόνια...;)
Οπότε πιστεύω με ένα 150άρι κάνεις όχι απλά καλή δουλειά,αλλά άριστη!!!

Samaro
26-10-11, 13:06
Μαμά MBW ! Ωριμη, κωτσονάτη και χυμώδης !! :original:

BILL007
26-10-11, 13:30
Μαμά MBW ! Ωριμη, κωτσονάτη και χυμώδης !! :original:

Kοινώς Bosch...thumb

Ptboul
26-10-11, 13:47
Kοινώς Bosch...thumb

ή Varta! (τουλ. στο 34άρι για μαμά κωδικό έδινε βάρτα)

manos///3
26-10-11, 13:52
Εγω εχω braille 2015 . Κερδισα 11 κιλα απο τη θεοβαρη ΟΕΜ..
Ειναι 20 αμπερ . Βεβαια δεν εχω ραδιοcd.
Επισης η συγκεκριμενη χρειαζεται συντηρητη και cut-off

StratosZ4
26-10-11, 14:17
Εγω εχω braille 2015 . Κερδισα 11 κιλα απο τη θεοβαρη ΟΕΜ..
Ειναι 20 αμπερ . Βεβαια δεν εχω ραδιοcd.
Επισης η συγκεκριμενη χρειαζεται συντηρητη και cut-off

Φανη παρε 70αρα...
Με τετοια λυση ουτε τα φωτα δεν θα αναβεις.:th_Laie_67-1:

Οι braille μονο για Λοτους κανουν...thumb

savvas bmwdakias
26-10-11, 19:02
Πήρες λάθος μπαταρία φίλε μου! 100%

Το δικο μου ειναι cabrio και φοραει 80ah.Η 80αρα η banner για πολυ λιγο δεν χωρουσε(περιπου 1cm).Δεν ξερω αν βγαζει 80αρα ενα εκατοστο μικροτερη.

fanisk
01-11-11, 19:39
Εμπαξα Banner P7209 72Ah 660CCA 106¤ και 2 χρονια εγγυηση. :thumbsup:

BILL007
01-11-11, 19:54
Ωραίος Φάνη! :original: Απο Bosch κοίταξες πόσο πάνε καθόλου?

fanisk
01-11-11, 19:56
Ωραίος Φάνη! :original: Απο Bosch κοίταξες πόσο πάνε καθόλου?

Bill 2 τιμες που μου εδωσε ο ιδιος πανω στη κουβεντα, η S5 115¤ αν θυμαμαι καλα, και η S7 με start stop και κατι διαστημικους καταλυτες μεσα 170¤. Αντιστοιχη Exide της S7 γυρω στα 160¤.

Vasilis
01-11-11, 19:58
Απο που ρε παιδια τις πήρατε αυτές τις τιμές;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
01-11-11, 20:01
Bill 2 τιμες που μου εδωσε ο ιδιος πανω στη κουβεντα, η S5 115 αν θυμαμαι καλα, και η S7 με start stop και κατι διαστημικους καταλυτες μεσα 170. Αντιστοιχη Exide της S7 γυρω στα 160.

H S5 έχει κρατήσει τιμή...

Καλά βγάλανε και S7????:shok::shok::shok::shok:Eίσαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι τέτοιο?Γιατί δεν το βρίσκω σε ολόκληρο google!!!!!!

Kostas_1
31-07-12, 19:56
Ντριιιν τηλεφωνο, οτι εφευγα απο τη δουλεια, ξεκουραστος ως συνηθως μες το κεφι και τη καλη χαρα και ορεξατος για οτι και να τυχει.:ranting2:

-Κωστα εμεινα απο μπαταρια.

-Που το ξερεις? (Λογικη ερωτηση καθοσον ψιλοασχετη οπως οι περισσοτερες γυναικες), σου εδωσε καμμια άλλη προειδοποιηση ή ενδειξη? Γιατι μεχρι χτες ηταν οκ.

- Να....ξεχασα 5 λεπτα ανοικτα τα αλαρμ....

- 5 μονο αποκλειεται....

- Καλα βρε παιδι μου ισως ηταν 10 (εδω με ζωνουν τα φιδια - παμε για μπαταρια προφανως ηταν κανενα μισαωρο)

- Που ησουν?

- Εεε, χμμμ, στο Χοντο (εδω το σιγουρεψαμε οτι παμε για μπαταρια - ηταν σιγουρα καμμια ωριτσα μεσα και χαζευε τις κρεμες και τις μπογιες)

- Καλα.... ερχομαι.... εχει χωρο πισω σου?

- Ναι

- Ωραια. Πιαστον και περιμενε μην παρκαρει κανεις ωστε να ερθω να συνδεσω τα καλωδια.

- Ενταξει.

Παω το συντομοτερο που μπορουσα και την βλεπω να σουλατσαρει στη πλατεια πιο κατω στα μαγαζια.

- Καλα ρε παιδι μου τι κανεις εδω? Δεν σου ειπα περιμενε μην παρκαρει κανεις πισω σου?

- Εεεε, χμμμ αργουσες (μιλαμε 15 λεπτα το πολυ ηταν) και ειπα να παω να δω (βιτρινες προφανως εννουσε αλλα δεν τολμησε να το ολοκληρωσει...)

Παμε εκει και βεβαια ειχε παρκαρει πισω ενα μηχανακι ΚΑΙ ενα αυτοκινητο ....
Σπρωξε τωρα Κωστα στην ανηφορα της Αγ. Ιωαννου με γυναικα να εχει αγχωθει και να χειροτερευει τη κατασταση. Ευτυχως ηταν ενας κυριος εκει και βοηθησε λιγο, συνδεω τα καλωδια και παιρνει αμεσως....

Και το καλυτερο:

- Τι αυτο ήταν? Τοσο γρηγορα τοφτιαξες? Σιγα το πραγμα δηλαδη, δεν εκανα και τπτ.

- Εδω τελειωνει οπως το ανεκδοτο με τη κοπελα που ηθελε τσιχλα μεσα στη βαρκα που την πηγαινε βολτα ο φιλος και μετεπειτα βιαστης της...:D

Aυριο παω για μπαταρια. Banner φυσικα (https://www.automoto-eshop.gr/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=13&q=&x=6&y=10&dispatch=products.search#ty;pagination_contents;/index.php?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=13&q=&x=6&y=10&dispatch=products.search&page=2)

Και η ερωτηση: Στο fans βλεπω εχω 110Α δυναμο. να παρω την 72αρα που πηρε ο Φανης ή την 62αρα?
Ρωταω γιατι αν και στο φανς μου λεει οτι εχω 70αρα μπαταρια, αυτη που φοραει το αμαξι (μαμα ακομη 7ετιας :D) ειναι 55!!! και λεω εχει γουστο να εχω και μικροτερο δυναμο και να μην το ξερω....

Bitz
31-07-12, 20:01
φανη η odyssey εχει 70αρα στα 350ευρο τσαμπα.....ειναι καλυτερες σε αποδοση αλλα και???
οσο για τα κιλα κανεις πλακα πιστευω.....καθε βδομαδα προσθετεις απο 10κιλα μαζι με το αφεντικο μου που τα προσθετει υπουλα, και θελετε μετα ελαφρυες μπαταριες και θα βαλετε και καρμπον πατωμα!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1:

υ.γ mitsuba, και bosch τωρα ειναι οι καλυτερες... varta ηταν αψογες εχω και εγω και δεν λεει να χαλασει...(αν και νομιζω τωρα θα με αφησει)

Varta-bosch ειπαμε ειναι ιδιες...

Bitz
31-07-12, 20:08
Την μαμα μπαταρια γιατι δεν την προτεινει κανενας;;;;;;

StratosZ4
31-07-12, 20:11
Στο fans βλεπω εχω 110Α δυναμο. να παρω την 72αρα που πηρε ο Φανης ή την 62αρα?
Ρωταω γιατι αν και στο φανς μου λεει οτι εχω 70αρα μπαταρια, αυτη που φοραει το αμαξι (μαμα ακομη 7ετιας :D) ειναι 55!!! και λεω εχει γουστο να εχω και μικροτερο δυναμο και να μην το ξερω....

αν το ξεκαθαρισεις αυτο, πες και σε μας να μαθαινουμεthumb

Kostas_1
31-07-12, 20:22
....
Aυριο παω για μπαταρια. Banner φυσικα (https://www.automoto-eshop.gr/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=13&q=&x=6&y=10&dispatch=products.search#ty;pagination_contents;/index.php?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=13&q=&x=6&y=10&dispatch=products.search&page=2)

Και η ερωτηση: Στο fans βλεπω εχω 110Α δυναμο. να παρω την 72αρα που πηρε ο Φανης ή την 62αρα?
Ρωταω γιατι αν και στο φανς μου λεει οτι εχω 70αρα μπαταρια, αυτη που φοραει το αμαξι (μαμα ακομη 7ετιας :D) ειναι 55!!! και λεω εχει γουστο να εχω και μικροτερο δυναμο και να μην το ξερω....

Και μια 2η ερωτηση:
Το αμαξι θα μεινει ακινητο καμια βδομαδα απο αυριο βραδυ. Μηπως ειναι καλυτερα να την βαλω μετα ή δεν υπαρχει θεμα?

Σπυροοοοοο .....

PANOS-E60
31-07-12, 20:24
για να τα κλάσει η μπαταρία κατακαλοκαιρο, φαντασου ποσες ώρες είχε τα αλαρμ αναμμένα :shok: :th_Laie_67-1:

m-power_01
31-07-12, 20:27
Δεν έχει θέμα για μια βδομάδα ή δέκα μέρες η καινούρια μπαταρία!
Εγω θα σου έλεγα λόγω της οροφής να πάρεις 70αρα (69 για την ακρίβεια σε μπανερ)
Ο Φανης είναι 6κ οπότε σίγουρα έχει 70αρα.
Στα 46αρια τα καμπριο ακόμα και 4κ έχουν 70αρα.
Εγώ την έχω βιάσει την κακομοιρα και ακόμα αντέχει

Kostas_1
31-07-12, 20:47
Δεν έχει θέμα για μια βδομάδα ή δέκα μέρες η καινούρια μπαταρία!
Εγω θα σου έλεγα λόγω της οροφής να πάρεις 70αρα (69 για την ακρίβεια σε μπανερ)
Ο Φανης είναι 6κ οπότε σίγουρα έχει 70αρα.
Στα 46αρια τα καμπριο ακόμα και 4κ έχουν 70αρα.
Εγώ την έχω βιάσει την κακομοιρα και ακόμα αντέχει

1. 50300 Κλειστού Τύπου 69Ah 520A (https://www.automoto-eshop.gr/anner-50300-69ah-520a-uni-bull-30-power.html) = 103,32 ¤

2. P7209 Κλειστού Τύπου 72Ah 660A (https://www.automoto-eshop.gr/anner-p7209-72ah-660a-power-bull-double-top.html) = 106,49¤

Μαλλον την 1η λες. Αν και νομιζω η 2η ειναι λιγο καλυτερη...

Εχει και μια 57001 Κλειστού Τύπου AGM 70Ah 760A (https://www.automoto-eshop.gr/anner-57001-agm-70ah-760a-running-bull.html) αλλα πολυ ακριβη...182¤!


Ξεχασα να πω οτι μου προτειναν αυτη: P6219 Κλειστού Τύπου 62Ah 540A (https://www.automoto-eshop.gr/anner-p6219-62ah-540a-power-bull-double-top-clone.html) για να ειναι πιο κοντα στην 55αρα που ειχα.

Θα δω αυριο, θα εξαρτηθει απο το δυναμο και τις διαστασεις.

Μεχρι πόσα Ah μπαταριας μπορει να φορτιζει ανετα ομως ενα δυναμο 110Α, ξερει κανεις?

spar@
31-07-12, 20:47
https://www.automoto-eshop.gr/12v-awelco-energy-1500-booster.html
ελα Καρχαρια παρε αυτο... και γλιτωνεις και μπαταριες σε ολα τα αυτοκινητα!παρε και ενα μηχανακι μονο να πεταγεσαι και φορμα μηχανικου...χαχχαχαχα

Kostas_1
31-07-12, 20:53
https://www.automoto-eshop.gr/12v-awelco-energy-1500-booster.html
ελα Καρχαρια παρε αυτο... και γλιτωνεις και μπαταριες σε ολα τα αυτοκινητα!παρε και ενα μηχανακι μονο να πεταγεσαι και φορμα μηχανικου...χαχχαχαχα

Ρε επαναλαμβανεσαι. Σου απαντησε ο φανης πριν ήδη

spar@
31-07-12, 20:58
ξεχναω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
με εχετε κολλησει αλτςχαιμερ!

Kostas_1
31-07-12, 21:01
ξεχναω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
με εχετε κολλησει αλτςχαιμερ!

Δεν ειναι κολλητικο αυτο βρε.

Αλλο θεμα εχεις και προσεχε σε λιγο θα κουφαθεις....:D:D:D :hystericalbs1:

spar@
31-07-12, 21:09
το θεμα που ηξερα οτι εχω ειναι αυτο που θα τυφλωθω... αλλα τοσα χρονια...τπτ...

E46 POWER
31-07-12, 21:17
Και μια 2η ερωτηση:
Το αμαξι θα μεινει ακινητο καμια βδομαδα απο αυριο βραδυ. Μηπως ειναι καλυτερα να την βαλω μετα ή δεν υπαρχει θεμα?

Σπυροοοοοο .....

γιατι οχι varta? Νομιζω καλυτερα να την βαλεις μετα την εβδομαδα αυτη!

spar@
31-07-12, 21:19
varta τον τελευταιο χρονο εχω ακουσει πολλες επιστροφες....

Nino
31-07-12, 21:55
η μαμα ποσο κανει?

m-power_01
31-07-12, 21:57
Κώστα τι μπαταρία μπορεί να φορτισει το δυναμό σου δεν μπορεί νομίζω κανείς να το πει με σιγουριά. θα πρέπει να ξέρει ακριβώς τις καταναλωσεις του αυτοκινήτου σε ρεύμα.
Από δυναμό νομίζω πως έχεις 110Α. Το μεγάλο 140νομιζω το είχαν αυτά που έχουν ναβι-τιβι, θερμαινόμενα κλπ.
Με 110 δυναμό πάντως δεν έχεις πρόβλημα για 70αρα.
Εγώ πράγματι αυτή που έβαλες φοραω. Είμαι υπερικανοποιημενος. Υπόψιν ότι η μαμά με άφησε στα 2 χρόνια και κάτι. Αυτή με έχει αντέξει 5ετια και συνεχίζει.

harryd
31-07-12, 22:28
αν καταλαβα καλα λετε οτι μια πιο μεγαλη μπαταρια υπαρχει περιπτωση το δυναμο να μην την φορτιζει?αν δηλαδη χωρεσω μια 120ΑΗ και ειχα 70ΑΗ δεν θα φορτιζει?εγω απο τα λιγα που ξερω η μπαταρια χρειαζεται κυριως για εκκινηση και σε περιπτωσεις που το δυναμο στιγμιαια δεν μπορει να δωσει ολο το ρευμα που χρειαζεται το αυτοκινητο.η μπαταρια χανει τα ιδια ΑΗ παντα και κυρια κατα την εκκινηαη οποτε πχ αν χανονται 10ΑΗ απο μια 70ΑΗ μπαταρια και σε μια 120ΑΗ μπαταρια τα ιδια θα χαθουν οποτε η αναπληρωση τους θα ειναι το ιδιο εργο για το δυναμο το ιδιο και κατα τις στιγμιαιες αποφορτισεις λογω τραβηγματος ρευματος απο αυτη.ετσι οταν πχ τα αμαξια αυξανουν τις απαιτησεις σε ρευμα κυριως το δυναμο πρεπει να ανεβαινει σε παραγωγη Α.δεν ειμαι αεροναυπηγος αλλα η απλη λογικη μου το λεει και ενα αμπερομετρο.

Kostas_1
01-08-12, 07:39
Η μπαταρια πρεπει παντα να ειναι μικροτερη (αρκετα) απο το δυναμο. Αν "χαθουν" οπως λες 10ΑΗ και το δυναμο ειναι μικροτερο από την μπαταρια, δεν μπορει να της τα "ξαναδωσει"

Παω, τα λεμε αργοτερα

Nino
01-08-12, 09:26
Κωστα το αμαξι σου εχει ιδια μπαταρια με το δικο μου αφου η 55 αρα κρατησε 7 χρονια,τι καλυτερο θα δωσει η 69αρα?

Kostas_1
01-08-12, 11:32
Σωστα. Τελικα μπηκε η Βanner P6219 Κλειστού Τύπου 62Ah 540A, 94 ¤ γιατι αυτη ταιριαζει με το δυναμο μου (110Α).

Οι μεγαλυτερες (70αρες) θελουν τα 140/150αρια δυναμο που εχουν τα 6κ.

gnx
01-08-12, 11:35
Πόσο φρέσκια πρέπει ναι είναι μια μπαταρία; πόσα χρόνια μπροστά πρέπει να είναι η λήξη;

Kostas_1
01-08-12, 11:38
Οσο πιο φρεσκια τοσο καλυτερα. Για ληξη δεν ξερω...

Ptboul
01-08-12, 11:46
Έχουν οι μπαταρίες αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης;; Δεν το έχω προσέξει ποτέ.

harryd
01-08-12, 20:24
Η μπαταρια πρεπει παντα να ειναι μικροτερη (αρκετα) απο το δυναμο. Αν "χαθουν" οπως λες 10ΑΗ και το δυναμο ειναι μικροτερο από την μπαταρια, δεν μπορει να της τα "ξαναδωσει"

Παω, τα λεμε αργοτερα

υπαρχει καποιος τυπος που να αναφερει την σχεση Α του αλτενειτορ με τα ΑΗ της μπαταριας η το λες στον αερα.αλλα ΑΗ αλλο Α.ενα ηλεκτρικο κυκλωμα αυτοκινητου ειναι σχεδιασμενο χωρις να μπουν εξτρα φορτια απο εμας να καλυπτεται 99.99% απο το ρευμα που παραγει και επισης να παρεχει και ρευμα φορτισης στην μπαταρια για αυτο τον λογο και οταν μια μπαταρια μας αφησει και το αμαξι το εκκινησουμε με αλλη πηγη οταν η μπαταρια ειναι ακομα επανω ολα λειτουργουν κανονικα ασχετα αν η μπαταρια ειναι αχρηστη.δεν εχουν σχεση τα ΑΗ με τα Α.η μπαταρια δεν δινει το ρευμα με το ζορι τα φορτια καθοριζουν το ρευμα που θα μας δωσει και αυτο ειναι ιδιο για ολες τις μπαταριες.για αυτο και δεν βαζουμε μικροτερη μπαταρια απο οτι δινει ο κατασκευαστης αντιθετως μεγαλυτερη δεν πειραζει.ο ορος δεν σηκωνει την μπαταρια ειναι αστειος.παντα απο την μπαταρια θα λειπει το ιδιο ποσοστο οποτε αν το κυκλωμα φορτιζει σωστα δεν υπαρχει προβλημα.σε μια μεγαλη μπαταρια αν παρουμε περισοτερα ΑΗ ακουγοντας πχ μουσικη με την μηχανη κλειστη απλως χρειαζεται περισσοτερος χρονος για φορτιση το αλενειτορ παραγει μονο ενα ρευμα φορτισης αναλογα τα Α και αυτο το δινει
ανεξαρτητα την μπαταρια.αν δηλαδη απο μια 60ΑΗ μπαταρια παρουμε 10ΑΗ
και το ρευμα φορτισης ειναι 2Α θελεις 5 ωρες για πληρη επαναφορτιση.αν απο μια μπαταρια 120ΑΗ παρουμε 10ΑΗ παλι την ιδια ωρα θα χρειαστει για φορτιση τοσο απλα.

Kostas_1
01-08-12, 21:10
Στον αερα το λεω.

Σωστα. Βαζω λοιπον μια τεραστια μπαταρια και παω να οδηγησω κανα 4ωρο να τη φορτισω.

harryd
02-08-12, 22:56
ακριβως.μια καλη δικαιολογια για κοπανα απο την γυναικα.αγαπη παω μεχρι Λαμια να φορτισω το αμαξι.

merbeind
17-09-12, 20:44
Ειμαι και εγω για αλλαγη μπαταριας.Δεν με αφησε απλα στο check που εκανα εγκεφαλου εβγαζε χαμηλη ταση αρα θελει αλλαγη.Μην μεινουμε και τρεχουμε μετα.
Ειχα 62αρα bosch.Να βαλω την ιδια η να παω σε 70αρα?Λογικα λογω και smg θα εχει παραπανω θεμα-ζητηση.

gupakos
22-09-12, 18:40
Απλά πρός ενημέρωση για όποιον σχεδιάζει να αλλάξει μπαταρία.

Έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Banner, αποφάσισα να τη δοκιμάσω καθότι εδώ και 2 μήνες είχα προβλημάτα με τη μπαταρία μου. Πήγα λοιπόν στο site τους εδώ:

https://www.bannerbatterien.com/banner/produkte/finder/index111_en.php

...όπου και έβαλα τα στοιχεία για το αμάξι (Ζ3, 2.0) και μου έβγαλε 3 προτεινόμενες μπαταρίες από 72 έως 80 mAh.

Διάλεξα ένα μαγαζί σχετικό με μπαταρίες στη Λ. Βουλιαγμένης και έβαλα τη μεσαία (στα 74 mAh) με κόστος στα 106.5 ευρώ (και με 2 χρόνια εγγύηση).

Η εγκατάσταση δωρεάν στο μαγαζί τους (Λ. Βουλιαγμένης) ή εγκατάσταση/παράδοση κατ' οίκον με επιβάρυνση 10 ευρώ (σημ: κατά την γνώμη μου πολύ ελκυστική αυτή η μικρή επιβάρυνση για να μην τρέχεις στο μαγαζί τους).

Η προηγούμενη μπαταρία (Varta) δεν μπορώ να εκτιμήσω ακριβώς για πόσο κράτησε καθότι το αμάξι το αγόρασα μεταχειρισμένο, αλλά σίγουρα άντεξε για τουλάχιστον 3 χρόνια (πιθανότατα και περισσότερο). Να σημειωθεί ότι η μπαταρία είχε αδειάσει τελείως 3 φορές, με δική μου υπαιτιότητα, τα τελευταία 2 χρόνια που έχω το αμάξι και άλλες 2 φορές με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Τέλος, στο μαγαζί που την έβαλα μου είπαν ότι η BMW χρησιμοποιεί εδώ και 1 χρόνο τη Banner ως ΟΕΜ (σε κάποια μοντέλα) κάτι που επιβεβαιώνεται και από ανάλογες αναφορές στο site της Banner.

trelamenos88
02-05-13, 11:04
καλησπερα τρελιαριδες ειχα ενα ατυχημα και δεν μπορω να τραβηχτω για να αγορασω μπαταρια γνωριζετε καποιο εμπιστο site με καλες αλλα και ποιοτικες μπαταριες?

Kostas_1
02-05-13, 11:46
καλησπερα τρελιαριδες ειχα ενα ατυχημα και δεν μπορω να τραβηχτω για να αγορασω μπαταρια γνωριζετε καποιο εμπιστο site με καλες αλλα και ποιοτικες μπαταριες?

Καλως ηρθες φιλε. Διαβασε λιγο πιο πανω στο θρεντ. Επισης γραψε 2 λογια να συστηθουμε: https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

leo328
15-01-14, 21:24
καλησπερα σε ολους.
θελω να αλλαξω μπαταρια στο 328 ε36.(εχει πολλα εξτρα-ηλιοροφη,ηλεκτρικα μπρος-πισω,παρκτρονικ και πολλα αλλα...:th_Laie_67-1:).
η bmw εβγαζε για το 328 65,75 και 85αμπερ.(αναλογα του εξοπλισμου).
υστερα απο μια ερευνα αγορας εχω καταληξει στις εξης:(θα ηθελα την γνωμη σας εδω).
-μαμα bmw 75ah γυρω στα 640 αμπερ εκκινησης 168e!!!:ranting2:
-bosch s5 77ah 780 αμπερ εκκινησης 108ε.
-banner power bull 72ah 660 αμπερ εκκινησης 107ε.
-exide premium 72ah 720 αμπερ εκκινησης 94ε.
-exide premium 77ah 760 αμπερ εκκινησης 98ε.(την εχει προσφορα).
ακουω γνωμες-προτασεις...thumb
:thnx:

leo328
15-01-14, 21:26
ας μεταφερθει στη σειρα 3 αν ενοχλει..(τωρα το ειδα οτι ειναι στα z..).

E46 POWER
24-01-14, 03:41
καλησπερα σε ολους.
θελω να αλλαξω μπαταρια στο 328 ε36.(εχει πολλα εξτρα-ηλιοροφη,ηλεκτρικα μπρος-πισω,παρκτρονικ και πολλα αλλα...:th_Laie_67-1:).
η bmw εβγαζε για το 328 65,75 και 85αμπερ.(αναλογα του εξοπλισμου).
υστερα απο μια ερευνα αγορας εχω καταληξει στις εξης:(θα ηθελα την γνωμη σας εδω).
-μαμα bmw 75ah γυρω στα 640 αμπερ εκκινησης 168e!!!:ranting2:
-bosch s5 77ah 780 αμπερ εκκινησης 108ε.
-banner power bull 72ah 660 αμπερ εκκινησης 107ε.
-exide premium 72ah 720 αμπερ εκκινησης 94ε.
-exide premium 77ah 760 αμπερ εκκινησης 98ε.(την εχει προσφορα).
ακουω γνωμες-προτασεις...thumb
:thnx:

bosch s5 77ah 780:original:

Ptboul
24-01-14, 08:37
Πρώτη επιλογή με κλειστά μάτια exide

και δεύτερη banner.

harris
20-08-14, 21:25
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα και μετα απο μπανακι στην παραλία αποφάσισε να με αφήσει και η δικιά Μου μπαταρία. Παλι καλά που βρήκα ενα βενζινάδικο στο θεολόγο και πήρα μια άτλας 55αμπ. Στο μέλλων εαν τα φτησει και αυτή μπορω να βάλω μεγαλύτερα αμπ? Γιατί δεν το κόβω να χωράει στην θήκη.

kplc16
20-08-14, 21:46
Σιγα τα κιλα που εχω προσθεσει ρε Σπυρο! Τιποτα δεν εχει το αμαξι βαρυτερο απο OEM. Τα modules ειναι γραμμαρια. Επειδη ειμαι της αποψης πως οτι χαλαει καλο ειναι να το αλλαζεις με το ιδιο ή καλυτερο, δεν θα με χαλαγε ελαφρια μπαταρια αν τα λεφτα ηταν καλα. Ωραιες και καλες οι Voltphreaks (εχουν μεχρι και auto cut off για να επαρκει για μιζαρισμα αν ξεχασεις φωτα ανοιχτα) αλλα εχουν και 1200$!

me 1200 αγοραζεις ε36

tokiko
20-08-14, 22:00
Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα και μετα απο μπανακι στην παραλία αποφάσισε να με αφήσει και η δικιά Μου μπαταρία. Παλι καλά που βρήκα ενα βενζινάδικο στο θεολόγο και πήρα μια άτλας 55αμπ. Στο μέλλων εαν τα φτησει και αυτή μπορω να βάλω μεγαλύτερα αμπ? Γιατί δεν το κόβω να χωράει στην θήκη.

Θα πρέπει να βάλεις μπαταρία ανάλογη με τα αμπ που παράγει το δυναμό σου.
Μία μπαταρία θα πρέπει να φορτίζεται και να αποφορτίζεται σωστά ώστε να διατηρείται για πολλά χρόνια.

harris
20-08-14, 22:09
Εχεις δίκιο. Απλως είχε Ιδη 55amp. Σε compact 46 γενικά τι φοράνε?

tokiko
20-08-14, 22:53
Εχεις δίκιο. Απλως είχε Ιδη 55amp. Σε compact 46 γενικά τι φοράνε?

Παίρνεις τα νούμερα της μπαταρίας που φορούσε και την βάζεις μία ίδιων αριθμών. Νούμερα εννοώ αυτά που είναι σαν τον αριθμό πλαισίου όχι τα αμπέρ. Για τα 46αρια δε γνωρίζω.
Γιατί θες να βάλεις περισσότερα αμπέρ όμως?

harris
20-08-14, 23:03
Και κάτι άλλο τώρα που άλλαξαν μπαταρία όταν το ξεκίνησα στην αρχή δεν μου κράτησε ρελαντί και έσβησε. Μπορεί να είναι σύμπτωση? Μου το έκανε και την δεύτερη φορά που το δοκιμασα

alex1
26-08-14, 19:47
Παιδιά καλησπέρα Εφτασε και η δικιά μου στιγμη για μπαταρία. Ευτυχώς πρόλαβα και γύρισα απο τις διακοπές μου. Εχω ένα 318 ε46 Ν42 και θα ήθελα καμιά βοήθεια στην επιλογή μπαταρίας. Σκέφτομαι Bosch S5 μιας και έχουν φτηνά τώρα η καμιά άλλη επιλογή.
Σας Ευχαριστώ.

alex1
27-08-14, 10:51
Τελικά έβαλα Banner !!!!

Christopherk
27-08-14, 11:31
Εντυπώσεις στην εκκίνηση?

Created and sent from my Galaxy Siii

alex1
27-08-14, 14:52
Πολύ καλή. Βέβαια με τον καιρό θα δείξει αλλά νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή μέχρι τα 100¤

DIMITr|S
06-11-14, 21:26
να παρω μια μπανερ 55αh sta 82 ευρω ή bosch s5 στα 65 ευρω?

fanisk
06-11-14, 22:58
Banner γιατι εχει γεμισει ο τοπος μαιμου Bosch.

DIMITr|S
06-11-14, 23:07
βλεπω σε ενα μαγαζι μπος στα 100
και σε αλλο 65 και εμενα μου περασε απο το μυαλο